AKKER?! 1$ CACHETS) mm, BINNENLAND. ZEELAND. IEURS- EN WISSELKOERSEN. Op het Binnenhof. Terug naar het paleis. POSTDUIVEN. Koopt Nederlandsch Fabrikaat. Interview met den voorzitter van het verbond van Neder- landsche werkgevers. DE NIEUWE G.G. TE MEDAN. DE EXTRA-VERGOEDING VOOR DE WERKLOOZEN. DE RECHTSPOSITIE DER HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN, WISSELKOERSEN. Beursthermometer van Dinsdag. -Obl.Markt— - Philips Suiker Markt Unilever Koninkl. Rubber Schepen MIDDELBURG. GOED VOORBEELD. ZUID-BEVELAND. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. RAAD VAN KRUININGEN. Een zilveren jubileum De helpsters bij het bewaarschool onderwijs ontslagen. KRUININGEN. Maandagavond kwam de Raad in openbare zitting bijeen on der voorzitterschap van den heer B. C de Mul. AMSTERDAM,' 15 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oïficieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 8988 Amsterdam 1934-414 99%100. 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 93% Zeeuws. Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P. 1958 5 45%45%. A Amsterd. Bank 124%124%, C Rott. Bankver. 118 A Twentsche B/ank 8484. A Pref. Jurgens A 104%.104%. A Ned. G'st- en Spiritusf, 386386. A De Schelde N.B. 28%28%. C Am, Smelt en Ref. 4949%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 18%—19%. en de ordonnance-officieren eerste luite nant jhr. G. H. A. van Kinschot, eerste luit. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en eerste luitenant A, J, F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd gesloten door een de tachement van het 2de regiment huza ren, ter sterkte v,an 90 ruiters, onder be vel van een ritmeester. Langs den door militairen afgezetten en door de politie vrijgehouden weg reed de stoet, hartelijk door de dichte menig te toegejuicht, van het Noordeinde door de Heulstraat, over het Schelppad van 't Lange Voorhout, langs het Tournooiveld en over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Daar stond aan de ridderzaal een eere- wacht opgesteld, bestaande uit een af- deeling van het corps mariniers, sterk 70 man, met vaandel en het muziekkorps van de koninklijke marine, onder bevel van een kapitein, 'bij welke eere-wacht de commandant van het korps mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, zich bevond. Onder de tonen van het „Wilhelmus", gespeeld door het marine-muziekkorps, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang van de Ridderzaal, waarvan de peristyle over huifd was met een rood fluweelen balda kijn, terwijl de eere-wacht van de mari niers de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin be groet door de officieren der zeemacht van haar militaire huis en wel door de adjudanten in buitengewonen dienst de vice-admiraals b. d. C. C. Zegers Rijser, jhr. C. L. Schorer en A. ten Broecke Hoekstra, den schout-bij-nacht b. d. jhr. J. C. F. von Mühlen en den kapitein-lui tenant ter zee J. W. Termijtelen, alsme de door den adjudant, den luitenant ter zee der le klasse jhr. E. J. van Holthe, Bij het binnentreden in de Ridderzaal werden de vorstelijke personen ontvan gen door de commissie van in- en uitge leide uit de beide Kamers der Staten- Generaal, welke, voorafgegaan doof den eerste-kamerheer-ceremoniemees- ter, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleidde, on middellijk gevolg door de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouver neur der koninklijke residentie, den eer ste-stalmeester en de officieren van het militaire huis der Koningin, die in den stoet waren meegekomen, alsmede hen, diie de Koningin onder de peristyle had den begroet. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele pro gramma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin met het voorlezen van de troonrede aan. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd, werd ruim half twee, met hetzelfde eerbetoon door de eere- wacht, de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs denzelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Rid derzaal de leden van het corps diploma tique met hun dames, die de openings plechtigheid in de zaal hadden bijge woond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om de vorstelijke personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Onnoodig te zeggen, dat ook op den terugweg de menigte opnieuw geestdrif tige ovaties bracht aan Koningin en Prinses. Bij haar aankomst aan het Pa leis werden dezelfde eerbewijzen ge bracht als bij het vertrek. Wedvlucht „Stormvogels" te Y e r s e k e van Neuville, 104 km; los 8 u le duif 9-17-17. 1, 3, I. van Boven, 2. 10, A. Boone Azn.; 4 P. Dronkers; 5, 6 R. van Damme; 7, 9 P. Vuyk; 8 D. van Stee. A Born, Sum H.M. 152%152 A Ned. Wol Mij. 9696% A J. C. Japan Ln 39 A Rotterd. Lloyd 45 A S. M. Nederland 41% A Houth Alberts 68% C Union Pac. Rr. 83%83% C Int. Nickel Cy. 34%35 Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000-4 98%—98% Duitschl. '30 1000-5% 21%—22 Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 4645% A N.I. Hbk. 1000 106—106 C Ned. H.M, 1000 137—136% A v. Berkels Pat. 35%35% C Calvé-Delft 58%—58% A C. Suiker Mpij. 117117% A Philips Gem. B.. afg. 163%—163-64% C Unilever 117116%-% C Am. Car Foundry 27%28%-29 C Anaconda Cop. 23%23%-% saasÉt! C Kennec Copper 28%29-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St C. 43%—43%-% A Kon. Petr. Mpij. 299%—300%-01%. C Contin. Oil Cy. 1818%-% C Phillips Petr Comp. 2525% C Shell Union OX. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheep v.. U. 54%54%-55% A H.V. Amsterdam 286%285%-86% A Java Cult. Mij. 116114% A N. I. Suiker U. 94%—93. A Deli Batavia 179%181%. C I)eli Mij. 1000 241--245%-46%. A Senembah 223%—224%-25%. C Baltimore en Ohio 15%15%. C Southern Pac. Cy. 25%25%-%. A Southern Rlw. 13%13%. A Amst. Rubb. C. 142% 143/4-42%. A Deli-Bat. Rubb. 70—70%-71 A Hessa Rubber 9898 A Serb/idjadi S.R. 65%—66. Overheid en publiek, koope bij voor keur Nederlandsch fabrikaat, opdat het ons allen beter ga, aldus de heer H. P. Gelderman, algemeen voorzitter van 't verbond van Nederlandsche werkgevers jij een interview, dat een der redacteu ren van het A.N.P. met genoemden heer mocht hebben. De nationale propa- ganda-commissie voor Nederlandsch fa brikaat voert een intensieve actie om zoowel het groote publiek als de leiders van overheids- en andere bedrijven te doordringen van de noodzakelijkheid, de werkgelegenheid te verruimen en daar mede de werkloosheid te doen afnemen door het koopen van voortbrengselen van de Nederlandsche industrie. Kort en krachtig gezegd: de Neder landsche consument moet ten bate van de honderdduizenden werkloczen alies doen wat in zijn vermogen ligt, teneinde de producten onzer nationale industrie bij concurreerende prijzen en qualiteiten den voorkeur te geven boven het 'bui- tenlandsche fabrikaat. Onze industrie kan zeer veel, men mag gèrust zeggen, vrijwel alles ver vaardigen. Haar afzetmogelijkheden zijn door de afgesneden exportmogelijkheden aanzienlijk beperkt. Zonder nu al te ver vallen in een doelloos „Ieer-om-lëer"- stelsel, jegens het buitenland, is het noodzakelijk dat het Nederlandsche volk aan de nationale nijverheid de helpende hand biedt: het welbegrepen eigenbe lang noopt daartoe. Ieder uur en iederen dag vinden in ieder gezin aankoopen plaats, aankoo- pen, van bv, kleedingstukken, voedings middelen en huisraad. Als men zich alom bij iederen aankoop indachtig was, dat vele gezinnen in den lande ten gevolge van de werkloosheid in zorgen verkee- ren, dan zou de afzet van Nederland sche voortbrengselen ongetwijfeld be langrijk worden verhoogd. Want wie zou niet spontaan willen helpen, als er zelfs geen persoonlijk offer aan te pas komt? De propaganda voor een grooter ge bruik van Nederlandsche waren dateert niet van vandaag en gisteren. Reeds jaar en dag wordt er voor dit denkbeeld geijverd. En niet zonder resultaat. De regeering doet in deze het hare, al kan' zij niet alles doen, omdat zij vaak re kening' heeft te houden met tegenge stelde belangen, De cijfers betreffende het aandeel der Nederlandsche industrie in het totale binnenlandsche verbruik bewijzen, dat deze situatie zich in de goede richting beweegt. Desondanks blijft er nog veel te doen, er is nog meer te bereiken op velerlei gebied. De mogelijkheden zijn er en ook de wil leeft wel onder ons volk, alleen.... mankeert het wel eens aan de bewustheid. De actie, die thans gevoerd wordt, is er op ingesteld deze noodzakelijke bewustheid wakker te maken en wakker te houden. De nieuwbenoemde gouverneur-gene raai van Ned. Indië, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer .arrivéerde Zondag te Belawan (Sumatra) waar de burgemeester van Medan en de Sultan van Deli hun opwachting maakten. De kennismaking met d'e landvoogdelijke familie had plaats "in de muzieksalon waarna het debarkement plaats had on der het spelen van het Wilhelmus door de stafmuziek uit Koetaradja. Onder toejuichingen van het publiek inspec teerde jhr. V,an Starkenborgh vervolgens de eerewacht. Hierna begaf de nieuwe gouverneur-generaal zich met zijn fa milie, adjudanten en de commissie van ontvangst per extra-trein naar Medan vervolgens naar de woning van den re sident, waarna men een rondrit maak te door de stad. Het gezelschap ver trok wederom om elf uur per extra trein naar Belawan. De „Johan van Oldenbarnevelt" voer te 12 uur weer weg. Men had overal gevlagd en er was veel publiek op de been. De minister van soc.ale zaken heeft .alsnog beslist, dat de extra-vergoeding van f 2,50, welke bij gelegenheid van i de vorstelijke verloving wordt uilke keerd aan werklo«.zen, die :n de steun regeling zijn opgenomen, ook zal wor den toegekend aan hen, die deze week bii de werkverschaffing zijn geplaatst. Deze regeling geldt derhalve ook voor de zg. zelfstandigen, die bij de werk verschaffing zijn te werk gesteld. Het congres van den Ned. r.k. bond van handels-, kantoor- en winkelbedien den „St, Franciscus van Assisië" heeft Zondag te Nijmegen een resolutie aan genomen waarin geconstateerd wordt dat in Nederland de regeling der rechts positie voor de bedienden op belang rijke punten geheel onvoldoende is. De resolutie spreekt zich verder uit voor een regeling waarbij de opzegtermijn der dienstbetrekking worde geregeld naar den duur van het dienstverband; bij het verlaten der dienstbetrekking wor de een vergoeding uitbetaald al naar gelang den duur van het dienstverband; ten aanzien van de vacantictfs worde bepaald vastlegging van het recht op vacantie en den duur hiervan naast re geling ingeval van ontslag tusschentijds in den vorm van extra-betaling, tevens geldende bij aldien het wettelijk bepaal de inzake de vacanties niet wordt nage komen. Aangedrongen wo'rdt verder op verbetering der bestaande minimale ouderdomsuitkeeringen vanwege de in- validiteitwet, op meer afdoende contro le op de naleving van het werktijden besluit voor winkels, terwijl een wette lijke regeling der werktijden en van de rechtspositie voor de kantoorbedienden urgent wordt geacht. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Part. desconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier Amerika Heden. Gister 7.46% 7.46% 59.28 59,27 9.70 9.70 24.89 24.90 48.02 48.01 33.32% 33.32% 38.50 38.50 37.52% 37.50 1.47% 1.47% 6.10 6.10 1% 1% 1% 1%-% 32% 13% 13% 41% 37% 31% 13% 13% 41% 36% (Wettig gedeponeerd. De bewoners van de Gravenstraat hebben een buurtvereeniging opgericht. Van de straten, waar er geen meer be stond is dus het eerste „schaap" over de brug. Moge er spoedig veel meer anderen over de brug komen. Wellicht zijn er alom personen, die plannen tot oprichting hebben en dan zeker vanavond om 9 uur welkom gul len zijn op de bovenzaal der „Vergenoe ging"; waar „Uit het VolkVoor het Volk" met de buurtcommissies en ande re belangstellenden vergadert over de a.s. huwelijksfeesten. 's-HEER ARENDSKERKE. De rijks veldwachters te Heinkenszand en 's- Heer Arendskerke hebben Zondag P. te Heinkenszand en V. alhier aange houden, verdacht van diefstal van ko nijnen en kippen, gepleegd op verschil lende tijdstippen gedurende de laatste weken in de gemeenten 's-Heer Arends kerke, Heinkenszand en 's-Heer Abts- kerke. Na verhoor en bekentenis zijn beide verdachten weer in vrijheid gesteld. HOEDEKENSKERKE. Maandag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt. Afwezig de heer J. Beulens. Besloten werd aan H. K. H. Prinses Juliana een telegram van gelukwensch te Zenden met hare verloving. Medegedeeld werd dat voor werk verschaffing en steunverleening voor 1936 thans f 6575 is uitgetrokken in welk bedrag het werkloosheidssubsidie fonds bijdraagt. De gemeenterekening dienst 1935 werd voorloopig vastgesteld in ontvang ad 47659 in uitgaaf ad 46797 dus met een goed slot van 862, De heer P. J. Hoek van Dijke maak te aanmerking op de kosten van de ver betering van 't stembureau te Hoede- kenskerke, die belangrijk hooger waren dan die van Kwadendamme. De v o o r z. zeide dat dit ook niet aan de aandacht van B. en W. was ont snapt en dat voor het vervolg maatre gelen zullen worden genomen om deze kosten in te krimpen. De verordening, regelende de open bare orde, reinheid, en veiligheid in de ze gemeente werd gewijzigd in dier voe ge dat voor het vervolg het verboden zal zijn het donkere weegje des Zondags te berijden met rijwielen en motorrijwie len. Besloten werd vrijstelling te vragen van het bepaalde bij artikel 179 der ge meentewet in zake het benoemen van capitul&nten voor gemeentebetrekkin- gen. De verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter werd op ver zoek van den Commissaris der Koningin gewijzigd. Bij de rondvraag zeide de heer L. Lous dat ook na herstel het luiden van den torenklok nog veel te wenschen overliet. De v o o r z. zal zijn aandacht hieraan nog eens geven. YERSEKE. Van den palingvisscher C. v. d. Jagt is in den nacht van Zondag op Maandag de paling kubbe, staande in den Harden Hoek geledigd en de in houd ontvreemd. Van de daders geen spoor. KAPELLE. Maandagavond kwam op verzoek van een comité van actie ten gemeentehuize een aantal afgevaardig den van de o.s. buurten bijeen om te bespreken of men al of niet een volks feest zou houden om uiting te geven aan de vreugde met de verloving van H K. H. Prinses Juliana. Als voorzitter voor deze vergadering werd burgemeester Bierens aangewezen, die in een kort openingswoord de heug- gelijke gebeurtenis herdacht, en weer gaf de vreugde van het Nederlandsche volk. Ook hier gaan stemmen op, welke dit feit willen herdenken. N,a eenige bespreking werd met alge- meene stemmen besloten om een heelen dag te nemen voor feestviering en als datum vast te stellen Donderdag 24 September a.s. Een voorloopig programma werd vast gesteld, dat nader zal worden uitge werkt door het te benoemen feestcomité. Klokgelui van 's morgens 8 tot 8,30 u, daarna tot 9 u muziek van den toren, van 9 u af tot 11 u tractatie van de schoolgaande kinderen en spelen. Op stelling van een optocht voor Kapelle en Biezelinge aan den Stationsweg om 12,30 u; ontbinding om 3 u; van 3,30 u tot 6 u volksspelen; van 6 tot 7 u pau ze; van 7 tot 8 u volkszang, daarna op stelling van een lichtstoet om 8,30 u. Besloten werd om aan de bestaande vereenigingen geen enkele uitgezonderd welke medewerking kunnen verleenen, dit te verzoeken. Als voorzitter van het eere-comité werd burgemeester Bierens aangewe zen. Het eerecomité werd gevormd uit de raadsleden. In het feestcomité zijn alle buurten vertegenwoordigd. Benoemd werden, de heeren: A. J. van Liere; M. Bom; B. de Jonge, D. van Maris, D. Ganseman, M. Glas Jbz,; Jac. van Willegen Gz.; J« C. Kram en E. Blok. In het dagelijksch bestuur werden ge kozen de heeren M, Glas Jbz., voorz.; D. Ganzeman, secr.; en B. de Jonge, penningm. Vanwege het bestuur van de voet- balvereeniging alhier werd meegede- dat besloten was 't entreegeld van den pas gehouden wedstrijd voor het feest te bestemmen. Overhandigd werd de som van f 5 onder luid applaus. Ook wil deze vereeniging gaarne haar terrein voor de volksspelen, beschikbaar stel len en werd de meeste medewerking toegezegd, wat dankbaar werd aan- aanvaard. Voor de financiën zal elke buurt zorg dragen. Heden zou met het feestcomité te Biezelinge worden vergaderd. De v o o r z. herdacht de verloving van Prinses Julina met Prins Bernhard von LippeBiesterfeld, welke herden king door al de raadsleden, behalve de heeren Witte en Burkunk, staande werd aangehoord. Er werd besloten een ge lukstelegram te zenden. Daarna feliciteerde de voorzitter den heer M. Kole, die 3 September j.l. 25 jaar als raadslid de gemeente heeft ge diend en dankte hem voor alles, wat de ze in het belang der gemeente heeft helpen tot stand brengen. Spr. sprak de hoop uit dat de heer Kole nog vele ja ren voor vrouw en kinderen mag ge spaard blijven en dat hij ook nog ver- Jhctcsifietmerib 0e wetarSora. vüa-ec&t&eid ^SJ^c/aarimtvIop! Op "AKKERTJES" komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge zeker zön een "AKKERTJE" te hebben gekregen. Overtuig U, dat men U geen waardelooze prullen in de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER in ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn, influenza of griep dadelijk verdwijnt, zonder dat Ge maag-krampen krijgt. Dit AKKER.-merk waarborgt echtheid. Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje. 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) scheidene jaren als raadslid de gemeen te moge dienen. De heer Kole dankte den voorzit ter voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Bij de mededeelingen zeide de v o o r- z i t t e r dat van den heer De Groof bericht van verhindering was ontvan gen. De rekening der gemeente over 1935 werd aangeboden met een batig slot van f 1478 voor den gewonen dienst en een batig slot van f 183 voor den kapitaal- dienst, Verder de rekening van het B. A. over 1935 met een batig slot van 196. Tot leden der commissie voor het na zien dezer rekeningen werden benoemd de heeren Van der Straaten en De Bat. De heer Witte wilde de commissie uitbreiden tot drie leden, wat door den voorz. noodig werd geacht. Een voorstel tot wijziging van het reglement voor het B. A. om de zittings duur der leden op 6 jaar te brengen werd door den heer W i t t e becritiseerd. Spr. vond de zittingsduur te lang en meende dat de zittingsduur op 3 jaar moet worden gesteld. De v o o r z. ver dedigde het voorstel van B. en W. en zeide dat Ged. Staten het denkbeeld aan de hand hebben gedaan. Het voorstel van den heer Witte in stemming gebracht en ondersteund door de heeren Burkunk en De Bat werd echter aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Franqoys, v. Hootegem, Sinke en Polder man. Bij het voorstel begrootingswijziging 1936 informeerde de heer Burkunk naar den post luchtbeschermingsdienst 60). Deze post vond spr. wel wat hoog. De v o o r z. zeide, dat er waar schijnlijk geen f 60 noodig is, maar de groote luchjtbeschermingsoefening heeft nog al wat gevraagd. De heer VanHootegem vond de verhoo ging der posten onderhoud straten en pleinen, wegen en voetpaden, in totaal met 200 wel wat hoog. Spr. zeide, dat B. en W. de begrootingsposten niet moeten overschrijden. Wanneer B. en W. eerst eens gerekend hadden, zou er niet zooveel werk zijn gedaan aan de verbetering van de Markt. Het liefst zou spr, deze twee posten uit de be grooting nemen. Toen 2 jaar geleden te Hansweert een trottoir moest gelegd worden was daar geen geld voor te vin den. De heer Kole sloot zich hierbij aan. De voorz. zeide, dat het trottoir te Hansweert niet is afgestuit op de fi nanciën, maar op tegenwerking van een 3 tal bewoners. Verder zeide spr., dat verbetering der Markt erg noodzakelijk was er door zijn voorgangers daar ook al over is gesproken. De heer Van Hootegem zeide, dat de verbete ring der Markt ook altijd door den Raad is tegengehouden, zelfs met medewer king van de tegenwoordige wethouders. Wanneer B. en W. met een voorstel waren gekomen om de Markt te verbe teren, dan was volgens spr.'s overtui ging dit voorstel vast verworpen. De hr. Witte zou gaarne willen, dat derge lijke zaken eerst in den Raad behandeld werden en verzocht tegelijk om verbe tering van het Eindje in de Ronde. De voorz. merkte op, dat de post op de begrooting stond, en dat 95 der be volking het werk aan de Markt een reu-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2