DAMMEN EN SCHAKEN VOOR DE JEUGD. Onder redactie van ZEEUWSCHE KRONIEK. Mevrouw C. E. DE LILLE HOOGERWAARD. ZEG HET MET BLOEMEN. WATER IN DE WIJN DOEN. moete brienge mit ullepe van zon dige menschen en 'k durf 'm wel op 'n briefje gee, dat in dien staet, waerin volgens zien zeien rech- vaerdigeid en trouw zullen eêr- sche, deu zelfzuchtige menschen eêl gauw nae rechs of nae lienks gekeke zal oöre, a was 't mer om te kieken van welk walletje ze beste kunnen ete. En dae kom nog bie, dat 'n dan ook mit echte Ne derlanders te doen za kriege, die eêl makkelijk te regeêren bin, om- da ze liefde vor orde en regel en vrede, mè die toch ook eêl las tig bin as j' ulder vrieëid te nae komt. En daebie dienk 'k dan in d' eêste plaes an de vrieëid van de konsensie, mer ook an de vrieëid om je meênienge te zeien, zonder daebie iemend te wille schandaolizeere. Kiek, as meneer Mussert en z'n vollegeliengen dat noe is aoles wilde bedienke, dan zouwe ze zeker nie mi zuk' arde verwieten an de regeêrienge doe, as verschillende amtenaers knoeie, [We lezen Uw brieven meestal met genoegen, Jewannes. Maar hier moet een extra-woordje van instemming komen: het heele pro bleem van het fascisme in Neder land hebt ge hier in een paar re gels helder en klaar gesteld. Zóó is het, goede vriend! De rédac teur.] 'k Ao 't dae net over de vrieëid van de konsensie. En 'k liet deu- schemere, oe gevaerelijk dat 't is de gewetens t' onderdrukken. En noe mag 't wel itte, dat Endrik dae net mit 'n boek kwam, waerin da 'k 'n eêl verael las deu meneer De Rijke over domenie Budding, 't Was, zoóa je weet, de man, die toet openbaerienge brocht den af keer van sommigste leen van de staende kerreke vó ,,'t kreatuur" van konienk Willem I. Dat eit 'n eêst op Beekerreke en toen in Middelburg en ook bie julder op ienkelde durrepen in 't Goesche land gedae.' En da 's noe juust in deze daegen 100 jaer gelee, 'k Twufele d'er nie an, of de Grif- fermeerde zulle in ulder saemen- komsten daeran gedienke. En mit vee eêrbied za d'er dan gespro ken oóre over dien eênvoudigen vromen domenie, die vó z'n over- tugienge ei wille lie toet gevange- nistraffe toe. 'k Twufele nie, of daebie za gezeid oöre, dat de Grif- fermeerde de geestelijke naekome- liengen bin van dien vaoder der scheidienge in Zeeland. Mè dae zou 'k dan toch bie wille zeie, dat er 'n groot deel van de Griffer- meerde noe in 'n eêleboel diengen nie vee mir op dien vaoder lie- kene. En dan dienk 'k daebie vor- aol, oe dat domenie Budding niks moch van asseransie, van pokken ininte en 't maeken van 'n purtret. En 'k g'loove ook nie, dat er noe nog vee Griffermeerde bin, die op ulder verzietes allêenig over gees telijke diengen wille praote zoöas ie. En dat doe mien zeie, dat, as de menschen van de scheidienge is t'rug konde komme en ze zaege noe de Griffermeêrde in ulder an- del en wandel, da z' uut zouwe roepe: oe is 't goud verdoenkerd. J'eb aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes, DE POORTERS, III (Slot) Aan wie soms gratis het poorterschap werd aan geboden, Het poorter schap gaf veel rechten, maar ook tal van plich ten, Wanneer een poorter ontpoorterd kon worden, Wie waren haagpoorters Men onderscheidde in elke stad geboren van gemaakte poorters. Ieder poorterskind was dus door zijn geboorte poorter. Ook een vrouw, maar dan moest zij wedu we zijn, kon in sommige steden het poorterschap verwerven. In het vorige artikel schreven wij, dat niet altijd poortergeld ge vraagd werd. Om die personen tot zich te trekken, die handel en ver tier in de stad brachten, werd hun vaak het gratis poorterschap aan geboden, zelfs andere voorrechten er nog bij. Zoo verordenden Wet en Raad van Middelburg in 1455, dat alle zeelui, die met hun sche pen of haringbuizen de stad aan deden, kosteloos als poorters wer den aangenomen. Het bier, dat zij insloegen, was vrij van accijns. Zij konden tusschen St. Jan (24 Juni) en St. Catharina (23 Nov.) in Mid delburg wegens schulden niet ge arresteerd of in rechten vervolgd worden. Gaven de Staten van Zeeland aan de uit Frankrijk gevluchte Hu genoten het gewone burgerrecht, Middelburg schonk aan velen gra tis het poorterschap. Dit had de stad vroeger ook gedaan, toen na den val van Antwerpen en Gent, vele Hervormden elders een toe vlucht zochten. Van de 1544 per sonen, die van 15821591, dus over een tiental jaar als poorter waren ingeschreven, waren er 1111 Zuidnederlandsche uitgewe kenen, d.i. 72 Ook Goes en Vlissingen hebben toen hun aan deel gekregen, al was het niet zoo groot als dat van Middelburg. Het poorterschap gaf verschil lende rechten. In alle steden wa ren die niet gelijk. Wij zullen dus maar de voornaamste opnoemen. Het stadsbestuur moest in belang rijke zaken eerst de notabelste poorters raadplegen. In het privi lege van 11 Maart 1254, dat graaf Willem II aan Middelburg schonk, werd o.a. ook het bestuur der stad geregeld. Dit college zou bestaan uit 13 schepenen (waaronder 1 of 2 burgemeesters) en poorters, die zij er bij raadplegen, later de 12 raden genoemd. De regeering van Middelburg had de bevoegdheid om in geheel Zeeland Bewester-Schelde recht te spreken over burgerlijke vorderin gen van poorters der stad. Alleen een poorter mocht een herberg houden. Dat Floris V de beschermer der burgers of poorters was, is be kend. Den 12den Maart 1296 beloofde hij aan de poorters van Middel burg, dat hij hen in bescherming neemt bij een twist met die van buiten. Zij konden voorbij al de tollen varen van den graaf, mits zij „haer teyken van porterscippe toghen". Zij moesten dus hun be wijs van poorterschap laten zien aan de tollenaars. Het is te begrijpen, dat de poorters naast hun rechten ook hun plichten hadden. Zoo is er een tijd geweest (1355) dat de poorters van Middelburg een be paalde kleeding moesten dragen. Zoo zij het niet deden, verbeurden zij het poorterschap en moesten nog een boete betalen van 20 pon den zwarten. Allen, die in staat waren de wa pens te dragen, moesten beurte lings de wacht betrekken. Zij vormden de gewapende poorterij. Ter vergoeding kregen zij soms het poortgeld, dat betaald moest worden bij het ontijdig openen der poorten. De poorters konden door de regeering der stad worden opge roepen om de dijkbreuken te helpen stoppen. Ook moesten een bepaald aantal poorters den graaf dienen in tijd van oorlog. Zij moch ten alleen te voet dienen. Wie te paard streed, was een rijder of ridder. Bij brand moest ;ieder weerbaar man ter beschikking staan van de overheid. Bij elke openbare ramp moest hij helpen. Het kleppen van de klok van den stadhuistoren riep hem op. Voldeed een stad niet aan haar verplichtingen ten opzichte van den graaf, b.v. door het weigeren van een bede, dan werden op de schepen en de lading van de poor ters dier stad beslag gelegd, tot No. 71. W. LENTE, Middelburg. Wit speelt en wint. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 3, 5 7/10, 12, 14, 17, 20 dammen op: 16 en 46. Wit: 18, 19, 21, 23, 27/32, 34, 36, 42, 50 dam op 40. No. 72. W. LENTE, Middelburg. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 2, 8, 9, 13, 15/19, en dam men op 1 en 20. Wit: 28/30, 33/35, 37, 42/45, 50 dam op 36. Wit speelt en wint. de stad betaald had. Dit heeft Fi- lips van Bourgondië een paar maai gedaan met Middelburg. Een poorter kon ook ontpoor terd worden. Dit kon vrijwillig ge schieden maar ook gedwongen b.v als de poorter niet aan zijn ver plichtingen voldeed. In dit geval werd hem bovendien nog een vrij zware boete opgelegd. Vele personen, buiten de stad wonende, wilden gaarne ook het burgerrecht of poorterschap van de stad hebben om de handels- en andere voordeelen, dire daaraan verbonden waren. Zoo zij het poortergeld en het schot betaal den, werden zij als poorter toege laten, al bleven zij buiten de stad wonen. Natuurlijk moesten zij aan al de poortersplichten voldoen. Zij werden haagpoorters ge noemd. Op bijna elk dorp van Walcheren had Middelburg een of meer haagpoorters. Zoo had die stad in 1403 109 hoogpoorters. In 1426 moest de haven van Middelburg, de oude Arne, wor den uitgediept. Op 10 Juni van dat jaar waren hiertoe de poorters op het stadhuis ontboden. Ook de haagpoorters kregen een oproe ping. Wie wegens zijn beroep of om andere redenen niet kon hel pen, moest een plaatsvervanger stellen, die door hem betaald werd. Bovenstaande problemen' kan men rangschikken onder fantasie problemen. Daarin spelen de dam men veeltijds een hoofdrol en zijn de schijven meer hulpschijven, ter wijl dit juist omgekeerd moet zijn, wil het natuurlijke van den stand tot zijn recht komen. Een pro bleem is dan alleen mooi met na tuurlijken stand. Daarbij kunnen alle stukken behulpzaam zijn bij de ontleding, het zij voor Wit om winst af te dwingen of voor Zwart om zich te verdedigen. Problemen kan men dan ook splitsen als: Bladproblemen, Slag problemen, Probemen met naspel, Eindspelen. De eerste die men kan oplossen van het dia-gram, dus zonder bord en schijven, Slag problemen kan men over het alge meen niet van het diagram oplos sen. Men zoekt in deze soort pro blemen den slag meermalen in an dere richting omdat de vervaardi ger deze diep verborgen heeft, terwijl men vaak lang moet kijken zonder dat men de ontleding ziet. Problemen met naspel zijn ge lijk slagproblemen waarin na de slag !nog enkele stukken bijven die het naspel vormen en waarbij aan Zwart vrijheid van spelen ge laten wordt. Niettemin zal Zwart verliezen, als Wit de juiste zetten maakt. Komen wij tot de eindspelen, deze behooren zeker tot de moei lijkste vraagstukken. Vele eind standen in het praktische spel voorgekomen worden door gebrek aan eindspelkennis remise of ver loren. Sterkere spelers weten maar al te goed dat door de groot te kennis van het eindspel vaak menig tegenstander overwonnen wordt. Komen wij nu tot bovenstaande problemen de vervaardiger is er dan ook fraai in geslaagd om deze problemen te ontwerpen. Opmerkelijk dat in 1435 Mid delburg maar 23 haagpoorters meer had. Deze waren aldus over Walcheren verdeeld: Nieuwerkerk 2, Kleverskerke 3, Ts Alaerskerke (Serooskerke) 2, Arnemuiden 3, Schellacht 1, Nieuw Vlissingen 2, Poppendamme 3, St. Mariekerke 1, St. Boudewijnskerke 1, in de stadsambachten 5. Natuurlijk werden ook de haag poorters ontpoorterd, als zij niet aan hun verplichtingen voldeden. Zoo werd in 1440 een 40 tal per sonen, zoowel poorters als haag poorters, ontpoorterd, omdat zij niet hadden willen werken of laten werken. Bovendien moest elk nog een boete betalen van 100 gr 2,50), voor dien tijd een vrij be langrijke som. R. B. J. d. M, (Nadruk verboden.) De hele morgen was Bob met Moeder natuurlijk bezig geweest zijn autoped te versieren, d.w.z. Bob had de bloemen aange geven, waarmee Moeder zijn auto ped had mooi gemaakt, zó mooi als zijn trouwe, twee-wielige ka meraad er nog nooit had uitgezien! Helemaal oranje Waarom Wel, omdat het Koningins-verjaar- dag was en er een wedstrijd van versierde autopeds, fietsen enz. gehouden zou worden. De grote menschen spraken van een „bloe mencorso", maar dat vond Bob 'n lastig woord. Voor hem kwam het er alleen maar Op aan, of hij met zijn autoped mocht meedoen of niet. - Vader had eerst gemeend, dat een bloemen-versiering dit jaar te duur zou worden; er waren im mers zoveel dingen, die veei no diger bleken te zijn, maar Moeder had eensklaps uitgeroepen: „Maar daarvoor heb ik als verrassing juist mijn gouds bloemhoekje gekweekt „Jij denkt ook overal aan, zelfs al zo lang vooruit had Vader geprezen. En van af dit ogenblik stond het goudsbloemhoekje in het teken der algemene belangstelling. Na elke droge dag kreeg het extra veel water, als er 's avonds gego ten werd en elk onkruidje was er zorgvuldig uitgehaald. Tegen 31 Augustus wes het één oranje bloemenweelde, genoeg om niet alleen Bods autoped tot een feestkarretje te maken, maar ook om er verscheiden vaasjes mee te vullen, terwijl Vader, Moeder en Bob zich met dit oranje en geen ander zouden tooien, „Zeg het met bloemen riep Vader uit, waardoor hij deze be kende uitdrukking zeer toepasse lijk maakte. „Je brengt me op een idee zei Moeder. „Ein 't (mooiste is, dat jij nu ook kunt helpen," „Ik Waarmee vroeg Vader verbaasd. „Door op een groot stuk wit karton met oranje letters te schil deren: Zeg het met bloemen! We maken dat dan zó aan de autoped vast, dat iedereen het op schrift lezen kan." Vader was er dadelijk voor te vinden en daar hij toch vacantie had, ging hij onmiddellijk aan het werk in de garage, waarin vroeger de auto gestaan had, maar die nu gebruikt werd voor het uit voeren van allerlei reparaties en knutselwerkjes. Het duurde niet zo heel lang, of Vader was klaar met zijn „op dracht", een bezigheid, waarbij zijn zoon hem niet had mogen sto ren. Wat een mooie, oranje letters waren het geworden En zó duide lijk, dat je het op enigen afstand uitstekend lezen kon. 't Karton was stevig en prijkte weldra tus sen de bloemen op de autoped. „Ook daarvoor is 't een geluk, dat het zulk mooi weer is meende Moeder, terwijl zij het versierde karretje niet zonder trots bekeek. Nu, 't mocht dan ook gezien worden Bob vond het zó mooi, dat hij er stellig een prijs mee hoopte te winnen, maar Moeder zei: „Reken daar maar niet op, vent Er zullen wel veel groter prachtstukken zijn Maar.... dat kon Bob toch niet goed geloven. Moeder zette de autoped in de schaduw en ging voor de boter hammen zorgen, al vond Bob dat vandaag eigenlijk het minst nodig. Toen Moeder klaar was, riep ze Vader en Bob. Vader at met smaak, maar Bob was van geheel andere dingen ver vuld. 't Was net, of de boterham men met hagelslag, waarop hij zo dol was, nog wel er niet meer bij konden en hij treuzelde zó, dat Vader eindelijk zei: „Ja, Bob, als je niet eet, kun je straks niet mee. Eten is ook een nummer van het program Moeder keek eens op de klok, maar zei niets. Eingenlijk spoorde dit Bob nog meer tot eten aan dan Vaders woorden. „Als we eens te laat kwamen schoot het plotseling door zijn bol. Want dat hij niet van tafel mocht opstaan, vóór de boterham men er in waren, begreep hij maar al te goed. Zelfs op een dag als deze: Koningins verjaardag Hij besloot zich dus maar in het onvermijdelijke te schikken en zo gingen die middag gelukkig nog goed op tijd Vader, Moeder en Bob met de versierde autoped naar het terrein, waar de karretjes zich moesten opstellen. Er waren reeds verscheiden te bewonderen en er kwamen er nog steeds nieuwe bij. „Wat een prachten!" dacht Bob, maar.hij was toch niet zó blij, als hij anders bij het zien van zo veel moois geweest zou zijn. Waarom hij dan niet was Wel, hij was bang geen prijs te krijgen, al vond hij zelf zijn autoped ook nog zo mooi. ,,'t Is een vergelijkend examen had Vader gezegd en aan Bob uit gelegd, dat dit betekende, dat er maar drie prijzen en misschien wel dertig of meer autopeds zouden ,zijn, dertig mooi versierde kar retjes, die het er alle op toegelegd hadden nummer één, twee of drie te zijn. Daar zag Bob een jongen in een wagentje aan de kant van de bre de laan. Bob meende eerst, dat de jongen veel te groot was om gere den te worden, maar plotseling be greep hij, dat het een ongelukkige jongen was die niet lopen kon. geen autoped had Bob zag duidelijk, dat de ogen van de jongen op zijn versierde karretje rustten. Natuurlijk vond hij 't mooi, maar zielig was het toch voor hem Lang bleven zijn gedachten ech ter niet bij den anderen jongen. Daar ging de jury rond; dat waren drie dames en twee heren, die' zouden aanwijzen, wie een prijs kreeg, vertelde Vader. Bob voelde zijn hartje kloppen, toen zijn karretje aandachtig be keken werd. De dames en heren schreven iets op. Zou, zou.dat een prijs betekenen Maar nee, ze hadden het ook bij andere auto peds gedaan en deden het nu bij de volgende. Lang duurde dat wachten En Bob keek weer naar den jongen in het wagentje. „Vind je 'm mooi vroeg hij op eens, „Prachtig Je wint vast een prijs antwoordde de'ander, Nu vond Bob den jongen op eens heel aardig en vroeg: „Hoe heet je „Jaap Wolters. En jij „Bob de Vries", luidde het ant woord. ,,'t Is net een karretje uit een boek met dat mooie opschrift vond Jaap. „Heb je veel boeken vroeg Bob. „Nou, een kast vol Je mag wel eens wat van me komen lenent hoor Door het gesprek met zijn nieu wen vriend viel Bob wonder boven wonder het wachten toch niet zo héél lang. Daar kwam de jury al weer en.zag Bob goed 't Leek, of die aardige dame, die een groot schip in de hand hield, naar hem keek! Zou.... zou....? Ja, werkelijk In 't volgend oogenblik zei zij: „De prijs voor de meest origi neel versierde -autoped een schip is gewonnen door Bob de Vries, 'n Bijzonder aardig idee, vooral dat opschrift: „Zeg het met bloemen Bob danste van plezier. Zo blij was hij met het schip. Vol trots liet hij het Vader en Moeder, die aan de kant stonden, zien en., wat keek die arme Jaap er naar „Als ik mag, kom ik eens bij je en dan breng ik het schip mee zei Bob spontaan. „Graag antwoordde de ander. Vader droeg het schip, terwijl Bob zijn karretje in de optocht meevoerde. En toen hij de volgende dag met zijn prijs bij Jaap was, die niet uit gekeken raakte, zei Jaaps Moeder lachend: „Jullie zegt het niet met bloe men, maar met een schip en boe ken „Maar 't kwam toch door de bloemen, Moeders goudsbloemen!" vond Bob. Jaapje is een aardig ventje, maarhij wordt erg gauw boos. Als dé broertjes hem heel on schuldig plagen of iets tegen hem zeggen, wat het baasje niet aan staat, geeft hij een onaardig ant woord. Later heeft hij daar dan wel spijt van en is hij weer heel lief, maar.... gebeurd is het een maal Sinterklaas heeft ook al eens te gen hem gezegd, dat hij niet zo gauw boos mag worden. Ernstig heeft Jaapje betei schap beloofd, maar het is nu al bijna September en veel beter is het niet geworden. Dat heeft Moeder gisteren nog tegen hem gezegd. Hij speelt buiten voor het open raam en wil juist iets aan Moeder vragen, als hij een vreemde dames stem hoort, 't Is Oma niet en Tante Lotty of Tante Mies ook niet Dus vindt Jaapje het niet nodig zich te vertonen. Hij zal Moeder dan later wel om een touwtje vragen. Daar hoort hij plotseling Moe der zeggen: „Antje is niet sterk en daarom brom ik maar niet op haar, als ze iets niet goed doet of vergeet. Ik doe tegenwoordig maar wat water in de wijn, want ik wil niet boos op haar worden". Jaapje gaat weer met zijn wa gentje spelen, maar 't lijkt wel, of Moeders woorden in zijn oren zijn blijven hangen, 't Ventje kijkt heel ernstig en zijn lippen prevelen iets. Moeder noch de vreemde da me merken er echter wat van in de kamer. Een uurtje later komen de gro te jongens uit school en omdat het zo warm is, schenkt Moeder hun en Jaapje ieder een glas limona de in, in plaats van een kopje thee. Dat smaakt Plotseling zegt Piet, de middel ste der broertjes: „Moeder, er is zo n klein ukke- pukkie in de klas gekomen, net zoiets als onze Jaapje." Jaapje krijgt een kleur, wil iets onaardigs terugzeggen, maar gaat dan haastig met zijn half-uitge- dronken glas naar Moeder en vraagt: „Wilt u alstublieft wat water in mijn limonade doen, Mam Moeder voldoet aan het verzoek van haar jongste en vraagt: „W/as de limonade te sterk, Jaapje „Nnee, Mmans stottert 't ventje, „mmaar anders wword ikke boos Eerst kijkt Moeder even ver wonderd, maar dan gaat haar een licht op: stellig heeft Jaapje door het open raam verstaan, wat zij straks tegen haar bezoekster ge zegd heeft

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10