KERK EN SCHOOL SPORT. RECHTSZAKEN. FRANKRIJK. RUSLAND. ;.t®l3«ü NOORWEGEN. PALESTINA. POLEN. BALKAN. ZWITSERLAND. DANTZIG. VER. STATEN. zwemmen. twee geraffineerde inbrekers. 472ste Staatsloterij. ACEMA markt betaald, en de kosten van orga nisatie waren slechts 6,5 millioen mark, zoodat men zou denken, dat er een ba tig saldo van 1 mülioen was. Bij deze kosten van de organisatie zijn echter niet de kosten van de nieuwe gebouwen mee gerekend, die meer dan een millioen bedragen. De Berlijners hebben ook aan andere dingen kunnen merken dat de Olympi sche Spelen voorbij zijn. Rundvleesch, varkensvleesch en eieren, die tijdens de spelen in overdaad in de winkeletalages waren te zien, gijn thans scherp gerant soeneerd, waarschijnlijk om de vermin dering van den voorraad tijdens de Spe len goed te maken. In het Noorden van Berlijn kon men eenige dagen geleden alleen bevroren vleesch krijgen, en de prijzen van de worst, een voornaam voe dingsmiddel van de werkende klasse, zijn scherp gestegen. Ook in de meer welvarende buurten van Berlijn vertel den de slagers dat er weinig rundvleesch te krijgen was, en nog minder varkens vleesch, terwijl de prijzen van geïm porteerde levensmiddelen stijgen. Er heerscht nog wel geen tekort aan le vensmiddelen, maar de autoriteiten ne men waarschijnlijk voorzorgsmaatrege len met het oog op den naderenden win ter. Dr. Schacht naar Parijs. De presi dent van de Reichsbank, dr. Schacht, is gistermiddag van het vliegveld Tempel hof vertrokken naar Parijs, waar hij den gouverneur van de Banque de France, Labeyrie, een tegenbezoek zal brengen. Merkwaardig ongeluk. Bij een bot sing tusschen een autobus met vacantie- gangers en een particulier vliegtuig bij Chambéry is in de autobus brand uitge broken. Dertien inzittenden werden ge wond, terwijl één gedood werd Massa-arrestaties? In Moskou en ook in Leningrad hebben ambtenaren van de Gepoe Maandagavond, Maandag nacht en Dinsdagmorgen tal van arre staties verricht, Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt zou het aantal arrestaties in deze beide steden en el ders gisteren reeds tot verscheidene duizenden zijn gestegen. HONGEROPST ANDEN In de Oekraine hebben, ondanks af kondiging van den staat van alarm, voor talrijke troepenafdeelingen van het roo- de leger, de hongeropstanden dezer da gen verder om zich heen gegrepen. In het district Poitawa zouden volgens het D.N.B. nieuwe betoogingen bloedig on derdrukt zijn, terwijl 200 arrestaties zou den zijn -verricht. Ook in de streek v.in Konotop zouden honderden arbeiders en boeren, die protestbetoogingen had den gehouden tegen het in beslag ne men van levensmiddelenvoorraden, on dergebracht zijn in een met prikkeldraad omgeven kamp. Verder zouden de revolten overgesla gen zijn naar de Noord-Kauk/asische Sovjetrepubliek en de districten Kursk en Saratow. In Jelansk aan den Don zouden honderden arbe'ders en boeren de commissarissen van het roode leger, die de levensmiddelen in beslag kwa men nemen, gelyncht hebben. Geheele dorpen zouden d.aarop gearresteerd zijn, waarbij zestien personen, die verzet pleegden, zouden zijn gedood. Ook in Kamensk zijn talrijke koelakken, gelijk de verzetplegers genoemd worden, gear resteerd. In Djelenkoje aan den Dnjepr, waar om dezelfde redenen arrestaties zouden worden verricht, trachtten onge veer 100 personen in booten over de rivier te vluchten. Het vuur werd op hen geopend. Twee booten kenterden en ongeveer 40 personen verdronken. EEN BLOKKADE TEGEN BUITEN- LANDSCHE WALVISCH-VAARDERS. De Noorsche Zeelieden Bond heeft medegedeeld, dat na een conferentie met den internationalen bond van trans portarbeiders, de Britsche zeelieden- en transpörtarbeidersbonden zich hebben aangesloten bij een blokkade van den Noorschen zeeliedenbond tegen buiten- landsche walvischvaarders. De vertegen woordigers van Britsche zeelieden die op het oogenblik te Oslo vertoeven, heb ben besprekingen gevoerd met den Noorschen zeeliedenbond. De laatste 24 uur heeft geen enkel Britsch drijvend walvisch-station Sandefjord verlaten en een aantal Nederlandsche sleep- booten, die naar Sandefjord gekomen waren om de Britsche walvischvaarders op sleeptouw te nemen, liggen daar nog steeds. Naar wordt vernomen, zijn maat regelen getroffen om botsingen te voor komen te Sandefjord tusschen de blok- keerende Noorsche zeelieden en de be manningen van sleepbooten en Engelsche walvischvaartuigen. Belangrijke bijeenkomst van den Ara- bischen raad. Heden zou, naar uit Jeruzalem gemeld wordt, een bijeen komst worden gehouden van den opper sten Arabischen Raad, die van groote beteekenis zal zijn voor de toekomstige ontwikkeling van den toestand. De voorstellen van den minister van buiten- landsche zaken van Irak, ten opzichte waarvan onder de Verschillende Ara bische leiders nog verdeeldheid heerscht zullen aan een beslissend debat worden onderworpen. De stopzetting van de Joodsche immigratie zou aanstaande zijn. In regeeringskringcn verheelt men zijn optimisme niet en hoopt men dat 't einde van de tegenwoordige crisis nabij zal zijn. Communisten gearresteerd. De politieke politie heeft huiszoekingen ge houden in het bureau van de Liga voor de rechten van den mensch, waar een vergadering van jeugdige communisten werd gehouden, die besprekingen voer den over de vorming van een volks front. Alle deelnemers aan de vergade ring werden in arrest gesteld en ter be schikking gesteld van de justitie. Mijnwerkersstaking. In de steen kolenmijnen bij Zagreb zijn 6000 arbei ders in staking gegaan. Op 30 Augustus zal te Nov.sad een bijeenkomst worden gehouden inzake de loonen, de werktij den en de toepassing van het collectie ve arbeidsconract. Uit zijn functie ontzet. Het bestuur van het kanton Bazel-stad heeft den professor voor pathologische anatomie aan de universiteit te Bazel, den Duit- scher dr. Gerlach, wegens nationaal- socialistische activiteit uit zijn functie ontslagen. Leden van een sportbond gear resteerd. Te Danzig zijn 15 leden van een arbeiderssportbond gearresteerd, die terugkeerden van een bezoek aan Kopenhagen. De nationaal-socialistische autoriteiten beschuldigen hen in con tact te zijn getreden met Deensche soci alisten en zich te hebben voorgedaan als „martelaren" van het nationaal-so- cialistisch bewind. Ook hebben de autoriteiten het jaar- üjksche arbeiders sportfeest verboden, aangezien dit aanleiding zou kunnen ge ven tot demonstraties tegen de regee ring. Tot opvolger van den om gezond heidsredenen afgetreden Amerikaan- schen ambassadeur te Parijs, Strauss, is benoemd dje tegenwoordige ambassa deur der Vereenigde Staten te Moskou, William Bullitt. Bolivia en Paraguay. In een plech tige bijeenkomst is het protocol getee- kend, dat voorziet in de definitieve her vatting der diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay. De gezant van Bolivia overhandigde daarna het grootkruis van de orde Condor der An des aan den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken, Saavedra Lamas die een zoo belangrijke rol heeft gespeeld bij de verzoening. Gevangenisoproer. Een aantal ge vangenen in de gevangenis te Milled- heville (Georgia) heeft gisternacht ge poogd uit een slaapzaal uit te breken door onder luid rumoer de zaaldeuren met ijzeren bedstijlen in te slaan en de zaal in brand te steken. De cipiers scho ten op de woedende gevangenen met schroot, waarbij een hunner gedood en 15 gewond werden. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen teekenen M. O. akte M. a., de heer J. A. G. van Sluijs, te M i d d e 1- b u r g. SCHAKEN. Het tournooi te Nottingham. Gisteren werd de dertiende ronde van het internationale schaaktournooi te Nottingham gespeeld. De uitslagen luiden: Aljechin wint van Bogoljubov; Flohr remise met Fine; Capablanqa wint van Alexander; Tylor remise met Winter; Lasker wint van E u w e; Botwinnik wint van Vidmar; Thomas verliest van Reshevsky. In zijn partij tegen Lasker maakte Euwe een foutzet, die tot verlies leid de. De Rus Botwinnik heeft nu de lei ding en moet onwaarschijnlijk worden geacht dat Euwe hem van deze plaats zal verdringen. De schaak-Olympiade te Muenchen. In de schaak-olympiade te Muenchen werden de volgende partijen gespeeld: Nederland-Estland 2 5%, Bulgarije- Zuid Slavië 17, NoorwegenFrankrijk 71, Brazilië-Oostenrijk 17, Finland- Denemarken 17, Hongarije-Lithauen 53, Italië-IJsland 62, Roemenië-Let- land 17, Tsjecho Slowakije-Duitschland 3 3%, 1 hangpartij, Zwitserland Polen 2-5, 1 hangpartij. De stand is: 1. Polen 65% p., 2. Duitschland 64 p., 3. Hongarije 61% p., 4. Zuid Slavië 60% p., 5,. Letland 58 p., 6. Tsjecho Slo wakije 57 p., 7. Oostenrijk 56 p., S. Zweden 52 p., 9. Denemarken 52 p., 10. Estland 47p., 11. Lithauen 41% p., 12. Finland 39% p., 13 Nederland 391 p., 14. Brazilië 37% p., 15. IJsland, 16. Zwitserland, 17, Italië, 18. Noorwegen, 19. Frankrijk, 20. Bulgarije. De nieuwe wereldrecordlijst. De F.IN.A. heeft na afloop der Olym pische Spelen de nieuwe wereldrecord- lijst samengesteld, en hieruit blijkt, dat niet minder dan 11 der 25 Wereldrecords op de damesnummer op naam van Ne derlandsche zwemsters staan. Behalve de namen van Willy den Ouden (zes maal) en Rie Mastenbroek (tweemaal) treft men nu ook dien van Tini Wagner aan, zelfs tweemaal. Na Nederland ko men de Ver. Staten met zes wereldre cords, terwijl Japan en Denemarken er elk drie hebben. Twee zijn er voor Duitschland. Bij de heeren zijn het nog steeds de Vereenigde Staten, die den boventoon voeren. Van de 27 wereldrecords staan er 22 op naam van een Amerikaanschen zwemmer en hiervan is Medica weer de primus met niet minder dan tien stuks Japan heeft er slechts drie. De wereldrecordtijd voor dames ziet er als volgt uit: Vrije slag: 100 yards: Willy den Ouden (Neder land) 59,8 sec. 1934. 100 meter: Willy den Ouden (Neder land) 1 min. 4.6 sec. 1936. 200 meter: Willy den Ouden (Neder land) 2 min. 25.3 sec. 1935. 220 yards: Willy den Ouden (Neder land) 2 min. 27.6 sec. 1934. 300 yards: Willy den Ouden (Neder land) 3 min. 27 sec. 1935. 400 meter: Willy den Ouden (Neder land) 5 min. 16 sec. 1934. 440 yards: Tini Wagner (Nederland) 5 min. 22 sec. 1936. 500 yards: Tini Wagner (Nederland) 6 min. 9.8 sec. 1936. 500 meter: Hveger (Denemarken) 6 min. 45,7 sec. 1936. 800 meter: Hveger (Denemarken) 11 min. 11,7 eec. 1936. 880 yards: Wingards (Ver. Staten) 11 min. 34,4 sec, 1935. 1000 yards: Madison (Ver. Staten) 13 min. 23,6 sec. 1931. 1000 meter: Madison (Ver. Staten 14 min. 44,8 sec. 1931. 1500 meter: Frederiksen (Denemar ken) 22 min. 36,7 sec. 1936. 1 mijl: Madison (Ver. Staten) 24 min. 34.6 sec. 1930. 4 x 100 meter: estafette: Nederland 4 min. 32,8 sec. 1936. Rug'slag: 100 meter: Rie Mastenbroek (Neder land) 1 min. 15,8 sec. 1936, 150 yards: Bridges (Ver. Staten) 1 m. 50,8 sec, 1935. 200 meter: Jarrett (Ver. Staten) 2 min. 48.7 sec. 1936. 400 meter: Rie Mastenbroek (Neder land) 5 min, 39,8 sec. 1936. Schoolslag: 100 meter: Hölzner (Duitschland) 1 m. 15.8 sec. 1936. 200 yards: Hölzner (Duitschland) 2 m. 42,6 seci 1936. 200 meter: Mayehata (Japan) 3 min. 0,4 sec. 1933. 400 meter: Mayehata (Japan) 6 min. 24,8 sec, 1933. 500 meter: Mayehata (Japan) 8 min. 3,8 sec, 1933. Stand der Landbouwgewassen. Wij laten hieronder volgen het over zicht betreffende den stand der land bouwgewassen op 17 Augs, 11. In het oogstbericht van 13 Juli jl. kon worden medegedeeld, dat de stand der gewassen reden tot tevredenheid gaf. Na dezen datum heeft evenwel een periode van ongestadig regenachtig weer de kansen op een ruimen oogst vernietigd. Dooreengenomen kan de stand der ge wassen niet eens normaal worden ge noemd. Vooral de granen, die reeds voor een belangrijk gedeelte zijn geoog'st, hebben op vele plaatsen door den groo- ten regenval geleden; ook aan de peul vruchten is plaatselijk vrij groote scha de veroorzaakt. Vóór het tijdstip, waar op met 't graanmaaien 'n aanvang kon worden genomen, bleken vele perceelem reeds te zijn gelegerd en gedurende den tijd, dat het koren in hokken te velde stond, hield de regen zoo lang aan, dat op vele plaatsen schot optrad, Voor het optreden van de aardappelziekte was de weersgesteldheid eveneens bevorderlijk Bezwaarlijk kunnen de verwachtingen ten aanzien van de opbrengst en quali- teit der gewassen hoog zijn gesteld, De tarwe, die voor het belangrijkste deel op den datum van het oogstbericht was binnengehaald, zal waarschijnlijk nog een normaal gewas leveren. Legeren is vrij veel voorgekomen. In enkele dee- len des lands kon ook schot worden ge constateerd, doch dit euvel is bij ge noemd gewas vrij beperkt gebleven. De qualiteit van de korrel is er evenwel on gunstig door geïnfluenceerd. De rogge, die eveneens reeds grooten- deels is geoogst, heeft meer van de weersgesteldheid geleden dan de tarwe In dit gewas is op de zandgronden plaat selijk vrij veel schot waargenomen. De qualiteit van de korrel zal dooreengeno men tegenvallen, terwijl de opbrengst iets onder normaal zal zijn. Van de granen heeft de winterg'erst het minst geleden. Het gewas kan nor maal worden genoemd. De haver, die nog ten deele in gemaai- den toestand buiten staat, is sedert het vorig oogstbericht vrij sterk achteruit gegaan. Op sommige plaatsen kon in dit gewas nawas worden geconstateerd, een euvel, dat de korrel qualiteit zeer bena deelt, In Zeeland was de opbrengst be vredigend. De zomergerst verschilde in hoeda nigheid weinig van de haver, Van de peulvruchten vertoonen de veldboonen nog een normalen stand welke dus met het praedicaat goed tot vrij goed kan worden aangeduid. De erwten, die er bij het vorig oogst bericht zoo gunstig voorstonden, hebben het meest van de weersgesteldheid te lijden gehad. Vele peulen zijn door den regen op den grond gezakt en onder 't oof gaan rotten, zoodat de qualiteit en opbrengst veel te wenschen overlaten. Ook de kleur is minder g'oed doordat 't gewas te lang op de ruiters heeft ge staan. Ook de stamboonen zijn zeer achter uitgegaan. De stand kan nauwelijks vrij goed worden genoemd Hoewel het vlas na het trekken min der gunstig weer heeft gehad zal de op brengst van het gewas niet beneden normaal zijn. De oogst van het koolzaad werd even eens door den regen bemoeilijkt. Kort vóór den oogst was de stand vrij goed tot goed. De qualiteit is matig, doch de opbrengst stelt niet teleur. Het blauw maanzaad zal waarschijn lijk een goed gewas opleveren. Het karwijzaad heeft een meer dan normalen oogst gegeven. De aantasting van de karwijmot was minder dan in de voorafgaande jaren, Ook het mosterdzaad vertoonde een vrijwel normaal gewas. De stand van het spin&ziezaad en suikerbietenzaad kan goed (worden ge noemd, TJfit de vele berichten kan worden opgemaakt, dat het optreden van Phy- tophtora in de consumptie-aardappelen vrij groote afmetingen heeft aangenomen en wel vooral in de vroege soorten. De stand van de late aardappelen kan nog goed worden genoemd, doch over de opbrengst hiervan kan nog weinig wor den gezegd. De fabrieksaardappelen vertoonen een goeden tot vrij goeden stand. Ook hierin treedt Phytophtora op, terwijl het loof vrij vlug afsterft. De suikerbieten 'vertoonen tot dus verre een goeden tot zepr goeden stand Hetzelfde kan gezegd worden van de uien en de voederbieten. Het weiland heeft zie i door den over- vloedigen regenval wtelderig ontwik keld. Overal in het lanc is overvloed van gras. Slechts de lager gelegen landen zijn door de aanhoudende regens dras sig geworden, als gevolg waarvan veel gras is vertiapt. Dooreengenomen kan de stand van het weiland echter goed tot zeer goed wordqn genoemd. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 25 Augs, '36 werden de volgende zaken behandeld: A. T., 38 jaar, winkelier te Goes, werd verdacht dat hij op 26 Mei 1.1 te Goes bij gelegenheid van een controle van den visiteur een doos margarine, die achter den toonbank stond, en die de Zuivelvisiteur wilde onderzoeken en daarom deze in zijn handen nam,'die doos met margarine uit zijn hanJen heeft getrokken en aldus de diensthan deling van dezen ambtenaar heeft be lemmerd. Eisch: 40 of 20 d.h. P. J. v. d. V., 22 j., arbeider te Vo gelwaarde (Stoppeldijk) werd beklaagd dat hij in of omstreeks Juni 1936 te; Vogelwaarde opzettelijk zijn moeder heeft opgelicht, door haar te vertellen dat hij een betrekking kon krijgen bij Rompu te Terneuzen, als reiziger, doch dat hij daarvoor een borgtocht moest storten van 50, die zij hem daarvoor heeft verstrekt. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. In Groningen heeft de vlieger J. T. R. te laag boven de stad gevlogen. Een inspecteur van politie, die het consta teerde, maakte proces-verbaal op en thans had de piloot zich voor den kan tonrechter te verantwoorden. Het O.M. eischte f 60 of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter vond deze straf veel te licht. Hij veroordeelde den vlieger tot f 100 boete of 40 dagen, DE MOORD TE LEIDEN. Twaalf jaar geëischt Voor de vacantiekamer der Haagsche rechtbank stond gistermorgen terecht, de 25-jarige gewezen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, die in den avond van 14 April in de hal van een bioscoop theater aan den Stationsweg te Leiden, de 22-jarige fabrieksarbeidster Johan na Siera uit Zoeterwoude, uit wraak met een broodmes eenige steken in den rug toebracht, tengevolge waarvan het slachtoffer na korten tijd is overleden. B., die gehuwd was, had meermalen getracht het slachtoffer zijn liefde te verklaren, doch deze wees hem af. De directie heeft B. ontslagen. Nadat ver schillende getuigen waren gehoord, ver klaarde verdachte dat een 70-tal meis jes onder zijn toezicht werkte. Hij gaf toe gedurende vier jaar een verhouding met het meisje S. te hebben gehad. De officier van justitie qualificeerde 't feit als moord, waarop de zwaarste straf staat. Rekening' houdend met alle om- standigheden vorderde de officier we gens moord twaalf jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De vacantiekamer der arr. recht bank te Amsterdam behandelde giste ren een strafzaak tegen twee personen, een 23-jarigen metaalbewerker en een 42-jarigen koopman, die ervan worden verdacht op 3 Augustus van het vorige jaar te hebben ingebroken in een wo ning in de Monnikenstraat aldaar ea 5.000 te hebben gestolen. Nadat de metaalbewerker tijdens zijn verhoor door de recherche alles had be kend, trok hij thans deze bekentenis in. De bekentenis was onder pressie van 'n rechercheur afgelegd en had niets te beteekenen meende hij. Uit het voorge lezen proces-verbaal bleek dat het tweetal goed op de hoogte moet zijn geweest dat er geld in huis was. Zij huurden de tweede étage, gelegen bo ven "die waar ze wilden inbreken. Na eenige dagen de zaak bekeken te heb ben sloegen zij op een Zaterdagavond hun slag. Verdachte hield echter voor de recht bank vol onschuldig te zijn: „Meneer, 't was allemaal fantasie van me. Ik had wat gehoord en ik fantaseerde er wat bij. U moet rekenenik had geen eten en geen onderdak en dat heb ik nu tenminste wel" aldus verdachte. De officier dacht er anders over en requireerde tegen den metaalbewerker 1 jaar gevangenisstraf. Ook de tweede verdachte, de koop man, ontkende. Hij had, zeide hij, met de heele affaire niets te maken. De of ficier van justitie eischte tegen dezen verdachte, die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, een 'gevangenisstraf van twee jaar. ONTVANGEN BOEKEN. De 20e aflevering van de encyclope die voor jongeren „Wat is dat?" ver scheen dezer dagen bij de N.V. Ilollan- dia-Drukkerij te B a a r n. Deze afleve ring begint met Oudheidkunde. Ver schillende langere artikelen worden o.m. geschreven over overstrooming, paard, padvinders, Palestina, papier, apoea's, Parijs, parlement, Paus, peiling planeten, polder, praehistorie, terwijl aardige illustratie's voorkomen bij tal van deze bijdrageri. Een gekleurde plaat behoort bij het artikel Paddestoelen en zij geeft verschillende soorten in de natuurlijke kleuren weer. Zoowel jongereh als ouderen zullen ook deze aflevering met belangstelling lezen en zullen er veel dingen in tegen komen, die de moeite waard zijn, ont houden te worden. Het succes van de bekende brei- boekjes „Steek voor steek" heeft „Het nieuwe modeblad" uitgave van de N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia te Utrecht doen besluiten een soortgelijke uitgave te doen verschijnen met gehaakte mo dellen getiteld Nu ook haken". Het boekje navat 36 verschillende modelen, w.o. damesjumpers, aparte japongarneeringén, handschoenen, ba- bygoedj een bec sprei, een gordijn, tafel kleedjes, enz. e:iz. Om mogelijke kleine teleurstellingen te voorkomen is elk model geheel compleet af-gehaakt door eenige dames. Verschillende modellen zijn geïllustreerd. 3de klasse, 2de lijst. Trekking van Dinsdag 25 Aug. PRIJZEN VAN: 2000: 20287 1500: 6686 8004 1,000 7270 5058 200: 1135 100: 1771 5963 8121 10183 11248 "15985 17382 13921 19322 19937 PRIJZEN VAN 45. 4079 4090 4094 4175 8934 8957 11372 11450 11457 16188 16195 16205 18505 18522 18532 19690 19705 van geadverteerde of te adverteeren var- gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen en andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. WO 26 Aug. Cone, Middelb. Muziekk, Markt 20,45—22,00 h. Belichting Stadhuis 21,0022,00 h. DO 27 Aug. Ringrijderij te paard uitg. Ver. Bev, Vreemdel. Verk Abdij. 8,30 h.—17,00 h„ 13,00 optocht alle 40 Ruiters. GOES. WO 26 Aug DO 27 Aug ALGE-EEN: WO 26 Aug. Kampvuur met muziek?; Kaapduin, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8