I IN ZEELAND I MIDDELBURGSCHE AFLOOP VERK00PINGEM. DE COURANT IEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De nieuwe brug bij Vlake. NOORD-BEVELAND. ï.\7 AMSTEHDAM, 10 September. Het eerste getal is de vorige nötee- ring, daarop volgt de olficieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 38%33%. Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws, Hyp, B-4% 90% Cities Service Cy. P. 1958 5 4545%. A Amsterd. Bank 123%123%. C Rott. Bankver. 118 A Twentsche Bank 83%83%. A Pref. Jurgens A 104%104%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 383%383. A De Schelde N.B. 30%-29%, C Am, Smelt en Ref. 49%49%. C Stand. Brands 9%9%, C North Am. Cy. 19%—19%,. conversie van met rijksfondsen gesloten leeningen tegen" hooge rente kan wor den overgegaan; d. door voor de daarvoor in aanmer king komende woningcomplexen de af lossingstermijnen der rijksvoorschotten te verlengen tot 75 jaar. Tenslotte merkt de vereeniging op, dat zij er zich rekenschap van heeft ge geven, dat de verminderingen der steunuitkeeringen wegens de invoering van de standaardloonen en de intrek king der huurbijslagen voorshands in maximum zijn beperkt tot 1,Voor dat tot een volledige toepassing der maatregelen wordt overgegaan, zal het h. i. van belang zijn, dat nader wordt onderzocht., welke mogelijkheden er zijn, om tot verzachting der maatregelen te komen. De vereeniging is volgaarne bereid, haar medewerking aan den minister te verleenen bij het instellen van zoodanig onderzoek. UITBREIDING VAN DE VREDES ORGANISATIE VAN HET KORPS LUCHTDOÈjuSTITILLERIE. De vredesorganisatie van het korps luchtdoelartillerie te Utrecht za' met een schoolcompagnie uitgebreid wor den en gebracht worden op drie school- compagniën. Deze uitbreiding zal 14 December a.s. ia werking treden UITZENDING VAN DE TROONREDE NAAR INDIë. Naar wij vernemen, zal de uitzending van de troonrede en het verslag, door den K.R.O. verzorgd van de gebeurte nissen op het Binnenhof op Dinsdag a.s., ook worden uitgezonden naar de over- zeesche gebieden, via de rijkszenders te Kootwijk. EEN BURGEMEESTER, DIE AFGEZET MOEST WORDEN, Hij liet den optocht ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana uit elkaar slaan! Men schrijft aan de N. R, Crt.: Toen de verloving van de Prinses te Bolsward bekend werd, besloten de leerlingen der rijkszuivelschool spon taan een optocht te houden. De burge meester wilde daartoe echter geen toe stemming verleenen. Niettemin trokken de jongelui in witte labor,atoriumjassen en oranjemutsen met een harmonicaspe ler voorop door de stad, waaraan ech ter weldra twee agenten op hardhandige wijze een eind maakten. Zij trokken de sabel en sloegen de jongelui en hen die mede uiting gaven aan de feestvreugde uiteen, waarbij enkele personen schade aan hun kleeding opliepen. JUSTITIE PAKT KRACHTIG AAN Getuigenverhoor in de mossel affaire. De Banier meldt uit IJerseke: Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat de bekende mosselzaak door de ju stitie krachtig is aangepakt Reeds zijn omtrent 't geVen van steekpenningen door de Marechaussee op last van den officier van justitie getuigen gehoord. Hoewel ons het een en ander hier omtrent bekend is, meenen wij, tenein de het justitieel onderzoek niet te scha den, op het oogenblik geen verdere me dedeelingen te mogen doen. De notarissen J. Terpstra en J. C Paap hebben Woensdag in het Concert gebouw teVlissingenin het open baar verkocht: 1. Het Huis en Erf teVlissingen aan de Glacisstraat no. 145, groot 1 a. 5 c.a. Kooper W>. F. v. d. Hofstede voor 2240. 2. Het Pakhuis met Bovenwoning en Erf aldaar, aan de Kasteelstraat no. 108 groot 1 a. 29 c.a. Kooper J. W. de Priester te O. en W Souburg voor 3010. A Born. Sum,. H.M. 152%153 A Ned. Wol Mij. 9595% A J. C. Japan Ln. 4039 A Rotterd. Lloyd 45% A S. M. Nederland 42% A Houthi. Alberts 67—68 C Union Pac. Rr. 85%85% C Int. Nickel Cy. 34%34% Ned. 1000-4 99%—99% O,. Indie 34 1000-4 98%—98% Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-% Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 46%46% A N.I. Hbk. 1000 106—106% C Ned, H. M. 1000 138—137% A v. Berkels Pat. 36%36% C Calvé-Delft 5958% A C. Suiker Mpij. 116%'116. A Philips Gem. B. afg. 164%'162-64%. C Unilever 118%117%-18. C Am. Car en Foundry 29%28-%. C Anaconda Cop. 23%23%-%. C Kennec Copper 2928%-%. C Un. States Leather 3%3%. C U. States St, C. 43%—43%-%. A Kon. Petr. Mpij. 299%—296-98%. C Contin. Oil Cy. 19%18%-%. C Philips Petr. Comp. 26%25%. C Shell Union O.C. 1211%. C Tide Water Ass. Oil 10%—10'%-%. A Ned, Scheepv. U. 54%54%-53%. A H.V. Amsterdam 287%289-87. A Jav.a Cult. Mij. 117%—117%. A N.I. Suiker U. 97%96 A Deli Batavia 181180%-82 C Deli Mij, 1000 242-242%- A Senembah 223225% C Baltimore Ohio 15%15% C Southern Pac, Cy, 26%25%-26% A Southern Rlw. 1413% A Amst. Rubb. C 146%144%-43% A Deli-Bat. Rubb. 71—71 A Hessa Rubber 9898% A Serbadjadi S.R 66%65% DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Gistermorgen vond er op de binnen plaats van de kazerne in de Korte Noordstraat een militaire plechtigheid plaats in verband met de verloving' van JL K H. Prinses Juliana. Tegen elven waren officieren, onderofficieren en verder personeel aldaar verzameld on der den kapitein J. Hattink, die den roep aan den commandant der School, den majoor G. Berghuijs, presenteerde. Deze las daarna de dagorder van den minister van defensie voor en hield ver volgens een toespraak, waarin hij wees op de groote beteekenis van de verlo ving, niet alleen voor ons Vorstelijk huis, doch ook voor ons land en volk. Na herinnerd te hebben aan de afwis seling van droefheid en vreugde als in ieder menschenleven, ook in ons vor stelijk Huis, werd in het licht gesteld, dat door deze verloving de zorg, die er voor de toekomst heerschte omtrent de troonopvolging, groolendeels is wegge nomen. Eveneens werd naar voren ge bracht, dat zulks voor ons land en volk van de allergrootste beteekenis is, wat blijkbaar door ieder rechtgeaard vader lander wordt beseft, hetwelk wel tot uiting komt "in de g-roote feestvreugde, die er rondom deze verloving heerscht. Met een driewerf hoera op H.M. de Koningin en het koninklijke jonge paar, waarmede door allen (w.o. vele jonge recruten) geestdriftig werd ingestemd, besloot majoor Berghuijs zijn toespraak. Hierna werd bekend gemaakt, dat 't den verderen dag dienst als op Zondag zou zijn. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA OP DE FILM, Van de snelheid waarmede belang rijke gebeurtenissen van den dag op de film, vastgelegd worden en gedistribu eerd over het gansche land in vele bios cooptheaters tegelijk vertoond worden, geeft het filmpje van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard, dat in de Electrohioscoop draait een frap pant voorbeeld. Wat Dinsdagavond- en -middag in Den Haag plaats vond, werd gisteravond reeds vertoond. Den, uiteraard korte reportage geeft bijzonder aardige beelden van de aan komst van het jonge paar, de begroeting en spontane hulde van het publiek. Men maakt kennis met Prins Bernhard die een natuurlijken en prettigen indruk maakt en ziet nog enkele andere fleuri ge tooneeltjes. DE FEESTEN OP ZATERDAG- Het is ons gebleken, dat er twijfel be staat bij velen wat er nu feitelijk Za terdagmiddag en -avond te Middelburg te doen is en wij vinden daarin aanlei ding er nog een en ander van mede te deelen. Bekend mogen wij het achten dat de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring, de „Zebra", in verband met het 45-jarig bestaan van Medio ïïien dag een turn- betooging organiseert. Aan die betoo ging gaat een optocht vooraf. Op den Kanaalweg zullen ongeveer 1000 turnsters, turners en adspiranten worden opgesteld, mitsgaders de perso nen en wagens die deelnemen aan het floklorisch deel van den optocht. Om kwart over twee zal het bestuur van de „Zebra" met den vaandelwacht naar het Stadhuis vertrekken, voor de officieele ontvangst door het gemeente bestuur. Te half drie vertrekt de optocht van het Kanaal, langs Stationsstraat, Turf- kade, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Var- kensmarkt, Lange Gortstraat, Korte Gortstraat, Markt, Hier wordt langs het Stadhuis gedefileeVd, waajrna het bef stuur zich bij den stoet aansluit en dan gaat de optocht verder door langs Lan ge- en Korte Delft, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater, Koepoort- brug en Noordsingel naar het gemeen telijk sportterrein. Daar zal de turnbetooging plaats heb ben, waarna wordt teruggemarcheerc langs den Nocvdsingel, Koepoqrtbrug, Molenwater, Korte Heerengracht, Kor te- en Lange Noordstraat, Markt, Lange Delft, St. Janstraat, Turfkade, Houtka de, Stationsstraat, Kanaal. Des avonds om half negen begint het avondfeest op de Markt, waarbij de le .1 -,r WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.45% 7.47% Berlijn 59.30 59.36 Parijs 9.70% 9.72 Brussel 24.92 24.95 Zwitserland 48.03 48:05 Kopenhagen 33.30 33.37 Stockholm 38.45 38.52 Oslo 37.47% 37.55 New York 1.477/i0 1.47% Praag 6.10 6.10% Prolongatie 1% 1% P,art. disconto 1%-% lR-% Daggeld Registermarken 32% 32% Crediet Sperrmarken 13 13% Effecten Sperrmarken 13 13% Reismarken 42 42 Bankpapier 37 37% den van Medio hun dansen brengen op de muziektent en het begeleidend Mid- delburgsch Muziekkorps voor het stad huis zal plaats nemen. Wij brengen gaarne de dringende wensch over, dat niemand, die niet tot de optocht behoort, mede loopt. Het zal trouwens door de politie met kracht worden tegen gegaan. EEN ORANJE-OPTOCHT. Bij de wekelijksche bespeling van het carillon, heeft de heer Ferwerda zich geheel gericht naar de heugelijke ge beurtenis in ons vorstenhuis en de volks- en vaderlandsche liederen over de stad doen klinken. Intusschen wacht Middelburg morgen avond nog een betooging in verband met de verloving der Prinses. Het bestuur van de Oranjevereeniging besloot dien avond op het Molenwater een optocht samen te stellen, waaraan alle vereenigingen en particulieren met vaandels en vlaggen kunnen deelnemen en die door een deel der stad zal trek ken, met het doel speciaal den Com missaris der Koningin en den burge meester hulde te brengen in. verband met de verloving. Ook niet-genoodigden zijn zeer wel kom. O.a. zal medewerken het Chr. mu ziekgezelschap „Oefening na den Ar beid" en het Pijperskorrs „Juliana". Geen Rijwielpad. De laatste dagen zijn weer verschil lende personen verbaliseerd, omdat zit dachten, dat het prdje, dat loopt langs de bosschjes die Molenwater en Korte Heerengracht verbinden, een rijwiel pad is. Komende van de riqhting Molenwater en gaande naar de Kprte Heerengracht moet men rechts van den rijweg blijven teg'en het trottoir aan. Het bedoelde padje is een voetpad. Van voetpaden gewaagd. Wanneer zullen toch alle wiel rijders de voetpaden in de straten eens' vrij laten voor de wandelaars en dat ze ker als zij alle ruimte op een goeden rijweg hebben. Verboden parkeeren. Vele automobilisten schijnen nog steeds te denken, dat het verbod om te parkeeren, niet zoo streng' zal worden gehandhaafd. Te Goes ondervonden een vijftal auto mobilisten, dat hier wel de hand aan gehouden wordt en kregen deswege een bekeuring, Mishandeling. De politie maakte proces-verbaal op wegens mishandeling van J. de C. door C. M, en H P. L. VEERE. Alhier is gevonden een in goeden staat verkeerende overjas van grijze stof, vischgraat dessin. De jas is met gummi gevoerd en is terug te krij gen bij den heer Johs. de Jong, Kapel- lestraat alhier. WESTKAPELLE. Woensdagavond gaf het fanfarekorps, onder leiding van den directeur, den heer P. de Rooij, voor de openbare school alhier een concert, ter gelegenheid v,an de verloving van H. K. H, Prinses Juliana. Een mooie nazomersche avond lokte een zeer talrijk publiek naar het plat form, waar met groote aandacht de verschillende muzieknummers werden aangehoord. Toen de directeur verzocht de verschillende melodieën van de Ne- derlandsche School- en Volksliederen- potpourri van Lakma mede te zingen, werd hieraan graag gehoor gegeven. Aan het eind van de uitvoering bracht een populair nummer de beenen van den vloer, waarbij de toevallig aanwezige Jantjes zich niet onbetuigd lieten. De eerste spanning uit Dord recht vertrokken. Begunstigd door prachtig weer is vanmorgen om half zeven de eerste spanning van de bij de firma Penn en Baudtfin gebouwde nieuwe brug over het kanaal door Zuid-Beveland bij Vla ke vertrokken. Het vervoer, waarmede de N.V. de Wit's bergings en transport-onderne ming te Rotterdam was belast, stond onder leiding van den heer de Wit Sr. Beursthermometer van Donderdag,' - H.V.A. - - Philips -Obl.Markt— - Unilever !3W Amerika I Schepen Markt Rubber De tocht werd medegemaakt dopr den heer G. W. van Aardenne van de firma Penn en Bauduin en door de heeren ir. Van Aalst en ir. Roggeveen van den Rijkswaterstaat. Men hoopte in de middaguren te Vl.ake aan te komen en nog dezen dag de brug te kunnen plaatsen. De overige spanningen zullen de vol gende week worden vervoerd. IERSEKE. Daar den handelaar, die gewoon is Luik van Zeeuwsche mosse len te voorzien, mosselen geweigerd zijn door het C.V.K. heeft die handelaar een contract gesloten met een Duitsche fir ma en laat nu mosselen komen uit Duitschland. Weer een afzeTgebied ver loren. KRUININGEN. Maandagavond a.s. komt de Raad in openbare zitting bij een. Aan de orde komt o.m. een voor stel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der R. K. school te Hansweert om afkoop van de gebruiksvergoeding voor die school; voorstel tot wijziging van de verorde ning over het 'benoemen en bezoldigen van de gemeente-veldwachters; voorstel tot het leggen van een laagspannings- kabel in de Parallelstraat; voorstel tot reorganisatie van het bewaarschool-on derwijs. Wat dit laatste betreft wordt door B. en W. noodgedwongen voorge steld om de beide helpsterls der be_- w,aarschol,en wegens opheffing harer betrekking met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag te verleenen. RAAD VAN KORTGENE. Schoolgeld verhoogd voor ka pitaalkrachtigen. KORTGENE. Woensdagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. D, Koster. De heer Versprille was afwezig. De v o o r z. herdacht de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Spr. hoop te, dat de oude Oranjeboom nog lang mag bloeien, en dat ze nog lang vruch ten mag geven. Aan het verloofde paar is het volgende telegram verzonden: „Biedt U met Prins namens blijde inwo ners van Kortgene eerbiedige geluk- wenschen aan De leden hoorden staande deze rede aan, en gaven met applaus hun instem ming te kennen. De v o o r z deelde mede, dat hij met den ingenieur van den Prov, Water staat een bespreking heeft gehad over verbetering van den Molenweg en den Langeweg. Spr. heeft aangedrongen, om met het werk in het begin van '37 te be ginnen. De begrooting '36 is door Ged. Staten goedgekeurd. Met alg. st. werd vastgesteld een staat oninbare hondenbelasting '35 tot een bedrag van 2.50. De verhuur van een woning aan den heer Zuydijk, zulks voor onbepaalden tijd, werd door Ged. Staten niet goed gekeurd. Dit College stelt voor, om de verhuur voor bepaalden tijd te doen in gaan. Dit werd aangenomen, zulks voor den tijd van 6 jaar. Er kwam daarna een bespreking, over de vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van school geld voor het gewone onderwijs en voor het U.L.O. Het schoolgeld wordt thans berekend naar de inkomstenbelasting. Volgens de bezuinigingswet kan dit evenwel niet meer. B. en W. stelden daarom voor, te rekenen naar de ge mengde hoofdsom van de gemeente fonds en vermogensbelasting, wat in houd, dat het schoolgeld voor vermo gende lieden duurder zal worden. Iemand, die een flink kapitaal bezit en weinig inkomen heeft, zal meer school geld moeten betalen dan thans het ge val is. Een moeilijkheid voor B. en W. is, dat men de nieuwe gemengde hoofd som van de inwoners nog niet weet, ter wijl men toch een besluit zal moeten nemen, daar de U.L.O. met Sept. begint, en de geheele verordening thans vastge steld moet worden. Na langdurige be spreking werd besloten, de nieuwe re geling in te voeren, daar alle heeren de billijkheid van de wet inzagen. De verordening op de exploitaitie van het bouwterrein is door Ged. Staten niet goedgekeurd. In de verordening stond, dat eventueele bouwers een weg moesten afstaan aan de gemeente van 8 m. Was de weg breeder dan ontvin f Wettig Koninkl. Suiker Tabak gedeponeerd. gen de bouwers een vergoeding van 6 per m2. Ged. Staten meenden evenwel, dat djt afhangt van de wegverharding, en stelden voor, dat de bouwers dan 0.50 per m2 zullen ontvangen en een bijdrage per taxatie voor de verharding van den weg. Hiertegen was geen be zwaar. Met aller goedvinden werd besloten, om ontheffing te krijg'en inzake het ver plichte capitulanten-reglement. De gemeenterekening is over '35 in orde bevonden zonder op- of aanmer kingen. De V o o r z. dankte de heeren Boot en Dorst voor het nazien van de rekening. Met de gemeenten Wissenkerke, Co- lijnsplaat en Kats zal een gemeenschap pelijke regeling inzake het U.L.O. aan gegaan worden, waarbij bepaald is, dat deze gemeenten voor 100 in de kos ten zullen bijdragen, zulks met 1 Jan. '36, mits, dat alle leerlingen op de school toegelaten zullen worden. Hiertegen was geen bezwaar. Het toelatingsexa men zal ingevolge het bepaalde in de wet inzake de verhouding van het aan tal leerlingen der diverse klassen moet worden gehandhaafd. De begrooting van het B. A. over '37 werd goedgekeurd met ontvangsten en uitgaven van 2704, en een post on voorzien van 170. Het verzoek van het B. A. om 1100 subsidie werd ingewilligd. De heer Joh. Vogelaar werd met alg. st. herbenoemd als lid van het B. A„ zulks met ingang van '37. Bij de rondvraag vroeg de heer H e ij- b o e r naar de regeling inzake de aan schaffing van leermiddelen voor het U. L.O. Op advies van het hoofd van die school moeten de leerlingen zelf schrif ten koopen. Deze zullen voortaan door de ge meente betaald worden. Verder vroeg de heer H e ij b o e r om bij de komende vernieuwing van den Molenweg het slootje bij te werken. Hierover zal met den ingenieur ge praat worden. De heer W o 1 s e sprak er over, dat de heer August ij n een zaak begon nen is in den Eersten O. Achterweg, en dat een kabel van het electrisch licht moet worden doorgetrokken. Dit kostte 32. De gemeente heeft in werkver schaffing het grondwerk laten verrich ten, waardoor de kosten voor Augustijn op 16 kwamen. B. en W. waren van oordeel, dat ze hun plicht hebben ge daan tegenover den heer Augustijn. De Raad was het hiermee eens. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" gaf Woens dagavond 'n concert in de tent op de Voorstraat, zulks ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juli ana. Het „Kortgeensch Kinderkoor" liet zich eveneens hooren. Onder leiding van den heer Holster werd een nationaal programma afge werkt. Er was veel volk op straat, en het publiek toonde, door luid te applau- diseeren, zijn waardeering. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap v,an bur gemeester Stute, voltallig. De V o o r z. wijdde enkele woor den aan de verloving van Prinses Ju liana. Met alg, st. werd besloten een telegtafischen gelukwenschen te zenden De gemeentebegrooting 1937 werd aangeboden. De begrooting 1937 v,an t burgerlijk armbestuur werd goedge keurd. De verordening „benoembaar heid en bezoldiging gemeenteveldwach ters" werd gewijzigd (in verband met het capitulantenstelsel). De V o o r z. deelde mede, dat op een vergadering in Kortgene vastge steld is'een gemeenschappelijke regeling omtrent toelating van leerlingen op de U. L. O.-school aldaar. Er is tegemoet gekomen aan de wenschen van den Raad. Opheffing en verbreking van de overeenkomst kan alleen plaats hebben na beiderzijdsche goedkeuring en niet door Kortgene alleen. Bij eventueele op heffing of verbreking blijft de overeen komst nog van kracht, zoo lang de reeds op de school toegelaten leerlingen de school bezoeken. Verder is bepaald, d,at leerlingen steeds aangenomen moeten worden. De beperking, voor zoo ver er plaats voor hen is, vervalt dus. Met alg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2