De burgeroorlog ZEELAND. BUITENLAND. Hitier valt opnieuw de bolsjewisten aan. •EURS- EN WISSELKOERSEN. Distributie van varkensgehakt in bGk. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een felle rede, die in het buitenland opschudding verwekt. RUSLAND SPANJE. San Sebastiaan door de de opstandelingen bezet. FRANKRIJK. NOORWEGEN. Rotsblok ter grootte van 'n kerk in een meer gestort. AMSTERDAM, 14 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 8989. Amsterdam 1934-4% 99% 's-Gr,avenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 93%—93%. Zeeuws, Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P. 1958 5 45%45%. A Amsterd. Bank 124%124%. C Rott. Bankver. 118118, A Twentsche Bank 83%84. A Pref. Jurgens A 104% A Ned, Gist- en Spiritisf. 385%386, A De Schelde N.B. 30%—28%. C Am. Smelt en Ref. 49%49. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 19%18%, noodig is, zoodat het kleine gezelschap intiem en ongestoord eenigen tijd teza men van de mooie omgeving kon genie ten. Omstreeks zes uur werd het terrein van den Ruigenhoek weer verlaten, en reed het vorstelijk gezelschap weer naar het Noordeinde. Onder voortdurende toejuichingen van het publiek steeg het vorstelijke ge zelschap uit en ging het paleis binnen. Na eenige oogenblikken vertoonden de Prinses en Prins Benno zich nog even voor een der vensters om de menigte met een vriendelijk gebaar te bedanken voor de hulde. De Prinses naar Indië? Naar een speciale verslaggever van de Tel, te Den Haag meldt, is het steeds het plan geweest, dat H. K. H. Prinses Juliana eens een reis naar Indië zou on dernemen. Het staat nu vrijwel vast dat Hi. K. H. na haar huwelijk zij het dan ook niet heel spoedig daarna aan dat voornemen gevolg zal geven. Eerlang kan dus Nederlandsch-Indië op de komst van de Prinses en haar aanstaan den gemaal voorbereid zijn. De Prinses en de Prins naar Het Loo. Na het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Amsterdam op Don derdag 17 dezer zullen zij eenige dagen op Het Loo gaan doorbrengen. DE ZITTING DER STATEN- GENERAAL GESLOTEN. Zaterdag heeft - de minister van bin- nenlandsche zaken, mr. De Wilde, op de gebruikelijke wijze, uit naam van H M. de Koningin, de zitting der Staten-Gene- raal gesloten. PRINS BERNHARD EN ZIJN FAMILIE NIET IN DE RIDDERZAAL. Met zekerheid kan thans worden me degedeeld, dat Prins Bernhard en zijn moeder en broer morgen de openings plechtigheid der Sta:en-Gener,aal in de Ridderzaal niet zullen bijwonen. SECRETARIS VAN PRINS BERNHARD. Naar wij vernemen, is aan Prins Bern hard als secretaris toegevoegd jhr. ir.. W. G. Roëll, sinds 1 September 1934 jachtjonker van H.M, de Koningin. De minister van sociale zaken deelt mede, dat thans een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van var kensgehakt in blik aan ondersteunden en tewerkgestelde werkloozen. De prijs van dit nieuwe product is verlaagd van 35 cent tot 32% cent per kilogram-bus. Aan gezinnen tot en met vier perso nen zal 1 kg per week kunnen worden verstrekt en aan grootere gezinnen 2 kg. Binnen enkele dagen zal aan de ge meentebesturen een circulaire worden gezonden, waarin o.m. is aangegeven, op welke wijze dit gehakt bij het hoofd van den rijksdienst der levensmiddelendistri butie moet worden aangevraagd. A Born. Sum. H.M. 152%—152% A Ned. Wol Mij. 95%—96 A J, C. Japan Ln. 39 A Rotterdi, Lloyd 46%45 A S. M. Nederland 42%—41% A Houth. Alberts 68% C Union Pac. Rr. 85%83% C Int,. Nickel Cy. 34%34% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000-4 98%—98% Duitschl. '30 1000-5% 22—21% Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 4646 A N.L'. Hbk. 1000 106%—106. C Ned. H. M, 1000 138—137 A v. Berkels Pat. 3635% C Clavé-Delft 59%—58%, A C Suiker Mpij. 116%—117 A Philips Gem. B. afg. 162%—162%-65 C Unilever 117117%-16% C Am. Car Foundry 28%—28-27% C Anaconda Cop. 23%—23%-% De verloving van de Prinses in de kerken herdacht. Zoowel Zaterdag tijdens den dienst in de Israëlitische Synagoge, als gisteren tijdens de kerkdiensten bij de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde, de Doopsge zinde en andere protestantsche secten alsook in de R.K. Kerk, hebben de voor gangers meer of minder uitvoerig het heugelijke feit der vorstelijke verloving herdacht. In de Protestantsche Kerken ging dit bijna overal gepaard met het zingen van het Wilhelmus; bij de R.K. werd een plechtig Te Deum gezongen. In de synagoge werd een bijzondere eeredienst gehouden. Niet voorzien. De bewoners van de Markt en zij, die er gisteren gepasseerd zijn, stonden ver baasd,, dat het plein en ook de er op uitkomende straten, een minder aange naam gezicht opleverden, door de vele papieren enz., die er als een herinne ring aan het feest van Zaterdag lagen verspreid. Het is ons gebleken, dat de gemeente- reiniging die reeds Zaterdag, niettegen staande den nationalen feestdag gewerkt had aan .het ophalen van huisvuil, sproeien, enz. en Zaterdagavond niet had kunnen vegen tijdens het feest, niet heeft voorzien, dat de gevolgen van dien aard zouden zijn. Dan was men wel licht over de financieele bezwaren, die in dezen tijd zulk een hartig woordje meespreken, heengestapt. „Zonnegloren". Ter aanvulling van het ingezonden stuk in ons nummer van Zaterdag dee- len wij nog mede, d.at het longlijderssa natorium „Zonnegloren", waarvoor een collecte zal worden gehouden een Ned. Herv. (rechtzinnige) stichting is. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist 's ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belast'ngen alhier f 100. RITTHEM. Met goed gevolg is Vrij dagavond aan den voet van den Zuid- wateringdijk het vijfde en laatste zink- stuk ie water gelaten. Het grootste stuk had de respectabele afmetingen van 80 bij 25 m. OOSTKAPELLE. De muziekvereeni- ging, die als alle dergelijke Vereenigin- gen met finantieele zorgen te kampen heeft, hield bij het publiek een collecte voor een eventueel te geven concert bij het huwelijk van prinses Juliana. Deze collecte bracht op ruim 35. HANSWEERT. Begunstigd door schit terend weer werd Zaterdag het 50-jarig jubileum van het muziekgezelschap „Scheldegalm gevierd. Om 2 uur heet te de voorzitter van het feestcomité al le genoodigden hartelijk welkom, waar na burgemeester De Mul een herden kingsrede uitsprak De heer C. C. v. d. Brink die van de oprichting af lid is en thans president, werd daarbij gehuldigd Ook de directeur, de heer J. Polder man werd hartelijk dank gezegd voor al hetgeen hij in ruim 45 jaar geheel be langloos voor de vereeniging heeft ge daan. Namens B. en W. werd een zilve ren lauwerkrans aangeboden aan „Scheldegalm" en namens het feestco mité een prachtige medaillekast. De president dankte allen hartelijk voor al de hulde aan „Scheldegalm" ge bracht. Daarna werd een optocht opge steld waaraan allen deelnamen. Met 14 muziekgezelschappen trok men spelen de door het versierde dorp, waarna men na afloop een concert gaf op de tent üen oud inwoner van Hansweert was zoo verrukt over de prachtige versie ring dat hij een aantal prijzen beschik baar stelde voor de mooiste straten. De eerste prijs verwierf de Kanaalstraat, 2e prijs de Nieuwstraat en de derde prijs de Hoofdstraat. De verloting voor de muziekgezelschappen had de volgen de uitslag 25 voor „Ons Genoegen", Nisse, J 20 voor „Eendracht maakt macht, Yerseke, 15. „Vooruit" te Waarde J 10, Rillandia te Rilland en J C Kennec Copper 28%28%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 43%— 43-% A Kon. Petr Mpij. 299%—299-% C Contin. Oil Cy. 18%18%-18 C Phillips Petr. Comp 25%25 C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepv,. U. 45%54%-% A H.V. Amsterdam 287%—287-86% A Java Cult. Mij. 116%—116 A N, I. SuikerU, 9694% A Deli Batavia 180179% C Deli Mij. 1000 243%—242-40 A Senembah 222224%-22 C Baltimore Ohio 15%15% C Southern Pac. Cy. 26%25%-% A Southern Rlw. 1413% f A Amst. Rubb„ C. 145%—143%-42 A Deli-Bat. Rubb. 7170 A Hessa Rubber 98%9 A Serbadjadi S.R. 6665%-% 5 voor „Concordia" te Krabbendijke, Een mooi vuurwerk sloot om tien uur den zoo geslaagden dag. BIERVLIET. Op 3, 4, en 5 October zal in het gymnastieklokaal van de O. <L. School A een bazaar gehouden worden ten bate van de voetbalvereeniging al hier, ter bestrijding van de groote kos ten, dit jaar gemaakt door den aanleg van het nieuwe voetbalveld. BIERVLIET. Het ligt in de bedoeling om op 26 September een tentoonstelling te houden van geraniums, die door de vereeniging voor ooft- en tuinbouw zijn uitgereikt aan de schoolkinderen. Deze zal gehouden worden in de O. L. school A. Ze is een week vroeger gesteld in verband met den bazaar van de voetbal. WISSELKOERSEN, Amsterdam, officieel. Heden Vrijdag Londen 7.46% 7.46 Berlijn 59.27 59.29 Parijs 9.70 9.70% Brussel 24.90 24.91 Zwitserland 48.01 48.02 Kopenhagen 33.32% 33.30 Stockholm 38 50 38.45 Oslo 37.50 37.47% New-York 1.47% 1.477/i6 Praag 6.10 6.10 Prolongatie 1 1 Part. Disconto 1%-% 1% Daggeld Rgistermarken 31% 32% Crediet Sperrmarken 13% 13 Effecten Sperrmarken 13% 13 Reismarken 41% 42 Bankpapier 36% 37 4f t? *SNKXW3tMBtfKV Beursthermometer van Maandag. - Olie Philips Obl.Markt- - H.V.A, Markt Amerika Unilever Industrie (Wettig T abalc gedeponeerd Er heeft gisteren te Neurenberg nog een geweldige parade van duizenden en duizenden partij-functionarissen plaats gehad. Ter gelegenheid daarvan hield Hitier een rede, welke veel feller uit viel dan de voorafgaande en in 't buiten land sensatie heeft gewekt, aangezien de Führer merkwaardige toespelingen maakte op een verondersteld Duitsch bezit van Russisch grondgebied. In bittere bewoordingen, met snijdend sarcasme en vernietigende verachting stelde hij naar de Crt. meldt in tegenwoordigheid van de meeste leden der regeering en partijleiders, de metho den en maatregelen van de regeering te Moskou aan de kaak. Zonder van het blad te lezen, voor de vuist sprekend, viel hij het bolsjewistisch régime aan met een ongekende felheid. „Wij zijn helaas niet in de positie der bolsjewistische Joden te Moskou, die de beschikking hebben over een overvloed van grondgebied," riep hij uit. „Bitter hard moet de Duitsche arbeider zwoegen om in zijn zeer bescheiden levensonder houd te voorzien. Hoe zou het er even wel voor ons uitzien wanneer ik de be schikking had over het Oeralgebergte met zijn onberekenbare schatten, of over Siberië met zijn uitgestrekte wouden, of over de Oekraïne met zijn eindelooze vruchtbare vlakten? Hoe zouden wij onder nationaal-socialistisch régime deze streken tot den grootsten bloei brengen! (Daverend heilgeroep). Wij zouden pro- duceeren, produceeren en nog eens pro- duceeren! De Duitsche bevolking zou zich in een overvloed van rijkdom baden (toomeloos applaus). Achttienmaal zoo veel grondgebied als wij heeft de Sovjet- regeering ter beschikking en nog is zij niet in staat, haar eigen volk te voeden. Welk een mislukking is zij! Wij echter moeten hectare na hectare grond aan de zee en aan de moerassen ontwoekeren en deze bebouwen, om ons aldus van het allernoodigste te voorzien. Hoe moeilijk is het, onze broodwinning te verzekeren, hoe moeilijk ons een levensonderhoud uit onze armeode te verschaffen! Geloof echter niet, dat ik mij beklaag. Integendeel. Ik ben blij groote problemen op te lossen te hebben!" Even later merkte de Führer op: „De Joden in Moskou beweren, dat er twee klassen van Duitschers zijn, on derdrukkers en onderdrukten, en dat de dag zal komen, waarop de onderdrukten tegen hun onderdrukkers in opstand zullen komen. Wanneer dat zoo is, dan voorspel ik, dat degenen, die op het oogenblik in Rusland dwangarbeid ver richten tegen het Joodsche régime te Moskou, in opstand zullen komen en die genen neerslaan, die zich het proleta riaat van heden noemen. ZEVENTIEN MENSCHEN VERBRAND. Zaterdag zijn te Jakoetsk (Siberië) 17 personen om het leven gekomen, bij een brand, welke twee slaapzalen, in gebruik bij leden van een districtscommissie der partij en ambtenaren van het volkscom missariaat van landbouw, in de asch heeft gelegd. San Sebastiaan, de bekende bad plaats aan Spanje's Noordkust is geval len. Gisternacht zijn de eerste troepen der opstandelingen San Sebastiaan bin nengetrokken. In de stad hadden overal vuurgevechten plaats. Tegen twee uur drongen de opstandelingen steeds ver der door. Plotseling werden vlammen zichtbaar: de Kursaal en verscheide an dere gebouwen stonden in brand. Eenige nationalistische Basken, die tot het laatst hadden geprobeerd San Sebastiaan te sparen, geraakten in ge vecht met anarchisten, terwijl geregelde Marokkaansche troepen verder trokken en de stad geleidelijk in bezit namen. Gouverneur Ortega verliet San Sebastiaan. In een vergadering, welke Zaterdag avond onder voorzitterschap van Orte ga in zijn paleis was gehouden, werd besloten de stad over te geven, alleen twee anarchistische commissarissen wa ren hiertegen. Deze twee werden gevan gen genomen. Het hoofdkwartier van Ortega is naar Zumaye ten Westen van San Sebastiaan overgebracht. De ver dedigers van de stad, die weg trokken, hebben een strategische positie ingeno men bij Orio, waardoor de weg naar Bil bao wordt beheerscht. Ortega verklaarde, dat over een dag of acht een offensief zal worden ont plooid van deze stellingen uit. In de vroege ochtenduren was San Sebastiaan gisteren vrijwel in handen van de opstandelingen. Alleen nog en kele volksfronters dekten den aftocht van de verdedigers en vuurden van ver schillende punten op de opstandelingen. De regeering te Madrid meldt een overwinning in het zuiden. De regeering te Madrid heeft Zater dagavond medegedeeld, dat een groote aanval der opstandelingen langs het front van Tala Vera, gericht op Madrid, is afgeslagen en een tegenaanval in dezen sector is ingezet. Overwinningsberictaten van het hoofdkwartier te Valladolid. Het hoofdkwartier der opstandelin gen te Valladolid heeft om half elf het volgende medegedeeld: „In Asturië zijn de colonnes onder de luitenant-kolonels Tejeiro en Pita, die in gecombineerde actie opereeren, ten Westen van Oviedo opgerukt tot de poorten van het op 30 km van deze stad gelegen Cornellana. Zij ondervonden he- vigen tegenstand van de zijde der Astu- riërs, die gesteund werden door talrijke elementen, die hun uit andere provincies te hulp waren gekomen. De vijand werd echter tenslotte op de vlucht gedreven. Zeer vele krijgsgevangenen werden ge maakt; een groote hoeveelheid munitie en materiaal vermeesterd. Communiqué der regeering. De minister van oorlog te Madrid heeft gistermiddag om drie uur het volgende medegedeeld: De regeeringsluchtmacht heeft vandaag meer dan 200 bommen op Oviedo gewor pen en bovendien de omstreken van Sa- ragossa en Belchite gebombardeerd. Aan het front van Guadarrama zijn vier Ma rokkaansche „regulares" naar de regee- ringstroepen overgeloopen met 'n vracht auto met 500 gasmaskers. Laat in den middag hebben de leiders der opstan delingen in het Alcazar te Toledo een vergadering gehouden, waarop 't storm achtig toeging en waarbij de kwestie van vrijlating der vrouwen en kinderen die in het fort worden vastgehouden, werd be sproken. Deze besprekingen zullen mor gen worden voortgezet. Aan het front van Estramadura heeft de luchtmacht der regeering een colonne opstandelin gen, die de troepen aan het front van Talavera ging versterken, gebombar deerd. Ieren op weg naar Spanje Zondagochtend verklaarde generaal O'Duffy, de leider der Iersche nationaal- socialisten, aan de pers, dat binnenkort tweeduizend Ieren in Spanje tegen het communisme zullen strijden. De generaal heeft eenigen tijd gewerkt aan de recru- teering van een brigade vrijwilligers. Hij weigerde nadere bijzonderheden te geven over den datum van vertrek en de vervoergelegenheid. Slechts zeide hij, dat twee Iersche verbindingsofficieren zich in het hoofdkwartier van Franco te Caceros bevonden. Het Iersche corps, zal onderscheiden zijn van het vreem delingenlegioen. Het feit, dat de Ieren ongewapend reizen, bewijst volgens O'Duffy, dat hier geen sprake is van overtreding van het non-interventiever- drag. Gil Robles ongunstig te Burgos ontvangen. Het te Madrid verschijnend blad „Po litica" bericht dat de leider van de Katholieke Volksactie, Gil Robles in de tweede helft van Augustus te Burgos is geweest en hier ongunstig is ontvangen door de carlisten en phalanxisten. Voor het hotel van Gil Robles werden: demonstraties gehouden. Men vermoedt, dat hij hierom weigerde voor de radio van de opstandelingen te spreken en weer naar het buitenland is vertrokken. Opstand in Marokko? „Politica" bericht verder, dat in Ma rokko zekere elementen bezig zijn een opstand te verwekken tegen de opstan delingen. De generaals zullen binnenkort niet alleen geen troepen meer kunnen werven in Marokko, doch hier zelfs het hoofd moeten bieden aan een opstand. Verscheidene invloedrijke caids ageeren onder de inlandsche stammen, vooral de Bocoyas, welke nooit het militair be heer gunstig gezind zijn geweest. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie dooden. Een vliegtuig, waarmede ter gelegen heid van een plaatselijk feest rondvluch ten werden gemaakt, is te Noyen neer gestort. De piloot, zijn passagier en diens dochtertje kwamen om het leven, STAKING IN DE KATOENINDUSTRIE, In de textielindustrie te Rijssel is Za terdag een conflict uitgebroken. De ar beiders eischten een onmiddellijke loonsverhooging van 10 procent alsme de de benoeming van afgevaardigden in iedere fabriek, die kunnen beschikken over 10 betaalde uren per maand, om zich aan hun functie van afgevaardigde te kunnen wijden. De minister-president Blum is Zon dagmorgen uit Parijs naar Rijssel ver trokken om in dit ernstige conflict be middelend op te treden. Hij is er echter niet in geslaagd de staking der textiel arbeiders bij te leggen. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de regeering voornemens is een ar bitrale uitspraak te doen, welke door beide partijen moet worden aanvaard. Leon Blum zal daartoe een der leden van de regeering aanwijzen. Intusschen dreigt de staking zich uit te breiden tot de textielarbeiders in de Vogezen, waar de mogelijkheid van een algemeene staking aanwezig is. Door vloedgolf 2 dorpjes ver woest 74 dooden. Naar uit Bergen wordt gemeld, is in het Loen-meer in het district Nordfjord in Westelijk Noorwegen een geweldig rotsblok in het meer gevallen, waardoor een vloedgolf werd veroorzaakt, welke twee kleine dorpen geheel vernielde. Het Loenmeer is een door toeristen druk bezocht bergmeer dat aan alle zij den door hooge rotsen is omringd. Het gebeurt bij dit meer meermalen dat rotsblokken losschieten en in het meer rollen. Een heel enkele keer gebeurt bet wel eens dat een zware rotsblok los scheurt en in het meer valt, waardoor dan gevaarlijke situaties zich kunnen voordoen, zoo ook Zondagmorgen in de vroegte. Omstreeks vijf uur wérden de bewoners van de twee aan het meer gelegen dorpjes Boedal en Nesdal opge schrikt door een oorverdoovend geraas. Een groot rotsblok was op den 6800 m hoogen berg losgeraakt en naar bene den gerold. Met flinke snelheid plonste dit blok in het betrekkelijk kleine meer. Onder de drukking van deze steenmassa ontstond een vloedgolf, die boven de oevers uitkwam en de gebouwen van de dorpjes overspoelde. Zoo goed als alle huizen werden als papier in elkaar ge drukt, de bewoners onder de puinen be-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2