=2* GOESCHE C0U2ANT£üü Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Benno spreken tot het Nederlandsche volk. NUMMER 213. TWEE BLADEN. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Rede van de Koningin. Hedenmiddag te 12 h 45 heeft H.M. de Koningin via de beide zenders de volgende toespraak tot haar volk in en buiten Euro pa gericht: Ingezetenen van alle deelen des rijks. De bladen hebben u gisteren de blijde tijding kond gedaan van de verloving mijner dochter met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld. In groote en beslissende oogenblikken in mijn leven en in dat der mijnen, gevoel ik mij meer dan ooit met u nauw ver bonden, dank zij uw innig mede leven met ons in lief en leed. Het is voor mij daarom eene diep gevoelde behoefte in dit gelukkig oogenblik, waarop ik, vergezeld van het van blijd schap stralend verloofd paar voor den zender sta, enkele woorden tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik ben, dat deze ver loving eene is, die uitsluitend berust op beiderzijdsche gene genheid, de beste waarborg voor eene gelukkige toekomst. Het is mij eene voldoening, hieraan te kunnen toevoegen, dat ik de keus mijner dochter van harte toejuich en eene alles zins verstandige acht, gezien de goede eigenschappen, die mijn aanstaande schoonzoon bezit. Ofschoon hij onlangs eerst den leeftijd van 25 jaar bereikte, heeft hij blijk gegeven, een de gelijk en hard werker te zijn, Aanstonds na voltooiing van zijn studie in de rechten in zijn vaderland, heeft hij werk ge zocht en gevonden op econo misch gebied. Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Pa rijs en het lag in de bedoeling, de daar aangevangen arbeid en studie te Amsterdam voort te zetten. Zijn verloven gebruikte hij voor buitenlandsche reizen tot verdere ontwikkeling; hij be zocht o.a, Nederland en Ma rokko. Waar het slechts mijne bedoe ling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch ik dit thans aan het woord te laten komen. Ik besluit met den uit het hart opwellenden wensch, dat Juli ana en Bernhard door het sma ken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, anderen gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel voor ons volk in al zijn geledingen te kunnen doen. Daartoe sterke hen God. Rede Prisises Jüüana. Vervolgens sprak de Prinses als volgt: Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, u mijn verloofde voor te kunnen stellen. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander in den loop van dit jaar in alle stilte heel goed heb ben leeren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de win tersport, daarna herhaalde ma len hier in het land, tenslotte onlangs in de bergen. Geleide lijk aan zijn wij het samen eens geworden en wel zeer ééns. Nu wij uit deze stilte plotse ling gekomen zijn in de feest vreugde te onzer eere giste ren nog geheel onopgemerkt rij dende naar mijn ouderlijk huis nu maken wij uren mee, die onder de mooiste van ons ge meenschappelijk leven gere kend zullen blijven. Wij staan verrast en overweldigd door wat ons hier opwachtte en ik dank u bij dezen hartelijk voor dit alles en tevens voor mijn deel van de tallooze schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en het paradijs van bloemen, die wij hier gevonden hebben, en wat sindsdien nog steeds aangegroeid is. Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn overzeesche gewesten en die, geleid door zijn persoonlij ken aanleg, speciaal van de eco nomische zijde aanvatten. Wij zijn zoo gelukkig en ont vangen zooveel blijken van har telijk medeleven, dat onze grootste wensch is, zooveel mo gelijk geluk te verspreiden waar wij de mogelijkheid zullen vin den, dit te doen. Thans zal mijn verloofde eeni- ge woorden tot u spreken, Rede Prins Bernhard. In de eerste plaats een woord van innigen dank voor de harte lijke ontvangst, welke mij in Ne derland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die hartelijkheid in de allereer ste plaats de Prinses geldt en niet mij, die voor u een onbe kende ben. Maar toch heb ook ik reeds zoovele hartelijke ge lukwenschen ontvangen, dat ik niet kan nalaten, er hier mijn diepgevoelden dank voor uit te spreken. Maar ik wil trachten, mij zoo spoedig mogelijk met mijn toe komstig vaderland vertrouwd te maken. En ik hoop, dat men mij rustig den tijd zal willen laten, om mij hier in allerlei belangen in te werken. Ik hoop, dat wij dan na twee cf arie maanden kunnen trou wen. Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijne aanstaande vrouw tot een werkelijken steun in het leven te zijn, In mijne betrekkingen met het Nederlandsche volk neem ik mij voor, mij te laten leiden door het voorbeeld van de zoo bijzon dere verhouding, welke van ouds bestaat tusschen Neder land en het Huis van Oranje, De Prins spreekt Neder landsen. Aan de uitzending dezer drie vorstelijke redevoeringen, ging het door een koor prachtig ge zongen eerste couplet van het Wilhelmus vooraf, terwijl aan het slot het „Lang zullen ze le ven" werd aangeheven. Prins Benno hield zijn toe-, spraak in de Nederlandsche taal; weliswaar met een Duitsch accent, doch vlot en met voor treffelijke intonatie. Het lijdt, na wat wij hoorden, voor ons geen twijfel meer, dat mettertijd de toekomstige Prins-Gemaal onze moeilijke taal op vorstelijke wijze zal leeren beheerschen. Zijn rede zal op eiken luisteraar een uitstekenden indruk hebben gemaakt, De uitzending geschiedde van het Haagsche P.T.T,-kantoor uit. Op den weg daarheen en toen zij terugkeerden, zijn de vorstelijke personen weer luide toegejuicht door een duizend koppige menigte. Een défilé voor de Koningin en het jonge paar, waaraan letter lijk geen einde kwam. L MiDDELBURGSCHE COURANT •^rXT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—-2. regels f 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cots- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cml. rae&MK y: r-'.'a Ik heb gezegd, Na de geestdriftige uitingen van na- tionalen zin in den namiddag (zie 2e blad) hebben de inwoners der residentie gisteravond opnieuw op ondubbelzinni ge wijze van hun belangstelling en vreugde over de verloving van onze Prinses met prins Bernhard blijk gege ven. Duizenden en duizenden Hagenaars zijn langs het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde getrokken om H. M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard hartelijk toe te juichen. Van de binnenstad uit trokken zij, voorzien van een oranjestrikje, -speldje of -bloem naar het Paleis aan het Noord einde. Op het ruime plein zochten de velen een goed plaatsje, in afwachting van de dingen, die zouden gebeuren, Tot ongeveer acht uur gelukte het de poli tie den rijweg vrij te houden., Tot dat tijdstip had men geduldig gewacht. En degenen, die er niet in slaagden hun ge duld meester te blijven en op vertrouwe lijke wijze bij de politie informeerden, wat er zou gaan gebeuren, moesten toch teleurgesteld worden, omdat de politie het ook niet wist. En met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belangstellenden aan, steeg de spanning. Ook het voorplein vulde zich geleidelijk met jong en oud. Om goed half negen, toen eerst de Koningin, en even later de Prinses met haar verloofde zich voor de verlichte vensters vertoonden^- stgeg uit de compacte menigte een machtig ge juich op, dat aanzwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren drin gen, en de politie, die in groote getal sterkte onder leiding van den hoofd commissaris aanwezig was, had de grootste moeite de massa tegen te hou den. Terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de vorstelijke personen ver volgens op het balcon. Het enthousias me steeg ten top en spontaan werd het Wilhelmus en daarna „lang zullen ze le ven" gezongen. Prins Bernhard von LippeBiesterfeid, de toekomstige onzer Kroonprinses. gemaal Op hetzelfde oogenblik verscheen' de kop van den stoet van de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den op roep van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om in op tocht met fakkels langs het Paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdee ling van het N.J.V. opende den stoet. Dit bestuur droeg een bloemstuk, voor stellende het N.J.V. embleem, waarin oranje-orchideeën verwerkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half regiment huzaren, gevolgd door tal looze belangstellenden. In de eerste rijen liepen kolonel Die- mont, de regimentscommandant en ver schillende huzarenofficieren mede. Bij het Paleis aangekomen begaven het be stuur van de afdeeling Den Haag van het N.J.V. en het hoofdbestuurslid, mr.. O. Verdoorn, zich naar binnen om het jonge paar een bloemenhulde te bren gen. Tijdens het défilé verbleven de be stuursleden van het N.J.V. op het bal kon van het Paleis. Zoowel de Koningin als de Prinses onderhielden zich eenige oogenblikken met den voorzitter der afdeeling Den Haag van het N, J, V., mr. Bautz. Plet muziekkorps van de huzaren stel de zich op het voorplein o pen bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten gehoore, terwijl de feestgangers jui chend en jubelend, in dichte rijen van 8 en 10, voorbij trokken. Hartelijk wuifden de beide verloof den, die er zeer opgewekt uitzagen, den Hagenaars toe. Ook H. M. de Koningin wuifde hartelijk. Om goed half tien, dus bijna reeds 'n uur lang, had het voorbijtrekken van den stoet geduurd, en nog steeds was het einde niet in zicht. Zoover men zien kon, het was overal zwart van de men- schen. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigingen, die aan dit défilé deelnamen, zouden aansluiten. De enorme belangstelling langs den weg, dien de stoet volgde (Nassauplein, Javastraat, Zeestraat, Noordeinde) was oorzaak, d,at dit-, plan spaak liep. Want de duizenden, d e langs den weg stonden geschaard, sloten vóór de vereenigingen bij den stoet aan. zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het paleis waren getrok ken, de vereenigingen aan de beurt kwamen. De pol.tie bleek in dit geval niet bij machte het geweldige enthousi asme in de gewenschte banen te leiden. De muziekkorpsen, die bij sommige vereenigingen, zooals het N. J, V. en de padvinders, waren ingedeeld, stelden zich naast het muziekkorps v,an de hu zaren op en maakten beurtelings mu ziek. Het publiek bleef voortdurend jui chen en z'ngen en vormde ook spreek koren door het spellen van de namen; Juliana en Benno, Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde gemaakt. Ter hoogte van de Oranje straat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ontbonden. Het muziekkorps der huzaren speelde het Wilhelmus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weer klonk luide: Leve de prinses, leve de Koningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke perso nen zich terug. Voorafgegaan door de verschillende muziekkorpsen, verspreidde de menigte zich. Zeer velen trokken dansende en zingende naar de binnenstad, waar de café's en restaurants goede zaken maakten. Slechts met moeite kon men op de terrassen op het buitenhof een plaatsje krijgen. Den Haag vierde tot zeer laat de ver loving van onze Kroonprinses. Prins Benno heeft op het Paleis zijn intrek genomen. Het v/as hedenochtend in de omgeving van het Paleis betrekkelijk rustig. D,at wil niet zeggen, dat er geen publiek was. Dit stond tegenover het paleis, onder den ouden kastanjeboom, te wachten of er vanmorgen nog Tts bij zonders zou gebeuren. Voortdurend kwamen gezanten en hooggeplaatste landgenooten. maar ook eenvoudige inwoners van Den Haag, aan het Paleis, om de felicitatieregisters te teekenen en op deze wijze uiting te geven aan hun blijdschap over de vor stelijke verloving. Den geheelen ochtend door werden bloemstukken ten paleize bezorgd en bijkans zonder tusschenpoos reden de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1