De burgeroorlog Bij de rondvraag informeerde de heer j Hartog naar het werk, dat de pol der wil h en uitvoeren. lEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSeH-VLAANDEREN O.D. RAADSOVERZiCHT VAM MIDDELBURG. 1 BUnENLMD. SPANJE. Oneenigheid te San Sebas- tiaan, De Fransche communis ten willen Spanje steu nen. Socialisten aanvaarden het voorstel. Fransche arbeiders blijven solidair met de Spaansche regeering. De vernietiging van het katholieke onderwijs in Beieren. Een herderlijke brief van Kardinaal Faulhaber. MADRID DEELT MEDE, DAT HET ALCAZAR GEVALLEN IS. DUITSCHLAND. De Partijdag te Neurenberg geopend. In een proclamatie zegt Hit- Ier in vier jaar tijds onafhan kelijk van het buitenland te willen zijn, wat de voedsel- en grondstoffenvoorziening be treft. In vier jaar tijds moet Duitschland van alle stoffen onafhankelijk zijn van het buitenland, die de Duitsche chemische-, machine- of mijnindustrie op de een of andere manier zelf kan voortbrengen. De opbouw van onze grondstoffen-in dustrie kan ook die arbeiders die vrij komen uit de wapenindustrie, goed ge bruiken, Wij hopen daardoor de nationa le industrie op tal van gebieden nog te doen toenemen. VER. STATEN. TWEE NIEUWE SLAGSCHEPEN VOOR DE MARINE, FRANKRIJK. DE STAKINGSBEWEGING NEEMT WEER TOE. ENGELAND. Griezelige vondst. Toen de post trein uit Calcutta gisteren te Choodan' ga (Br. Indië) aankwam vond het per soneel der posterijen in een van de zak ken een onthoofd lijk. De post, die in dien zak had behooren te zitten, was verdwenen,. Op den vloer van den post wagen vond men een dolk. LAATSTE BESfOiim NOG VEEL BEZOEK. UIT HET VOLK BLIJFT DILIGENT. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Radio-uitzending. EERSTE KAMER. Verloving Prinses Juliana. Steunverlening en werkver schaffing. st. werd ddë'ë'övë^önkomst atttess'aan'-1 genomen. i De V o o r« z. antwoordde, dat Woensdag 16 September een conferen tie zal worden gehouden. De heer De Pree stelde voor den ingang der openbare school aan de achterzijde te houden. Vaak is gesproken over het gevaar in de Voorstraat en op üie manier is een afdoende oplossing gevonden. Nadat alle leden hieromtrent hun meening hadden gezegd, werd het voorstel met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. De heer Contant verzocht om in de plaatselijke bladen een adverten tie te laten opnemen, dat op 21 Septem ber a.s. gelegenheid is om maten en gewichten te laten ijken. Vele menschcn komen nooit aan 't zoogenaamde „plak bord" en blijven dan onwetend van dien datum. De Voor z.. beloofde, dat hi; er voor zou zorgen. BIERVLIET. In verhand met de ver loving van Prinses Juliana gaf de mu- ziekvereeniging een concert op de Markt, gevolgd door een muzikale wan deling, wat een opgewekte drukte gaf. Met ingang van 15 September wordt de rijksveldwachter brigadier-ti tulair D. Schaalje te Klaaswaal aange steld tot rijksveldwachter-brigadier en verplaatst naar Sas van Gent. 10-IX-'36. Een korte vergadering v/as het gis teren voor Middelburgsen Raad, want twee en een kwart uur is voor dit college een peulschilletje maar vooral het begin en het einde brachten de leden respectievelijk in een opge wekte en in 'n zeer ernstige stemming. Dat de voorzitter de vergadering be gon met een zinspeiing op de verloving van onze prinses was te verwachten, dat hij het zou doen op zijn pakkende wijze niet minder. Maar zij, die de burgemeester hoorden op dit historisch oogenblik, zullen met ons getuigen, dat zijn woorden ditmaal zeker uit het hart van het overgroote deel der stadgenoo- ten zijn gegrepen. Aan het slot der vergadering brach ten niet minder gevoelvolle woorden van onzen raadsvoorzitter deelneming aan de zoo zwaar getroffen zusterstad en aan de familie van wijlen wethouder De Meij van Vlissingen. Ook hier gaf de voorzitter uiting aan de gevoelens van zeer velen. De agenda zelf gaf maar bij twee punten aanleiding tot discussies v,an beteekenis. Het waren weer eens de Godshuizen, die de belangstelling had den. B. en Wl wilden een bureau in Den Haag laten onderzoeken of men den toestand terzake het besturen der gestichten onveranderd moet laten, dan wel of men met name het gasthuis meer rechtstreeks onder het gemeentebestuur moet stellen. Het was te begrijpen, dat men zich afvroeg of dit ook onaangenaam kon zijn voor het bestuur der Godshuizen. Het gaat echter om het algemeen be lang. Dit stond reeds bij ons vast, ook zonder dat de Voorzitter het nog eens verzekerde. Een andere vraag is of men niet eerst de reeds meermalen opgeworpen vraag van den vorm van dit bestuurscollege, gezien van juridisch standpunt, diende te bekijken en het trof wel, dat de twee in den Raad aanwezige juristen zich aan den kant stelden van hen, die dit gewenscht bleven achten. Ten slotte hadden zij alleen steun van hun respec tievelijke partijgenooten en mevrouw Weijl. Het tweede punt was er ook een dat reeds meermalen de belangstelling van den Raad had, nl. dat inzake huurver- laging voor de woningen in het Bagijn- hof. Het is bij dat onderwerp als of men in een vergadering van een finan- cieele instelling terecht is gekomen. Maar wat het voornaamste voor de be woners der panden is, er komt huur- verlaging. Aan het slot der discussies over dit onderwerp kregen de leden een korte, doch duidelijke schermutse ling te hooren tusschen den heer v. d. Feltz die opmerkte, dat verschillende zaken eerst later uitkomen en den Heer Onderdijk, die zeide geen vrees te heb ben, dat de gemeente voor heler zal worden aangezien als zij goedkeurt, dat de bouwvereeniging 1133 in de ver laging bijdraagt. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Dat er pogingen zijn gedaan om in de nabije toekomst niet alleen het uiter lijk doch ook het innerlijk van de voor malige hulpkazerne aan den Zuidsinge in een betere conditie te brengen is toe te juichen. Niet minder is dit het ge val met de pogng om van het voorma lige dok een jachthaven te maken, die men (kan bereiken onder de „Nieuwe Brug door, die de Bateau-port heeft vervangen en nog ten onrechte meer malen zoo wordt genoemd. Ad, Interim. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, dat er in de door hen bedreigde stad San Sebastiaan oneenigheid heerscht tusschen de verdedigers. De anarchisten zouden de stad desnoods tot puin willen laten schieten, gelijk met Irun is geschied. De gematigder elementen wenschen San Sebastiaan echter voor zulk een lot te besparen. Of dit betee- kent, dat zij haar dan zouden willen overg'even, wordt intusschen in het mid den gelaten, De opstandelingen moeten thans alle toegangswegen naar San Sebastiaan be zet hebben. Men verwacht, dat de in neming een kwestie van enkele dagen zal zijn. Communiqué van het ministerie van oorlog. Het ministerie van oorlog te Madrid heeft gistermiddag om drie uur voor de radio het volgende meegedeeld'. De artillerie en de luchtmacht der re- geering gaan door met het bombardeeren der opstandelingen te Oviedo. Het Alca zar te Toledo is door regeeringsaanhan- gers met handgranaten bestookt. Aan het front van Estremadura heb ben de regeeringstroepen de opstande lingen gedwongen, het dorp Llerena te ontruimen en hen gedwongen zich op Merida terug te trekken, De luchtmacht en de artillerie der re- peering hebben de stad Talavera del Tajo gebombardeerd. Tenslotte wordt medegedeeld, dat zich in Estremadura schermutselingen hebben voorgedaan tusschen boeren en opstandelingen, hetgeen wijst op de on- tredenheid, welke in dit gebied heerscht in verband met de terreur. Mededeelmgen van opstan- delingenzijde. In een telegram deelt generaal Fran co mede, dat de Sierra Credos zich in handen der opstandelingen bevindt en dat de weg naar Madrid thans open zou liggen. De secretaris-generaal der commu nistische partij in Frankrijk heeft voor gesteld een gemeenschappelijke delega tie der socialistische en communistische partijen naar Leon Blum te zenden, ten einde dezen voor te stellen, de voor de Spaansche republiek zoo nadeelige- blokkade op te heffen. Tevens stelt Thorez voor spoedig een coördinatie commissie van beide partijen bijeen te roepen, die besluiten zal moeten nemen aangaande een gemeenschappelijke cam pagne ten gunste van hulpverleening aan het republikeinsche Spanje, alsmede te gen den bewapeningswedloop, het weder opleven van fascistische agitatie en be dreigingen in Frankrijk en tegen het dure leven, De permanente bestuurscommissie der Fransche socialistische partij heeft op den brief van den secretaris-generaal van de communistische partij geant woord, dat men gaarne het voorstel tot het zenden van een gemeenschappelijke delegatie naar den voorzitter van den ministerraad aanvaardt, teneinde zich met dezen te onderhouden over de ge beurtenissen in Spanje en de door de volksfront-regeering gevolgde politiek, een politiek, die de permanente be stuurscommissie der socialistische partij eenstemmig goedkeurt. Tevens wordt in het antwoord schrijven verklaard, dat men met groote voldoening kennis heeft genomen van den wensch van Thorez, de coördinatiecommissie, waarom de socialistische partij reeds lang verzocht had, bijeen te doen komen, en dat men hoopt dat men de actie der beide par tijen met betrekking tot de in het schrij ven van Thorez genoemde kwestie zal kunnen coördineeren. Gistermiddag heeft het bestuur van het algemeen Vakverbond te Parijs verga derd. Na de vergadering werd een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de Fransche arbeiders beslo ten zijn hun solidariteit met hun Spaan sche makkers te handhaven en het leed van den burgeroorlog, welke door de leiders van de opstandelingen en de fas cistische krachten is g'ewild, te ver zachten, De Fransche arbeiders weige ren te buigen voor buitenlandsche ei- schen die solidariteitsbetuigingen wil len verbieden. Het Vakverbond blijft trouw aan het Volksfront en blijft soli dair met alle formaties, welke dit vorm den en met de regeering, welke het re sultaat hiervan is. Verder wordt verklaard, dat de Fran sche regeering zal worden verzocht, te zamen met de regeering van de overige democratische landen, de neutraliteit nader te bespreken en zoo snel moge lijk den Volkenbondsraad bijeen te doen roepen. Tenslotte wordt van alle Fransche ar beiders gevraagd met minstens een uur loon bij'te dragen in de ko,sten van, het jjiffqp is er verder van overtuigd, dat I Vakverbond om het werk van sólidari,-\ de grondslag van elke ariardhie'de demo- téit ten uitvoer te brengen ten aanzien cratie is en dat 't bolsjewisme door het -v,-■ 'Éis- Vv T* ïwv-• Jodendom" in het leven is en wordt geroepen. Het inationaal-socialisme heeft daar aan in Duitschland een einde gemaakt en zal ook verder zijn „cultureele zen ding" vervullen. Dezer dagen is in alle kerken van het aartsbisdom München-Freising een her derlijke brief voorgelezen van kardinaal Faulhaber, die hierin stelling neemt te gen den strijd van de rijksregeering te gen het confessioneel onderwijs in Beie ren. Wij ontleenen uit de Msb. aan dezen brief het volgende: „Wij zien ons opnieuw genoodzaakt, om van den kansel af tot de katholieken, maar vooral tot de katholieke opvoe ders, een woord te spreken over de bij zondere katholieke school, aangezien het ons nog steeds wordt belet buiten de kerk welke beslissing ook te nemen over dit gewetensvraagstuk. De dagbladen hebben de laatste dagen de besluiten gepubliceerd van den di recteur van het onderwijs te München, waarin gedecreteerd werd om, met goed vinden der regeering, 44 confessioneeie scholen te München om te zetten in neu trale scholen, ondanks het krachtig pro test van de geestelijkheid van het ge- terugzien op de thans achter ons liggen- heele bisdom. de vier jaren en in het bijzonder op het j Men geeft voor, dat deze omzetting laatste jaar; 2e. welk een rechtvaardiging verkrijgt ons geheele optreden juist nu bij het be schouwen van een verworden wereld om van de Spaansche vluchtelingen. Per radio werd heden uit Madrid me degedeeld, dat de opstandelingen het Alcazar te Toledo hebben verlaten en in groepen zijn gevlucht naar de in' de nabijheid gelegen gebouwen, weike be kend zijn als de „Capuchinos".. Het congres van de N.S.D.A.P. te Neu renberg is gisteren geopend met een pro clamatie van Hitier. Zij behelst o.a.: „Het nationaal-socialistische Duitsch land is opnieuw vereenigd voor een grooten schouw der strijdkrachten. Steeds heeft de juistheid onzer leer en van onze principes bij deze groote de monstraties der beweging haar grootste kracht verkregen door het steeds op nieuw zichtbare succes. Op dit uur, dat wij het congres van de eer openen, zijn wij van twee gevoelens vervuld: le. met welk een trots kunnen wij niet ic ons. der bijzondere scholen in neutrale in richtingen van onderwijs is geschied op verzoek van de meeste ouders, als ge volg van de laatste resultaten van de I gehouden inschrijving der leerlingen. Men vergeet echter te wijzen op de ma- TAroornr* A rfr f> ir>Or>hriivrir~lf»£>n nPnn £>n voerig in op het grondstoffenprobleem. Daaromtrent wordt gezegd: Het was voor de nationaal-socialisti sche economie een noodzaak een stijging van het algemeene inkomen te bewerk stelligen. Van 'n verhooging van de uur- loonen was geen heil te verwachten in dit opzicht, wel echter van een stijging van het algemeene inkomen door een toeneming van de productie. Het is ech ter duidelijk, dat deze toeneming van de productie alleen op dat gebied kan ge schieden, waarvoor Duitschland zelf de grondstoffen bezit, dat beteekent, dat wij door een sterke binnenlandsche econo mie het inkomen van ons volk verhoo- gen en daardoor ook de laatste werk- looze weer aan het werk zetten. Hier door worden echter de mogelijkheden van onze economie niet grooter, de Duit- sche levensmiddelenmarkt kan, eenmaal gegeven, de grenzen die ons land stelt, hierdoor slechts in zeer beperkte mate verbeteren. En dit is de grootste moei lijkheid die wij ontmoeten. Want wij heb ben sinds 1933 vijf millien werkloozen weer arbeid gegeven, dat wil zeggen hun inkomen met honderd tot twee hon derd pet. verhoogd en deze ver hoogde inkomens beteekenen een toenemende koopkracht en deze toenemende koopkracht belastte ineens de Duitsche levensmiddelenmarkt, zoo dat een schaarschte aan boter, eieren en vet en in enkele gevallen ook aan vleesch ontstond. Het is de groote taak van onze volkshuishouding om de consumptie in die richting te leiden, dat onze nationale markt aan de vraag kan voldoen. Dit is het antwoord op het verwijt van buitenlandsche critici, die beweren, dat het gebrek aan boter in Duitschland een gevolg is van bewapening, Indien de ar beiders, die thans werkzaam zijn voor de voorziening van de Duitsche behoeften en de Duitsche wapenindustrie, voor den export zouden gaan werken, zou de bui tenlandsche markt eerst recht over stroomd worden. Het is de taak van de nationaal-socialistische regeering nauw keurig vast te stellen, welke grondstof fen, brandstoffen e.d, in het land zelf kunnen worden vervaardigd. De noodzakelijke aanwijzingen voor deze onafhankelijk-making heb ik zoo juist uitgevaardigd. De uitvoering zal ge schieden met nationaal-socialistische energie. Dit alles beteekent echter niet, dat Duitschland zijn aanspraak op koloniën zal laten varen. Het levensrecht van het Duitsche volk is even groot als dat van ieder ander volk. In zijn proclamatie verklaart Hitier verder, dat hij over vier jaar rekenschap zal afleggen aan het volk over het ge weldige werk tot verzekering van zijn voeding en daarmede van zijn leven en onafhankelijkheid. Gisteravond heeft de Führer nog het woord gevoerd. Hij hield een „Kuituur- politieke" rede, waarin hij o.a. zeide, dat men er niet aan kan twijfelen, dat men op het oogenblik in het midden van een van de grootste conflicten leeft, welke ooit de menschheid hebben geteisterd. Een ondragelijke spanning drukt op de volkeren. De minister van marine, Claude Swan- son, heeft Woensdag medegedeeld, dali plannen zijn uitgewerkt voor den bouw van twee nieuwe slagschepen, welke ge wapend zullen worden met kanonnen vhn 14, 16 of „mogelijk" 20 duim, het geen zal afhangen van een internationale overeenkomst dienaangaande Men wacht slechts op de mededeeling van president Roosevelt om tot den bouw te kunnen overgaan, nier, waarop deze inschrijvingen hebben plaats gehad en waartegen door den aartsbisschop is geprotesteerd. Duizenden ouders is het eenvoudig on mogelijk gemaakt, hun kinderen op de confessioneeie school te laten inschrij ven, tegen alle recht en wetten in, en door middel van een onbeschrijflijke ter reur. De schoolbesturen hebben bevel ontvangen van den directeur van het on derwijs te München, om de aangifte een voudig te verhinderen. Alle onderwijzers van leerlingen voor de confessioneeie school werden officieel door de autori teiten belast met het maken van propa ganda voor de neutrale school. Alle pro- paganda-middelen van de partij, de dag bladpers, duizenden vlugschriften en ma nifesten, honderden vergaderingen tot zelfs de federatie van de verdediging te' gen luchtaanvallen en de officieele radio kregen tot taak de confessioneeie school te bestempelen als een nadeel voor de volksgemeenschap, terwijl de voorstan ders van het confessioneeie onderwijs als staatsvijanden werden gekenschetst. Werklieden en ambtenaren werden be dreigd met oeconomische nadeelen, met het verlies van hun werk en hun brood, opdat zij hun kinderen niet voor de con fessioneele school, doch voor de neu trale school, zouden laten inschrijven. Behoeftige ouders zouden geen steun meer ontvangen van de winterhulp, wan neer zij hun aangifte van kinderen voor de katholieke school niet wilden intrek ken. Tot dit doel werd een officieele pers- en controledienst ingericht om op de vaders en moeders een onweerstaan- baren drang uit te oefenen. Buiten de kerk kon geen enkel opwekkend woord ten gunste van de katholieke school ge zegd worden, zonder dat het onmiddel lijk door de openbare orde werd ver stoord. Verder wordt in dezen herderlijken brief met nadruk er op gewezen, dat het recht, de rechtvaardigheid en de gewe tensvrijheid der ouders met voeten ge treden wordt. Het is een groote schan de voor den Duitschen naam en de Duit sche eer. De brief beroept zich op het concordaat van het Vaticaan, welk ver drag genegeerd wordt. Met kracht zal men zich aan deze kwestie blijven wij den. De textielarbeiders van Rijssel en omgeving hebben besloten in algemee ne staking te gaan. Hierdoor worden 30,000 man getroffen Gistermiddag zijn de havenarbeiders te Le Havre in staking gegaan. De ar beid in de haven ligt geheel stil. De stakingsbeweging in de? me taalindustrie te Marseille heeft zich uitgebreid. Het aantal stakers kan ge schat worden op 15,000. Er zijn nog besprekingen gehouden De patroonsorganisatie b(eeff medege deeld, geen besprekingen te zullen voe ren, zoolang de fabrieken bezet worden gehouden. Incidenten hebben zich niet voorge daan. Mede zeker dank zij het teruggekeer de zomerweder was het heden voor half September nog zeer druk in de stad. Met ;de booten BreskensVlissingen werden nog 1800 passagiers en 94 auto's overgezet tegen verleden jaar op 12 September 1500 en 75. Het bestuur der Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg heeft tegen Dinsdagavond de buurtcom- missies bijeen geroepen om te bespre ken wat gedaan kan worden bij het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. GROEDE. Woensdagavond had alhier een vergadering plaats van ingezetenen der gemeente, onder voorzitterschap van Durgemeester Wagtho. Het doel der vergadering was eenige feestelijkheden te organiseeren in ver- Dand met de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard. Besloten werd om Vrijdagavond eenige muziekconcerten te aten geven op de muziektent, waaraan beide muziekvereenigingen zuilen mede werken, mitsgaders de Chr. zangvereeni- ging. Tevens werd besloten een licht- stoet samen te stellen die alsdan om 8 uur met beide muziekvereenigingen een optocht door de gemeente zal maken. Na afloop van den optocht wederom concert. Van de plechtigheid der opening van de nieuwe zitting der Staten-generaal zal de A.V.R.O. a.s. Dinsdag weer een radio-verslag uitzenden. De heer D, Hans zal als hoofd-reporter fungeeren, terwijl ditmaal ook op een enkel punt van den weg, dien de stoet volgt, een verslaggever zal worden geplaatst. Ook de troonrede, door H. M. de Koningin uit te spreken, wordt wederom uitge zonden. Het verslag dordt' doorgezon den naar de beide Indiën. In de hedenmorgen gehouden verga dering van de Eerste Kamer was inge komen de officieele mededeeling dei- verloving van H, K. H. Prinses Juliana. De Voorzitter heeft namens de Kamer deze Koninklijke boodschap beantwoord met een schrijven van ge- lukwensch. De heer de la Bella (s.d.) hield daarna zijn interpellatie over de steunverleening en werkverschaffing. Spr. wijst op het ernstig karakter der mededeeling v,an den minister van so ciale zaken aan de gemeenten, waar door meer dan honderdduizend perso nen worden gedupeerd. Hoe is de mi nister er toe kunnen komen? De grens der mogelijkheden is overschreden. Spr. k^urt het af, dat de maatregel is aangekondigd en ten deele toegepast in de reces-periode der Tweede Ka mer. Ook begrijpt spr. niet hoe de mi nister een algemeene verlaging der hu ren zal bereiken door meer toe te ge ven aan het vrije spel der maatschap pelijke krachten. Als men werkelijk huurverlaging wil, zal men met heel andere maatregelen moeten komen. Spr, beroept zich op voorbeelden uit verschillende plaatsen. Het aantal leegstaande woningen is veel te gering voor het beoogde doel. Spr. komt tolt negentigduizend gevallen, waarin men geen andere woning zal kunnen krijgen en wat zou men eventueel bouwen? Crisiswoningen, voor dertig of veertig jaar? Er is meermalen een ten- denz aangetroffen, om de zwaarst ge troffenen aan te tasten, doch zoo grof als nu, nooit tevoren. Onder het beleid van dezen bewindsman begint men den last te leggen op de werkloozen. Er is geen houvast bij de» toepassing der re geling. Blijkbaar heeft men geen denk beeld van de positie der werkloozen, die nu weer worden geplaatst tusschen de regeering en de hqiseigenaren. Doel is: de huurtoeslag moet weg,. Ons volk betaalt 52 pet. der belas tingen aan indirecte belastingen, den landbouwsteun niet medegerekend. Men berekene eens, hoeveel de werkloozen mede betalen aan den crisissteun. Spr. schetst het lot van de meeste werk loozen. Voorts wijst spr. op het gevaar voor de volksgezondheid, jiu in Nederland voor een groot aantal gezinnen de voe dingsstand te wenschen overlaat. De werkloozen kunnen vermindering van den huurtoeslag niet verdragen. De woningbouwverenigingen zullen I in den regel de annuïteit niet meer kiin-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3