KRONIEK van den DAG. DE GOUDEN RAT BUITENLAND. HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936. No. 200. DUITSCHLAND. BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. PORTUGAL POLEN. OOSTENRIJK RUSLAND. ITALIË. BALKAN. ALBANIË. kw. 3e 75, kw. 4, 2e 2e le aare kw. 3e 85, v. 7, lm; prij- >ssen egen in del cent, pend reren eu- end. mer en :ran- gen idel aare zen eter, eiten laren iling: 3,65. split ïding vol- B. Mbg. HT\ Mir nichts, dir nichts: ik verleng den diensttijd Ditmaal geen coup de théatre in de Kroll-Oper of op een groote partij-dag. Het nationaal-socialisme werkt graag met verrassende effecten, en als je er aan gewend bent dat de donderslagen uit helderen hemel komen, wel, dan laat je het maar eens donderen bij mist, of als het sneeuwt, of zoo. Dat houdt de belangstelling wakker. Wat wil men in Duitschland met deze verlenging van den dienstplicht, waar van men elders in dit blad het officieele decreet vindt? Het partij-orgaan de Nationaal Sozi- alistische Korrespondenz, bevat een be schouwing, waarin de maatregel gemo tiveerd wordt met het bolsjewistische gevaar en de geweldige strijdkrachten, waarover het bolsjewistische militaris me beschikt: „Tegenover het Sovjet- imperialisme en zijn militaire bedrei ging zal het nationaal-socialistische Duitschland als waker voor zijn eigen vrede en daarmede als beschermer van zijn cultuur die maatregelen nemen, die noodzakelijk zijn om de vrijheid en onaf hankelijkheid der natie onder allle om standigheden te waarborgen". De „Voelkische Beobachter" gaat iets uitvoeriger op de zaak in. Hij schrijft onder den titel „Duitschland treft voor zorgen": „Aldus was het de laatste we ken met ons gesteld: wij zagen de voor bijtrekkende wolken, hoorden den don der der schuimende golven en 't loeien van den storm en vaak hebben wij vol zorgen op den dijk om ons heen gezien, den dijk, welke wij vast en sterk rond ons oprichtten, of hij wel zou standhouden en ons zou beschermen tegen den steeds stijgenden vloed van de komende tijden. Thans heeft de Führer gesproken en iedereen moet thans zijn steentje bijdra gen, in de eerste plaats de jongemannen van het volk. Thans zal de dijk nog hooger en sterker worden, opdat wij ook in het veld, op den vrijen akker in rust ons werk kunnen verrichten, dat ons reeds thans de eerste vruchten van een geweldigen arbeid oplevert. Wij beschermen den vrede van Duitschland en daarmede den oogst van een gigantischen strijd voor de herge boorte van ons volk. Iedere spade en steek, iederen hamerslag doen wij in dank aan Adolf Hitler, die ons de kracht gaf het werk op te bouwenden te beschermen. Spanje heeft der wereld en niet in de laatste plaats Duitschland getoond, dat de bedreiging van den binnen- en den buitenlandschen vrede voor ons meer dan alleen een frase of een gebaar is. Spanje en de eigen belevenis, toen nog in eigen huis de huurlingen van Moskou zich konden verheffen, hebben ons den geheelen bloedigen ernst doen bespeu ren van die programmatische woorden uit Moskou, welke zeiden: „Het roode leger heeft boven haar Russische basis de taak in de geheele wereld vaandeldrager der communisti sche wereldrevolutie te zijn De Russische stap van 11 Augustus, welke feitelijk een verdubbeling van het langdienende Sovjetleger tot gevolg heeft, moet den krachten, die de doods vijanden van Duitschland zijn, niet de mogelijkheid geven, van buiten af toch nog datgene te bereiken, wat S.A. en S.S. eens met bloed en leven van bin nen af onmogelijk hebben gemaakt, Duitschland is na de jongste beelden der geschiedenis niet bereid zich te laten overrompelen. Bijna alle Duitschland omringende naar het Engelsch van PAUL TRENT. 3). "Ik zal er zijn", antwoordde ze luch tigjes. „Goed. Ik zaj je even naar je auto brengen. Desbrook, ik kom dadelijk bij je terug en dan zullen we tot besluit nog een whisky en soda nemen. Er is nog een kleinigheid, waar ik met je over praten wil Ober, breng sigaren", zei Grafton tegen den kellner en verwijder de zich. De prinses stak Ralph haar hand toe en de uitdrukking van haar oogen deed zijn pols sneller kloppen. IJdelheid was niet een van zijn zwakke punten en hij vroeg zich af, waarom zoon mooie, ele gante vrouw zoo vriendelijk tegen hem was. Hij had echter weinig tijd om na te denken, daar Grafton spoedig terug kwam. „Ik geloof, dat jij den jongen Fraser kent, de man, die de millioenen van zijn oom geërfd heeft", zei deze onverwacht, „Ja, ik ken hem tamelijk goed. Bill en ik waren op hetzelfde schip. Hij is een heel geschikte kerel. Wat is er met hem?" „Ik wou zaken met hem doen. Het treft, dat hij een vriend van jou is. Dat is alles. Ik zal je laten weten wan- meer ik het noödig acht, dat jij je met landen hebben legers met meer dan een jarigen diensttijd. Duitschland past zich nu aan, waar bij er rekening mede moet worden ge houden, dat tot nu toe reeds groote dee- len van het Duitsche leger, zooals bijv. de marine en verscheiden groepen spe cialisten, diensttijden hadden van meer dan een jaar. De Duitsche stap geeft het geheele volk juist in deze dagen een gevoel van veiligheid en rust, aldus de „Voelkische Beobachter". Duitschland wil geen oorlog. Duitsch land wil zich er tegen beschermen en daarom neemt het voorzorgen". Aldus de commentaar die, zooals men weet, i n Duitschland op bevel van hoo- gerhand geschreven wordt. Men weet dus nu, hoe hoogerhand in Duitschland wenscht dat Duitschland en de wereld het geval zullen beschouwen Wat is de uitwerking van deze maat regel? De verlenging van den diensttijd van een tot twee jaar heeft ten gevolge, dat de effectieven van het per manente Duitsche leger op ongeveer één millioen worden gebracht. Op het oogenblik omvat het leger 600.000 man, waarvan de helft beroeps soldaten zijn, die een lang dienstver band hebben en de andere helft jonge recruten. De effectieven der tijdens de oorlogsjaren geboren lichtingen zijn nog betrekkelijk aanzienlijk. De lichting 1914 omvat 598.000 man, de lichting 1915 467.000 man, lichting 1916 354.000 en de lichting 1918, de zwakste, omvat toch nog 317.000 man. Tijdens de laat ste keuring bedroeg het aantal afge- keurden nog geen tien procent. Duitsch land is dus in staat om zelfs gedurende de z.g. recrutenarme jaren 300.000 man onder de wapenen te roepen. Het ligt voor de hand, dat de gisteren door Duitschland genomen maatregel er de sterkste militaire mogendheid van het vasteland van maakt. Hoe reageert het buitenland er op? In de Fransche hoofdstad heeft het bericht in diplomatieke kringen die pen indruk gemaakt en in Britsche politieke kringen heeft het bericht een zekere onrust gewekt en levendige ver rassing gebaard, aangezien geen enkele aanwijzing uit officieele bron voorafge gaan is aan de mededeeling van gister avond. Men neigt ertoe dezen maatre gel te beschouwen als een antwoord op Re militaire maatregelen van Sovjet- Rusland, welke kortelings genomen zijn. De linksche en gematigde kringen zien in de versterking van het Russische le ger slechts een voorwendsel voor Duitschland om zijn doeleinden te berei ken, terwijl uiterst rechts integendeel van meening is, dat, wanneer een zoo danig voorwendsel genoemd moet wor den, het volkomen gerechtvaardigd is. NIEUWE BURGEMEESTERS. Tot burgemeester der gemeente Qad- zand is benoemd, de heer C. le Nobel. De heer Le Nobel is in 1908 geboren en thans ambtenaar ter gemeente-secreta rie van Oudenrijn, Tot burgemeester der gemeente Vo gelwaarde is benoemd de heer F. A. Hendrikse met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westdorpe. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) TWEE JARIGE DIENSTPLICHT. Rijkskanselier Hitier heeft de volgende verordening betreffende den duur van de actieve dienstplicht bij de weermacht 24 Augustus 1936 onderteekend: „Betreffende paragraaf 8 van de Rifksweerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik, met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: de duur der actieve dienstplicht bij de drie af deelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vastgesteld op twee jaar. de Rijksminister van oorlog en opper bevelhebber van de weermacht, vaar digt de noodige uitvoerings- en over gangsbepalingen uit, Berchtesgaden, 24 Aug. 1936, (w.g.) Adolf Hitler Von Blomberg.' Fortificaties in Oost-Pruisen. Het Poolsche dagblad „,A.B.C." verneemt uit Dantzïg, dat de fortificatiewerken in Oost-Pruisen actief ten uitvoer worden gelegd. Dantzigsche werkloozen zouden daar bij te werk worden gesteld. Volgens het Silezische blad „Polonia" zouden 120,000 arbeiders te werk ge- tsteld zijn aan de fortificaties in het Rijnland. Secretaris-generaal geschorst, De secretaris-generaal van het departement van financiën, Seulen, die in staat van beschuldiging is gesteld in verband met onregelmatigheden in een aantal cre- dietorganen, is voorloopig' van zijn fun cties ontheven. De Luiksche spionnage-affaire,. Gisteren is dé" karabinier-wielrijder Schoenen gearresteerd, die aan zijn ka meraad Meessen, die eveneens gearre steerd is, den patroonhouder van 't ge stolen mitrailleur-geweer heeft gegeven. Het is de achtste arrestatie in de spion- nage-kwestie. Meessen heeft in het fort Tangremont gewerkt en men verdenkt hem ervan bijzonderheden van dit werk aan een buitenlandsche mogendheid te hebben verraden. Het werkloozenaantal. Op 15 Augs, bedroeg het aantal werkloozen in Frank rijk 418,293, waarvan 320,597 mannen. Het vorig jaar bedroeg het aantal werk loozen op dezen datum 380,433. In de stad Parijs telt men 108,765 werkloozen. De officieele snelheid. De officieele snelheid van de „Queen Mary" op haar reis, waarop zij den „blauwen wimpel" veroverde, bedroeg van Bishoprock tot Ambrose Channel 30,14 knoopen per uur. De snelheid van de „Normandie" be droeg 29,94 knoopen. Aardig groote-menschenspelletje, niet waar? Egypte in den Volkenbond? De Egyptische regentschapsraad heeft mi nister-president Nahas Pasja gemachtigd den Volkenbond te verzoeken Eg'ypte toe te laten als lid. Men gelooft, dat Nahas Pasja na de onderteekening van het verdrag tusschen Engeland en Egyp te te Londen, naar Genève zal gaan. Naar verder wordt vernomen, zou Engeland dit verzoek van Egypte te Genève ondersteunen. BOTSING VAN VISSCHERSSCHEPEN. Bij Leixoes zijn twee visschersbooten met elkander in botsing gekomen. Een werd daarbij geramd en zonk binnen en kele minuten. Elf man der equipage kwamen om het leven. De overigen wer den door andere schepen opgepikt. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In een dorpje bij Lodz werden veer tien arbeiders door een onweer over vallen. Zij zochten een schuilplaats in een groote korenmijt. Doordat de blik sem hierin sloeg, werden vijf arbeiders gedood en hun lichamen geheel ver koold. De overigen werden gewond, twee hunner doodelijk. Een fascistischen boerenpartij ge vormd, Tijdens een vergadering van gedelegeerden der landbouwende bevol king van de centrale en oostelijke pro vinciën van Polen te Warschau is beslo ten tot oprichting van een groote boe renpartij, die in oppositie zal optreden teg'en de boerenpartij, die onder leiding staat van den uitwijkeling Pitos. In een oproep noodigt het centrale comité der* nieuwe partij de landbevolking op zich aaneen te sluiten rondom generaal Rydz de z.g. Smigly, den erkenden „leider van de natie". Voorts wordt een aanval ge richt op de zg. „demo-liberale" begin selen en de nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van de vorming eener par tij, bestaande uit vertegenwoordigers van arbeid en productie. Het bezoek van Horthy, De „Neue Freie Presse" te W e e n e n -schrijft in 'n, blijkbaar geïnspireerd, artikel om trent 't bezoek van Rijksbestuurder Horthy aan Oostenrijk en Berchtesgaden, dat de politieke overwegingen, die tot deze reis geleid hebben duidelijk zijn. Alle geruchten met betrekking tot een wedergeboorte van den ouden driebond in den vorm van een blok van vier, de afscheiding v,an zekere gebiedsdeelen der kleine entente, de voorbereiding eener Oostenrijksch-Duitsch-Hongaar- sche militaire alliantie, en de mededee ling dat Horthy Mussolini tijdens de Oostenrijksche manoeuvres z,al ontmoe ten, gaan duidelijk ver uit boven de be langrijke Oostenrijksche verklaringen van den laatsten tijd. Gedurende de laat ste j.aren heeft Oostenrijk herhaalde ma len naar alle zijden zonder uitzondering duidelijk zijn vredeswil laten blijken. Trotsky over het proces. Na de uit spraak in het proces te Moskou ver klaarde Trotsky aan de Noorsche pers o.a.: „Dit tweede proces inzake den moord op Kiroff, is gehouden omdat men in Russische politieke kringen de w.aarde van het vorige proces betwijfel de, Bovendien waren de vermoedens ernstig en de beklaagden bekenden. Het proces is van werkelijk politiek be- (Ingez. Med.) hem in verbinding stelt." „Bill is geen erge zakenman". „Dat hindert niet. Tusschen twee haakjes, begrijp goed, dat als ik je raad noodig heb, ik er wel om zal vragen". „Heel goed, meneer", antwoordde Ralph stijfjes. Kort daarop namen ze afscheid en Desbrook verliet de club om naar de woning te rijden, die hij in Half Moon Street bewoonde. Met de handigheid, den zeeman eigen, zocht hij zijn bezit tingen bij elkaar, zoodat zijn knecht ze den volgenden morgen alleen maar in te pakken had. Hij floot een vroolijk deun tje terwijl hij bezig was, maar hield op toen de telefoon rinkelde. „Ja, meneer. U spreekt met Des brook.... ik ben alleen.... ik ben aangenomen en begin mijn werk mor genochtend. ik ben er absoluut ze ker van, dat G. mij houdt voor wat ik voorgeef te zijnik zal erg voor zichtig zijn, meneerik begrijp het. Goedennacht, meneer". Ralph hing den hoorn op en bleef 'n oogenblik in gedachten verzonken staan. „Natuurlijk is er gevaar aan verbon dendat is juist het aantrekkelijke v,an het baantje. Maar ik vrees, dat het grootste gevaar in de oogen van de vrouw ligt", dacht hij, toen hij zijn be zigheden hervatte. Ieder papier en document, dat hij bezat, werd zorgvuldig nagekekeen en verscheidene werden vernietgd. Hij opende een marokijn-leeren etui en be keek een lange rij medailles w,aarvan sommige buitenlandsche decoraties voor stelden. Deze laatste haalde hij er uit en liet slechts die, welke hij van den koning had ontvangn, er in. Verder wa ren er nog brieven in het Russisch, Fransch en in het Duitsch en deze wer den zorgvuldig in een enveloppe ge daan, welke hij verzegelde. Na dit ge daan te hebben, ontkleedde hij zich snel en na een paar minuten was hij in een gezonden slaap gedompeld. Den volgenden morgen tegen elven stond hij buiten voor het clubgebouw „De Gouden Rat." De ingang van de flats, die zich boven de club bevonden, was om den hoek en de portier ver scheen om toezicht te houden op het bovenbrengen van zijn bagage. Ralph's flat bevond zich op de bovenste verdie ping, terwijl Grafton die onder hem be woonde. Een jonge m,an, die er verstan dig uitzag, wachtte hem op bij de lift. „Ik ben Roberts, de bediende 'van mr. Grafton. Mr. Grafton heeft mij op dracht gegeven u behulpzaam te zijn, meneer. Ik zal wel voor uw bagage zor gen", zei hij eerbiedig. Het was duidelijk, d,at Grafton een uitstekende bediende had, want de in houd van de koffers bevond zich spoe dig op de daarvoor bestemde plaats in de flat. „U kunt van hieruit met de club te- lefoneeren, meneer. Uw maaltijden wor den vanuit de club hier bezorgd. Is er nog iets, dat ik voor u doen k.an, me neer?" vroeg Roberts beleefd. „Neen. Bedankt voor je hulp. Dit is voor jou", zei Ralph en stak hem een bankbiljet van een pond toe. Maar de bediende schudde zijn hoofd. „Het is erg vriendelijk van u, me neer, maar ik zou mijn T>etrekking ver liezen, als mr. Grafton wist, dat ik een fooi had aangenomen. Ik moet u zeggen, dat hij mij goed betaalt. Maar ik dank u wel", zei Roberts en na een lichte bui ging verdween hij. „Ralph, daar ben je .aardig op je num mer gezet, In elk geval weet mijn ge waardeerde werkgever zijn menschen te kiezen", zei hij lachend bij zichzelf. Nadat hij zijn papieren in zijn schrijf tafel had weggeborgen, inspecteerde hij zorgvuldig de zit-, slaap- en b.adkamer. Hij deed slechts één ontdekking, die hem interesseerde en dat was een lis tig verborgen microphone, die hij slechts door een gelukkig toeval ontdekte, want zij was verborgen in het metalen voet stuk van een schemerlampje, wat hij uit bewondering ter hand genomen had. Plotseling bleef hij doodstil staan, ge spanen luisterend. Hij hoorde een zwak geluid, dat hij niet goed thuis brengen kon en dat snel wegstierf. Bij het naar beneden gaan, vermeed hij de lift, daar hij liever de trap afliep. Zijn oogen n,a- men alles nauwkeurig op, maar hij ver meed het langzamer dan gewoonlijk te loopen. Toen hij buiten kwam, zag hij een groote auto .aankomen en daar hij de Prinses herkende, haastte hij zich naar den ingang van de club. Hij kwam juist op tijd om haar te helpen uitstap pen en werd beloond door een aller- vriendelijksten glimlach. „Dus u heeft uw nieuwe woning al lang, als men het vonnis beschouwt te gen de oude bolsjewisten Zinofjef, Ka- menef en anderen. De regeering achtte zich in het geheel niet gebonden door de belofte van de Gepeoe aan de be klaagden, dat hun leven zou worden gered als zij bekenden! De beslissing hing meer af v,an den indruk, welke het doodvonnis op de we reld zou maken. Tot zoover Trotsky. Is er nog vreeselijker wantoestand, nog grooter cynisme denkbaar dan deze krankzinnige comedie, die men „recht zaak" durft te noemen? Vrijwilligersleger in Oost Afrika. De aanwerving1 van vrijwilligers voor Oost-Afrika, die zoo juist bekend ge maakt is, heeft ten doel de Itali.aan- sche eenheden, die Hhans teruggetrok ken worden, te vervangen door een ko loniaal leger, dat uitsluiiiend ujit vrij willigers zal best,aan. De nog in Abessynië aanwezige vijf divisies zwarthemden, eveneens vrijwil ligers, zullen vermoedelijk in het nieu we leger worden opgenomen. Er is geen limiet gesteld voor het aantal candidaten. Rome een .twee milUoe&ienstad? In een commentaar op het gestage toe nemen van het inwonersaantal van de hoofdstad schrijft het „Bulletin der Hoofdst.ad" dat het zeer wel mogelijk is, dat over 10 jaar het aantal inwoners van Rome de twee millioen zal hebben be reikt. Het hoogste vliegveld. In de ge meente Asiago is een vliegkamp inge wijd, dat het h o g s t e van Europa is. Het kamp is bestemd voor de nationale zweef vliegschool. DE „IJZEREN GARDE" DREIGT, Gisteren, zoo wordt uit Boekarest ge seind, meldden zich vijf leden van de „IJzeren Garde" met het insigne van deze partij aan bij den secretaris-gene raal van de Nationale Boerenpartij, Vir- gile Madgeare, en deelden hem mede, dat hij en dr. Lupu, de vice-president van de boerenpartij, en nog' een leider van deze partij, zullen worden gedood als een aanslag wordt gepleegd op Corneliu Codreano, de leider van de „IJzeren Garde". De vijf jongelieden konden gearrev steerd worden en het bleken studenten te zijn tusschen 17 en 25 jaar. Op hen werd nog een brief gevonden, welke zij Madgearo voorlazen. Verder bleek, dat zij deel uitmaakten van een partij-af- deeling, welke belast was het „terecht stellen" van door de partij veroordeel den. Zij woonden in het werkkamp op het kroondomein 20 km van Sinaia. Dorp in vlammen. Sinds Zondag staat het Roemeensche dorp Falamen- zenu in lichter laaie. De brand is uitge broken in een stroo-opslag'plaats, van waar de vlammen zich uitbreiden over de huizen, Verscheidene woningen zijn reeds in de asch gelegd. De brandweer van de nabijgelegen hoofdstad Boekarest, tracht het vuur meester te worden. Geen onlusten en geen revolutie, Het Albaansche persbureau deelt me de dat de in het buitenland verspreide berichten over het uitbreken van onlus ten in Albanië volkomen onjuist zijn. In het geheele land gaat het leven zijn gewonen gang Officieel wordt ontkend, dat een re- betrokken. Ik hoop, d,at u het er naar uw zin zult hebben," zei Nadine, terwijl zij de trap afdaalden naar de lounge. „Ik schijn geluk gehad te hebben, Prinses. Ik heb een moeilijken tijd door gemaakt, dus al deze weelde is een prettige verandering voor mij. Ik heb geboft met Grafton te ontmoeten". „Misschen wel en misschien heeft hij ook wel geboft. Ik hoop, dat dat het het geval zal blijken te zijn." „Door Grafton heb ik u ontmoet," zei hij ernstig. .„Beteekent dat iets?" „Ik hoop, dat hetheel veel zal gaan beteekenen." „En toch beweert men dat de Engel- schen niet kunnen flirten." „Ik niet tenminste. Ik maak nooit complimentjes". „Dus u vindt mij sympathiek?" vroeg zij luchtig, terwijl zij zich ,aan tafel zet ten. „Laten wij over iets anders praten. U brengt mij het hoofd op hol en ik ben bang dat ik te ver zal gaan dat ik iets zal zeggen w.aardoor ik u belee- dig." „Stel mij maar op de proef, beste vriend. Je zult merken, dat ik veel heb ben kan. Wij Russen zijn anders dan de overige Europeanen. Wij houden niet van halve maatregelen, niet in onze liefde en niet in onze haat. W.at wilde je zeggen?" vroeg zij en lachte hem aanmoedigend toe. (Wordt verffolgd.jf

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5