GRATIS De burgeroorlog leder pak HONIG's VERMICELLI BUITENLAND. bevat ter kennismaking een HONIG's .BOUILLONBLOKJE VLISSINGEH. WALCHEREN. DE METEOROLOGIE VAN DEN LINTJESREGEN. ZUID-BEVELAND. Hoeveel steekpenningen er zijn aangenomen. SPANJE. (Ingez. Med.) d, Ende le pn, R. Heintzbergen 2e pr., P, Weststrate 3e, R. Traas 4e, 'T. Dam man 5e, J. Machielse 6e, A. den Butter 7e, Bi. v. d. Meulen-Bosma 8e, L. Ba- rentsen 9e, B. Versprille 10e. Petunia nana compacta: J. Krijger le, D, Reijerse 2e, L. de Koster 3e, R. Weststrate 4e, J. den Butter 5e, H. v. d. Ende 6e. Bloemstukken: A. Trimpe le, I, Rosier 2e. Veldbouquetten: J. Zwarte- poorte le, Ji. v. d. Kreeke 2e, J. Luit- wieler 3e, DE JUSTITIE GRIJPT IN v, H. gearresteerd. Naar wij vernemen is de heer v. H., van wien wij gisteren vermeldden dat hij als bureau-chef door de Spoorwegen was geschorst wegens een ontdekt kas tekort, gisteravond op last van de ju stitie door den Commissaris van politie hier ter stede gehoord en daarna in ver zekerde bewaring gesteld, als verdacht van verduistering. De betrokkene zou vanmorgen voor den officier van justitie te Middelburg geleid worden om te worden verhoord. Naar ons werd medegedeeld was er van de Nederlandsche Spoorwegen geen klacht, aangezien men het daar als een interne aangelegenheid beschouwde; de justitie heeft dus ambtshalve ingegre pen. RAAD VAN BIGGEKERKE. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Simonse voltallig. Besloten werd de van de P.Z.E.M. te rugontvangen bijdrage voor het onder- grondsch electrisch net ad 145.50 aan te wenden tot extra aflossing van de voor dat doel gesloten leening. Op een verzoek van de vereeniging voor Geref. schoolonderwijs om in het bezit te worden gesteld van de afkoop som van 80 pet. van de in 1921 ge taxeerde waarde der gebouwen, welke afkoopsom 17548 bedraagt, wordt gunstig b~~c*-:kt, terwijl B. en W. zullen trachten een annuïteitsieening hiervoor aan te gaan. Naar aanleiding van een verzoek van P. Polderman e.a. wordt besloten tot onttrekking aan het openbaar verkeer yan de Langepad. - j Aan de Kroon zal ontheffing worden gevraagd van de verplichting tot benoe ming van capitulanten in gemeentelijke betrekkingen, terwijl besloten wordt tot wijziging der veldwachtersverordening in verband met medetelling van dienst jaren voor tot veldwachter aangestelde,; capitulanten. Besloten wordt tot invoering van het persoonskaartenstelsel. B. en W. stellen voor over te gaan tot verbouwing van het brandspuithuis, waarvan de kosten op f 370 worden be groot. De heer D e V o o g d had niet ge dacht dat deze verbouwing zoo veel geld zou kosten. Hoewel hij ten volle heeft medegewerkt aan den aankoop van de motorspuit vraagt hij zich af, in verband met den ongunstigen toestand der financiën, of het niet wenschelijk was geweest nog te wachten nu de ge- heele zaak nog al zwaar wordt. De v o o r z. geeft toe, dat de kosten niet meevallen, doch nu wordt het goed en bij een minder degelijke uitvoering zou het toch half werk worden en nog heel wat kosten. Spreker meent, dat het geld voor de spuit goed besteed is: er is een uitstekende verbetering mede be reikt en de kosten, die nu jaarlijks te- rugkeeren zijn zeker niet meer dan vroeger. Nu inderdaad de financieele toestand slechter wordt is het beter nog te doen wat mogelijk is. Zoo is het ook met andere verbeteringen, die nog in betere jaren zijn tot stand gekomen en waarvan de gemeente nu de vruchten plukt. De heer P. J a n s e acht het geld, voor deze dingen uitgegeven, nuttig be steed en deze uitgaven zijn niet de oor zaak van een zwaarder belastingdruk. Spr. acht het een geluk, dat, nu de toe stand minder wordt, alles in orde is. In bespreking komt het door den heer De Voogd gedane voorstel om, in verband met de z.i. onrechtvaardige be handeling van het Verzoek-Boone tot ontheffing der Zondagssluiting, de ge legenheid tot het geven van ontheffing geheel in te trekken. B. en W. advi- seeren het voorstel niet aan te nemen, omdat zij dit een onjuiste tactiek achten en het prestige van den Raad hierdoor zeer in het gedrang komt. De heer DeVoogdis van meening dat niet het prestige van den Raad, doch dat van de heeren Moens en P. Janse in het gedrang komt, omdat deze de oorzaak zijn van dezen gang van za ken. Spr. vraagt welk resultaat de be handeling voor de rechtbank heeft ge had van de door Boone gepleegde over treding. De v o o r z. antwoordt, dat Booné schuldig is verklaard zonder toepassing van straf; de kantonrechter was ook van meening dat een dergelijke behan deling van twee aan elkaar gelijke ge vallen was toegepast. De heer De Voogd verklaart zijn voorstel in te trekken, gezien het ver loop van deze zaak. Bij de aanbieding van het ontwerp- begrooting voor 1937 deelen B. en W. mede, dat de begrooting niet sluitend is (Vanonzen ■-correspond e.n t) Het is al een oud gebruik, dat ter ge legenheid van den verjaardag van het Hoofd v,an den Staat verschillende on derscheidingen worden verleend. Ook nu weer bevat de' lijst, waarvan men el ders in ons blad een uittreksel vindt op genomen, tal van namen van personen die met medailles of ridderorden zijn begiftigd. Er zijn weer velen gelukkig gemaakt; anderen, die misschien op een hoogere onderscheiding dan de hun ver leende hadden gerekend, zijn teleurge steld. De verleening van zulk een on derscheiding blijft altijd een verrassing en zij moet dat ook blijven. Toch zijn er wel bepaalde richtlijnen, die erbij in acht genomen worden. Niet vergeten mag evenwel worden, dat het verleenen van zulke onderschei dingen een prerogatief is van den Kroon, die aan niemand verantwoording schul dig is en ook niet gehouden is bepaal de adviezen daarvoor in te winnen. Al geschieden de meeste benoemingen op voordracht van den kanselier, in dit ge- of wat de huisorden aangaat op voordracht van den kanselier, in dit ge val J, H. F. graaf Dumonceau. Op het systeem der verrassingen bestaat één uitzondering en wel bij onze oudste en tevens hoogst gewaardeerde ridderorde. In bepaalde gevallen kan een m'litair zich tot zijn naasten superieur wenden met een verzoek om een „uitstekende daad" van hem ter kennis te brengen van den chef van hun corps, ter ver krijging van de Militaire Willemsorde. Wanneer zoo'n daad ten duidelijkste bewezen en voldoende volgens de be staande voorschriften gestaafd 's, kan de betrokkene daaraan een zeker recht ontleenen, om de begeerde onderschei ding te ontvangen. In alle andere geval len is het geen gebruik om zich voor een ridderorde aan te melden. Het zou zelfs een zeer ongepaste onbescheidenheid zijn, daar immers niemand op het ver leenen van eenige andere orde eenig recht kan doen gelden. Onze ridderorden kennen bijna alle verschillende klassen. Aan sommigen zijn nog, beneden de klasse van ridder, medailles verbonden en wel bij de orde van Oranje-Nassay ook weer in rangen verdeeld: een bronzen, een zilveren en gekregen. Zij stellen mitsdien voor de opcenten voor de vermogensbelasting van 15 op 38, die van de personeele be lasting van 145 op 190 en die van de ge meentefondsbelasting van 45 op 75 te brengen. 1 De v o o r z vindt dit een pijnlijke zaak, vooral als men een g'oeden toe stand heeft gekend en altijd heeft ge tracht de uitgaven zoo laag mogelijk te houden, terwijl we nu, geheel buiten onze schuld, in deze positie zijn geko men. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld met een goed slot van 76; de begrooting voor dat bestuur wordt goedgekeurd met een eindbedrag van 1758; de gemeente rekening 1935 sluit met een goed slot van 94. In de rondvraag oppert de heer D e Voogd de wenschelijkheid van in stelling van een ventverbod om het groot aantal venters tegen te gaan. De v o o r z. antwoordt dat dit reeds tweemaal aan de orde is geweest en telkens waren de bezwaren te groot om er toe over te gaan. B. en W. zullen de zaak evenwel nogmaals in gedachten nemen. De heer P. J a n s e vraagt naar de mogelijkheid van opheffing der commis sie van schooltoezicht, welke vraag bij de begrooting zal worden behandeld. Indijking van rijpe schorren bij Zuid-Beveland. In een te Ossendrecht gehouden ver gadering is de wenschelijkheid bespro ken om te komen tot stichting van een Heemraadschap, teneinde in het Zuid- Westelijk gedeelte van Noord-Brabant een betere afwatering te verkrijgen, Tevens werd het plan voorgelegd om de rijpe schorgronden, gelegen vóór den „de Vijdtpolder" en beneden den „Völ- ckerpolder" (Zuid Beveland), in te dij ken. RAAD VAN OUDELANDE, OUDELANDE, Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester A W. Nieuwenhuize. Afwezig met kennisgeving wethouder De Bakker. De v o o r z. deelde o.a. mede, dat de gemeente Oudelande met ingang van 1 Mei 1936 is geplaatst in klasse B voor wat betreft de uitkeering uit de werk- loozenkassen. De gemeenterekening 1935 werd voor loopig vastgesteld op f 24512 in ont vangsten f 21676, batig slot van f 2835 Nadat de heer W, de Jager, namens een Raadscommissie, verklaard had, dat de ze rekening in orde was bevonden. Daarna wordt de begrooting 1937 van 't burgerlijk Armbestuur goedgekeurd met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f 6569. ,In verband met de invoering van het capitulantenstelsel wordt de verorde ning, regelende de eischen van benoem- jaarheid en de bezoldiging van den ge meenteveldwachter gewijzigd. De heer Mol vraagt nog of het niet gewenscht is dat de wijzerborden van de tok-enk lok (worden geschilderd. De v o o r z, zegt dit met de wethouders te willen bespreken. Tenslotte nog een discussie tusschen den v o o r z. en den hr. Goetheer inzake het stopzetten van de steunrege- ing. 5000 totaaL Een klacht in gediend tegen den directeur 'en den voorzitter van het C..V.K. IERSEKE. Naar onze correspondent verneemt hebben de heeren V. d. Voort, directeur en mr. Van der Hoeven, voor zitter van het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom met den boekhouder van de Parijsche com binatie den hr Truyens uit Antwerpen, te samen 5 0 0 0 aan steekpenningen aangenomen van de Parijsche combina tie. De heer G. P. van der Voort 3000, mr. Van der Hoeven 1200 en de heer Truyens 800. En de betrokkenen zijn te voren door het bestuur mondeling en schriftelijk gewaarschuwd! In de zoogenaamde „statuten" van de voornoemde combinatie moet, volgens onze inlichtingen, zijn opgenomen dat al wie klapte van de fooien 5000 boete (moest betalen. De heer Van der Voort heeft een sa laris van 4000 plus vrij reis en ver blijfkosten. Nader vernemen we nog dat namens de fa. Baay te Tholen, mrs. Hartoog en Van Dirven te Bergen op Zoom 'n aan klacht hebben ingediend bij den officier van justitie te Breda tegen de heeren Van der Voort, directeur en mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter van het C. V. K. te Bergen op Zoom wegens het aannemen van steekpenningen (subsidiair verduistering) van gelden der combina tie Parijs. KRUININGEN. Maandag 31 Augs. zal iet muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" een muzikale rondwandeling door het dorp maken. Na afloop hiervan zal het kinderkoor O..K.K. onder leiding van den heer M. v. d. Berge eenige lie deren zingen en ook de Neutrale zang- vereeniging „Crescendo" onder denzelf den directeur, zal waarschijnlijk nog' iets ten gehoore brengen een gouden. Laten we de Militaire Wil lemsorde buiten beschouwing, dan wordt bij de toekenning ervan steeds rekening gehouden met de maatschappelijke posi tie van den begiftigde, al bestaan daar voor natuurlijk geen vaste richtsnoeren. Wel wordt steeds gelet op de onder scheiding die hij mogelijk al heeft, zoo dat er steeds een climax in wordt g legd. Eigenaardige gevallen doen zich daar evenwel bij voor,. Zoo krijgt bv. 'n procuratiehouder van een bank of kantoor zelden^ een hoogere onderschei ding, dan de gouden medaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde, terwijl hij toch vaak in maatschappelijke positie minstens gelijk staat met een hoofdcom mies op een departement, die bij een goede dienstvervulling gemeenlijk rid der in die orde wordt. Orden en klassen. De Militaire Willems orde is ingesteld bij de wet van 30 April 1815. Het grootmeesterschap is onafscheidelijk aan de Kroon verbonden. Zij bestaat uit vier klassen: grootkrui zen, commandeurs en ridders van de derde en vierde klasse, Militairen bene den den rang van officier ontvangen bij benoeming tot ridder der vierde klasse een riddersoldij, welke voor de ridders der derde klasse wordt verdubbeld. Deze varieert van f 325 per jaar voor een adjudant onderofficier tot f 120 voor een soldaat of matroos. De Orde van den Neder- landschen Leeuw is ingesteld bij de wet van 29 Sept. 1815. Ook van deze orde is het grootmeesterschap on afscheidelijk aan de Kroon verbonden. Zij bestaat uit drie klassen: grootkrui zen, commandeurs en ridders. Boven dien kan men onder den naam van broe der aan de orde verbonden worden, waarbij een toelage van f 200 per jaar behoort. N,a overlijden gaat de helft hier van op de weduwe over. Het mag-ze ker betreurd worden dat zulks bij de rid dersoldijen, verbonden aan de Militaire Willemsorde niet het geval is. Dan bestaat er de Orde van Oranje N ,a s a u, ingesteld bij de wet van 4 April 1892. Het grootmees terschap van deze orde is weer onaf scheidelijk aan de Kroon verbonden. Zij bestaat verder uit vijf klassen: groot kruizen, groot-officieren, commandeurs, otficieren en ridders. Daarbij komen nog drie soorten eere-medailles in goud, in zilver en in brond. Aan deze medail les zijn geen emolumenten verbonden. Bij Kon. besluit van 5 October 1910 is tenslotte ingesteld de Medaille van het Roode Kruis, voor belangrijke diensten in of jegens de vereeniging „Het Roode Kruis" be wezen. Deze onderscheiding telt maar één klasse; zij dient vooral niet ver ward te worden met het kruis v,an ver dienste in het Roode Kruis, waarvan de verleening een interne aangelegenheid dezer vereeniging zelf is. De medaille wordt verleend door de Kroon op voor dracht van den minister van defensie Ier herinnering aan bijzondere gebeur tenissen, w,aarvoor de medaille wordt verleend, kan door de Kroon een op het lint te bevestigen gesp van zilver aan het eereteeken worden toegevoegc met een bepaald opschrift. Dit is ge schied na den Balkanoorlog en na den oorlog in Abessynië. Behalve deze orden bestaan er nog twee huisorden, ter onderscheiding van hen, die zich jegens het Huis der Ko ningin verdienstelijk hebben gemaakt. De Huisorde van denGou- den Leeuw van Nassau is in 1858 ingesteld door Koning Willem III en den Groothertog van Luxemburg gezamenlijk. Zij werd in 1890 uitsluitenc Huisorde van het Luxemburgsche hof doch in 1905 weder hersteld als gemeen schappelijke huisorde voor beide hoof den. Er is maar één klasse en hier in Nederland wordt de orde zeer zelden toegekend. Voor zoover we hebben kun nen nagaan is alleen generaal Snijders de drager ervan. Ten slotte is er de H u i s o r d e van Oranje, die in 1905 werd in gesteld door Koningin Wilhelmina, die tevens grootmeesteres ervan is. Zij be staat uit vijf klassen: grootkruizen, groot-officieren, commandeurs, officie ren en ridders. Bovendien zijn hieraan verbonden de gouden en zilveren eere medaille voor kunst en wetenschap resp. gelijk in rang met een groot-offr cier en een officier in deze orde. Verder zijn aan de orde verbonden een gouden of een zilveren kruis van verdienste en drie gewone eere-medailles: in gouc zilver en brons, Eereteekenen De teekenen der onderscheidingen zooals zij in de desbetreffende wetten KATTENDIJKE. In de gisteren ge— houden Raadsvergadering werden de ge loofsbrieven van den heer Jacob Dage vos (vacature J. F. Hundersmarck) on derzocht en in orde bevonden. Dus werd tot zijn toelating besloten. Een verordening tot wijziging van de verordening regelende de eischen en be noembaarheid van den veldwachter werd, in verband met benoembaarheid van capitulanten als veldwachter vastge steld. De gemeentebegrooting voor 1937, die onderzocht was door een commissie, werd op advies van die commissie vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 33.324, Er is vandaag weinig nieuws te ver melden. Zoowel van regeeringszijde als van den kant der nationalisten is het, wat de berichtgeving betreft, net als in een echten oorlog: over en weer lee- lijke woorden voor mekaar bedenken e*. rwistig gebruiken; steeds aan beide kan ten vertellen dat het zoo best gaat.... Ditmaal zijn de berichten schaars. VAN REGEERINGSZIJDE. Wij vernemen slechts uit Hendaye, dat de verdedigingsstellingen va de regee- ringstroepen rond Irun uitmuntend zijn ingericht, Het voorterrein is voorzie® van mijnen met electrische ontsteking en daar er geen verrassingen geschiedden, zouden ook gisteren de nationalisten slechts enkele honderden meters hebben kunnen oprukken. De waterleiding van Irun is ongeveer 3 km voor de stad door een granaat ge troffen. Uit Hendaye kon men duidelijk iet water zien, dat hoog de lucht in spoot. Het artillerievuur van de volksfronters aan het Noordelijk front nam gistermid dag in hevigheid toe. Van de grens af was het inslaan van de granaten duide- ijk te zien. Tegelijkertijd was een leven dig geweer- en mitrailleurvuur hoorbaar. Je aanvallers moeten het terrein stap voor stap veroveren, zoo werd gemeld. VAN DEN KANT DER REBELLEN. De commandant der regeeringsstrijd- crachten te Bilbao zou gisteravond draadloos aan Madrid verzocht hebben, reservetroepen en materiaal te zenden, welk verzoek evenwel van de hand is gewezen. Het radiostation van La Co- runa meldt, dat de stad Giljon, die zich in handen van het volksfront bevindt, Madrid eveneens om steun heeft ver zocht, zonder een positieve toezegging te verkrijgen. Voorts zouden in het Gua- darrama-gebergte talrijke leden van de Guardia Civil naar de nationalisten zijn overgeloopen. Radio Sevilla deelde mede, dat de toe stand te Madrid werkelijk hopeloos wordt. De „Marxistische" arbeiders wer ken alleen wanneer zij hier lust in heb- aen, niettegenstaande de bevelen. of koninklijke besluiten zijn omschre ven, worden alleen op de gala-kleedij gedragen. In het dagelijksch leven draagt men geen kruisen, tenzij men ridder is in de Militaire Willemsorde. Men volstaat met een lintje of een knoopje in de kleuren van het lint, dat bij de orde hoort. Vroeger kreeg iedere begiftigde het ordeteeken thuisge stuurd Sedert 1923 is deze regel alleen toepasselijk op buitenlanders en ten aanzien van de medailles der Oranj Nassau orde en de broeders van den Nederlandschen Leeuw. De ande(ren kunnen de hun toekomende onderschei dingsteekenen koopen bij sommige ju weliers. Het lint van de broeders van den Ne derlandschen Leeuw is blauw, met één oranje band in het midden. Dit onder scheidt hen van de ridders in die orde, die een blauw lint dragen met twee oranje strepen. Eigenlijk behooren de broeders het lint m e t de medaille ge zamenlijk te dragen. Bij de medailles der Oranje-Nassau- orde is het zelfs uitdrukkelijk verboden het lint alleen te dragen, daar het gelijk is aan dat der ridders. Wie benoemd is tot commandeur o! grootkruis in de Militaire Willemsorde of in de Orde van den Nederlandschen Leeuw zou zich volgens de wet moeten tooien met een geborduurde plaque. Deze is echter al lang niet meer in ge bruik en vervangen door een metalen plaque. De ordeteekenen, die men van rijkswege heeft ontvangen, dienen na overlijden aan de kanselarij te worden teruggezonden, een eereplicht, waarvan de nabestaanden zich meest met groote zorgvuldigheid kwijten. Men krijgt een onderscheiding voor het leven en men kan haar alleen verliezen tengevolge van een veroordeeling tot gevangenis straf van drie jaren of meer. Aan buitenlanders wordt hoogstzel den een ridderkruis of een comman deurskruis in den Ned, Leeuw toege kend. Met het grootkruis in deze orde worden in den regel buitenlandsche vor stelijke personen begiftigd, doch zeer zelden Nederlanders. Dragers van deze onderscheiding zijn o.a. generaal Snij ders, mr. Vissering en mr. Fock. Het grootkruis van Oranje Nassau is prac tisch gesproken de hoogste onderschei ding voor Nederlanders. Het werd ge dragen door mannen als prof. Hugo de Vries en prof. Lorentz; van de thans le venden noemen we onzen gezant in Londen, jhr. De Marees van Swinderen, Afdalende krijgen we vervolgens groot- ofiicier Oranje Nassau, commandeur Ned. Leeuw, commandeur Oranje Nas sau, ridder Ned. Leeuw, officier Oranje Nassau en ridder Oranje Nassau. Een vaststaande volgorde is daarvan even wel niet te geven. Zoo is wel eens iemand, die reeds ridder in den Ned. Leeuw was, later bij bevordering begif tigd met het officierskruis in Oranja Nassau. Van de medailles wordt die van bloeder van den Ned. Leeuw het meest geapprecieerd, voornamelijk wel we gens de eraan verbonden emolumenten. Kamerbewaarders ten departement krij gen deze onderscheiding veelal toege kend. Wat de Militaire Willemsorde aan gaat, daarvan zij de onderscheidingen uiteraard zeer zeldzaam. Commandeur is voor zoover ons bekend alleen gene raal Swart. Ridders derde klasse zijn er ook maar weinigen; van hen noemen we minister Colijn en de kanselier der Nederlandsche orde generaal Drijber. Beperking. De verleening der onderscheidingen geschiedt departementsgewijze. Daarbij legt men zich een zekere beperking op. Ieder departement is aan een bepaald aantal per jaar gebonden, te verleenen ter gelegenheid van den 31sten Augs. en bi/ bijzondere gelegenheden in den loop van het jaar. Wel heeft men daar bij eenige speling, wanneer b.v. in vo rige jaren het beschikbare aantal niet is verbruikt. De mededeeling van de benoeming met een afschrift van het desbetreffen de K. B. wordt den benoemde door de kanselarij toegezonden. Daarvoor moet een zegelrecht van 1 worden betaald. Voor de vergunning om een buitenland sche orde aan te nemen moet 50 wor den betaald. Alleen medailles uit het buitenland zijn daarvan vrijgesteld. Daaronder vallen Roode Kruis-medail- les, de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice en dergelijke. Het aannemen van een buitenlandsche onderscheiding .zonder vergunning van de Kroon is bij 'de Grondwet verboden. van een Gc teil te I vel

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2