ZEEUWJCH ZONDAGSBLAD 12 Sept. 1936 J. H. Brinkgreve Entrop. PIETJE WAS NIET MEER ALLEEN! VLIEGMACHIENTJE. RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER, VOOR GROTEREN, VOOR KLEINEREN: 1 e i villa Helmond klomp ons d Helmond. OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN. xxxxxxxxx x x VOOR KLEINEREN. wm Ivan de provinciale zeeuvsche middelburgsche coupanti ■ff Valsche schaamte. S, yan Mariëngaarde. BRIEFGESCHRIEF TUSSCHEN JAN EN JEWANNES. traie, zouden proberen onderdak te krijgen in „de Zonneheuvel". En dat lukte Jaap zou op de divan gaan. Al gauw waren allen samen op streek. De vier nieuwe vriendin nen hadden er plezier van, dat ze gedekt hadden vóór haar lange wandeling en ze daardoor de nieuwaangekomenen zo'n verras sende aankomst hadden bereid. Het werd een heel gezellige bui tenpartij, waarbij de nichtjes als gidsen dienden voor wandelingen en fietstochten. En 't was zó ge zellig, dat moeder, vader en de kinderen er op aan drongen, dat Aat, Bep, Eef en Fie nóg een week zouden blijven. Geen nieuwe be woners melden zich meer aan en Nel, Riet en Jaap hadden nog nooit zo'n prettige vacantie ge had. En moeder ook niet, want., zij hoefde niets te doen en tóch werd er gekookt en bleef 't huisje keurig schoon. Ra, ra, hoe kon dat Kleine Pietje, in zijn bedje, Keek graag 's avonds naar de maan. Blij was hij, als hij zijn vriendje, Keesje Bollewang zag staan 't Was dan, of het lachend ventje Ook naar onzen Pietje keek. Juist voor 't eerst zag Piet hem staan weer Na een donk're regenweek. D' and'ren dag ging Piet logeren Bij zijn Tante in de stad. Voor het eerst alleen Wat prettig Vond het kleine ventje dat Overdag ging het uitstekend; Tante was heel lief voor hem. Maar.des avonds in zijn bedje Miste Pietje Moeders stem Dikke waterlanders rolden Langs zijn beide wangen neer En hij kon het heus niet helpen Moeder riep hij telkens weer Tante kwam vlug aangelopen, Zei: Maar Pietje, heb je pijn Nee Vertel mij dan eens even Je verdriet. Wat kan het zijn Pietje kan geen woorden vinden, En hij snikte al maar door Tante dacht: Och, ik begrijp 't wel. 'n Beetje heimwee is het, hoor En ze zei: Maar, kleine Pietje, 't Is bij mij toch prettig, zeg Kom, veeg als een flinke jongen Eén, twee, drie je traantjes weg Klaar, Piet Jij moest eig'lijk lachen. Kijk eens even naar de maan I Daar zag Piet.... zijn eigen vriendje, Keesje Bollewang, heus staan We spelen „vliegmachientje". Bestuurder is broer Rien. De vliegmachine was rustbank, Maar nu moet je hem zien Met vleugels oude kleden Een motor van papier, Die heel, heel echt kan draaien. - We hebben een plezier We vliegen naar.laat 's kijken Misschien wel naar de Maan Maar Moes zegt: Vlieg^niertje, Vóór jullie zó hoog gaan, Moet j'even ladenWat, Moes Hoort 't Is chocola Juicht Rien, wat blij En weet je. Wat 'k stellig ook doen ga 'k Trakteer het lachend ventje, Het mannetj' in de Maan, - Klaar zijn we De machine Blijft nu niet langer staan Dag, Moeder, dag! we stijgen Je kunt ons toch nog zien? Moes wuift en roept; Dag, jongens Voorzichtig zijn, hoor Rien! 1. Dortmund. Mond, Munt, Doorn, tor, duur. V L A M L A M A A M E R M A R S 3. Het eten is gaar en dus kunnen we beginnen. (arend). Heb ik het je al verteld Ik zag Ans en Toos weer buiten spe len. (gans). Toen Moeder zo lang rusten moest, kwam er eiken dag be zoek. (merel). We gaan met de fiets naar Weesp; echte moppen zullen we meebrengen. (specht). 4. Venetië, Belgrado, Santander Amiens. 1. Ezels, die als schraag doen. dienst 2. H 3. Een vlieg. 4. Kant, oor; kantoor. 1. Mijn geheel wordt met 9 letters geschreven en noemt een plaats in Overijsel. Een 6, 1, 1, 9 is een deel van je schoen. 2, 1, 5, 3, 4, 5 is een grote han delsstad in Europa. De 6, 8, 7, 5 is een rivier in Noord-Holland. Als het weer 6, 1, 4, 2 is, kan het niet tegelijk koud zijn. Een 7, 8, 2 is een vis. 2. Verborgen plaatsen in het bui tenland. Waarom staan Cor, Nans en Bep eigenlijk te wachten Moeder zal To na vier uur zelf uit school halen. Oma lag achter in de tuin op een ruststoel. Deze jurk is te mooi voor elke dag. Behalve de gewone gaven kwam er dit jaar ook veel geld voor de armen. 3. Mijn eerste kun j' in Utrecht vinden, M|ijn tweede ook in Nederland. En mijn geheel niet ver van Elburg, Dus juist nog aan de Veluwrand. 4. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een boom, die in de zomer en nazomer mooie bessen heeft. X X X - X X X lo rij een medeklinker. 2o iets, wat niemand graag heeft. 3. een ander woord voor ge baar. 4o een plaats in Limburg. 5o t gevraagde woord, 6o een plaats in Noord-Hol land. 7o een rivier in Italië. 8o iets, dat gewoonlijk dient ter afsluiting. 9o een medeklinker. 1. Vul deze 9 vakjes in met: 6 E 1 D IR 1 M maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: lo een viervoetig dier. 2o een plaats in Gelderland. 3o een rivier in de prov. Utrecht. 2. Welke vogel is omgekeerd een kleverige stof 3. Mijn broertje kreeg een anderen hol en werd daardoor een zwemvogel. Hoe heette mijn broertje 4. Een aardig, heel licht bloempje, Dat in de zomer bloeit, Is meestal in September Tot vruchtje uitgegroeid. Het lest de dorst zo dikwijls, Als j' aan het wand'len bent. 'k Geloof, als j' even nadenkt, Dat je het vruchtje kent. De valsche schaamte is een van de kwaadaardigste vijanden van het goede, het edele, het ware. Uit valsche schaamte pleegt de mensch van zijn prille jeugd tot in hoogen ouderdom handelingen, waarvoor hij zich, wonderlijke pa radox, naderhand soms schaamt. Welke jongen heeft nooit minder waardig, ja zelfs weerzinwekkend kattekwaad bedreven, alleen uit vrees, anders door zekere kornui ten voor laf te zullen worden uit gescholden Hoevelen zijn niet aan de drank geraakt, doordat ze zich in hun jongelingsjaren ver beeldden, dat het kinderachtig stond een borrel en in successie vele borrels te weigeren? In aller hande gedaanten doet de valsche schaamte zich voor. De hoeveel heid levensgeluk, welke ze heeft vernietigd, is ontstellend. Naarmate de mensch ouder wordt, meent hij meestal minder last van het eigenaardige kwaad te hebben. Men hoort nog al eens verkondigen, dat de valsche schaamte eigenlijk uitsluitend een bedenkelijke gezellin van de jeugd cn de jongelingschap is. Niets zal bij strenge zelfcontrole minder waar blijken dan dat. De volwas sene, de mensch van middelbaren leeftijd, die zijn eigen daden en uitingen critisch beschouwt, weet, hoe ook hij zich niet zelden met haar afgeeft, hoe hij voortdurend voor haar glibberige verleidings kunst op zijn hoede moet zijn. Het is vaak zoo moeilijk haar in haar ware gedaante te herkennen, omdat ze zich in listige vermom mingen pleegt voor te doen. Elk mensch heeft een zekere mate van zelfrespect noodig om. te kunnen leven, en daarvan maakt onze im- moreele juffer herhaaldelijk mis bruik. Ze fluistert haar slachtoffer een keur van drogredenen in het oor, zoo dringend en aanhoudend, dat zijn geestelijk gezichtsvermo gen van streek raakt en de waar heid niet meer van het verdichtsel onderscheidt. Verschijnsels als: boven zijn stand leven, veel pra ten, over van alles en nog wat cri tisch oordeelen, zijn veelal op valsche schaamte terug te bren gen. Degene, die aan een van deze kwalen lijdende is, schaamt zich er ten onrechte voor, de tering naar de nering te zetten of vreest, dat, 'als hij niet voortdurend aan 't woord is, men hem voor een hal ven imbeciel zal verslijten. Hoe moeilijk is het niet voor veel oudere menschen, om een kleine vergissing tegenover jonge re te erkennen. Ze gaan, als 't maar even kan, een heel weefwerk van leugens ophangen, om het foutje er achter te verbergen. Tot in het groteske soms. Dat is mis schien potsierlijk, zoolang er geen onrecht uit voorvloeit, maar ook hier geldt: van kwaad tot erger. De mensch krijgt er tenslotte zoo'n handigheid in, zich op een denk beeldig voetstuk te plaatsen, dat hij 't voortdurend hooger meent te moeten optrekken. Onvermijdelijk gaat dat samen met een steeds er ger wordende zelfverblinding. Het slachtoffer moet niet alleen zijn medemenschen doch ook zichzelf een rad voor de oogen gaan draaien. De werkelijkheid zou hem anders ondragelijk worden. Het gaat hem als den bluffenden Zon- dagsvisscher, die een gevangen snoek van een half pond voor zijn kennissen tot twee of drie laat uit dijen, zoo hardnekkig, dat hij 't ten langen leste zelf gelooft. Treurspelen komen uit een derge lijke geestesgesteldheid voor. Als het wankele bouwsel ineenstort, loopt de mensch, die er op stond, het gevaar voor zijn geheele ver dere leven, geknakt te worden. Middelburg, September 1936 Goeie vriend Jan 'k Za nie in den breêjen mi schrieve over aol d ongerechtigeid, die d'er in den lesten tied, dichte- bie en ver af, an 't licht is gekom- me. 't Za goed zien om aoles noe mer an de rechbanken over te laeten: die zul aoles wè prontjes uuzoeke en recht doe. De straffen zü zeker vó vee toet afschrik zien. Mè kiek, daemee za da soort kwaed nie vö goed uugeroeid öore. Mè 't zou toch nae mien mêenienge vee geminnezeerd kun nen óore, as die misselijken oóg moed is groötendeels uut onze saemenlevienge gebanne wier. Die briengt er toch vee toe om te le ven boven ulder stand, toet uut- gaeven boven ulder inkommen en daedeur vanself toet 't m,aeken van schuld en nog al erreger. toet misdaed. En noe da 'k 't over den oog- moed die wortel van aolderande kwaed, wi 'k 't ook nog wel is over 'n ander soort, die 'k al êel aetelijk vinde, Sommige joenge menschen, die wat oöger geklom- me bin as ulder vaoder en moeder, kun vö die eenvoudige menschjes gin êerbied mir 'n Timmermans knecht en z'n vrouwe, of dierge- lieke menschen, d'er bienae ge brek vö wille lie om ulder joen toch mè te laete leêre. En dat eit 'n flienk gedae; 't moet toet z'n êere gezeid oöre. Mè noe dat 'n daedeur 'n eel goed baontje ei kunne kriege, noe wilt 'n z'n ouwers op z'n best mir anzie. Ie schaemt er z'n eige voo, as z' is overslag bie 'm ankomme, as 'n deftige verzite eit. En voraol z'n vrouwe, die van 'n bitje óogere komaf is zou dan die ouwentjes wè weg wille kieke. Begriep goed, Jan, zoo bin ze gelukkig nie aole- maele, óor. Dae bin d'er die nooit zü vergete, wa z' an die goeie braove vaoder te danken en moederdag is vor ulder 'n eilige dag. En ook bie sommigste vrou- weliengen ei je dien stienkenden oógmoed. Jennie t was vroeger Jaontje) schaemt er eige vö d'r moeder, omdat die zö ouwerwesch toegetaekeld is en êelemaele nie deftig kan doe. As z' is 'n ienkelde keer mit 't ouwe mensch op stap moet, dan gae zfe opgedirkt en wel mit d'er twee guus 'n paer passen voruut en dat ouwerwesche schepsel mag achteran sloffe, wan de daome zou vö gin geld van de waereld wille, dat één van der vriendinnen, Fiti of Lili of Mimi of Titi, zou dienke, dat dat vrommes d'er moeder is. En 't is mè b'roerd, da groötemoeder in de trem neffen de guus gae zitte. Alleênig tegen over de kondukteur schient de daome d'er eige nie zö te senêeren vö d'r moeder, wan 't ouwe mensch mag vö 't eêle stelletje be- taele. Vö zuk sóórt daomes neem 'k m'n pette nie af, Jan. En dan ei je tegenwoordig ook nog den óogmoed van diegene, die d er mer op uut bin om te laete zien, da ze sterk en rap bin. 'k Wier d'er in den lesten tied wel is 'n bitje draoierig van op m'n maege, as die menschen in de kranten zö ziekelijk in d' oógte gestoke wiere. 'k Ao daerom toch ook wel is neigienge, óor, om te lachen om den dwaezen oógmoed, die d'er deu gekweêkt óort, mè 'k moe zeie, da kompassie mit aol diegene, die besmet oöre deu de sportverdwaezienge, beter op z'n plekke is. Mè je zou d'er werentig om kunne jule, dat er noe a bin, die 'n ridderorde aode wille gee an da vrommes, dat aoles op aoles zet om d'er leerliengen zöo verre te kriegen, dat er van ulder zwem- tied nog is 'n tiende van 'n secon de afgeknepen óort. A je zöo iet leest, dan dienk je toch bie j'n eige, dat 't mè gelukkig is, dat de Kone- ginne nie verjaert in den tied, dat de blaeren van de boömen valle, Mè duvelsch bin 'k op de sport, die levensgevaerelijk is. En in di verband noeme 'k 't vlak uut mis- daedig, dat dae pas in Iengeland 'n vrommes moederziel alleênig naer Ammerikao gevlogen is. En 't is dubbel misdaedig, omda ze moe der is van 'n joentje van zeven jaer. 't Schreeuwt ten emel, dat de regêerienge, dat nie belet eit. En 'k noeme 't ook 'n groöt schandaol, dat de krante dat „moedige'' vrommes zö priest in plekke van eur d'er moederplichten voo t'ouwen. Da z'in Ammerikao stae- pelzot waere, toen ze 't mensch zaege, spreek vanself, Mè 't top punt van dwaeseid was toch wè, dat da vrommes gevroge wier d'er naeme te zetten in biebels, die sommigste bie ulder aode, omda ze net uu kerreke kwaeme, Joen, Jan, wa zü die biebels noe 'n waerde gekregen 'k G'loove daerom toch, dat er vee menschen bin, die 'n biebel dae van voren 'n dierbaerder naeme in staet. Af- fijn, dat mensch eit d'er zin, al eit 't toch nog mè weinig geschild, of dat arlozietje van dien vlieger, da z' in plekke van 'n kurnientje of zö iet, meegenomen eit, ao dur nog bienae laete verongelukke. Kiek, Jan, al is da vrommes noe nog zö vornaem en a kan ze nog zö goed vliege en paerdrie en al ei z' op de leeuwejacht geweest en ook slangen geschote, toch k vee meer eerbied vor 'n moeder, die 's aevens zelf d'er kleine guus lekkertjes onder de dekens stopt, omda ze zö ouwerwesch is om te dienken, dat 'n ander dat nie zö goed kan as zie. En as die moeder daernae nog 'n êele stuit kousen gae stoppe van d'r guus of iet diergelieks dan dael ze daedeur eêlemaele nie in m'n achtienge, öor. Juust die eenvoudige ouwer- wessche moeders verdiene groöte vereêrienge op moederdag. Laete m'n ook ope, dat op dien dag kom passie uugaet nae d' erreme guus, die v/el 'n moeder ebbe, oor, mè die, o schande, der eige overaol mee bemoeit b'alleven mit der guus. 't Bin erreme guus, wan z' gebrek an moederliefde. A je zeif, dat m'n geschrief over den oógmoed an mekaore angt as droög zand en da 'k mer 'n fiele- zoof bin van de kouwe grond, dan spreek 'k dat nie tegen, öor. 'k Zwiege d'er dan noe ook mer over. Mè 'k ao toch nog wat anders. Ei jie wè geleze van die nieu we rechter, die zelf is 'n stuitje in de gevangenisse gieng zitte om daedeur begrip te kriegen van de straffe, die d'n mee op zou el- lepe leie. Dat liekent êel braof, mè nae mien meênienge is 't glad abbuus, wan tien tegen één za die man, as z'n is 'n paer weken ge zeten eit, dienke, dat 't êelemaele nie zö erg is om opgeslote t'ooren, en gin wonder, wan zoö te zit ten is eêlemaele nie pienelijk, wan ie gaet mit eere in de gevangenis- se en ie komt er in d'oögen van sommigste menschen, en meschien ook wel in z'n eige, mi nog groö- ter eëre. uut. En van den eêsten dag, dat 'n zit, kan 'n al aftelle. En over z'n uusouwen oeft 'n z'n eige nie te bekommeren. En wat be- griept noe toch die man deu die weken te zitten van 'n gevangenis straffe van 10 of meer jaeren of levenslang. Za d'n ook mer iet van de schande voele van diegene, die uut de gevangenisse komme in ul der ouwe omgevienge, wae ze vroeger êer en anzien aodè? Kan 'n deu da stuitje in de gevangenis se d' erremoe verstae, waetoe dat 't gezin van 'n misjlaediger kan vervalle? Nêe, de beteêkenisse van de straffe za d'n vee beter kunne leere deu dikkels de ge vangenissen te bezoeken en te zien, oedat de gevangene lichae- melijk, mè voraol geêstelijk lie. Laet 'n dae naegae de langzaeme geêstelijke verwordienge, die 'n

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9