KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. RECHTSZAKEN. MARKTBERICHTEN. lUiïENLAMD. ENGELAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK TSJECH0-SL0WAKIJE. HONGARIJE. ITALIË. RUSLAND. JAPAN. EEN TEXTIELFABRIEK IN HULST. AGENDA. Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. te luxueus, speciaal in verband met de mededeelingen welke den Raad omtrent de financieele positie der gemeente be reikt hebben. Bovendien achtte spr. een tweede lantaarn minder noodig, omdat er zich ook een bevindt bij den ingang van den Lageweg en deze verücht ook het eerste gedeelte van het Ter Hooge Pad. De heer M o e n s meende, dat de lan taarn in het Ter Hooge Pad verplaatst moet worden, meer naar de zijde van den Middelburgschen straatweg. Het bij plaatsen van een nieuwe lantaarn wordt daardoor voorkomen, terwijl het resul taat hetzelfde zou zijn. Spr. deed terzake een voorstel. De heer Lorier was ook van mee ning, dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. er te veel lantaarns op te korten afstand komen te staan. Spr. bepleitte aanhouding van dit punt en na dere bestudeering van deze kwestie door B. en W. De V o o r z. ontraadde het laatste. B. en W. hebben deze zaak van alle kan ten bekeken. Dat de plaats waar de lantaarn thans in het Ter Hooge Pad staat, aangewezen is, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat gerekend werd op toenemende bebouwing. Bovendien achtten B. en W. de plaatsing van de lantaarn meer naar de zijde van den Middelburgschen straatweg niet zoo noodzakelijk, omdat dat gedeelte nog beschenen wordt door de lantaarn, staan de bij den ingang van den Lageweg, Intusschen, deze lantaarn heeft niet 't effect gesorteerd, dat er van verwacht werd. Een adres om uitbreiding van het aantal lantaarns bereikte B. en W. van de bewoners. De opmerking dat zooveel lantaarns dicht bij elkaar staan mag de beslissing, welke genomen staat te worden, nietr beïnvloeden, aangezien dit zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat verschillende donkere straatingan gen, toevallig vlak bij elkaar liggend, ver licht moeten worden. Over het voorstel van den heer M o e n s, dat gesteund werd door den heer Lorier, staakten de stemmen, na dat de heer Contant aanneming van het voorstel van B. en W. ernstig had be pleit, op grond van de bijzondere ligging van het Ter Hooge Pad. De steunuitkeeringen. Het voorstel van B. en W. om geen wijziging te brengen in de steunuitkee ringen, gaf den heer Sanderse aan leiding een zeer lang betoog te houden over de door den minister van sociale zaken getroffen regeling. Het was spr. bekend, dat de linnenkasten van ette lijke werkloozen dringend aanvulling be hoeft. Het bedrag dat invoering der nieu we regeling voor de gemeente zal kos ten, berekende spr. op 650 per jaar. Daarom hoopte hij dat 't voorstel van B. en W. niet zal worden aangenomen. De heer Lorier betuigde zijn in stemming met het voorstel. Spr. dankte B. en W. voor het weloverwogen en van een breed standpunt blijk gevend uitge bracht prae-advies. De V o o r z. bracht den heer Sander se hulde voor zijn activiteit en ernstig ingesteld onderzoek, Spr. meende echter, dat het betoog op zijn plaats zou zijn in Amsterdam, Rotterdam of in de Tweede Kamer, maar waar wij hier enkel hebben voor te staan de belangen van Koude- kerke, zou spr, op de algemeene strek king van het betoog niet ingaan. Spr. deelde mede, dat B. en W. voor niemand wenschen onder te doen, in medelijden en medegevoelen met de werkloozen. Zij hebben echter ook de belangen van an dere ingezetenen op het oog. Het aantal ingezetenen wier inkomen niet uitgaat boven dat van de werkloozen, neemt toe en nochtans moeten deze hun belasting penningen offeren. Ook de beter gesitu eerden krijgen het steeds moeilijker. Een en ander in aanmerking nemende en daarbij gevoegd de harde noodzakelijk heid om ingaande 1937 nieuwe lasten op de ingezetenen te leggen, meenden B. en W. niet anders te mogen doen, dan hun voorstel warm aan te bevelen. Met de stem van den heer Sanderse tegen, werd dit aangenomen. Z. h. st. werd besloten den pensioens grondslag van den heer A. van Dorst, ingaande 1 Januari 1936, vast te stellen op 573. Besloten werd tot voorloopige vast stelling der gemeenterekening dienst 1935. Gew. dienst: ontvangsten 119.935, uitgaven 114.723, batig slot 5212. Kapitaaldienst: ontvangsten 2209, uit gaven 5609, nadeeïig saldo 3400. Besloten werd in de verordening, re gelende de eischen van benoembaarheid enz. van de veldwachters, de bepaling op te nemen, dat dienstjaren door capi- tulanten doorgebracht, niet voor perio dieke verhooging meetellen. Rondvraag. De heer De Lange wees op den slechten toestand waarin zich de Kou- dekerke-Vlissingsche weg bevindt nabij den Verbrande Hofweg., Spr. bepleitte verder voorziening in de wijze waarop het rijwielpad nabij den grenspaal moet worden verlaten. Zooals dat nu is, achtte spr. het gevaarlijk. De heer Sanderse vroeg naar het trottoir aan den Langevielesingel. De heer Lorier klaagde over de straatverlichting aan den Nieuwen Vlis- singschen weg. Er zijn n.l. lantaarns die inplaats van 's avonds, overdag branden. De heer M o e n s vroeg naar het uit breidingsplan. De V o o r z. deelde den heer De Lan ge mede, dat reeds opdracht gegeven is den Koudekerke-Vlissingsche weg nabij den Vebrande Hofweg te herstellen. Het verlaten van het rijwielpad nabij den grenspaal zal onder het oog gezien worden. Den heer Lorier deelde de voorzitter mede, dat de straatverlichting pas brandt en dan duurt het altijd even voordat alle lantaarns goed en op tijd branden. De aandacht van de gasfabriek zal er echter op worden gevestigd. Den heer Moens werd medegedeeld, dat dezer dagen 't uitbreidingsplan voor de raadsleden ter inzage wordt gelegd. Het trottoir aan den Lange vielesingel. Omtrent het trottoir aan den Lange vielesingel zeide de voorz., dat dit ge legd zal worden in dat gedeelte, dat het meest van het water te lijden heeft. Een drietal bev/oners wenschten hun mede werking niet te verleenen; voor hun wo ningen zal grind gelegd worden binnen een trottoirband. Voorts deelde spreker mede, dat hem gebleken is, dat het niet leggen van het trottoir voor het andere complex wo ningen aan den Langevielesingel niet het gevolg is van een actie welke de heer Sanderse zou hebben gevoerd. Wel is de heer Sanderse het raadslid waarover in de vorige vergadering gesproken is. Waar echter de verklaringen van den hr, Sanderse en van den betrokken be woner geheel verschillend zijn, kan een nader onderzoek moeilijk worden inge steld en is deze zaak voor spreker af. Eden lijdt aan een lichte aanval van waterpokken. Hij zal zich eenigen tijd uit het ministerie van buitenland- sche zaken terug moeten trekken. Afschaffing van het bagno Men verneemt, dat de ministers van koloniën en justitie een wetsontwerp hebben aangekondigd tot af schaffing van het bagno. Het transport van dwangar beiders naar Guiana is inmiddels reeds opgeschort. De Bondskanselarij heeft de ver- eeniging der Wereldvrede-padvinders in Oostenrijk ontbonden, omdat het een verkapte socialistische organisatie was, Een Rembrandt ontdekt In het dorp Kladno is een schilderij ontdekt, welke vermoedelijk door Rembrandt is geschilderd. Het schilderstuk was geborgen op een zolder en kwam voor den dag toen de regeering gelastte, dat voor de bescher ming van aanvallen uit de lucht alle rommel van de zoders moest worden geruimd. OOK DAAR NAAR KIESRECHTHERVORMING. Minister Goemboes, die een kiesrecht hervorming noodzakelijk acht, heeft den voorzitter van de Kamer verzocht alle partijen bijeen te roepen, opdat deze hun gezichtspunten in deze kwestie uiteen zullen kunnen zetten. De vergadering zal onmiddellijk na het weder bijeenkomen van de Kamer moeten worden bijeenge roepen. Behalve over de kiesrechthervorming zal zij zich tevens hebben uft te spreken over een eventueele uitbreiding der be voegdheden van den regent en over de hervorming van de Eerste Kamer,. Vlieger-deserteur neergestort, Nabij Goia Delcolle heeft een Zuid-Slavisch vliegtuig een noodlanding gemaakt. De piloot, een Zuid-Slavisch luitenant, bleef ongedeerd. Hij verklaarde aan de gen darmes die hem ondervroegen, dat hij gedeserteerd was. Hij had geen identi teitspapieren bij zich. Zijn toestel was licht beschadigd. Apostolisch visitator. De aartsbis schop van Rhodes, mgr. CasteRani, is be noemd tot apostolisch visitator van het Ethiopische rijk. Nieuwe lichting opgekomen, Het roode leger is thans tot een vredes- sterkte van 1.600.000 man gebracht door het opkomen van de geheele lichting 1914 en de helft van de lichting 1915. Tezamen tellen deze lichtingen 900.000 recruten. Moskou zonder g£ls. Het gemeente bestuur van Moskou heeft allen ver bruikers van electrischen stroom ver zocht het verbruik met 15 pet. te ver minderen. Indi enaan dit verzoek geen gevolg wordt gegeven zal de stroom worden afgesneden. Ofschoon geejj re den voor dezen maatregel wordt opge geven, is dit waarschijnlijk een gevolg van onvoldoende productie. De stad zit verder reeds vier dagen zonder g,as. Het vlootvraagstuk, In een nota aan de Britsche regeering deelt Japan mede, voornemens te zijn, 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 aan duik- booten, die afgevoerd zouden moeten worden, in dienst te houden. Dertig-jarig jubileum. Men schrijft ons: De firma BehaegelDe Nijs vierde op 1 Sept. 1.1. den dag waarop hare mecha nische tricotagefabriek te Hulst 30 jd- ren bestond. De familie Behaegel te St. Nicolaes (W.) welke reeds van geslachten terug tot de aanzienlijkste fabrikanten van de tricotage-industrie gerekend wordt, had in 1906 toen ze haar filiaalbedrijf te Hu(st stichtte al sinds 40 jaren zakenre laties gehad met den groothandel in Ne derland. Wat dit oude fabrikantenge slacht voor het maatschappelijke wel zijn beteekende blijkt wel uit den in vloed welk ezij op de uitbreiding der tricotage-industrie heeft gehad, alsook uit de honderden personen die in haren dienst een bestaan hebben gevonden. Van oudsher haad de firma Behaegel, ook in Nederland, de reputatie van pri ma fabrikaat te maken, wat natuurlijk insloot dat zij met gestrenge hand hare fabricatie door vakkundig personeel liet verrichten. Zij die een aantal jaren in haren dienst waren geweest, waren ge zochte vaklieden in de industrie of kon den, met de vrije concurrentie welke bestond, voor zich zelf beginnen te fa- briceeren. Zoo zijn er eenige tientallen fabri kanten aaan te wijzen, die zelf of wier ouders vroeger het vak in dienst bij de firma Behaegel hebben geleerd. Wat het bestaan vinden betreft ook nu nog zijn er eenig'e tientallen perso nen die reeds langer dan 25 jaren in dienst der firma zijn, waaronder een 6- tal langer dan 40 en enkele die langer dan 50 jaren in dienst zijn,, Toen in 1906 tot het stichten der fa briek te Hulst werd overgegaan stond de firma Behaegel daar voor groote moeilijkheden. Industrie was toen in het land van Hulst niet bekend en op het vestigen van fabrieken was men toen niet gesteld. Gelukkig wilden toch en kele autoriteiten meewerken om te ver krijgen dat de arbeidende bevolking in een fabriek ging werken. Met eenig per soneel van de fabriek van St. Nicolaas werd in 1906 begonnen aan een 30-tal personen het vak der mechanische breie- rij te leeren. Want van den beginne af werd mef mechanische breimachines gewerkt en niet met handbreimachines zooals toen nog' algemeen gebruik was. Zoo werden de heeren Behaegel de stichters van de tex-tieHind'ustrie in Zeeuwsch) Vlaande- deren,. Vele kosten en enorme moeite hebben zij zich getroost om aan de be volking, welke aanvankelijk geen zin voor industriewerk had, het vak der breierij -aan te leeren. Een aantal jaren later kenden reeds een honderdtal menschen te Hulst en omstreken het tricotagevak. Dit aantal groeide in den loop der jaren zoodat 't vak allengs in breede lagen der bevol king bekend werd. Het belang daarvan voor deze streek zou tijdens en na den wereldoorlog blij ken. Terwijl vóór den oorlog aan de pro ducten de hoogste eischenwerden ge steld en dus vakkennis de grootste rol speelde, waren tijdens den oorlog de eischen zeer gering en kon men met weinig of g'een vakkennis verkoopbare waar maken. Het te kort aan goederen was zoo groot dat het leveren de hoofd zaak was en nauwelijks- naar kwaliteit' gekeken werd. Zoo ontstonden op verschillende plaat sen in Nederland tricotage-fabrieken, vooral ook na den oorlog,, Te Hulst was de industrie toen reeds ingevoerd en het getaal vaklieden was aanzienlijk vergroot door de vele vluch telingen uit het land van Waes, Het groote te kort aan goederen eenerzijds en het aanwezig zijn van een klasse vaklieden anderzijds maakten het mo gelijk dat tijdens, en na den oorlog eeni ge winkeliers te Huist konden gaan fa- Driceeren, wat zij deden met personeel, gedeeltelijk afkomstig van de firma Be- laegelDe Nijs. De tricotag'e-industrie breidde zich toen uit tot een vijftal bedrijven. In 1918, het laatste jaar van den oor- og, moest de fabriek te Hulst het groot ste deel van het jaar stilgelegd worden daar er toen geen voldoende grondstof fen te krijgen waren. De wérklieden; die voor maanden naar huis moesten, rregen al dien tijd het halve loon uit- jetaald. Het administratief en technisch personeel, dat ook bijna geen werk had, kreeg de volle salarissen doorbetaald. Dit typeert de heeren Behaegel als werkgevers,. Het was het streven van de irma Behaegel zooveele mogelijk met personeel uit Zeeuwsch-Vlaanderen te werken, zoodat sinds jaren terug het personeel overwegend Nederlandsch is. In 1924 werd de heer F. Koch uit Ter Sfeuzen door de heeren Behaegel tot di recteur benoemd van de mechanische tricotage-fabriek in Hulst. Door de toe nemende drukte is er in 1927 toe over gegaan de fabriek te Hulst te verg'roo- ten, Eenige jaren nadien bestond het personeel daar uit ruim 200 personen. De firma Behaegel heeft in het land van Hulst van oudsher den naam van 'linke loonen te ibetalen. Inderdaad leeft zij altijd Nederlandsche arbeids toestanden en loonen in haar fabriek gehad. Zij heeft in belangrijke mate de welvaart van Hulst en omstreken be vorderd. De Biennale. Te Venetië zijn op de vierde film- Biennale door de jury Woensdagavond de prijswinnaars bekend gemaakt. Als beste film der tentoonstelling werd bekroond ,,Der Kaiser von Kaliforn'ën van Louis Trenkler (Duitschl,and). Paul Muni als Louis Pasteur werd als de beste acteur beschouwd en Anabella als de beste actrice. Als de beste re gisseur werd aangewezen Jacques Fey- der voor de film ,,Heldenkermis." „Schlussakkord" van de U, F. A. kreeg den prijs voor de beste muzikale film, Geen enkele Nederlandsche film is bekroond. VOETBAL. Om 't Goesche Wapenschild. Naar wij vernemen i,s de eindstrijd om 't Goesche Wapenschild, die tus- schen Zeel.andia en Vlissingen zal plaats hebben, thans definitief vastgesteld op Zondag 6 September a.s. op hei Goesche Sportpark. De Zeeuwsche Voetbalbond, heeft, evenals een aantal erkende voetbalbon den den heer A„ Scïïröder, voorzitter van den Brab. Voetbalbond en van de Federatie van erkende voetbalbonden, candidaat gesteld voor de functie van* bestuurslid van den K. N. V. B„ De Westelijke Eerste Klassers daar entegen hebben candidaat gesteld den hear Lameij. Beide candidaturen zijn ingediend in de vacature-A. de Haan, Eigenaardig is, dat de heer Lameij, men zou kunnen zeggen de nestor van den K. N, V. B., een candidatuur aan vaardt, terwijl hij bijna op iedere ver gadering van den K N. V. B. een lans breekt 'voor het jinvoeren van ,,jong bloed" in de leiding. ATHLETIEK, Gisteren was het de laatste dag van de tweedaag'sche int. atletiekwedstrij den, welke te Gothenburg zijn gehou den, Onze landgenoot Osendarp, die Dinsdag de 100 m voor den Amerikaan Draper had gewonnen, kwam gisteren tegen denzelfden looper op de 200 m uit. Ditmaal won de Amerikaan in 21,5 sec,, terwijl onze landgenoot met gering ver schil tweede werd. POSTDUIVEN. De Z. VI. Bond hield op Zondag 30 Augustus een vliegwedstrijd van Ajr- ras uit. De snelheid bedroeg J102 m tot 1045 m. De prijzen werden behaald ,als volgt: 1 B. P, de Ridder te Cadzand; 2 W. van Acker, aldaar; 3 en 4 I. van Grol, aldaar; 5 I, de Neef, aldaar; 6 en 8 P. van Hee aldaar; 7 I. Wage te Oostburg; 9 A. Vasseur te Cadzand; 10 W. Brevet aldaar; 11 en 1 overduif M. van Hee aldaar en P. C. de Meij .aldaar 1 overduif. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Woensdag 2 Sep tember werden de volgende vonnissen uitgesproken: opzettelijk een diensthandeling van een ambtenaar beletten: A. T., 38 jaar winkelier te Goes 40 of 20 dagen hechtenis; oplichting: P,. J. v. d. V., 22 jaar, arbeider te Vogelwaarde (Stoppel dijk), officier van Justitie niet ontvanke lijk verklaard in zijn strafvordering. Middelburg, 2 Sept.. Op de groentenveiling deden: doppers 1215, Spinazie 58, Postelein 49, Augur ken 19, Suikerboonen 36, Stoksnij- boonen 510, Stamsnijboonen 37, Stokprincessenboonen 511, Stamprin- cessenboonen 39, Savoye kool 24, Roode kool 25, Koolrapen 111A, Zil veruien 914, uien 12 ct., alles per" kg; Peterselie 37, Zuring 24, Ker vel 3 ct., alles per chip; Peën 25%, Rapen 24, Kroten 23 y2, Prei 4 6, Rammenas 1%2 ct., alles per bos; Bloemkool IV28, Andijvie 1, Krop sla 1, Komkommers 12 ct., alles per stuk. Bloemen: Afrikaantjes 2 ct., Gladiolen 13 ct. beide per bos; Bego nia's 3 ct. per stuk. Middelburg, 2 Sept. Fruitvei ling. Pruimen: Gele 69, Reine Victo ria 813, Washington 1112, Tonne- boer 68, Reine Claude 29, Blauwe Druiven '20:26 ct., alles per kg. Perzi ken 36 ct. per stuk. O o st b u r g, 2 Sept. Avicultura: Aanvoer 99 kg boter; prijs 1.13 li.58 per kg. ▼an geadverteerde of te adverteeren var gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen e» andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. DO 3 Sept. Belichting Stadh 22,0023 t. g. Congres Ned. Bond Gem. Ambten, 26 Aug. NISSE. De mazelen heerschen hier in elk huis waar kinderen zijn. 't Is te ver wachten, dat bij de heropening der school na de vacantie, op 1 Sept., bijna geen kinderen ter school zullen komen. Gelukkig schijnen de mazelen niet kwaadaardig te zijn. 's-GRAVENHAGE. In antwoord op de interpellatie van den heer Elout over Indië, zeide de minister van Koloniën, dat verandering in de tegenwoordige At- jeh-politiek onverantwoordelijk zou zijn. Maatregelen tot tegemoetkoming in den hachelijken toestand der suikerindustrie zijn weldra te wachten. WEENEN. De Bulgarenvorst is twee dagen in een klooster gevangen gehou den vóór zijn inscheping. Volgens ge rucht kwam het schip te Reni, en vroeg de commandant bevelen van het bestuur te Sofia. Het antwoord luidde: „Vorst terugbrengen". ONDERWIJS. Het tractement van den te benoemen onderwijzer te Biervliet be draagt 450, GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijzonderheid in de dierenwereld, kan van St. Maartensdijk gemeld worden, dat op de hofstede, bewoond door I. Hage Dzn. een varken niet minder dan 21 levende jongen ter wereld bracht. De bekende Belgische arbeidscom missie kwam bij haar enquête te Eeclo tot de wetenschap, dat dit fabrieksstadje van 12.000 inwoners 350 kroegen bezit. 28 Aug. YERSEKE. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, deel de de voorzitter mede, dat Gedep. Sta ten de verlaging van het traktement van 800 tot 700 voor een onderwijzer met Fransche akte nog niet hebben goed gekeurd. Als zich voor 700 sollicitan ten aanmeldden, zou de goedkeuring vol gen. Daar zich evenwel nog geen enkele sollicitant opgedaan heeft, stelde de voorzitter voor, het traktement weer op 800 te brengen. Hiertoe werd besloten. GEMENGDE BERICHTEN. Eene mi litaire autoriteit in eene garnizoens plaats, niet ver van de hoofdstad gele gen, ontving dezer dagen van den eer sten wethouder, tevens fungeerend bur gemeester eener welvarende gemeente, het volgende officieele briefje: ,,de wel Ed Heer Oversten, met beleeft verzoek voor de famieltje van de of hij een a twee dagen promiscie kunt krygen om het bij zyn van een broeder van hem die gaat trouwen. By af weezen van den Burgemeester weth. 31 Aug. GOES. Morgen, 31 Aug, verjaart onze jeugdige Kroonprinses. Al zijn hier niet, zooals elders, feesten te harer eere ge organiseerd, wij vertrouwen dat men ook in Goes en omstreken zich verheugt in de vreugde van ons vorstelijk huis. Wij vert'rouwen dat een volgend jaar in Goes personen zullen gevonden worden, die het initiatief nemen om ook hier voor taan den 31 en Augustus tot een nationa- len feestdag te maken. BUITENLAND, Juist eene week ge leden werd Europa in rep en roer ge bracht door de verdwijning van den Vorst van Bulgarije. Thans kan gemeld worden, dat hij naar de hoofdstad van zijn land is teruggebracht. Omtrent zijne aankomst daar zijn nog geene berichten ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN. Van het wrak der ,,Lutine" werden Vrijdag aan gebracht 9 goudstukken, 200 heele en 13 kleine Spaansche matten, een zilverstuk je, 7 koperen stukken, een zilveren hor loge en een zilveren lepel. DO 3 Sept. Muzikale Wandeling Muz. Ver, Crescendo". Vertr. 19.30 h Rep. lokaal. VR 4 Sept GOES. DO 3 Sept VR 4 Sept BIOSCOPEN. CITY, Midbi. VR 4 Sept.—DO 10 Sept. Savoy Hotel 217" en „Radicr Auto Nr 17". 20,00 h, ZO matinee 15,00 h. Wo 15,00 h Kinder Mat. ELECTRO, Midb, VR 4 SeptDO 10 „Vlucht voor het Noodlot" en „Handen boven Tafel". 20,00 h. ZO Matinée 15,00 h. GRAND THEATER, Goes VR 4 Sept.— Dl 8 Sept. „Gern hab ich die frauen geküst" en ,,In het Witte Paard'20.00 h. ZO Matinée 15,00 h. ALGEMEEN; VR 4 Sep. Buitengew. Alg. Verg N.V. Walch. Fruitteelt Mij. te Nw. en St, Joosland; 20,00 h. VR 4 Sept. Jaarl. Alg. Verg. Aandeelh. Stoomtram Mij. BreskensMal- deghem N.V. te Breskens, Hotel „de Burg" te Middelburg 13,30 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burgi

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6