BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL LANDBOUW. AFLOOP AANBESTEDINGEN, AFLOOP VERK00PINGEN. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. BELG1L FRANKRIJK. ENGELAND. PORTUGAL PALESTINA. BALKAN. CHINA. De|Franschen zijnj ongerust. Bezorgdheid over den binnenlandschen en den bnitenlandschen politie ken toestand. '«-GRAVENPOLDER. AGENDA. heidzorg werd na een opmerking van den heer De Zeeuw (s.d.) z.hst. aan genomen. De vergadering werd daarop ver daagd tot hedenochtend. DE POSITIE VAN ABESSYNIë. Naar aanleiding van het bezoek van Avenol aan Rome schrijft de „Dail^ Herald": „Het is thans zeker, dat de Abessijn- sche delegatie niet zal worden toegela ten tijdens de bijeenkomst van den Vol kenbond. De oplossing, waarin de Ita- liaansche regeering zich zou hebben ge schikt, zou zijn: De commissie, belast met de verificatie der volmachten zou besluiten, dat de Abessijnsche gedele geerden zonder regelmatig mandaat zijn. De commissie betwist, dat de Negus fei telijk in Abessynië zou regeeren en de regeering van Gore is niet een door den Volkenbond erkende regeering De onafhankelijkheid van Abessynië zal erkend blijven. Abessynië zal niet uit den Volkenbond worden gezet, waar van het staat-lid zal blijven met het recht van spreken en stemmen in de bijeenkomsten der Assemblée. Zijn ver tegenwoordigers zullen alleen niet wor den toegelaten". BELGIë VOLGENS VAN ZEELAND EEN OASE IN EUROPA. In een rede, gehouden voor de kamer- en senaatscommissie voor binnenland- sche zaken, heeft minister-president Van Zeeland gezegd, dat men België kan beschouwen als een oase in Euro pa, waar de levensvoorwaarden, gezien uit economisch en sociaal oogpunt, zeer goed zijn. Na te hebben herinnerd aan het werk der regeering op economisch en sociaal gebied en aan de verbetering in de werkloosheid deelde Van Zeeland mede, dat de staat van de schatkist uit stekend is. Ten aanzien van den politieken toe stand zeide de premier, dat hij tegen stander is van een extremistische re geering, zoowel van links als van rechts. De tegenwoordige samenstelling der re geering is de eenige, die het vertrouwen van het volk kan hebben De regeering waarschuwt degenen, die van geweld droomen, dat de regeering vastbesloten is, tegen iedere poging' van dien aard op te treden. Zij wil het gezag verster ken en de vrijheid tegen losbandigheid verdedigen. Sprekende over de buitenlandsche politiek zeide Van Zeeland, dat België zijn politiek niet ondergeschikt zal ma ken aan die van een of ander blok en den oorlog nooit als noodzakelijk of on vermijdelijk zal beschouwen. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL TE KNOKKE. Bij den juwelier C. D'Hollander te Knokke-Le Zoute is een inbraak ge pleegd. Er werden voor ruim 300.000 frank aan juweelen ontvreemd, benevens een portefeuille met eenige duizenden franken. De dader is onbekend. ERNSTIG VLIEGONGELUK. De „Paris Soir" verneemt uit Bar le Due, dat bij Boucourt een ernstig vlieg ongeluk heeft plaats gehad. Een militair vliegtuig is neergestort en vernield Volgens de aan boord gevonden lijst moesten zich zes- menschen in het toe stel bevonden hebben, men heeft echter slechts vijf verminkte lijken gevonden. VLIEGTUIGEN IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag zijn vijf vliegtuigen op het vliegveld Croydon, welke aan een particuliere maatschappij behoorden, on der politiebewaking gesteld. De toestellen werden tot nu toe ge bruikt voor het vervoer van kranten naar Parijs, doch de verdenking bestond, dat zij gebruikt zouden worden in den Spaanschen burgeroorlog. Een protest van de eigenares bij het ministerie van buitenlandsche zaken bleef zonder ge volg. DE MUITERIJ OP DE VLOOT. Na een zitting van den ministerraad, heeft de regeering een officieele mede deeling verstrekt aan de pers, waarin wordt gezegd, dat de ministerraad zich bezig had gehouden met den toestand, welke is geschapen na de muiterij op de oorlogsbodems „Alfonso Albuquerque" en „Dao" Besloten werd: le: de beman ning van deze eenheden te ontslaan; 2e de onder-officieren en officieren even eens te ontslaan; 3e. de commandanten van deze oorlogsbodems met verlof te zenden, aangezien zij verantwoordelijk zijn voor de discipline aan boord. De ge vangen genomen muiters zullen onmid dellijk naar de strafkolonies worden ge deporteerd, waar het vonnis tegen hen zal worden geveld. DRIE ENGELSCHE POLITIEMANNEN GEDOOD. Gistermiddag hebben op twee plaat sen wederom botsingen plaats gehad Daarbij, zijn drie Engelsehe politieman nen gedood en drie P,alestijnsche agen ten gewond. Nog meer slachtoffers. Nader wordt gemeld: Bij de botsin gen, die gistermiddag Hebben plaats ge had, zijn nog meer slachtoffers gevallen, dan aanvankelijk was opgegeven. Naar thans vernomen wordt, zijn bovendien nog een politiebeambte, alsmede een korporaal van een Britsch regiment ge dood, en drie soldaten gewond. Van de Arabieren werd een tiental gewond STATEN DER BALKAN-ENTENTE ZOUDEN MILITAIR PACT WILLEN SLUITEN. In officieuse kringen te Boekarest doet het gerucht de ronde, dat de ver tegenwoordigers van de generale staten van de 4 landen, welke deel uitmaken van de Balkan-entente (Roemenië, Zuid- Slavië, Griekenland en Turkije) op 20 September te Boekarest bijeen zullen komen ter onderteekening van een mi litair pact van wederzijdschen bijstand tusschen de vier landen en ter bestu deering van de mogelijkheid om toezicht uit te oefenen op het vervoer van oor- logsmaterieel naar landen welke her bewapening krachtens de vredesver dragen verboden is. (Dat zijn Bulgarije, Hongarije en Oostenrijk. JAPAN PROTESTEERT. Een flotille torpedojagers naar Pakhoi. In verband met den moord op een Japannees te Pakhof, op het oogenblik dat de onderhandelingen tusschen Chi na en Japan geopend zouden worden over de regeling van een soortgelijk in cident te Tsjengtoe heelt het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken den Japanschen ambassadeur in China telegrafisch opdracht gezonden snel naar Nanking te gaan en te protesteeren te gen de incidenten van Pakhoi en Tsjeng toe en te verlangen, dat de anti-Japan- sche agitatie in China wordt onderdrukt. Twee leden van het Japansche con sulaat te Kanton zijn aan ooord van den Japanschen kanonneerboot „Saga", op weg naar Pakhoi om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De Japan^fche admiralitéit deelde he- dën mede, dat het dertiende flotille torpedojagers eveneens n,aar Pakhoi gaat. HOOGGEPLAATST AMBTENAAR TERECHTGESTELD. Gemeld wordt, dat Feng-Joei, die di recteur van den landbouw was onder het bewind van Tsjen-Tsji-Tang, we gens corruptie te Sjanghai terechtgesteld is. De burgemeester van U r s u m geeft een ieder in' overweging, alvorens in relatie te treden met W. van Frenk, handelend onder de firma W. van Frenk, handel in banketbakkersartike len, Euterpestraat no. 22 te Amsterdam en diens echtgenoote Esther Engelina Blok, bij hem inlichtingen omtrent ge noemden in te winnen, AANRANDING. Gisteravond om elf uur heeft te 's- Hertogenbosch een aanranding plaats gehad. De 19-jarige mejuffrouw A. de G., wonende te Ammerzoden, keerde per fiets van Den Bosch naar huis te rug, toen zij, even buiten Den Bosch werd aangehouden door een onbeken den man. Onder den uitroep: „ik snij je den nek af", ging deze haar met een mes te lijf en bracht haar een wonde on der den rechteroksel toe. Daar er voor bijgangers aankwamen en het meisje he vig gilde, sloeg de man op de vlucht. Voorbijgangers hebben daarop de po litie en een dokter gewaarschuwd. Het meisje kon verbonden te zijn per auto naar haar woning vervoerd worden. De verwonding is van tamelijk ernstigen aard. Van den dader geen spoor. WAARSCHUWINGEN. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met de navolgende te A ra st e r d a m wonende personen: 1 George Christiaan Jacob Smits geb te Amsterdam 31 Juli 1896, wonende Zaaiersweg 173; 2 Franciscus Xaverius Johannes Pe trus Hummen, geb. te Amsterdam 21 Jan. 1909, wonende Zeedijk 642, en 3 Jacob v.an der Voort, geb. te Am sterdam, 14 April 1899, wonende Eer ste Jan Steenstraat 1202, en 4 Frederik George ter Horst, geb. te Amsterdam 24 Maart 1900. Zij verkoopen ruitenwas en/of een verchroommiddel, dienende om metalen voorwerpen een zilverkleur te geven op een wijze, welke aanleiding tot vele gegronde klachten bij de politie heeft gegeven. Smits handelt onder den naam: Che misch Pharmaceutisch Bureau Auto Po lis, en Van der Voort heeft tot voor kort, tezamen met een ander, zaken ge daan onder den naam: Chemisch Phar- maceutische Industrie „Vobra". De ruitenwas welke onder allerlei namen als Plus-Clear", Ever-Clean, Auto-Polish, enz. voor f 1,50 per potje verkocht wordt, bestaat uit kalizeep en calciumcarbonaat (potasch) ter waarde van eenige centen. Het verchroommiddel, „moment- Chroom", „Ever-Chroom" enz. genoemd is van zoodanige samenstelling, dat het aanbrengen ervan op vaatwerk n,udee- lige gevolgen voor de gezondheid kan opleveren. (Van onzen Pturijschen correspondent). Het is den laatsten tijd in de Fransche hoofdstad verre van pleizierig. Men is ongerust over de dingen die komen zul len. Iedereen: is overtuigd dat de herfst niet verloopen zal zonder onaangename gebeurtenissen en dat maakt dat nie mand iets van beteekenis durft te on dernemen. Alle zakenlieden klagen steen en been. En al publiceert de regeering nu nog zoo mooie statistieken van goe derenvervoer in vergelijking met dat van vorige jaren (waarbij men niet vergeten moet dat de stakingen groote vertraging in de leveringen hebben veroorzaakt), dit beteekent niet veel als de zaken man bij het opmaken van zijn balans constateert dat zijn inkomsten er alwéér op achteruit gegaan zijn. Het zijn zoowel de buitenlandsche als de binnenlandsche vraagstukken die den Franschman met angst voor een nabije toekomst vervullen. Bij de weinig bevredigende politieke verhoudingen in Europa is de nieuwe versterking van de Duitsche strijdmacht door verlenging van den diensttijd een factor die hier een diepen indruk heeft gemaakt. Zelfs al heeft ze geen derge- lijken maatregel in Frankrijk zelf ten gevolge, waar men inziet, dat het leger van een land van veertig millioen in woners bij dat van een van zestig mil lioen altijd numeriek achter blijven moet, er zullen toch ingrijlpende en kostbare maatregelen noodig zijn om de Fransche weermacht aan den nieuwen toestand aan te passen. D,at beduidt ver hooging van de uitgaven, en dus ver hooging van de belastingen, die nu al zoo zwaar druken. En al stemt de her leving v,an de entente met Polen als tegenwicht tegen Duitschland weer wat opwekkender, men ontveinst zich hier niet dat naar alle waarschijnlijkheid 't geld voor de versterking van het Pool- sche leger en van de Poolsch-Duitsche grens toch wel weer uit Frankrijk, dat is uit den z,ak van den Franschen be lastingbetaler, zal moeten komen.... Maar hetis vooral op binnenlandsch- politiek gebied adt men onaangenaam heden verwacht en de Spaansche bur geroorlog is daar de voornaamste oor zaak van. De Fransche regeering heeft ingezien dat het noodig is, wil de oorlog in Spanje tot dat land beperkt blijven, dat alle andere regeeringen zich van het steunen van een der beide partijen ont houden. Dat is oorzaak geweest v,an het Fransche non-'interventie-voorstel, met verbod van wapenleveranties naar Span je. Dit moet Blum, zelf, hoofd van een Volksfront-regeering, zwaar gevallen zijn, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en een overwinning van de opstandelingen in Spanje kan niet anders d,an de tegenstanders van het Volksfront in Frankrijk versterken. In het ministerie zelf moet hij bovendien met een krachtige oppositie te kampen hebben gehad, die nog net tot zwijgen is gebracht, en die oorzaak is geweest dat zekere voorraden aan munitie, en misschien ook enkele vliegtuigen, toch heimelijk de grenzen zijn overgegaan om zoodoende de geestverwante regee ring te hulp te komen. Hoe dit zij, de groote meerderheid van het Fransche volk ziet ongetwijfeld in dat alleen strenge onthouding van inmenging in Spanje ons bewaren kan voor de gc- vare van een algemeenen oorlog, en in dit opzicht heeft Blum een enorme meerderheid achter zich. Het is trou wens wel karakteristiek dat in len laatsten tijd de aanvallen op den minis ter-president zelfs in de rechtsche pers zeer verminderd zijn, en men zijn per soon er als bij stilzwijgende afspraak zooveel mogelijk buiten laat, juist om dat men weet dat hij in dit geval heele maal niet als partijman, m,aar als goec Franschman optreedt. Maar nu zijn den laatsten tijd de communisten, die deel uitmaken van het Volksfront, maar geen zitting hebben willen nemen in het ministerie, buiten gewoon heftig gaan optreden om op het steunen van de geestverwante Spaan sche regeering tegen de rebellen aan te dringen. In de talrijke meetings en bui tenfeesten die ze beleggen weerklinkt even vaak als de „Internationale" de sterk-gescandeerde kreet: „Des avions pour TEspagne!" (Vliegtuigen voor Spanje). In een ceremonie, die op de Place de le République plaats had, en waarbij duizenden arbeiders gedefileerc hebben voor een groote krans die als hulde voor de Spaansche regeering be stemd was, en door tusschenkomst van de Spaansche ambassade hier naar Ma drid gezonden zal worden, hebben de massa's met opgestoken vuisten aan houdend gebruld dat men de regeering in Spanje helpen moet. En dezer dagen ook heeft Maurice Thorez, de jonge lei der van de Fransche communisten, een open brief gericht tot de socialistische partij, om voor te stellen een gezamen- lijken stap te doen bij den heer Blum, om er, in overeenstemming met de ge meenschappelijke beginselen, op aan te dringen, dat deze het verbod van het zenden van wapenen en ammunitie naar Spanje opheffen zal. Het valt te voorzien dat de socialis ten, die in groote meerderheid achter Blum staan, voor een dergelijke pressie, op grond van de internationale gevaren die een inwilliging van den eisch heb ben zou, niet te vnden zullen zijn. Ten zij Moskou, waar men zelf het Fransche non-interventievoorstel aanvaard heeft, zijn Franschen aanhangers order geeft in te binden gaan we dus hier naar een breuk in het Volksfront, waarbij de communisten tegenover de meer gema tigde elementen daarin komen te staan. Dit opent wellicht de mogelijkheid van een nieuw ministerie van minder extre- mistischen aard, als waarop boven ge zinspeeld werd. Maar hoe deze zwenking aanvaard zal worden door de volksmenigten die tegenwoordig zoo luidruchtig betoogen, en die het bewustzijn van haar eigen macht hebben gekregen, is vooruit niet te zeggen, en dit motiveert de ongerust heid over de komende gebeurtenissen, die hier algemeen wordt gevoeld. Bij het te Amsterdam gehouden examen van den Alg. Ned. politiebond, verwierven 't gewone diploma de heeren G. J. Smallegange en A. C. P. Quist beiden teVlissingen. Uitvoer van stroo naar België, Langs de grenskantoren in Zeeuwsch- Vlaanderen worden de laatste week grooté partijen stroo naar België uitge voerd per vrachtauto. De Belgische land- souwers besteden daarvoor flinke prij zen, doch gezien de vrij hooge vervoer kosten, is deze handel slechts matig loo nend. De spoorwegwerken te Vlake, De directie der Ned. Spoorwegen heeft de uitvoering van bestek no. 1687: het maken van grond- en spoorwerken met bijkomende werken ten behoeve van de spoorverhooging te Vlake opgedragen aan de firma L. Boekee en J. Versluis te Den Haag voor de som van 564.000, waarbij het zand betrokken moet wor den uit de Zanderij te Wouw. Notaris J. Terpstra heeft Dinsdag in 't café Westdorp te Serooskerke, ten ver zoeke van de erven mej. de Wed. Christi- aanse-Maas publiek verkocht: het huis met erf en tuin te Serooskerke, aan den Noordstraatweg A 58, met ach tergelegen bouwland, strekkende tot den Wilgenhoekweg, groot 1.59.31 ha (4 gem. 18 roe). De perceelen 16 in combinatie ver kocht. Kooper H. Geldof Jz,. te Seroos kerke voor 5770. Woensdag had ten overstaan van notaris H. van Mazijk de toewijzing plaats van de gebouwen van de steen fabriek te Sluis nabij het kanaal naar Brugge en den weg SluisWestcapelle, bestaande uit ring-steenoven met 2 afda ken en betonnen loopbrug, steenen ge bouw, dienende voor: stal, smidse, ma gazijn en machinegebouw; bijgebouw en 32 hangars en het terrein. Ingesteld op 8525. Kooper werd M. Sanders te Sluis voor 9025. Middelburg, 9 Sept. Op de groen- tenveiling deden: Roem van Holland 4 5 c, Veldsla 12 c., Spinazie 79 c., Postelein 23 c„ Augurken 510 c., Stoksnijboonen 1011 c., Stamsnijboo- nen 6—8 c., Stokprincessenboonen 3 10 c., Stamprincessenboonen 57 c Savoye kool 22,5 c., Roode kool 2 c., alles per kg, Pieterselie 3 c., per chip, Peën 2,5 c., Kroten 1,52 c, Prei 3,5 c., Uien 14 c,, Selderie 1,5 c., Rabar ber 1 c., Rammenas 1,52 c, alles per bos, Bloemkool 23 c., Andijvie 0,5 c., Kropsla 0,5 c., Komkommers 12 c., alles per stuk, Gladiool 14 c, Coleurs 1 c., Asters 2 c., alles per bos, Vetplant 3 c., Ageratum 2 c., beide per pot. Middelburg, 9 Septi. Avond fruitveiling: Pruimen: Reine Victoria 14 17 c., Gele Eierpruimen 13 c., Reine Claude 18 c., Tonneboer 8 c., Druiven: Frankenthalers 2024 c., Black Alican te 2324 G., Witte Druif 12 c., alles per kg, Moerbeien 6 c., Aardbeien 1216 c., beide per doos. Bramen 1216 c., p kg Goes, 9 Seyt. Veilingsvereeniging „Zuid-Bevelarid". Boonen: Stoksnijboo nen 713, idem lie soort 36, Stam- snijboonen 3, Stoktrosprincessen 810, Stok Rentegevers 5, Perfectboonen 3 4, Dubbele Princessen 36, per 100 kg Diversen: Blauwe Druiven 2023, Tomaten 26, Aardbeien 37, Spinazie 57, Postelein 6, Uien 23, Augurken 26, Aardappelen 1,402,50, idem drie lingen 0,901,90, per 100 kg, Wortelen 310, Kroten 45, Rammenas 2, per 100 bos, Rammenas 1,10, Meloenen 2 16, Witte Komkommers A 1, idem B 1, Augurken 0,040,12,, Bloemkool 48, idem He soort 1,504, Roodekool 2,70 5, Groene Savoyekool 12,80, Witte- kool 1,502,60, Andijvie 1,402, Krop sla 0,501, per 100 stuks. K a p e 1 1 e, 9 September. Veilings vereeniging Kapelle-Biezelinge en Om geving. Groote veiling: dubb. prins. z. draad 3,904,50; zure Kroetapels 3,30 —3,70. Kleine veiling: Keswick 413; Jacques Lebel 5113; Early Victoria 614; Transp. de Cronsel 423; Manks Cod- lin 723; Signe Tillish 822; Notaris appels 410; Bramley Seedling 712; Lemoenappels 614; Lanes prins Al- bert 714; Ganzebout 612; Oranje- reinetten 617; Swedenappels 1117; Zigeunerinnen 2231; Schuttersreinet- ten 5; Nelson's Glorie 914; Tuinzoet 59, Zoete Ribbeling 48, Zoete appels 4>7; Valgoudreinetten 512; V.al Ster appels 37; Valappels 38. Clapp's Favorites 823; Triumph de Vienne 730; Bonne Louise 1546; Marguéite Marillat 821; Bon Chre tien William 11-M5; Maagdeperen 8 15; Seignur d'Esperen 1219; Soldat Laboreur 413; Calabasse Carafon 14; Duifjesperen 512; Kallaboutsperen 3 8; dubbele Bergamotten 912; Kar bonkelperen 8; Spaanschewijnperen 614; Madame Trève 16; Hertogin El- se 815; Schellebellen 610; Foppe- peren 611; Scharlakenperen 46; Beurré de Merode 515; Beurré Har dy 725; Beurré d'Aimanlis 1122; Beurré Lebrun 817; Beurré Duran- deau 815; Beurré Wilhelmina 412; Beurré Ballet 710; Valperen 16. Reine Victoria 320; Abrikoosprui- men 622; Septemberpruimen 813; Perzikpruimen 4—15; Rode eierpruimen 410; Burkank Giant -820: Kwetsen 19—24; Monarchpruimen 2931; Rade- makerspruimen 17; Reine Claude Vio let 12—29; Bramen 3952; Blauwe Druiven 13 23. Tomaten 35; dubb. prins. z. dr,aad 3—6; Snijboonen 3—5; Rijnse Spekboo- nen 35, Rentegevers 37, Augur ken 2—8; Ajuin 2. Roode kool 24; Witte kool 13; Savoye kool 1—4; Bloemkool 2—6; Komkommers 1; Andijvie 0,50—1,40; Kropsla 0,50—1; Perziken 1—6; Vijgen 13; Meloenen 615. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent C ALMEKINDERS. 472ste STAATSLOTERIJ, 4de klasse, 3de lijst. Trekking van Woensdag 9 Sept. Prijzen van: f 1000: 2037. f 200: 2315. Prijzen van 65: 4083 18510 19703 Zoutelande„ Over Augustus. Bevallen: J. L. Jobse geb. Samuelse d.; K. van Sluijs geb. De Witte d.; M. S. Gabrielse geb. Brouwer d.; A. Koppejan geb. Van Keulen d.; A. Flipse geb. Bom- meljé d. Overleden: A. Francke 70 j„ echtge noot van Pa. Adriaanse. van geadverteerde of te adverteeren ver, gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen ea andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. DO 10 Sep VR 11 Sep GOES. DO 10 Sep"A"".' VR 11 Sep- Cone. „Euphonia Groote Markt 20,30 h. BIOSCOPEN. CITY, Midb, VR 11 Sept.—DO 17 Sept.: Opstandige Harten" (Verloren Illusie) en „De Diesel-Expresse" 20,00 h., ZO 15,00 h. matinée en Wo 16 Sept, en Do 17 Sept. 2 Gala voorstel, van den Crimi- nalen Psycholoog Shankara. ELECTRO, Midb. VR 11 Sept.—DO 17 Sept.: „Maddalena" (Casta Diva) en „Hoogspanning op de lijnen' 20 00 h., ZO 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 11 Sépt Dl 15 Sepb: „Liefde is sterker dan dood". Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burfr

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8