De burgeroorlog FINANCIEELE BERICHTEN BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. r> ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SPANJE. m AMSTERDAM, 24 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88% Amsterdam 1934-4% 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 92%^93. Zeeuws. Hyp. B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44%, A Amsterd. Bank 121% C Rott.. Bankver. 118117. A Twentsche Bank 8484. A Pref. Jurgens A 104%104%. A Ned, Gist- en Spiritusf. 394392, A De Schelde N.B. 23—23%. C Am. Smelt en Ref. 50%—49%. C Stand. Brands 9%9%. C Noth Am. Cy. 18%18% 'targasararawi iMPwaaa gymnastiekvereniging O. K. K. eenige keurig uitgevoerde rhytmische oefenin gen en oefeningen aan de brug ten beste gaven. Voor den aanvang werd een optocht geformeerd welke een fleurigen indruk maakte. BIERVLIET. Zaterdagavond bedankte de heer A,. Cornells als werkend lid van de muziekvereeniging „De Harmonie", na ongeveer 40 jaar zijn beste krachten te hebben gegeven. Wegens gezond heidsredenen moest hij thans afscheid nemen. De voorzitter, de heer C. Kos- tense, evenals de directeur, de heer A. Luteijn herdachten in warme bewoor dingen, wat de heer Cornelis voor de muziek was geweest, betreurden zijn heengaan en vooral de redenen daar voor en wenschten hem nog' vele goede jaren van rust toe. Te midden van zijn medeleden werk te een en ander dusdanig op het ge moed, dat het den heer C, moeite kostte een dankwoord te zeggen,. De banden der vriendschap, in de vereeniging ge kweekt, bleken wel heel sterk te zijn. S 4T N.V. Stoomtramwegmaatschappij BreskensMaldeghem, Aan het verslag der directie der N.V. Stoomtramwegmaatschappij Breskens Maldeghem uit te brengen in de vergade ring op 4 September, ontleenen wij 't volgende: Zooals overal elders, wordt door de mindere koopkracht en de groote werkloosheid het prijspeil steeds meer gedrukt, zoodat het niet mogelijk was ondanks meerdere krachtsinspanning 'n beter reslutaat te bereiken. Verder heeft de N.V. „A.T.O." te Utrecht het noodig geoordeeld het vervoercontract met de maatschappij per 1 November 1935 op te zeggen. Het gevolg is een felle concurrentiestrijd met resultaat 'n verlies voor beide zijden. De minister van Waterstaat is van deze zaak op de hoogte gebracht. Daar tegelijkertijd ook van de zijde van de Zeeuwsch Vlaam- sche Triimwegmaatschappij met groote prijsverlagingen gewerkt wordt, kan naar de meening van de directie slechts ordening voor alle partijen eenige uit komst brengen. Aangezien van helt rijk voor 1933 nog een bedrag van f 7255 als renteloos voorschot werd ontvangen, mocht ook dat jaar nog geen verdere uitbetaling van coupons van de obligatieleening plaats vinden. Nu de minister van Wa terstaat verklaard heeft, dat voorloo- pig de tramwegen in Zeeuwsch Vlaan deren nog niet gemist kunnen worden, kan de toekomst der Maatschappij met iets meer vertrouwen worden tegemoet gezien. De winst- en verliesrekening van het trambedrijf geeft de volgende cijfers: ontvangsten: personenvervoer f 21082; abonnementen f 993; goederenvervoer f 49782; postvervoer etc. f 1379. De uitgaven waren: Tractie f 18739; Mouvement f 13363; Werkplaats f 12970; Onderhoud lijn en telefoon f 20319; Kunstwerken f 592; Onderhoud water voorzieningen f 236, Saldo winst f 7105 De winst- en verliesrekening voor de autobussen geeft aan: ontvangsten: Per sonen vervoer f 33884; Bagage en vrachtvervoer f 369; Post enz. f 1275. De uitgaven zijn: Afschrijvingen f 7106; Olie f 432; Benzine f 6482; Diverse on kosten f 6538; Loonen personeel f 5514; Gereedschappen f 100; Saldo winst f 9582. De winst- en verliesrekening van hel vrachtautovervoer luidt: ontvangsten: Vrachtvervoer f 25032; Diversen f 166; Saldo verlies f 2347. De uitgaven zijn: Afschrijving f 5099; Olie f 439; Benzine f 4153; Onderhoud f 3398; Loonen f 12531; Agenten en vrachtrijders f 1851; Gereedschappen f 70. De gemeenschappelijk verlies- en winst rekening geeft in credit: Huishu ren f 1666; B,aten en lasten eigendom men f 282; Subside Rijk f 3320; Buiten gewone ontvangsten f 1180; Dividend rekening f 45; Saldo winst autobusdienst f 9582, idem trambedrijf f 7105, Vernieu wingsfonds f 27328. De balans geeft aan debet: Aandee lenkapitaal f 450,000; Reserve- en Ver nieuwingsfonds f 168,066; Reserve koers verlies effecten f 3223; Vernieuwings A Born Sum. H.M. 152151% A Ned. Wol Mij. 93%—93 A J, C. Japan Ln. 40%40% A Rotterd. Lloyd 40%40% A S. M. Nederland 3837% A Houth. Alberts 6564 C Union Pac. Rr. 83%82% C Int Nickel Cy. 32%32% Ned. 1000-4 99%—99% O. Indie 34 1000-4 97%—97% Duitschl. '30 1000-5% 20%—20%-% Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 47%—47 A N.I. Hbk, 1000 110%—111% C Ned. H. M. 1000 137%—137% A v. Berkels Pat, 3333%. C Calvé-Delft 58%—58% A C. Suiker Mpij. 115115. A Philips Gem. afg. 157%156-% C Unilever 117116%-15% C Am. Car Foundry 24%24%-% C Anaconda Cop. 22%22%-% fonds als bedoeld in art. 29 par. 5 van de overeenkomst met den staat f 274303; Rentelooze voorschotten f 1,358,838; 5 pet. Schuldbewijzen f 484000; Uitgeloten 5 pet. schuldbeken tenissen f 2500; Bankiers f 78623; Di verse crediteuren f 18285; te betalen coupons f 36904; Hypotheek o/g f 163741. De creditzijde vermeldt: Gebouwen en terrein f 97229; Bouwrekening lijnen BreskensMaldeghem en Oositburg Cadzand f 707485; idem lijn Breskens GroedeSluis met zijlijnen f 2,092,602; Rollend Materiaal f 86740; Werktuigen in de werkplaats f 8500; Magazijn f 19,292; Kantoormeubilair f 1000; Waar- borgmateriaal f 8733; Diverse debiteuren f 3308; Kas en kassiers f 13595. Scheepsincidenten- Bij eiken oorlog, zelfs bij een binnen- landsche als die thans in Spanje woedt, doen zich moeilijkheden van bijzonde ren aard voor op dit internationale ter rein: de zee. Daar is het geval „Kamerun". D,aar is dat van de Gallia", de „Belle Isle", de „Gibel Verjon". Om met dit laatste te beginnen: de berichten daarover de den bijna 'n oorlog tusschen Spanje en Engeland vooruitzien. Zoo 'n bericht uit Gibraltar: „De „Repulse" is met een snelheid van 20 knoopen uit Gibraltar vertrokken in de richting van Melilla te 15.45 uur. Aan boord is de geheele be manning op haar post en de kanonnen staan tot vuren gereed!" Wat is er nu eigenlijk met dit scheepje, de „Gibel Zerjon", aan de hand? Een officieel Britsch bericht meldde Zondag uit Gibraltar, dat het Britsche koopvaardijschip „Gibel Zerjon", dal een dienst tusschen Gibraltar en Ma rokko onderhoudt, in volle zee is aan gehouden door een oorlogsbodem van de Spaansche regeering. De meftine-autoriteiten van Gibraltar verklaarden, dat Spaansche officieren het schip van onder tot boven hebben doorzocht. Daarop heeft de Britsche Kruiser „Repulse" order ontvangen on middellijk naar Melilla te stoomen om de „Gibel Zerjon", te begeleiden. Twee torpedojagers begeleidden de „Repulse" teneinde elke actie van het schip, dat de „Gibel Zerjon" aanhield, te voorkomen. Een soort demonstratie dus. De Britsche admiralteit deelde later op den middag mede, dat de Britsche flo- tieljeleider „Codrington" den Spaan- schen kruiser „Miguel Cervantes" die het Britsche stoomschip „Gibel Zerjon" heeft aangehouden, heeft ontmoet. De commandant van de „Codrington" begaf zich aan boord van den Spaan- schen kruiser en protesteerde tegen de inmenging in de Britsche scheepvaart buiten de territoriale wateren. De commandant van de „Miguel Cer vantes" bood zijn verontschuldigingen aan. De Gezagvoerder van de „Gibel Zer jon" mocht toen verder naar eigen goeddunken zijn route bepalen. De Brit sche zeeleeuw had zijn tanden laten zien! De „Gibel Zerjon" is vandaag te Me lilla aangekomen, waar het schip zijn lading stukgoed lost. Naar men met stelligheid verklaarde bevond zich nder de lading geen munitie. „De Gallia". Het Zweedsche stoomschip „Gallia" is door den kruiser „Libertad" belet de haven van Cadiz binnen te loopen. Na tusschenkomst der militire autoriteiten van Cadiz kon het s.s. echter wel bin- nenloopen. Toen de lading ingenomen was vervolgde de „Gallia" normaal zijn^ reis naar Setubal. Berichten omtrent 'n' bombardement bleken volkomen over dreven te zijn. Het Fransche s.s. „Belle Isle", dat Zaterdag van Havre naar Portugal is vertrokken, moest met averij te Bor deaux binnenloopen. Dien avond wilde 't schip weer vertrekken, doch de reser visten van de Fransche oorlogsma rine welke in dit gebied wonen, belet ten zulks, zoolang het niet de wapens en munitie, welke het aan boord had, zou hebben gelost. C Kennec Copper 26%26%-;27 C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 40%—40%-% A Kon. Petr. Mpij. 284%282% 81% C Contin. Oil Cy. 18%—18%-% C Phillips Petr, Comp. 26%25% C Shell Union O.C. 11%11% C Tide Water Ass,, Oil. 10%10% Ned. Scheep v. U„ 49%49%. A H.V, Amsterdam 281279-77% A Java Cult, Mij. 115%115% A N.I. Suiker U. 97%97%. A Deli Batavia 184%481. C Deli Mij. 1000 242%—242%-41 A Senembah 224 224 -23 C Baltimore en Oho 13%—13%. C Southern Pac. Cy. 24%24%. A Southern Rlw. 12%12%. A Amst. Rubb. C. 141139%-40%. A Deli-Bat. Rubb. 7169%. A Hessa Rubber 98%99%. A Serbadjadi S.R. 65%66%, Deze wapens heetten bestemd te zijn voor een ZuidVAmerikaanschen staat, doch men veronderstelde,, dat een deel ervan wel te Lissabon zou kunnen wor den geiost en aan de Spaansche opstan delingen zou kunnen worden gegeven Op deze onderstelling greep een aan tal particuliere personen in: zoo gaat 't in landen met een regeeringsgez,ag! Als de wapens maar voor dé Madrileensche regeering waren geweest, dan had men ze wel doorgelaten natuurlijk. Moord en doodslag. In Vaticaansche kringen spreekt men met groote droefheid over het feit, dat niet minder dan vijf bisschop pen tijdens de revolutionnaire woe lingen in Spanje zijn gedood. Het zijn de bisschoppen van Jaen, Lerida, Segovia, Siguenza en Barbastro. De laatste werd door een communistische colonne, wel ke door Barbastro kwam, doodgescho ten. Alvorens te sterven had hij nog ge- genheid zijn borstkruis te overhandigen aan een vrouw, met het verzoek het aan den Paus te zenden, De bisschop van Siguenza werd levend verbrand. Over den bisschop van Barcelona heeft men geen berichten. De bisschop van Madrid, die met vacantie in het Noorden van Spanje vertoefde, is buiten gevaar, evenals de bisschop van Toledo. Te Madrid werd de hoofdredacteur van het dagblad ABC, voorzitter van de persvereenigng te Madrid, Alfonso Santa Maria, gefusilleerd. Ook de acteur Rivellas werd te Ma drid terechtgesteld. Om Madrid. Madrid werd Zaterdag door een groep vliegtuigen uit Tablada gebombardeerd. Dit bombardement moest beschouwd worden als een „represaille" voor de beschieting en het bombardement van open steden door de regeeringsstrijd- krachten. De markies van Quintanar, die gede legeerde is van den junta van Burgos in Portugal, heeft in een interview ver klaard, dat het leger van zijn partij bin nen drie of vier dagen de troepen der Madrileensche regeering ook in de omstreken van Madrid zal aanvallen. De inbezitneming van de hoofdstad zou volgens den markies daarna niet lang meer op zich laten wachten. Na de overwinning, aldus de zegsman, zou Spanje worden geregeerd door een militaire dictatuur. Vervolgens zou 'n regiem worden gekozen, da)t tot het welzijn van het land zal moeten strek ken. Na de bezetting van Guipuzcoa zou Madrid zonder ernstigen tegenstand eveneens vallen. De levensmiddelen verminderen. Volgens een Reuter bericht en niet gecensureerd bericht uit Madrid, dit Dinsdag is verzonden en Zaterdag te Marseille is ontvangen, is de toestand in de Spaansche hoofdstad verontrus tend, De levensmiddelen nemen af en men vreest iederen d,ag een luchtaanval. De spoorweg naar Alicante, de haven aan de Middellandsche zee, levert de eenige uitweg op uit de stad, die goed functioneert. De verbinding met de meeste provincies is onmogelijk. Het schijnt, dat zich in Catalonië comité's van .arbeiders en soldaten gevormd heö- ben, gelijk die in Rusland in 1917, Da gelijks vipden 'executies ptlaééts van aristocraten, katholieken en leden van rechtsche partijen. De terechtstel lingen worden meerendeels gehouden in het dorp Vallecas, niet ver van Madrid, op den weg naar Valencia. De ministerraad heeft een reeks amb tenaren van het departement van jus titie ontslagen. Voorts heeft de regeering bevel gege ven tot in besl,ag nemen van de aandee- len en obligaties der maatschappij „Transmediterranea". Het ontslag is aanvaard van den civielen gouverneur v,an Castellon. De nationale mijnraad is ontbonden en vervangen door leen speciale junta. Tenslotte is besloten tot afzetten van 23 kolonels, 43 luit.-kolonels en talrijke andere officieren. Een propaganda-bureau. De Spaansche ministerraad heeft be sloten tot het instellen van een propa ganda- en voorlichtingsbureau, dat on der den minister-president zal ressór- teeren en dat de leiding op zich zal ne men, evenals de organisatie van alle diensten voor pers, radio, film, etc. en aldus in zich zal vereenigen alle afdee- Amsterdam, officëel. Heden. Zaterdag; Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stocholm Oslo New York 7,41 7,41 59,22% 59,23% 9,70 9,70 24,87 24,88 48,01% 48 33,10 33,10 38,22% 38,22% 37,25 37,27% 1,47% 1,47% NAGEKOMEN BERICHT. NIÉUWE BURGEMEESTERS. Tot burgemeester der gemeente Cad zand is benoemd, de heer C. Ie Nobel. De heer Le Nobel is in 1908 geboren en thans ambtenaar ter gemeente-secreta rie van Oudenrijn. Tot burgemeester der gemeente Vo gelwaarde is benoemd de heer F. A. Hendrikse met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westdorpe. lingen, die reeds bij de verschillende ministers werken. Het bureau zal zich in het bijzonder bezig houden met de berichtgeving in Spanje zoowel als naar het buitenland. Van de opstandelingen. Vliegtuigen de*- opstandelingen zijn boven het Alcazar van Toledo versche nen, waar zij proclamaties neerwierpen, welke den rebellen opwekken den te genstand voort te zetten, aangezien de bevrijdende troepen in aantocht zijn en snel naderen. De autoriteiten te Sevilla bevestigen, dat een colonne Asturische mijnwerkers in een fel gevecht gedecimeerd is. Ovie- do zou thans bevrijd zijn van den druk der regeeringstroepen. Voor den zender van Sevilla heeft generaal Queipo de Llano medegedeeld, dat de regeeringstroepen voor Cor doba verslagen zijn, waarbij zij een belangrijke oorlogsbuit op het slag veld achterlieten. De generaal voegde hieraan toe, dat de regeeringstroepen eveneens bij Guadelupe verslagen zijn. zulks in strijd het hetgeen door de re geering wordt gemeld. Tenslotte deelt de zender van Sevil la mede, dat de rebellen Zaranz hebben bezet en daarmede de verbindingen der regeeringstroepen tusschen Bilbao en San Sebastian hebben afgesneden. Ook een kardinaal gedood? De speciale correspondent van Ha- vas seint, dat de kardinaal-aartsbis schop van Tarragona, Vidal Y Brra- quer door de extremisten te Barcelona is gedood. De kardinaal had in zijn jeugd deelgenomen aan de Carlistsche be weging en was een voorstander van het Catalaansche separatisme, waardoor hij in conflict kwam met den gewezen pri maat van Spanje, den kardinaal-aarts bisschop van Toledo, Segura, die onder de republiek is uitgewezen. Zoodra bekend was geworden, dat drie loyale colonnes in opmarsch naar Cordoba waren, is een colonne opstan delingen hen tegemoet getrokken. Op 15 km ten Noorden van de stad ontspon zich een felle strijd, waarbij de opstan delingen door vliegtuigen werden ge steund, zoodat zij de aanvallers konden afslaan. Journalisten gewond. De directeur van de Havas-vertegen- woordiging in Madrid is tijdens een tocht met zijn auto in de nabijheid van Guadelupe beschoten en zwaar aan de knie gewond. Een tweede inzittende van den wagen werd door een in de na bijheid ontploffenden granaat gedood. Ook de drie verdere inzittenden, alle journalisten, bekwame zware verwon dingen. De directeur van de Havas-ver- tegenwoordiging is onmiddellijk naar een ziekenhuis in Madrid gebracht. Brand in het benzinedepot van Malaga. Van officieele zijde wordt te Gibraltar vernomen, dat het centraal benzine depot van Malaga in brand is gevlogen tengevolge van een bombardement door de vliegtuigen van de opstandelingen. Een ambtenaar van de Spaansche maatschappij aan wie het depot behoort en die zich te Gibraltar bevindt, ver klaarde aan Reuter, dat zich in dit de pot meer dan een millioen gallons ben zine bevinden en dat, indien deze voor raad in brand raakt, de geheele stad een prooi der vlammen zal worden. Volgens een radiobericht der nationa listen uit La Coruna zou het militaire garnizoen te Malaga in opstand zijn ge komen tegen de regeeringsmiliciens. De vloot naar nationalisten overgegaan? Volgens een nog' niet bevestigd be richt uit Biarritz aan de „Matin", zou den alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen der re geering te Madrid bevonden, de zijde der nationalisten hebben gekozen, Mijnwerkers tegen nationalisten. Berichten die uit Gijon naar de Fransch- Spaansche grens zijn overgebracht be vestigen, dat de mijnwerkers in Asturie, onder aanvoering van den afgevaardigde Pera, een aanval hebben gedaan op de laatste verschansingen der rebellen en dezen hebben bemachtigd. De strijd was bizonder fel en aan beide zijden waren de verliezen aanzienlijk. 150 Rebellen werden gevangen genomen. Men zegt, dat hoogere officieren der rebellen zelf moord hebben gepleegd om niet in han den der regeeringsmacht te vallen. Beursthermometer van Maandag. -ObLMarkt - Suiker - Unilever - Koninkl. - H.V.A. - Schepen Philips Markt Rubber Tabak (Wettig gedeponeerd Tegen de Unamuno. Uit Madrid wordt gemeld, dat de pre mier een decreet ter onderteekening heeft voorgelegd aan den president der republiek, waarbij Miguel de Unamuno ontzet wordt uit alle functies, die hem door het ministerie van onderwijs zijn opgedragen en vervallen wordt ver klaard van den titel van levenslang rec tor van de universiteit van Salamanca Een consulair bureau. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat in een vergadering, waarin aanwezig w,aren de consuls van België, Uruguay, Engeland, Mexico, Ecuador en Frankrijk" besloten is tot de oprichting van een permanent consulair bureau, dat geves tigd wordt in een hotel te San Sebas tian. Tot dit bureau moeten alle vreem delingen zich wenden. Lansbury zegt: legt de wapens neer! In een rede gehouden op een open bare vergadering te Penistone (York shire) drong Lansbury erop aan te be werkstelligen dat de Britsche regeering hef initiatief neemt voor een interna tionale beweging tot staking van den burgeroorlog in Spanje. Tevens maande hij aan tot het houden van een wereld conferentie tot onderdrukking van de factoren die tot een oorlog kunnen lei den, door vreedzame regeling van de economische, politieke en territoriale vraagstukken. De Engelsche conservatieven- Het syndicalistische Spaansche dag blad „Solidariteit der arbeidersklasse" levert commentaar op het gerucht, dat Britsche conservatieve kringen het ini tiatief zouden nemen bij de Spaansche regeerders te intervenieeren om een einde te maken aan den bloedigen strijd welke thans in Spanje wordt gevoerd Het blad schrijft: „een wapenstilstand is net mogelijk. Zij die dit idee opwier pen, kennen niet den wil, die de ar beidersklasse bezielt. Het is onmogelijk thans het vuur te staken. Er is geen macht, weixe ons de hand zou kunnen doen drukken van de vernietigers van Spanje. Voor de herinnering aan onze kameraden, die gevallen zijn voor onze eer, onze vrouwen en onze dochters is het een oorlog zonder pardon, die tot een einde moet worden gebracht. Wij willen v,an geen ander regiem hooren. Wij zullen overwinnen." En nu: de toekomst? Het blad „El Liberal" zal in zijn editie van vandaag een artikel bevatten van de hand van Prieto, getiteld: „eenige pro blemen, die zich in het uur der over winning zullen voordoen". Na een uiteenzetting der groote moei lijkheden, ^welke het nationale bedrijfs leven als gevolg van den burgeroorlog zal moeten overwinnen, schrijft Prieto: „indien de overwinding eenmaal be vochten zal zijn, zullen de zaken niet kunnen blijven zooals deze op 17 Juli waren. Het is dringend noodig het einde van het' kapitalisme, van de kerk en van het le- g'er, die de tegenwoordige beweging steunden en veroorzaakten, onder oogen te zien. Toch moet deze hervorming met een duidelijk besef der werkelijkheid wor den ter hand genomen. Indien de wer kelijkheid door ons niet juist zou wor den opgevat, zou onze overwinning geen ander nut hebben gehad, dan dat wij alsnog onzen ondergang tegemoet zou den gaan. Bij de afschaffing van het grootkapi talisme mag in g'een geval het per soon 1 ijk initiatief worden verstikt. Bij de onderwerping van de kerk ligt geenszins voor, het religieuze gevoel der massa op wreede wijze te onderdrukken, De reorganisatie van het leger mag van de legerstrijdkrachten niets laten bestaan, dat niet direct en uitsluitend ten dienste van de natie is. Men moet er zich vooral voor wach ten niet in den greep te vallen van het buitenlandsch fascisme, nadat wij het binnenlandsch fascisme, dat wij thans bevechten, zullen hebben overwonnen". Een verzoeningsmissie? Naar de „Paris Soir" bericht heeft graaf Romanones Spanje verlaten na 'n aanzienlijke borgtocht te hebben gesteld. Volgens moeilijk te controleeren .ge ruchten zou deze graaf belast zijn door de regeering te Madrid met een belang rijke missie, een poging om verzoening tot stand te brengen. De vroegere pre sident zou zich onmiddellijk naar Pa rijs begeven-. van!' chir] vrol ver| bij agel me^ eenk zou en De^ de dit I wal te trel del Isoj de he më

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2