KERK EN SCHOOL. BURGERLIJKER STAND. Ti 9EURS- EN WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. f AMSTERDAM, 3 September.. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88%89 Amsterdam 1934-4% 10099% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93% Zeeuws. Hyp. B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44% A AmstercL Bank 122123% C Rott. Bankver. 117 A Twentsche Bank 83%83% A Pref. Jurgens A 104% A Ned. Gist- en Sp.fabriek 385382% A De Schelde Ni.B. 28%—30% C Am. Smelt Ref. 50%50% C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy. 1919% langstelling was zeer groot misschien wel daar dit jaar de muziek van 't fan fare in harmonie is omgezet; ook de schoone verlichting op de tent zal daar toe hebben bijgedragen. De hr. Hart- hoorn heeft in den korten tijd van nog geen jaar de harmonie al ver gebrachl en er is zelfs een plan om aan het festi val te Hansweert deel te nemen. Aan goeden steun van de burgerij ont breekt het niet en de harmonie onder de leden is best. BORSSELEN. Bij gunstig weer zal het muziekgezelschap „Concordia" van Krabbendijke a.s. Zaterdagavond een concert gaan geven op de muziektent alhier. YERSEKE. Nu de zaadbanken op de Schelde en Zeeuwsche stroomen sedert 1 Sept. zijn opengesteld verdient menige schipper een boterham, de aanvoer is groot maar de vraag nog grooter, de prijs is evenwel niet hoog. Voor mooie partijtjes iets boven de 50 wordt voor .plindere slechts 4045 ets per ton be dongen. YERSEKE. Men .schrijft ons: Reeds meermalen hebben we in deze courant de meening verkondigd, d,at de handels politiek van het bestuur van het Cen traal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom niet juist zou zijn voor de mosselkweekers en de mosselcultuur in t algemeen. De bewijzen liggen voor het grijpen, allereerst: de omzet van consumptie-mosselen in het buitenland is ongeveer 20 pet. achteruitgelocpcn en dat niettegenstaande den koelen zo mer en de uitstekende kw.aliteit dei- mosselen (die in 1^5 heel wat minder was). Dit is o.i. te wijten aan de monopo lie-verleening, aan het stelselmatig wei geren van mosselen aan handelaren die om de een of andere reden geen mossels kregen. Daardoor is het afzetgebied verkleind en de omzet min der geworden. Dit blijft doorgaan. Is in 1935 de Pa- rijsche markt 28 Augs. opengegaan nu 3 September is het nog verboden naar Parijs mosselen te zenden en naar ver luidt zal daar pas 15 October mee mo gen begonnen worden. Gaat dat door dan zal dit voor Parijs een 50,000 zak schelen; een niet onaanzienlijke hoe veelheid. Wat is nu de reden daarvan? Waarom mogen nu nog geen mosselen naar Pa rijs verzonden worden? Waarom is die markt ook in 1935 een geheele maand (December) gesloten geweest? Dit zijn vragen die wel eens beantwoord mogen worden. Bezien in het licht van de mo nopoliseering der combinatie Parijs spel van gunst en willekeur en fooien rijst de vraag wat toch wel de reden van een en ander nvag zijn? Zoo zien we dus: le de export naar België is vermin derd; 2e de export naar Engeland ligt bijna stil; 3e de export naar Parijs ge heel stilgelegd. Als gevolg van een en ander de werk loosheid grooter geworden en vele men- 'schen, zoogenaamde leurders, .aangewe zen op steunverleening en armbestuur. De burgemeester van Yerseke heeft den betrokken minister een lijst van 40 a 50 personen toegezonden die schade lijden door de maatregelen van bestuur- deren van het C. V. K. Reeds meermalen is er aangedrongen op vrijheid van handel; ieder die wi verkoopen ga zijn gang; geen monopo liseering der markten. Het C. V. K, is opgericht voor de kweekers. Laat het daarbij blijven. Nu is toch wel voldoende gebleken dat de kwee kers niet gebaat zijn bij de tot heden gevolgde handelspolititek. Het zooge naamde protest-comité heeft namens 2/3 der georganiseerde mosselkweekers aan den minister gevraagd: vrije handel en eerlijke verdeeling der orders. Axels feest. Axel viert feest.... Het aloude ste deke waar volgens ds. Scharp reeds in het jaar 813 een Godshuis voor mannen werd gesticht heeft zich in een kleu rig feestgewaad gestoken om op waar dige wijze het feit te herdenken, dat het vóór 350 jaren door Prins M.aur ts op de Spanjaarden werd veroverd. Een eindelooze file van auto's, motor rijwielen en fietsen volgde gisteren de wegen die naar Axel le'den. Van heinde pn verre stroomden duizenden belang A Born. Sum. H.M. 152%—153%, A Ned. Wol Mij. 92—93. A J. C. Japan Ln. 40 A Rotterd. Lloyd 44%45%, A S. M. Nederland 42%43%, A Houth. Alberts 6565. Union Pac. Rr. 8585, C Int. Nickel Cy. 32%— 33%. Ned. 1000-4 99%^99%-%_. O. Indië 34 1000-4 98%—98%-% Duitschl. '30 1000-5% 21—21%, Engeland 1960-90 4 73%—73%, A Koloniale Bnk, 47%48-%. A N.I. Hbk. 1000 110—110%. C Ned. H. M. 1000 137%—137%. A v. Berkels Pat. 35%—38% C Calvé-Delft 58%—58. A G. Suiker Mpij. 114%115 A Philips Gem. B. afg. 163%—165-67 C Unilever 117—117%-17 C Am. Car Foundry 26%—26%-% C Anaconda Cop. 2323%-% stellenden toe om de optocht gade te slaan. Op verschillende plaatsen zijn prach tige eere poorten opgericht. In de huis aan huis versierde straten lezen we vele opschriften. Zoo zien we in de Pie- ter Paulusstraat: „Wees welkom Prins in onze veste Des vijands dwinglandij Sloeg hij terneer en gaf ten leste Ons volk de vrijheid weer." De Zeestraat begroet haar bezoekers met deze woorden: „Kom gerust naar binnen, goede liên, Er is geen Spanjaard meer te zien." En aan het einde van deze straat leest men: „Ge kwaamt tot ons, keert ge thans [weer, Bedankt en tot de naaste keer." Uit de richting van Ter Neuzen na dert eéri schitterende stoet. Herauten te paard rijden voorop, gevolgd door twee pages, die de stadssleutels dra gen. Dan volgen prins Maurits, Philips Sydney en Hohenlo, een drietal dat bij de inname der stad zoo'n groote rol heeft gespeeld. Daarna komen een drietal adelijke da mes vergezeld van hun hofdames. Rui ters, krijgsgevangenen, piekeniers, bur gemeester en schepenen, poorters en poorteressen geven den stoet met hun kleurige, zestiende eeuwsche kleedij een fleurig en schitterend aanzien. Een praalwagen voorstellende de vereeniging Axel met de Zeven provinciën besluit den optocht. De grootste drukte is er bij het ge bouw van de Chr. Landbouwschool, waar de oude landpoort is opgericht. Bij deze p'aatc is een baldakijn verrezen waar o.m. hebben plaats genomen jhr. mr. Quarles van Ufford, de leden van Ged. mr. P. Dieleman en J. A. van Rom- pu en verder het volledig college van burgemeester en wethouders met den secretaris en de feestcommissie. H'er houdt de stoet stil en nadat de magistraat van Axel, Jan Serlippens 'n plechtige redevoering tof den Prins heeft gehouden welke door dezen beantwoord wordt, worden de stedelijke sleutels overhandigd en vervolgt de stoet zijn weg. Concerten die op de Markt werden gegeven en een vuurwerk dat op het zgn. Plaatje werd afgestoken hielden de talrijke feestgangers tot laat bijeen en tot in de kleine uurtjes heerschte er 'n groote drukte. Het aloude Axel dat zoovele malen treffende bewijzen van aanhankelijkhei'' aan het Huis van Oranje heeft gegeven, heeft zijn vurige liefde en trouw met deze feestweek wederom ondubbelzin nig bevestigd. Dinsdagavond werd in het kerk gebouw der Geref, Gem. te Krab- b e n d ij k e, cand. v. d. Berg beves tigd door ds. Kersten uit Rotterdam. Geslaagd voor diploma hoofd- leerares der Ned. Mode-Vakschool Ver te Utrecht, mej. J, Baveco te K r u i- n i n g e n. Na gehouden examen heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Zee land toegelaten tot den evangelie dienst in de Ned. Herv. Kerk de heeren: D. J. de Reus te 's Gravenhage candi- daat aan de Universiteit te Leiden. F, J. Zuiderduijn te Rockanje, candidaat aan de universiteit te Utrecht en J Hoogenkamp te Harderwijk candidaat aan de Universiteit te Utrecht. Ritthem. Over de maand Augustus. Overleden: Ab, Gerritse 70 j.., man van M. Zeevaart. Koudekerke. Getrouwd: J. de Hamer 28 j. en C. C de Voogd 23 i. M. Jobse 24 j. en M Te vel' 20 j. Bevallen: L. Marinusse. geb. Geljon, d. J. Brasser, geb. den Boer. dj, J. Koppejan, geb, Dellebeke, di, (le venloos). (V. C) Veere. Van 1 tot 31 Augustus. Overleden: C, Kamermans wed. van C. M. Douw 82 j. C Kennec Copper 2828%-% C Un. States Leatheer 3%3% C U. States St. C. 42%—42%-% A Kon. Petr. Mpiji 286—288%-89 C Contin. Oil Cy. 18%—18%-% C Philips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 11%11% C Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepvi. U. 52%53%-55 A H.V. Amsterdam 288289%-87 A Java Cult. Mij. 119—120. A N.I. Suiker U. 99%100. A Deli Batavia 184%—183%-87. C Deli-Mij. 1000 244%—245%-46%. A Senembah 224%229%. C Baltimore en Ohio 14%14%, C Southern P,ac. Cy. 25%'25%, A Southern Rlw. 1313%, A Amst. Rubb. C. 144%—146-45%, A Deli-Bat, Rubb. 7473%. A Hessa Rubber 101%101%. A Serbadjadi S.R. 66%65%, De Nederlandsche Bond van Gemeen teambtenaren houdt dit jaar haar Bondsdagen in Zeeland, en wel te Mid delburg. Dit houdt verband met het 40- jarig bestaan van de afdeeling Zeeland van dezen bond. Receptie. De afdeeling Zeeland hield Woens dagmiddag een zeer druk bezochte re ceptie in hotel De Burg. Er waren enkele frame bloemstukken w.o. een van de afdeeling Friesland, die daarmede getuigde van den sterken band tusschen Noord en Zuid, niette genstaande den grooten afstand. Verder waren er o.a, bloemen van de onderaf- deelingen Walcheren cn Zuid- en Noord-Beveland. Onder de bezoeker.; waren o.a. afge vaardigden van verschillende gemeen ten en van organisaties, als ook de bei de inspecteurs van het L. O. in Zeeland, de griffier der Staten van Zeeland, en kele provinciale ambtenaren en hoofden van takken van dienst der gemeente Middelburg. De presentielijst telde 117 namen. De Bondsvoorzitter de heer J. K a m- m a n, heeft de afdeeling gecomplimen teerd en daarbij gelegenheid gevonden er op te wijzen wat wijlen de heer J. N. Elenbaas, in leven voorzitter der afdee ling voor den Bond en voor de ambte naren in het algemeen heeft gepresteerd. Namens den Bond bood spr. de af deeling een voorzittershamer aan. De heer D. Fonkert Jr., voorzit ter van de afdeeling Zuid-Holland, com plimenteerde de jubilaresse namens al le afdeeingen. De burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout sprak namens die gemeente en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van West- kapelle namens de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen op Wal cheren, De afdeelingsvoorzitter, de heer J. I, van Ballegoyen de Jong, heeft de verschillende sprekers dank gebracht voor hun woorden. Verwelkoming. In de benedenzaal van de Eendracht had om half zeven de verwelkoming van de congressisten plaats bij monde van den voorzitter der afdeeling, den heer Van Ballegoyen de Jong, die er o.a. op wees, dat er een tijd was, d&t Mid delburg na Amsterdam de grootste stad van Nederland was, die nu samen Ne derland vormen. Zij draagt nog vele herinneringen aan die oudheid, al is de handel en scheepvaart er vervangen door den landboüw. En daarin staat Zeeland aan den spits. Men zal een groot deel van de provincie gaan zien en spr. hoopt, dat deze dagen zullen zijn aangenaam en in het belang van den Bond van' Gemeenteambtenaren. De Bondsvoorzitter, de heer J, Kam man, bracht dank voor dat welkom. Officieele ontvangst? Nadat voor het Stadhuis een foto was genomen van de leden en de velen hunner vergezellende dames, had in de Raadszaal de officieele verwelkoming plaats door het volledige college van B. en W. en de Raadsleden mevrouw Weifl en de heeren v. d. Feltz en Hart- hoorn. De burgemeester, de heer M, F e r n- h o u t, richtte zich tot de gasten en noemde het een bijzonder voorrecht dit aanzienlijk gezelschap te mog'en begroe ten en hen als gasten welkom te mogen heeten. Aanzienlijk noemde spr. het ge zelschap, behalve uit hoofde van zijne getalsterkte, ook om de beteekenis van van den Bond, dien het vertegenwoor digt. Maar ook is hef bij uitstek wel kom uit hoofde van zijn aard. Men be groet allen als goede bekenden, als vrienden, durft spr. wel zeggen en de gasten gevoelen zich thuis op het ge meentehuis,. Nergens in Middelburg zou den zij zich zoo recht thuis gevoelen, als juist daar en bij het gemeentebestuur. Hieruit mag' men niet concludeeren, dat men dus elkaar weinig of niets zou hebben te zeggen. Integendeel. •Spr. zal zelfs moeite hebben daarbij binnen beknopt bestek te blijven. De Nederlandsche Bond van Gemeente-1 Ambtenaren heeft onder bekwame lei ding, 'door zijn talrijke en voortreffe- lijkee bondsinstellingen, en zijn publica ties al of niet met anders georiënteerde bonden en vereenigingen, veel mogen onderriemen en veel mogen bereiken. Niet alleen tot versterking van de po WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.41% 7741% Berlijn 59.23 59.22% Parijs 9.69% 9.69% Brussel 24.87 24.85 Zwitserland 48.01 48.01 Kopenhagen 33.12% 33.10 Stockholm 38.25 38.22% Oslo 37.27% 37.25 New York 1.47% 1.47% Praag 6.09 6.09 Prolongatie 1 1 Part. Disconto 1% 1%-% Daggeld Registermarken 32 31% Cred. Sperrmarken 13% 13% Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken 41 41 Bankpapier 37% 36% Beursthermometer van Donderdag. Markt sitie van de ambtenaren der gemeenten en tot ruimere waardeering van hun ar beid, maar ontzaggelijk veel ook, voor de vergrooting van hun vakbekwaam heid, voor de verbreeding en verdie ping van hunne theoretische kennis en voor ihunne algemeenee 'vorming. Uit ïoofde van dat alles heeft deze Bond een eervolle plaats weten in te nemen in de rij van andere soortgelijke organi saties, zijn leden en nu reeds enkele ge neraties in hooge mate aan zich weten te verplichten, en ook de belangen der gemeenschaap ten zeerste weten te die nen. De eleveering toch van het corps administreerende, adviseerende, in eenigerlei kring in meerdere of mindere mate leiding gevende ambtenaren, is sa mengevallen met het ontwikkelingspro ces, dat zich in de gemeente-administra tie, in het gemeentelijk beheer in het gemeentelijk beheer in het algemeen voltrok, in verband met de uitbreiding der gemeentelijke bemoeiingen, gevolg grootendeels van het contact, dat er ge stadig aan en voortdurend groeide, tus schen de overheid in het algemeen, de gemeentelijke overheid in het bijzon der, eener- en het economische en soci ale leven anderzijds. Zoo heeft de geste der gemeente en van hare ambtenaren, gaandeweg groo- tere en diepere beteekenis gekregen naar de zijde van de Centr,ale Regeering en naar die van het algemeen Volksle ven. Dit proces zal noch in den kring der gemeentebestuurders, noch in dien der gemeentenaren, noch in die der ge meenteambtenaren, op enkel toejuiching kunnen rekenen. Over het al of niet gewenscht zijn ivan vermeerdering of vermindering van het aantal draden, die er tusschen de gemeenten en aller lei kringen en sfeeren van het Volks leven gesponnen zijn, wil spr, nu niet handelen. En evenmin treedt spr. in be schouwingen over de in de latere jaren opgekomen aanmerkelijke accentverleg ging in de verhouding tusschen Lands- en plaatselijk bestuur, zooals die zeer verscherpt geworden is, door den ge- lijktijdigen financieelen nood van Rijk en gemeenten. Geen verschil zal er be staan over het feit, dat deze g,ang van zaken onafwijsbaar hoogere eischen heeft moeten stellen aan het gehalte van den gemeente-ambtenaar, zwaardere eischen aan zijn bekwaamheid, kennis, toewijding en werkkracht. Noch ook hierover, dat de Nederlandsche gemeen teambtenaar van nu, zich over h*?t al gemeen uitnemend opgewassen toont te gen de hem toevertrouwde, zooveel meer gecompliceerd geworden taak. Niet minder dan vorige generaties dat deden, die werkten onder verhoudingen, van zooveel eenvoudiger structuur. Spr. meent wel te mogen zeggen, dat de gemeentebesturen de beteekenis van den Bond voor zijn leden erkennend, grit bereid zijn, naar verdienste te waar- deeren het profijt, dat zijn arbeid ook voor de Nederlandsche gemeenten heeft opgeleverd. De ambtenaren hebben le ven en krachten in dienst gesteld van de Overheid, en namen daarmede delica te plichten op zich. Deze taak in dienst dier overheid, rust met heel het gemeen telijk- en staatsbestel op de Pijlers van Gezag en Vrijheid. Men moet die pijlers schragen individueel, organisatorisch en ambtelijk. Men moet waken over de subtiliteit van die sferen. Gezag en Vrijheid wer den verdedigd en gehandhaafd door wat den naam van Oranje droeg en vraagt. Men zegt, dat de Ambtenarij niet menschelijkerwijze volmaakt is. De Nederlandsche gemeenteambtenaar, dienaar van overheid en van waarlijk algemeen Volksbelang verheffe de re putatie van zijn corps, altijd Excelsior, en de Nederlandsche Bond van gemeen teambtenaren verheffe bekwaamheid en plichtsbesef van den ambtenaarsstand. De Bond aldus spr. moge zijn 50- jarig jubileum in de komende 7 jaren aankoersen in veilige en voorspoedige vaart. En de Bondsleden mogen in Middel burg, in Zeeland, stad en land van rijke cultuur, veelzijdige schoonheid en van zeer bijzondere bekoring, enkele aange name dagen doorbrengen. De algemeene voorzitter de heer J Kamman, bracht namens alle leden dank voor de ontvangst en de hartelijke woorden van den burgemeester. Men hoopt nog veel te kunnen bewerkstelli gen voor ambtenaren en gemeenten Spr. wenscht Middelburg het beste toe en hoopt, dat het huidige gemeentebe stuur nog lang aan het hoofd ervan zal Rubber Philips Unilever (Wettig Schepen Koninkl, Obl.Markt-1 Olie H.V.A, Tabak gedeponeerd mogen staan. Hierna werden ververschingen aange boden en de vierschaar bewonderd. Een Zeeuwsche Avond. Men trok nu naar de groote zaal van het Schuttershof, waar met medewer king van Medioburgum een Zeeuwsche avond was georganiseerd. De heer J. P h. Koene, voorzitter der .regelingscommissie, /heeft in Zeeuwsch costuum allen welkom gehee- ten op vaak humoristische wijze en daarna meisjes in costuum uit verschil lende deelen der provincie voorgesteld. Het Zeeuwsch Volkslied werd spontaan gezongen, alvorens de heer Chr. J. Mazure met zijn „boertjes en boerinnetjes" op muziek van den Je- sayes-band, optrad en later na de pau ze met rhythmisce nummers. Voor de pauze heeft de afdeelings- voorz. dehr. VanBallegooijen d e J o n g nog' 'n histbrisch overzicht gegeven van de 40 jaar, dat de afdeeling Zeeland bestaat en daarbij herinnert- aan de oprichting op 3 September 1896, en aan verschillende feiten uit het le ven der afdeeling, op het gebied van vakverbetering, het bijbrengen van ken nis enz. Later kwam het mede op krach tig aandringen van wijlen den heer J. N. Elenbaas, aan wiens nagedachtenis spr. groote hulde bracht, tot de oprichting van onderafdeelingen. Spr. vraagt zich ten slotte af hoe sommige burgemees ters, secretarissen, ontvangers enz., in de talrijke kleinere en kleinste gemeen ten kunnen leven van hun traktementje, al voelt men ook de moeilijkheid de be volking nog zwaarder te belasten. Maar de administratie wordt steeds omvang rijker, steeds meer ingewikkeld, steeds moeilijker, Spr. deelt aan het slot mede, dat de eenige overgeblevenen van de oprich ters der afdeeling zijn de heeren P. de Veij, oud-ontvanger van Ierseke en P. Baurdoux, secretaris van Nieuw- en St. Joosland. Onder luide instemming wer den deze heeren benoemd tot eere-lid ingevolge het besluit der jongste verga dering. Spr. verzekerde, dat het bestuur zich zal beijveren om met een waak zaam oog in het verschiet en een vaste hand aan het roer het scheepje der af deeling langs ondiepten te voeren, ge trouw aan het Luctor et emergo. De vergadering. Heden had in het Schuttershof de ver gadering van den Bond plaats. Aanvan kelijk was het een besloten vergadering. In de openbare vergadering hield de voorzitter, de heer J. Kamman een ope ningsrede. Spr. bracht eerst hulde aan de nagedachtenis van de eere-leden jhr. mr. Chr. J. M. Ruys de Beerenbrouck, A. de Vulder van Noorden, en de leden A. de Ridder en J. C. Rijsdijk. Spr. had o.a. den burgemeester van. Middelburg ter vergadering verwelkomd en bracht nu nogmaals dank voor de ontvangst ten Raadhuize. Spr. stond daarna stil bij het wereld gebeuren, bij Abessynië, bij Spanje, bij Griekenland, en zeide, dat men ook d£ Nederland in een moeilijken tijd leeft. Spr. is overtuigd, dat het Ministerie steeds met de beste bedoelingen bezield was bij het nemen van maatregelen. In het algemeen maakt hij echter de opmer king, dat het te betreuren valt, dat die maatregelen er nog niet toe hebben ge leid dat de economische en financieele toestand er ook maar iets op vooruit gaat. De toestand is voor gemeentebestuur ders zeer deprimeerend, en voor de ge meente-ambtenaren, voor zoover zij lust hebben in hun werk, in hun vak, staat het er al net zoo bij, temeer waar zij _ia onzekerheid verkeeren omtrent hun fi nancieele positie. Spr. meende met klem er tegen op te moeten komen, dat de bijeenkomsten van den bond feestvergaderingen zijn; het zijn in de eerste plaats werkvergade ringen, maar er mogen aangename dagen aan verbonden worden. Bloeie de Ne- derlandsche Bond van Gemeente-ambte naren, tot in lengte van dagen, tot heil van zijn leden. Het reeds in het orgaan gepubliceerde jaarverslag gaf aanleiding tot discussies, inzake de geste van het hoofdbestuur ten opzichte van de samen met andere orga nisaties in 1920 opgerichte „stichting voor Bestuurswetenschappen". Als plaats voor de volgende vergade ring werd de afdeeling Limburg aange wezen. Hierna werd gepauzeerd en trok men naar de bovenzaal van „De Vergenoe ging" voor de lunch. naar ver I voor De n'eui Ot b'iiv| de m.edi hun de manö E\ ling geve hood mmtj reik| reec den buitjl chin mer regl stil hoo sch der hoe zee ger nod gel dai mi di| na

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2