11 KRONIEK van den DAG. DE GOUDEN RAT BINNENLAND. ZEELAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936. No. 209. ims- •end Sten. leer» Nog |t het rijzen Koloniale politiek zonder koloniën. BELGIE STUURT OP ZELFSTANDIGHEID AAN. MIDDELBURG. VUSSINGEN. ZUID-BEVELAHD. 27—30, Victo- 3- pa~ Eier- ïwe id. h 12— 100 kg. J27, To- enen 2 fg; Pa- Derver- ler, 7 11 a »*tt iiDMia kilo 20 c. Jjes, spi- Fran- tn 25 ct, D. Jo- ^'burg. F» gebra- en ge- Slageri/ brdstraat ÏRSTR., |h. Bout, en var- Is. Prima s. smaak, bt. Nico- sch ver- klf pond. lte Gort- psperen. ct., 2 ko. Smelt- 15 ct., Hoog- steeds bekende :hte var end, C. ldelburg. lams- fn. Krip- Slagerij bi. Telei. Stel U eens voor dat ergens aan een Nederlandsch ministerie een afdeeling voor de Noordpool bestond. Of voor de klapperboomencultuur in Nederland Dat zou grappigwezen. Maar: als Nederland eens zonder Ne derlandsch Indië kwam te zitten, dan zouden we met het oog op de toekomst ons ministerie van koloniën toch wel voorloopig laten voortbestaan vermoe delijk. En ware Nederland zonder Indië dan nog een staat van beteekenis wat, tusschen twee haakjes, zeer be paald niet het geval zou wezen! dan zou zulk een ministerie van ko loniën zonder koloniën wel eens niet zonder zin kunnen wezen. In deze positie verkeert Duitschland zoon beetje. Het heeft wel geen mini sterie voor koloniën, maar toch wel een officieele instantie die zich er mee be moeit. Al heeft het dan geen duimbreed koloniën. De hoofdman der officieele bemoeie nis met Duitschlands nog ontbre kende koloniën is de generaal Von Epp, Rijksstadhouder voor Beieren, leider van de afd. koloniale politiek der nat- soc. partij en leider van den Duit- schen Kolonialen bond. Genenaal Von Epp verklaart nu in een artikel, dat ge publiceerd wordt in de „Europaische Revue", dat Duitschland weer koloniën wil hebben. Maar: het wil slechts zijn oude koloniën opeischen, welke het bij het Verdrag van Versailles werden ontnomen.. Om zich economisch te herstellen, moet Duitschland, aldus de generaal, koloniale gebieden hebben, welke het de grondstoffen moeten verschaffen, die het noodig heeft. De generaal motiveert dit standpunt als volgt: 1. Het Duitsche volk heeft een voor deze bevolking te eng gebied. 2. Dit gebied verschaft eenige grond stoffen, welke van essentieel belang zijn niet, 3. Duitschland verkeert zonder kolo niën in een positie van den tweeden rang. 4. De door Sir Samuel Hoare voorge stelde grondstoffenconferentie houdt geen rekening met de Duitsche eischen inzake koloniale gebieden. Wanneer Duitschland nu koloniën op- eischt, zoo vervolgt de generaal Von Epp, dan denkt het daarbij slechts aan de koloniën, welke bij het Verdrag van Versailles onder volkenbondsmandaat werden geplaatst. De Dhitsche koloniale beweging wenscht enkel en alleen de teruggave dezer vroegere Duitsche koloniën, en het recht voor Duitschland over deze zijn voormalige koloniale bezittingen te beschikken. Deze legitime aspiratie, al dus Von Epp, raakt alzoo g e e n e n - kelen ander en staat.- Men moet de koloniale onrechtvaardigheid, Duitschland aangedaan bij art. 119 van het Verdrag van Versailles, eenvoudig weer ongedaan maken. De waarde der Duitsche Koloniën werd niet berekend bij de herstelbe talingen. Duitschland beschouwt dus zijn aan vrage om terugverkrijging van zijn vroe gere koloniën als volkomen gemoti veerd, aldus besluit de generaal Von Epp zijn artikel. Hij voegt daaraan toe, dat de geopperde bezwaren, als zou Duitschland als gevolg van zijn rassen- wetgeving geschiktheid om te koloni- seeren missen, niet opgaan. ,,De terug gave van de Duitsche koloniën zou Duitschland in staat stellen zijn werk loosheid geheel te doen verdwijnen, de bevroren credieten gemakkelijker li quide te maken, en op deze wijze bij te dragen tot den wereldvrede. En de positie van het blanke ras in de wereld zou er door worden ge sterkt". Voor wie erkent, gelijk wij reeds meermalen erkenden, dat het Verdrag van Versailles voor Duitschland hoogst onrechtvaardig en voor Europa hoogst onverstandig was, is deze redeneering van den Duitschen koloniaal-man toch niet a priori verwerpelijk! De ijnternationale toestand en België Meer en meer is de openbare meening te vinden voor een politiek van vol strekte neutraliteit, (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 1 Sept. Wij wezen er al eerder op hoe in België zich een beweging begint af te teekenen voor een onafhankelijker po sitie inzake de buitenlandsche politiek van het land dan tot nu toe het geval is geweest. Minister Spaak heeft, met zijn ophefmakende rede voor de bui tenlandsche pers voor velen de oogen geopend en de buitenlandsche gebeurte nissen, de burgeroorlog in Sp.anje, de uitbreiding van de Duitsche bewapening de revolutionnaire geest met al zijn avonturen die men met de stakingen heeft leeren kennen, hebben de rest gedaan. De ministers zijn veelal met va cantie geweest en nu gaat het politieke leven weldr,a herbeginnen. Dat deze ge moedstoestand zal tot uiting komen staat vast. Er is een natuurlijke drang naar meer veiligheid en helt is ,alsof men al de fouten die in de naoorlogsche periode werden gemaakt is gaan ont dekken Wat hierbij natuurlijk het meest op den voorgrond komt is de verhouding van België tot Frankrijk, Toen minis ter Spaak, lid van de socialistische par tij, zijn rede hield, wist hij ongetwijfelc wel welk een weerklank deze hebben zou, ook in het buitenland, en men mag het als vaststaande beschouwen dat ook de eerste minister wel wist wat zijn minister van buitenlandsche z.aken zou vertellen. De storm 'is uitsluitend langs socialistische zijde opgegaan, omdat Spaak het nationaal belang op den voor grond heeft geplaatst terwijl de ,alge- meene raad van de Belgische socialis- fische partij thans in de bepaling van de buitenlandsche politiek zich uitsluitend leiden laat door de belangen v/an de internationale, waarva de toekomst niet bijzonder rooskleurig is. In zijn verde diging voor den algemeenen raad heeft Spaak eigenlijk van zijn rede niets inge trokken, alleen zeggende dat collectie ve veiligheid steeds een ideaal blijft waarvan de verwezenlijking dient na gestreefd te worden. Hoe dan ook zijn toespraak was te beschouwen als een proefballon, om de reakties te kunnen nagaan. En nu de politieke machine, n.a de vacantierust opnieuw aan het draai en zal gaan, zal men eindelijk wel moe ten uitpakken met besluiten en maatre gelen, die slechts van dien aard kunnen zijn dat de internationale positie van België wordt versterkt in een geest van neutrale onafhankelijkheid. Men heeft hier, terecht of ten onrech te, den indruk dat het gevaar met groo- te schreden nadert en men holt om zoo te zeggen den weg langs die leiden moet naar een veiliger huis, waarover het on weer heen drijven zal zonder onheil te en BoMi naar het Engelsch van 12. geloof, dat het noodzakelijk is. 1.e. ls, ^ati die daar met idat jonge meisje danst? Diee daar dicht bij die pi laar, dm nu met zijn partner fluistert." „Dat is imjn nieuwe secretaris. Hij heet Captain Desbrook. Waarom vraag je dat? ,,Ik heb hem in den oorlog onder een anderen naam gekend. Hij was toen een der bekwaamste agenten van den Brit- schen Geheimen Dienst. Het lijkt mij beter, dat hij mij hier niet ziet. Ik zal maken dat ik weg kom" „Ben je hier volkomen zeker van?" vroeg Grafton gebiedend. „Vergis ik mij dikwijls? Toen ik hem ontmoette, was zijn naam Brookley. Ik raad u aan op uw hoede te zijn. Goe den nacht," zei Petroff kortaf en ver liet de lounge. Grafton keerde in gedachten verdiept naar het tafeltje in de eetzaal terug. Na een paar minuten was de dans geindigd en zetten Ralph en Jane zich weer bij hen aan het tafeltje. Grafton had de Prinses een teeken gegeven en vroeg haar nu ten dans. „Heb jij iets aaan Desbrook verklapt? Bedenk goed, wat je zegt. Ik heb zoo even ontdekt), dat hij gedurende den oorlog lid was van den Éngelschen Ge heimen Dienst en het is best mogelijk, dat hij ons bespionneert. Heb jij je mond voorbijgepraat?" vroeg hij kortaf. „Dat geloof ik niet." „Je moet niet gelooven, Ik wensch 'n precies antwoord op mijn vraag." „Het is mogelijk dat ik meer gezegd heb, dan bepaald wenschelijk was. Je hadt mij niet voldoende ingelicht. Ik ver keerde in den waan; dat hij een der on zen was." „Driedubbele dwaas, die 'je bent. Ik moet onmiddellijk handelen. Wij zullen naar hen terug gaan," riep hij en hield op met dansen, „Desbrook, het spijt mij, dat ik je moet storen, maar ik heb een paar din gen met je te bespreken,. Ga even mee naar het kantoor," zei hij tot Ralph, die onmiddellijk opstond en zijn werkgever volgde. Grafton zette zich aan de tafel en be gon een brief te schrijven en Ralph merkte op, dat hij in het Russisch schreef. De enveloppe was geadresseerd aan Captain Brockdorf en was in het Engelsch geschreven. „Je moet dezen brief naar den kapi tein van mijn jacht brengen, dat in de Thames ligt. Hier is een fluitje. Je moet naar de Robert Kade gaan en hier drie maal kort op blazen. Dan zal er een boot komen om je naar het jacht te stichten. Dit komt nog niet tot uiting door regeeringsmaatregelen, doch men mag overtuigd zijn dat Van Zeeland er niet de man naar is om den huidigen toestand lijdelijk te ondergaan. De be volking van België wenscht in geen en kel avontuur te worden betrokken en minister Spaak heeft het goed gezegd toen hij heeft betoogd dat de volkeren zich niet kunnen verbinden dan tot datgene wat zij psychologisch kunnen aanvaarden. Welnu: men ziet hier het gevaar vooral in het verbond van Frankrijk met Rusland en de grootste vrees is dat men België zou kunnen be schouwen als zijnde bij een dergelijk verbond betrokken. Men heeft het sta dium bereikt waarin de geesten rijp zijn om geleidelijk de politieke banden die België aan Frankrijk verbinden, los te knoopen. De ferkelijkheid is onafwend baar en de Franschen zullen dezen toe stand slechts kunnen aanvaarden zon der het recht te hebben er België een verwijt van te maken. Men zal zelfs moeten erkennen dat België tot het al lerlaatste oogenblik heeft gewacht, ge hecht als het is aan een oude vriend schap, die ongetwijfeld door den we reldoorlog is versterkt geworden, waar bij nog komt dat Frankrijk op econo misch gebied België nooit heeft ver wend. De Vlaamsche leiders hebben steeds de leuze verkondigd dat België zich los moest werken van Frankrijk maar men moet wel erkennen dat zulks niet krachtig genoeg is gebeurd. Indien een man als Van Cauwelaert, wiens prestige nu is aangetast door de cam pagnes van Degrelle en „De Schelde", op het oogenblik dat de politiek van Barthou Frankrijk in de armen dreef van Sovjet-Rusland, op een krachtige en plechtige manier tegen de gevolgen van dit bondgenootschap voor België had gewaarschuwd en had betoogd dat Vlaanderen geen enkele Belgische re geering zou volgen, waneer het hier door ooit in een conflict werd meege sleept, dan had men in de Wetstraat on getwijfeld reeds vroeger rekening ge houden met den werkelijken toestand. Het is een feit dat men hier ernstig streeft naar een verbetering van de betrekkingen met Duitschland. Een blad als de katholieke „Libre Belgique", waarvan een groot gezag uitgaat komt op voor deze politiek. Deze moet sa mengaan met afwijzing van de groote verplichtingen die België op zich heeft genomen toen het is toegetreden tot het Locarnopact. Waarborgen zooals de ze die België op zich genomen heeft door dit verdrag worden te gevaarlijk geacht, in het licht van de huidige ge beurtenissen. Dat vooral van Vlaamsche zijde tevens wordt opgekomen voor de volledige opzegging van het Fransch- Belgisch militair accoord, al is het dan van zuiver defensieven aard, en al is het slechts een afspraak tusschen gene rale staven, dat spreekt van zelf. Men wil een politiek volgen waardoor Bel gië op gelijken voet Duitschland en Frankrijk behandelt, met als voornaam ste oogmerk buiten elk geschil te blijven indien dit andermaal in Europa moest uitbarsten. Men ziet in dat Duitschland vooral het communistische gevaar vreest, komende uit het Oosten en er belang bij heeft in den rug gedekt te zijn. Van daar overigens ook de veran dering van toon sedert enkele maanden, in de Duitsche pers, wat België betreft. Indien Frankrijk een politiek wil vol gen waardoor het in een dergelijk con flict wordt meegesleept, dan is dit voor zijn rekening. Wat hierbij van belang wordf geacht is de omstandigheid dat België met Duitschland steeds belang rijke economisch^ betrekkingen heeft gehad omdat de Belgische en Duitsche economie in een zekere mate elkander aanvullen, terwijl van Fransche zijde brengen. De kapitein zal je verder in structies geven. Ik vrees, dat je je vrien den vanavond niet meer zien zult. Ik zal je wel excuseeren. Dat is alles'", eindigde Grafton beslist). „Ik zou mijn vrienden graag even willen goeden nacht wenschen." ,,Dat zal ik wel voor je doen. Trek 'n tweed pak aan, M'n chauffeur zal je naar de kade rijden. De auto staat klaar. Er is geen tijd te verliezen. Ga maar gauw." Ralph aarzelde, doch slechts een on deelbaar oogenblik, want hij kon geen enkel excuus bedenken om Jane goe den nacht te gaan zeg'gen. Bovendien was het de eerste maal, dat hij werke-» lijk een opdracht kreeg, sinds hij was aangenomen en het zou niet aangaan nu te aarzelen. „Uitstekend, mijnheer. Heeft u eenig idee, wanneer ik terug kan zijn?" ,,Je kunt dadelijk terug komen Maar ga onmiddellijk weg,. Die brief is van 't grootste belang." Desbrook haastte zich naar zijn flat en trok zijn smoking uit. Toen hij in de badkamer zijn handeen stond te was- schen, glipte de zeep tusschen zijn vin gers weeg en viel op den grond. Hij deed een stap vooruit, trapte er op en gleed uit. Om zich voor vallen te be hoeden, greep hij zich aan het hand# doeken-rekje vast, dat aan den muur bevestigd was en toen hij zijn even wicht hervonden had, merkte hij tot zijn het traditioneele protectionisme voor de Belgische economie slechts hinderlijk is geweest en nog is. In het licht van dezen toestand is de positie van de socialistische ministers in de regeering nogal delicaat. Men heeft het hen tot dusver reeds zeer kwalijk genomen dat zij, dat zijn vooral Vander- velde en Delattre, op een zoo opvallen de wijze partij hebben gekozen voor het Spaansche „frente popular". Deze overwegingen toonen aan dat in de orienteering van de Belgische po litiek spoedig een wijziging komen kan En wat hierbij als voorbeeld wordt ge steld, onder meer door een blad als „La Libre Belgique", is Polen, dat, on danks de Fransche vriendschap, het ook beter heeft geacht het op een accoordje te gooien met Hitier dan op een voet van vijandschap met hem te gaan le ven. De vraag is of dit alles zal gaan zonder moeilijkheden voor de huidige Belgische regeering. ALLE POLITIEKE OPTOCHTEN VERBODEN. De burgemeester van Almelo, mr. M. Sichterman, heeft alle politieke op tochten in deze gemeente verboden. Als eerste viel onder dit verbod de S.D.A.P. die een optocht wilde organiseeren in verband met de gewestelijke „plan meeting" in Deventer. Een conferentie tusschen den burgemeester en vertegen woordigers der moderne arbeidersbewe ging leverde geen resultaat op, de bur gemeester handhaafde zijn verbod, hoe wel de S.D.A.P. op het standpunt staat, dat hiermede een grondwettelijk recht wordt aangetast. Door dit verbod zal ook van een 1 Mei-optocht niets kunnen komen. STEUN AAN BOOMKWEEKERS. In de Staatscourant is opgenomen de „Crisis - boomkweekerscrediet - be schikking 1936." Krachtens deze be schikking wordt uit het landbouwirisis- fonds voor de credetverleening aan de bij de Nederlandsche sierteelt-centrale aangesloten boomkweekers een crediet beschikbaar gesteld van f 1.250.000. DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. In den Haagschen „Dierentuin" is de zer dagen een gemeenschappelijke ver gadering gehouden van de besturen van den Ned, Slagershond en den R.K. Han- zebond van Slagerspatroons, met eeni ge genoodigden, in verband met den noodtoestand, waarin het slagersbedrijf is komen te verkeeren. Voor deze vergadering hadden de beide besturen het volgende urgentie program voor het slagersbedrijf opge steld: 1. Afschaffing, althans zoo ver mogelij ke verlaging der crisisheffingen en ver mindering der crisüslasten die op het slagersbedrijf drukken. 2. Stopzetting van de overheidsdistri butie van vleeschproducten in gecon- serveerden vorm. Zoo noodig vervanging daarvan door distributie van versch vleesch met al- geheele inschakeling van het slagersbe drijf. 3. Maatregelen tegen de economisch onverantwoorde overmatige vestiging in het slagersbedrijf, 4. Tegengaan van de sloopende con currentie in het slagersbedrijf, op grond slag van de wet op de ondernemers overeenkomsten. 5. Spoedige indiening van het wets ontwerp tot wijziging der vleeschkeu- ringswet, o.m. ter stopzetting der be voorrechte positie die het grootbedrijf bij de tegenwoordige uitvoering der groote verbazing', dat er een deur zicht baar geworden was. Hij bekeek het rek je en vond de veer, die het mechanisme in beweging moest zetten,. Hij had geen tijd om op verder onderzoek uit te gaan, maar glimlachte grimmig, terwijl hij de deur sloot, toen hij bedacht dat de Prin ses op deze wijze zijn flat was binnen gekomen. Als hij weer terug was, zou hij die lift eens grondig onderzoeken. Dé telefoon rinkelde en hij nam den hoorn van den haak. Het was .Grafton die wenschte te weten of hij al ver trokken was en hem nogmaals op het hart drukte zich te haasten. Ralph 'Vond de Rolls Royce op hem staan wachten bij den ingang van de club. „Robert Kade en vlug wat", zei Ralph tegefi den chauffeur, terwijl hij 'n vluchtigen blik wierp op den armelijk uitzienden man, die de deur van de au to voor hem open hield. „Een stuivertje alsjeblieft, meneer." Ralph glimlachte toen hij den man een shilling gaf. „Nogal een slechte vermomming", mompelde hij bij zichzelf, terwijl de auto wegreed. Wat kon de reden ervan zijn, om een zoo zorgvuldig verborgen lift aan te brengen in het flatgebouw? Waarschijn lijk kwam de lift beneden bij de club uit. Had hij de club eigenlijk wel hee- lemaal gezien? Hij dacht van niet en besloot de zaak grondig te onderzoe ken, als hij terug was, De auto reed vleeschkeuringswet, nog steeds inneemt en afdoende onderdrukking van de zg. uitponderij van vleesch, afkomstig van huisslachtingen en verkocht wordend in lokaliteiten, die niet aan den eisch der wet voldoen, RIJKSCONTROLE OP MENG VOEDERS, Het hoofdbestuur van den Alg, Ned. Molenaarsbond heeft aan den direc teur-generaal van den landbouw ver klaard te zijn voor de instelling van een rijkscontrole op mengvoeders. De uit voering ware ,aan provinciale instanties op te dragen. Inschakeling bij den land- bouwvoorlichtijngsdienst acht de bond van het hoogste belang, terwijl in de Rijkscontrole noch aan de coöperatie, noch aan den handel een overwegende positie moet worden verschaft. Geen aanslag mag voorts worden gedaan op het bestaansrecht van welken molenaar ook. In de keuze der grondstoffen wel ke voor mengmeel mogen worden be- bruikt, late men de mengers vrij, be houdens dan voor minderwaardige grondstoffen. Alvorens mengsels in den handel te brengen behoeven zij de goed keuring v,an de provinciale deskundigen op het gebied van veevoeding, bv. van consulenten bij den Rijksvoorlichtings dienst. De kosten van de controle wor den gezamenlijk gedragen door produ cent en consument. Coöperaties en handelaren leveren voortaan hun artikelen af onder dezelf de controle-eischen. DE UITWIJZING DER NEDERLANDERS UIT DUITSCHLAND Protestvergaderng van den Vrijheidsbond. De afdeeling Amsterdam van de „Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft op Dinsdag 8 September a.s, des avonds te acht uur, naar aanleiding van de uitwijzing der vier Nederlanders uit Duitschland, een groote openbare protestvergadering uitgeschreven in Bellevue. Het woord zal worden ge voerd door de leden der Tweede Ka mer mr. G, A. Boon en dr. I. H. J. Vos, zoomede door prof. mr. C. W. de Vries. Ook zal waarschijnlijk het woord wor den gevoerd door den partij-voorzitter, het lid der Tweede Kamer, mr. W. C. Wendelaar. De gister gehouden collecte voor den christelijken arbeid in de weermacht „Pro Rege" bracht op 113.75. HET COLLEGE VAN B. EN W. In verband met het feit, dat het col lege van B. en W. thans in plaats van uit vier, maar uit twee personen be staat, omdat de heer De Meij is overle den en de heer Laernoes in verband met de voorgekomen fraudes zijn functie voorloopig niet vervult, heeft ten twee den male een nadere verdeeling van werkzaamheden plaats gehad. De bur gemeester, de heer C. A. van Woelde- ren, heeft thans behalve gemeentewer ken, ook de financiën onder zijn beheer genomen en de heer W. P. Edelman, wethouder van onderwijs, nam daarnaast sociale zaken. HANSWEERT. Voor het op 12 Sept. a.s. te houden festival ter eere van het 50-jarig bestaan van „Scheldegalm" be staat veel belangstelling. De commissie heeft bij de burgerij een mooi bedrag op gehaald voor het feestvieren. Dertien muziekgezelschappen uit omliggende ge meenten zullen hieraan meewerken. Er zal 's avonds een groot vuurwerk worden afgestoken. De heer J. L. de Groof, zoon door allerlei nauwe straatjes in het East End en het was duidelijk, dat de chauf feur den weg door en door kende. Ein delijk stopten zij op de kade, d ie schaarsch verlicht werd door een paar, gaslantaarns. „Wacht op mij, ik kom dadelijk te rug", zei Ralph tegen den chauffeur, en terwijl hij de fluit te voorschijn haalde, gaf hij er drie stooten op, zooals was afgesproken. Eenige minuten daarna zag hij eenige lichten op de rivier verschij nen en kon hij de omtrekken van een klein 'Jacht onderscheiden. Even later hoorde hij het geronk van een motor en verscheen ••een kleine sloep, die met groote snelheid de kade naderde. „Ik heb een boodschap voor den ka pitein, van mr. Grafton", zei Desbrook tot den man in het bootje.. „Best mijnheer. Ik zal u naar de boot brengen", was het beleefde antwoord. Ralph bekeek het jacht nauwkeurig, toen zij naderbij kwamen en de fraaie lijnen van de boot streelden zijn zee mansoog. Hij maakte uit het type van schorsteenen op, dat zij door Diesel motoren gedreven werd. Haar tonnen- maat was ongeveer 500 en zij was blijk baar gebouwd met het doel om een groote snelheid te kunnen bereiken. Zoodra hij op het dek stapte, kwam cr een Jman in uniform op hem toe en Ralph legde hem 't doel van zijn komst uit (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5