volkenbond. frankrijk. duitschland. n engeland. rusland. oostenrijk. noorwegen» polen. IEURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee' ring van heden. AMSTERDAM, 28 Augs. Denemarken Oblig. 1926-5 88%89 Amsterdam 1934-4% 100 's Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93% Zeeuws. Hyp. B-4% 91% Cities Service Cy. P,. 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 121%122% C Rott. Bankver. 117117 A Twentsche Bank 8484 A Pref. Jurgens A 103%104% A Ned. Gist- en Spiritusi. 390386% 'A De Schelde N.B. 2727% C Am. Smelt Ref. 48%49% C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy. 17%—18% bron zouden vliegtuigen der regeering 95 bommen hebben uitgeworpen boven Oviedo. Verscheidene bommen waren brandbommen. De projectielen hebben ten deele doel getroffen. De Gaceta de Madrid publiceert een decreet van den minister van oorlog, waarbij de provincies Toledo en Gaceres tot oorlogszone worden verklaard. Een hospitaalschip. De artillerie der opstandelingen zou, naar een regeeringscommuniqué mede deelt, een hospitaalschip gebombardeerd hebben. Een officieel communiqué van den minister van oorlog meldt nog, dat er kleine schermutselingen aan het front van Aragon zijn voorgekomen. Volgens berichten uit San Sebastian is een fascis tische colonne op de vlucht gedreven. Men meent, dat aan de andere fronten rust heerscht. t De tsrijd op Majorca. De commandant van de regeerings troepen op Majorca deelt mede, dat gisteren een slag is geleverd, die van vijf uur des morgens tot 7 uur des avonds duurde. De rebellen boden hard nekkig tegenstand, maar moesten eenige kilometers wijken. Vooral onder den druk van de regeeringsluchtmacht. Een korporaal en zes soldaten werden ge vangen genomen in een versterkten toren, waar talrijke lijken gevonden werden, De gevangenen vertelden, dat verscheidene officieren gedood waren en dat het opstandelingenleger gedemo- ra isccrd was, Er*-:die zich tegen den oorlog hadden uitgesp. 1_on, waren gefusilleerd. Een compagnie cn_ zich wilde overgeven was door de op standelingen zwaar gestraft. Voorts ver telden de gevangenen, dat in Palma de Majorca de algemeene staking wordt voortgezet. VAN DEN KANT DER OPSTANDELINGEN. Generaal De Llano optimistisch. In een Donderdag gehouden radiotoe spraak heeft Generaal De Llano er op gewezen, dat het volksfront nog slechts in een derde van Spanje heer en mees ter was. Binnen enkele dagen zou het nog slechts een vijfde in handen hebben. Nationale vliegtuigen hebben de vliegvelden van Barajas en Cuatro Vientos gebombardeerd en groote scha de aangericht. De regeeringsvliegtuigen zijn niet voor achtervolging opgestegen. Algemeen kan geconstateerd worden, dat de regeeringsvliegtuigen in de minder heid blijven, en de nationale luchtmacht de laatste dagen buitengewone succes sen heeft behaald. In de haven van Sevilla werd giste ren, nadat de nevel was opgetrokken, de kruiser „Miguel Cervantes" gesigna leerd. De havenbatterijen openden daarop terstond het vuur. Reeds bij het begin der beschieting dook echter een Fransche kruiser op, die een be schermende positie voor den Spaanschen regeering s- kruiser innam. De strijd om Irun. Gistermiddag tegen zes uur is de be drijvigheid der opstandelingenlucht strijdkrachten aan het front van Irun en San Sebastian herleeft. Zij wierpen verscheidene bommen uit. Op verschei dene plaatsen aan het westen van Irun kenden branden waargenomen worden. In den vroegen morgen werd de ge vechtsactie aan het front van Irun en San Sebastian voortgezet. Zij werd in geleid door een groote activiteit der nationalistische vliegtuigen, alsmede door het vuur van het zware geschut der regeering, dat tusschen Eontarabie en Irun is opgesteld en de nieuwe stel lingen, die de legionaires gisteren heb ben betrokken, onder vuur heeft ge nomen. Talrijke bommen der nationa listische vliegers op de stellingen der volksfj'onttroepen bracjiten het vijan delijk vuur tot zwijgen. Op de hoogten nabij Irun werd den geheelen morgen een hevig infanterie- en mitrailleurvuur onderhouden. Van eigenlijke aanvalsac- ties was tot den middag niets te be speuren. Zoowel aanvallers als verdedi gers streden'met ongelooflijke taaiheid. Ook het in handen der regeeringstroe- pen zijnde fort Guadelupe met zijn zwaar geschut kon aan het keeren van den aanval medehelpen. Het radiostation Le Coruna heefl medegedeeld, dat de regeeringstroepen een aanval op Oviedo hebben gedaan, j welke echter werd afgeslagen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau' A Born. Sum. H.M. 152—153%, A Ned. Wol Mij. 93—92. A J. C. Japan Ln. 40%40%. A Rotterd. Lloyd 41%42%. A S. M. Nedrland 39%40%. A Houth, Alberts 6464%. C Union Pac. Rr. 8283%. C Int. Nickel Cy. 32%—32%. Ned. 1000-4 99%—99%. O. Indië 34 1000-4 97%—98. Duitschl. '30 1000-5% 20%—20%-%. Engeland 1960-90 4 73—73%. A Koloniale Bnk. 47%47%. A N.I. Hbk. 1000 109%-h110%. C Ned. H. M. 1000 137%—137%. A v. Berkels Pat. 34%34%. C Calvé-Delft 58%58%. A C. Suiker Mpij. 115%115% A Philips Gem. afg. 155155-59 C Unilever 114%115%-15 C Am. Car,. Foundry 2f%25%-% C Anaconda Cop. 22%—23%-% zouden de volksfronttroepen hierbij 500 dooden hebben verloren. De radiopost Jerez de la Frantera deelde mede, dat Talavera de la Reina door de nationalisten is bezet. De troe pen werden enthousiast door de bevol king ontvangen; de guardia civile uit Madrid is naar het Guadaramairont vertrokken; de aanval van de regee ringstroepen op Palma de Majorca is afgeslagen, de regeeringstroepen leaen zware verliezen. Gistermiddag om zes uur heeft de radiozender van Sevilla het volgende bekend gemaakt: De recente operaties bestaan in de vernietiging van „marxistische haarden" welke nog aanwezig zijn, in de reeds in onze handen zijnde gebieden. In Toledo heeft de luchtmacht een wapen- en munitiefabriek vernield, welke het eenige productiecentrum was in handen van de Madrilleensche regeering. Aan het front van Guadarama hebben wij drie „Marxistische" vliegtuigen neerge haald. Drie andere toestellen zijn uit Madrid vertrokken om zich bij ons aan te sluiten. Zoo smelt de „marxistische luchtmacht" van dag tot dag weg, het geen talrijke betoogingen in Madrid ten gevolge heeft. In Asturië en Aragon wordt onze zegevierende actie rondom Oviedo en Saragossa voortgezet. De ver overing van Palmadaroio in de pro vincie Cordoba door een regiment falanxisten was schitterend, ondanks den moedigen tegenstand der „marxisten", die ten slotte vluchtten en talrijke dooden op het slagveld achterlieten. 000 kg rijst zijn te Sevilla aangeko men e;: zullen tegen lage prijzen worden verkocht. Tijdens de gevechten bij Tieno ver loren de „marxisten" ongeveer 500 man, alsmede 'n aanzienlijke hoeveelheid ma terieel. De drie eenige vliegtuigen, waar over de regeeringstroepen ih Asturië beschikten, zijn door de nationalisten omlaag geschoten. Minister Idalecio Prieto verklaarde te Madrid, dat het gezag moet liggen in handen van „de competente leiders, en niet in handen van een groep sergeants". Te Jaca heeft een „marxistisch" vlieg tuig het ziekenhuis gebombardeerd. De commandant van de plaats heeft bekend gemaakt, dat voor iedere bom, welke op het ziekenhuis viel, vijf „marxisten" zullen worden terechtgesteld. Verder heeft een vliegtuig weer levensmiddelen laten vallen boven het Alcazar van Toledo, waar een aantal nationalisten zich staande houden tegen de regeeringstroepen. Twee kapiteins en een luitenant, die uit Madrid zijn gevlucht, maakten mel ding van misdaden en wreedheden al daar. Van de 72 bijkantoren van de Spaan- sche bank zijn 43 in handen van de na tionalisten. ALGEMEEN. Wat deserteurs vertellen. Donderdagavond tegen elf uur zijn drie man van het Spaansche vreemde lingenlegioen gedeserteerd en over de Fransche grens gekomen, nadat zij bij Biriatou de Bidassoa waren overgesto ken. In antwoord op hun door den commis saris. te Hendaye gestelde vragen ver klaarden zij, dat zij niet langer den strijd tegen broeders wilden voortzetten. Hun bataljon lag te Ceuta in garnizoen, van waar zij per vliegtuig naar Spanje wer den overgebracht. Zij meldden, dat de sterkte van hun afdeeling aan het front bij Irun 550 man bedroeg. De legionnairen verkeeren in slechte verstandhouding met de fascis ten en de Carlisten. Donderdagochtend zou hun commandant, Luis Carbonel, hen hebben teruggetrokken om hen te vervangen door Carlisten. Volgens de deserteurs bedroegen de effectieven in dit gedeelte van het front: 550 manschappen van het vreemde.lin- - genlegioen, 450 burgers, 400 Carlisten, 400 fascisten en 90 gerequireerden. De bedoeling van den kolonel, die den sec- lor van Irun commandeert, zou zijn Vrijdagochtend opnieuw tot den aanval over te gaan. Sovjet-officier commandant van een escadrille. Naar van betrouwbare zijde uit Alme- ria wordt gemeld, is daar op 19 Augs. met het escadrille no. 62 van de lucht vloot der Spaansche regeering een Sov jet-Russisch majoor-vlieger aangekomen, om het commando van een escadrille op I C Kennec Copper'2b 27%-28 C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 40%—42-41% A Kon. Petr. Mpij. 282282%-81% C Contin. Oil Cy. 18%18%-% C Phillips Petr. Comp. 25%26% C Shell Union O.C. 1111%-% C Tide Water Ass,. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 5050%-% A H.V. Amsterdam 281%281-82% A Java Cult. Mij. 117%117% A N.I. Suiker U. 97%98%. A Deli Batavia 178—177%-80. C Deli Mij. 1000 234—233 -34 A Senembah 215%1216%-18. C Baltimore en Ohio 13%14%. C Southern Pac. Cy. 23%24%-%. A Southern Rlw. 12%13%. A Amst, Rubb. C. 141%—142-%. A Deli-Bat. Rubb. 71%—73%. A Hessa Rubber 101%100%. -66 -65 A Serbadjadi S.R. 66% zich te nemen. Een Spaansche tolk was hem toegevoegd. Legionarissen veroordeeld. Te Rabat zijn gisteren zes Spaansche legionarissen veroordeeld, die als Ma- rokkaansche jongelingen verkleed naar Fransch-Marokko waren gekomen. Zij kregen elk 3 maanden gevangenisstraf. De veroordeelden verklaarden, dat zij opdracht hadden gekregen zich naar Ca sablanca te begeven en zich daar in het bezit te stellen van den Spaanschen petroleumtanker „Campero", welken zij naar een haven in Marokko moesten brengen. Nieuwe Russische ambassadeur Marcel Rozenberg, de nieuwe ambas sadeur van Sovjet-Rusland te Madrid, is op zijn post aangekomen. De financieele operaties. Aangezien de regeering te Madrid nog steeds goud moet uitvoeren en de junta van Burgos deze zendingen be schouwt als „een aanslag op het natio nale bedrijfsleven" heeft zij vandaag een decreet gepubliceerd, waarbij alle ope raties welke sedert 18 Juli zijn of nog zullen worden uitgevoerd onder waar borg van de bank van Spanje „onge daan" worden verklaard. Alle rechtsmiddelen zullen worden te baat genomen óm weer in het bezit v.an dit goud te komen. Alle waardemidde- len en goederen welk in het bezit zijn van Spanje, Spaansche onderdanen of in Spanje wonende vreemdelingen, welke voor deze operaties zullen zijn of wor den aangewend, zullen in beslag wor den genomen, Een studiereis. Francojis Dete,ss,an, onderstaatssecre taris van het kabinet van den minister president van Frankrijk, heeft Donder dag zijn studiereis langs de Spaansche grens voortgezet. Tegenover persverte genwoordigers verklaarde hij: „Men moet ,aan mijn reis geen politieke be- teekenis toekennen. Zij wordt in hoofd zaak gemotiveerd door de "kwestie der huisvesting der vluchtelingen, een voor zekere grensdepartementen acute kwes tie." In antwoord op vragen aangaande de Spaansche kwestie verklaarde Detes- san: „Gij moet begrijpen, welke reserves ik als lid der regeering moet in acht ne men. Toch wil ik zeggen, dat ik bij mijn reis naar de grens van Guipuzcoa werd getroffen door het elan en den burger trouw, welke het Spaansche volk be zielt, dat hardnekkig het regiem ver dedigt, dat het zichzelf uit vrije bewe ging heeft gegeven. De Spaansche de mocratie beleeft thans smartelijke uren en de grootste harer geschiedenis, maar het elan, waarop ik toespeling maak, is niet voldoende. Men gevoelt dat het Spaansche volk zijn republikeinsch le ger organiseert. Dank zij deze rationeele en technische organisatie zal het naar mijn meening zegevieren. Als bevriende buren van het Spaansche volk kunnen wij alleen maar hopen, dat spoedig een einde komt aan de groote tragedie, wel ke iedereen tot in den ziel bedroeft." NIEUWE STAPPEN. De Fransche en de Britsche regeering hebben stappen ondernomen bij alle mogendheden, die nog geen uitvoering hebben gegeven aan het Fransche plan inzake non interventie in Spanje en den betreffenden regeeringen verzocht het non-interventie ontwerp zonder verwijl toe te passen. Deze mogendheden zijn: Tsjecho-Slo- wakije, Oostenrijk, Hongarije, Neder land, Joegoslavië, België, Portugal, Italië, Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Turkije, Polen, Zweden, Noorwegen, Finland en Letland. (Nederland trad in middels toe. Red.) Het is, naar vernomen wordt, moge lijk, dat enkele dezer landen reeds een embargo op den uitvoer van wapens naar Spanje hebben afgekondigd. De Portugeesche regeering heeft de Fransche regeering medegedeeld, dat zij bereid is, te handelen overeenkomsitg de algemeen vastgestelde politiek. Aankoop van runderen? Volgens een bericht in de „Neue Züricher Zeitung" heeft de Spaansche regeering in Joegoslavië 15.000 stuks runeren gekocht. De overname zal plaats vinden in een Joegoslavische haven. Als betaling hier voor zal door een derde land, waarvan echter de naam niet wordt genoemd, bij de Joegoslavische nationale bank een crediet geopend zijn. De paus en de uit Spanje gevluchte bisschoppen, De Paus zou voornemens WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Londen 7.40% Berlijn 59.22% Parijs 9.69% Brussel 24.84 Zwitserland 48.01 Kopenhagen 33.07 Stockholm 38.17% Oslo 37.20 New York 1,47% Praag 6.09 Prolongaties 1 Part. disconto Daggeld Registermarken 31 Crediet Spermarken 13% Effecten Spermarken 13% Reismarken 41 Bankpapier 36% 7.41% 59.22% 9.69% 24.86 48.01 33.10 38.22% 37.25 1.47% 6.09 1 1% 30% 13% 13% 40% 36% Beursthermometer van Vrijdag. Amerika Obl.Markt— - Schepen Koninld. Olie - H.V.A. zijn tijdens een plechtige ontvangst van alle uit Spanje gevluchte bisschoppen een toespraak te houden, waarin hij een krachtig protest zal doen hooren o.m. tegen de vernieling van kerken en kloos ters in Spanje. Voorts wordt .aangekondigd, dat direct na terugkeer van den Paus in de Vati- caansche stad in de St. Pieterskerk een mis tot eerherstel zal worden gecele breerd, waaraan Paus Pius XI en alle hooge geestelijkheden zullen deelnemen. Rozenberg naar Spanje. De secre taris-generaal van den Volkenbond deelt officieel mede, dat Rozenberg, de ad junct-secretaris-generaal van den bond, benoemd is tot ambassadeur van de Sovjet-Unie te Madrid. Hij heeft der halve zijn ontslag voor zijn Volkenbonds- functlie aangeboden, he,tgeen aanvaard is. Ook Danzig op het program. Als 25ste punt op de agenda van de komen de bijeenkomst van den Volkenbonds raad, welke 18 September te Genève bijeen zal komen, staat „De vrije stad Danzig". De raad besloot 4 Juli de Poolsche re geering te verzoeken de kwestie van het incident van het bezoek van den kruiser „Leipzig" te onderzoeken en op de volgende zitting van den Raad rap port uit te brengen. Schacht en de diensttijd. Het Ita- liaansche nieuwsbureau Stefani ver neemt, dat dr. Schacht de Fransche re geering een boodschap van Hitier heelt doen toekomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de verlenging van den dienst tijd niet het karakter draagt van een actie, waarover Frankrijk zich ongerust zou kunnen maken, maar dat die slechts een eenvoudig antwoord vormt op de verhooging der effectieven van het Rus sische leger. De communisten en de nationale ver dediging. De communistische afge vaardigde Gitton, vice-voorzitter van de legercommissie der kamer heeft in een schrijven aan den voorzitter dezer commissie nogmaals lüe noodziakelijk- heid bepleit van een bijeenroepen der commissie in verband met de vmlen- ging der dienstplicht in Duitschland. Voorts bepleit hij een besluit dezer commissie om onmiddellijk een crediet aan te vragen voor de regeering ten bedrage van een milliard ten behoeve van verbetering der lichamelijke op voeding: „het bezit van een sterke en gezonde jeugd is een waarborg voor de veiligheid en de toekomst van een land, dat den vrede in eer en waardigheid wil." De Duitsche verlenging tijd. In ant woord op een schrijven van bernand Laurent en Gitton heeft de voorzitter van de legercommissie der Kamer ge antwoord, dat de maatregelen ten aan zien van de Duitsche verlenging van diensttijd een zaak vormen, die door de regeering moet worden behandeld, wes halve een bijeenroeping van de leger commissie der Kamer geen nuttig werk zou kunnen verrichten. Geheimzinnig vliegtuig. Een ge heimzinnige eendekker is gistermiddag op een terrein nabij het vliegveld 1 ous- sus bij Versailles geland, waar een auto stond te wachten. De piloot vulde zijn benzinevoorraad aan en, na toeloopen- de nieuwsgierigen met een revolver be dreigd te hebben, steeg hij op en ver dween. Ook de auto is er in geslaagd te ontkomen. (Zou dit de uitgeknepen Belg geweest zijn? Red.) fig V - NEDERLANDSCH SCHIP OP DEN RIJN VERBRAND. Woensdagmorgen is aan den Hom- burger-oever ii^. het Nederlandsche sch.p „Standaard 61" van de Duitsch-Amen- kaansche petroleum-maatschappij brand ontstaan. De kapitein, een matroos en een aan boord vertoevend douaneambte naar zouden zware brandwonden heD- ben bekomen, die hun opneming m een ziekenhuis noodzakelijk maakten. A s een geweldige fakkel dreef de bran dende boot over het water, tot het ein delijk aan den Duisburgschen oever, nabij de monding van de Ruhr aan land gezet werd. Industrie (Wettig Markt Rubber gedeponeerd Thea Rasche niet terechtgesteld, De correspondent van Reuter te Ber lijn heeft gisteravond een telefonisch onderhoud gehad met Thea Rasche, die,, volgens een bericht in den „Avondpost", wegens spionnage zou zijn terecht gesteld. Toen de correspondent haar in haar huis te Berlijn opbelde,, zat zij juist aan den maaltijd. „Het is werkelijk een prachtig verhaal", zei zij, „maar ik kan moeilijk een bevestiging geven". Duitschland en de koloniën. Naar vernomen wordt hebben de Duitsche banken de hypotheken op bezittingen van Duitsche onderdanen :n Tanganyika geliquideerd, zoodat de bezitters tot verkoop moesten overgaan. Hieruit con cludeert men in Londen, dat Duitsch land niet het voornemen heeft het mandaat over Tanganyika op te eischen, DE RUSSISCHE MILITAIRE ATTACHé TE LONDEN GEARRESTEERD? Volgens te Londen uit Moskou ont vangen berichten is de militaire atta ché bij de Russische ambassade te Londen, generaal Putna, die zich met verlof in Rusland bevindt, in verband met het proces tegen de Zinowjewisten gearresteerd. Er verluidt, dat de ter dood veroordeelde en Dinsdag geëxecu teerde Dreiser verklaard heeft, dat ge neraal Punta uit het verband der Trotz- kisten is getreden om zijn positie bij het Roode leger te kunnen behouden. Hij zou intusschen zijn terroristische bedrij vigheid hebben voortgezet en ook ver der contact hebben gehouden met Trotzki. Voorts melden de Engelsche bladen, dat mevrouw Sokolnikof, de vrouw van den vroegeren Russischen ambassadeur te Londen uit de communistische partij is gestooten. Ambassadeur Sokolnikof zelf zou in verband met het Moskousche proces in arrest zijn gesteld. Nieuwe beschuldigingen. Officieel wordt te Moskou toegegeven, dat ge neraal Putna, de Sovjet-Russische mili taire attaché te Londen, beschuldigd wordt van medeplichtigheid in het Trotzky-complot. Vermoedelijk zal hij binnenkort naar Moskou teruggeroepen worden. WORDT DE „1000 MARK" BELASTING OPGEHEVEN? Naar te Weenen vernomen wordt zal deze week de belasting van 1000 mark, welke gelegd is op het overschrijden door Duitschers van de Oostenrijksche grens, worden opgeheven. De Duitsche regeering zou 250 Mark per persoon toestaan om mee te nemen naar Oosten rijk. Trotzki met onbekende bestemming vertrokken? Het gerucht gaat in Oslo dat Trotzki Noorwegen heeft verlaten zonder zijn nieuwe bestemming te heb ben onthuld. Trotzky en de regeering. Officieel wordt medegedeeld, dat Trotzky heeft verklaard, zooals men weet, dat hij de voorwaarden voor zijn verblijf in Noor wegen n:et heeft overtreden. De autori teiten betwisten dit. Zij verklaren, dat Trotzky beloofde geen artikelen te schrijven over de huidige politieke ge schillen. Hieruit blijkt dat Trotzky nog niet de nieuwe verklaring heeft onder teekend, welke de regeering het noo- dig oordeelde hem voor te leggen. RYDZ MIGLY NAAR PARIJS. Aan den vooravond van het vertrek van Rydz Mygli naar Frankrijk herin nert het officieuze agentschap Iskra aan de reis, welke Pilsoedski in 1921 naar Frankrijk heeft ondernomen. Het bezoek van Rydz Migly wordt in verband gebracht met den nieuwen toe stand, welke geschapen is door de in tensieve herbewapeningen van Duitsch land. De „Kurjer Warzawski" wijst erop, dat het Sovjet-leger een grondgebied moet verdedigen, dat tienmaal zoo groot is als Duitschland, zoomede op de vre delievende houding der Sovjets tegen over Duitschland. De vermeerdering der effectieven van

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2