5 KRONIEK van den DAG. ZEELARR. DE GOUDEN RAT AKKEÜTJi STATEN-fiENERAAL. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936. No. 215. .RIK —21 271 21 x Hitler's proclamatie. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Neem" een Steunverleening en werkverschaffing. Ver- lste No. 1MB srdag, melk ^erlijk huis S, v.h. van l,osse Lbra- SENS It uit- grote 16 ct., ct. L. l'burg, tens- |-aden Ge rij A. iat L lat 25 laf 28 hten- esch. straat krijg- jecu- per Ma traat, cre- 10, ïs (9 M. 221, IWIS te Seslo- oopt ena- n te Meij- Rijkskanselier Hitier heeft eergisteren den Rijkspartijdag te Neurenberg met 'n geharnaste proclamatie geopend. Het bolsjewisme, dat op de een of andere geheimzinnige manier een uitvinding vaü het „internationale Jodendom" is, wordt er in gebrandmerkt als 's werelds vijand no. 1. Het Derde Rijk zal er met ver nieuwde woede tegen ten strijde tijgen Verder vernam de gespannen luisterende wereld, dat Duitschland zal streven naar de teruggave der voormalige Duitsche koloniën. Voor den Partijdag is in vele landen met eenige ongerustheid verbeid, wat Hitier te zeggen zou hebben. Er werd van allerlei gefluisterd, geheimzinnig en met strak gezicht. Van Berlijn uit wak kerde men de spanning aan; van sensa- tioneele manifestaties werd daar gerept. Het scheen dat een nieuwe onverkwik kelijke coup de théatre in de lucht hing Sommige zenuwachtige lieden vonden het niets te gek, om alvast op een soor tement van Duitsche oorlogsverklaring aan Rusland te rekenen. Dit alles in aanmerking genomen, is het nogal meegevallen dunkt ons. Ten minste indien de proclamatie alles bevat, wat de Fiihrer op zijn hart had; en zij niet, Maandag b.v., den dag van het le ger, door een rede gevolgd wordt, waar voor het een en ander in petto is gehou den. De koloniën zijn dus nu aan de beurt. Hitier heeft het onomwonden gezegd: zonder koloniën kan Duitschland niet le ven. In Frankrijk en Engeland neemt men er goede nota van. Frankrijk en En geland zijn de voornaamste mandataris sen der Duitsche koloniale gebieden. Zij hebben zich dus in de eerste plaats het geval aan te trekken. Van een verrassing kan intusschen geenszins gesproken worden. Al meer dan een jaar lang is men in Duitschland bezig de koloniale kwestie rijp voor be handeling te maken. De Engelschen en Franschen staan niet absoluut afwijzend tegenover een even- tueele teruggave. Het lijdt echter geen twijfel, dat Hitler over de brug zal moe ten komen; met belangrijke tegenpres taties. Voor de Engelschen is de zaak dubbel lastig, aangezien een der domini ons, de Z.-Afrikaansche Unie, er terdege in gekend wenscht te worden. Het voor malige Duitsch Zuid-West Afrika, een der voornaamste in aanmerking komende gebieden, grenst aan de Unie. De Zuid- Afrikaansche regeering voelt er alvast niets voor dit gebied tot onderhande lingsobject .te maken. Ze zou het bij de Unie willen inlijven! Mén kan er op rekenen, dat het ge val heel wat haken en oogen zal geven. Wat Hitier over het bolsjewisme ge zegd heeft, is tot zekere hoogte oude kost. Ook de vereenzelviging van het bolsjewisme met het „internationaal Jo dendom" vormt geen nieuws. Waartoe dat telkens, weer noodig is, begrijpt geen mensch, tenzij hij de bruine bril van het nationaal-socialisme op heeft. Het komt ons voor, dat Hitier zijn eigen zaak er schade mee doet. Zijn oproep tot be strijding van het bolsjewisme zou in het buitenland heel wat meer weerklank vinden, als hij haar van anti-semietische smetten vrij hield. Kortzichtig en dwaas is het, den „Joodschen geest" als speci fiek bolsjewistisch te kenmerken. Der gelijke uitingen zijn slechts bestaanbaar bij een soort van bewustzijnsvernauwing, welke zelf een merkwaardige overeen komst met zekere bolsjewistische ten- denzen vertoont. Tot een ontspanning in de betrekkin gen tusschen Rusland en Duitschland zal Hitler's anti communistische strijd kreet moeilijk kunnen leiden. Duitsch land wil niets met de Sovjet-Unie te maken hebben. Eigenlijk is het een zotte toestand. Te Berlijn blijft rustig een Sov jet-gezant resideeren, terwijl zijn land door het hoofd van den Duitschen staat wordt uitgefoeterd. Vijftig jaar geleden zouden tirades, half zoo scherp als Hit- Ier zich thans veroorlooft, prompt tot een gewapend conflict geleid hebben. Is de wereld er met de moderne diploma- tie-op-klompen misschien toch op voor uit gegaan? naar het Engelsch van g&m. 18). Taylor verliet de hut en draaide de deur aan den buitenkant op slot. Hij Weef een oogenblik in het gangpad staan stak aarzelend zijn hand naar den sleute\ maar na een oogenblik van aarzeling schudde hij ziin hoofd en ver- vo.gde zijn weg. Eerst ging hij aan dek ®n dat zij de Robert Kade verlaten hadden en langzaam de rivier afvoeren Kapitein Brockdorf riep hem aan, vanaf de brug. „Kom eens hier, Taylor. Neem den kijker en vertel me wat je van die mo torboot daar in de verte denkt?" vroeg kapitein kortaf. Taylor bekeek haar door den kijker. „Het lijkt wel een motorboot van een particulier. Het is een snelle boot, mijn heer „Ik zal het zekere maar voor het on zere nemen. Captain Desbrook moet naar het „Zwarte Hol" gebracht worden. Je doet het beste met een paar man netjes mee te nemen", zei Brockdorf kortaf, „Ik denk niet, dat de captain hand tastelijk zal worden. Daar is hij veel te verstandig voor. Een officier van de marine loopt zich niet te pletter tegen een steenen muur", De route van den optocht hedenavond, De stoet, die de Oranjevereeniging hedenavond tusschen 7 en 8 uur op het Molenwater zal samenstellen, zal te 8 uur van daar vertrekken langs Molen water, Koepoortstraat, Molstraat, Dam Korte Delft, Sint Pieterstraat, Balans Abdij, w.aar langs de woning van den Commissaris der Koningin wordt gedé fileerd. Vervolgens gaat de stoet over de Balans, Wagenaarstraat, Hofplein Noordstraat, Markt en Burg naar de Groenmarkt, waar een défilé langs de wonig van den burgemeester plaats heeft. Ten slotte wordt langs Kapoen straat, Reigerstraat, Lange Delft getrok ken naar de Markt, waar de stoet ont bonden wordt, O. EN W. SOUBURG. Uitgaande van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" heeft het Chr. fanfarecorps „Vlijt en Volharding", Donderdagavond alhier een concert gegeven, dat gewijd was aan de verloving van den Prinses. Hier na werd een fakkeloptocht gehouden waaraan vele kinderen met lampion* deelnamen. Voordat de stoet werd ont bonden, werd voor het gemeentehuis waar de burgemeester met zijn vrouw en het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" zich hadden opgesteld, het „Wilhelmus" gespeeld, medegezongen door de groote menigte belangstellenden De burgemeester bracht d,ank voor de spontane hulde aan het verloofd paar en hief een driewerf hoera voor het Koninklijk huis aan, waarna nogmaals het „Wilhelmus" werd gespeeld en ge zongen. KLOETINGE, Toen door de Gasfa briek uit Goes hedenmorgen reparaties werden verricht bij den heer H. aan den Kapelschen weg, werd een der werk lieden van de gasfabriek, de heer V. uit Goes, door het ontsnappende gas be dwelmd. Na korten tijd was dokter Dik kenberg aanwezig en dezen gelukte het den getroffene bij te krijgen. Inmiddels' was ook dokter Wouda aangekomen deze vervoerde den patient naar zijn woning in Goes. De toestand is niet onrustbarend. RAAD VAN KLOETINGE. Telegram met gelukwensch aan het Vorstelijk paar. Begroo ting 1937 aangeboden. Zui nigheid geboden, doch geen be lastingverhooging. Mag een gemeente lid zijn eener coöpe ratie? De Raad dezer gemeente kwam Don derdag in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat van den minister bericht was ontvangen van de verloving van Prinses Juliana. Spr. wijdde aan deze gebeurtenis eenige hartelijke woorden, drukte de hoop uit, „Ik zou toch maar een paar man netjes meenemen. En haast je wat", klonk het bevel van Brockdorf. Taylor ging naar beneden en trad een der hutten binnen, waar hij op een veer drukte, waardoor er zich een vierkant luik in den vloer opende en er een trapje te zien kwam. Hij draaide het licht aan en wierp een blik vol afkeu ring in het kleine kamertje. Toen keerde hij naar de hut van Desbrook terug. „Wilt u zoo goed zijn met mij mee te gaan, meneer. U moet ergens anders uw kwartier opslaan', merkte hij barsch op. „Ik heb het hier best naar mijn zin", antwoordde Desbrook glimlachend. Taylor herinnerde zich de ontvangen bevelen en haastte zich weg, om terug te keeren met een paar stevige matro zen, die naar hun uiterlijk te oordeelen, wel van een vechtpartijtje hielden. „Gaat u maar mee, meneer, riep Tay lor op een toon, die geen tegenspraak duldde. Desbrook begreep, dat tegenstand vol komen nutteloos zou zijn, dus volgde hij Taylor, maar bleef plotseling staan bij het zien v,an het open luik. „Wat heeft dat te beteekenen?" vroeg hij scherp, „Wij zullen u er niet langer houden dan noodig is. Het is niet zoo erg als het er uit ziet. De ventilatie is er best." „Ik laat mij daar niet in stopren", riep Desbiook veron'waardigd. „Er zit niets anders op. Gauw een beetje, of wij zullen u er een handje dat God zijn zegen aan deze verbintenis zal willen schenken, en stelde voor een telegram van gelukwensch te zenden. De leden, die deze woorden staande hadden aangehoord, betuigden hiermede hun instemming, De v o or z. deelde vervolgens mede, dat de gemeente voor den werkloozen- steun geplaatst is in klasse B. (Dit be- teekent een kleine verhooging.) Voorts was ingekomen een verzoek van de Wed. Bal, om haar te ontheffen van de bil jartbelasting. Daar het verzoek na den bepaalden datum was ingekomen, kon slechts afwijzend beschikt worden. De hr. S t r a u b wees er op, dat het voor de caféhouders inderdaad een zwaar bestaan is. De v o o r z. merkte op, dat voor vol gend jaar eventueel verandering overwo gen kan worden. B. en W. stelden vervolgens een wij ziging voor in de verordening op de be noembaarheid en bezoldiging der veld wachters, in dier voege, dat de dienst jaren als capitulant in rijksdienst door gebracht, niet zullen tellen voor de be rekening der bezoldiging. Aldus were besloten. De gemeenterekening 1935, die door de commissie van onderzoek in orde was bevonden, w*erd goedgekeurd. Evenzoo werden, op advies der commissie, goed gekeurd de rekening 1935 en de be grooting 1937 van het Burgerlijk Arm bestuur. B. en W. stelden hierna voor om over te gaan tot overdracht van het Rijk van gedeelten van Molenweg en Heerenpad. Afkoopsom 470.59. B. en W. willen dit bedrag ineens betalen. De hr. S t r a u b heeft gezien, dat de post onvoorzien uitgeput is. Waarom zou men voor zijn nazaten gaan betalen, te meer daar het niet voordeeliger is. Spr wil wel 20 per jaar betalen. De hr. Buit e n h u i s is er voor om niet te veel op de toekomst af te schui ven. Thans zijn er nog de middelen voor en men weet niet hoe het in de toekomst zijn zal. Het voorstel van B. en W. werd hier na aangenomen met de heeren Straub en Hoogstrate tegen. Na een kleine wijziging der gemeente- begrooting 1936 boden B. en W. de ge- meentebegrooting 1937 aan. De v o o r z. deelde mede, dat het B. en W, gelukt is, deze begrooting sluitend te maken zonder belastingverhooging. Spr. merkte op, dat verschillende posten wel verlaagd moesten worden, maar als men ziet welke kosten de werkloosheid eischt, terwijl ook het B.A. met 3500 gesteund moet worden, dan is het eigen lijk onbegrijpelijk, dat men de financiën nog sluitend kon maken," terwijl de be lastingen, bij vele gemeenten vergele ken, aan den lagen kant zijn, vooral voor de lage inkomens. De begrooting sluit met 60.722 en een post onvoorzien van 1257. Aan de leden zal een exemplaar der begrooting worden toegezonden. De hr Straub informeert bij de rondvraag, of de gemeente lid kan blij ven van de Kloetingsche kolenvereeni- ging, daar deze als coöperatie rechtsper soon en dus aansprakelijk is geworden. De v o o r z. kan daar niet dadelijk op antwoorden, doch zou wel kolen buiten de coöperatie willen betrekken als dat niet duurder uit zou komen. Spr. zegde toe, naar een en ander een onderzoek te zullen instellen. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen (Ingez, Med.) bij helpen", zei Taylor, terwijl hij hem bi; den arm g;eep en hem vooruit trek. „Ik zal u aanstonds de boeken wel brengen tegelijk met uw eten, als het noodig is, dat u nog beneden blijft." „Wat is er gebeurd, dat ik hier naar toe moet?" Taylor beantwoordde zijn vraag niet, „Ik moet u opsluiten", zei hij en sloot snel het valluik dicht. Hij bleet nog een oogenblikje staan luisteren, maar geen geluid drong tot hem door, want de schuilplaats was zoo gebouwd, dat geen hulpgeroep naar bui ten kon doordringen. Toen haastte hij zich naar boven en aan dek komend, zag hij de motorboot langszij komen. „Kan ik aan boord komen?" riep Graves, die in de motorboot was, tegen den kapitein. „Wie bent u? Ik ben op weg' naar zee", was het antwoord van Brockdorf. „Ik ben hoofdinspecteur Graves van Scotland Yard", „Wat wenscht u?" „Laat mij aan boord komen, dan kan ik beter met u praten", antwoordde de inspecteur, op minzamen toon. „Heeft u een machtiging?" Men liet een touwladder neer en Gra ves klom aan dek, onmiddellijk gevolgd door Jane Eraser. Kapitein Brockdorf kwam van de brug af en liep hen tege moet. „Ik heb orders ontvangen van mijn werkgever, waar ik aan gehoorzamen moet. Wat wilt u hier? Ik kan u maar een paar minuten geven", zei Brockdorf Bij de voortzetting van zijn inter- pellatie over de jongste maatregelen 1 der regeering nopens de steunverlee ning en werkverschaffing' stelde de heer De la Bella (s.d.) gistermiddag" in de Eerste Kamer nog de volgende vragen Hoe verwacht de minister even redige huurverlaging van arbei derswoningen? Hoe en op welke wijze zal de regeering aan de gemeenten en woningbouwvereenigingen medewerking verleenen voor huurverlaging? Kan onderscheid worden gemaakt tusschen de huren van werkende en werklooze arbeiders? Is de minister bereid, financieele me dewerking te verleenen voor vereeni- gings- en gemeentewoningen, niet ge bouwd met rijkssteun ingevolge de wo ningwet, om huurverlaging mogelijk te maken? Wil de minister bevorderen, op kor ten termijn de rente van woningbouw- leeningen bij rijksfondfsen te verlagen tot het rentepercentage dat voor wo ningwetvoorschotten geldt? Zal de minister maatregelen treffen om particuliere huiseigenaren in st,aaf te stellen, de huren dienovereenkomstig te verlagen? Is het de bedoeling, eerst toestemming aan gemeentebesturen te geven tot in houden der huur van het steunbedrag en uitkeering ervan aan den huiseige naar, indien de huur minstens verlaagc wordt met het bedrag d,at gesteunde arbeiders eventueel minder zullen ont vangen aan huurtoeslag? Vreest de minister geen stiitfing van woninghuren van lagere huurklassen? Weet de minister dat door toepassing der in de nieuwe regeling genoemde sfrindaardloonen voor duizenden ge steunde arbeiders de uitkeeringen be langrijk worden verminderd? Is de minister niet van meening, dat de arbeiders die niet meer geacht wor den te behooren tot het beroep dat zij eertijds uitoefenden, door den langen duur der werkloosheijd geen enkele vermindering van steun meer kunnen dragen De minister van sociale zaken de hr. Slingenberg zeide, dat de aange kondigde maatregelen één complex vor men: rechtvaardige verdeeling der be schikbare gelden. Spr verwierp de al- g'emeene qualificatie van: steunverla ging. Het totaal bedrag wijzigt zich niet. Een betere verdeeling wordt toegepast Het levenspeil der werkloozen wordt niet verlaagd, als de regeering haar voornemen kan doorzetten. Bij de pro testen, vooral der groote gemeenten, is overdrijving De steunpercentages voor middelma tige en groote gezinnen worden verbe terd. Gezinnen met 5 kinderen, die f 14,96 steun kregen, zullen krijgen f 15,39, die met 6 kinderen, die f 15,22 steun ontvingen, zullen krijgen f 15,60, met 7 kinderen zijn de cijfers resp f 15,42 en f 16,48, met 8 kinderen f 15,66 en f 16,69. Spr. schetste voorts de verbetering der standaardloonen en van die voor jeug'dige werkloozen, wees op de uit breiding van het verschaffen van levens middelen in natura en op de verbetering der werkverschaffing, met name voor de plattelandsgemeenten, Groote terreinen in Drente, Groningen, Friesland en Noord Brabant zullen worden ontgonnen. El ders, bv. in Noord Holland en Limburg, zal steun worden verleend voor werk verschaffingsobjecten. Spr. behandelde de richtlijnen der steunverleening, in de qerste plaats op merkende, dat de middelen der regee- kortaf. „Ik wilde graag, dat u een paar vra gen beantwoordde." „Vraagt u maar op, inspecteur". „U hebt bezoek ontvangen van captain Desbrook". ,,Wat zou dat?" „Ik wil weten, wanneer hij uw schip verlaten heeft", „Waarom wilt u dat weten?" „Omdat hij spoorloos verdwenen is en het laatste wat wij van hem weten is, dat hij u een bezoek gebracht heeft". „Ik kan u geen verdere inlichtingen geven", verklaarde Brockdorf, na een oogenblik. „Is hij aan boord?" drong Graves aan. Er klonk een roep van de brug, waar Taylor achteruit wees. „De boot van mr, Grafton, kapitein", riep hij tegen Brockdorf. „Daar komt de eigenaar van dit schip. Hij zal u wel de noodige inlichtingen kunnen geven", zei deze, met een zucht van opluchting. Grafton fronste de wenkbrauwen, toen hij aan dek kwam en Graves zag staan, maar groette glimlachend en wierp een snellen blik op Jane, die een kort knikje ga£ „Waaraan heb ik de eer van een be zoek aan mijn jacht te danken, inspec teur? vroeg hij op zoetsappigen toon „Ik zoek captain Desbrook". „En dacht u hem hier te vinden? Ik ga een korte reis maken, maar hij gaat niet met mij mee. Ik dacht, dat ik u uit -"Z4CHT VAN SMAAK-PRUSTOct (Ingez. Med.) ring niet onuitputtelijk zijn en dat er 'n noodzakelijk minimum is voor levens onderhoud. Spr. onderschreef dat het' levenspeil niet naar beneden kan. De beschikbare gelden moeten zoo recht vaardig mogelijk verdeeld worden. De steun voor groote gezinnen moet meer zijn dan die der kleine. Dat bij daling der loonen de steun moet dalen kan niet geheel uit het oog worden verlo ren, om den prikkel tot werk zoeken niet weg te nemen. De steun aan werk loozen mag voorts de normale economi sche ontwikkeling' niet tegen gaan, Met het beschikbaar stellen van 140 millioen is de grens van het mogelijke bereikt. Uit de algemeene strekking van den maatregel blijkt, dat het onmoge lijk is, de verhoogde uitkeeringen te handhaven, wat betreft steun en werk verschaffing. De steun mag niet meer bedragen, volgens art. 8 der steunrege ling, dan een bepaald percentage van 't loon dat de werkloozen thans zouden kunnen verdienen. Menige arbeider zou echter niet meer in zijn oude plaats kun nen terugkomen, hoezeer dit te betreu ren is, door verschillende omstandighe den. Daar heeft de politiek der regee ring niets mede te maken, Door die omstandigheden is er onder de werkloozen leen blijvend gedeelte,. In tal van bedrijven worden thans hoo- gere eischen aan de vakbekwaamheid gesteld, d,un toen vele arbeiders werk loos werden. De minister heeft den lan gen termijn van vier jaar gesteld voordat een werklooze geacht wordt, niet meer te behooren tot zijn beroep. Spr. had in de Tweede Kamer nader overleg met de gemeentebesturen toe gezegd, doch het ontwerp vaste lasten is niet .aangenomen. De omstandighe den waren dus geheel anders gewor den. Er is verstarring in de huurprijzen van arbeiderswoningen, die, in tegen stelling met die van andere woningen, niet verlaagd, zelfs vergeleken mét 1927, ten deele verhoogd zijn, In ge meenten waar de huurbijslag is .afge schaft, alleen, zie't men huurverlaging ook van arbeiderswoningen. De huur is een belangrijke post. Doch huurder noch verhuurder heboen tot nu dikwijls belang bij huurverlaging. De huurbijsl.ag, in de eerste plaats bedoeld voor groote gezinnen die moeilijk ver huizen kunnen, komt veelal niet waar die behoort. Veeleer profi'teereu daar kleinere gezinnen van. De huurbijslag werkt nadeelig voor geheel den wer kenden stand. Van de gesteunden krijgt 2/3 steun voor aroeiderswoningen, meer dan voldoende om .algemeene huurver laging te remmen. We raken hier een onderdeel van het algemeen regeerings- beleid. Allerlei eigendommen zijn in waarde verminderd, arbeiderswoningen echter niet. De verhuurder zal ook een redelijke huurverlaging moeten toepassen. De huurder mag echter niet eigenmachtig optreden; tegen huurstakingen zal streng worden opgetreden. Er moet overleg zijn tusschen huurder en verhuurder, zooals al dikwijls tot rdsultaat heeft geleid. Tot huurverlaging zullen in de eer_- ste pkaats moeten leiden de gewone factoren der vrije economische krachten. Niet alleen echter. In het overleg is een ruime taak weggelegd voor de ge meenten. De neiging tot huurverlaging zal toe gelegd had, dat hij voor zaken voor mij naar het .vasteland gegaan is". „Mag ik het schip doorzoeken?" vroeg Graves rustig. „Dat moet u maar aan den kapitein vragen, Als hij er niets op tegen heeft, heb ik het ook niet," „Ik heb er niets op tegen mijnheer", antwoordde Brockdorf onmiddellijk. Graves riep drie agenten van de ri vierpolitie uit de motorboot en gaf hen bevel het jacht nauwkeurig te doorzoe ken, „Ik stel voor, dat terwijl zij daar mee bezig zijn, miss Fraser en u een glas wijn met mij drinken in de salon", stelde Grafton vroolijk voor. „Tusschen twee ïaakjes, heeft u reeds iets van uw broer gehoord?" vroeg hij aan Jane. „Neen.... en u?" vroeg zij snel. „Hoe zou ik iets van hem gehoord cunnen hebben?" vroeg Grafton ver baasd. „U bent het laatst met mijn broer sa men gezien, meen ik". „U vergist zich, Ik heb uw broer in „De Gouden Rat" achter gelaten. Zijn toestand liet hem niet toe te vertrek ken, dus heb ik order g'egeven het hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken, tot' hij zich hersteld had, Gaat u mee naar de salon", zei Grafton, terwijl hij hen voor ging. (Wordt vervolg'd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5