RECHTSZAKEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. NA DE OLYMPIADE. Eiken dag even „fit".... AKSCIPLTJES j DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. NIEUWE ERRES-TOESTELLEN. teleurstelling waar te nemen: Men had van den maker van „Dood Water'' blijk baar interessanter en origineeler werk verwacht. Er zijn intussch ennog twee Neder- landsche inzendingen op de Biënnale ter vertooning aangenomen: „Nocturne" van Buchenbacker en een film over Den Haag van Otto van Neijenhoff. De dokter-specialist voorheen en thans. Naar aanleiding van een zinsnede in onze Indische Kroniek van nu enkele dagen geleden, waarin sprake was van een wel zeer eenvoudige wijze van spe- cialiseeren, schrijft men ons van ter zake kundige zijde, dat het tegenwoordig toch niet meer zoo simpel gaat als het daar werd voorgesteld: een reisje naar Parijs van 2 dagen en 't koopen van een nieuw emaille bord! De vorming van den spe cialist is nu echter beter geregeld. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft na melijk een specialisten register aangelegd waarin slechts zij kunnen worden ingeschreven die na hun arts examen gedurende eenige ja ren specialistische vorming hebben ge noten in ziekenhuizen onder leiding van hoogleeraren of oudere specialisten!. Door nu de toelating tot ziekenfondsen afhankelijk te stellen van de inschrijving in dit specialistenregister is het prak tisch onmogelijk geworden dat iemand zichzelf van den eenen dag op den an deren tot specialist zou proclameeren. De dag der geleende boeken. Men kent de oude mop van iemand, die voor zijn bibliotheek staande aan 'ri ander zeg't: Ik leen geen boeken uit, want deze heele bibliotheek bestaat uit geleende boeken. Overdreven, maar niet geheel onjuist.^ Het euvel van boeken leenen en niet zeil koopen is zeer groot. En in alle landen. Nu wil men te Londen een goede ge dachte verwerkelijken: eenmaal per jaar, de van vrienden geleende boeken teruggeven, wat in het geheele land op een bepaalden dag zal geschieden. De Engelsche post heeft reeds de toezeg ging gedaan op dien „boekenleendag het porto voor drukwerk tot de helft te verlagen. Een denkbeeld, dat navolging ver dient. En de posterijen zullen er niet slecht bij varen, want als ieder op dien dag' de geleende boeken terugzendt, zul len de brievenbestellers het druk krij gen, (N.R.C.) KUNST, WORSTJES EN BIER. Iturbi weigert te dirigeeren. Jose Iturbi heeft geweigerd een sym- phonisch concert te dirigeeren op de ten toonstelling der groote meren te Cleve land (U.S.A.), aangezien het auditorium voor het grootste gedeelte bestond uit personen, die druk bezig waren met het verorberen van broodjes en worstjes en met het drinken van bier en whiskey- soda. mi—a OVERTREDING VAN DE WET OP DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING In een buitengewone zitting voor strafzaken behandelde de kantonrech ter te Amsterdam de strafzaak tegen een schipper die de wet op de evenre dige vrachtverdeeling heeft overtreden. De man had, zonder daartoe vergunning te hebben, een vracht steenen vervoerd van Bemmel (bij Nijmegen) naar Sloot- dorp. Te Amsterdam in het Merwede- kanaal, was hij door een controleur aan gehouden. Het schip, dat ruim 200 ton groot is en de lading bestaande uit 104.000 steenen waren in beslag genomen. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat vooral schippers die steenen varen, zich van de wet niets aantrekken, zoodat deze wet een was sen neus dreigt te worden. Spr. requi- reerde een geldboete van 30 subs. 30 dagen hechtenis met bevel tot terugga ve van het inbeslaggenomen schip. De kantonrechter legde een boete van 10 subs 5 dagen op. De teruggave van het schip werd voorts door den kantonrechter gelast. DE UTRECHTSCHE MOORDZAAK De dader bekent. Naar wij vernemen is de Utrechtsche moordzaak in zooverre opgehelderd, dat men heeft kunnen vaststellen hoe een en ander is geschied, omdat de ver moedelijke dader, H. S. heeft bekend de misdaad te hebben gepleegd. De verdachte had met den verslagene afgesproken om Vrijdagavond een auto tocht te gaan maken. S. had daartoe 'n auto zonder chauffeur gehuurd en die voorgereden voor de woning van zijn familie, waar hij inwoonde en welke fa milie uitstedig was. In de woning heeft men ongenoegen gekregen naar aanlei ding van een geldkwestie en daarbij heeft de verslagene den verdachte een klap op het oog gegeven. Deze is toen woedend geworden en heeft een mes en een bijl gegrepen. Hij heeft eerst een steek met het mes toegebracht en zijn slachtoffer daarna op het hoofd gesla gen met den bijl, waarop de dood in trad. Hij heeft 't lijk toen een jute zal£ over het hoofd gedaan en daar over heen een beddetijk. Vervolgens heeft hij het lijk meegenomen in de auto en is via Hilversum naar Amsterdam gereden, waar hij den versslagene in 't Merwede- kanaal heeft laten zakken. Thuisgeko men heeft hij toen de fiets van het slachtoffer naar het Merwedekanaal ge reden en deze aan den waterkant ge legd, vermoedelijk om den indruk te wekken, dat hij verdronken was. Ver dachte zegt niets te weten van geld, dat van H. in zijn bezit moest hebben. (jnaaBBnaaHMBBnaiHnHHiBHgfiBmsxasaKBBBnaHHMMi De katerstemming na een grootsch feest. (Van onzen Ber- lijnschen Correspondent). Berlijn, 24 Augustus. Alle bladen ter wereld wellicht die der Sovjetrepublieken uitgezonderd hebben vermoedelijk artikelen geschre ven onder het motto: „de Olympische Spelen behooren alweer tot het verle den." Ik had mij stellig voorgenomen, 'n uitzondering te maken. Maar ik,ontkom er niet aan. En daarom: moed. Alles sal reg kom. De Olympische Spelen behooren al weer tot het verleden. Men lijkt ondank baar jegens de Duitsche gastheeren, als men er aan toevoegt: gelukkig. En toch is dat de eindindruk. Nu, een week na de plechtige sluiting, beginnen allen, die in dit feest der hon derdduizenden hun rol te spelen had den, pas te voelen, hoe moe, hoe .afge werkt te zijn. Stellig zal baron De Coubert'n, die het initiatief voor de Moderne Olympische Spelen nam en d e in 1896 voor de eer ste maal in Athene de herleving op ach zoo bescheiden schaal beleven mocht in Berlijn hoorde men ditmaal alleen zijn stem op een gramofoonpl.aat; hij zelf woont als zieke, arme grijsaard, in Frankrijk zich zulk een opgeblazen demonstratie als die, gelijk ze op Adolf Hitler's bevel doorgevoerd werd, niet gedacht hebben. Er is veel lof gezegd, gedrukt en ge schreven over dit Olympische feest 'n Berlijn 1936. Die lof is verdiend. Het was grootsch, het was enorm, het w.as tot in kleinigheden even af als in groote ge weldige lijnen. Het was ook artistiek af. Weldadig door architectonische schoonhe'd. En hef was ten slotte op enkele momenten en een al te haastig geworden sloteffect na ook organisa torisch af. Gelijk men dat van het Duit sche volk niet anders verwacht had. En de zeer actieve, uiterst geïnteres seerde en :nnerlijk eeuwig-onrustige persoonlijkheid van Hitler was alomte genwoordig. Dat w.as sympathiek, om dat vooral de jonge sportmenschen, in de eerste plaats de Duitsche, door de te genwoordigheid en de werkelijke be langstelling van het Hoofd van Staat uitermate geprikkeld en aangespoord werden. Maar het wekte tegelijkertijd ietwat ontstemmend op alle niet-Duit- schers, d'e dra merkten, dat de Toch reeds door een overweldigende claque opgezweepte, uiterst talrijke en voor alle onderdeelen ingeschreven Duitsche deelnemers door Hitiers aanwezigheid op voor Duitschland steeds belangrijke, beslissende oogenblikken tot bijna bo- venmenschelijke prestaties aangespoord werden. Men heeft hier verder gemeend, on begrensde gastvrijheid, oprechte harte lijkheid en waarlijk grootscheepschen opzet met 'n alles overdonderende na tionalistische propaganda zonder ge vaar te kunnen vereeniggen. Dat was de vergissing Maar groot, geweldig, „ein- malig" was het. Dat willen we n el vergeten. De vraag is nu, of op de feeststem ming niet de kater volgen zal! Al dadelijk: de financieele. Ik durf er geen slag in te slaan hoeveel dit feest gekost heeft, en hoe weinig het heeft opgebracht! Men heeft het zich wat la ten kosten, en is niet kleinzielig ge weest. Men heeft echter stellig meer in komsten verwacht. De opkomst uit het buitenland bleef beneden de verwach ting,. Men had uit 't buitenland weinig „deviezen", maar veel „goedkoope Mar ken" meegebracht. D.at is voor den Duitschen staat, die op deze wijze een zeer belangrijk bedrag aan bevroren credieten kon aflossen, zeker een voor deel geweest, maar de winkeliers heb ben er niet al te veel van gemerkt, dal het „goedkoope geld" ook meestal slechts voor „goedkoope w,aar" uitge geven is. Men vroeg en kocht vooral optische instrumenten, ook wel textielwaren en barnsteen, maar weinig luxe waren. En overigens ging men uit. Twee weken lang hebben alle kranten overvol gestaan van in hoofdzaak zeer prettige dingen, voor den Duitschen le zer door de geweldige Duitsche overwin ningen nog dubbel aantrekkelijk. En nu, als bij tooverslag, is alles somber, wat men te lezen krijgt: een beeld van Eu ropa in grijs en zwart, een symphonie diabolique in mineur. Een algeheele be dreiging van het fascisme op alle fron ten, En daarbij nog de noodige binnen- landsche moeilijkheden, waarvan de Duitscher intusschen slechts uit buiten- landsche bladen en door de.... zenders uit Rusland verneemt. Het onteerend ontslag v,an den gouw leider van Brandenburg, den bekenden ouden nationaal-socialist Kube, met 'n deel van zijn aanhang, herinnert tot op zekere hoogte aan den Augias-stal, die 45 door de clique rondom Ernst Röhm ver oorzaakt was en op zoo drastische wijze werd opgeruimd. Alweer doen geruchten over een toe nemende ontspanning van den econo- misch-financieelen dictator dr. Hjalmar' Sch,acht de ronde, van wien men mom pelt, dat hij er, beu van de stokken, die minister Göring hem tusschen de beenen werpt, liever heden dan morgen 't bijl tje bij neer zou willen leggen. De situatie op de „deviezenmarkt" is voor Duitschland uiterst somber ge worden. Wat er nog aan vreemde geld soorten binnenkomt, slokt de landsver dediging op. En die slokop bewijst nieu we gulzigheid, nu het machtige ministe rie van oorlog zijn wil en daarmee den tweejarigen diensttijd doorzet. In elk geval: zoo rooskleurig als ons door de regeeringspropaganda de situatie in het Derde Rijk geschilderd is, mag" ze geenszins genoemd worden. Ook als men van de gevaarlijke buïtenlandsche ontwikkeling ,afziet! HONDEN-DRESSUUR DEMONSTRATIE. Het bestuur van de politiehond-dres seer vereeniging „Walcheren" te Vlis- singen zal ter gelegenheid van haar eer ste lustrum Zaterdag teVlissingen een demonstratie geven teneinde aan deze interessante sport „het africhten van een hond" meer bekendheid te ge ven. Hoe het komt dat deze dressuur bij ons minder wordt beoefend als in ande re gewesten is niet te zeggen, Is het spreekwoord „onbekend maakt onbe mind" hier misschien van toepassing? Toch kan van onbekendheid geen sprake zijn want drie jaren geleden heeft de vereeniging ook een demon stratie gegeven die door een talrijk pu bliek werd bezocht. Vorig jaar verleende de vereeniging haar medewerking aan een demonstra tie te Middelburg en Goes. Werd de vereeniging aanvankelijk met 5 leden opgericht thans telt zij pl.m. 30 leden. De leden der P.D.V. „Walcheren" zijn aangesloten bij de Kon. Ned. Politie- hond-vereeniging (K.N.P.V.) Ieder jaar wordt in elke provincie door de K.N.P.V. een keuring gehouden, waaraan zij die nun hond voldoende hebben afgericht kunnen deelnemen, teneinde een certificaat van politiehond te verkrijgen. Tot de eischen die men stelt aan een gecertificeerden hond behoort in de eerste plaats: stipte gehoorzaamheid. Het keuringsreglement der K.N.P.V. omvat niet minder dan 39 artikelen. Het spreekt vanzelf dat het africhten van een politiehond enorm veel moeite, zorg en opoffering van tijd met zich brengt. Van de verkregen resultaten echter plukt de gemeenschap in ruime mate de vruchten. In verschillende gevallen zijn in dienst der politie voortreffelijke prestaties door de honden geleverd Bij de interessante demonstratie die Zaterdagmiddag op het sportterrein aan den Koudekerkschenweg te Vlissingen wordt gehouden zal men nog meer van de politiehondendressuur kunnen zien. P. VOETBAL. Wijziging spelregels. De K.N.V.B. heeft met ingang van Maandag jl. een drietal wijzigingen in de regels van het voetbalspel ingevoerd Deze zijn: le de doelschop moet rechtstreeks buiten het strafschopgebied worden ge trapt. Hiermede is dus bepaald dat de ach terspeler niet meer met een „wippertje" den bal aan den doelverdediger mag spelen. De keeper moet nu het leder niet meer uit de hand 't veld intrappen, maar den stilliggenden bal wegschop pen. Bij overtreding moet de doelschop worden overgenomen. 2e Wanneer de doelverdediger den bal in zijn handen vasthoudt mag niet naar den bal worden getrapt, of een poging daartoe worden gedaan. Overtreding wordt gestraft als onbe hoorlijk gedrag. 3e Wordt een vrije schop genomen op minder dan 9 m van de doellijn, dan mogen de spelers zich op de doeiltjn tusschen de doelpalen opstellen. Zeeuwsche voetbaldag. In zijn wekelijks artikeltje in de Sport kroniek schrijft de heer J. P. van Bel dat het Zaterdag j.l. een uitstekend ge slaagde Zeeuwsche voetbaldag is ge weest. De stad Middelburg had een ware voetbalinvalsie te doorstaan: „Middel burg" vierde haar 20-jarig bestaan met een receptie en een grootschen feest avond, terwijl de Z.V.B. zijn jaarverga dering hield. Over deze zoo vlot en pret tig verloopen vergadering schrijft de heer Van Bel na even den teruggang van den Z.V.B. te hebben gememoreerd, o.a.: „Er is voornamelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen veel terrein verloren, maar met den moreelen en financieelen steun van den K.N.V.B, hoopt het Z.V.B.-be stuur, dat aldoor naar nieuwe wegen tot herovering zoekt, te slagen in herove ring van het terrein. Ter vergadering is me andermaal gebleken, dat de Z.V.B. dien steun ten volle verdient. Geen en kel gebied in Nederland vraagt vanwege de groote en vaak onoplosbare reismoei- lijkheden, zooveel inspanning van de lei ders als juist Zeeland. Het is echter ver blijdend te weten, dat die leiders rugge- graat toonen en dat de vereenigingen, die zich onder hun protectoraat hebben gesteld, hen gaarne in hun moeilijken ar beid steunen. De secretaris-competitie leider de heer A. Imanse, heeft op wer kelijk kranige wijze de vergadering ge leid. Deze stond op hoog peil en betee- kende een ondubbelzinnige triomph voor het Z.V.B.-bestuur. Er werd correct en zakelijk gediscussieerd, alle bestuurs voorstellen werden met vlag en wimpel aangenomen en de sfeer was uitgespro ken sportief. In dit verband memoreer ik gaarne, dat aan den scheidenden voor zitter Max Oele, die zelf afwezig was, heel wat woorden van hulde en dank werden gewijd". LIVREIEN DE LUCHT IN. Negen pakken met bandelieren, gala nestels, schouderpassanten en kraag distinctieven zijn met de vogels van de K.L.M. de lucht ingegaan en de „Djalak' zal met de tiende zending van Schiphol starten naar Batavia. Deze paketten zijn bestemd voor "het ongeveer 70 man groote personeel var, den nieuw benoemden gouverneur-gene raai van Nederlandsch-Indië, jhr. nir. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Opdat bij zijn aankomst te Buitenzorg zijn personeel aan kan treden met het wapen van den gouverneur-generaal in zijn distinctieven zijn de pakken met de bandelieren en nestels en 120 dozijn knoopen, een gewicht van 80 kg, naar Indië vei zonden met de K.L.M. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Apeldoorn geeft een ieder die goederen ter bewerking wenscht te geven aan de ververij en stoomerij „De Lelie" te Apeldoorn, in overweging zich eerst tot zijn bureau om inlichtingen te wenden. EEN BRUTALE POGING TOT INBRAAK. Dinsdagavond is ontdekt, dat een in breker gepoogd heeft zijn slag te slaan in de woning van den heer Spitz, den directeur van het Arena-theater te Rotterdam, die woont no. 58 bo ven Mauritsweg aldaar. Toen de dienstbode van de familie Spitz omstreeks dien tijd van een wan deling terugkeerde kon zij de 'buiten deur niet open krijgen. Deze deur wordt afgesloten met behulp van een veilig heidsslot. Zij riep een voorbijganger te hulp en toen deze Ook een paar keer vergeefs had getracht de deur open te duwen, gaf hij haar den raad den hr. en mevrouw Spitz die zich in het Arena theater aan de West Kruiskade bevon den te waarschuwen terwijl hij zelf de politie op de hoogte ging stellen. Terwijl het meisje zich doodelijk ont steld naar het theater begaf is de voor bijganger een agent gaan halen. Samen hebben zij opnieuw getracht de buiten deur te openen, maar ook dit pogen faalde. Daarop werd assistentie ver zocht aan het bureau aan de Witte de Withstraat, vanwaar terstond een in specteur met een aantal agenten uit rukten. Via de daken kwamen zij op den zol der van pand 58, waarna zij langs de trap naar het portaal achter de buiten deur gingen. In dat portaal bleek toen, dat de uitspringende tong van het slot klem zat, waardoor het niet mogelijk was geweest de deur te openen. Hier mee stond tevens vast, dat inderdaad 'n inbreker getracht had zijn slag te slaan. Inmiddels waren de heer en mevrouw Spitz thuisgekomen. Er werd een uit gebreid onderzoek ingesteld, maar een inbreker werd niet gevonden. Voor zoover kon worden nagegaan is er niets ontvreemd. Merkwaardig is wel, dat reeds ge durende drie of vier avonden de woning van de familie Spitz is opgebeld hoewel het een stil nummer is en dat er dan aan het dienstmeisje werd ge vraagd, of mevrouw Spitz thuis was. Op het ontkennende antwoord van het meisje werd dan steeds dadelijk weer afgebeld, zonder dat het meisje gelegen heid kreeg te informeeren, wie er had gebeld of wat de boodschap was. Het vermoeden ligt voor de hand te veron derstellen, dat de inbreker zich heeft willen overtuigen of er iemand in het pand aanwezig was en dat hij daarom heeft opgebeld. Toen hij gisteravond op zijn bellen geen gehoor kreeg heeft hij getracht zijn slag te slaan. (N.R.C.) TEGEN MOTORFIETS OPGELOO- PEN. Gistermiddag te ruim vier uur is op de hoogte Kadijk te Amsterdam een 7-jarig knaapje bij het spelen zon der uitkijken de straat overgestoken en dientengevolge in botsing gekomen met een naderend motorrijwiel, dat omsloeg. Het knaapje zelf werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond. Ook de 19-jarige motorrijder, en vooral het 18- jarige meisje, dat op de duo zat, werden gewond. Per auto van den G. G. en G D. werden de drie gewonden naar het On ze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Het jongetje bleek een schedefrac tuur te hebben opgeloopen, terwijl het Als Ge "AKKERTJES" in huis hebt, hebt Ge nooit„nare dagen". Al staat Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dag-bedervers zijn, dan zal 'n "AKKERTJE" U dadelijk helpen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. (Ingez. Med.) 18-jarige meisje met een groote hoofd wonde eveneens ter verpleging werd opgenomen. De motorrijder zeif kon na verbonden te zijn naar zijn woning ter- rugkeeren. TWEE LANDBOUWERSZOONS VERDRONKEN. Een onopgehelderd ongeval met een motorschuit. Gisterochtend waren twee landbou werszoons, de 20-jarige J. B., en de 23- jarige. J. S., per motorschuit van Lutje broek naar Grootebroek vertrokken voor het vervoeren van een lading tul pen. Toen zij des middags om half vier nog niet waren teruggekeerd, wekte hun uitblijven groote ongerustheid. De politie trok op onderzoek uit en vond op de z.g. tocht, een breed vaarwater bij Lutjebroek het dekzeil en een deel van de lading aan de oppervlakte drij ven, terwijl het wrak van de boot op den bodem werd ontdekt, Onmiddellijk begon men te dreggen en kort na elkaar werden de lijken van de beide opvaren den opgehaald. Naar de oorzaak van het gebeurde kan men slechts gissen. Eindhoven: 1 doode- Op den Heerenweg te Eindhoven liep gistermiddag de 4-jarige A. M. M. plot seling van achter een melkkar den weg over. De jongen werd door een passee- rende tractor gegrepen en op slag ge dood. Alle met kortegolfbereik en grootere selectiviteit En ook: Nederlandsche naaimachi nes in aanbouw. (Van onzen n-r e d a c t e u r). In deze mooie zomersche dagen den ken de fabrikanten .alweer aan den winter. Zoo is het met de mode; zoo is 't ook bij de radiotoestellen. De firma R. S. Stokvis en Zoon heeft haar model len voor het nieuwe seizoen gereed en dezer dagen hebben wij er eens kennis mee kunnen maken in Den Haag. Zij gaan wel in vele opzichten met hun tijd mee. Ze zijn nl. alle zonder uitzondering uitgerust met één kortegolfbereik, waar van de technische mogelijkheden zelfs in het eenvoudigste apparaat tot het uiterste zijn benut. Elk jaar brengt ook weer een verbetering van de kwaliteit van de ontvangst. Hier is de kwaliteits verbetering bereikt door gebruikmaking van de nieuwste lampen; verder is de ophanging van de luidspreker-conussen verbeterd en bij de duurdere toestellen komt daar nog een electrische kunst schakelaar bij. En ten slotte is nu een grooter aantal apparaten uitgerust met variabele selectiviteit. De bediening der toestellen wordt elk jaar weer eenvoudiger. Zelfs het kortegolfbereik wordt me|t één knop bediend op een wijze, die het voor den leek mogelijk maakt allerlei nieuwe sta tions te hooren. Een nieuwigheid bij de Erres-toestellen is nog een klikinstelling aan den knop waarmede de bandbreedte wordt gevarieerd. De zichtbare afstem ming is in d't seizoen in alle apparaten, behalve het allergoedkoopste, aanwe zig, in den bekenden vorm van een neonbuisje, dat over een maximale leng te tot lichten gebracht moet worden* Deze ^fsteminrichting heeft in de prac- tijk getoond zelden of nooit te falen. In het uiterlijk van de kastjes, het welk ook dit jaar weer ontworpen is door den bekenden sierkunstenaar Otto van Tussenbroek, overheerschen hori zontale en verticale lijnnen. In overeen stemming hiermede is de ronde schaal verlaten en vervangen door een zg. line- aalschaal. Bij elk toestel zijn onderzet- tafeltjes ontworpen. De kastjes zijn uit-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7