DE GOUDEN RAT KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936i No. 205. Fascisme en de R. K. Kerk- MIDDELBURG. VLISSINGEN. ggaasfl Men zegt wel eens, dat de R.K. Kerk van aanpakken zoowel als van aanpas sen weet. Die gedachte komt op, wanneer men den politieken toestand in Nederland vergelijkt met dien in andere landen, in verband met hun verhouding tot de R.K. Kerk. In andere landen zijn er R.K. socialis ten (België, Frankrijk), in ons land mag dat niet. In andere landen bestaan er de beste betrekkingen met het fascisme, in Nederland botert het hoe langer hoe slechter tusschen die twee. De Paus dankt zelfs aan het Itali aansch fascisme de oplossing der eeu wenoude quaestie tusschen Staat en Va- ticaan, waardoor Zijne Heiligheid niet meer, gelijk zoovele zijner voorgangers vrijwillig gevangene in eigen huis is. Zoo juist is in Nederland een wit-geel boek verschenen, uitgegeven door de N.S.B., waarin op zakelijke wijze de toe nemende verwijdering tusschen de R.K, kerk in Nederland en de beweging van ir. Mussert geschetst wordt. Het boek eindigt met de reproductie van een uit voerig beroepschrift van ir. Mussert op den Paus zelf, waarin verklaard wordt dat men van den kant der N.S.B. tegen over de R.K. kerk steeds van goeden wille is geweest. Of het veel zal helpen? Het wil meestal niet erg tusschen deze twee machten Ofschoon: men zou zeggen dat het in Duitschland wat beter gaat! Elders in dit blad vindt men vermeldt, dat ook de R.K. bisschoppen in Duitschland, in na volging van de protestantsche geestelijk heid, eens flink van zich afgesproken hebben. Thans wordt uit Berlijn verno men, dat het herderlijk schrijven van de bisschoppen, op de bijeenkomst van Ful- da opgesteld, in nationaal socialistische kringen 'n goeden indruk gemaakt heeft. Er wordt gezegd: „De kerk vereenigt zich met het nationaar socialisme in den strijd tegen het wereld-bolsjewisme. Zij roept den zegen van den hemel af over het werk van den Führer en verklaart haar geestelijke krachten in dienst te stellen van de nationale gemeenschap". In tegenstelling met hetgeen de laatste jaren heeft plaats gehad, publiceert de „National-Zeitung" te Essen, een orgaan van Goering, groote uittreksels uit het schrijven en legt den nadruk op karakte ristieke passages. Dit is het beste bewijs, dat de houding van de nationaal-sociaiisten ten aanzien van de R.K. kerk in Duitschland is ge wijzigd. Deze periode volgt op een tijd perk van politieken strijd en zelfs ver volging. Het is een gevolg van het feit, dat Hitier den invloed onderging van zekere raadgevers, die er op wezen, dat de godsdienstige onlusten de inwendige kracht verzwakten en schadelijk waren voor het moreel van het Duitsche volk. Om de R. Katholieke bisschoppen het bewijs te geven, heeft Hitier het schrij ven van de bisschoppen gunstig ontvan gen. Tijdens de Olympische Spelen kreeg de pers opdracht zich te onthouden van het schrijven over de zedenprocessen tegen de R. K. geestelijkheid en in het begin van deze week besloot de regee ring zelfs een aantal schandaalprocessen niet te doen plaats hebben, zelfs zouden ook deviezenprocessen worden gestaakt. Ook gelooft men, dat deze maatregelen gepaard zullen gaan met een amnestie, welke zich ook zal uitstrekken tot het vergoeden van de boeten en confiscaties in de deviezenprocessen tegen geestelij ken. Ook redenen van buitenlandsch-poli- tieken aard zouden oorzaak zijn van deze gewijzigde houding ten aanzien van het naar het Engelsch van 81. ^9 zijn bureau bereikt had, haal- j i een dossier te voorschijn en be- sudeerde eenigen tijd een foto van Prinses Nadine Sulkoff. Dit was echter n,le e1J?aaP1' <ïie er onder geschreven stond. Die luidde Vera Bischoff. Blijk baar was de dame, eenige jaren nadat de bovjets aan het bewind waren geko men, in Berlijn verschenen en de inspec teur twijfelde er geen oogenblik aan of zij was 'n vooraanstaand lid van den Russischen geheimen dienst. Haar ver houding met Grafton droeg een zeer in tiem karakter, hoewel het mogelijk was, dat het bespionneeren van haar geliefde hierbij haar doel was. Er werd geklopt en de assistent van den inspecteur, de sergeant-detective Hardy, trad binnen, „Er is weer een Rus verdwenen, mijn heer. En dit keer een hooge oome een groot-hertog. Vanmorgen om drie uur verliet hij een partij, die in Berkeley Square gegeven werd en daarna is hij niet weer teruggezien", zei de sergeant. „Dat is de derde in veertien dagen tijd", merkte Graves nadenkend op „En het zijn allemaal royalisten. Het heeft er veel van, dat het een complot is om de invloedrijke leden van het witte R. Katholicisme! Naar men verzekert, heeft Mussolini de aandacht van den Führer er op gevestigd, dat het officieele anti-katholicisme funest is. Hitier zou reeds verzekeringen hebben gegeven in deze richting vóór het afsluiten van het Duitsch-Oostenrijksche accoord van 11 Juli. Ook de anti-bolsjewistische verkla ringen van het Vaticaan ten aanzien van Spanje hebben te Berlijn een diepen in druk gemaakt. De brief van de bisschop pen en de maatregelen van den Führer zouden het einde beteekenen van den „Kulturkampf", welke in Duitschland heerscht sedert het aan het bewind ko men van het nationaal-socialisme. Aldus de perscommentaar. Zou dat ook zijn terugslag op de ver houding tusschen nationaal-socialisme en roomsch-katholicisme in andere landen hebben? HET OPENBAAR GEHOOR IN NED. INDIë. De voorzitter van den Volks raad en de aftredende G. G. voeren het woord.. In zijn rede tijdens het openbaar ge hoor, op den jaardag van K. M. de Ko ningin, sprak de heer Van Helsdingen, voorzitter van den Volksraad, o.m. als volgt: „Het zoo juist in deze zaal wegge storven Wilhelmus is geen lied van het voorbijgaand heden, het is een zang der historie. Gelukkig is het 'land waarvan het volkslied tevens het lied is van zijn vorstenhuis. Dit is een spre kend bewijs van een hechte twee-een heid. De fel-gestreden strijd, welke in de laatste eeuw in verschillende landen om een staatsvorm heeft plaatsgegre pen, vond ten onzent nauwelijks flau- wen weerklank. Zelfs de theoretische tegenstanders vaa het koningschap wis ten geleidelijk formuleeringen te vinden om van die afzijdigheid terug te keeren. De tijden dat oranje-gezinden stonden tegenover staatschen of patriotten, is reeds lang voorbij. Ons vorstenhuis won sindsdien aan waarde door boven de partijen te staan, en door met strikte onpartijdigheid en rechtvaardigheid het belang van het land te stellen boven uit- eenloopende groepsbelangen. Deze gevoelens van vejrbondenheid stemmen tot verheugenis, juist is een tijd van politieke spanningen in vele landen rondom ons, zelfs van een mee- doogenloozen, een volk verscheurenden en dit in diepe ellende dompelenden, burgerkrijg. Het besef welk een kostelijken schat wij in ons koningshuis hebben, stemt tot innige dankbaarheid voor het feit dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ook dit jaar voor ons gespaard zijn gebleven, en dat H. M. ook in het afgeloopen jaar haar beste krachten mocht wijden aan groote Indische vraagstukken. Wij twijfelen er niet aan of de gou- verneuir-generaal zal, in het moeder land teruggekeerd, de gelegenheid vin den om H. M. persoonlijk in te lichten over wat hier in deze zeer moeilijke ja ren onder de verschillende bevolkings groepen leefde, want de gevoelens je gens ons vorstenhuis nemen hier zulk een groote plaats in. Moge het den Almachtige behagen H. M. nog lange jaren te sparen, tot heil ook van deze gewesten". Hierop antwoorde de Gouverneur- Generaal o.m. het volgende: „Dit jaar, de laatste maal dat ik op dezen dag daartoe werd geroepen, spreekt de ver leger in Londen te doen verdwijnen. De chef heeft het zoo juist gehoord en w:l u spreken". De hoofd-commissaris keek op, toen Graves binnentrad. „Je zult al je andere werk op zij moe ten leggen en je op den groot-hertog moeten concentreeren. Ik heb geen uit gebreide inlichtingen gekregen, dus je zult wel het beste met je onderzoekin gen kunnen beginnen in Berkeley Square, Hoe eerder je er naar toe gaat hoe beter", zei de commissaris kortaf. Graves reed naar het huis van lord Statham, die de gastheer van den groot hertog geweest was, en vond zijn lord schap thuis. Hij kon echter niets te we ten komen over de handelingen van zijne hoogheid, nadat deze het huis verlaten had. „Mag ik de namenlijst van uw gasten zien?" vroeg de inspecteur kalm. Sr waren een groot aantal invité's aanwezig geweest en bij één naam hield hij op. „Wie vergezelde prinses Nadine Sul koff?" vroeg Graves snel. „Zij heeft vele vrienden. „Maar is het u opgevallen met wie zij zich speciaal bemoeide?'' „Ik heb haar nog al eens met dien jongen millionnair zien dansen Fraser heet hij, geloof ik. Zij heeft ook een paar maal met den groot-hertog gedanst", antwoordde lord Statham na een oogen blik. „Men beweert dat hij zich zeer tot de prinses aangetrokken voelde. Is dat heven gedachte, welke aan deze samen komst ten grondslag ligt, luider dau ooit. Alle volkeren van het gehee- le Koninkrijk der Nederlanden vereenigen zich heden tot onverbreke lijke eenheid in de wenschen voor net geluk en in de hulde aan onze geliefde en vereerde vorstin. Het besef van, al dus verlevendigde, imperiale saamhoo- righeid, bemoedigt en geeft vertrouwen Wij gevoelen ons in Indië begeer- 1 ij k object in dezen tijd van expansi e-d rang en honger naar koloniale gebieden beveiligd door de ver zekerde internationale positie van liet moederland, thans een mogendheid met een samenleving van onbepaalbare po- tentieele energie, werkzaam, ordelijk en rusteloos strevend naar herstel en voor uitgang, in staat haar weg te gaan, ook onder zeer moeilijke omstandigheden. Wij zijn op een, voor Indië, belangrijk punt gekomen. Aan den eenen kant is men bereid te erkennen, dat in de moeilijke jaren veel tot stand is ge bracht en de storm zoover geluwd is dat onmiddellijk levensgevaar geacht kan worden voorbij te zijn. Hij die dat beseft, zal zeker hier aanwezig zijn met een uitzonderlijk gevoel van dankbaar heid. Niemand zal het hem euvel dui den als zich daarin een zekere trots mengt, voor het geschenk dat hij H. M. de Koningin thans kan aanbieden: het behoud van het land,, Dit behoud is verkregen dank zij ons aller samenwer king, met zelfopoffering en hoogste plichtsvervulling. De strijd is doorstaan. Dit mogen wij tegenover H. M. de Ko ningin getuigen als Indië zich heden schaart onder hen die haar hulde bren- genn. Aan den anderen kant valt echter een zekere vrees voor de toekomst te on derkennen. Na de moeilijke jaren wil men gaarne weder vooruitzien langs het zonnig pad dat voert naar bronnen van welvaart en voorspoed. Men verwacht dat de regeering een zoodanig pad aanwijst. De regeering is nog steeds daartoe niet in staat. Zij nam kennis van tal van goede raadge vingen: laat een ander onze schulden betalen of jaarlijks een groot bedrag ter beschikking stellen. Men sprak van de valuatie, schuldvermeerdering etc., en zoo werden tal van nieuwe wegen aan bevolen, maar die deels voor begaan baarheid practisch zijn uitgesloten en anderdeels niet naar dat verlangde, zon nige pad, leiden. Erkend moet worden dat de zon nog niet is doorgebroken. Als Jde angstige vraag „waarheen?" wordt gesteld, kunnen wij haar dan be ter stellen dan op den dag van heden? Door de eeuwen heen beantwoordde het Huis van Oranje, als leider en hoe der van ons volk, die vraag voor ons. Als de groote Zwijger in uitersten nood den weg niet zag, klonk zijn woord, dat hopen niet noodig is om te ondernemen, noch slagen noodig om vol te houden. Dit woord, gedragen door „Mijn schildt ende betrouwen, syt ghy o godt myn Heer", wijst toch den weg, ook thans voor ons. Met deze gedachten bezield, verze ker ik mij het voorrecht hare majesteit de gelukwenschen van Ned.Indië te mo gen overbrengen'. P. J. S. SCHMIDT TREEDT AF ALS VOORZITTER DER R. S. A, P. Oorzaak: de Russische dood vonnissen. Naar wij hier vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad en van Prov. Sta ten van Noord-Holland, zijn functie van voorzitter van de Revi Socialistische Arbeiderspartij neergel e g d. De doodvonnissen en de terreur in Rus land waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partij bestuur te zenden, waarin hij consta teert o.m. dat openlijk dient te. worden uitgesproken, dat er geen enkel wezen lijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er daarbij op, dat de verdediging ook zelfs van de ge brekkigste vormen van democratie een levensbelang voor het proletariaat is geworden, dat elke dictatuur-gedachte moet worden bestreden en dat dienten gevolge de clausules die betrekkig' heb ben op de aanvaarding van de „dicta tuur van het proletariaat" uit de pro gramma's van de R. S. A P. dienen te worden geschrapt. Hij achtte deze af zwering en bestrijding van de dictatuur gedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest legen de gru welen in Rusland. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding be stond, heeft hij zijn functie als voorzit ter van de partij en als redactie-lid van „De Nieuwe Fakkel" neergelegd. Met vacantie en van vacantia, 'n typisch Zeeuwsch geschenk. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, het echte. M. P E T E R S E. L. Delft. Patissier. M'burg. (Ingez. Med.j waar?" „Ik luister nooit naar kletspraatjes. Maar zij is een heel mooie vrouw en zij zijn beiden uit hun land verbannen", was het voorzichtig antwoord. „Ik zie den naam van captain Des- brook onder uw gasten. Kent u hem per soonlijk?" „Dat geloof ik niet, of het moet de jongeman zijn, dien ik veel met dat knap pe jonge meisje heb zien dansen, de zuster van Fraser, meen ik." „Zou ik den bediende even mogen spreken, die gisteravond bij de deur stond?" vroeg de inspecteur. Van dezen man kwam de inspecteur te weten, dat de groot-hertog alleen was weggegaan en in een taxi gespron gen was,. „Weet je ook of prinses Sulkoff al weg was?" vroeg Graves, „Ja mijnheer. Die ging ongeveer een half uur vóór den groot-hertog weg" De inspecteur keerde naar Scotland' Yard terug en zette een mechanisme in beweging om vast te stellen wie de taxi chauffeur was, die den groot-hertog ge-; reden had. Hierna riep hij sergeant Har dy bij zich. „Stel je in verbinding met den detec tive, die prinses Nadine Sulkoff in het oog houdt en laat mij weten waar ik haar vinden kan", droeg hij zijn assistent op. Een kwartier later vernam hij, dat de prinses zoo juist was gaan lunchen in de Grill-room van het Berkeley Hotel. Een week was verloopen sedert Na dine Bill Fraser voor het eerst ontmoet HET 45-JARIG BESTAAN VAN MEDIOBURGUM. Voor een vrij groot aantal belangstel lenden heeft Zaterdagavond „Medio" in den weder door de zorgen van den heer L. J. van 't Westende fraai ver lichten St. Joristuin een tweede uitvoe ring voor haar 9de lustrum gegeven. Ook nu weer heeeft de directeur-voor zitter, de heer J. Mazure een welkomst woord gesproken in het bijzonder tot den burgemeester, den heer M. Fern- hout, die met zijn medelid van het Eere- Comité mr. W. F. E. Baron van der Feltz, aanwezig was. Daarna richtte spr. zich tot de aanwezigen ouders van leer lingen en tot hen, die onder hun kinde ren er hebben, die adspirant kunnen worden en wekte hen op de vereeniging te blijven steunen. Het deed spr, genoegen, dat verschil lende personen, die Vrijdag aanwezig waren ook nu weer waren gekomen, en gaarne zou hij voldoen aan het verzoek ook nu weer het „Dwingen en volgen" van MazureOffenbach te geven, dat dit maal niet op het programma stond. De overige nummers waren ten deele dezelfde van Vrijdag, alleen werden nu de Vlinderdans en het Perpetium Mo bile gebracht en traden ook de adspi- ranten met mooie vrije oefeningen voor het voetlicht. Ook deze tweede avond mag als een goed geslaagde Medioavond worden ge boekt. Zooals bekend heeft op 12 September de openbare viering van het jubileum plaats met een Kringdemonstratie op het sportterrein en een avondfeest op de Markt. Beide avonden hebben de bezoekers nog kunnen genieten van den mooien tuinaanleg, die de heer W. Brand, uit had en zij had niet nagelaten de op dracht, die zij van Grafton ontvangen had, uit te voeren. De jonge millionnair was haar toegewijde slaaf geworden. Hij had haar voor deze lunch uitgenoodigd en zijn zuster Jane en Desbrook waren ook aanwezig. De avondbladen gaven in de nagekomen berichten verslag van de verdwijning van den groot-hertog' en het' lag voor de hand dat dit het onderwerp van hun gesprek vormde, maar geen van allen was in staat een oplossing voor het mysterie aan de hand te doen, behalve de prinses, die met overtuiging beweer de, dat het een gewelddaad van de zijde der Sovjets was, om invloedrijke roya listen uit den weg te ruimen. „Herinner jullie je niet wat er een poos geleden in Parijs gebeurd is, toen die generaal ontvoerd werd. De O.G.PU kent geen scrupules en staat voor niets om zijn doel te bereiken", verklaarde zij. „Natuurlijk sympathiseer je volkomen met de royalisten?" vroeg Ralph. „Dat spreekt vanzelf. Ik ben van ko ninklijken bloede", antwoordde zij en wierp een onverschilligen blik op den onopvallenden man, die aan het tafeltje naast het hunne had plaats genomen en met een verveeld gezicht het menu be studeerde, „Hij maakte vannacht nogal werk vai? je, zei Fraser jaloersch. „Ik gevoelde mij gevleid, dat een lid van onze koninklijke familie zooveel aandacht aan mij schonk. Had je ge wild dat ik hem onvriendelijk behandeld had?" vroeg zij lachend. Domburg, zoowelwillend was geweest van de Flora in takt te laten tot na de Mediofeesten. Aangehouden, De justitie te Middelburg heeft Za terdag aangehouden A. C. v. H. com mies bij de Staatsspoorwegen te Vlis- singen, verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van een kolenver- eeniging en verduistering v,an gelden ten nadeele van de Ned. Spoorwegen, die hij als comptabel ambtenaar bij dat be drijf onder zich had. Hij is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. Diefstal van een portefeuille inet geld. Dezer dagen is onder de gemeente Domburg uit een auto, die aldaar stond geparkeerd, tijdens de afwezigheid van den bestuurder uit een zich in die auto bevindende jas een portefeülle met eeip- vrij belangrijk bedrag aan Nederla'ndsch bankpapier, vermoedelijk ontvreemd, 'n Onderzoek wordt ingesteld. y Zekere B. J., monteur te -Kapelle, die eenigen tijd geleden werd aangehou den en ter besechikking van de justitie te Middelburg werd gesteld als ver dacht van diefstal, is thans wederom in vrijheid gesteld. Hondendr essuur-demonstratie. Zaterdagmiddag had op het sportter rein der V. C. Vlissingen aan den Kou- dekerkschen weg vanwege de politie- hond-dressuurvereeniging „Walcheren eene dressuur-demonstratie plaats, wel ke door een vrij bevredigend aantal be langstellende personen werd bijgewoond. De voorzitter van de afdeeling Zeeland van de Kon. Nederl. Politiehonden ver eeniging, de heer I. van Wijk, opper wachtmeester der Kon. Maréchaussée te Sluis, heette allen welkom en wees er op, dat men voor vijf jaar te Vlissingen een stekje heeft gestoken, toen men een vereeniging met 5 leden oprichtte, die nu is opgegroeid tot een vereeniging met 29 leden. Dat men nu niet meer dan 9 honden op het terrein ziet, is een gevolg van het feit, dat er minstens 2 jaar noodig is om een hond goed af te richten en 't meermalen voor komt, dat een hond waarmede men begint, later blijkt niet voor 't africthen geschikt te zijn. Het is van groot belang een hond goed af te richten. Het zou dan ook goed zijn, dat iedere politieman buiten, een goeden politiehond had, en in de stad moeten meer honden beschikbaar zijn. Ook door burgers afgerichte honden kunnen aan de politie bij haar opsporingswerk goe de diensten bewijzen. Gedurende twee en een half uur heb ben de dieren getoond wat zij door goede leiding hunner eigenaars of eige naaressen, twee der honden stonden onder vrouwelijk commando kunnen verrichten. Wij hebben hen zien volgen op com mando, goede springnummers brengend en groote hulp verleenen bij arrestaties van tegen de tanden der viervoeters beschermend gekleede personen. Maar ook zoeken naar verloren voorwerpen, waaraan menschelijke lucht was blijven kleven, het rustig blijven liggen ook tij dens afwezigheid van de eigenaren, slaagden uitstekend. Dat honden, na aanvankelijk voedsel van vreemden ge weigerd te hebben, ten slotte toch een hap er naar doen, is nog niet geheel juist, maar begrijpelijk. Het behoeden van een kind voor ont voeren, was zeker een treffend staaltje van hondentrouw. Dat men bij een paar oefeningen, zooals bij het volgen en bij het bewaken van een rijwiel, ook een niet gedresseerden hond liet opkomen „Ik had liever gehad, dat je niet zoo verdraaid vriendelijk tegen hem geweest wa£, Eén keer, toen je met hem danste, keek hij naar je met den blik van den man, die naar de vrouw kijkt, die hij aanbidt", bromde Fraser. „Billy, je praat onzin. Wat doen we vanavond? Zullen we afspreken elkaar in de Gouden Rat te ontmoeten? vroeg Nadine met een blik op Desbrook, die in een ernstig gesprek met Jane gewikkeld wasi „Ja", antwoordde Fraser, „en ik wil met jou alleen zijn". „Dat kan wel zoo geregeld worden, denk ik", antwoordde zij luchtig en wendde zich toen tot Ralph. „Captain Desbrook, mr. Grafton wil u om vier uur spreken. Hij vroeg mij u de bood schap over te brengen". „Ik wist niet, dat hij alterug was. Ik zal zorgen dat ik er ben", ,Jk moet weg. Mijn naaister komt van middag", zei Nadine. „Ik zal je naar huis rijden", riep Fra ser onmiddellijk. „Desbrook, reken jij even af?" voegde hij er aan toe, terwijl hij zich haastte de prinses te volg'en. „Goddank'", zuchtte Ralph opgelucht en Jane lachte zachtjes. „Je1 zei, dat je mijn flat wel eens wou zien. Dit is een' goede gelegenheid Ga je mee?" vroeg Wj, „Graag", antwoordde zij onmiddellijk. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5