GOESCHE COURANT W.9de PI8I3 j Een natie vierde eendrachtig feest. NUMMER 217. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Kiezersvolk en Kamerleden Défilé voor de Koninklijke familie. mm m mm. ^tminnuU MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Sngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naarolooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigfngaei 1 regels f 2.10, elke r. as. 30 ct. Rubriek f „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale 1 a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 ctat'i. 12). IX. De wenschen-Sybrandy. De artikelen, die de heer C. J. Sy- brandy te Rijswijk (Z.H.) in „De Vrij heid" over het Kiesrecht schreef, zijn vooral ten aanzien van de historische ontwikkeling ervan zeer belangwekkend. Ten aanzien van de wijziging die S. noodig ,acht, na opgemerkt te hebben, dat „niemand aan het Algemeen Kies recht wil tornen" wordt voorgesteld: 1. Maatregelen te treffen dat „de loontrekkende geen invloed uitoefene op zijn te verdienen loon", te bereiken door het opnemen van een bepaling in de Grondwet „dat v,an het kiesrecht zijn uitgesloten zij, die onder welke bena ming ook, in loondienst zijn van het Rijk, de Provincie, een gemeente, water schap, veenpolder,.kortweg, allen die in overheidsdienst zijn." 2. Deze maatregel gelde voor alle verkiezingen. De schrijver meent dat de vrijgestel den hierdoor vanzelf zouden uitsterven bovendien. 3. Ook de steuntrekkers moeten van het kiesrecht worden uitgesloten, n e t, ómdat ze steun trekken, want dat acht de schrijver al heel ongelukkig, maar „omdat zij ontvangen een loon een steunbedrag Red, M.C.] van de gemeenschap en de vertegenwoordigers der gemeenschap geheel vrij dienen te staan tegenover deze steuntrekkenden." 4. Uitsluiting van den revolutionairen volksvertegenwoordiger langs ietwat anderen weg dan de voornoemde Com missie wilde. X. Het stelsel-Keestra. De burgemeester van Culemborg, ver kiezingsspecialist der R.K. Staatspartij heeft in de Maasbode van 15 en 16 Juli jl. onder den titel: „Ons Kiesstelsel en zijn bezwaren" ook een summiere kritiek op onze huidige kieswijze geleverd en daarbij twee denkbeelden geopperd. Het eerste is her-invoering van een stelsel van 100 districten, doch daarbij geen vorming van deze districten door den wetgever, doch rubriceering der gemeenten in groepen naar hun z i e- 1 e n t a 1 en dan vorming der dis tricten door loting. /Dit denkbeeld lijkt ons zoo'n onreëel studeerkamer plannetje, dat we het verder niet au sérieux zullen nemen; we willen trou wens den auteur niet de oneer aandoen te onderstellen, dat hij het er zelf erg mee meent. Anders is dit uiteraard met zijn wel degelijk practische voorstel tot een nieuw stelsel van Evenredige Ver tegenwoordiging. Dat voorstel luidt als volgt: 1. Het land wordt in 50 kiesdistricten verdeeld; elk district heeft een onge veer gelijk aantal kiezers, hoewel eenig verschil in groote der districten op de goede werking van het stelsel van wei nig of geen invloed is. Periodiek om de tien jaren wordt de indeeling her zien. 2. De candidaatstelling geschiedt al dus, dat elke lijst één candidaat bevat. Indien een partij in een district meer dan één candidaat wil stellen, dan moet zij daartoe meer dan één lijst kunnen indienen. 3. De lijsten kunnen voor het geheele land worden verbonden. 4. Alle stemmen op verbonden lijsten worden ter bepaling van het aantal verkozen candidaten samengesteld. _5. Reeds vóór de verkiezing wordt de kiesdeeler vastgesteld. u?ej vaststelling van den kiesdeeler geschiedt naar het aantal ingeschreven kiezers m het geheele land, dus niet naar het aantal geldige stemmen. Daar bij wordt de uitslag van de vorige ver kiezing tot maatstaf genomen. Wanneer bv. —zoo lichtde heer Keestra dit toe bij de laatste ver kiezing de verhouding tusschen het aan tal geldige stemmen en het aantal in geschreven kiezers was als 100 tot 130, dan zal voor de aanstaande verkiezing de kiesdeeler worden bepaald op 1/130 deel van het aantal ingeschreven kie zers. Zoodoende kan het getal van 100 gekozen Kamerleden zoo dicht mogelijk worden benaderd. 7. De candidaten van elke groep ver bonden lijsten worden gekozen verklaard in de volgorde van het aantal op hen uitgebrachte stemmen. Wie 't hoogste aantal stemmen behaalt, is no. 1 en zoo vervolgens, totdat men het aantal ge kozenen heeft, waarop de lijstengroep krachtens haar aantal stemmen aan spraak heeft. In dit stelsel komt zoo zet de heer Keestra uiteen elke stem tot haar recht. Maar bovendien wordt de gele genheid geboden, om voor een bepaal den candidaat in het vuur te gaan, waardoor de kiezers niet alleen hun partij versterken, maar ook de kansen van hun cand daat boven andere van hun partij verhoogen. Men oefent dus ESI' invloed uit op de verkiezing van alle candidaten, die door de eigen partij naar voren worden gebracht, doch men strijdt wel spec.aal voor één candidaat, wiens kansen door acties in het district ver groot kunnen worden. (Slot volgt). Nederland heeft Zaterdag feest ge vierd; een nationaal Oranje-feest in den besten zin des woords, In alle steden en dorpen: van de Dollard tot over de Schelde, van Den Helder tot Maastricht is de verloving' van onze Kroonprinses op enthousiaste wijze bejubeld, heeft 't Nederlandsche volk in vrijwel al zijn geledingen een eendrachtige verknocht heid voor het Huis, dat zijn wel en wee door de eeuwen heen deelde, aan den dag gelegd Onze aera doet een beroep op wat vereenigt; onze aera demon streert met gruwelijke waarschuwing waartoe partijschappen kunnen leiden. Wie de beteekenis van hetgeen het Ne derlandsche volk Zaterdag ten beste heeft gegeven, onder oogen ziet, kan niet wanhopen aan zijn toekomst. Een natie, welke zic'n met zooveel eerlijke spontanëiteit, met zooveel uiting van waarachtige liefde en trouw om het vor stenhuis kan vereenigen, moet innerlijk gezond zijn, al gaat ze zich aaan de peripherie dan wel eens wat te buiten aan klein-menschelijke en onverstan dige verdeeldheid. In de ure des gevaars in de ure van den nood, heeft het Ne derlandsche volk steeds g'eweten, dat eendracht macht beteekent. Ons dunkt, dat de nationale geestdrift, welke wij Zaterdag ontroerd hebben ondergaan, 'n heerlijk symptoom dezer vitale capaci teit is geweest. Met opzetting van elk groepsegoïsme zijn we gezamenlijk op getrokken, om getuigenis af te leggen van een machtig credo: wij gelooven in Nederland en Oranje, zooals onze voor vaderen in Nederland en Oranje geloofd hebben. En wij zullen met Gods hulp ons zelf blijven, van vreemde smetten vrij. Het spreekt vanzelf, dat de nationale feestviering Zaterdag te Den Haag als 't ware haar bekroning' vond. Duizenden en duizenden hebben 's middags gedefi leerd voor de koninklijke familie: het was een schouwspel, zooals Nederland er in geen jaren een te zien gaf. Om plm. half vijf stelde de schier eindelooze stoet zich op het Nassauplein op. Voorop marcheerde de koninklijke' militaire kapel. Dan volgden de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr,. H. A. van Karnebeek, de' burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy, en generaal Wagner, de voor zitter van het Haagsche comité voor volksfeesten, gevolgd door de bestuurs leden van dit comité, dat het initiatief tot het houden van het détïlé had ge nomen. Achter het comité sloten zich de on telbare vereenigingen en corporaties uit Den Haag en omliggende gemeenten' aan, vlag'gen, vaandels en banieren mee voerende, hetgeen een bijzonder kleuri- gen aanblik opleverde Het waren er meer dan 300. De talrijke muziekkorpsen, die van den stoet deel uitmaakten, speelden om beurten, hetgeen zoowel aan de goe de stemming als aan het marschtempo ten goede kwam. De toegangswegen tot 't Nassau-plein en tot den weg, die gevolgd werd, wa ren met touwen afgesloten, zoodat niet- deelnemers geen gelegenheid kregen zich bij den stoet aan te sluiten. Er werd opmerkelijk veel oranje ge dragen ,ook door de menigte, die langs den weg geschaard stond, om het opstel len en voorbijtrekken van den stoet ga de te slaan. Zeer vele deelnemers hadden zich van een papieren oranje-vlaggetje voorzien, waarop Prinses Juliana en Prins Bern- hard op het bordes van het paleis zijn afgebeeld en met het opschrift: Lang le ven Juliana en Bernhard. Rechts van het ruiterstandbeeld voor het Paleis had zich de vereeniging voor den volkszang opgesteld onder leiding van Herman Stenz, terwijl aan de lin kerzijde het muziekkorps van de artille rie had plaats genomen. Het publiek, dat zich reeds uren tevoren achter de af scheiding had verzameld, begon inmid dels ongeduldig te worden en in spreek koor klonk het telkens: B.E.N.N.O. Per luidspreker verzocht daarop de politie het publiek dit na te laten en zich rustig te houden. Onmiddellijk werd aan dit verzoek voldaan, doch toen eenige oogenblikken daarna de baicondeuren werden geopend en de vorstelijke personen voor de ra men zichtbaar werden en even later op het balcon verschenen, was het enthou siasme van de wachtende menigte niet meer te beteugelen en luide en hartelijk werden de koninklijke familie en haar gasten langdurig toegejuicht. Het verloofde paar bleef in het mid den van het balcon staan, terwijl de Koningin en de Prinses van Lippe-Bies- terfeld ter rechterzijde de voor haar be stemde zetels innamen. Prins Aschwin had zich een plaatsje op den uitersten rechterhoek van het balcon uitgekozen. In de verte werd toen de kop van den defileerenden stoet zichtbaar en na eenig wachten kwam de Kon. M litaire kapel het voorplein opmarcheeren, met daarachter de vlag van het Haagsch co mité voor volksfeesien. De kapel maakte halt en front, ter wijl de vlag in het midden van het voor plein s'atig voor het vorstelijk gezel schap neeg. Het Haagsch comité voor volksfees- aen liet een groot bloemstuk in het Pa leis bezorgen, terwijl de leden zich op het voorplein opstelden, teneinde van daar het défilé gade te slaan. Onder 'n plechtige stilde zette daarop de ver eeniging voor den volkszang het „Wil helmus" in, en zong vervolgens het nieu we verlovingslied „O blijde dag o gou den dag". Na beëindiging hiervan steeg uit de duizenden kelen een luid „lang zullen ze leven, hoera" op. Het eigenlijke défilé nam hierop een aanvang. Van de tallooze vereenigingen en orga nisaties, welke aan het défilé deelna men, noemen we hier enkele: De Prince- vl.ag, de Zeevaartschool, zeer veel gym nastiek- en «portvereenigingen, dragers der Militaire Willemsorde, het Mobilisa- tiekruis, de Burgerwacht, een groot aan tal zangvereenigingen, de vereeniging van Nederlandsche meisjesclubs, onder scheidene groepen verpleegsters, de Ne- derl. Ver. van Christelijke Meisjesver- eenigingen, leerlingen van diverse huis houdscholen, oud-onderofficieren, de nationale jeugdstorm, het Indo-Euro- peesch verbond, de 's-Gravenhaagsche winkeliersvereeniging, een aantal mid- denstandsvereenigingen, een zeer sterk contingent van het Nationaal Jongeren Verbond, het postpersoneel, de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm, onderwij zersverenigingen, het Ned. Leger des Heils, het Alg. Nederlandsch Verbond. Nationaal Herstel, de Hervormd Geref Staatspartij, de katholieke garde en tal van andere katholieke vereenigingen, de Christ. Besturenbond, Geref. meisjes- en jongem.annenvereenigingen, weeskin deren, leerlingen van scholen, padvin ders en padvindsters, ontelbare Oranje- vereeniigiagen en jeugdverenigingen enz. Urenlang schreden de huldebetoo- gers, die bijna allen van vlaggetjes wa ren voorzien, achter hun vaandels en banieren vol enthousiasme en zwaaiend en dansend voorbij het Paleis, luide de vorstelijke personen toejubelend. Deze waren niet moede de voortdurende huldebetuiging in ontvangst te nemen, en vooral de Prinses had voor iedere groep een vriendelijken groet. Bij het naderen v,an ds Princevlag- groep, die met haar talrijke vlaggen zeer de aandacht trok, speelde het Prince- vlag-pijperkorps het volkslied van Lip- pe. Duidelijk kon men zien, dat Prinr. Bernhard en zijn familie hierdoor zeer verrast w.aren en dat de Prins Prinses Juliana opmerkzaam maakte op de dap pere pijpers, die onvermoeid het volks lied herhaalden tot het laatste Prince- vlag-lid met zijn vlag gepasseerd was. Ze kregen van de Koninklijke familie voor deze attentie een extr.a warmen groet. Toen een groote groep padvindstj^js in haar blauwe uniformen onder- lóidiiï^ van mevrouw van der Bosch-de Jóng passeerde haalde Prins Aschwin zijn fototoestel voor den dag en nam hiervan een toto. Gedurende het défilé herhaal de hij dit nog eenige keeren o.a. toen een talrijke groep Scheveningsters in costuum onder uitbundig gejubel en zwaaien met haar vlaggetjes hossend! voorbijtrokken,. Vooral de Prinses had' hierin groote schik en gul glimlachend en wuivend nam zij deze bijzondere hulde in ontvangst. Ook een treffend moment was het, toen een groep verpleegsters van de Emmakliniek voor het Paleis front maakte en haar banier liet nijgen. Vele der padvinderstroepen trokken, voorbij met hun hoeden op de stokken in de hoogte, terwijl de welpjes dansend van pret met hun groene petjes zwaai-- den. Toen een groep betoogers met Lippe- vlaggetjes voorbij kwam maakte de Prinses haar verloofde hierop attent, Prins Benno knikte goedkeurend en wuifde de draagsters der vlaggetjes har telijk toe. Ook trokken veel belangstelling de leden van .de Kruisvaart, de Graal en de Jonge Wachters met hun kleurige uni formen en vele vlaggen, met welke laat ste zij het vorstelijk gezelschap een huldegroet brachten. Een treffend moment was nog', toen het Leger des Heils voor het Paleis aan kwam. De muziek zyzeeg en onder een eenige seconden durende stilte trok de deputatie van het Leger des Heils-sol- daten voort. Uit hun gelederen trad een klein meisje naar voren, dat het bordes van het Paleis werd opgeleid en een bloemenhulde voor Prinses Juliana over reikte. Toen zette het muziekkorps van het Leger des Heils een lied in en hartelijk zwaaiend en wuivend trokken de Heil soldaten verder. Inmiddels was de duisternis gevallen, en nog steeds trok de stoet voort In het Paleis werden de lichten ontstoken en vooral de hall, waar alle luchters brandden, bood een fraaien aanblik. Van de vorstelijke familie kon men eigenlijk niemand meer onderscheiden. Alleen aan het wuiven en groeten kon men Prinses Juliana en Prins Bernhard nog herkennen. Ook de lantaarns op de straten en op het voorplein brandden reeds, toen het einde van den stoet in zicht kwam. Het laatst defileerde de Haagsche politie, die den geheelen middag haar buitenge woon zwaren taak op zoo verdienstelijke wijze vervuld had,. Eerst kwamen een aantal politiemotoren en daarna de hoofdinspecteurs, de' inspecteurs en agenten. Dat was het slot van een dé filé, dat voor Den Haag van ongekenden omvang is g'eweest en waaraan tiendui zenden met een onbeschrijfelijk enthou siasme hebben deelgenomen. Om tien minuten over achten trokken de laatste deelnemers voorbij. Een hartelijk gejuich, dat overging in een ware ovatie van de enorme men- schenmenigte, welke zich rond het Pa leis had opgesteld, steeg toen op, weldra overstemd echter door de tonen van ons volkslied dat door de militaire muziek ingezet werd. Het was een ontroerend oogenblik, toen uit duizenden kelen het Wilhelmus meegezongen werd. Een luid hoera en een „Lang leven de Prinses en de Prins" volgde hierop. Nog eeenmaal dankten de Prinses en Prins Bernhard voor de hulde en toen trokken zij zich met de overige leden der vorstelijke familie in het Paleis te rug. Tijdens den geheelen duur van het défiilé hebben zij op het balcon gestaan. Kerkgang van dc Koninklijke Familie. De Koninklijke familie en haar vor stelijke gasten waren Zondagochtend onder gehoor van ds. P. J, Molenaar, in de Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Zoowel H. M. de Koningin als Prin ses Juliana met h.aar verloofde, de Prin ses von Lippe-Bieisterfeld en Prins Aschwin arriveerden in eenige hofauto's Er was groote geestdrift toen de ko ninklijke personen uit de auto's stegen. Middelburg, 14-IX-'36. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 20.5 °C (69 °F); laagste 14.8 °C (59 °F) He den 9 h: 16.7 °C; 12 h: 18.8 °C. 1.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.9 mm te Karslbad; laagste 757.0 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke, aanvankelijk uiteen- loopende, later W. wind, half tot zwaar bewolkt, betrokken, nog kans op regen- of onweersbuien, aanvankelijk iets kou der. 0 0 Zon op: 6 h 34; onder: 19 h 17. Licht op: 19 h 47. Maan op: 5 h 14; onder: 18 h 20. N.M.: 15 September. Ma. Di. Wo. Hoog- 14 15 16 en Ma. Di. Wo. 14 15 16 September. Hoogwater. 1.29 13.39 2.06 14.12 2.37 14.43 Laagwaier te September, Hoogwater. 3.12 15.31 3.55 16.09 4.30 16.44 Laagwater. 7.48 20.16 8.23 20.50 8.54 21.24 Wemeldingei Laagwater. 8.57 21.13 9.32 21.46 10.02 22.16 Hoog- en Laagwater te VHssingeci Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S =r springtij.) In het stampvolle kerkgebouw zaten Prinses Juliana en Prins Bernhard ter linkerzijde, de moeder van den Prins en diens broeder ter rechterzijde van de Koningin. Ds. Molenaar, die eerst liet zingen Psalm 99 verzen 1 en 8 en daarna Ge zang 3 vers 1, las voor uit Handelingen 17 verzen 1628 en Rom. 1 verzen 18 —22. In zijn gebed bracht de prediker dank aan God voor de zegeningen, welke in deze dagen mede aan het Koninklijk huis geschonken zijn en voor de blijd schap, die als gevolg daarvan in de har ten van het Nederlandsche volk leeft, een blijdschap, die uit God is. Ds. Molenaar bepaalde zijn gehoor vervolgens bij Handelingen 17 vers 23: want de stad doorgaande en aanschou wende uwe heiligdommen heb ik ook een altaar gevonden, op hetwelk een opschrift stond „den onbekenden God". Dezen dan, dien gij niet kennende, dient, verkondig ik ulieden. Ds. Molenaar liet na de prediking zin gen Gezang 193 vers 4: „Rampzalig hij, die u weerstaat", waarna de slotzang was Ps.alm 97 vers 7. Na den zegen zong de gemeente „Mijn schilt ende betrouwen". Bij het eindigen van den dienst had zich een groote men- schenmassa voor het kerkgebouw ver zameld. Toen de koninklijke personen wegreden, werden zij enthousiast toe gejuicht. Naar den Ruigenhoek. Zondagmiddag om h.alf vijf werd de groote Maybach-Zeppelin, de auto van de Prinses von LippeBiesterfeld, het voorplein van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde opgereden. Prins Benno nam achter het stuur plaats en Prinses Jcliana naast hem. Zijn moeder en Prins Aschwin zaten achterin. In een flink vaartje ging het toen in de richting van Scheveningen. Vrijwel onopgemerkt kon de Prins langs de Scheveningsche binnenhavens naar den strandboulevard rijden. Hier was het veel drukker en daarom moest Prins Bernhard vrij langzaam rijden. Van alle kanten kwam het publiek toen aanloopen en juichten den Prins en de Prinses hartelijk toe. Later ging het wat beter en met groo te snelheid reed het gezelschap den Pompstationsweg af naar het landhuis van de Koningin „Den Ruigenhoek". Het was de eerste maal, dat Prins Bernhard den Ruigenhoek bezocht. Het landhuis was geheel verlaten. Het per soneel der hofhouding was de vorige week nhar het paleis Noordeinde ver trokken, slechts een portier was achter gebleven. Het bleek dat de Prins en de Prinses met zijn moeder en zijn broer in de rus tige omgeving van strand en duinen eenigen tijd wilden vertoeven. In eenige mandjes werd alles meege nomen, wat voor een eenvoudige thea

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1