MN ZEELANPg MIDDELBURGSCHE BINNENLAND. DE COURANT ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 209. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Kiezersvolk en Kamerleden ft ft GOES. van het 10 en .00 h. yrwtncUtle MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goea en agent- »chap Vlistingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteits<vaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeb, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eem- rant" 10 ct. extra -Bewjjsnommers 5 esni 7. IV. Stelsel-De Groot. Van een stelsel-De Groot zou eigen lijk niet te spreken zijn, indien men er onder zou willen verstaan; een mathe matisch uitgewerkt kies -systeem. Vat men het echer op als een geheel van logisch doordachte en op elkaar aan sluitende maatregelen voorwaarden en/ of wetsartikelen, waardoor toch ook verandering', en wel een zeer ingrijpende verandering in de huidige wijze van tot stand komen der vertegenwoordigende lichamen zou plaats grijpen, dan valt er wel degelijk van een stelsel-De Groot te spreken, en in dien zin dient het ook hier ter sprake te komen. Ziehier de maatregelen welke deze auteur tot zuivering en tot verhooging van het peil van ons politieke leven heeft aanbevolen (voorzoover zij op 't onderwerp waarmede wij ons thans be zig houden, betrekking hebben): 1. Wijziging van art. 1 der Kieswet waardoor het actieve kiesrecht pas ver leend wordt aan den 3 0 -jarige thans is dit den 25-jarige. Naar De Groots oordeel is de 25-jarige nog te- zeer van buitenaf gevormd, terwijl z.i. juist de overgangsjaren van 25 op 30 maken dat zij, die 30 jaar en ouder zijn, meer een waarlijk eigen oordeel hebben, gesteund op eigen levenserva ring. 2. Van de uitoefening van het Kies recht dienen volgens De Groot te wor den uitgesloten alle burgers in dienst van Rijk, 'Provincie of Ge meente, en militairen in wer- kelijken dienst, anders dan tijdelijk, vrij willig of verplicht, krachtens eenige bestaande wet. 3. Vervallen moet de mogelijkheid om Kamerlid te zijn en tevens burgerlijke of militaire landsdienaar op non-actief. 4. Verhooging van de leeftijdsgrens voor het passieve kiesrecht d.i. dus voor de mogelijkheid om verkozen te worden tot 30 jaar voor den gemeenteraad, 35 jaar voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. 5. Het stellen van bekwaam heidseischen voor het passieve kiesrecht; dit is dus niet om kiezer te zijn, maar om tot volksvertegenwoor diger verkiesbaar te wezen Deze eischen aldus nader geformuleerd, Om lid van den gemeenteraad te kun nen worden in gemeenten met een inwo nertal tot 50,000: 1, met vrucht een lagere school door- loopen hebben; 2. voldoende kennis toonen te bezit ten v,an de hoofdzaken der gemeente wet; idem, voor gemeenten met meer dan 50,000 inwoners; 1. einddiploma verworven heb1 en eener school voor middelbaar onderwijs of van een gymnasium of, bij gebreke daarvan, met voldoenden uitslag een examen afleggen in de Nederlandsche en de beginselen der 3 moderne talen, de geschiedenis van Nederland sedert het jaar 1800 en voldoende begrip van het rekenen hebben voor het maken van eenvoudige becijferingen; 2. ruimere kennis der gemeentewet bezitten; 3. eenige kennis bezitten omtrent de belasting-wetgeving in Nederland. Otn lid van Provinciale Staten te kunnen worden: j j; een einddiploma van vijfjarig mid delbaar^ of van voorbereidend booger onderwijs, 0f bet met voldoenden uit slag afleggen van een gelijkwaardig exa men wat de voornaamste vakken be treft; 2. grondige kennis der gemeente- en Provinciale Wetten; 3. grondige kennis onzer Staats-in richting in haar geheel. Om tot lid van de Staten-Generaal benoemd te kunnen worden: 1. School-diploma of examen als on der 1 voor Provinciale Staten; 2. grojidige kennis onzer Staats-in- richting, van de Grondwet en van ons belastingstelsel; 3. niet al te elementaire kennis der staathuishoudkunde, vooral wat betreft de voor- en nadeelen van vrijhandel en bescherming in het internationaal ver keer, en de rol dien goud en geld in dat verkeer vervullen; 4. voldoende begrip van de land- en volkenkunde van Nederlandsch Oost Indië; 5. voldoende kennis van de algemee- ne geschiedenis sedert het jaar 1800. De Groot is in zijn publicatie van oordeel, dat wij nu reeds over een toe reikend groot aantal Nederlanders be schikken die aan de gestelde eischen van ontwikkeling voor elk der genoemde functies voldoen. Schr. is „natuurlijk niet naief genoeg om te meenen, dat na deze verbetering onzer Kieswet de wereld meteen uit de ellende gered zou zijn", maar wel meent hij „dat de door hem aanbevolen ver betering. het begin van alles behoort te zijn, en dat alsdan ons eigen land de omstandigheden zou hebben geschapen waaronder, meer dan th,ans, onze be kwaamste mannen allicht weder meer lust zullen toonen, tot het beschikbaar stellen van hun gaven voor het vervul len van bestuursfuncties". „Voor alles, zoo besluit schr., eischt besturen alge- meene ontwikkeling." (Wordt vervolg'd). KONINGIN EN PRINSES NNAR DEN RUIGENHOEK. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin en de Prinses om op 10 of 11 dezer van Het Loo naar de residentie terug te keeren en voor eenigen tijd den „Ruigenhoek" te betrekken. MARECHAUSSEE EN RIJKSVELDWACHT. Geen samenvoeging. Van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechaussee en de rijksveldwacht tot één op militaire leest geschoeid rijkspolitiecorps, waar bij het wapen der maréchaussee zijn zuiver militair karakter zou verliezen komt niets. Het Departement van Defensie wil van een opheffing van het wapen der Kon. marechaussee in zijn tegenwoordi- gen vorm niets weten; het stelt prijs op het behoud van een rijkspolitiecorps, met een zuiver militair karakter. In plaats van opheffing, zijn er integendeel plannen tot verhooging van de sterkte van het wapen der marechaussee. Men wil de parketdiensten bij recht banken en gerechtshoven op dragen aan de marechaussee, zooals thans o.a. te Zutphen reeds het geval is. Een reorganisatie van de grensbewa king wordt overwogen. HET BESLUIT TOT UITZETTING VAN DE VIER NEDERLANDERS TE BERLIJN. Acht dagen uitstel. In het geval van de vier Nederlanders te Berlijn, die bevel hadden gekregen Duitschland te verlaten, is gistermiddag zoo meldt de Berlijnsche correspondent der N.R.Crt., een verandering ingetre den. De termijn van uitzetting was, ge lijk bekend, met 48 uur verlengd. Wil den de betrokkenen zich daaraan hou den dan moesten zij gisternacht voor 12 uur over de grens zijn. De laatste gele genheid daartoe bood de trein, die gis termiddag om 1.42 van station Friedrichstrasse is vertrokken. De hee- ren Peters en de Heer hebben niet in dezen trein plaatsgenomen. Laatst ge noemden gaven in den loop van den middag te kennen, dat zij reden hadden om nog met de mogelijkheid van een verandering rekening te houden. De dentist Hes, die van de bovenge noemde mogelijkheid geheel onkundig was, heeft den trein genomen. Toen hij reeds een goed eind op weg was, kreeg zijn echtgenoote de telefonische mede- deeling van de politie, dat hem een nieuw uitstel van acht dagen was ver leend. Mevrouw Hes heeft er van afgezien haar man door middel van een telegram naar een tusschenstation vooralsnog te rug te roepen. Volgens mededeeling van het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken aan het Nederlandsche ge zantschap, heeft de politie het nieuwe, uiterlijk achtdaagsche, uitstel verleend, teneinde den betrokkenen, die nog geen gelegenheid hebben gehad hun zaken te regelen, daartoe de mogelijkheid te bie den. In het besluit tot uitzetting brengt dit geen verandering. Wees waar en de waarheid zal U bevrijden van valsche verzinsels en ijdele verontschuldigingen. DE MIDDERNACHTZENDING IN ZEELAND, Men schrijft ons: Gistermiddag vergaderden een aantal personen uit verschillende deelen der provincie Zeeland in het Militair Te huis te Middelburg ter bespreking van de vraag hoe de arbeid der Middernacht zending in Zeeland weer tot nieuw leven te brengen. De heer J. N. van Munster, lid van het Hoofdbestuur te Arnhem heeft er het woord gevoerd. Na het overlijden van den heer Best te Middelburg die de ziel van het werk der vereen, in Zeeland was, is er een verslapping ingetreden, aldus spr. Nu zijn er menschen die het werk der Midder nachtzending in een provincie als Zee land niet noodig achten en dit willen be perken tot de groote steden. Uit zijn er varing uit den mobilisatietijd weet spr. echter, juist omdat hij ook toen in Zee land werkte dat het met de zedelijkheid in dit gewest niet zoo gunstig is als men het wel doet voorkomen. Nu kan het woord middernachtzending verwarrend werken. We moeten meer den nadruk leggen op het woord zen ding dan op „middernacht". Het is een onderdeel der inwendige zending. Hier bij herinnerde spr. aan de strijd van mannen als Pierson, Keuchenius, De Sa- vornin Lohman, Kuyper e.a. tegen de ge reglementeerde ontucht, die nu gelukkig is afgeschaft. In dien strijd moest het publiek worden bewerkt door het nach telijk posten. Er werd in den nacht ge tuigd tegen deze zonde. Hierdoor is veel resultaat bereikt. We hebben gekregen het verbod van het houden van huizen van ontucht en het onderzoek naar het vaderschap. De ar beid van de middernachtzending is nu meer geworden een arbeid tot verheffing van de volkszeden. Dit is ook nu wel zeer noodig. Goed en kwaad hebben in sommige kringen stuivertje gewisseld. Volgens de groote liberale pers zijn de menschen braaf en wijzen we op excessen dan worden we zedelijkheidsapostelen of -maniakken ge noemd, menschen met een zwarte ziel Maar de minister van binnenlandsche za ken wees er vorig jaar niet ten onrechte in een circulaire op de gevaren van de gemengde baden en de excessen in som mige badplaatsen. De groote liberale pers stak ook daarmede den draak. Maar niemand minder dan de inspecteur der Volksgezondheid, dn Veegens, wees in een vergadering te Hilversum op aller lei ergerlijke feiten in de gemengde ba den. Verder heeft de vereeniging een taak tegenover het toenemende Neo-Malthu- sianisme, dat niet alleen een ontaarding van het huwelijk brengt, maar tot ge volg heeft dat nu ook de gelegenheid voor sexueelen omgang voor ongehuw- den in de hand wordt gewerkt, waardoor de onzedelijkheid wordt bevorderd, voor al in dezen tijd waarin zoovelen door werkloosheid enz. niet kunnen huwen. De Neo-Malthusiaansche Bond neemt jaarlijks met duizenden leden toe. Over al worden consultatiebureaux gesticht. Daartegenover gaat de eenige Prot. Chr. vereeniging, die den strijd daartegen aanbindt, in ledental achteruit. Verslapt ons volk? Gaan we de verkeerde rich ting uit? Spr. noemde verder den strijd tegen het papieren gevaar: de pornografie. Er is zelfs het Wetenschappelijk Humani tair Comité, dat de homo-sexualiteit ver dedigt. Om Gods wil moeten de Christe nen tegen dit alles strijden. Ook in Zee land moet daarom het werk der Mid dernachtzending worden voortgezet. Na een breedvoerige bespreking werd een propagandacommissie benoemd, die de alg. vergadering van de Ned. Midder- nachtzendingsvereen., die te Middelburg zal worden gehouden, zal voorbereiden en daarna zal trachten in Zeeland weer een prov. afd. van genoemde vereeniging te vormen. WALBURG. AANBRENGEN VAN STRAATNAMEN. De nieuw in te voeren huisnumme ring maakt het noodzakelijk, dat alle straten en wegen in de gemeente door naamborden worden aangeduid. Bij een door de afdeeling Bevolking gehouden controle is gebleken, dat verschillen de straten en wegen niet van een aan duiding van den den naam zijn voorzien, terwijl andere straatnaamborden op verkeerde punten zijn aangebracht en verplaatst zullen moeten worden. Voor een en ander vragen B. en W. een cre- diet aan van 364, zijnde het bedrag der door gemeentewerken opgemaakte raming. Huurvrlaging. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel tot huurverlaging van het woningcomplex Bagijnhof van de Algemeene Woningbouwvereeniging. I antwoord op een vraag deelen B. en W. mede, dat aflossing van de door de gemeente verstrekte leeningen pro resto nog groot f 80,000 en f 23.500 in den vorm van 60-jarige annuiteiten, niet in den nieuwen exploitatie-opzet is op genomen. Uitkeering aan de R.K, School. Zooals bekend werd het voorstel van B. en W. om in eens f 16,800 uit te keeren aan het bestuur der R.K. school op verzoek van B. en W. zelf aan ffj- houden om alsnog te kunnen nagaan of aan de inwilliging van dit verzoek be paalde voorwaarden zouden behooren te worden verbonden. Na bestudeering van een in de vakpers verschenen ar tikel over deze kwestie zijn B, en W. tot de conclusie gekomen dat het stel len van voorwaarden niet noodzakelijk en overbodig is. Crediet voor advies ter zake Godshuizen. In aansluiting met de door den bur gemeester, namens B. en W. in de Raadsvergadering van 22 Juli bij de bespreking var> het verbouwingsplan voor het Gasthuis gedane mededeeling, deelen B. en W. mede, dat zij zich na der hebben gewend tot de directie van het Centraal 'Adviesbureau voor pu bliekrecht en administratie te 's-Gra- venhage met betrekking tot een aan dat bureau te geven opdracht omtrent het uitbrengen van advies over de vraag of uit een oogpunt van doelmatigheid, het tegenwoordige beheer der Godshuizen onder een afzonderlijk Bestuur aanbeve ling verdient dan wel rechtstreeksch gemeentelijk beheer moet worden voor gestaan. Daarbij stelden B. en W. tevens in uitzicht het verleenen van opdracht tot advies omtrent de meest gewenschte re geling der rechtspositie van het perso neel der Godshuizen in verband met de bepalingen der Ambtenarenwet. Het bu reau heeft zich bereid verklaard die beide opdrachten te aanvaarden, onder vermelding, dat de kosten der beide rapporten vermoedelijk eene som van f 200 niet te boven zullen gaan. B. en W. stellen den Raad voor een crediet ten beloope van 200 te verstrekken, waarna zij tot verleening der definitieve opdrachten zullen kunnen overgaan. Geen herclassiiicatie voor personeele belasting. Bij de behandeling der gemeente-be- grooting 1936 verklaarden B. en W. zich bereid een door den heer Paul als wen- schelijk aanbevolen herclassificatie voor de personeele belasting in overweging te nemen. Bij schrijven van 14 Mei heeft de heer Paul op verzoek medege deeld, een indeeling in de 4e, inplaats van in de 5e klasse, te bedoelen. Te dier zake wonnen B. en W. inlichtingen in bij Ged. Staten. Tevens vroegen zij aan den Inspecteur der directe belas tingen hoeveel personeele belasting in hoofdsom (volledig) alhier minder zou opbrengen bij eventueele indeeling in de vierde klasse. Bij een en ander bleek, dat de gemeente een nadeel van 19.800 zou lijden. Bij een nadere bespreking met den inspecteur bleek o.a. dat in Middelburg geleidelijk tal van oude en groote pan den na herschatting in aanslag zijn ver laagd en de belasting-opbrengst toch reeds uit dien hoofde neiging tot daling vertoont, mede tengevolge van lagere schattingen voor meubilair (antiek en dgl.), minder dienstpersoneel en waar- de-daling van motorrijtuigen. Bovendien gaat het Rijk na of sommige gemeenten niet in een h o o g e r e klasse kunnen worden geplaatst, zoodat in casu een eventueele klasseverlaging niet veel kans van slagen zou hebben. B. en W. moeten dan ook mededee- len, dat zij, hoezeer ook den zwaren be lastingdruk voor de ingezetenen be- Middelburg, 4-IX-'36. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 25.6 °C (78 °F); laagste 16,5 °C (62 °F). Heden 9 h: 17.6 °C; 12 h: 21.5 °C. 0,3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.1 mm te Sarna en Stensele; laagste 747.4 mm te Stornoway. Verwachting tot morgenavond; Matige, aanvankelijk tijdelijk toene mende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regen buien, iets kouder. Zon op: 6 h 16; onder: 19 h 40. Licht op: 20 h 10. Maan op: 19 h 23; onder: 10 h 23. L.K. 8 Sept. September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 4 S 3.48 16.03 10.11 22,49 Za. 5 4.29 16.49 10.58 23.35 Zo. 6 5.17 17.36 11.44 24.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 4 S 5.51 18.09 11.13 23.42 Za. 5 6.32 18.50 12.04 24.33 Zo. 6 7.16 19.32 12.53 Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere .38 min. later, (S springtij.) treurende, die noodzakelijkerwijze uit de hooge kosten van werkloozenzorg voortvloeien, toch, gelet op de precaire financieele omstandigheden der ge meente, geen vrijheid kunnen vinden om een voorstel in dien geest van het denk- beeld-Pziul te doen. De heer Paul verklaarde zich in deze omstandigheden van het doen van een eigen voorstel te zullen onthouden. Redden van drenkelingen. Bij het Donderdag gehouden examen, vanwege den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen, slaagden voor het voorbereidend diploma de da mes A. Geldof, A. de Klerk, A. J. Sin- ke en S. de Wolf en de heeren R. van Roo en A. Verhulst. Voor diploma A slaagden de dames I. Bosschaart, C. Labruyerre, D. Poer- stamper en M. de Voogd en de heeren G. Eijkelenboom, P. Jacobson, J. D. Ju lianus en P. de Kam (Grijpskerke). Voor diploma B slaagden de dames M. Boel en H. de Konink. De opleiding van deze personen be rustte bij den hoofdleider, den heer A. C. Julianus en de technische leiders, de heeren J. Meijer, C. Merk, P. de Ruijter en J. de Pagter. De examens werden afgenomen in de Gemeentelijke Zweminrichting. De collecte voor hei „Fonds voor Bijzondere Nooden" bracht deze week f 46,41 op. Concert „Hosanna." Wegens het niet doorgaan van het concert in 't Bellamypark te Vlissingen, gaf de Harmonie „Hosanna" hier gis teren onverwacht een volksconcert op de Groote Markt. Waarschijnlijk door dat hieraan te we'nig bekendheid kon gegeven worden was de belangstelling slechts zeer matig. Hetgeen zoowel voor de Harmonie als de afwezigen jammer was, want het concert stond op hoog peil. Zoo werden o.a. de drie nummers gegeven waarmede „Hosanna" op het concours te Leerdam zulk een succes geoogst heeft nl. „Tancrad", van Rosin- ni, „Tibere", ouverture dramatique van Popy en de ouverture „Martha" van Flotow, Aan de weergave van deze nummers werd inderdaad de grootste zorg be steed. Dit was Harmonie op zijn best. Mooi van klank, het juiste tempo en 'n uitgesproken voordracht. De ouverture van Popy, met. haar vele wisselende stemmingen teere melodieën en massale klankvolume's, viel ons daarbij nog in 't bijzonder op. „Hosanna" bleek één met haar direc teur, den heer Govaarts, 't geen de pres tatie ongetwijfeld zoo hoog opvoerde..

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1