RECHTSZAKEN. BINNENLAND. ZEELANO. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Uit de Goesche Courant tan een halve eeuw geleden. de het voorplein. Ook onder de colonna des veroverden velen zich een plaats. Arm in arm dankte het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Prinses Zur Lippe- Biesterfeld en haar jongste zoon keken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trok het hoo- ge gezelschap zich in het Paleis terug. Maar het publiek wist van geen wijken. Men wenschte het jonge paar op het bal kon nog eens toe te juichen. En toen dit even later, vergezeld van de Konin gin en haar gasten, op het balkon ver schenen, werd er weer harder gezongen en gejubeld. Tenslotte trok het gezelschap zich nu werkelijk terug en toen keerde de me nigte voetje voor voetje huiswaarts. Dagorder voor leger en vloot. De minister van defensie a.i. heeft bij dagorder het volgende ter kennis van de landmacht gebracht: „Ik breng met groote vreugde ter ken nis van de Koninklijke landmacht, dat H.K.H. Prinses Juliana zich heeft ver loofd met den Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld. Aan alle militairen die een krijgstuch- tige straf ondergaan, wordt daarvan vrij stelling verleend, uitgezonderd voor wat betreft straffen van verlaging in klasse en van plaatsing in de tuchtklasse." Een deputatie van den Sultan van Djocjakarta naar Neder land. De Sultan van Djocjakarta (Java) heeft het voornemen een deputatie naar Ne derland te zenden tot huldiging van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld Vermoede lijk zullen van deze deputatie deel uit maken de oudste zoon van den sultan, Pangeran Hangabehi, de oudste dochter van den sultan, Katoe Pembajoen, en haar echtgenoot Pangeran Pakoening- rat. EEN „VADERDAG." Op het in Augustus 11, gehouden con gres van den Ned. Bond v/m Sigarenwin keliers-vereenigingen in U'recht !s met alg. st. besloten tot het instellen van een „Vaderdag", te houden elk jaar op 3 October, dit in navolging van den be kenden „Moederdag." NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. In de Dinsdag gehouden bestuursver gadering van bovengenoemd fonds deel de de voorzitter, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, mede, dat tot dusverre aan giften ineens een bedrag van 9.367.995 is ingekomen, terwijl de pe riodieke bijdragen tot 10.934 zijn ge klommen, waaronder: 3077 van 0.25, 1304 van 0.50, 3044 van 1, 248 van 2, 631 van 2.50, 287 van 5, 135 van 10 en 13 van 25, in totaal dragen thans 4927 personen tot den omvang rijken arbeid van het fonds bij. Binnen kort zal de periodieke mededeeling van ontvangen giften aanvangen. OPHEFFING SCHORSING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. De minister van sociale zaken heeft aan de inspecties voor de werkverschaf fing geseind, dat arbeiders bij de werk verschaffing, die de vorige of deze week in verband met wangedrag en dergelijke mochten zijn geschorst en voor wie de eventueele uitsluitingsduur niet langer zal duren dan 14 dagen, in verband met de verloving van Prinses Juliana, hun schorsing zien opgeheven en herplaatst mogen worden, zonder dat zij van de uit sluiting financieel nadeel zullen onder vinden. HET ALCOHOL- EN TABAKSVERBRUIK. Hoeveel er door de bevolking van ons land aan sigaren, sigaretten en rook- en pruimtabak wordt uitgegeven, is reeds sedert 1923 geregeld bekend uit de aan tallen en de verkoopprijzen van de afge leverde banderolles ingevolge de in den loop van 1922 ingevoerde tabaksbelas ting. Anders is het gesteld met de niet minder belangrijke uitgaven voor alco holhoudende dranken, de bij de admi nistratie der belastingen beschikbare gegevens stellen wel in staat om de ver bruikte hoeveelheden te kennen, doch laten ons, wat de detailverkoopwaarde betreft, in den steek. Thans heeft het centraal bureau voor de statistiek een raming gemaakt, ge baseerd op gemiddelde detailprijzen en wel voor het jaar 1935. Bij de beschou wing van de hieronder bekend gemaakte uitkomst daarvan neme men in acht, dat dit cijfer belangrijk sterker van de to tale uitgaven van de bevolking van ons land voor alcoholhoudende dranken af wijkt dan dat van 1930, het jaar der vo rige raming. Eenerzijds, omdat in 1935 volgens algemeen oordeel het verbruik van frauduleus ingevoerd of geprodu ceerd gedistilleerd veel grooter was dan in 1930, anderzijds als gevolg van de omstandigheid, dat in het Zuiden des lands velen zich tegenwoordig min of meer geregeld over de grens begeven om in België de daar zooveel goedkoo- pere dranken te gebruiken. In 1935 bedroegen de uitgaven der bevolking van alcoholhoudende dranken 130 millioen (in 1930 225 millioen). Deze uitgaven waren voor tabaksfabri katen 128 millioen in 1935 183 mil lioen in 1930). De totale opbrengst der belastingen, geheven voor alcoholhou dende dranken en de tabaksfabrikaten tezamen bedroeg in 1935 824 milli oen tegen 859 millioen in 1930. Per hoofd der bevolking werd in 1935 uitgegeven aan alcoholhoudende dran ken ong'eveer 15^ (in 1930: 28 en aan tabaksfabrikaten 15 (1930: 23). De gezamenlijke totale op brengst der belastingen bedroeg per hoofd in 1935 98 tegen 109 in 1930. Van de uitgaven voor alcoholhoudende dranken was in beide jaren 10 a 11 pet. voor wijn bestemd, terwijl de uitgaven voor gedistilleerd en bier bijna gelijk wa ren. Van de uitgaven voor tabaksfabrika ten werd in beide jaren 51 pet. bestemd voor sigaren, 34 pet, voor sigaretten en 15 pet. voor tabak. DE STADHUISBELICHTING, Het was gisterenavond de laatste Woensdagavond belichting van het Stad huis in dit seizoen. Er waren nu niet veel vreemde bewonderaars meer van ons prachtig stadhuis, maar het mag voor Vreemdelingenverkeer een dankbaar ge voel zijn, dat het ook dit jaar met dit on derdeel harer werkzaamheden weer ve len aan zich heeft verplicht en mooie propaganda heeft gemaakt. Zaterdagavond wordt het licht nog eens ontstoken voor het feest van Me- dioburgum; HET VERLOVINGSFEEST. De billijkheid brengt mede, hier nog even terug te komen op het concert dat Dinsdag op de Markt is gegeven en aan de vergetelheid te ontrukken, dat dit niet alleen van Uit het VolkVoor het Volk uitging, maar dat het bestuur van het Middelburgsch Muziekkorps, mede ter wille van haar vele contribuanten, de helft der kosten op zich nam. Zoo men weet, was de belichting als altijd van Vreemdelingenverkeer. Geen dezer drie vereenigingen deed dit van haar overvloed, doch spontaan; vertrouwende, dat haar arbeid ten deze zal worden gewaardeerd. In „De Gouden Poorte" houdt de Arbeiders esperantovereeniging Zater dag een tentoonstelling, die zeker, ge zien, wat zij op vorige tentoonstelling zagen, veel mag doen verwachten. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Wijziging van de bouwveror dening, OOSTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester K. Fabius voltallig. Na opening der vergadering hield de voorzitter een toespraak in verband met de verloving van Prinses Juliana en stelde daarna voor een telegram van gelukwensch te zenden aan de Ko ninklijke familie waarmede de Raad bij acclamatie accoord ging. Het eenige punt der agenda was: wij ziging der bestaande bouwverordening, op verzoek van Ged. Staten. B. en W. hebben hierover een bespre king gehad met den inspecteur, jhr. De Graeff. Uit die bespreking bleek, dat B. en W. den Raad voorstelden om een uit breidingsplan voor de geheele gemeen te te maken met verschillende afstan den in zake te bouwen woningen voor verschillende deelen der gemeente. De heer Brand meende dat men toch pas een bouwverordening had vast gesteld welke was goedgekeurd. De kwestie was hier, dat een bouw vergunning was aangevraagd voor het bouwen van twee aan elkander grenzen de woonhuizen volgens de bestaande bouwverordening, welke vergunning van hooger hand werd geweigerd. Ter plaatse zouden die woningen niet ge bouwd mogen worden, tenzij aan weers zijden een afstand van 25 meter van de grensscheiding wordt in acht genomen, waardoor dus de oppervlakte zoo duur zou worden dat van het bouwen werd afgezien. Het is volgens den hr. Brand weer allemaal dwang wat de klok slaat. Het gaat tegen elk begrip in. Ook de heer Z w e m e r wilde voet bij stuk houden, en meende dat er ten laatste heelemaal niet meer gebouwd zou kunnen wor den. Ook B. en W. voelden wel den dwang doch zien in het maken van een uitbrei dingsplan een uitkomst en meenen dat de ingezetenen daarmee het beste zul len worden geholpen, daar anders toch van hoogerhand een verplichting zal worden opgelegd zooals in het onderha vige geval blijkt. Nadat door den V o o r z. het doel van het voorstel nog eens uitvoerig was toegelicht werd het met alg. st. aange nomen. SEROOSKERKE. De muziekvereeni- ging E.M.M. zal hedenavond om 8 uur, ter viering van het verlovingsfeest onzer Prinses, een concert geven op de mu ziektent. Na het concert wordt er een fakkeloptocht gehouden. RITTHEM. Het rijwielpad over den zeedijk naar Vlissingen (buitenhaven), aangelegd door de rijwielpadvereeniging „Walcheren", is eindelijk klaar gekomen. Hierdoor is een gemakkelijke verbinding verkregen tusschen Ritthem en Vlissin gen. Daar er ook een rijwielpad ligt van Vlissingen naar Oost-Souburg en de nieuwe weg SouburgRitthem voldoen de breed is, kan degene, die van een prachtig uitzicht wil genieten, met genoegen op de fiets de rijtoer VlissingenSouburgRitthemVlissin gen maken. VROUWENPOLDER. In verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana, werd alhier, evenals te Gapinge gevlagd, terwijl door den burgemeester namens de ingezetenen aan H.M. de Koningin en aan H.K.H. een telegram van geluk wensch werd verzonden. 's HEER ARENDSKERKE. Dinsdag avond gaf de harmonie „Excelsior" een concert op de tent ter eere van de ver loving van Prinses Juliana. HANSWEERT. Het Nederlandsche motorschip „Jacoba", schipper v. Weel den van Werkendam, geladen met krijt van Doornick op weg naar Amersfoort en Zaandam, is gisterochtend met zware lekkage op de Westerschelde opgepikt door het motorschip „Onderneming" van Bresliens en hier in de vluchthaven bin nengesleept, alwaar het aan den grond is gezet. Met pompers aan boord en een pompboot langszij tracht men het schip boven water te houden. Het schip is niet verzekerd. WEMELDINGE. De storm van Maan dag en Dinsdag heeft bij de fruittelers veel schade aangericht. Duizenden kilo's appels en peren zijn afgewaaid. Daar het fruit momenteel aardig duur is, betee- kent dit voor velen een zeer groote scha depost. WEMELDINGE. In verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana heeft het fanfaregezelschap O.K.K. Dins dagavond een muzikale wandeling door het dorp gemaakt, terwijl na de wande ling nog een concert werd gegeven op de tent aan het kanaal. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft besloten om op Vrijdagavond a.s, een lichtstoet te organiseeren. De beide muziekgezelschappen O.K.K. en Con cordia zullen hieraan hun medewerking verleenen. WEMELDINGE. Van de tentoonstel lingscommissie voor de te houden bloe men- en fruittentoonstelling vernamen wij, dat de inschrijvingen zoo groot zijn, dat het thans reedsj-vast staat, dat met de tent van 1000 ms niet volstaan kan worden. Het is zelfs niet onwaarschijn lijk, dat ook de tent van 300 m2 die er dan bijgeplaatst wordt, nog te klein zal zijn. Mocht dit zoo zijn, dan heeft men echter de beschikking over een tent die nog 200 m'-' oppervlakte beslaat, zoodat er voor alle inzendingen toch een plaats beschikbaar blijft. ZIERIKZEE. In verband met de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, zal de Chr. Zangver- eeniging „De Lofstem*' een zanghulde brengen aan het hoofd der gemeente. Ongeluk. Gistermiddag had de landbouwerszoon J. v. d. Hoek, onder de gemeente Kerk werve, het ongeluk met zijn hand in 'n snijmachine te geraken. Medische hulp werd spoedig ingeroe pen. Overbrenging naar het ziekenhuis te Zierikzee bleek noodzakeli.k. Den ongelukkige waren vier vingers afge sneden. SLUIS. Ten nadeele van den heer P. Westerweel zijn van een boom vruch ten weggenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek en meent den dader reeds gevonden te hebben. HET BURGEMEESTERSFEEST. CADZAND. Omtrent de entrée van den nieuwen burgemeester, den heer C. Ie Nobel, in de gemeente, wordt ons na der gemeld, dat des middags om half één een uitgebreide stoet, voorafgegaan door een 30-tal ruiters, op mooi opgetuigde paarden en verder samengesteld uit ver sierde wagens etc. naar de grens bij café Potjes trok, waar de heer Le Nobel met zijn verloofde, familie, kennissen, bene vens den burgemeester en den secretaris van Oudenrijn arriveerde. De voorzitter der feestcommissie sprak hier den nieuwen burgemeester als volgt toe: Als voorzitter van de feestcommissie, gekozen uit en door de burgerij van Cad zand, is het mij een groote vreugd U namens haar een hartelijk welkom toe te roepen bij uw intrede in deze gemeen te. Toen velen van ons in den avond van 24 Aug. voor de radio zaten om te luis teren naar de nieuwsberichten, werden wij opeens verrast door de korte mede deeling: benoemd tot burgemeester van Cadzand: C. le Nobel. Reeds sedert vele dagen hadden wij uitgezien naar een der gelijk bericht en toch zeg ik dat we ver rast waren. Vele namen hadden wij na tuurlijk hoorén noemen als behoorende aan personen die wellicht bekleed zou den worden met het ambt van burge meester. En nu ineens uw naam, die we nooit hadden gehoord. We werden er even stil van. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het nieuws door ons dorp, de hoofden werden bij elkaar ge stoken. Niemand kon inlichtingen geven omtrent uw persoon. Niet lang echter duurde die onzekerheid. Al spoedig ver namen we, dat het W.Z.V1. land toch geen onbekende voor u was. Gij hadt er familie, ja, gij hadt zelfs eenigen tijd deel uitgemaakt van de bewoners van Z.V1. Die wetenschap bracht u nader tot ons. Gij waart geen puur vreemde meer voor ons. En nadat Gij Vrijdag d.a.v. blijk gaaft van uw belangstelling in onze gemeente, kwam er contact tusschen u en ons. De vele vlagen die er dien dag wapperden hebben u willen zeggen, dat wij u met welwillendheid wilden ontvangen. En, burgemeester, zie thans om u heen en overtuig u van de groöte belangstelling die getoond wordt bij uw officieele in trede. Wij als feestcommissie kunnen u de verzekering geven, dat die deelname zich al sedert eenige dagen op prachtige wijze heeft geuit. Alle ingezetenen, van welke rang of stand, politieke of gods dienstige richting, hebben zich om het meest beijverd u een feestelijke ont vangst te bereiden. De heele burgerij ziet in u haar burgervader, de drager van het gezag, den eersten burger van Cad zand, die vandaag in het midden der samenleving van Cadzand zal staan. Het ambt van burgemeester is er vooral in de laatste jaren niet gemakkelijker op geworden. Vele en velerlei zijn de be langen, die aan uw zorgen worden toe vertrouwd. In de eerste plaats natuurlijk die van den landbouw en wat daarmee samenhangt. Maar aan den zeekant be gint zich langzamerhand een niet onbe langrijk badbedrijf te ontwikkelen, dat de zorg en den steun van u niet zal kun nen ontberen. Wij begrijpen, dat het nie mand gegeven is het iedereen naar den zin te maken, ook een burgemeester niet. Maar gij zijt nog in de volle kracht van uw leyen, gemeentezaken zijn u krach tens uw vroeger ambt niet onbekend en er bestaan dus redenen voor ons, om vol vertrouwen tot u op te zien. En als wij na door u genomen beslissingen met overtuiging zullen kunnen zeggen: hij heeft naar recht en billijkheid gehandeld, dan zal het ons, burgers, passen, daar mee genoegen te nemen, óók als onze eigen partijbelangetjes er niet direct door gebaat zouden zijn. Want ieder rechtge aard burger zal moeten beseffen, dat de liefde niet van één kant komen kan. Wel nu, burgemeeter, wij wenschen u die ge zondheid, kracht en wijsheid toe, die het mogelijk zullen maken, de gemeenteza ken met zooveel beleid te besturen, dat de meerderheid der burgerij u in op rechtheid zal kunnen verklaren: Gij zijt een goed burgervader! en dat uw ant woord daarop zal kunnen zijn: Maar gij maakt het mij door uw trouw en wel willendheid ook wel zeer gemakkelijk! Ziet, burgemeester, als wij elkaar met zulke gevoelens bezield hier ontmoeten, dan zult u wel willen gelooven, dat wij u zeer gaarne nogmaals hartelijk welkom heeten. Ik wil eindigen met de burgerij te ver zoeken een driewerf hoera aan te heffen ter eere van onzen nieuwen burgemees ter. Hiep-hiep-hoera. Nadat de burgemeester met eenige woorden bedankt had voor de vriende lijke ontvangst, trokken allen dorps- waarts. Bij den ingang van het gemeentehuis werden aan de verloofde van den burge meester en aan zijn moeder bloemen aangeboden door een tweetal kinderen en zongen de opgestelde schoolkinderen een welkomstlied, waarvoor de burge meester dankte. Vervolgens had de in stallatie plaats, waarvan wij gisteren reeds verslag deden. Nadat de vergadering, die door fami lie en kennissen van den burgemeester, alsmede een groot getal ingezetenen werd bijgewoond, gesloten was, ving ten gemeentehuize onmiddellijk een re ceptie aan, waarop vele ingezetenen den burgemeester kwamen complimentee ren. De burgemeester der gemeente Oudenrijn, baron Taets van Amerongen heeft tijdens die receptie den heer Le Nobel hartelijk toegesproken, dezen geschetst als een beminnelijk persoon, herinnerd aan de jaren van samenwer king te Oudenrijn en hem als blijk van sympathie en waardeering een keurig bronzen presse-papier aangeboden. De burgemeester, ten zeerste verrast, heeft zoowel voor de vriendelijke woor den als voor het fraaie aandenken har telijk dank betuigd. Ook wethouder I. M. de Bruijne heeft kort het woord gevoerd en gezegd, dat herhaaldelijk het woord „medewerking" was vernomen. Spr. wilde echter ook onder de aandacht brengen, dat, om iets te kunnen bereiken, het allereerst en allermeest noodig is den steun te ont vangen van God Almachtig. Dat die steun den burgemeester in rijke mate nabij moge zijn, hoopte hij van harte. De burgemeester dankte ook voor de ze woorden vriendelijk. Des avonds werd op het Marktplein een concert gegeven door de plaatse lijke accordeon- en mondharmonicaver- eeniging „Vios", het Chr. fanfaregezel schap „Excelsior" en de Chr. zangver- eeniging „Hallelujah' Het feest eindigde in zeer opgewekte stemming met een rondgang op de vroo- lijke tonen van „Vios" door de gemeen te, bij welke rondgang zich een groote 2 Sept. HEINKENSZAND. Dezer dagen is uitvoerig gegeven aan het besluit tot invoering eener straatverlichting. Acht lantaarns zijn geplaatst om in de be hoefte te voorzien. 'S GRAVENHAGE. Maandag werd hier de jaarlijksche vergadering van den anti-dienstvervangingsbond gehouden. Het lederital bedraagt 10.241. Inzakie de indiening van een adres aan de Tweede Kamer, om in de grondwet den persoonlijken verplichten dienst te be palen, wordt nog op meerdere adhaesie gewacht. KUNST EN LETTEREN. Van goeder hand verneemt de N.R.C. dat Multatuli bezig is met het tweede deel zijner Min nebrieven, en dat hij zich gereed maakt ook de wouter-geschiedenis in de Ideeën voort te zetten. 4 Sept. KLOETINGE.; Door den gemeente raad is Donderdag besloten eerlang een nieuw uurwerk in den toren te plaatsen. Dit zal een belangrijke en reeds lang ge- wenschte verbetering zijn. BATH. Een stoute zwemster heeft een tocht gemaakt zooals nog nimmer door een vrouw werd volbracht. Zij zwom van hier naar Antwerpen (18 kilo meter). Om 10 uur 55 minuten vertrok ken, stapte zij 's middags te 5 uren uit het water. Onderweg had zij een kui kentje en een half fleschje wijn ge bruikt. LANDBOUW. De telers van ajuin op Noord-Beveland kunnen tevreden zijn. Niet alleen, dat hun land een bevredi gende opbrengst over het algemeen geeft, maar ook de prijs is thans gansch niet onbeduidend. Vpor de 50 kilo maakt men 2.25. 7 Sept., GOES. Blijkens het verslag over het dienstjaar 1885/86 der algemeene Ne derlandsche Gas-verlichting en Verwar- mings maatschappij leverde de gasfa briek te Goes een winst op van 8.849.66 JG ST. MAARTENSDIJK. Als een be wijs, dat de maisplant ook hier welig tieren kan, moge dienen, dat op de gronden van den landbouwer M. Ji Mol onderscheidene dier planten voorko men, welke reeds eene hoogte van 3.70 meter bereiken, zonder dat er zich nog iets van den bloemtros vertoont. GEMENGDE BERICHTEN. Tenge volge van de felle hitte is'te Vroenhout, nabij Rozendaal, een boerenknecht on der het boekweitdorschen plotseling doodgebleven. Ook nabij Bergen-op-Zoom zijn de groote manoeuvres onder een tropische hitte voortgezet. De troepen keerden terug zonder één enkelen achterblijver. Een paard van het escadron huzaren echter bleef onder weg dood. menigte aansloot, waarvan velen zich van een lampion hadden voorzien. Woensdag was er voor de kinderen een schoolfeestje. In hooger beroep. A. B., 53 jaar, oesterkweeker te Yer- seke, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank van 25 Augustus 1.1., waarbij hij wegens heling is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en betaling van schadevergoeding van 150. A. v. H., 33 jaar, leurder te Bergen op Zoom, teekende beroep aan tegen het vonnis van den Middelburgschen politie rechter van 8 September 1.1., waarbij hij wegens mishandeling, te zamen en in vereeniging, van Cornells de Vuijst te Breskens op 3 Juli 1.1., is veroordeeld tot 15 of 10 dagen hechtenis. DE WET OP DE UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. De kantpnrechter te Amsterdam heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de firma C. en A Brenninkmeyer aan wie ten laste was gelegd, dat zij de uitverkoop-wet zou hebben overtreden door in Juni den verkoop aan te kon digen met de woorden: „Juni-maand koopjesmaand bij C. en A." De politie oordeelde, dat het betrof een verkoop in verband met seizoens-wisseling. Thans echter heeft de kantonrechter be slist, dat de aankondiging niet in strijd is met de bepalingen der uitverkoop- wet en hij ontsloeg de firma derhalve van rechtsvervolging. De kantonrechter oveïwoog, dat in casu de aankondiging niet wijst op een opruiming en dat in ieder geval m Juni niet gesproken kan worden van sei- zoenswisselingi

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6