die verve -MIDDELBURG. De verloving van Prinses Juliana. Cursussen voor Werkloozen. Inbraak in een automaat, VLISSINGEN. De werkloosheid. Gemeenteraad. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-YLAANDEREN W.D. j Waterhoos. j INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. NIEUWE OPROEP VAN DEN NEGUS, BELGIE. ENGELAND. Troep enverscheping naar Palestina. NOODLOTTIGE AARD VERSCHUIVING. Zeven dorpen bedolven, DUITSCHLAND. DE „HINDENBURG". HET BOLSJEWISME „WERELDGEVAAR NUMMER EEN". DE PARTIJDAG TE NEURENBERG. Fascistische delegatie naar Neurenberg. FRANKRIJK. ENGELSCH SCHIP GETEISTERD DOOR GIFTIGE INSECTEN. CHRISTELIJKE WERKLIEDEN DEMONSTREEREN TEGEN DE ROODE TERREUR. STAKING IN DE METAALINDUSTRIE VAN MARSEILLE. OOSTENRIJK. KONING EDWARD TE WEENEN. PORTUGAL MUITERIJ AAN BOORD VAN TWEE OORLOGSBODEMS. Zes dooden, 9 gewonden. <338 Middelburg .heeft den dag der verlo ving onzer Kroonprinses dank zij lof waardig initiatief niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Hadden zooals gisteren gezegd, reeds velen door vlaggen en Oranje lintjes en itrikjes gedemonstreerd hoe verheugd zij waren met deze gebeurtenis, des avonds is de blijdschap daarover pas goed tot haar recht gekomen. Dit was reeds ten deele het geval, toen de Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den Arbeid" van den Buitentuin af een optocht hield, die onderbroken werd op de Markt, waar de maischen afgewisseld werden met de volksliede ren. waarna men doormarcheerde naar den Buitentuin. Intusschen liep het tegen half negen en nu was de leiding aan „Uit het VolkVoor het Volk", welke der tra ditie getrouw bij dit bijzondere gebeu ren in het Huis van Oranje paraat was. Het Middelburgsch Muziekkorps was op verzoek der genoemde vereeniging naar de Markt gekomen, waar gelukkig de tent nog stond en waar bij den aanvang reeds vele honderden aanwezig waren, die in den loop van het concert toi dui zenden aangroeiden. De burgemeester heeft vanaf den choertoren van het Stadhuis de betoo ging gade geslagen, De geheele muziekuitvoering stond in het teeken van den nationalen feestdag en speelde alleen de Volksliederen en verschillende vaderlandsche liederen Bij de tent stonden zeer velen, die zich makkelijk plaatsten onder de leiding van den heer Caro, zoodat ze bij bijna alie nummers ervoor konden zorgen, dat het publiek den dirigeerstok gehoor zaamde. Een zeer belangrijk deel van de aanwezigen heeft op deze wijze be ter medegezongen dan op 31 Augustus, al waren er nog steeds te veel die niet durven mede zingen en kende men het eene lied beter dan het andere. Maar gezongen is er, toegejuicht ook meerma len, en zeker niet het minst toen de heer Caro nadat 't „Wilhelmus" als slot was gespeeld en gezongen, een driewerf 'hoera voor de Prinses instelde. Met drommen keerde men terug naar de verschillende deelen der stad. Het moge een betrekkelijk korte vie ring van het verheugend feit zijn ge weest. Middelburg is niet achtergeble ven en heeft getoond, dat er gelukkig' nog een echt vaderlandsch en Oranje lievend hart klopt. De Oranjevereeniging heeft gisteren ook een telegram van gelukwensch ver zonden. Er is alle reden om aan te nemen, dat op deze verloving binnen betrekkelijk korten tijd een huwelijk van de Prinses en Prins Benno zal volgen, en het komt ons voor, dat men dan alom in den lan de zal getuigen van een nog grootere vreugde dan thans. Het is ons bekend, dat er te Middelburg verschillende buurtcommissies zijn, die min of meer op haar lauweren rusten. Het wordt o.i. dringend tijd, dat deze ontwaken en maatregelen beramen om de kas zoo sterk mogelijk te doen zijn. De commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen te Mid delburg, kon na gehouden examen aan de volgende personen een verklaring uitreiken: cursus electrisch lasschen: A. Ie Due, Middelburg'; P,. W. Polderman, Souburg en W. van Rooijen, Westkapel- le; cursus autogeen lasschen: M. Hengst en J. Hubregtse, Westkapelle; cursus metselen: P. Suurmond, Middelburg, L. Verhulst en J. Dekker, Westkapelle. Het ligt in het voornemen van de com missie over eenige weken wederom inschrijving te openen voor het volgen van cursussen in vakopleiding en alge- meene ontwikkeling. In den acht van Maandag op Dinsdag "e deur van de sigaretten-kiosk op den hoek van de Markt en de Burg ge forceerd en zijn de pakjes er op enkele na uitgehaald. De politie was spoedig na het gebeur de ter plaatse en ving direct een on derzoek aan. Bij de arbeidsbeurs stonden gister als werkloos ingeschreven 665 personen te gen verleden week 676, er waren 92 per sonen bij de werkverschaffing te werk gesteld. Vrijdagmiddag komt de Gemeenteraad bijeen o,.a. voor het onderzoek van den geloofsbrieff van het nieuw benoemde lid, den heer W. J. Castel, de benoeming van een wethouder in de vacature wij- l den heer J. de Meij en van een P aatsvervangenden wethouder in plaats van den heer Laernoes. DOMBURG. Alhier heeft de blijde tij- ding van de verloving onzer Prinses groote Vreugde verwekt, die zich al spoedig openbaarde in de uitgestoken v aggen. Hoewel de voorbereidingen in de muziekvereeniging op verzoek van de Oranjevereeniging een muzikale wandeling door de gemeente. Ze onder brak die bij den waarnemenden burge meester, den heer P. J. Elout, om hem en mevrouw Elout geluk te wenschen met het groote nieuws. Het korps liet het Wilhelmus hooren, waarna de heer Elout een beschouwing gaf over den nieuwen toestand voor ons vorstenhuis en ons volk, door dit heugelijk feit inge gaan. Spreker, kennis genomen hebben de van Prins Benno's persoonsbeschrij ving, verwachte stellig, dat de aanstaan de echtgenoot van Prinses Juliana een plaats in het hart der Nederlanders zal veroveren. Later in den avond noodigde de heer Elout de besturen van oranje- en mu ziekvereeniging tot een gezellig samen zijn en werden de muzikanten op een verfrissching onthaald. GROOTE BRAND TE RITTHEM Graanschuur met inhoud in de asch gelegd. RITTHEM. Gisteravond kwart voor acht werd de brandklok geklept. Bij den landbouwer KI. Geschiere onder Welzinge stond een schuur in lichte laaie. Daar de hofstede dicht bij Mid delburg ligt, rukte de Middelburgsche Brandweer uit, toen echter bleek, dat de brand buiten de gemeente woedde' keerde de spuit reeds bij de veiling aan den Kanaalweg terug. De brandweer uit Souburg verleende hulp bij het blus schingswerk, naast die van Ritthem, van Middelburg' kwamen o.a. verschillende brandmeesters per auto een kijkje ne men, Het vuur was reeds te ver gevorderd om de schuur te kunnen behouden, zoo dat de brandweer zich bepalen moest tot het brandvrij houden van het woon huis, dat eenige meters v,an de schuur staat. Inmiddels was door hulpvaardige han den het huisraad weggedragen naar een naburige woning. De inhoud van de schuur, graan en hooi, werd een prooi der vlammen. Een kalf en een geit wer den gered. Na 't ineenstorten van het brandende dak, bleef de massa nog flink doorbranden. Tot ver in den omtrek was de brand te zien. Zeer veel perso nen uit Ritthem, Souburg, en Middel burg kwamen een kijkje nemen. Geluk kig was er weinig of geen wind, .anders was 't woonhuis niet te houden geweest De oorzaak van den brand was het omver vallen van een brandenden stal lantaarn. Het een en ander is verzekerd bij de maatschappij „Helpt Elkander" te Se- rooskerke (W.) Onze correspondent te O. en W, Sou burg meldT nog het volgende: Gisteravond werd alhier de hulp in geroepen van de brandweer bij een brandende schuur, behoorende bij de boerderij van den landbouwer G. te Welzinge, gemeente Ritthem. De klok werd geluid en de brandsig- nalen gegeven. Al heel spoedig ging 't met de spuit op een vrachtauto in ra zenden vaart naar de plaats des on- heils, waar weldra .assistentie werd ver leend. Dit is de eerste keer, dat de spuit bij brand uit de nieuwe bergplaats aan de Kanaalstraat moest worden ge haald. En nu bleek, van hoe groote be teekenis h.aar overbrenging hierheen is geweest, daar er minder dan geen tijc kon worden uitgereden. Er was niets dat de vereischte vlugge uitvoering der werkzaamheden in den weg stond, wat in het oude brandspuithuisje aan het Oranjeplein heel dikwijls het geval was Zeer velen, die .aanvankelijk van ge dachten waren, dat de klok werd ge luid, in verband met de verloving van Prinses Juliana, zijn per fiets of andere gelegenheid naar den brand gesneld waardoor de rust in deze gemeente pl.aats had gemaakt voor een jagtende drukte, die bijna den geheelen avond heeft geduurd. VEERE. Onmiddellijk na de officieele bekendmaking van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met den prins Von Lippe-Biesterfeld, heeft de burge meester dezer gemeente, die zoo juist van zijn vacantiereis was teruggekeerd namens de ingezetenen van het markie zaat een telegram van gelukwenschen aan onze Prinses verzonden. Op vele plaatsen werden reeds in den morgen de vlaggen uitgestoken IERSEKE. Direct n,a de bekendmaking der verloving van H. K. H. Prinses Ju liana werden te Ierseke de klokken ge luid en van vele particuliere en ook van de gemeentegebouwen de vlag uitgesto ken. Des avonds een optocht van kin deren met lampions, terwijl de burge meester tot de vele verzamelden op het geïllumineerde plein een rede hield over de beteekenis van Oranje voor Neder lanci en het gelukkige feit van de ver loving van onze kroonprinses. Dat de Oranjeboom tot nieuwen bloei moge ko men is de wensch van allen die het wel meenen met ons volk. De gezament lijke z,angvereenigingen concerteerden nog lang daarna'. WOLPHAARTSDIJK. Bij het bekend worden van het heugelijke feit der ver loving van H, K. H. Prinses Juliana werd van verschillende particuliere gebouwen de vlag uitgestoken en maakte de muziekvereeniging Advendo een 'rondgang door de gemeente, gevolgd ait„ o_, door een groote menigte die door het moesten geschieden, maakte zingen van vaderlandsche liederen en menig luid hoera hun vreugde met dfe verloving van onze geliefde Prinses !en cennen gaven. j CADZAND. Zaterdagmiddag tusschen 3 en 4 uur kon men op de duinen alhier een merkwaardig natuurverschijnsel waarnemen. Een windhoos voerde het zeewater spiraalvormig meters ver om toog om daar als een regen neder te storten. De zee was vrij kalm, maar waar de hoos zich bewoog, kwam de op pervlakte heftig in beroering. Eerst na derde de hoos de kust, om daarna ge- ukkig een wending zeewaarts te nemen en te verdwijnen. CADZAND. Gisteren is de nieuw be noemde burgemeester, de heer C. Ie No bel, als zoodanig geïnstalleerd. Dagen lang waren de gemeentenaren bezig ge weest den nieuwen burgemeester een waardige ontvangst te kunnen bereiden. Overal in de gemeente waren eerepoor ten en versieringen aangebracht. Des middags om 12.45 werd een stoet opgesteld, gevormd door een eerewacht, de feestcommissie, de zangvereeniging, gekroonde fietsen, de muziekvereeniging, deelnemers aan de volksspelen, mond harmonicaclub, versierde karren enz. Nabij Potjes werd de nieuwbenoemde burgemeester opgewacht en naar het ge meentehuis geleid. Wethouder P. M. van Iwaarden heeft daarna de volgende installatierede uit gesproken: Nu ik als waarnemend burgemeester U in Uw ambt ga installeeren en dan een woord van gelukwensch spreek, verklaar ik aanstonds dit te doen mede namens alle leden van den Raad en ge meente-ambtenaren. Het komt mij voor, dat het aantrekkelijk moet zijn aan het hoofd dezer gemeente te worden ge steld, die zooals Cadzand wel klein van bevolking, maar toch een onmiskenbare sfeer vertoond van bloei en groei. Aan dien bloei leiding en stuwkracht te geven is zeker een voorname taak. Wij allen wenschen U en Uw familie geluk met Uw benoeming en hopen in dit voor U als voor onze gemeente zeer gewichtige moment dat gij er in slagen zult het vertrouwen der bevolking te verwerven en te behouden, en dat gij Uw krachten zult inspannen voor de behartiging harer waarachtige belangen. Het verheugt ons, U er op te kunnen wijzen dat in onze gemeente van poli- tieken strijd nimmer sprake is, evenmin van een scholenkwestie, zooals in vele andere gemeenten. Ook is de kwestie ,van werkloozen- zorg niet zoo nijpend als eiders, terwijl de finantieele toestand der gemeente ta melijk gunstig is. Ik spreek de hoop uit, dat gij bij de uitvoering van Uw taak de voetstappen drukken zult van Uw voor ganger, den heer Erasmus, daar hij 24 jaren lang is opgetreden rustig en waar dig, zich steeds bereid toonend de in gezetenen met raad en daad ter zijde te staan, zoodat hij zich als een Burgerva der heeft gedragen. Moge U dit tot na volging opwekken. Met den wensch, dat gij U weldra in ons midden thuis zult gevoelen en lange jaren tot genoegen voor U zelf en tot zegen van onze gemeente werkzaam zult mogen zijn, verklaar ik U als bur gemeester geïnstalleerd. De burgemeester antwoordde hierop met de volgende rede: Mijnheer de wethouder, ik dank U voor de vriendelijke woorden die gij tot mij hebt willen richten en gaarne neem ik het onderscheidingsteeken over voor den burgemeester dezer gemeente, wijl het mij een eer en genoegen was tot 'dit ambt te worden benoemd. Aan H.M. de Koningin breng ik eer biedig dank voor het vertrouwen in mij gesteld, door het burgemeestersambt aan mij op te dragen, alsmede aan Z.E. den minister van binnenlandsche zaken en aan den Commissaris der Koningin in deze provincie, die mij daarvoor heb ben willen voordragen. Hoewel het mij niet gemakkelijk zal vallen de voetstappen van mijn voor treffelijken ambtsvoorganger te volgen zal ik trachten de opgedragen taak naar behooren te vervullen. Ik roep daartoe de eendrachtige medewerking in van den Raad en in het bijzonder van de wet houders. En U, mijnheer de secretaris, zal mij bij de voorlichting in vele zaken onmis baar zijn en ik vertrouw dat wij in goede harmonie de zaken dezer gemeente zul len behartigen. Tevens verwacht ik ook staat te kun nen maken op de medewerking van de overige ambtenaren der gemeente. Den ingezetenen vraag ik mij goed gunstig in hun midden te willen ontvan gen, mij de gemeenschapszin en het be stuur te vergemakkelijken. Het is mij bekend dat een aantal on derwerpen aanhangig is welke van zeer groot belang voor deze gemeente zijn Moge bij de behandeling daarvan steeds het gemeentelijk belang voorop gaan. Thans wil ik nog mijn welgemeenden dank uitspreken aan al degenen die door hun aanwezigheid hier blijk gaven van hun belangstelling en wel in het bijzonder aan den heer burgemeester en secretaris der gemeente Oudenrijn, die mij gedurende een 7-tal jaren op de meest prettige wijze zijn tegemoet ge komen. Moge ik met Gods onmisbare hulp en zegen in staat zijn de groei en bloei dezer gemeente te bevorderen. Hierna, hebben velen van de gelegen- j heid gebruik gemaakt den nieuwbe noemde te complimenteeren.' Om drie uur begonnen de kinderspe len welke opgeluisterd werden door muziek en zang terwijl ook een ge- costumeerde optocht veel belangstelling trok. Cadzand vierde op waardige wijze feest, (B.C.) MMiMuicewiéwmabciiataM»* Naar aanleiding van de aanstaande Volkenbondsvergadering, heeft de Ne gus opnieuw een oproep tot „de open bare meening der wereld" gericht, waar in hij vrede en gerechtigheid voor Abes- synië verlangt. Hij zegt, dat meer dan twee derden van het land nog niet door de Italianen bezet is en dat de voorloopige regeering in West-Abessynië ongehinderd haar be leer voert. Door propaganda tracht Ita lië het volk er van te overtuigen, dat er geen Abessijnsche regeering meer is. Den Volkenbond, aldus de oproep, is echter medegedeeld, dat in West-Abessynië een voorloopige regeering bestaat. Abessynië onderhoudt nog steeds be trekkingen met andere mogendheden en ook zijn Volkenbondslidmaatschap is niet vervallen. Een beroep wordt gedaan op de vol ken der wereld om de welwillendheid in daden om te zetten en het Abessijn sche volk uit de handen van den aanval ler te bevrijden. Wapendepot ontdekt. Te Luik heeft de politie een particulier wapendepot ontdekt, waar mitrailleurs en mitrail leur-pistolen lagen opgeslagen. Een on derzoek is ingesteld, Naar vernomen wordt zal de troepen verscheping van een volledige divisie naar Palestina met 7 transportschepen worden volbracht. Het eerste schip zal Zaterdag a.s. de haven van Southamp ton verlaten en 22 September a.s. zul len alle troepen onderweg zijn. De versterking bestaat uit drie infan- terie-brigades, bestaande uit 12 batail- lons, alsmede een aant,al pionier- en ver- bindingsgroepen. De nieuwe opperbevel hebber voor Palestina, generaal Dill, is gister uit Londen vertrokken. Hij zal zich te Marseille aan boord van den torpedojager „Douglas" begeven. In Garhwal (Br. Indië) zijn zeven dor pen door een aardverschuiving bedol ven. Men vreest, dat talrijke bewoners om het leven zijn gekomen. Aangezien het luchtschip „Hinden burg" met zijn 50 plaatsen niet meer vol doet aan de vele aanvragen tot passage, zal het aantal cabines met 12 worden verhoogd: 10 tweepersoons- en 2 een persoons-hutten zullen worden bijge bouwd. In het vervolg zal het luchtschip dus 72 passagiers kunnen vervoeren. Er is te Neurenberg een tentoonstel- lingstrein' ingericht, welke het, „bolsje wisme als wereldgevaar nummer een" uitbeeldt. De chef der afdeeling propa ganda van de nationaal-socialistische partij, Fischer, heeft verklaard, dat deze tentoonstellingstrein in alle deelen van het rijk te zien zal zijn om het Duitsche volk te toonen, dat „het ongemaskerde bolsjewisme de Jood is." Volgens officieuze inlichtingen is in een afdeeling der tentoonstelling een aantal schilderijen te zien, waarop de Sovjet-regeering wordt vereenzelvigd met de communistische internationale en het „Joodsche Wereldbolsjewisme", die door middel van het roode leger 'n machtige militaire waarde willen geven ,aan hun plannen de wereldhegemonie 'te verwerven om aldus Europa te bedrei gen. Te NeurenbelrgJ, de bekende speel- goedstad, wordt van vandaag af tot be gin volgende week de jaarlijksche partij dag van het nationaal-socialisme in Duitschland gehouden. Duizenden en duizenden zullen er aan deelnemen. Het hoogtepunt wordt gevormd door een grootsche wapenschouw van het leger, welke vermoedelijk Maandag a.s. zal plaats vinden. Met veel belangstelling ziet men verder de rede, welke Hitier zal houden tegemoet. Men verwacht be langrijke verklaringen nopens Duitsch- land's buitenlandsche politiek. Rijkskanselier Hitler is gistermiddag om half vier te Neurenberg aangeko men. Het station was met groen en bloemen feestelijk versierd. In de aanwezigheid van autoriteiten van staat en partij werd de Fiihrer ten raadhuize ontvangen. Onder het gelui van de klokken heeft Hitier eerst de Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid Meett naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACKETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. v (Ingez. Med.) eerecompagnie geïnspecteerd, daa,vna begaf hij zich naar de ontvangzaal, waar Liebel, de opper-burgemeester van Neurenberg den Rijkskanselier heeft toegesproken: In U groeten wij den man, aldus de burgemeester, die door zijn prestaties de wereld de grootste achting heeft afgedwongen. De opper-burgemeester heeft Hitier hierop namens de stad Neurenberg een geschenk overhandigd n.I. een zilveren- cassette, met daarin een oorkonde, die het uit 1542 dateerende vestingsplan van de stad bevat. Hitier heeft voor het geschenk harte lijk dank gezegd: Dit geschenk, zeide hij o.a. zal mij niet slechts een dierbare herinnering zijn aan den zesden Rijks partijdag, maar ook een aandenken aan het zwaarste jaar uii mijn eigen leven, een jaar waarin het mij met Gods hulp gelukt is, de weerbaarheid van het Duitsche volk te versterken en zijn vei ligheid te verhoogen. Uit Rome wordt gemeld: Een offici eele delegatie der fascistische partij in Italië heeft zich gisteren op uitnoodiging der Duitsche nationaal-socialistische partij naar Neurenberg begeven. Te Duinkerken is gisteren het Engel- sche stoomschip ,,Sea Rumber" binnen- geloopen. Op de reis van Dakar naar Madeira heeft dit schip de helft van zijn bemanning, bestaande uit 24 koppen, verloren. Zeven opvarenden zijn gestorven, ter wijl vijf in hopeloozen toestand te Ma deira aan land zijn gebracht. Men ver moedt, dat de slachtoffers te Dakar door giftige insecten zijn gestoken. Uit een onderzoek is gebleken, dat van vergiftiging door levensmiddelen of wa ter geen sprake kan zijn. In verband met een staking van de socialistische en communistische werk lieden in een rubberfabriek van Miche- lin te Clermond-Ferrand, hebben giste ren 2000 arbeiders, die niet in deze bon den zijn georganiseerd, en voornamelijk tot christelijke bonden behooren, een protestdemonstratie door de stad geor ganiseerd. Onder het zingen van de „Marseillaise" trokken zij naar de pre fectuur en heschen de tricolore Zij eisch- ten, dat de stakers uit de fabriek ver wijderd zouden worden. Later kwamen er roode arbeiders opdagen, die in bot sing raakten met de politie, Gisterochtend is in alle metaalfabrie- ken te Marseille een algemeene staking afgekondigd. De fabrieken zijn door de werklieden bezet. De oorzaak van het conflict ligt in oneenigheid over het op stellen van een arbeidscontract. Even na één uur gistermiddag is ko ning Edward van Engeland te Weenen aangekomen. Hij werd ontvangen door den Oostenrijkschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. Schmidt en den Britschen gezant. Uit Lissabon wordt gemeld, dat gister een deel der bemanning van twee Por- tugeesche oorlogsbodems, de „Alfonso Albuquerque" en de „Dao" aan het mui ten is geslagen. De kustbatterijen hebben op bevel der regeering eenige salvo's op het schip ge lost. Vervolgens zijn beide schepen de Taag opgesleept, waarna de muiters wer den ingerekend. Uit nadere berichten blijkt, dat de be manning van twee oorlogsschepen die in de haven van Lissabon lagen, gemuit heeft en getracht de haven te verlaten. Vóór de schepen in open vaarwater la gen, zijn zij door de kustbatterijen onder vuur genomen, tengevolge waarvan 6 le-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7