De mossel-affaire. De burgeroorlog SEMENGD NIEUWS. SEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. WISSELKOERSEN, 1.47716 6.10 - Rubber -ObLMarkt— - Unilever - Suiker KoninkL Schepen Markt H.V.A. r NIEUW- EN SINT JOOSLAND. In ZUID-BEVELAND. De „Parijsche Combina tie" bekent steekpennin gen te hebben gegeven ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BttfTENUro. SPANJE. FRANKRIJK. RUSLAND. AMSTERDAM, 11 Septemeber. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Penemarken Oblig. 1926-5 88%89. Amsterdam 1934-4% 99% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws. Hyp. B-4% 90%89. Cities Service Cy. P. 1958 5 45%45% k A Amsterd. Bank 123%—124%. C Rott. Bankver. 118118. A Twentsche B,ank 83%83%. A Pref, Jurgens A 104%104%. A Ned. Gist- en Spiritusf, 383385% A De Schelde N.B. 29%30%. C Am. Smelt en Ref. 49%49%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 19%19%. 19.30 uur: volkszang onder leiding van den heer 't Hooft. 21.00 uur: fakkeloptocht. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Aug werd aan het kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 71.586, en terugbetaald 58.056. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 13.530. Het aantal nieuw ur.gegeven boekjes bedroeg 46. DE DAG VAN MORGEN. Alhier worden morgen zeer waar schijnlijk drie reveilles gehouden en wel van de marine, van Ons Genoegen en van St. Caecilia. DE SCHELDE. De Kon. Mij. de Schelde heeft haar personeel op morgen, den nationalen feestdag vrij af gegeven. ZEEBADEN. In de week van 4 tot 10 September zijn alhier 1630 baden genomen, waar van 1171 in het gewone en 459 in het Volksbad. De gemiddelde temperatuur van het water was 64 en van de lucht 67 graden. Morgen kan het nemen van het 50,000ste bad worden verwacht. AÖRNEMUIDEN. Ondanks het verbod on as.a-óen le plukken van de boomen welke ter versiering staan L-, het sta tion, wordt door de straatjeugd getrn^ deze vruchten van de boomen te pluk ken of deze er af te gooien. Dit bekwam een zoontje van S. zeer slecht toen hij in den boom geklommen was, doch er uit viel, waardoor zijn pols inwendig gekneusd werd. A Born. Sum. H.M. 153152% A Ned. Wol Mij 95%—95% A J. C .Japan Ln. 39 A Rotterd. Lloyd 45%46% A S. M. Nederland 42%42% A Houth. Alberts 6868% C Union Pac. Rr. 85% C Int. Nickel Cy. 34%34% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000 4 98%—98%-% Duitschl. '30 1000-5 21%—22-22% Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 46%46 A N.I. Hbk. 1000 106%—106% C Ned. H.M, 1000 137%—138 A v. Berkels Pat. 36%36 C Calvé Delft 58%59% A C. Suiker Mpij. 116116% A Philips Gem. B. afg. 163%—161 %-63% C Unilever 117%—117%-% C Am. Car Foundry 28%'28%. •C Anaconda Cop. 23%23%-% NAGEKOMEN BERICHT. Extra-uitkeering aan de werkloozen. Minister Slingenberg heeft hedenmid dag in de Kamer medegedeeld, dat de regeering heeft besloten, naar aanlei ding van de heuglijke gebeurtenis der vorstelijke verloving in de aanstaande week aan alle gesteunde werkloozen een extra uitkeering te doen van 2.50. WEMELDINGE. Donderdag arriveer de alhier de eerste spanning voor de spoorbrug Vlake, getrokken door de sleepbooten Stormvogel" en „Woutri- na". De spanning die op twee bakken was geplaatst is 80 m lang en vervaar digd bij de firma Penn Bauduin te Dordrecht. Het convooi is hier blijven liggen om morgenochtend (Vrijdag) naar zijn bestemming te vertrekken,. Het transport staat onder leiding der de Wit's bergingsbedrijf te Rotterdam. COLIJNSPLAAT. Ter viering van de verloving van Prinses Juliana gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmina" Don derdagavond een concert op de tent in de Voorstraat. Na afloop volgde een fakkeloptocht. KATS. "Woensdagavond werd alhier door de muziekvereeniging haar eerste buitenconcert gegeven, onder leiding van den heer J. C. Maas, zulks ter gele genheid van de verloving van Prinses Juliana. Dat dit door de gemeentaren op prijs gesteld is bleek duidelijk. Een groote menigte was opgekomen. De zangverccrbging gaf ook verschillende zangnummers ten gehoore. Na afloop werd in de cafés gedanst C Kennec Copper 28%28% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 43%—43%-% A Kon. Petr. Mpij, 297%—300-299% C Contin. Oil Cy. 18%18% C Phillips Petr. Comp, 25%25%. C Shell Union O.C. 11%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepv, U. 53%54%-% A H.V. Amsterdam 288288-87 A Java Cult. Mij. 117%116% A N.I. Suiker U. 9696. A Deli Batavia 181%180%-79%. C Deli Mij. 1000 242%—244%-43. A Senembah 225%221%-22%. C Baltimore en Ohio 15%15%. C Southern Pac. Cy. 2626%. A Southern Rlw. 13%14. A Amst. Rubb, C. 144%145%-45. A Deli-Bat. Rubb. 7171. A Hessa Rubber 98%98%, A Serbadj.adi S.R. 65%66. naar het R. K. ziekenhuis ter plaatse worden overgebracht. Hij bleek een lichte hersenschudding te hebben. De blijde stemming die overal heerschte maakte plaats voor droefheid over dit ongeval. Er was genoeg politie aanwe zig om het ongeval te constateeren, zoodat naar de „schuldvraag" zeker een nauwgezet onderzoek zal worden ingesteld. De publieke opinie ter plaatse is, dat de motorrijder lichtelijk onder den invloed van sterken drank verkeer de. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier Heden, 7.46 59.29 9.70 24.91 48.02 33.30 38.45 37.47% 1-477/'i6 6.10 1 1% 32 J 13 13 42 37 Gister 7.45% 59.30 9.70% 24.92 48.03 33.30 38.45 37.47% 1% 1 - 32% 13 13 42 37 Bearsthermometer van Vrijdag, (Wettig verband met de verloving van de Prin ses zal de Muziekvereeniging alhier Za terdagavond een rondwandeling door de gemeente maken en daarna nog eenige nummers ten beste geven op de tent. De bedoeling is dat fde schoolkinderen voorzien van lampions zich bij de mu ziek zullen aansluiten. IERSEKE, Woensdag en Donderdag zijn de leden der zoogenaamde Parijsche combinatie door den wachtmeester der marechaussee hulpofficier van justitie gehoord over het geven van steekpen ningen aan den directeur en den voor zitter van het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom. Naar wij vernemen hebben allen bekend aan deze handeling te hebben deelgenomen BORSSELE. Donderdag is alhier, be zuiden den Noordnol 100 m van de laag waterlijn, een zinkstuk tot zinken ge bracht: 90 m J,ang en 20 m breed, door den aannemer P. Dekker van Veere. De diepte ter plaatse is 45 m. Het werk, waaraan veel risico verbonden was, is goed afgeloopen. KAPELLE. Ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Julian,a werd een optocht georganiseerd met medewerking van het fanfarekorps „Ons Genoegen" alhier, waar aan deelnamen de kinderen van de beide scholen en de gymnastiekvereenig'ng „Olympia". Het was een pracht van een optocht welke de gansche burgerij in een fees telijke stemming bracht. Met de fanfare voorop trok het door Kapelle's hoofdstraten tot de woning van den burgemeester waar halt gehou den werd. Daarna werd verder over Bie- zelinge langs de spoorlijn de terugtocht aanvaard. Nadat door het korps op het Markt plein nog versch'llende Vader),andsche liederen waren ten gehoore gebracht met als slot hef Wilhelmus, dat spon taan werd meegezongen, dankte de hr M, Glas, wn. voorzitter van „Ons Ge noegen" voor de medewerking op zoo uitnemende wijze verleend. Stemmen al dus spr. zijn opgegaan tot hei vormen v,an een Oranjevereeniging. Besloten 's om hiertoe volgende week stappen le doen. We rekenen op aller medewerking. SLUIS. De burgemeester heeft aan de Prinses een telegram gezonden namens gemeentebestuur en ingezetenen, waar in haar gelukwenschen worden aange boden en de hoop wordt uitgesproken, dat deze verbintenis zal zijn tot geluk van het Koninklijk Huis en het Neder- landsche Volk. 's Avonds had een muzikale hulde plaats door het plaatselijk muziekgezel schap Apollo" aan burgemeester J. Berkers, die de hulde in ontvangst nam op het gazon voor zijn villa. De voorzitter van Apollo de heer G. Metz heeft daarbij woorden van ge- lukwensch gesproken in verband met de verloving met verzoek deze aan de Koninklijke familie te willen overbren gen. De burgemeester dankte in harte lijke bewoordingen den heer Metz en de bevolking voor dit spontaan bewijs van verknochtheid aan het Oranjehuis. De muzikanten mochten daarop een verfrissching gebruiken bij een hotel houder. Daarna werd een driewerf „Lang za. zij leven" ten gehoore gebracht, waarop „Apollo" met het Wilhelmus besloot. Op de kiosk werd daarna nog een concert gegeven, waarna een muzikale wande ling door de gemeente volgde. SLUIS. Naar we vernemen is de Sluis sche steenfabriek, welke in liquidatie was, weer overgegaan in handen van notaris Depuijdt te Ghistel (België). Hierdoor zou 't wel weer kunnen gebeu ren, dat de fabriek weer in werking za. treden, met het gevolg dat werklieden uit de gemeente werk zullen krijgen. Dit zou een goede vooruitgang kunnen be- teekenen op het gebied van de werk loosheid. MOTORRIJDER RIJDT IN OP FAKKELOPTOCHT. TERNEUZEN. Evenals zulks in vele plaatsen het geval was, werd ook te Sluiskil de verloving onzer Prinses op feestelijke wijze gevierd. Zoo vond des avonds een fakkeloptocht plaats waar aan een muziekgezelschap en de plaat selijke mondharmonicavereeniging deel nam, gevolgd door de Sluiskilsche jeugd. Op een moment dat de stoet op den verkeersweg draaide, kwam uit de rich ting Sas van Gent een motorrijder, de heer M. uit Sluiskil aangereden. Vol gens ooggetuigen had deze een zeer groote snelheid. De motorrijder schijnt de optocht niet bespeurd te hebben en reed er op in. Eenige leden der mond harmonicavereeniging werden medege- sleurd en een viertal hunner is min of meer ernstig gewond. Een ervan moest LUCHTPOSTDIENST OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN? Het Duitsche vliegtuig Do 18, de „Zephyr" dat gisterenmorgen om 1 h 10 van het te Horta (azoren) liggende vlieg tuigmoederschip „Schwabenland" was gestart, is gisteravond om tien uur 17 g.m.t. in de Mannasset baai nabij New York gedaald. Het betreft hier een proefvlucht, die de Lufthansa heeft la ten uitvoeren ter bestudeering van de luchtroute van de Azoren naar New York, met het oog op het instellen van een luchtpostdienst. San Sebastiaan volkomen om singeld. Een speciale correspondent van Ha vas meldt: Met de „Angel de li Guar- dia" zijn in Frankrijk 200 Spaansche vluchtelingen uit San Sebastiaan aange komen. Bovendien zijn nog 50 vluchte lingen uit Guetaria aangekomen. Laatst genoemde stad ligt aan de zeekust ta melijk ver ten westen van San Sebas tiaan. Uit het feit, dat deze ontruimd werd, k,an worden afgeleid, dat de om singeling van San Sebastiaan door de opstandelingen thans voltooid is. Mededeelingen der opstande lingen. Radio-Sevilla heeft het volgende me degedeeld; „Onze luchtmacht heeft de marine b,asis te Cartagena en uit Malaga ko mende schepen gebombardeerd. Bij Trubia in Asturië zijn roode af deelingen op de vlucht gedreven. Bij Oviedo zijn heftige tegenoffensie ven van den vijand zonder resultaat gebleven. Onze luchtmacht en de kruiser „Cer vantes" hebben militaire versterkingen te Santander gebombardeerd. Ook het vliegveld te Malaga is op nieuw onder vuur genomen. Bij Jaca in de streek van Huesca is een roode afdeeling verjaagd. Gisteren hebben .anarchisten en se paratisten heftig gevochten in de stra ten van San Sebastiaan. De bezetting van het Alcazar heeft zich niet overgegeven. In tegenstelling met wat gisteren ge meld is, verluidt thans, dat het Alcazar te Toledo zich nog in handen der op standelingen bevindt. Een correspondent van de „Paris Soir" deelt mede, dat de artillerie van de re geering nog geregeld vuurt op het Al cazar. Iedere twee minuten valt een schot. Het schijnt niet mogelijk, dat in de pu:nen v,an het Alcazar nog men- schen verblijven, doch in de kelders be vinden zich nog de verdedigers, die ver klaren met de wapens in de hand te willen vallen. De belegeraars hebben een ultimatum gesteld aan de bezetting, waarin de vrouwen en kinderen wordt toegestaan vrijuit te vertrekken en de bezetting zal 't leven worden geschonken als zij zich ongewapend overgeeft. De parle mentair van de regeeringstroepen was majoor Rojo, Hij onderhandelde twee uur met de bezetting en reeds wilde men met een dynamiet-patrouille het Alcazar binnendringen om hem te verlos sen, toen hij terugkeerde met de me- dedeeling dat de bezetting weigerde zich over te geven. Zij wilden met de wapens in de band sneuvelen en met hen zouden de 150 vrouwen en 250 kin deren, die zich in het Alcazar bevinden sterven. Alleen verzochten zij, dat men' hun twee prieisters zou zenden. De commandant van de belegeraars heeft hierop bevel gegeven het Alcazar dag en nacht te blijven beschieten, tot geen steen meer op den andere staat. Communiqué der Catalaansche j regeering. De minster voor verdediging der Ca talaansche regeering heeft gisteravond de pers het volgende communiqué ver strekt: De dag v,an heden werd niet geken merkt door groote bedrijvigheid aan 't front. Onze luchtvaart deed verken ningsvluchten en bombardeerde tevens de laatste verdedigingspunten van Hu esca. Zij verhinderde tevens door haar optreden vijandelijke luchtaanvallen^ Heden hebben zich nog 17 soTd,aten uit het opstandelingenleger bij onze linies aangemeld, waardoor er thans reeds 600 soldaten van het opstandelingenle ger naar onze geledere zijn overgeloo pen. De operaties nemen hun normaal verloop. Wij zullen den vijand, die zich spon taan overgeeft, geen verliezen trachten toe te brengen, zelfs indien de beslissing er eenige dagen door vertraagd zou worden, en zullen trachten van onzen kant dezen strijd een weinig te humani- seeren. Rosenberg de eenige gezant te Madrid' De radio-zender Sevilla deelt mede, dat alleen nog de Sovjet-Russische am bassadeur Rosenberg van de buitenland- sche diplomaten zich te Madrid bevindt. Het hoofdkwartier van de opstande lingen te Burgos deelt mede, dat ge neraal Franco zich naar het front voor Talavera (in het Zuiden) heeft begeven om de stellingen van de troepen te in- specteeren. Na de inspectie deelde de generaal med, dat het gevecht aan het Talavera-front voortgaat. De vijand is teruggeworpen en heeft zware verliezen geleden. Verder rukken de rechtschen normaal op naar Toledo. De Sierra de Credoz is geheel in handen van de rechtschen en de weg naar Madrid zou openstaan. De bankier March heeit 4 mil- lioen aam de opstandelingen verstrekt. De politie te Madrid heeft den advo caat Canaillo gearresteerd, die als zaakwaarnemer optrad van den bankier March. Te zijnen huize werden belang rijke documenten gevonden, waarbij het bewijs werd geleverd, dat March den opstandelingen 4 millioen pesetas hééft verstrekt, Mededeeling van ministerie' van oorlog. Het ministerie van oorlog deelde he denmorgen mede, dat de regeeringstroe pen in den sector van Talavera, aan 't front in Estremadura, een kleine om trekkende beweging hebben gemaakt, welke hun in staat stelt zich meester te maken van voordeelige stellingen. Zij zijn anderh,alven km opgerukt. Te Oviedo hebben vliegtuigen der opstandelingen geprobeerd levensmid delen en munitie boven de stad neer te laten. Luchtafweerartillerie heeft dit evenwel belet. De stad zelf wordt onafgebroken ge bombardeerd. In den slag bij Cero Muriano, in de buurt v,an Cordova, welke eindigde met een overwinning der regeeringstroepen, verloren de opstandelingen 100 man. Van particuliere zijde wordt verno men, dat tot de gesneuvelden bij Cerro Muriano de eenige Moorsche comman dant in het Spaansche leger behoort, nl. Mohammed ben Mezian. DE STAKINGSBEWEGING. GROOTE MANOEUVRES IN WIT-RUSLAND. 1200 man uit vliegtuigen neer gelaten. Gisteren heeft in het kader van de groote manoeuvres van het roode leger in Wit-Rusland een groot luchtgevecht plaatsgehad. Na een tocht van 170 km van het binnenland uit werden meer dan 1200 man met 150 mitrailleurs en 18 stukken geschut met parachutes uit vliegtuigen in den rug van den vijand neergelaten. Deze landing duurde nog geen 8 minuten. De mitrailleurs werden met munitie door parachute-springers meegevoerd De manoeuvres werden bijgewoond door den volkscommissaris van defen sie, Worosjilof, en de buitenlandsche militaire missies. De buitenlandsche officieren ver klaarden verbaasd te staan over deze landing uit vliegtuigen en men besprak het nut hiervan. Maarschalk Worosjilof zeide, dat dit een oefening was welke de moed van de lieden staalt. Over het nut in oorlogs tijd kan lang en breed gesproken wor den, doch zonder twijfel verdient de^ zaak de grootste aandacht. HET CONGRES DER N.S.D.A.P. TE NEURENBERG. De meening van de „Prawda", In een bespreking van het congres der nationaal socialistische partij te Neurenberg schrijft de „Prawda": De leiders van het Duitsche fascisme pro- beeren met de oude liedjes over het „bolsjewistisch" gevaar de kapitalisti sche wereld te betooveren en haar aan dacht af te leiden van de geduchte Duitsche bewapening. Het Duitsche fas cisme is bereid ieder land, dat het als slachtoffer van zijn aanval uitkiest, „bolsjewistisch" te verklaren. Het verwondert niets, aldus de „Praw da", dat volgens de algemeene opvatting in de Europeescfie pers de samenkomst te Neurenberg veeleer doet denken aan een militaire parade,. Evenmin behoeft het te verwonderen, dat noch de anti- Sovjet-propaganda der te Neurenberg vereenigde fascistische leiders noch de preeken over een „socialen vrede" en de „klassenovereenstemming'' voor de geheele wereld het ware uiterlijk kun nen verbergen van het fascisme, dat den volken hongersnood en oorlog brengt. In Douai en omgeving is gister een algemeene staking uitgebroken in de textiel- industrie. Alle fabrieken zijn door de werklieden bezet. De textielbond voor Rijssel en omge ving heeft medegedeen», dat iedere on-, derhandeling met de vertegenwoordigers van de arbeidersbonden z,al worden ge weigerd zoolang de fabrieken door 'de! stakers bezet worden gehouden. De socialistische minister van binnen- landsche zaken, Salengro, is naar Rijs-! sel vertrokken om persoonlijk de be- fpreningen tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties te leiden. De Michelinfabriek te Clermont Fer- rand is gisteravond door de arbeiders ontruimd. De arbeiders trokken in een langen optocht door de stad en bega ven züch naar het volkshuis, waarna zij uiteen gingen zonder d,at zich inci denten hadden voorgedaan. MOORDAANSLAG, Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdagavond j.l. aan den Waaldijk te Beuningen een moordaanslag gepleegd, die als door een wonder, toch nog goed is afgeloopen. De 40-jarige gehuwde van D. uit Beu ningen onderhield sedert eenigen tijd betrekkingen met de 23-jarige mej. G„ uit zijn wooinplaats. Laatstgenoemde heeft sedert kort verkeering met een 22-jarigen jongeman uit Druten, het geen de jaloezie opwekte van Van D. Toen nu Dinsdagavond, het jonge paar met elkaar aan den Waaldijk stond te praten, heeft Van D. met een revol ver een schot gelost op den Drutenaar, die evenwel niet getroffen werd. De kogel was wel door zijn kleeren gedron gen, doch.had hem niet geraakt. Onmid dellijk na het gebeurde zette Van D. het op een loopen, terwijl de jongeman uit Druten van een en ander de politie te Beuningen verwittigde. Mej- G, be gaf zich naar huis. De politie is er inmiddels in geslaagd den dader te arresteeren. Tot nu toe blijft Van D. hardnekkig ontkennen. GOEDE VANGST VAN DE ROTTERDAMSCHE POLITIE A.s. schoonzoon bleek een op lichter te zijn. De politie te Rotterdam ar resteerde gisteren een 39-jarigen man, zonder vaste woonplaats, wege,s het plegen van een aantal oplichtingen. In den loop v,an den dag volgde overbren ging naar het politiebureau Adelaars- weg in Amsterdam-Noord Op gefingeer de wijze had de man in Maart in dit stadsdeel een meisje en haar ouders op gelicht. De eerste kennismaki ng bracht hel meisje ,al zeer dicht "bij den jonge-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2