DE TROONREDE. PIÖI3 De opening der Staten-Generaal. W.9dc Teleurstellend. KERK EN SCHOOL WEER EN WIND. NUMMER 218. TWEE BLADEN. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. tovwcinu elduqgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlistingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bi) contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goische c0ubant4 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigiagasi 1-V! regels 2.10,' elke r. as. 30 et. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cow» rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 ïSI (-§-) C'est le ton, qui fait la musique. Een troonrede behoeft o.i. niet vol be loften en aangekondigde wetsontwerpen te zitten; als ze maar een krachtigen, op den nationalen zin van ons volk afg'e- stemden toon laat hooren. In het bijzon der in donkere tijden. Het volk moet uit de troonrede duidelijk den indruk krij gen, dat de regeering weet, wat ze wil, dat er een krachtig en doelbewust gou vernement gevoerd zal worden. Niets is tegenwoordig nuttiger dan het aankwee- ken van vertrouwen. Indien men weet, dat het gezag in handen berust van ener gieke menschen die met open oogen de belangen van de gemeenschap wenschen te bevorderen, en die met vaste hand het roer van staat weten te houden, zal er veerkracht in het volk ontstaan, zal het zonder zich in nutteloos gemor te verliezen, de tanden op elkaar klemmen en de regeering bij haar zware taak naar vermogen ondersteunen. Er was ditmaal bovendien een goede gelegenheid om den tekst der troonrede als 't ware in een aantrekkelijken, natio nalen oranje-getinten lijst te vatten. Het Nederlandsche volk heeft in de afgeloo- pen week onmiskenbaar bewezen, dat zijn gezonde nationale zin nog levens krachtig is. De verloving onzer Kroon prinses leidde tot manifestaties, welke hen, die meenen, dat ons volk tot in merg en nieren minderwaardig zou zijn geworden, tot nadenken moeten stem men. Het is gisteren reeds gezegd; een natie, welke zich met zooveel spontaneï teit met zooveel liefde en trouw om haar vorstenhuis weet te vereenigen, kan niet anders dan innerlijk gezond zijn. Wij moeten tot onzen spijt constateeren, dat de troonrede, met 't voorlezen waar van heden de nieuwe zitting der beide Ka mers is geopend, niet aan de geschetste eischen voldoet. Haar toon is droog; er zit weinig spanning in; men zoekt tever geefs naar bezielende woorden en zins wendingen. Met den besten wil ter we reld kunnen wij ons niet aangegrepen voelen door dit staatsstuk. Alleen de voorlezing van H.M, heeft ons wat ge daan, doch zulks dan: den inhoud ten spijt. Wie den tekst herleest zal tot zijn teleurstelling moeten constateeren, dat vrijwel alles :n het werk gesteld schijnt, om het Nederlandsche volk datgene, wat zijn ziel kan beroeren, zijn nationaal saamhorigheidsbestei kan aanwakkeren, te onthouden. In een naburig land pleegt men precies andersom te doen. Daar wordt het volk opgezweept; daar wordt bijna dag aan dag een intens beroep op zijn nationalen zin gedaan. Deze metho de lijkt ons bedenkelijk: Ze leidt tot het aankweeken van een gevaarlijk chau vinisme. Maar er zit toch wel iets in, wat onze regeering ten voorbeeld zou kun- neen strekken Tusschen nuchtere, droge mededeeling en demagogie ligt een breed veld, waarvan het betreden geen enkele regeering zich zou behoeven te schamen. Wat kan er tegen zijn bij een nationale gebeurtenis als de opening der Staten-Generaal het nationaal gevoel, dat in eiken gezonden Nederlander aan wezig is, met gepaste middelen te prik kelen? De regeering vergist zich, als zij meent, ten deze g'een belangrijke taak te hebben. Het zou wel eens zoo kunnen zijn, dat in de tegenwoordige omstandig heden, haar belangrijkste taak juist hier ligt. Wie het vertrouwen van het volk wil hebben, doe een beroep op datgene, wat zijn eendracht en zijn saamhorig heidsbesef kan sterken. Evang'. Luth, Kerk. Op het drietal te WinschotenSap- pemeer komt voor mej. L. C. Dufour te Groede, Geslaagd te Batavia voor lsten stuurman A. Kooijman oud-leerling van de „De. Ruyterschool" te V 1 i s s i n - gen. Te Utrecht-slaagde voor het exa men vrije en orde-oefeningen der gym nastiek de heer J. A. Vertregt, te Sche- veningen, vroeger te Middelburg. Te Amsterdam slaagde voor het diploma Ned, Politie Bond, met aantee- kening, de heer I. J. E. van Dullemen, marechaussee te Beverwijk, vroeger te Goes. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de nieuwe zitting der Staten-Generaal met het uitspreken der volgende Troon rede, geopend: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevin dend, gevoel ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreug de over het voorgenomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzake lijke ontwerpen van wet zullen U bin nenkort worden voorgelegd. De over stelpende bewijzen van belangstelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme erkentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd, erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wet tigen, dat, bij verdere doorwerking, de ondervonden druk allengs zal af nemen. Zoolang de economische omstandig heden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de bemoeie nis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig ge bied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd. De toestand der openbare geldmid delen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtig heid het financieele beleid blijven be- heerschen. Aan de verdere doorwer king van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het be drijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen in vloed op den stand der openbare geld middelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamer hand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werkloosheid eu van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werk loosheid onder de jeugd zal met on verminderde kracht worden voort gezet. De betrekkingen met andere Mo gendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar de internatio nale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bij zondere voldoening. Aan de gedrags lijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mo gelijkheid tot het verbindend en onver bindend verklaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kinder recht en tot het geven van eenige voor schriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwer pen tot wijziging van eenige bepalin gen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienstplichtwet, tot bestrij ding van de lintbebouwing, tot verbe tering der tertiaire wegen, tot overne ming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de elec- triciteitsvoorziening. Met uitzondering van Curasao, waar de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regee ring. Bij sommige Europeesche bedrij ven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheemsche be volking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economi sche samenwerking tusschen de ver schillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Neder landsch-Indië geeft hoop, dat ook voor liet jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blij- r ven vervullen. Het komende zittingsjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is ei veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regee ring, steunend op ejen eensgezinden volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het volbrengen der taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. DEN HAAG. Is de dag, waarop de Ko ningin met den traditioneelen luister de nieuwe gewone zitting van de Staten- Generaal komt openen, in de aloude* Ridderzaal steeds een echt nationale feestdag, ditmaal stond deze feestdag niet op zichzelf, maar vormde als het ware een nieuwen schakel in het blijde gebeuren van de laatste dagen. De ver loving van Prinses Juliana, die weder met de Koningin zich heden naar het Binnenhof begaf, verleende een nieu wen, ongekenden glans aan de op zich zelf toch steeds aantrekkelijke plechtig heid en heeft de altijd sterke belang stelling van Fiagenaars en niet-Hage- naars in het aanschouwen van den kleur rijken stoet en hun begeerte om de ge liefde vorstinnen, al is het ook maar een oogenblik, te aanschouwen en haar toe te jubelen, ditmaal vertienvoudigd. Vandaar, dat het heden in de residen tie, waar sinds de vorige week zulk een vroolijke drukte heerscht, drukker was dan ooit tevoren. Uit alle oorden des lands stroomden reeds in den vroegen ochtend de feestgangers binnen, zoodat lang voor het oogenblik van het vertrek van den koninklijken stoet van het Pa leis aan het Noordeinde, de straten van de binnenstad een buitengewoon leven- digen aanblik boden. Dat schier huis aan huis gevlagd werd, dat het geliefde oran je op ieders borst prijkte, behoeft niet gezegd. In dat opzicht onderscheidde de dag van heden zich niet van de dagen die vooraf gingen. Ook de dichte menigte die in het Noordeinde, vooral in de onmiddelijke omgeving van het Paleis, samendromde, en daar reeds uren voor het wegrijden van den stoet geduldig stond te wach ten, v/as niets ongewoons meer. Zij was daar reeds een week lang tot laat in den avond te aanschouwen. Ditmaal was de stemming onder het overtalrijk publiek, dat ook langs den weg, dien de stoet zou volgen, lang te voren in dichte rijen stond te wachten en onder de talrijke toeschouwers achter de ruiten van de gebouwen langs dien weg, opgewekter dan ooit. Het wachten viel zoodoence veel korter dan anders. Voor hen die bij het Paleis een plaats je hadden ingenomen werd dit wachten bovendien vergoed door den aanblik van de toebereidselen voor de samen stelling en het vertrek van den stoet. Men zag daar in de eerste plaats de eerewacht aanrukken, die voor het Pa leis werd opgesteld, en die dit jaar be stond uit een compagnie van het regi ment grenadiers, sterk honderd man, onder bevel van een kapitein met het regimentsvaandel. De koninklijke mili taire kapel met de beschikbare tam boers van het regiment grenadiers, maakte deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilengan gen van het Paleis, om vandaar de Ko ningin de militaire eerbewijzen te bren gen bij haar vertrek. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant van het re giment grenadiers, luit. kolonel J. A. G. van Andel, met zijn adjudant. Voorts zag men, ongeveeer een half uur voor het vertrek van den stoet, de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden ope nen en sluiten en vervolgens de officie ren der landmacht van 't militaire huis der Koningin, allen te paard, wien on middellijk achter het koninklijk staatsie rijtuig een plaats in den stoet was aan gewezen. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eerste-stalmeester van de Koningin, rit meester jhr, C. E. J. M. Verheyen, was een detachement aangewezen van het 2e regiment huzaren, sterk 90 ruiters, onder bevel van een ritmeester, met den regimentsstandaard, en het muziekkorps der huzaren, dat gedurende den tocht marschmuziek speelde. Met dit detache ment reden de regimentscommandant, kolonel Diemont, en diens adjudant me de. Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste met twee paarden bespannen ga- ia-koetsen, waarin de eerste-kamerheer- ceremoniemeester der Koningin, gene- raal-majoor b. d. jhr. A. G. Sickinghe, gezeten was. Naast elk portier ging eén lakei. Hierop volgden twee galakoetsen, wederom met een lakei naast elk por tier, waarin 8 kamerheeren volgens den rang gezeten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren gezeten de kamerheeren in buitengewo nen dienst, mr. J. F. baron van Haersol- te en J, M. H. F. J. baron Weichs de Wenne, de kamerheer in gewonen dienst jhr. mr. C. Dedel en de kamerheer in buitengewonen dienst jhr, mr. L. H. van Lennep. In de volgende, derde, galakoets, had den plaats genomen de kamerheeren in buitengewonen dienst F. M. L. baron van Geen, jhr. H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van de Koningin en intendant van de koninklijke paleizen, C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secre taris van de Koningin en mr. J. C. baron Baud, ter beschikking van H. K, H. Prin ses Juliana. In 2 galakoetsen volgden de groot officieren volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vierde gala- rijtuig in den stoet, bood plaats aan de groot-officieren R. F. C. baron Bentinck, Middelburg, 15-IX-'36. Maandag hoog* ste luchttemperatuur 2I.T °C (70 °F}; laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.7 °C; 12 h: 18 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 773.2 mm te Ona; laagste 753.0 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond; Meest zwakke veranderlijke wind, ge deeltelijk bewolkt met kans op oenige regenbuitjes in het Westen, weinig of geen regen in het Oosten, weinig veran dering in temperatuur, n Zon op: 6 h 35; onder: 19 h 14. Licht op: 19 h 44. Maan op: 6 h 24; onder: 18 h 35. N.M.: 15 September. Di. 15 Wo. 16 Do. 17 Hoog- en Di. 15 Wo. 16 Do. 17 September. Hoogwater. 2.06 14.12 2.37 14.43 3.06 15.13 Laagwater te September. Hoogwater. 3.55 16.09 4.30 16.44 5.02 17.15 Laagwater. 8.23 20.50 8.54 21.24 9.22 21.54 Wemeldinge; Laagwater, 9.32 21.46 10.02 22.16 10.26 22.46 Hoog- en Laagwater te Vlissingen* Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) opperstalmeester van de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden, opperkamer heer van de Koningin en aan den dienst doend grootmeester van Prinses Juliana, E. H. Juckema van Burmania baron Reu- gers van Warmenhuizen. In de volgende, vijfde, gala-koets, wa ren gezeten de groot-officieren G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, jhr. C, L. van Suchtelen van de Haare, luite nant-generaal tit. b. d. en jhr. V, E. A. Boreel van Oldenaller, opperhofmaar schalk. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres mevrouw de dou- arière G. C. gravin van Lynden van San- denburg, geb. baronesse van Nagell van Ampsen, en de dienstdoende dame du palais, mevrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jkvr. van Tets. In de zevende gala-koets volgde de opperceremoniemeester, luit.-generaal b. d. J. H. F. graaf du Monceau. Naast elk portier van deze vier 'gala* koetsen gingen 2 lakeien. Nadat de zeven gala-koetsen waren weggereden reed de gouden koets, met 8 paarden bespannen, voor en verlieten de Koningin en de Prinses het paleis. Op datzelfde oogenblik werd, door 't uitsteken van vaantjes, het sein doorge geven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke, bij het verlaten van het paleis door de Koningin, tot haar terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de op het Malieveld opgestelde batterij der eerste artillerie-brigade, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het ge weer en zette de koninklijke militaire kapel het „Wilhelmus" in, terwijl de Ko ningin en de Prinses, getooid met het breede lint van het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich ver volgens, onder het gejubel van de menig te, in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waar mede deze statiekoets bespannen was, ging een koetsier. Aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechter zijde reed te paard de chef van het mili taire huis van de Koningin, de vice-ad- miraal b. d. F. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der koninklijke residentie, luit.-generaal jhr. W. Roëll, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard twee aan twee de officieren der landmacht van het militaire huis der Ko ningin, te weten de adjudanten in bui tengewonen dienst luit.-generaal b. d. jhr. E. J. M. Wittert, luit.-generaal b, d. H. C. J. ter Beek, generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, reserve kolonel b. d. W. Froger, reserve-kolonel W. G. van Hoogenhuyze, kolonel.-tit. b. d. jhr. W. Laman Trip, kolonel A. R. van der Bent, luit.-kolonel b. d. A. R. W. Geij van Pittius, de adjudanten generaal- majoor tit. D, Q, C. F. de Jonge van der Halen, luit.-kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, kapitein H. J. Phaff

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1