GOESCK COURANTE BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 201. TWEE BLADEN. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Heeft Nederland behGefte aan een N.S.B-dagblad? MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. MIDDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewüsnommers 5 cent. Niets werkt er zoo bewustzijn-vernau wend als de politiek de N.S.B. inbe grepen, èn of! Maar goed: men onderschat zijn te genstander er altijd. Een groote fout. Leest men de roode pers: de fascisten en nazi's zijn allemaal schurken, maar overigens: rood wint. Leest men de liberale pers: fascisten en marxisten zijn beiden even erge deug nieten, althans erge extremisten en de liberalen hebben toch maar altijd gelijk. Hebben en krijgen is echter niet het zelfde Leest men „Volk en Vaderland": bui ten de N.S.B.-ers gerekend dan, was er zelden zoo'n stelletje lamzakken en schurken bij mekaar te zien als alles wat momenteel in Nederland ergens aan een roer staat, van de ministers tot de een voudige politici toe: zoomin als in So dom of Gomorra is er nog een behoor lijk man onder te vinden.... En: Mus- sert wint. Gevolg van deze alom aanwijsbare be- wustzijnvernauwing' bij de Nederlandsche politici is nu o.a., dat zij in de N.S.B. het goede, hetwelk deze beweging zon der twijfel óók bevat evenzeer als het opkomende socialisme naast verder felijke tendenties veel goeds bevatte des tijds niet vermogen te zien, haar le venskracht schromelijk onderschatten. Dat is dom zooals het destijds dom geweest is te lachen om die eerste stum pers van socialisten, die onze deftige Tweede Kamer binnenstapten. Zoo onderschatte men dus ook weer, niets geleerd hebbende, de N.S.B. toen zij enkele honderden, later toen zij en kele duizenden leden telde. Zoo zal men haar blijven onderschatten. Men zag de Soc.-Democraten in den lande voor een factor aan, waarmee toch nooit rekening gehouden zou behoeven te worden., tot de soc.-democratie 'n enorme macht in den staat was geworden veel grooter dan waarop zij volgens haar ideologischen grondslag recht had kunnen doen gel den. Maar niettemin: zij had die macht. Ze heeft er nog een dik stuk van. Zoo zal het met het Nederlandsche fas cisme, vreezen wij, ook gaan. Het zal, glimlachende om de uitingen der betwe ters „dat zulks toch niets voor ons volk is", rustig en volgens beproefde wel eens een beetje Made in Germany methoden zijn weg blijven gaan, en een macht in Nederland worden, gelijk de sociaal-democratie dat geworden was. Of wij dat prettig, of wenschelijk vin den? Neen. Zonder voorbehoud: neen. Wij vreezen integendeel met den dag meer, dat zulks ons in Nederland a 1 s het te laat is, diep treffen en grootelijks berouwen zal. Waarom wij het dan neerschrijven? Omdat we het zoo zien komen door de struisvogelpoli tiek welke het Nederlandsche volk ten aanzien van marxisme en fascisme beide dag-in dag-uit bedrijft. Het is alsof ons volk, vastgeroest in zijn nog voor-we- reld-oorlogsche ideologieën met blind heid geslagen is. En is het zoo'n wonder te voorspellen, dat een blinde eens.... met zijn hoofd tegen den muur zal loopen? Dus: wij scharen ons niet naast de genen, die nog steeds meenen te mogen denken en zeggen en schrijven, dat het met die N.S.B. zoo'n vaart niet zal loo pen. Hoe zal een eigen dagblad nu op deze beweging werken? Men zou aanvankelijk geneigd zijn, te denken: dat kan een geweldige stimu lans worden. Maar: dat overschatte men toch ook weer niet! Als men nagaat dat twee groote dag bladen (N.R.C. en Hbl.) rechtuit liberaal zijn, en dat er naast de neutrale ook nog onderscheidene uitgesproken liberale provinciale en locale dagbladen in den lande zijn, en als men vervolgens over weegt hoe angstwekkend niettemin de invloed der liberale p a r t ij in 's lands vergaderzalen met den dag afneemt dan blijkt het verband tusschen dagblad en politiek succes toch niet zóó recht streeks te zijn als men geneigd zou zijn te denken. Hier kan evenwel ook een andere fac tor werken. Ondanks de grove beschuldigingen van den heer Mussert gelooven wij toch nog, dat de eerlijkheid, betrouwbaarheid en zakelijkheid van de Nederlandsche pers heel erg meevalt. Met name in de liberale pers meenen wij dat in elk geval een weldadig stre ven naar zakelijke eerlijkheid en breed heid nog heusch wel te onderkennen valt, o.a. tot uiting komende in een heel wat objectievere houding tegenover het nationaal-socialisme dan dit omgekeerd, kwam het aan de macht, tegenover het liberalisme zou innemen, vreezen wij. Zou het nu ook kunnen zijn, dat juist door deze echte liberaliteit, die ook des andersdenkenden recht op zuivere weergave van diens meening, op vermelding van hetgeen hem aanbelangt, erkent en hooghoudt, de stuwende in vloed, de propagandistisch-wervende kracht der liberale pers minder groot is? Dan mag men vragen: hoe zal dit nieu we nationale lees: nationaal-socialis- tisch dagblad tegenover deze quaes- ties staan? Ons dunkt, dat is uit hetgeen wij hier over uit Musserts proclamatie aanhaal den, reeds voldoende duidelijk af te lei den: alle zuivere zakelijk- h e i d zal er verre in te zoeken wezen. Het zal een fascistisch, d. i. hoogst een zijdig gericht, dagblad worden. Anders valt er uit de proclamatie niet te lezen indien men de schoone frazen een beetje nuchter tracht te verstaan. Nu versta men ons wel: wij betichten de heeren Mussert en Rost van Tonnin gen ondanks den poets welken laatst genoemde ons gebakken heeft niet bij voorbaat van bewuste eenzijdigheid of oneerlijkheid. Dat ware unfair: men moet, zoolang het tegendeel niet bewe zen werd, niet twijfelen aan de goede trouw eens tegenstandersen zelfs dat Mussert niet kon erkennen: An ton Brouwer heeft zoo ongeveer de waarheid gesproken, zullen we hem niet al te zwaar aanrekenen. Wel stellen wij dit: de hopelooze een zijdigheid welke den fascist kenmerkt misschien wel moet kenmerken zal zonder den geringsten twijfel dat nieuwe dagblad maken tot een tegen pool van „Het Volk" en zijn geestver wante bladen; zoo als men in de roode pers alles nu eenmaal van de dagen van Olim af door twee felroode brilleglazen placht te zien, zoo zullen zonder twijfel in dat nieuwe dagblad de dingen even eens allemaal door een half-rood-half- zwarten bril worden gezien, misschien met een oranje-sausje overgoten zoo nu en dan. Pool en tegenpool: marxistisch en fascistisch. Maar: de waarheid ligt altijd midden tusschen de beide polen in! Wij zouden de gisteren gestelde vragen nu aldus willen beantwoorden: Er be staat naar ons gevoelen niet de minste zedelijk-politieke behoefte aan dat nieu we dagblad maar dit zal vermoedelijk niet beletten, dat het toch verschijnt, en het zal „er wel in gaan" ook. Dat de Nederlandsche pers zoo vuig zou zijn als de heer Mussert haar durft af te schilderen, achten wij grove laster Zeker: het meerendeel der Nederland sche dagbladschrijvers is geen N.S.B.-er en het ziet de dingen dus nog niet door N.S.B.-brillen. Maar: is alleen de visie der Musserti- anen: „nauwkeurig beproefd op eerlijk heid en betrouwbaarheid"? Zijn de „eer lijke en scherpzinnige vaderlanders" al leen onder de N.S.B.-ers te vinden, en zou de heer Rost van Tonningen de eeni- ge zij het dan in de journalistiek on geschoolde „hoofdredacteur die het vertrouwen van het beste deel van ons volk waardig is", in Nederland zijn? Tenslotte: als het nieuwe dagblad naar de beproefde regelen eener goede jour nalistiek degelijke, betrouwbare, eerlij ke, zakelijke voorlichting zal geven.... (Wij knippen uit de oprichtingsadverten tie ervan de volgende, ook door ons vol ledig onderschreven slagzin: „Eerlijke voorlichting is een levensbelang voor een volk")dan is het onzes bedun kens in Nederland naast de andere pers die zulks ook reeds doet, overbodig. En geeft het ons deze voorlichting naar N. S. B.-s t ij 1, d. i. dus op z'n hoogst sub- jectief-eerlijk, maar zeker niet objec tief-veelzijdig dan hebben we er eerst recht geen behoefte aan! Maar dan zal het misschien wèl kun nen medewerken aan 't fascistiseerings- proces hetwelk zich onder onze oogen aan het voltrekken is. Ziehier de opmerkingen waartoe het aangekondigde verschijnen van een N.S. B.-dagblad ons aanleiding gaf. Elders Leer uw kind vlijt en zijn welvaart zal vermeerderd worden; leer hem welwillendheid en zijn geest zal ver hoogd worden. STEUN AAN DE KLEINE ZEEVISSCHERIJ. Naar wij vernemen, zal met ingang van 27 Augustus a.s. steun worden ver leend aan de kleine zeevisscherij en wel voor die vaartuigen, welke de zeevis scherij uitoefenen en waarvoor door de Nederlandsche visscherijcentrale 'n cer tificaat is verstrekt voor de kleine trawl- en snurrevaadvisscherij. Deze steun zal naar gelang van de capaciteit der vaartuigen varieeren van 9 tot 27 per maand, met dien verstande, dat slechts steun wordt uit gekeerd aan die vaartuigen, welke in de afgeloopen maand een besomming heb ben gemaakt en dus aan de zeevissche rij hebben deelgenomen. De steun zal voor de helft worden uitgekeerd in geld. Voor het resteerende gedeelte zal een rekening worden ge opend ten name van den reeder van het betreffende schip bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, waaruit de kosten voor aanschaffing van nieuwe netten, welke in verband met de bepalingen om trent de maaswijdte, die met ingang van 1 Januari 1937, van kracht worden, moe ten worden aangeschaft, alsmede andere reparaties kunnen worden betaald. HET GRAF VAN JAN PIETERSZOON COEN, Naar de „Java-Bode" meedeelt, heeft het Indisch departement van onder wijs aan de regeering voorgesteld het gedenkteeken op het graf van J. P.zn. Coen te doen bestaan uit marmeren pla ten waarop niet alleen de naam van Jan Pieterszoon Coen, doch ook die van an dere gouverneurs-generaal en hun echt- genooten, wier' overblijfselen zich in de zelfde ruimte bevinden, zullen voorko men. Hiervoor is een bedrag van 75,000 noodig, waarvan 60,000 voor aankoop en afbraak van het pakhuis. Men rekent dat een gedeelte van dit bedrag door 'n inzameling zal binnenkomen; men ver wacht dat de groothandel 30,000 zal geven. VLIEGTUIGEN VAN DE INDISCHE BURGERIJ? Het Bat. Nieuwsblad deelt mede, dat men in middenstandskringen te Batavia het plan overweegt om de Indische bur gerij te interesseeren voor het aanbie den van enkele vliegtuigen aan de re geering teneinde daarmede te getuigen tegen linksche stroomingen die op het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. Benoemingen polderbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de provincie Zeeland: atot dijkgraaf van den Rapenburg polder, A. J. Klompe, te N.- en St. J o o s 1 a n d; van den Van Wuijckhuisepolder, H. Wolfert, te H o e k, van den Tweede Bathpolder, P. Nieu- wenhuijse te Krabbend ij ke, van den Eerste-Bathpolder, D. Butijn, te R i 1 1 a n d B a t h, tot gezworene van het waterschap Rumoirt. W. C. van Nieuwenhuijzen te St. Philipsland. GEEN PARADE. Aangezien de nieuwe ploeg leerlingen van de S.D.O.A. pas op 1 September a.s. onder de wapenen komt zal op den verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar geen parade kunnen worden gehou den. In vrijheid gesteld. Zekere A. K., rijwielhandelaar te Vlis singen, die eenige dagen geleden werd vonden wij er tot dusverre nog maar weinig over gezegd. Jammer, dat men het toch doe nu 't nog mag! aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg is gesteld, in ver band met een vermoedelijk gepleegd zedenmisdrijf, is thans wederom in vrij heid gesteld. De persoon uit Breskens, le B., die zich een dezer dagen bij de Justitie meldde in verband met een vermoedelijk gepleegde verduistering is thans weder om in vrijheid gesteld. Beëediging. Ter Burgerlijke zitting van de Recht bank te Middelburg werden beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de navolgende heeren: Mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester te Ovezande. D. Soetens te Ellewoutsdijk. A. de Roo, wethouder te Goes, ter vervanging van mr. J. W. Goedbloed, die zijn ontslag nam in verband met verplaatsing naar elders. DE KERMIS. Zooals te verwachten waj is de laat ste kermisdag ook weer druk geworden. Vooral des middags en ook gedurende enkele uren des avonds was het er zoo vol dat men op sommige plaatsen opgepakt stond. We twijfelen dan ook niet of de kermisexploitanten zullen dit maal over het verloop tevreden zijn. En ook vele Goesche zaken hebben hun deel van het vertier en verteer gehad. Hoewel het verloop over het geheel ordelijk was, moesten eenige processen- verbaal opgemaakt worden wegens open bare dronkenschap, n.l. tegen J. K. te Nieuwdorp, F. G. P. te Middelburg, D. G. te Wemeldinge en H. J. J. v. d. K. te Princenhage, welke nog een tweede proces-verbaal kreeg wegens vernieling. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht deze week 40.33 op. DE MALVERSATIES BIJ HET CRISIS-COMITé. Het onderzoek van politie en justitie-deskundige thans be ëindigd. Het zeer omvangrijke onderzoek in de geruchtmakende aangelegenheid van de malversaties bij het plaatselijk crisis comité en Maatschappelijk Hulpbetoon hier ter stede, is thans door de politie beëindigd, die haar bevindingen aan de justitie heeft medegedeeld. Ook drs. De Kloet, de rijksaccountant, die door de justitie als deskundige was aangewezen, en die circa drie weken op het bureau van politie hiertoe is werk zaam geweest, is met zijn onderzoek ge reed gekomen en heeft zijn rapport bij de justitie ingediend. Naar wij vernemen, zijn bij dit onder zoek nog enkele nieuwe feiten aan het licht gekomen. De politie heeft nog steeds verschil lende zaken van kleinere beteekenis in onderzoek, die betrekking hebben op maatschappelijk hulpbetoon. Het gaat hier om menschen die gesteund werden, doch tevens andere inkomsten hadden, welke zij verzwegen, zoodat zij meer steun genoten, dan waarop zij recht had den. Tegen hen is en wordt proces-ver baal opgemaakt. Raad van Aagtekerke. AAGTEKERKE. In de Maandagavond onder voorzitterschap van den burge meester, den heer J. Bosselaar, gehou den vergadering van den Gemeenteraad, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd de gemeenterekening over 1935 voorloopig vastgesteld in ontvang op 12561, in uitgaaf op 12484, wat be treft den gewonen dienst en in otvang op 4358 en in uitgaaf 10022 wat be treft den kapitaaldienst. Deze rekening was nagezien door een commissie be staande uit de heeren L. de Visser en Wisse, die adviseerden tot vaststelling der rekening op de genoemde cijfers. De begrooting voor 1937 werd daarna overgelegd. De voorzitter gaf daarbij een toelichting, terwijl de begrooting van den vleeschkeuringsdienst te Oostkapelle werd behandeld. De vergoeding krachtens art. 101 der L.O. wet 1920 aan de Diaconieschool uittekeeren werd vastgesteld op f 170, die van de School der Ver. tot instand- Middeiburg, 26-VIII-'36. Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 25.4 °C (78 °F); laagste 16.7 °C (62 °F). Heden 9 h: 17.2 °C; 12 h: 20 °C. 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.6 mm te Shields; laagste 750.8 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N, tot O. wind, af nemende bewolking, droog weer, iets warmer overdag. Zon op: 6 h 02; onder: 20 h 01. Licht op: 20 h 31. Maanop: 16 h 16; onder: 23 h 43. V.M. 1 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 26 8.05 20.33 1.56 14.19 Do. 27 9.23 21.58 3.05 15.41 Vr. 28 10.45 23.21 4.32 17.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus, Hoogwater. Laagwater. Wo. 26 9.41 22.05 2.55 15.25 Do. 27 10.54 23.26 4.03 16-43 Vr. 28 12.17 24.51 5.29 13.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later., (S springtij houding eener School op Geref. Grond slag op 704. Bij de rondvraag vroeg de heer C. de Visser het maximumsnelheidsbord bij dë Diaconieschool wat achteruit te plaat sen, daar dit het verkeer in den weg staat; de heer Kodde informeerde naar den stand der werkverschaffing. AAGTEKERKE. De alhier gehouden collecte ten bate van de Stichting Hoen- derloo bracht alhier op de som van f 5,16. BIGGEKERKE. Door den rijks- en gemeenteveldwachter alhier, is Maan dagavond in het tentenkamp bij Klein- Valkenisse aangehouden de 25-jarige H. J. M., wonende te Blankenberghe, wiens aanhouding was verzocht door den Commissaris van Politie te Middel burg wegens vermoedelijke verduiste ring van een rijwiel, waaromtrent wij reeds een en ander in ons tweede blad vermeldden. Nadat hij voor genoemden Commissaris is geleid, heeft hij aan den veldwachter bekend, dat zijn gedane aangifte van diefstal van zijn fiets en van een portemonnaie met inhoud, welk feit verleden week zou zijn gepleegd, valsch was, zoodat hij zich ook hiervoor zal hebben te verantwoorden. Het is verder gebleken, dat M. nog meerdere ontoelaatbare feiten heeft gepleegd. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdag vergderde de Raad, onder voorzitterschap van den heer D. Kodde, burgemeester, voltallig. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om aan H. M. de Koningin ont heffing te vragen van het bepaalde_in artikel 179 tweede lid der gemeente wet, inzake het benoemen van capitu- lanten in vacante gemeentebetrekkn- gen. Op voorstel van B. en WL wordt be sloten om met de gemeente Domburg een regeling te treffen inzake den on derhoud van den Geertses- en Jonge- piersweg. Van het gemeentebestuur van Vlissin gen is een verzoek ingekomen om ook in deze gemeente het taxibedrijf te or denen. In de politieverordening der ge meente Vlissingen zijn bepalingen op genomen ter regeling van het taxibe drijf. O.a. is daar voor de uitoefening van het bedrijf een vergunning noodig v,an B. en W. Het doel van deze regeling is, de concurrentie te beteugelen en de open bare orde te bevorderen. B. en W. achten het niet gewenscht om aan het verzoek van het gemeente bestuur van Vlissingen te voldoen, om dat zulks te veel zou ingrijpen in het maatschappelijk leven. De heer V e r h a g e wil de con currentie in het taxibedrijf ook hier wel wat beperken. Hij geeft B. en W. in I

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1