51 s DE GOUDEN RAT KRONIEK van dn DAG. KUNST EN WETENSCHAP. BINNENLAND. ÏURG TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936. No. 204. ie Dom- Jildernis- Vlissin- aaamma mmmmmm Wat zegt Amerika er van Inkrimping van Zaken op de Europeesche Beurzen. ■v. ept. *EAU. tG ito bnt en tl. 12 nnfl -8 tUUU laeaaat iaaae« H.B.S., J, liefst lervullen bijhou- ei. Brie- iïit Blad. Mid- ïolessen isa jsssa tangebo- |ame te of on- overeen zen No. Jvenhuis, bevat- kamersi jplat. Te Middel- Dvenhuis Delft H Water- lerenhuis fchtig uit- geschikt Noord- ÏZOCHT ierikzee, aan J. at 146, d. prakt, mdelsty- en cur- nd. nieu- wenburg, M'burg. Zngelsch. iv. P. A. Dam 4, BOND. eperking ch ting en ïjuffrouw O 278, urg. er een al rond daast U •s. auto's Middel- Amerika, Nieuw Yorkhet is ver weg. Heelemaal aan den overkant van den Atlantischen Oceaaneen week varen van Rotterdam uit en voor de snelste reuzen toch altijd nog een dikke halve week van Bishop Rock tot Am brose En toch: het is van zoo enorm belang voor heel Europa, hoe het gaat in Ame rika, wat men er denkt, zegt, meer nog: wat' men er doet. De geestesgesteldheid is er heel anders dan in Europa, maar: men heeft er rekening mee te houden. Hoe denkt men momenteel in Ameri ka over den toestand, daar en hier? Sinds verscheidene weken wees de ba rometer van het economische leven bij Uncle Sam slecht weer aan. Maar de New Yorksche beurs heeft zich weten op te werken uit de depressie, waarin zij gedompeld was. Aanhoudend gunstige berichten uit het zakenleven hebben het er voor het oogenblik gewonnen van de factoren van onzekerheid, die de beurs gedurende langen tijd onder hun ban hadden gehouden. Zoo schijnt de New Yorksche fondsenmarkt onder den invloed te hebben verkeerd van den on- zekeren politieken toestand in Europa hoewel deze eerder als een argument voor een koersverbetering in Wallstreet had kunnen worden aangevoerd. Een ieder is er immers van overtuigd, dat de Ver. Staten zich ditmaal buiten een eventueel Europeesch conflict zouden houden. Een Europeesche oorlog zou voor de Amerikaansche industrie ver moedelijk groote orders opleveren en 't geheeie economische leven in de Ver. Staten zou ervan kunnen profiteeren. Men is in Amerika echter blijkbaar en gelukkig niet blind voor de keerzijde der medaille: een totale ontwrichting van het bedrijfsleven, het handelsver keer, de staatsfinanciën en het valuta- wezen aan deze zijde van den Oceaan en met te overziene fatale gevolgen voor de wereldhuishouding, vernieti ging van menschenlevens en kapitaal goederen in een omvang, dien men zich slechts huiverend vermag te realisee- ren. In zooverre is de terughouding, die de gespannen politieke toestand in Euro pa ook op de Nieuw Yorksche beurs heeft veroorzaakt, dan ook volkomen begrijpelijk. Men heeft klaarblijkelijk te vens de vrees gekoesterd, dat Europee sche houders van Amerikaansche fond sen er door de heerschende politieke onrust toe gebracht zouden kunnen worden dit bezit ten gelde te maken. Dit is tot dusverre niet, of tenminste niet m noemenswaardigen omvang, ge schied, en evenmin is er sprake geweest van 'n terugtrekken van bij Amerikaan sche banken uitgezette gelden. Erkend moet dan ook worden, dat bij een eventueel Europeesch conflict, onver schillig waar en op welk tijdstip dit mocht ontstaan, Amerika voor den be zitter nog het veiligste toevluchtsoord zou zijn. De risico's, die aan het bezit van Amerikaansche fondsen als zooda nig verbonden zijn, aanvaardt men dan als iets onvermijdelijks. Deze risico's bestaan in de eerste plaats uit de ,,Defizitwirtschaft" der Amerikaansche regeering, die voor het laatste fiscale jaar een tekort van 5 milliard en een stijging der Staatsschuld tot 34 milliard heeft opgeleverd en die op den duur een bedreiging vormt voor de stabiliteit van de Amerikaansche naar het Engelsch van PAUL TRENT. T). - De prinses hield de kleine Gouden Rat tusschen haar vingers en streelde Fem Desbrook merkte de beweging op. „Wat een raar klein beest", zei hij en stak zijn hand er naar uit. ,,M,ag ik het even zien?" vroeg hij'. „Zij haakte het van het kettinkje los en overhandigde het hem, maar haar oogen hadden een waakzame uitdruk king gekregen en er lag een vastbeslo ten trek om haar mond, terwijl zij de uitdrukking van zijn gezicht gadesloeg. „Een Gouden Rat. Maar natuurlijk^ d,at is de naam van de club beneden. Ik vind, dat ik erg geboft heb met er lid van te mogen worden. Half Londen zou er ik weet niet wat voor over heb ben, om er lid van te kunnen zijn. fk vraag me af hoe de club een dergelij ke reputatie gekregen heeft", zei hij nadenkend. „Eenvoudig omdat er zooveel chan tage gepleegd ie. Het is niet voldoende om geld te hebben, om er lid van te mogen worden. En daarbij komt, dat de cuisine en de wijnen uitstekend zijn. Wel, ik geloof dat het tijd wordt om naar huis te gaan. Wil je me even naar een taxi brengen? Of neen, bij nader inzien ga ik liever alleen. Morgen zie ik je weer, bij de lunch met de Frasers. Pas m.aar op, dat je het hart van dat lieve jonge meisje niet breekt. Goeden nacht, Ralph." De prinses bood hem haar lippen. valuta. Als een factor van onzekerheid voor de naaste toekomst moet de in vloed van de langdurige droogte en de oogstmislukking worden genoemd, die zich reeds in den komenden, herfst in den omvang van den handel zou kunnen doen gevoelen. Een eventueele terug slag zou een des te grootere uitwerking hebben, omdat de productie in vele tak ken van industrie in den laatsten tijd sterk is opgevoerd en het opnemings vermogen van de markt reeds begint te overtreffen. En dit ondanks het feit, dat de vraag naar allerlei verbruiksgoede- ren aanzienlijk is toegenomen, als ge volg van de uitbetaling van de bonus aan de oudstrijders. Gemeld wordt, dat thans vrijwel het geheeie bedrag van 2 milliard, dat sinds midden Juni be schikbaar werd gesteld, ten gelde is ge maakt. Wellicht zal de door de bonus-uit- keering aan het bedrijfsleven toegedien de „injectie" een voldoende opwekking vormen, om den invloed van de droogte te niet te doen, vooral omdat de zwaar getroffen landbouwbevolking door om vangrijken financiëelen steun der regee- Hng geholpen wordt, terwijl ook de hoogere prijzen voor verschillende land bouwproducten een gedeeltelijke com pensatie vormen voor de vermindering van de opbrengst der oogsten. Op de Nieuw Yorksche beurs hebben in elk ge val in de laatste week meer optimisti sche opvattingen over de economische ontwikkeling in de eerstvolgende maan den de overhand gekregen. Financieel economisch weekoverzicht. Het publiek aarzelt voor aan- deelen of obligaties. Ruimte op de geldmarkt. Geringe handel en weinig koersfluctu aties op de aandeelenmarkt. Waarom keert Britsch-Indië niet tot onze suiker terug? Onze Indische tabak is tóch voordeeliger. De wensch, om zich in verband met den onzekeren politieken toestand zoo veel mogelijk „liquide" te houden, heeft meer dan op de Nieuw Yorksche beurs ge leid tot een inkrimping van zaken op de Europeesche beurzen Ook in ons lanc is een duidelijke aarzeling waar te ne men bij het publiek, om beschikbaar ko mende middelen vast te leggen in aan- deelen of zelfs in obligatiën. Men geeft er veelal de voorkeur aan, om deze gel den vlottend te houden, of ze op korten termijn uit te zetten. Dit laatste heeft geleid tot een verdere verruiming van de geldmarkt, tot uiting komend in den lagen stand der geldkoersen. Het parti culiere disconto beweegt zich om en na bij de 1 pet., bij een officieele discon to-tarief van 3 pet. Naar geld op pro longatie bestaat zelfs tot den teg'en- woordigen lagen koers van 1 pet. wei nig vraag Driemaands-schatkistpapier noteert slechts ca. 1pet. en de re geering kan haar geldbehoeften op kor ten termijn dan ook tot voordeelige voorwaarden dekken. In tegenstelling met deze ruimte op de geldmarkt staat' de aarzeling, waarvan de obligatiemarkt blijk geeft. De 4 pet. Nederlandsche staatsleeningen, die reeds den paristand begonnen te naderen, zijn weer ingezakt tot een fractie boven de Een kort oogenblik aarzelde hij, maar zij sloeg haar armen om zijn nek en kuste hem hartstochtelijk. „Dat z,al je jalouzie wel verjagen" riep zij luchtigjes, Desbrook begeleidde haar tot dè deur, maar zij wilde hem niet toestaan de flat te verlaten. Zoodra de deur ge sloten was, nam zijn gezicht een scherp zinnige en waakzame uitdrukking aan en gedurende meer dan een uur onder zocht hij iederen vlerkanten centime ter van zijn kamers. „Ik wil er een eed op doen, dat zij niet door de voordeur is binnen geko men", mompelde hij bij zich zelf, toen hij tenslotte het zoeken opgaf en naar bed ging. HOOFDSTUK III. „En wat betreft die club, die „De Gouden Rat" genoemd wordt, heb je daar betrouwbare inlichtingen over kunnen krijgen?" vroeg de hoofd-com- missaris van politie aan hoofd-inspec- teur Graves van het C.I.D. „Het is ons niet gelukt het gebouw| binnen te komen, niettegenstaande al onze pogingen. Geen enkele gast wordt zoo maar toegelaten. Bovendien behoo- ren de leden niete tot de klasse van menschen, die omgekocht kunnen wor den. Naturlfj'k hebben wij geprobeerd door de bedienden wat te weten te ko men, maar blijkbaar zijn deze met de grootste zorg uitgekozen. Ongelukkiger wijs is er niet de minste reden om een machtiging tot huiszoeking aan te vra gen", antwoordde Graves kalm. „En die Philip Gr,afton, die man, waarvan je veronderstelt dat hij de ei genaar van die geschiedenis is? Wa' heb je eigenlijk precies tegen hem?" 99 pet., en ook yoor gemeenteleeningen en pandbrieven is het animo wat ver minderd Aan valuta-vrees behoeft dit maal niet te worden, gedacht. Weliswaar legt de Fransche franc in den jongsten tijd weer een flauwe stemming aan den dag en gevoelt men zich ten opzichte van de ontwikkeling op valuta-gebied in Frankrijk weinig gerust, maar hoe lan ger hoe meer is het besef doorgedron gen, dat de monetaire verhoudingen hier te lande vrijwel geheel losstaan van den toestand in de andere goudlanden. Voor het eerst sinds vele maanden is weer een provinciale leening aan de markt gekomen, waarvan de opbrengst niet voor de conversie-doeleinden dient en waardoor dus kapitaal aan de markt wordt önttrokken. De provincie Zuid- Holland heeft nl. een 4 pet, leening van f 2 millioen uitgegeven. De koers van uitgifte kon op 99% pet, gesteld wor den, d.i. dus iets hooger dan de emissie- koers van de vorige 4 pet. leening dezer provincie, die in Januari jL a 99% pet. werd geplaatst. Het plan van de ge meente Enschede tot uitgifte van een leening van f 2 millioen, van welker op brengst de helft zou dienen tot conver sie van de 5% pet. vijfjarige leening der gemeente Lonneker, die op 1 Maart '37 aflosbaar is, kon voorloopig niet door gaan, daar Ged. Staten van Overijssel de voorwaarden voor deze leening, welker rentevoet op 4% pet. was gesteld, te ongunstig achtten. De gemeente En schede heeft zelf ook een 5% pet. vijf jarige leening loopen, die op 1 Juni van het volgend jaar afloopt Evenals het groote aantal andere gemeenten, die in den loop van 1931 en 1932 leeningen met betrekkelijk korten looptijd hebben afgesloten, zal zij voor dien tijd maat regelen voor de herfundeering moeten treffen. Als gevolg van den geringen handel bleven op de aandeelenmarkt ook de koersfluctuaties binnen beperkte gren zen. Voor suikeraandeelen bestond dit maal al bijzonder weinig belangstelling, maar toch kon het hoofdfonds, Handels ver. „Amsterdam", 'n aanvankelijk koers verlies van enkele percenten later in halen. Hoewel de Nivas in de laatste week geen belangrijke afdoeningen heeft gemeld, werd in Augustus toch ruim 30,000 ton meer verkocht dan in dezelf de maand van het vorige jaar. De ten opzichte van het vorige jaar bestaande achterstand in de afdoeningen kon daar mede echter lang niet worden ingehaald. In totaal waren de verkoopen in de eer ste acht maanden van 1936 ca,, 300,000 ton kleiner dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Men hoopt evenwel, dat een toeneming der vraag van Britsch-Indië in het nog resteerende deel van dit jaar den achterstand nog eenigermate zal kunnen goedmaken. Tot dusverre heeft dit gebied nog maar wei nig Java-suiker afgenomen, terwijl het vroeger tot de beste afzetmarkten voor Java-suiker behoorde, en in het campag nejaar 1935/36 b.v. meer dan 200,000 ton heeft betrokken. Rusland heeft gepro beerd, hier een débouché voor zijn sui ker te vinden, maar het schijnt, dat met deze Russische suiker tot dusverre wei nig gunstige ervaringen zijn opgedaan, zoodat men wellicht tot den ouden le verancier zal_ terugkeeren, voor zoover tenminste Britsch-Indië tengevolge van de uitbreiding zijner productie niet in eigen behoeften kan voorzien. Voor rubberaandeelen bleef de grond stemming gunstig, in afwachting van de ontwikkeling der markt in den herfst, De bekende Engelsche makelaarsfirma „Niets, behalve dat ik intuïtief ver denking tegen hem koester. „Wat weet je van hem ,af?" vroeg de hoofd-commissaris scherp. „Niet veel wat we bewijzen kunnen. Hij1 beweert Engelschman te zijn en kan het door middel van zijn geboorte-bewijs aantoonen. Blijkbaar heeft hij vele ja ren op het vasteland doorgebracht en den meesten tijd in Rusland. Ik per soonlijk ben er van overtuigd, dat hij' van geboorte een Rus is en een in vloedrijk lid van de Ogpu." „Dat is de geheime dienst van de Sovjet-regeering, is het niet?" vroeg de hoofdcommissaris glimlachend. „Inderdaad mijnheer." „Zijn werkzaamheden als Sovjet-aan hanger interesseeren ons niet direct. Onze geheime dienst bemoeit zich met dergelijke zaken." „Maar behalve dat, .ben ik er van overtuigd, dat hij aan het hoofd staat van een goed georganiseerde bende mis dadigers. Ik verdenk de manager van De Gouden Rat Antonio ervan, dat hij een berucht misdadiger is, die door de politie van iedere hoofdstad in Europa, behalve Moskou, gezocht wordt. Herinnert u zich dat geval van de Doul- goroffski-diamanten?" „De Russische juweelen, die in Ber lijn gestolen werden?" „Ik ben er van overtuigd dat die ju weelen naar Engeland gebracht zijn en dat het het werk van Grafton's bende was. Dan zijn er nog een half dozijn van dergelijke gevallen, die nooit opgehel derd zijn en ik ben er zeker van dat de zelfde menschen er voor aansprakelijk te stellen zijn. Naar mijn meening is „De Symington Sinclair, die door haar re laties meest een goeden kijk op den toe stand der rubbermarkt heeft, maakte in haar jongste overzicht melding van een opleving van de vraag. De vroeger gel dende opvatting, dat het wereldverbruik van rubber in de tweede helft van het jaar wegens seizoensinvloeden steeds la ger is dan in de eerste helft, moet vol gens haar worden gewijzigd. Van tabaksaandeelen hebben de Java soorten en in het bijzonder Besoeki, een krachtig herstel te zien gegeven, waarbij men al weer vooruit is geloopen op de resultaten der eerste herfst-inschrijving' van Java-tabak, die midden September plaats vindt. Een uitvoerige be,schou wing in het „Economisch Weekblad voor Ned.-Indië" heeft nog eens de aandacht gevestigd op de belangrijke plaats, die ook de Java-tabak op de wereldmarkt inneemt. De schrijver komt hierbij tot de conclusie, dat zij deze plaats, on danks alle moeilijkheden, zal weten te handhaven en dat er voor deze belang rijke cultuur misschien toch minder on gunstige tijden zijn weggelegd dan 't op sommige oogenblikken sinds het uitbre ken der crisis scheen,. Sumatra-tabaks- aandeelen zijn scherp in koers gedaald. Aandeelen Koninklijke waren tijdelijk wat lager, maar waren later op eenige vraag voor Parijsche rekening in her stel. Shell-Unions werden nauwelijks beïnvloed door de aankondiging van het kwartaalsdividend op de pref. aandee len; het maakte een eenigszins onbevre- digenden indruk, dat hieraan geenerlei mededeeling betreffende eventueele plannen inzake afbetaling van het ach terstallige dividend waren toegevoegd. De leidende industriëele aandeelen liepen iets in koers terug, maar aandee len Aku werden g'unstig geïnfluenceerd door berichten omtrent een beteren gang van zaken bij de American Bemberg, die tot het Aku-Glanzstoff- concern be hoort. Terwijl in 1934 en 1935 een ver lies werd geleden van totaal f 487,000, leverden de eerste zeven maanden van dit jaar een overschot op van f 289,000, na afschrijvingen en reserveering. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Nederland 99%—99%—99— 99% 4 Ned. Indië 97%—97% H.V. „Amsterdam" 280277%-281 Javasche Cult. 115%117% A'dam Rubber 140%139%141% Hessa Rubber 98%101% Sumatra Rubber 139%143 Deli Mij. 242%—233 Senembah 225216 Kon. Petr. 284%—281 284—281 Unilever 116%—114%—115% Philips 157%—154%—156% Een nieuwe Nederlandsche film. In de prachtige omgeving van Zeist zijn de filmopnamen van de film „Zomer zotheid", naar het bekende boek van Cissy van Marxveld, aangevangen, Van bovenstaand boek werd een film verhaal geschreven door Walter Schlee. De rollen worden bezet door een achttal jongelui, waaronder Adriaan van Hees en Léo de Hartogh, terwijl een aantal vroolijke jonge meisjes en meerdere jongelui een werkzaam aandeel in deze film hebben. Gouden Rat" het hoofdkwartier van de menschen waar wij naar zoeken", ver klaarde de inspecteur met overtuiging. „Maar de leden zijn volkomen respec tabele menschen. Verscheidene vrienden van mij zijn lid van die club en zij zwe ren er bij. Ik geloof dat u het mis heeft, inspecteur". „Hoe respectabeler de plaats, des te betere dekmantel voor de werkzaamhe den van de bende,. Ik zeg u, dat Grafton een buitengewoon slim mensch is en hij heeft werkelijk op geniale wijze zijn staf weten te kiezen. Tusschen twee haak jes, ik heb juist gehoord dat hij een nieu we privé-secretaris in dienst heeft ge nomen een gepensionneerd marine officier, Captain Desbrook genaamd. Ik heb inlichtingen ingewonnen over dezen heer en heb gehoord, dat hij een zeer eervollen staat van dienst heeft. Dat is een handige zet van Grafton, maar ik zal toch maar eens kennis gaan maken met Captain Desbrook en eens zien of hij mij mij niet van dienst kan zijn". „Doe dat niet", zei de Commissaris scherp en glimlachte toen. .Toevallig en ik Captain Desbrook en hij moet met rust gelaten worden". „Oh, staan de zaken zoo! Ik zal er aan denken, mijnheer",. „Je moet Captain Desbrook op geen enkele wijze lastig vallen. Mocht je ooit noodig achten handelend tegen hem op te treden, houd dan eerst ruggespraak met mij. Overigens zul je wel zoo vrien delijk willen zijn te vergeten, dat de naam Desbrook ooit tusschen ons ge noemd is. Dat is alles", besloot de Chef, hiermede te kennen gevende, dat hij het ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijtn een groot aantal onderscheidingen toegekend, waarvan we de ondervolgende vermelden: zijn benoemd tot ridder in de Orde v,un den Nederlandschen Leeuw: J, Gelderman, lid der Eerste Kamer te Oldenzaal; mr, R. Pollema, lid der Eerste Kamer te Leeuwarden; Jac, Rus tige, wethouder der gemeente Amster dam, te Amsterdam; mr, R, Bijlsma, Al gemeen Rijksarchivaris, te 's Graven- hage, vroeger te Middelburg; de schouten bij nacht: J. C. F, Hooij- kaas, J. T, Fjiitrstner en H. Ferwerda; de generaal-majoors: L. J. de Wolf, hoofdintendant; H. de Iongh, inspecteur der infanterie, tevens inspecteur v.an den Vrijw. landstorm; de adj. in buiten- gew. dienst van H. M. de Koningin, de generaal-majoor J, J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant der IVe divisie; ir, J. P. W|alland te Mid delburg, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland; mr, J. W. Dijckmeester te Was senaar, ondervoorzitter van den Octrooi- raad en plaatsverv,. directeur van het Bure,au voor den Industrieelen Eigen dom te 's-Gravenhage; dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam, leider van de Nederlandsche Roode-Kruisambulance naar Ethiopië; F. V. Valstar te Naald wijk, Regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; mr. D. Cre- na de Iongh, president van de Ned. Han del Maatschappij te Amsterdam; zijn benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr. A. I. M. J. baron van Wjijnbergen, oud-lid der Tweede Kamer te Utrecht; mr. G. van der Meulen te 's-Gravenhage, secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat; or. F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht, voorzitter der Intern, Kamer van Koophandel, voor zitter van den raad van beheer v,an de Kon. Ver. tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland; mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Velp, voorzitter der Gel- dersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw; tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: J. C. Koster, gepen. luit.-generaal, oud-com mandant van het leger en hoofd van 't Departement van Oorlog in Ned. Indië; zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: Dirk Coster, letter kundige te Bennebroek; M. A. W. Ge selschap, inspecteur der registratie en domeinen te Leiden, vroeger te Mid delburg; ir. G. 't Hooft, chef van het bureau Scheepsbouw bij het Depar tement van Defensie, vroeger te Vlis singen; mr. H. Waller te Utrecht, directeur van het kantoor Utrecht, te vens districtsdirecteur van de N.V. Rot- terdamsche Bankvereeniging, voorzitter van de Ver, van Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland; me juffrouw R. S. Manus te Amsterdam; zijn benoemd tot officier 'n de Orde van Oranje-Nass.au, met de zwaarden: de kapiteins ter zee J. E. Meijer Ran- neft; en de titulair J. A. Kruijs; de ko lonel I. M. P. A. Quadekker, comman dant van de Ilde artillerie-brigade; L. H. van Oyen, adjudant in buitengewo nen dienst van H. M, de Koningin, luil.- kolonel van den generalen staf, comman dant van de luchtvaartafdeel'ng van het Kon. Ned. Indisch leger; luit.-kolonel J, H. W. Bruins, commandant van het 14de regiment infanterie; zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. van Dam, secretaris der Ned. Ka mer van Koophandel te Parijs; dr. H. van Loon, correspondent der Nieuwe onderhoud als beëindigd beschouwde. Inspecteur Graves wandelde lang zaam naar zijn bureau terug, met ge fronst voorhoofd. Hij behoorde tot het nieuwe type van ambtenaren van het Criminal Investigation Departement van Scotland Yard, daar hij van een der Pu blic Schools kwam, dienst had genomen toen hij achttien was en nadat hij de of ficiers-rang en het M.G. had verkregen, spoedig na den wapenstilstand als ge woon agent bij de politie was gekomen. Hij was snel in rang gestegen, want hij had een buitengewoon helder verstand en toonde een groote belangstelling voor zijn werk.. Door zijn talenkennis was hij in con tact gekomen met buitenlandsche mis dadigers en dit was de oorzaak waar door hem in Engeland het onderzoek was opgedragen, in zake den diefstal van de Doulgoroffski diamanten. Zijn onder zoekingen leidden in de richting van An tonio, die in Berlijn was, toen de diefstal bedreven werd. Terwijl hij Antonio en zijn omgeving bestudeerde, ontwaakte zijn belangstelling voor „De Gouden Rat" en deze belangstelling strekte zich uit tot Grafton en bleef op dit heerschap gericht,. Niettegenstaande het hem nog steeds.niet gelukt was, het bewijs te le veren dat Grafton, op eenigerlei wijze met de misdadigersweréld in verband stond, zei zijn instinct hem dat hij op t juiste spoor was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5