De burgeroorlog IEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 3UITENLAKD. SPANJE. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. AMSTERDAM, 27 Augustus. Denemarken Oblig, 1926-5 8988% Amsterdam 1934-4% 99%100 Gravenhage 1929-4% 100%101 Rotterdam 1926-1930-4% 93—93% Zeeuws;, Hyp. B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1953 5 4544% A Amsterd. Bank 121 121 C Rott. Bankver. 117%117 A Twentsche Bank 8484 A Pref. Jurgens A 103%103% A Ned. Gist- en Spiritusf. 390—390 A DE Schelde N,B. 25—27 C Am.Smelt Ref. 49%48% C Stand. Brands 9%9% C North Om. Cy. 18—17% Voorstellen aan den Raad. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente, komt Woensdagmorgen te half tien in openbare vergadering bijeen. Op de agend,a komt o.m. voor een wijziging van de algemeene politieverordening. B. en W. stellen nl. voor het in een vo rige vergadering aan de politieverorde ning toegevoedge artikel in te trekken en 'n nieuw artikel daarvoor in de plaats te stellen, luidende; „het is verboden als bestuurder van een motorrijwiel of rijwiel op plaatsen, in den regel tot al- gemeenen dienst bestemd of voor allen toegankelijk, rijdend, daarmede op zoo danige wijze personen te vervoeren, dat lichaamsdeelen buiten een normale stuurinrichting, zijwaarts uitsteken." Daardoor is het mogelijk, behalve op den openbaren weg, de verordening ook op het jaagpad en het Slobberduinsche voetpad van toepassing te doen zijn. B. en W. meenen dat de toenemende bebouwing in het Terhooge Pad de bij plaatsing van een straatlantaarn nood zakelijk maakt. En wel op de helft van den afstand van het begin van dit pad bij de Middelburgsche straatweg tot de plaats waar de verleden j.aar aange brachte lantaarn zich bevindt, Steunverleening. De wijziging welke door den minister van sociale zaken aangebracht is in de steunregeling beoogt aldus B. en W. o.a. tot afschaffing te geraken van de ook in onze gemeente toegekende huur- toeslag, terwijl aan de andere zijde het alhier geldend tarief met 50 pet. ver hoogd wordt. Wanneer de gewijzigde regeling in gaande 13 September a.6. in toepassing wordt gebracht, dan zullen enkele steun- trekkenden achteruitgaan, de meesten echter zullen meer ontvangen dan tot nu toe het geval is. Zouden allen in den steun opgenomen worden, dan zou toepassing der gewijzig de steunregeling een meerdere uitgaaf voor de gemeente beteekenen v,an f 16,99 per week gedurende het tijdvak 13 September 1936*1 Mei 1937, terwijl dit bedrag na genoemden datum zou worden teruggebracht tot een bedrag van f 6,69 per week. Nu is ingaande 1 Januari 1937 een nieuwe subsidie regeling ontworpen, welke, wordt zij definitief vastgesteld, voor onze gemeente beteekent, dat, tenzij in de toekomst een aanmerkelijk hooger bedrag voor steun aan werkloo- zen zou moeten worden uitgekeerd, geen Rijkssubsidie meer zal worden ont vangen. Twee belangrijke factoren beheer- schen de cijfers welke B. en W. reeds nu in de ontwerp-begrooting voor 1937 hebben opgenomen. Ie. de belangrijk lagere geraamde op brengst van verschillende belastingen; 2e. het verlies van rijkssubsidie in de kosten van steunverleening en werk verschaffing. Belastingverhooging. Een en ander zal tengevolge hebben: le. dat een niet onbe- langrijke belastingver hooging moet plaats heb ben; 2e. dat over een ge deelte der gevormde re serve zal moeten wor den beschikt; 3e. dat het zwaartepunt op de steun zal moeten worden verlegd, omdat werkverschaffing duur der is dan steunverlee ning'. B. en W. hebben gemeend zich op het standpunt te moeten stellen, dat de steunbedragen niet mogen wor den verhoogd. In verband hiermede hebben B. en W. zich bereids tot den minister van soci ale zaken gewend, met verzoek goed te keuren dat de steunuitkeeringen op de oude bedragen worden gehandhaafd, dit om per 13 September a.s. geen moeilijk heden te krijgen. Waar er nog vele zelfstandigen zijn, die geen hooger inkomen hebben dan de werkloozen, maar die toch hoog belastingen moeten betalen, daar ge looven B. en W. dat voor steun e.d. geen hoogere bedragen mogen worden be schikbaar gesteld. De Werkloosheid. Bovendien moet eerder op toename der werkloosheid worden gerekend dan op vermindering. In de bouwvakken is 't hoogtepunt bereikt, „De Schelde" komt weer geheel of gedeeltelijk in 1937 stil te liggen en de N.V. Stoomtram „Wal cheren" die ingaande 1 October a.s. het A Born. Sum. H.M. 152%—152. A Ned. Wol Mij. 93 A J. C. Japan Ln. 4040%. A Rotterd. Lloyd 41%41%. A S. M. Nederland 38%39%. A Hóuth. Alberts 64%64. C Union Pac. Rr. 83%82. C Int. Nickel Cy. 32%—32%. Ned. 1000-4 99—99%. O. Indië 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5 20%— 20%-%. Engeland 1960-90 4 73%—73. A Koloniale Bnk. 47%—47%. A N.I. Hbk. 1000 110—109%. C Ned. H. M. 1000 137%—137%. A v. Berkels Pat. 3434%. C Calvé-Delft 5858%, A C. Suiker Mpij. 115%115%. A Philips Gem, B. af. 156%—155%-54% C Unilever 115%—115%-14%. C Am. Car en Foundry 24%24%-%. C Anaconda Cop. 22%22%-%, «/wneiMawco personenvervoer van de tram door au tobussen gaat vervangen, zal een ge deelte van haar personeel moeten ont slaan. Het gevolg hiervan is een belangrij ke toename van het aantal werkloozen, waarvan de ondersteuningskosten ge heel ten laste der gemeente moeten worden genomen. B. en W. stellen voor hen te machti gen behoudens de goedkeuring van den minister van sociale Zaken in gaande 13 September a.s. de nu gel dende steunbedragen te blijven uitkee- ren. ERNSTIGE AANRIJDING. 's HEER ARENDSKERKE. Gistermid dag is een 76-jarige wielrijder door de auto van bakker Van S. welke plotse ling achteruit reed, aangereden. De man werd tegen de straat gesmakt en kwam zoo ongelukkig op het hoofd terecht, dat een inwendige verbloeding ontstond. Het slachtoffer is in stervenden toestand naar zijn woning vervoerd. KLOETINGE. Het programma van 't concert, door „Cloetiaig's Gemengd Koor", Zaterdag a.s. van 910 uur op de Markt te geven, luidt als volgt: 1. Lof en Aanbidding Carel Manting; 2. Rozenlied van G. Nieuhuis; 3. Kerst lied, Oud Ned. Kerstlied; 4. Paree Do mino, Oud l,at. lied; 5. Aanbidding, Ce- sar Franck; 6. Hodië Christus notus est, Sweelinck; 7. Slaap mijn prinsje, Mo zart; 8. Ick weet een rein casteel, Oud Ned. lied; 9. Wiegelied, Schubert; 10. Wach auf, Thomas Baleson. Van 8 tot 9 uur. 1. Pelagie, marsch, Aug. Eenhaes; 2, La Merve illeuse, ouverture, H. Char les. 3. Voux Roumains, Valse de Con cert M. J. H. Kessels, 4 Les Travalleurs Polka, Duo, Piston en Buglen. 5 Euterpe, fantasie ballet A. L. Doyen. 6 Finale. IERSEKE. Menigmaal worden bij knippen van zinken platen aan de ha ven de snippers weggeworpen. Hoe gevaarlijk dat is bleek Woensdagmid dag toen een zoontje van den heer M. Hoogstrate bij het duiken zoo'n snip per in den voet kreeg. Een schipper wilde bijstand verleenen maar maakte de zaak nog ernstiger, daar het ijzer brak. Dr. Gerritsen verleende toen heel kundige hulp. Zaterdag hoopt het fanfaregezel schap Mozart een concert te geven op de Paardenmarkt. Aanvang 8 uur. Programma: 1. Le chef de corps, (marsch); 2. Am. Meeresstrand, (grande valse); 3. Marie Thérèse (ouverture); 4. Uncle Sammy, (marsch); 5. Honneur aux Basses, (marsch); 6. Le moulin du Hameau (ouverture); 7. Heureux Treso- ge (fantasie); 8 Marbelon Kermesse (marsch). KONINGINNEFEEST TE ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zullen er feeste lijkheden gehouden worden in verband met den verjaardag van de Koningin en wel op Zaterdag 29, Maandag 31 Aug. Dinsdag 1 en Woensdag 2 September. Zaterdagnamiddag geschiedt de offi cieele opening van de Oranjetent op het Havenplein door den burgemeester de zer stad. 's Avonds is er een marsch door de gymnastiek en athletiek Ver- eeniging „Rust Roest" door de stad, daarna behendigheidsoefeningen door de motorclub Sparta" op het Haven plein, en 's avonds van 1011 uur con cert in de muziektent door het stedelijk muziekgezelschap „Kunst en Eer" direc teur de heer Jh. F. A. Theewis. Maandagmorgen: reveille door de stad, te geven door de Oranje-Garde. De Oranje tent is heel den dag ge opend. 's Middags carillon bespeling door den stadsbeiaardier den heer G. C. J'. Misset Vaderlandsche liederen; des 's middags roei-, kano- en duikwedstrij- den door de Zierikzeesche Zwem- en Reddingsvereeniging in de Oude Ha ven en 's middags autoped wedstrijden voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Om 4 uur een marsch door Zierikzee van de Oranje Garde, 's Avonds zang uitvoering te geven door de Chr. Ge mengde Zangvereeniging „De Lofstem" en kinderkoor „De kleine Lofstem", di recteur de heer H. Wolzak, en Volks- dansen door de gymnastiek vereen. C Kennec Copper 26%26%-%. C Un. States Leather 3%3%. C U. States St. C. 40%-40%. A Kon. Petr. Mpij 283%282%-81% C Contin. Oil Cy. 18%—,18%-%. C Pnili s Pair. Comp. 25%25%. C Shell Union O.C. 1111-%. C Tide Water Ass. Oil 10%10%. A Ned. Scheepv. U. 5050%-49%. A H.V. Amsterdam 281%282-80%. A Java Cult. Mij. 117%—117%. A NI. Suiker U. 97%—97% A Deli Batavia 180178 C Deli Mij. 1000 237-235-33 A Senembah 220216%-15% C Baltimore Ohio 13%13% C Southern Pac. Cy. 24%23%-% A Southern Rlw, 12%12%. A Amst. Rubb. C. 141 142 41 O Deli-Bat. Rubb. 70%71% A Hessa Rubber 100%101% A Serbadjadi S.R. 6666% „Olympia" onder leiding van den heer H. B. Dreijer. Daarna zanguitvoering te geven door het Neutraal Gemengd Koor „Amicitia", directrice mejuffr. J. Steen bergen, gevolgd door een openlucht uit voering aan den voet van den St. Lie ven Monstertoren door de gymnastiek vereen. „Rust Roest" met medewerking van het muziekgezelschap „Kunst en Eer", en de Chr. Gemengde Zangvereen. „De Lofstem", na afloop der openlucht uitvoering Fakkeloptocht. Dinsdagavond vindt een marsch door Zierikzee plaats van de gymnastiek Vereeniging „Olympiia" en herhaling van de openlucht uitvoering aan den voet van den St. Lieven Monstertoren en tenslotte Woensdagavond prijsuitrei king in de Sociëteit „Concordia" van de gehouden behendigheidsoefeningen roei-, kano- en duikwedstrijden door den voorzitter der Z.O.V. -en daarna concert door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" in de muziektent Ha venpark. WATERLANDKERKJE. De gemeen- terekening 1935 beliep in ontvangsten 19865, in uitgaven 16184, een goed slot van 3685. De rekening kapitaal- dienst sloot met een goed slot van 325. DE STRIJD OM IRUN ONTBRAND. De strijd om het front San Marcial, dat den weg opent naar Irun, komt thans tot ontwikkeling. Gisteren den geheelen dag en ook des avonds weer klonk aan beide zijden van de Bidas- soa het vuur. De beide strijdende par tijen bezetten dezelfde heuvelhelling, aan den voet waarvan de Bidassoa stroomt. Laat in den avond kon men aan de Fransche grens waarnemen, dat de hevige slag voortduurde. De op standelingen zouden geen enkele be langrijke stelling hebben kunnen vero veren en de verdedigers zouden zich handhaven in hun versterkte posities. Men vreest echter, dat aan beide zij den ernstige verliezen worden geleden Vliegtuigen der opstandelingen heb ben pamfletten uitgegooid boven Irun, waarin de bevolking er van wordt ver wittigd, dat 'indien de stad zich niet voor den avond zou overgeven, zij met den grond zou worden gelijk gemaakt. De invallende duisternis deed de hevigheid van de gevechten evenwel niet verminderen. Naar schatting zijn een vijftigtal bom men op Irun geworpen. Het aantal slachtoffers was nog niet bekend. Uit de richting Irun hoorde men een voortdurend geweer- en mitrailleur- vuur, waartusschen de ontploffingen van handgranaten werden vernomen. Naar men van de grens af kon waarnemen, hebben de nationalisten zich vooruitge- werkt tot ongeveer twee kilometer van Irun. Ook uit de richting van San Se bastian was geschutvuur te hooren. De Fransche gendarmerie heeft uit gebreide maatregelen genomen om te voorkomen, dat gewapende benden de grens overschrijden. Een speciale correspondent van Ha- vas seinde: Het bombardement van Irun door de luchtstrijdkrachten der op standelingen 'is zonder ophouden van gistermorgen tot dezen middag voort gezet. Verscheidene bommen schenen gericht te zijn op een stuk geschut van 105 mm, dat door de locale troepen in stelling is gebracht aan den voet van het fort Guadelupe, nabij den weg naar Irun en Fontar,abie. Tegen 4 uur vuurde het stuk echter nog. Geen enkel jacht- toestel achtervolgde de opstandelingen vliegtuigen, die nogal langzaam vlogen en door hun herhaalde bochten duide lijk hun volkomen veiligheid deden u t- komen. Tegen 4 uur beklom een ge pantserde auto in groote snelheid den weg, die naar fort San Martial leidt. De mitrailleurs der regeeringstroepen, welke geplaatst waren bij een boschje ten westen van het fort, werden tot zwijgen gebracht, waarna men het be dienend personeel in allerijl naar de omgeving van Irun zag afdalen. Op dat oogenb(ik weerklonk de alarmsirene in de stad. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7,41% 7,41% Berlijn 59.22% 39:22% Parijs 9.69% 9.70 Brussel 24.86 24.87 Zwitserland 48.01 48.02 Kopenhagen 33.10 33.10 Stockholm 38.22 38.22% Oslo 37.25 37.25 New York 1.4.7% 1.47% Praag 6.09 6.08% Prolongatie 1 1 Part. disconto 1% 1% Daggeld Registermarken 30% 31 Crediet Sperrmarken 13% 13% Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken 40% 40% Bankpapier 36% 37% Beursthermometer van Donderdag. Rubber Koninkl. - Schepen Philips - Unilever [Wettig Obl.Markt H.V.A. - Olie Tabak Amerika Industrie Markt Suiker gedeponeerd Vanmorgen is de strijd in deze om geving weer opgelaaid, nadat beide partijen den geheelen nacht met elkaar in contact waren gebleven. Vliegtuigen der regeering hebben na tionalistische troepenconcentraties ge bombardeerd; ook de artillerie is in ac tie gekomen. Er werd beweerd, dat het fort Guadeloupe, nabij San Sebastian in handen der opstandelingen zou zijn ge vallen, waardoor de tegenstand van San Sebastian, waar de „marxisten" reeds onder elkander strijd leveren, zou ver minderen. Nabij Caveres werd een driemotorig regeeringsvliegtuig omlaag geschoten. In Asturië hebben de nationalisten Canva bezet, en in Aragon Cuenca de Minea, waar de mijnwerkers zich na heftigen weerstand overgaven. De Rio Tinto mijnen. Het hoofdkantoor van de maatschap pij der Rio Tinto mijnen te Londen heeft bevestiging ontvangen van het bericht, dat door r/idio-Sevilla was uit gezonden en volgens hetwelk de op standelingen-troepen zonder tegenstand de Britsche Rio Tinto mijnen nabij Huelva hebben bezet. Toch officieren uitgeleverd? Het radiostation van Sevilla deed gis termiddag de mededeeling, dat, toen de kruiser „Jaime Primero" te Carthagena aankwam tot herstel van de ernstige schade, die bij het luchtbombardement werd opgeloopen, de roode comité's hun verzochten de marine-officieren, die zich aanhangers der nationale beweging had den verklaard, en die aan boord gevan gen werden gehouden, uit te leveren. De plaatselijke autoriteiten, die geen besluit dorsten te nemen, raadpleegden de re geering te Madrid, die na gehouden mi nisterraad, bevel gaf de gevange nen aan de comité's uit te leveren. Vijfhonderd gevangenen, ald'us het be richt verder, zouden naar open zee ge bracht, aldaar in groepjes bijeengebon den en in zee zijn geworpen. Men zal goed doen dit bericht met het noodige voorbehoud te lezen. Ceuta gebombardeerd. De regeeringskruiser „Miguel de Cer vantes" heeft gisteren verscheidene sal vo's gelost op de stad Ceuta, na te voren de Spaansche kust ten Westen van Gi braltar te hebben gebombardeerd. Munitiedepot in de lucht gevlogen? De zender van La Coruna meldde dat een munitiedepot, dat door de militie in een voorstad van Madrid in een arena voor stierengevechten was opgeslagen, in de lucht zou zijn gevlogen. Bij het transporteeren van eenige kisten muni tie zou een dezer kisten door onvoor zichtigheid tot explosie zijn gekomen, waardoor de geheele voorraad aan springstoffen en munitie in de lucht zou zijn gevlogen. Het radiostation van La Coruna heeft meegedeeld, dat nabij Belchite een tref fen heeft plaats gehad waarbij een co lonne van 6000 Catalanen door de te genpartij werd gedecimeerd. De colonne moest een groot aantal gevangenen en ook een belangrijke hoeveelheid munitie in handen van de tegenstanders achter laten. De colonne regeeringstroepen, die op het eiland Majorca is geland, zou thans volkomen vernietigd zijn, Azana vertrokken? De speciale correspondent van het blad „Diario de Manha" meldt uit Avila, dat de opstandelingen TalaVera de la Eina hebben bezet. Tweeduizend man regeeringstroepen zouden naar de re bellen zijn overgeloopen. Uit La Coruna wordt gemeld, dat in Baena verpleeg sters van het ziekenhuis aldaar omge bracht zouden zijn. Radio Sevilla meldt voorts, dat president Azana uit Madrid naar Valencia zou zijn vertrokken. I Aanval op Oviedo? De „Frente Popular" bericht, dat vol gens het aanvalsplan, dat is opgesteld door den generalen staf van de regee ringstroepen, vijf vliegtuigen gisteroch tend een aanval hebben geopend op Oviedo. Het blad bericht verder, dat Radio Sevilla heeft gemeld, dat ieder, die naar de radio-uitzendingen van Madrid of Barcelona luistert, 5000 peseta boete moet betalen. Drie „Tsjeka's" te Madrid? Een officier, die uit de hoofdstad van Spanje is ontvlucht, deelde mede, dat in Madrid drie „Tsjeka's" heerschen, die naar eigen goeddunken handelen en ie deren nacht arrestaties verrichten en gevangenen fusilleeren. De regeering leeft, volgens dit be richt, nog slecht een schijnbestaan en wordt geheel beheerscht door de anar chisten. De staatspresident en eenige minder geziene ministers worden door volks- fronters bewaakt, om hun vlucht on mogelijk te maken. Deze voorstelling van zaken wordt bevestigd door de decreten van de re geering, waarin wordt gezegd, dat de militie niet op eigen gezag arrestaties en terechtstellingen mag uitvoeren. Volksrechtbanken.. In verschillende Catalaansche steden zijn de volksrechtbanken tot berechting der opstandelingen hun werkzaamheden begonnen. Ook aan het front van Aragon hebben de gerechtshoven zitting gehouden. Van de acht fascisten die te Novales berecht werden, zijn drie ter dood veroordeeld en gefusilleerd. Geen mijnen. De Catalaansche regeering heeft de pers een nota doen toekomen, waarin wordt verklaard, daü in tegenstelling met de in het buitenland gaande ge ruchten, de geheele Middellandsche zee van kaap Creus tot de Straat van Gibraltar vrij is van schepen der op standelingen en dat er geen enkele plaats is waar mijnen of onderzeebooten de koopvaardijschepen in gevaar zou den kunnen brengen. Speciale rechtbanken in de provincie. De minister van justitie heeft een de creet onderteekend, waarbij in iedere provincie een speciale rechtbank be staande uit 14 rechters uit de bevolking en 3 gerechtelijke ambtenaren, wordt in gesteld. Deze zal gevallen van rebellie en muiterij te berechten krijgen, alsme de misdaden tegen de buitenlandsche veiligheid van den staat, zoolang de te genwoordige opstandige beweging aan houdt. Vordering der regeerings troepen. De regeeringstroepen blijven melding maken van vorderingen in de richting van de steden Granada en Cordoba en andere, die nog in handen der opstan delingen zijn. Dagelijks worden lucht- raids op Majorca uitgevoerd. De strijd op Majorca. De commandant van de regeerings troepen, die op Majorca opereeren, heeft den president der generaliteit een com muniqué doen toekomen, waarin hij mee deelt, dat de actie op het eiland wordt voortgezet. Soldaten der opstandelingen, die zich overgaven, deelden mede, dat twee aanvoerders der opstandelingen door hun soldaten waren gedood. Ande re opstandelingen liepen naar de regee ringstroepen over, In den namiddag heeft de artillerie der opstandelingen opnieuw zonder resultaat het nieuwe Roode Kruishospitaal gebombardeerd. Een Engelsch socialist naar Barcelona. De Britsche Onafhankelijke Arbeiders partij heeft John Mc. Nair als speciale vertegenwoordiger naar Barcelona ge zonden voor het nemen van maatregelen ter ondersteuning van de arbeiders. Tot dit doel heeft hij een eerste bedrag van het door de onafhankelijke arbeiderspar tij bijeengebracht geldfonds meegenomen. DE NON-INTERVENTIE. De Fransche regeering heeft bij de verschillende regeeringen, die nog niet op het voorstel inzake een non-interven- tie-accoord hebben geantwoord, opnieuw stappen ondernomen. De Fransche regee ring heeft verder voorgesteld, een per manente commissie in te stellen, b.v. met zetel te Londen, bestaande uit de verte genwoordigers der landen, die tot het accoord toetreden, teneinde een nauw contact mogelijk te maken tusschen de landen, die het embargo toepassen. De Portugeesche regeering heeft be sloten onverwijld den uitvoer van oor- logsmateriaal naar Spanje te verbieden. Het verbod zal echter worden inge trokken, indien in de landen, die het non-interventie-accoord hebben onder teekend, inschrijvingen worden geopend ten bate van de oorlogvoerende partijen of vrijwilligers worden aangeworven, zelfs indien zulks langs indirecten weg geschiedt. De minister van buitenlandsche zaken van Turkije heeft den zaakgelastigde der Fransche regeering ervan in kennis ge steld, dat de Turksche regeering beslo- ben Enge n i Duits gelijk sche; piscl sche den Vc sche Duit: eerst leger 1 Oil licht; sisch voor tot d tijd de de Verc niet. het ber ger" houd met gen Hier het jeug litair dat dien fens: de m •eens Ve re m dig „wei eeni bela: die vulh bela vern wori ting I ling den van heel naar orga de D, blici Stali Leg, aan

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2