KUNST EN WETENSCHAP. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Kleine belastingverlaging. Opening Oesterseizoen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. PERSKRONIEK. OM DE SCHOONHEID VAN ZEELANDS STAD EN LAND. kerssingel, Langeviele, Markt, Korte en Lange Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Kade tot de Nieuwstraat, Nieuw- straat, Korte Delft, Dam, Molstraat, Koe poortstraat, Molenwater Z.Z., Bree, Wa- genaarstraat, Balans, Korte en Lange Burg, Markt. t „Uit het Volk" besluit dan met een concert op de Markt van het Middel- burgsch Muziekkorps, dat zal ten ge- hoore brengen: 1. Wien Neerlandsch Bloed; 2. Wij willen Holland houen; 3. Vlaggelied; 4. Kent gij het land? 5. Een lied van Nederland; 6. Holland is een heerlijk land; 7. Wilt heden nu treden; 8. Wij leven vrij en 9. Wilhelmus van Nassouwe. Het is de bedoeling, dat de aanwezigen al deze liederen uit volle borst mede zingen. Het programma van de Oranjevereeni- ging van 7 tot 8 uur in de Abdij vermeld den wij reeds. Nog niet is vermeld, dat des middags te half twee het C.J.M.V. Tamboers-Pij perscorps „Juliana" een marsch door de stad hoopt te maken langs de volgende route.' Lange Singelstraat, Brakstraat, Rotterdamsche Kade, Nederstraat, Veer- schebrug, Veersche singel, Jacob Cats- straat, Wilhelminastraat, Hendrikstraat, Zacharias Jansenstraat, Jasmijnstraat, Leliestraat, Noordsingel, Noordbrug, Noordpoortplein, Noordpoortstraat, Pen- ninghoeksingel, Lambrechtstraat, Korte Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Abdij, Koorkerkhof, Wal, Ka poenstraat, Groenmarkt, Lange Burg, Markt, Langeviele, Pottenbakkerssingel, Schoorsteenvegerssingel, Vlissingsche brug, Vlissingsche straat, Lange Gort straat, Korte Gortstraat, Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam, Molstraat naar Lange Singelstraat. De bloempjesverkoop op Woensdag en Donderdag gehouden op 't Zand, op Brigdamme en te Middelburg ten bate der t.b.c.-bestrijding van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft ruim 283 opgebracht. DE RINGRIJDERIJ. Zoo heeft dan Donderdag de 24ste ringrijderij, uitgaande van de Vereeni- ging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer in de Abdij plaats gehad en al was het aantal deelnemers betrek kelijk gering, nml. 40 en het bezoek be perkt tot 1100 betalenden, toch kan van een uitstekend geslaagd sportfestijn in ouden trant worden gewaagd. Een der paarden kwam des middags in Cs L- r.1c vMten. c-. bekwam enkele schrammen, maar de beri)u*-i bleef on gedeerd. In de morgenuren en het begin van den middag, hebben de rijders in twee banen 32 „ommegangen" gereden, en met verrassende resultaten. Voor deze te vermelden, zij medege deeld, dat een viertal boerendeernen de versieringen der paarden hebben ge keurd en daarbij de volgende prijzen hebben toegekend: eerste: Jan Reij- nierse Cz., Koudekerke; tweede: Abr. Rooze, Oostkapelle; derde: J. Castel Wz., Boschweg, Vlissingen; vierde: J. J. Cevaal Jz., Grijpskerke („Landzicht"). De uitslag van de gewone ringrijderij was, daarbij gerekend de kampen, die later paats hadden tusschen hen, die een evengroot aantal ringen hadden be machtigd, als volgt: 1ste J. Mesu Jzn., Veere (Boschweg) 25 ringen; 2de P. Din- gemanse, Biggekerke 23 ringen; derde P. Brasser, Arnemuiden, 4de A. Mal- jers Pzn., Veere, beide 21 ringen; 5de C. A. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland 20 ringen; zesde P. Pleijte, N.- en St. Joosland 19 ringen; 7de J. Maljaars Jz.; 8ste A. de Visser beide te Oostkapelle (Zeeduin) ieder 17 ringen; 9de J. A. Lous, Oostkapelle; 10e J. Castel Wz., Vlissingen (Boschweg); lie L. P. Bras ser, Vrouwepolder; 12e Cornelis Koo- man, Oostkapelle; 13e P. J. Maljers Pz., Veere, allen 16 ringen; 14e Abr. Rooze, Oostkapelle; 15e P. Duvekot Wz-, Vrou wepolder, 16e J. Riemens Jz., Melisker- ke (Dorpzicht); 17e Jac. Castel, West Souburg (Parklaan) allen 15 ringen; 18e G. Wattel, Oostkapelle; 19e J. Reijnier- se Pzn., Koudekerke; 20ste Krijn Melis, Oostkapelle (Zwanenburg); 21ste Johs. Stroo, Koudekerke, allen 14 ringen; 22ste F. de Bree Cz„ Veere 13 ringen 23ste J. J. Cevaal Az., Grijpskerke (Voorzorg) 12 ringen; 24ste Iz. Kwek- keboom, St. Laurens; 25ste P. Kodde Czn., Aagtekerke; 26ste J. J. Cevaal Jzn., Grijpskerke (Landzicht) en 27ste Jan Reijnierse Czn., Koudekerke. De zes jongste rijders reden om een ext!ra bestuursprijs en daarvan werd J. J. Cevaal Jz., Grijpskerke (Landzicht) de gelukkige winnaar. Zij, die 13 of meer ringen hadden ge stoken, dus totaal 22 rijders, mochten ieder vier ommegangen maken voor de wisselbekers. Het maximum was dus 8 punten. Var. de 22 jonge mannen behaalden J. Reij nierse Pz., uit Koudekerke, A. de Vis ser uit Oostkapelle (Zeeduin) en P. Dingemanse ieder 7 ringen en J. A. Lous uit Oostkapelle 6 ringen, zoodat de overige 18 rijders direct afvielen De eerste drie genoemden kampten en het resultaat was, dat A. de Visser dit jaar den beker van H. M. de Konin gin mede naar huis kan nemen; J. Reij nierse dien van de gemeente Middel burg; P. Dingemanse voor goed dien van den heer H. J. G. Hartman, omdat hij hem twee maal achtereen heeft gewon nen en J. A. Lous dien van c(pm heer Jacq. b rank. Na al het kampen kwam nog de strijd om den pollepel aan de orde en deze werd gewonnen door J. Reijnierse Pzn. uit Koudekerke. Toen de uitslag van het kampen om de bekers bekend was, heeft de Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het woord genomen en er op gewezen, dat de Koningin de zen beker in 1934 beschikbaar stelde, welke achtereenvolgens behaald is door J. Koole Dzn., St. Laurens en P. Bras ser, Arnemuiden. Reeds tweemaal eerder schonk H. M. zulk een wisselbeker, die reeds blijvend eigendom zijn. Uit alles blijkt de groote belangstelling en het medeleven met dit oud volksvermaak. Spr. hoopt, dat de jonge landbouwers van Walcheren deze sport zullen hoog houden en in steeds g'rooter aantal aan de ringrijderij in de Abdij zullen deelnemen. Hulde brengt spr. aan Vreemdelingenverkeer voor het organiseeren van deze ringrijderij en richtte zich daarop tot den prijswin naar, den heer De Visser. Spr. wenscht hem geluk en hoopt, dat hij den beker ook volgende maal zal winnen. Spr besluit met een krachtig onder steund driewerf hoerah op de Koningin. Het strijkje, dat onder leiding van den heer A. Calatz, zich heel den middag had laten hooren. zette nu het Wilhel mus in, wat door de aanwezigen werd medegezongen. De winnaar de heer De Visser bracht den Commissaris hartelijk dank voor 't uitreiken van den beker, Bij afwezigheid van den voorzitter van Vreemdelingenverkeer, mr. J. Moolen- burgh, die door een telegram van zijn medeleven op dezen dag had doen blij ken, nam de waarnemende voorzitter, dr. C. F, Koch, het woord om allereerst de rijders dank te brengen, dat zij we derom medewerkten om aan de bezoe kers dit alles aan te bieden. Men heeft wel eens 100 deelnemers gehad. Maar gezien wat gepresteerd is, kan men zeggen, dat de besten zijn overgebleven en nog steeds deelnemen. Spr. drukte zijn spijt uit, dat B. en W. verhinderd waren om den beker van de gemeente aan te bieden en daarom biedt spr, hem den heer Reijnierse aan, Ook de beker van den hr Hartman bood spr. blijvend aan den heer Dingemanse aan, die daarvoor dankte en He hoop uit-1 sprak, dat de heer Hartman, die steeds toont met de Ringrijderij mede te leven, een nieuwen wisselprijs beschikbaar zal stellen. Ook aan den heer Lous bood spr. den beker van den heer Frank aan, Na het eindigen van den geheelen wedstrijd heeft dr. Koch andermaal het woord genomen om ook de andere prij zen uit te reiken, en de rijders al of niet geadviseerd door hun vrouwelijke we derhelft of toekomstige eega, keuze te laten doen uit de vele prijzen, die ge schonken of aangekocht waren. De eerste prijswinner, de heer J. Me su, heeft dank gebracht aan Vreemde lingenverkeer en in het bijzonder aan 't bestuur, dat het ieder jaar deze ringrij derij houdt.. Men stelt dit onder de jonge landbouwers zeer op prijs en hoopt dat men daarmede nog lang zal voort kunnen gaan. Nadat alle prijzen en ook de pollepel met bijbehoorende kist sigaren in han den van de winnaars waren gekomen, verklaarde dr. Koch deze ringrijderij voor geëindigd. Het publiek verliet de Abdij, de rij ders met hun gezelschap vertrokken, ten deele op de wagens, waarmede de fourage was aangevoerd en voor den dienst der gemeentereiniging was er nog volop werk om het plein te reinigen. SINT LAURENS. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft het programma voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op a.s. Maandag vastgesteld. Des morgens om 10 uur zal te Brigdamme aan elk schoolgaand kind een vlaggetje worden uitgereikt. Voor- opgegaan door het tamboer- en pijpers corps „Juliana", onderafdeeling van de C.J.M.V.-te Middelburg directeur Iz. de Lange, zal een wandeling door de ge- tneente worden gemaakt, na afloop waarvan de kinderen zullen Worden ont haald. Des avonds zal in de Van Citters- straat tegenover de oude Pastorie een openluchtfilm worden vertoond. RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzit terschap van burgemeester G. M. C. O r t. De v o o r z, deelde o.a. mede, dat met ingang van 17 Augustus 1936 alle dertien straatlantaarns een sterkte heb ben van 40 Watt, inplaats van 8 tempen van 60 Watt, en 5 van 40 Watt, hetgeen een bezuiniging oplevert van 38 per jaar. Verder wordt medegedeeld, dat B. en W. van plan zijn binnenkort de P.Z. E.M. opdracht te geven ongeveer vóór de woning van den heer Jac. Schaalje en aan den eersten paal voorbij de school een lamp te doen aanbrengen, terwijl enkele tempen aan den Platteweg ver plaatst zullen worden. De gemeenterekening over 1935, die door een Raadscommissie is nagezien, wordt zonder op- of aanmerkingen voor- loopig vastgesteld met een totaal aan inkomsten van 24.782 en een totaal aan uitgaven van 19.086. Batig slot 5696. Daarna wordt de begrooting 1937 van het burgerlijk armbestuur met een en kele opmerking goedgekeurd met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 3533. Op voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie de heer J. de Muynck, timmerman alhier, belast met het des kundig toezicht op de gemeente-eigen dommen; hierdoor wordt hij in het ver volg uitgesloten van het doen van le veringen aan de gemeente. Besloten wordt toe te treden tot het registratuur-bureau der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Aangezien de toestand der gemeente- financiën een kleine verlaging van be lasting mogelijk maakt, wordt, op voor stel van B. én W., het getal opcenten op de personeele belasting voor het jaar 1937 van 200 verlaagd op 190. WEMELDINGE. Woensdagavond is 't motortankschip „Schiermonnikoog" ge laden met benzine, komende van Rot terdam en bestemd voor Middelburg in het „Slaak" omhoog gevaren bij hoog water en blijven zitten. De „Dorus Rij kers' van Smits Bergingsbedrijf alhier zal trachten het schip vlot te krijgen, De bloempjesdag ten bate van de stichting „Het Hoogeland" heeft in deze gemeente 28,50 opgebracht. Zaterdagavond om 8 uur geeft de mondorgelvereeniging Concordia" een concert op de muziektent aan het ka naal. In de pauze zal het kinderkoor en kele zangnummers ten gehoore brengen. IERSEKE. Donderdagmiddag zijn de eerste zending oesters van uit onze ge meente verzonden naar Den Haag. AARDENBURG. Benoemd tot com mandant der brandweer de heer D. Zuij- derduijn zulks in de vacature ontstaan) aoor het bedanken var- den heer J. Ai. de Brauwer. RAAD VAN SCHOONDIJKE. SCHOONDIJKE. Donderdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig mevr. Bruinooge en de heer Jansen. Goedgekeurd werd de verordening inzake strafmisdrijven. Ontheffing zal gevraagd worden vol gens art. 179 der gemeentewet (capitu- lantenstelsel). De rekening werd vastge steld in gewonen dienst op 50501 in ontvangsten en f 37976 in uitgaven. In kapitaaldienst 25829 met nadee- lig slot van 3013. De gemeentebegrooting 1937 werd aangeboden en ten slotte besluit de Raad aan de gemeentewoning en be woond door den rijksveldwachter een keuken bij te bouwen. SLUIS. Woensdag maakten de oudjes uit het Protestantsch Tehuis „Rozen- oord" onder leiding van den vader en de moeder per autobus een uitstapje naar Antwerpen. Daar werd na aan komst gegeten, waarna de bezienswaar digheden bezocht werden. Ook werd als, vanzelf spreekt, een bezoek ge bracht aan den voetgangerstunnel. Den geheelen dag was het weer prachtig ge weest, zoodat van een echt gezellig uit stapje mag gesproken worden. Donderdags is het vreemdelingen- bezoek aan onze gemeente op de door reis naar de Middelburgsche markt zeer groot. Men schat het aantal personen, die hier in den namiddag komen eten, op een vferduizendtal, aangebracht door een paar honderd auto's en autobussen. Ook op andere dagen is het bezoek hier buitengewoon te noemen en de belang stelling gaat dan meestal uit naar de oude gebouwen in de Hoogstraat, de oude ruine „de Steenen Beer eertijds een sterk kasteel, en bovenal naar het monumentale stadhuis. De stoomboot- dienst, welke het verkeer onderhoudt tusschen Sluis en Brugge, heeft dezen zomer de diensten moeten verdriedub belen. TELEURSTELLING IN INDIë. Onder den titel „Berg en Muis" wijdt het „Bat. Nieuwsblad" een hoofdartikel aan de voorstellen der regeering inzake de Indische defensie. Het blad noemt de voorstellen „zeer teleurstellend" ten aanzien van de vloot- uitbreiding, en wijst er op, dat, indien thans geen nieuwe kruiser op stapel wordt gezet, het dan uitgesloten is dat wij in 1940 drie volwaardige kruisers hebben. Het blad besluit met te zeggen, dat dit voorstel is een proeve van schip peren in plaats van navigeeren. De „Java-bode" wijst er ironisch op, dat het dermate rustig is op aarde, dat haast maken met uitbreiding en vernieu wing van de vloot onredelijk is. Het „Nieuws van den Dag", noemt de beslissing 'n bittere teleurstelling, die den geest bij de marine deprimeert. Het blad wijst er op, dat de „Java" en de „Sumatra" in 1940 moeten worden ver vangen, zoodat thans de eerste kruiser voor die vervanging op stapel moet wor den gezet teneinde achteruitgang te voorkomen. De Prov, Zeeuwsche Schoonheids Commissie schrijft ons: Zooals bekend zal zijn, heeft met in gang van 1 Maart 1936 de gereorgani seerde provinciale schoonheidscommis sie haar werkzaamheden aangevangen. Onder voorzitterschap van den heer A. D. F, v. d. Wart, lid van Ged, Sta ten, werden vier vergaderingen in pleno gehouden, terwijl voorts vrijwel weke lijks werd bijeengekomen door de sub commissie, aan welke de beoordeeling' van bouwplannen is opgedragen. In eerstgenoemde vergaderingen werden reglementen en instructies op gesteld, welke door Ged. Staten werden goedgekeurd Onderscheidene zaken kwamen hier bij aan de orde, waaronder de adressen van de Kamer van Koophandel en de Vereeniging „Handelsbelang" te Middel burg aan Provinciale Staten. Terzake werd de toepassing van de volgende richtlijnen aanbevolen: a. niet voor vrijstelling van het ver bod tot het hebben van reclames komen in aanmerking reclame's, welke niet worden vervaardigd of verhandeld, ot voor bedrijven welke niet worden uit geoefend, op of in het betreffende pand; b. de reclame dient uitsluitend tegen een der gevels van het pand te worden aangebracht; c. de afmetingen der reclames dienen bescheiden te zijn, afhankelijk van de grootte van het gevelvlak; d het aantal reclames op één gebouw dient beperkt te zijn; e. bij de aanvraag of vrijstelling dienen lettertypen en kleuren der reclames te worden overgelegd, benevens de opgave van de reeds aanwezige reclames en een schetsmatige aangifte van het gevelvlak. In de tweede reeks vergaderingen werden ontwerpen beoordeeld, toege zonden door de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Biggekerke, Renesse, Kortgene, 's Heer Arendsker- ke en Tholen. Onderscheidene gemeenten (Terneu- zen, Domburg, Koudekerke, Zoutelande) besloten eveneens hun bouwplannen om advies bij de Commissie in te zenden; zij voldeden daarmede aan het daartoe tot hen gerichte verzoek van Ged. Sta ten Enkele gemeenten besloten uitsluitend de h.i. daarvoor in aanmerking komende plannen te doen beoordeelen. Er kan echter niet voldoende op worden gewe zen dat meermalen de kleine bouwobjec- ten, welke meerendeels door aesthe- tisch ondeskundigen worden verzorgd", de meeste aanleiding tot ontsiering ge ven. Het verkrijgen van een allerwege zoo goed mogelijk resultaat vraagt dan ook noodzakelijk de toezending van al le bouwplannen, Enkele gemeenten hebben gemeend geen enkel plan te moeten inzenden uit vrees voor het bezorgen van belangrijk tijdsverlies en overlast aan de bouwers. Het valt te betreuren, dat deze beden kingen geen reden tot overleg met onze Commissie hebben kunnen geven. Im mers de werkwijze der Commissie ver zekert, een zeer snel resultaat. De tot dusver uitgebrachte adviezen werden gemiddeld binnen vier dagen uitgebracht; een enkel iets langer of korter, doch al le binnen één week na ontvangst van 't verzoek daartoe. Overlast wordt 'Hen bouwer niet be zorgd in dien zin, dat het verleenen van vergunning voor eenvoudige, behoorlijke architectuur wordt ontraden Integen deel, onze Commissie tracht bij geble ken gebreken op soepele wijze door het bieden van mondeling overleg met haar secretaris de bezwaren te verduidelijken en den bouwer te overtuigen van de noodzaak om met de schoonheid van stad en land rekening te houden, in het belang daarvan, en van het gebouw zelve. Echter stelt de Commissie zich niet op het standpunt, een gratis-adviesbu reau voor den bouwer te kunnen zijn; was zij dit wel, dan zou zij den bevoeg den architect tekort doen, terwijl het juist mede haar bedoeling is te bevorde ren, dat de bebouwing van onze streken door behoorlijke deskundigen wordt ver zorgd. De thans in iedere bouwverordening opgenómen welstandsbepaling schenkt den gemeentebesturen alle het middel om zich, in het belang van de bouwkun4 stige ontwikkeling van hun gemeenten^ van de diensten van onze Commissie te voorzien tegen het daartoe door Ged. Staten vastgesteld tarief. Tot behoud van een regelmatig con tact met de verschillende deelen der provincie werden de volgende corres pondenten benoemd: ir, I. A. v. Cruy-- ningen te Oostburg, F. G. C. Rothuizen te Goes, J. Hennink te Sas van Gent, L>. Blaas te Tholen en F. Houdkamp te Zierikzee. Ter bespreking van de werkwijze der Commissie en van uitgebrachte adviezen en tot het verstrekken van alle verder gewenschte inlichtingen is de secretaris der Commissie, ir. A Rothuizen te Mid delburg, voor gemeentebesturen en ont werpers iederen Donderdagmiddag en overigens na overleg te spreken. JEROEN BOSCH' TENTOONSTELLING. Men schrijft ons: Het Museum Boymans te Rotterdam, waarvan de directie vorig jaar landge noot en vreemdeling verraste met de onvergetelijke Vermeer-tentoonstelling, vormt thans een kostbaren schrijn, be helzend een unieke verzameling Noord- Nederlandsche Primitieven, gegroepeerd om de werken van Jeroen Bosch. Ieder die wel eens van Zeeland uit Brugge heeft bezocht, zal uit 't Museum aldaar de herinnering hebben medege nomen aan de merkwaardige stukken van dien zoo raadselachtigen schilder. Zijn werk stelt ons voor vele vragen. Zijn welhaast magische fantasieën en al legorieën verwarren; de toeschouwer, die om een verklaring vraagt van de wonderlijke schepselen, die zijn wereld bevolken en zijn hemel bewonen, vindt soms geen contact met zijn gedachten- gangen, en kan te snel geneigd zijn deze heele wereld van fabuleuze voorstellin gen te verwijzen naar de tribulatiën van een overspannen brein. Het ware een te gemakkelijke verkla ring Jeroen Bosch alleen maar een zeer sterk gevoel toe te schrijven voor de be zetenheid dezer wereld, het demonische in de natuur en vooral in den mensch, hetgeen hij zonder twijfel bezit. Veel is verworteld in het bonte Brabantsche le ven zijner dagen, en wij speuren dan ook een dikwijls raken spot met zijn mede- menschen en een genadelooze teekening van hun aardgebondenheid, hun onder daan zijn aan hun lusten in hen, en af hankelijkheid aan de natuur en haar machten buiten hen."' Met welk een meesterschap is dit alles geschilderd; welk een ijle, bijna teedere kleurentoets, welk een liefdevolle en de vote detailbehandeling! Zoo vormt hetgeen hier van Jeroen Bosch die Maelre is tezamengebracht, waaronder het prachtige altaarstuk De Verzoeking van den Heiligen Antonius uit Lissabon, een buitengewoon interes sante hoofdgroep van de collectie primi tieven, waarvan de werken van Geert- gen tot Sint Jans, van den Meester van Alkmaar, van Jacob Cornelisz. van Oost- sanen, van den Meester van de Virgo in ter Virgines, en van Lucas van Leyden, het meest de aandacht trekken. De teekeningen en studie's van Lucas van Leyden, die eigenlijk reeds niet meer tot de primitieven moet gerekend wor den, zijn een aparte beschouwing over waard, Van den zoo belangrijken Noord- Nederlandschen Meester Dirk Bouts mochten wij geen werken aantreffen. Als sluitsteen van deze verzameling is te beschouwen hetgeen bijeengebracht is van Jan van Scorel en Maerten van Heemskerck. Hier breekt het sterkere ook klaardere? licht der 16e eeuw zich baan, en hier staan wij aan het be gin van een nieuwen tijd. Een bezoek aan deze expositie is ieder aan te raden. Zelden -heeft men de ge legenheid dit alles bijeen te zien. Maar al te dikwijls wordt het gedeelte der mu sea, dat is gewijd aan de Primitieven, vluchtig in oogenschouw genomen, ten einde eerder aan te komen bij de ge liefde Meesters der 16e en 17e eeuw, waar men zich weer thuis voelt, na de voortbrengselen der duistere middel eeuwen. Toch zijn deze laatste zoo onge looflijk rijk aan schatten des geestes. Niemand verzuime, zoo hij daartoe in staat is, deze tentoonstelling, die ge opend is tot 15 October 1936, te gaan be zoeken. A. Bijeenkomst der vrijwillige waarnemers van het K. N. M. I. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zaterdagmidag jl. had in het Physisch Laboratorium te Utrecht de vierde jaar- lijksche bijeenkomst plaats der vrijwil lige waarnemers van het K.N.M.I, Onge veer 60 waarnemers uit nagenoeg alle deelen v.an het land hadden aan de tot hen gerichte uitnoodiging gevolg gege ven. Prof. E. van Everd'ngen, hoofd-direc- teur van het K. N. M. I., opende de ver gadering en hield een voordracht over „Optische Verschijnselen"; kalo's kran sen, regenbogen, enz. passeerden de re vue, waarbij het gesprokene werd toe gelicht met statistische gegevens en enkele markante waarnemingen, die in den loop der jaren waren ingezonden. Vervolgens demonstreerde dr. M. Min- naert uit Utrecht de ontstaanswijze van een reeks verschijnselen door ze kunst matig te doen optreden op zolder en wanden der zaal. Prof. Van Everdingen sloot hierna de bijeenkomst, waarbij hij dank bracht aan dr. M. Minnaert voor zijn demonstraties, en aan den heer H. ten Kate uit Utrecht voor de organisatie der vergadering. De Nederlanders op de Biennale te Venetië. Donderdagmidag heeft op de Bienna le te Venetië de vertooning van de Ne derlandsche film „Rubber plaats ge had. Daar Gerard Rutten te Venetië sinds de vertooning en bekroning van „Dood Water" een zeer goeden naam geniet, bestond voor deze voorstelling n zeer levendige belangstelling bij de vertegenwoordigerts der buitenlandsche pers. Na de vertooning, die door een niet talrijk, maar deskundig publiek geïnte resseerd werd gevolgd, zag men v0°r tentoonstellingsgebouw vele ernstig de- batteerende groepen. Ov,er het algemeen viel een kleine

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6