GOESCHE COURANT- W.9dc PI6I3 De verloving van Prinses Juliana. WEER EK WIND. BINNENLAND. NUMMER 214. TWEE BLADEN. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Kiezersvolk en Kamerleden ZATERDAG 12 SEPTEMBER EEN NATIONALE FEESTDAG. De wijziging in de steunregeling. I ^roviriciaW MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij cor.tr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—X regels f 2.10, elke r. nu 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bi) vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewiisnommers 5 cent. 10). VU. Het stelsel-Nieuwenhuis. Dr. ir. J, G. J. C. Nieuwenhuis, wiens uitspraak ten aanzien van het groote belang der „wijze waarop de leden van de Volksvertegenwoordigingen worden gekozen", wij bij den aanv,mg dezer be schouwingen en uiteenzettingen met in stemming aanhaalden, blijkt in zijn „Po litiek Alarm" van oordeel dat „het te genwoordig kiesstelsel allerminst vol doet aan den eisch, dat men daarmede V olksvertegenwoor digingen verkrijgt, die de rechtsovertuiging van ons Volk zoo zuiver mogelijk tot uitdrukking brengen. Schr. schat plm. 1/10 "deel der kiezers lid van een politieke partij, ten hoogste 1/5 dezer neemt, volgens hem, deel aan de candidaatstelling, en dus worden de volksvertegenwoordigers, zoo zegt hij, in feite aangewe zen door 1/50 der kie zers! Op grond van dezen „werke- lijken gang v,an zaken" spreekt deze auteur van een „buitengewoon slecht en onbillijk werkend getrapt kiesrecht". Voor wie niet in deze materie thuis is, diene, dat „getrapt" lotfelijker ware het van „trapsgewijze" le spre ken kiesrecht in tegenstelling staat tot rechtstreeksch kiesrecht; in het laatste geval oefent de kiezende kiezer onmiddellijk of rechtstreeks een meer of minder grooten invloed op den te verkiezen persoon uit, in het tweede geval niet. Indien bv. de kiezers den gemeenteraad, de gemeente raden de provinciale staten, de provin ciale staten de Staten-Generaal en de Staten-Generaal den president der re publiek kiezen, d.an geschiedt die pre sidentskeuze volgens een drievoudig „getrapt" kiesrecht. In Nederland wordt momenteel de Eerste Kamer „getrapt" gekozen, nl. dooi de Provinciale Staten. Dr. Nieuwenhuis nu is van oordeel, dat wij schijnbaar een zeer „democratisch, algemeen kiesrecht vol gens het beginsel der E.V. hebben" doch dat het in wezen verworden is tot „een getrapt kiesrecht. dat kiezers dikwijls veel verder doet staan van hun vertegenwoordigers dan vol gens het officieele getrapte kies'echt", en.... daarmede is het „geworden tot een caricatuur van het „democratische" doel, d,at men er mede heeft nage streefd." Teneinde „te benaderen, dat d e besten en bekwaamsten van ons Volk als zijn verte genwoordigers worden aangewezen", ontwierp schr. nu een kiesstelsel op geheel andere basis, aldus: 1. Het volk zelf moet vertrou wensmannen aanwijzen, die het persoonlijk kent. 2. Wil men persoonlijk con tact en persoonlijke be oordeeling, dan komt men on verbiddelijk tot het getrapte kiesrecht en het districten-stelsel.5) 3. _Er worden gevormd kiesdistricten van 5'10.000 kiezers, samengesteld uit gemeenten of bestaande uit een ge meente of deelen van een gemeente. 4. Elk dezer districten wijst van 610 „kiesmannen" aan, woonachtig in het district. 5. Candidaatstellingen voor ,,kiesm,an" moeten door 30 kiezers onderteekend worden. ..J- kiezers kiezen uit deze can- didatenlijsten, zuiver naar den p e r- f...?. n' n'et naar nummers van par ti,lijsten de kiesmannen. Slechts uit de lijsten, die den vollen kiesdeeler behaalden hier is des schrijvers betoog niet over-duidelijk worden die kiesmannen aangewezen, welke de meeste stemmen haalden 7. Vacatures worden aangevuld door de personen, die opvolgend de meeste stemmen haalden. 8. Het evenredligheidsbeginsel is aldus schr. hier nog voldoende aan wezig, omdat een groep van 10 20 der kiezers nog kans heeft haar kies man verkozen te krijgen. 9. De Kamerverkiezing geschiede overeenkomstig dit stelsel: 30 kiesman nen zijn van noode om gezamenlijk tan hoogste 20 candid,aten te stellen; de kiesmannen stemmen op personen, niet op „lijsten met lijstaanvoerders"; slechts bij het vaststellen van het verkie zingsresultaat zullen de in gediende partijlijsten een rol spelen. Ook hier is het niet heelemaal precies dui delijk hoe dit stelsel zal werken, 10. Prov. otaten en Gemeenteraden worden eveneens volgens deze beginse len verkozen, behalve in kleine gemeen ten, waar de Raad, volgens de ont wikkelde grondbeginselen, rechtstreeks gekozen wordt. 11. Men kan candidaat voor een ver tegenwoordigend lichaam zijn, zond ;r eerst kiesman te zijn of geweest te zijn. Dr. Nieuwenhuis is van oordeel, d,at dit stelsel aanspraak mag maken op den naam van een „organisch" kies recht te zijn, althans een „getrapt kies recht hetwelk een organischen bouw vertoont." (Wordt vervolgd). 8) Deze uitspraak is onverbiddelijk. te boud? In het voorgaande stelsel zijn deze voorwaarden immers óók verwe zenlijkt, doch dat is rechtstreeks en niet trapsgewijs!. Hedenmiddag werd uit Den Haag ge meld: In verband met de verloving van Prin ses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, heeft het KABINET BESLOTEN dat a.s. ZATERDAG de de partementen van algemeen bestuur en de andere rijksbureaux in het land ge sloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van nationaal gedenken, drukt de Minister-president namens den Raad van ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het rijk de gelegen heid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijd schap en dankbaarheid, die in het gan- sche volk tot uiting zijn gekomen. Nieuwe huldebetoogingen voor het paleis Noordeinde. Ook gisteravond konden de Hagenaars niet thuis blijven en zijn zij in grooten getale naar de binnenstad getrokken; in het bijzonder n.aar het Koninklijk pa leis aan het Noordeinde, in welks om geving het omstreeks 8 uur reeds zwart zag van de menschen. Geen duizenden, maar tienduizenden waren hier samen gekomen om Prinses Juliana en haar verloofde opnieuw toe te juichen, Slechts met de grootste moeite en in tense inspanning gelukte het de politie de enthousiaste massa, welke reeds tot de kleine steentjes v,an het voorplein was gekomen, lot staan te brengen. Men had intusschen reeds geruimen tijd ge juicht en door middel van hoera-geroep gepoogd, het jong verloofde vorstenpaar op het balcon te krijgen. Het gedrang was zeer hevig en de gevolgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meis jes vielen flauw. Zoover men het Plein, de aangrenzende Paleisstraat en aan, weerszijden van het Paleis zien kon, was het één groote, deinende zee van men schen. Het wachten in deze we nig aange name omstandigheden werd evenwel be loond. Om half tien verscheen op het balcon Prinses Juliana, in het wit ge kleed, met aan tiaar zijde haa' toekom stige gemaal, Prins Bernhard, gekleed in smoking. Een oorverdoovend gejuich steeg op. Duizenden handen gingen om hoog en zwaaiden en wuifden het jonge pa.ar toe. En toen weerklonk, eersi overstemd door het gejuich, doch dan machtig, ons volkslied. Maar in het Noorueinde bevonden zich ook velen, die geen kans zagen op het voorplein te komen en die toch ook graag de Prinses wilden zien Ook zij werden niet te leur gesteld, en groot was hun vreugde, toen de Prinses en Prins Benno voor een geopend raam van den zijvleugel verschenen. Aan het gejuich scheen schier geen einde te komen. Nad,at het vorstelijk p.iar zich weder had terug getrokken, bleef het in de omgeving nog erg druk. Tegen half elf, toen het gejuich on verminderd voovtduurde, kwamen de Prinses en Prins Bernhard opnieuw voor het geopende venster van den linkerzij vleugel om een ovatie van de menigte in ontvangst te nemen. Door een hand beweging maakte de Prinses duidelijk, dat zij iets wilde zeggen. De Prinses en de Prins danken de menigte. Het wachtwoord: stilte werd daarop uit de eerste rijen'doorgegeven en toen kort daarop stilte heerschte, sprak de* Prinses: „Ik ben zeer blij, dat U allen hier gekomen zijb Ik dank U allen zeer", waarop het gejuich opnieuw minuten lang duurde. Even later gaf ook de prins te kennen, dal hij iets wilde zeg gen en onder een eerbiedige stilte zei- de hij: „Ik ben heel gelukkig'. Ik dank u alleen zeer." Deze woorden werden wederom met een stormachtige ova'ie beantwoord. Steeds wuivende trokken de vorstelijke personen zich terug, waarna een groot gedeelte van de me nigte zich verspreidde. Feestvreugde in Amsterdam. De Amsterdamsche burgerij heeft gis teravond op den Dam h,aar vreugde ge uit over de verloving van Prinses Ju liana. Een stoet van vereenigingen uit alle deelen van de hoofdstad trok met vaandels en muziek voorop naar den Dam. Naar schatting hebben 25.000 per sonen aan deze betoogingen deelgeno men. Topn het laatste vaandel zich op het plein had opgesteld zette een mu ziekkorps het Wilhelmus in,. Het „Leve de Koningin" en het „leve de Prinses" werd th,ans voor het eerst gevolgd door „leve prins Bernhard." De heer J. ter Haar Jr., voorzitter van het Centraal comité, schetste de vreugde die het Amsterdamsche volk heeft aangegrepen bij 't vernemen van het blijde nieuws. Onder luid gejuich werd voorlezing gedaan van een tele gram, dat .aan Prinses Juliana werd ver zonden en waarin het centraal comité van oranje- en nationale organ saties als tolk van de duizenden en duizenden Amsterdammers, aan prinses Juliana en Prins Bernhard zijta eerbiedige geluk- wenschen zendt, God's zegen afsmee- kend voor een alleszins hoopvolle toe komst. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, dankte in een slotwoord de burgerij voor haar eerbetoon ,aan 't Vorstenhuis.,' Het slojt „Lang leve de Koningin, de Prinses en Prins Bern hard" lokte weder een luid gejuich uit. Het couplet „Mijn God ende betrouwen" besloot de betooging. Het verlooide paar naar de Cineac. Hedenochtend, geheel onverwachts, hebben Prinses Juliana en. Prins Bern hard, in gezelschap van Prinses Arm gard en Prins Aschwin, het paleis door een zij-uitgang verlaten en het achter hek uitgegaan, om een wandeling door de stad te maken. Tegen half tw,aalf kwam het gezel schap bij de Cineac op het Buitenhof. Geheel onopgemerkt traden zij daar binnen, om de voorstelling bij te wo nen. De directie van de Cineac had intus schen voor een welkomstwoord gezorgd, dat op het doek geprojecteerd werd en waarvan de tekst ,als volgt luidde: „De directie van Cineac roept een hartelijk welkom toe aan de Kroonprin ses, Prins Benno, Pr'nses Armgard en Prins Aschwin, die haar de eer aan doen, thans in haar midden te vertoe ven." De .aanwezigen verhieven zich daar op van hun plaatsen en zongen spon taan het „Wilhelmus". Hierna werd het programma verder afgedraaid. De hooge bezoekers volgden dit met groote belangstelling en bleven gedurende een uur in de Cineac. Intusschen had het gerucht zich als een loopend vuurtje door de stad ver spreid, en duizenden hadden zich in een minimum van tijd voor het gebouw, in de hall en overal waar men eenig uit zicht had op het theater, verzameld, om de terugkomst van de Prinses en den Prins af te wachten. Bij het verlaten der zaal werd door den presidentcommissaris van de ci neac, baron Van Till, aan de Prinses een bouquet anjers aangeboden. Toen zij op het bordes verschenen, barstte een donderd gejuich van het dicht opeengehoopte publiek los en slechts met de grootste moeite kon de politie het naar voren stormende pu bliek op eenigen afstand houden. Na enkele oogenblikken was dit zelfs niet meer mogelijk en vormde een aan tal politieagenten een cordon om te ver hinderen, dat de Prinses en de Prins in het gedrang zouden geraken. De drukte was echter zoo groot, dat, ondanks alle maatregelen van de politie, het niet gelukte, een weg voor de vor- telijke personen vrij te houden. Prinses Armgard en Prins Aschwin kwamen tusschen het juichende volk en konden eerst veel later het Paleis Noordeinde bereiken. Intusschen hadden Prinses Juliana en Prins Benno zich, steeds om stuwd door 'n juichende menschenmenig- te, over de Groenmarkt naar de smalle Halstraat weten te begeven, welke door de politie werd afgezet, zoodat zij op een rustiger wijze dan Prinses Armgard en Prins Aschwin het Noordeinde kon den bereiken. Stemmen uit Parijs. Bijna alle Fransche bladen schrijven over de verloving van Prinses Juliana. De meeste volstaan met een vermel ding van de feiten en een opsomming van de merkwaardigste gebeurtenissen uit het leven van het jonge paar. Vele stellen de waarde der historische ban den tusschen de Oranjes en de lotge vallen van het Nederlandsche volk in het licht. In eenige berichten wordt de .aandacht gevestigd op de lijn, die deze afstammelinge van het doorluchtige ge slacht aan Willem de Zwijger verbindt. Zoomin als de avondbladen hechten de vanochtend verschenen couranten politieke beteekenis aan den thans ge sloten band. Enkele bladen herinneren er aan, dat de Prinses door zich met een Duitschen Prins te verloven, hei voorbeeld van Haar moeder gevojgd heeft. In alle artikelen komt uit, hoe veel zijdig de Prins zich met Zijn verblijf in verschillende landen georiënteerd heeft. Bizonder warm is het telegram uit Den Haag in de Petit Parisien. Dé cor respondent zegt: „Er kan op het oogen- blik ter wereld geen gelukkiger volk zijn dan het Nederlandsche. De blijde mare voer als een schok van vreugde tot in de verste dorpen door het heele land." Ook dit bericht legt nadruk op de liefde, die het volk de Prinses toe draagt wegens Haar groote goedheid, Haar eenvoud en de duizend en een be koorlijke trekken, die men vertelt over Haar gehechtheid aan vriendinnen en jeugdkameraden en vooral om het me- dedoogen, dat Zij altijd toonde wanneer het er op aankwam het leed van Haar volk te lenigen. Het bericht herinnert aan de bedragen, die Zij herhaaldelijk aan steuncomités schonk, evenals aan Haar wetenschappelijke vorming, spor- tieven zin en optreden in de wereld, met name op de bals, die de Fransche gezant te Harer eere gegeven heeft. (Vad.) Middelburg, 10-IX-'36. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 20.5 °C (69 °F); laagste 12.4 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.2 °C; 12 h: 20 °C. 0.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 7*68.0 mm te Karlstadt; laagste 743.8 mm te Vest- manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Zon op: 6 h 27; onder: 19 h 26. Licht op: 19 h 56. Maan onder: 16 h 57. N.M. 15 Sept. September. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 9.40 22.29 3.23 16.12 Vr. 11 11-12 23.52 5.03 17.46 Za. 12 12.14 24.47 6.15 18.47 Hoog- en Do. Vr. Za. 10 11 12 Laagwater te September, Hoogwater. 11.11 23.53 12.43 1.20 13.58 Wemeldinge: Laagwater. 4.28 17.11 6.04 18.43 7.21 19.47 Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Westkapelle is 28 min. en Domburg 123 min. vroeger; Veere 38 min, later; (S springtij.) Een adres van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft aan den minister van sociale zaken een uitvoerig adres ge zonden over de wijziging in de steunre geling. In dit adres doet de vereeniging mededeeling van het resultaat van een bij een aantal gemeenten van verschil lende structuur ingesteld onderzoek naar de gevolgen van de voorgenomen wijzigingen in de regelingen der steun- verleening en werkverschaffing. Uit een afzonderlijk bijgevoegde nota blijkt, dat in verschillende deelen van het land, met name in de plattelands gemeenten, wier werkloozen worden gesteund naar het tarief der 9e klasse, de maatregelen met erkentelijkheid zijn ontvangen. Daar toch werd reeds ge- ruimen tijd de behoefte gevoeld, dat het tarief van steunverleening een verhoo ging zou ondergaan. Hiertegenover staat evenwel, dat in een aanzienlijke groep andere gemeenten groote moei lijkheden worden verwacht. Voor zoo ver uitkeeringen worden verlaagd, wordt nl, gevreesd, dat verschillende groepen van werkloozen, die met de tegenwoordige steunuitkeering maar juist in hun behoeften kunnen voorzien, op andere wijze zullen moeten worden geholpen, zooals door ruimere toepas sing van de zg. armslagcirculaire, invoe ring of verhooging van bijdragen voor ziekenfondsen en ziekenhuisfondsen, uitbreiding van geneeskundige armen zorg. Een en ander zal in verschillende opzichten een verzwaring van de uitga ven der burgerlijke armbesturen, welke uitgaven geheel ten laste van de ge meentekas komen, tengevolge hebben. Overigens wordt evenzeer gevreesd, dat de handeldrijvende middenstand betee- kenende nadeelen van de verlaging zal ondervinden. Op grond van hier en daar ingestelde onderzoekingen wordt betwijfeld,-of de uitgesproken verwachting, dat de totaal uitgaven door deze maatregelen niet omlaag zullen gaan, inderdaad juist zal zijn. De voorloopige onderzoekingen evenwel doen vermoeden, dat ook na de laatstelijk aangebrachte wijzigingen de totale uitgaven omlaag zullen gaan. Waar zulks niet de opzet is, rijst de vraag, of hierin niet een mogelijkheid ligt om alsnog wijzigingen in de rege lingen aan te brengen, waardoor deze minder scherpe gevolgen zullen hebben. Uit het ingestelde onderzoek is voorts gebleken, dat de gevreesde gevolgen in hoofdzaak voortvloeien uit de invoering van de standaardloonen en de afschaf fing van den huurbijslag. Resumeerende brengt adressante het volgende onder de aandacht van den minister. Ten aanzien van de invoering van het standaardloon: le. dat gevreesd wordt, dat hiervan in het bijzonder de groote gezinnen on der de werkloozen een ernstigen druk zullen ondervinden, met gevolg verzwa ring der uitgaven van burgerlijke arm besturen; 2e. dat de wenschelijkheid bestaat, dat voor een aantal gemeenten een her ziening der klasse-indeeling zal plaats hebben; 3e. dat het wenschelijk is, dat de in de regeling genoemde termijn, van 26 we ken gedurende een jaar, waarvoor in een beroep gewerkt moet zijn, om op nieuw tot dat beroep te kunnen wor den gerekend, aanzienlijk wordt inge kort. Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag: le. dat daarbij rekening zal worden gehouden met plaatselijke omstandighe den, met name of inderdaad woningen met lage huurwaarde voor de werkloo zen beschikbaar zijn; 2e. dat het rijk verdere 'medewerking verleent aan de verlaging der huren van de met overheidsgeld gebouwde wonin- gen: a. door voor gemeenten die financieel niet bij machte zijn om verdere exploi tatietekorten te haren laste te nemen, een extra bijdrage van het rijk te ver- leenen tot het volle bedrag van het te kort; b. door ten behoeve van de woning wetwoningen, waarvoor geen rijksvoor schot loopende is, maatregelen te tref fen, waardoor deze woningen eveneens kunnen deelen uit de baten van het huurverlagingsfonds en tevens voor deze woningen bijdragen en extra-bij dragen in de exploitatietekorten van rijkswege beschikbaar te stellen; c. door te bevorderen, dat spoedig tot

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1