RECHTSZAKEN. Een tocht langs verschil lende Spaansche havens. LAATSTE KUMTERT SPORT. AFLOOP VERXOOPMEIL 8EHEM0 NIEUWS. VOLKENBOND. BELGIE. RUSLAND Zinovjef c.s. terechtgesteld. staan een uantajMnaafiea: drre»---^««ia- willen nemen. De organ satie is volko men militair. Alle manschappen komen onder bevel van beroepsmilitairen ie stean Wij hebben een gesprek gehad met militiemanschappen, die dienst doen in den sector Ventas en onder wien zien verscheidene vreemdelingen bevinden. Zi, verklaren, dat de stellingen krachtig verdedigd worden door goed geoeiende mannenr De aflossing vindt regelmatig plaats en de ravitailleering is behoor lijk. De mannen blijken er van overtuigd te zijn, de aanval der opst.andel ngen op Irun geen enkele kans van slagen heeft. Tijdens ons gesprek hoorden wij de granaten van het fort Gu.adelupe over de stad gieren. Tegen half zes gistermidag werd de kruiser „Canari.a" gesignaleerd. Op de eerste schoten van het schip antwoord de het fort Guadelupe onmiddellijk, zoo dat zich een artillerie-tweegevecht ont spon, dat tot zeven uur duurde. Verder heeft gistermiddag een regee- ringsvüegtuig een door Carlisten bezet kampement in Alunda gebombardeerd. En toch.meer dan 100 dooden? Van gewoonlijk goed ingel'chte per sonen, aanhangers van het Volksfront, wordt volgens een bericht uit Bayonne daarentegen weer vernomen, dat een bombardement door drie vliegtuigen van de opstandelingen op Irun gisterochtend a a n z e n 1 ij k e schade heeft! aan gericht en meer dan 100 d o o- d e n heeft geëischt onder de bevol king. Gistermiddag zijn ook Pasajes en San Sebastian gebombardeerd. Aangezien de grens hermetisch geslo ten is, was het niet mogelijk deze ge ruchten te controleeren. Te Pamplona is voor het eerst sedert 14 jaar weer het beeld van Onze Lieve Vrouw ,,Del Real" getoond. Voor dit beeld werden vroeger de Koningen van Nav.arra uitgeroepen. 30,000 personen waren hierbij, tegen woordig, aan de processie namen 2000 ,,requetes" deel, verder jeugdige leden van de Spaansche Phalanx en vertegen woordigers van verschillende katholie ke vereenigingen. Allen zongen Maria- liederen. Onder het enthousiasme van de me nigte beklom de bisschop van Pam plona, mgr. Claeche,a het Maria-altaar; vervolgens speelde de muziek de ko- ningsmarsch van Nav.arra. Hierna wijdde de bisschop het Koninkrijk Nav,arra toe aan Maria la Real. Na de processie defileerden de leden van het vreemdelingenlegioen. De Franische torpedojager „Tornade" deelde mede, dat de Fransche vluchte lingen uit Granada, waaronder een 20- tal leerlingen van de normaalschool van Savenay, over land naar Sevilla zijn ge bracht. Van hier zullen zij naar Gibral tar vertrekken aan boord Van de „Tor nade". In totaal bedraagt het aantal vluchtelingen 80. Het hoofdkwartier der nationalisten meldt, dat een nationalistische colonne Navalmoral de la Mata heeft bezet en thans oprukt naar Talavera de la Reina. Zij zal zich spoedig kunnen vereenigen met de colonne, die naar Toledo opmar cheert. Vliegtuigeskaders der nationalisten hebben gisteren boven Toledo gevlogen en levensmiddelen boven het Alcazar la ten vallen, voor de troepen der opstan delingen, die daar nog steeds stand hou den. Ook hebben deze vliegtuigen ver schillende troepenconcentraties der re- geeringsgetrouwen, die zich opmaakten om het gebouw aan te vallen, gebombar deerd. Wapenaanvoer. Het Spaansche stoomschip „Magella- nes" is uit Vera Cruz vertrokken zonder dat de kapitein de bestemming van zijn schip kende. Men heeft hem verzegelde orders ter hand gesteld, welke hij op zee pas mag openen. Deze vermeldden den naam van de haven, waar 35.000 geweren, 10.000 bom men en eenige honderdduizenden patro nen moesten worden gelost. De wapens zijn bestemd voor de Spaansche regeering. De havenarbeiders van Vera Cruz hebben vrijwillig 't schip geladen en zijn weigerden daarvoor loon te ontvangen. Niet-inmenging. De Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, en de t ransche zaakgelastigde in de Sovjet- U"le- e,,e? 23 Augustus nota's uit gewisseld betreffende de te volgen lijn ten aanzien van den toestand in Spanje. B'J deze uitwisseling van nota's werden verplichtingen aanvaard, behelzende een verbod van directen, indirecten of her uitvoer, dan wel transito-handel van wa penen van iederen aard, munitie, oorlogs tuig en vliegtuigen, gemonteerd zoowel als gedemonteerd, oorlogsschepen van iederen aard in de richting van Spanje, Spaansche bezittingen of Spaansch-Ma- rokko. Deze verplichtingen worden van kracht op 't oogenblik, waarop behalve Frank rijk en Engeland ook Duitschland, Por tugal en Italië zich bij deze verklaring aansluiten. Het bericht, volgens hetwelk 26 Fran sche gewapende vliegtuigen te Madrid zouden zijn geland op 20 Augustus j.l., wordt uit Parijs volkomen onjuist ge noemd, evenals een reeks valsche be- richten^ van hetzelfde soort, die in om loop zijn gebracht. n ,^merikaansche vliegtuigfabriek „Uien i lartin" deelde mede, dat de le vering van 8 bombardementsvliegtuigen aan Spanje, welke toestellen op het oogenblik worden gebouwcf, n e t zal plaats hebben voor de toestand zal zijn „opgehelderd". Het contract was afge sloten vóór' het uitbreken van den bur geroorlog. Buitenlandsche eigendommen. De Spaansche regeering heeft thans een antwoord gezonden op het Ame- rikaansche protest tegen het in beslag nemen van Amerikaansch eigendom. Zij heeft medegedeeld, dat dit slechts geschiedt in gev.ul van force majeure, wanneer de veiligheid van den staat een in beslag nemen noodzakelijk maakt. De regeer'ng zal dan de volle waar de op grond van taxatie en zoo mo gelijk in overleg met de eigenaars of hun wettige vertegenwoordigers ver goeden. In Marokko. Volgens geruchten, die in de interna tionale zone de ronde doen, zou zich onder de inboorlingentroepen in de Spaansche zone van Marokko ongerust heid doen gevoelen. De aanwerving van nieuwe troepen door de opstandelingen zou moeilijk zijn geworden, zoo met on mogelijk, aangezien de inboorlingen zou den weigeren dienst te nemen. Spaansche bisschoppen in Italië. De aartsbisschop van Tarragon, kar dinaal Vidal y Barruguez, die volgens Italiaansche berichten zou zijn ver moord, bevindt zich in Italië. Hij is met behulp van de Italiaansche consulaire autoriteiten ge vlucht, Ook de bisschoppen van Tor- tosa en Carthagena bevinden dich in Italië. Verder zijn 52 Spaansche pries ters naar Italië gevlucht, terwijl het aantal religieusen nog grooter is. Het Joegoslavische schip „Nicolina Marcovitch" is te Casablanca aangeko men met 23 Fransche vrouv/en en kin deren, vluchtelingen uit Malaga aan boord. Het Deensche schip „Sava" is even eens aangekomen met een aantal vluch telingen uit Teneriffe, onder wie een aantal Duitsche Joden. Engeland is tevreden, In officieele Britsche kringen wordt vernomen dat de Britsche regeering haar tevredenheid heeft geuit over de verklaring van de Spaansche regee ring dat Spaansche oorlogsbodems geen Britsche schepen op volle zee zullen aanhouden en doorzoeken. De Britsche regeering voegde hieraan toe, dat zij als territoriale wateren beschouwd de strook van 3 mijl langs de kust en niet, zooals Spanje verangt 6 mijl. Engeland heeft dit nooit erkend. De „Ajax" in Amsterdam te ruggekeerd. Een der officie ren vertelt. Tegen 9 uur Maandagavond is aan de Surinamekade te Amsterdam aangeko men het vrachtschip „Ajax" van de K. N.S.M., dat op 9 Juli j.l. uit de hoofd stedelijke haven vertrokken was voor een van de gebruikelijke vierweeksche vrachtreizen naar verschillende Spaan sche, Portugeesche en Noord-Afrikaan- sche havens. Dat het schip eerst nu, dus bijna zeven weken later, terugkeert vindt zijn oorzaak in den Spaanschen burgeroorlog, waardoor de „Ajax" als het ware verrast werd. Een der officieren heeft aan een re dacteur van het A.N.P. na aankomst te Amsterdam het een en ander vertelt van de belevenissen der opvarenden. Op weg van Cetubal naar Melilla op de kust van Spaansch Marokko ving men aan boord de eerste berichten over den nationalistischen opstand op, o.a. dat de Noord-Afrikaansche garnizoenen in verzet waren gekomen. Toen men Zondag 19 Juli voor Melilla arriveerde bleken deze berichten juist te zijn. De loods, die aan boord kwam, adviseerde voor de stad voor anker te blijven lig gen en zoo kwam men pas Maandagoch tend aan den wal, waar gelost werd. Men ontried de bemanning, de stad in te gaan omdat dit te gevaarlijk was. Nog denzelfden middag vertrok de „Ajax" naar Cartagena, dat in handen der re geering was gebleven. Dinsdag 21 Juli kwam men in Carta gena, welke stad dadelijk het stempel der bijzondere gebeurtenissen droeg. Geregelde troepen, die de regeering waren trouw gebleven, hadden alle openbare gebouwen bezet en oefenden een strenge bewaking uit. Overal groep te de bevolking bijeen, vooral bij de ca- fé's waar luidsprekers de uitzendingen der regeeringszenders duidelijk hoor baar maakten en een intensieve propa ganda voor het regeeringsstandpunt werd gevoerd. Nadat ook hier zonder groote moei lijkheden gelost was ging de reis verder naar Alicante. Hier zag men voor de eerste maal tal van groote vrachtauto met gewapende arbeiders doch ook met geregelde troepen, die zich in snel tem po door de stad bewogen. Voor de eer ste maal zag men hier ook in de haven voor anker liggende Spaansche sche pen, die als verblijfplaats dienden voor de gevangenen der regeering, fascisten en andere politieke tegenstanders of verdachten. In de volgende haven, Tarragona, maakte de „Ajax" voor het eerst nader kennis met de gewapende arbeiders, die De kwestie van de „Gibel Zerjon" acht men gesloten nu de commandant van de „Miguel de Cervantes" zijn ver ontschuldigingen heeft aangeboden. V erzoeningspogingen. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" maakt melding van stappen, die door eenige Spanjaarden worden ondernomen, om een einde te maken aan den burgeroorlog, teneinde eenerzijds bloedvergieten te voorkomen en anderzijds te verhinderen, dat Spanje in handen van een der radicale partijen valt. De correspondent brengt het bezoek, dat de Spaansche gezant te Londen op het oogenblik aan Parijs brengt, met de ze pogingen in verband. Er worden niet-officieele besprekin gen gevoerd, teneinde tot een wapen stilstand te geraken, en zeer waarschijn lijk neemt graaf Romanones hieraan deel. DE RAADZSITTING VAN 18 SEPTEMBER, Het Volkenbondssecretariaat heeft gisteravond de voorloopige agenda ge publiceerd van de 93ste gewone raads zitting, die op 18 September wordt ge opend. Op deze agenda staan het Lo- carno-verdrag en, onder het hoofd „ver werkelijking van het principe van het Volkenhondshandvest" de kwestie der Volkenbondshervorming. Wat dit laat ste betreft zal de secretaris-generaal op grond van de door Frankrijk tijdens de laatste Volkenbondssvergadering voor gestelde en door den Raad aanvaarde enquête een rapport indienen. Tot dusverre is echter bij den Raad nog slechts één antwoord nl. van Frank rijk zelf ontvangen! ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN Naar de correspondent der N.R.C. te Brussel meldt heeft de regeering aan de „Sureté" opdracht gegeven, in ver band met de huidige onrust in het bui tenland, het toezicht op de vreemdelin gen, bij het binnenkomen in België te verscherpen. De controle in de havens en in de grenssteden is dan ook sedert eenige dagen, heel wat strenger gewor den dan vroeger. Deze maatregel geldt ook voor het bekomen of verlengen van vergunningen tot tijdelijk verblijf in Bel gië Het presidium van het centraal exe cutief comité der Sovjet Unie heeft, naar Tass meldt, hei gratieverzoek vau de ter dood veroordeelde contra-revo- lutionnairen algewezen. De 16 veroor deelden zijn allen reeds terechtgesteld. met roode banden om den arm na aan komst van het Nederlandsche schip aan boord verschenen. Den kapitein werd medegedeeld, dat hij slechts aan den wal kon gaan als hij daartoe vergunning vroeg aan de leiders der gewapende ar beiderscorpsen, die dan terwille van de veiligheid der Nederlanders voor een geleide zouden zorgen. De kapitein wei gerde dit echter en besloot, alle hier te regelen zaken met den agent der K. N. S. M. aan boord af te doen. Dat ge schiedde ook, waarna de „Ajax" naar Valencia vertrok. In Valencia zelf werd slechts een hoe veelheid abrikozenpulp geladen maar nog voordat men hiermee gereed was kwam namens de Spaansche regeering het bevel, deze lading weer te lossen, aangezien met het oog op den buitenge wonen toestand geen levensmiddelen uitgevoerd mochten worden. Voor Valencia lagen Amerikaansche, Fransche, Italiaansche, Duitsche en En- gelsche oorlogsschepen voor anker, die met barkassen een druk verkeer op den wal onderhielden en voortdurend vluch telingen aan boord brachten. Des Zon dagsmorgens hebben eenige opvarenden van de „Ajax", waaronder onze zegs man, zich onder bescherming van hun Nederlandsche zeemansuniform, aan den wal gewaagd. Den weg van de ha venvoorstad Crao de Valencia na^r Valencia zelf legden zij te voet af. Zij kregen den indruk, dat hier slechts koit tevoren wapens waren uitgedeeld aan arbeiders, opgeschoten jongens en zelfs kinderen, die op de meest roekelooze manier ermee rondliepen of in groote auto's ermee rondreden, vaak met bom men in de hand, of met geweren en re volvers in den aanslag. Later bleek, dat den vorigen nacht in een cavallerieka- zerne aan den ingang der stad een op stand was uitgebroken tegen de regee ring, die echter door de loyale troepen en door de ongeregelde groepen arbei ders, die later georganiseerd zouden worden tot de z.g. volksmilitie, was on derdrukt, waarna de kazerne was ge plunderd en de wapens, die men er vond, waren verdeeld. De Nederland sche zeelieden, die zich tot voor de ka zerne waagden, zagen er nog de bloedi ge sporen van het gevecht, dat hier kort tevoren geleverd was. Ook zagen zij verschillende geheel vernielde en uitgebrande kerken van welker beelden men barricaden had op geworpen. De groote kathedraal van Va lencia was geheel vernield. Te Valencia kwam een Nederlandsch ingenieur met zijn echtgenoote aan boord, die na een spannende en afmat tende tweedaagsche spoorr'eis uit het binnenland de kust hadden weten te be reiken. Hier kreeg de „Ajax" opdracht, naar Barcelona te gaan om vluchtelin gen af te halen en naar Marseille te brengen, In de Catalaansche hoofdstad zag men MIDDELBURG. HET LAATSTE WEKELIJKSCHE MARKTCONCERT. Morgenavond zal het laatste der 8 Marktconcerten, uitglaande van de Marktcommissie met medewerking van andere organisaties plaats hebben, al zal de muziektent o.a. op 31 Augustus nog dienst doen. Voor dat concert heeft de heer Caro weder een afwisseld pro gramma samengesteld, dat besloten wordt met „Ik worstel en ontzwem" een marsch van den heer Caro zelf en waar in het Zeeuwsche Volkslied van zijn voorganger, wijlen den heer Jan Morks is verwerkt. VLISSINGEN. WERKLOOZEN. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg gisteren 656, tegen verleden week 650. Er zijn 75 werkloozen bij de werkverschaffing te werk gesteld. TEGEN WIJZIGING DER STEUNVERLEENING. Uitgaande van den Vlissingschen Be- stuurdersbond en de S.D.A.P. had gis terenavond in de Oude Vriendschap een protestvergadering plaats tegen de voorgenomen wijziging der steunverlee- ning. Spr. was de heer J. W. Albers, bondsbestuurder van het N.V.V. Besloten werd een telegram te zen den aan den minister van sociale zaken met dringend verzoek de voorgenomen wijzigingen terug te nemen. NOG BIJTIJDS AANGEHOUDEN. Een 17-jarig meisje, dat zich aan diefstal o.a. van een gouden hulsketting had schuldig gemaakt, pakte haar kof fers en was van plan n,uar Breda uit te wijken, toen zij werd aangehouden en onder het ouderlijk gezag terug ge bracht. DE MALVERSATIES-TE VLISSINGEN. B, én W. stellen den Raad voor den heer De W. te schorsen als directeur van de arbeidsbeurs en den heer N. F. Hartland te Den Haag te benoemen tot tijdelijk directeur. KOUDEKERKS.. AANGEHOUDEN. Zekere K. uit Viissingen is aangehou den wegens het plegen van ongeoorloof de handelingen met meisjes. De aange houdene is na verhoor door den burge meester, naar Viissingen overgebracht en bevindt zich daar thans in arrest. DE „R.D.M. 200" WORDT „NIEUW AMSTERDAM," Naar wij vernemen zal het hij de Rotterdamsche Droogdijk Maatschappij te Rotterdam voor de Holland-Amerika lijn in aanbouw zijnde zusterschip van de „Statendam", welke constructie tot dusver met het bouwnummer „R.D.M. 200" werd aangeduid, den nuam „Nieuw Amsterdam" ontvangen. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen. (Onder voorbeheud). 2000: 20287 1500: 6686 8Ü04 1,000: 7270 5058 200: 1135 100: 1771 5963 8121 10183 11248 15985 17382 13921 19322 19937 nog wel de sporen van de hevige ge vechten, die bij het uitbreken van den onderdrukten opstand hadden gewoed, maar in vergelijking met de andere ha vens heerschte hier rust en orde. In de h.uven zag men vele buitenlandsche oor logsschepen en ook weer Spaansche schepen met gevangenen, die bewaakt werden door regeeringsgetrouwe guar- dia civile. De regeeringszenders hadden bekend gemaakt, dut er voor vluchte lingen uit het binnenland gelegenheid bestond, met het Nederlandsche stoom schip Spanje te verlaten en zoo kreeg de „Ajax", een dier kleinste schepen van de KNSM met nagenoeg geen pas- sagiersaccomodatie, 65 passagiers aan boord, grootendeels Spanjaarden doch ook buitenlanders, die door bemidde ling van hun consulaten aan boord wer den gebracht. Onder de Spanjaarden bevonden zich twee priesters, en drie nonnen, die vermomd het schip hadden weten te bereiken en even,als de overige Spaansche passagiers op waren van de zenuwen, want de katholieke geestelij ken zijn, .wanneer zij door de menigte herkend worden, in vele streken hun le ven niet zeker. Onder de overige Span jaarden bevonden zich verscheidene zeer gefortuneerde ondernemers, die door den burgeroorlog eensklaps alles, wat zij bezaten, kwijt waren. De stuurlie den, de leden van den civielen dienst en vele matrozen stonden hun verblijven af aan de vrouwen en kinderen, terwijl voor de mannen legersteden werden ge ïmproviseerd. De scheepskoks zagen zelfs nog kans, deze plotselinge invasie van passagiers v,an de noodige drank en voedsel te voorzien. De toestand zou nog dragelijk zijn geweest, als den vol genden morgen niet een mistral was op gestoken, waardoor n.ugenoeg alle vluch telingen, die lichamelijk en geestelijk toch reeds zoo veel hadden doorge maakt, zeeziek werden. Gelukkig be reikte men in den namiddag Marseille, waar de vluchtelingen, die bijna uilen van alle hulpmiddelen verstoken waren aan land gingen. Kort voor Gibraltar w,us men er nog getuige van, hoe een rebellenvliegtuig zes bommen liet vallen op een regee- ringsduikboot, die echter onder de op pervlakte verdween zonder getroffen te zijn. Dit alles speelde zich op korten afstand van de „Aj,ux" af, die de vei lige haven van Gibraltar binnenliep, waar een groote menigte boven op den beroemden rots dag op d,ug de gevech ten op zee, doch dikwijls ook te land gadeslaat. O.a. had men gezien hoe een afdeeling Marokkaansche troepen, nabij Algeciras geland, een troep revolution- na:re arbeiders had overvallen en met het Moorsche zwaard had afgemaakt of het land ingedreven. Zonder spijt lieten onze Nederlandsche zeelieden de Spaan sche kust achter zich, om bijna drie we ken na den vastgestelden tijd den rus- tigen en veiligen vaderlandschen bodem te bereiken. POSTDUIVEN- Wedvlucht van de Postduivenver- eeniging „Stormvogels" te Ierseke van Noyon 222 km los 7,25, 1, 4, 9, 18, 19 Jan Vette, 2, 5 W. M. van Haver, 3 E. Everse, 6, 10, 17 D. van Oeveren, 11," 13, 14, 20 M. Pekaar, 7-, 12 R. van Dam me, 15, 16 A. Boone. Ie Duif 11-25, laat ste duif 11-54. Arrond, Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 25 Aug. 1936 werden de volgende vonnissen uitgesproken: Ontucht: J. C. K.: 36 j., arbeider Zou- telande 6 maanden gevangenisstraf; diefstal: D. J. N., 25 j., schippers knecht, Yerseke, 2 maanden gevangenis straf; D. van S., 29 j„ werkman, Yerse ke;, 6 maanden gevangenisstraf; P. C. P., 29 jaar, schippersknecht, Yerseke 4 maanden gevangenisstraf; Heling: A. B., 53 j., oesterkweeker, Yerseke, 4 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke in vrijheid stelling van den verdachte; mishandeling: J. A. L. F., 24 j., chauf feur te Hulst, drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar; diefstal: A. de C., 21 j„ werkman, Overslag, drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijke proeftijd 3 jaar; Mishandeling: P. J. N„ 28 j„ arbeider, Hontenisse. Een maand gevangenisstraf voorwaardelijke proeftijd 3 jaar,. Ten overstaan van notaris J. Mijs en ten verzoeke van den heer J. J. de Voogt werd in het café Eenhoorn te Oostburg publiek verkocht een huis met erf aan de Zandstraat te Oostburg A 822, groot 90 ca. Kooper I. Bossand alhier, voor 1300. Ten verzoeke van de erven van den hr. Franciscus Rammeloo te Philip pine, werd ten overstaan van notaris Corthals verkocht een woonhuis onder de gemeente PhilippineC 880, groot 4.31 a. Kooper B. Ghijs te Assene de voor 800. MISDRIJF? Jn verband met een vondst van een lijk in het Merwedekanaal, dat zooda nige sporen van verminking vertoonde, dat misdrijf niet uitgesloten mag worden geacht, is de politie te Amsterdam over gegaan tot arrestatie van een verdachte. Het betreft hier een Utrechtschen jon geman, die het laatst in gezelschap van het slachtoffer is gezien, een 21-jarige werklooze. Hij had zich naar de ouder lijke woning te Vaassen op de Veluwe begeven en is daar vannacht gearres teerd. Inmiddels staat het nog steeds niet vast of hier inderdaad misdrijf in het spel is. MORPHINE IN BESLAG GENOMEN. In het midden van de vorige week bereikten de Haagsche politie gegevens, die erop wezen, dat in de residentie handel in verdoovende middelen gedre ven werd. Het spoor leidde naar een particulier huis in de Lekstraat, waar eenige rechercheurs Vrijdagsmiddags 'n inval deden, die de inbeslagneming van 480 ampullen morphine ten gevolge had. De waarde van dezen voorraad is nog niet bekend, aangezien het onderzoek ingesteld door den rijksdienst der volks- gezondheid nog gaande 's. Zaterdag jl, j heeft de politie een tweetal arrestaties verricht. Nadat tegen beide arrestanten proces-verbaal was opgemaakt en een

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3