tffOirfCYCillU GOESCHE COURANT W.odc PIÖI3 BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 199. TWEE BLADEN. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, eiders f 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per .regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 1 a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos. 4' rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. DE NIEUWE G.G. BEëEDIGD. H. M. de Koningin heeft den benoem den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. mr. A. Wj. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ten pa- jeize Het Loo ter beëediging ontvangen. Na de beëediging werd jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer door H. M. de Koningin in gehoor ontvangen. Daarna heeft Hare Majesteit den nieu wen gouverneur-generaal met mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en hun dochter aan haren disch genoo- digd. DE HUISBEREIDING VAN MARGARINE. Naar gemeld wordt, heeft de Zuivel- centrale aan minister Deckers een rap port uitgebracht, waarin o.m. wordt be handeld de invloed der door de huis vrouwen bedreven wat zij dan noemtclandfestienje-margarine-berei- ding op den verkoop van fabrieksmar- garine. Uit het rapport blijkt, dat sedert het derde kwartaal van het vorige jaar, toen de huismoeders met haar verbo den handeling zijn begonnen, de con sumptie van fabrieksmargarine is gaan dalen; in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling reeds ruim twintig procent. Het Landbouwcrisisfonds heeft daar door in het tweede kwartaal ruim 85.000 per week aan inkomsten ge derfd, overeenkomende met een be drag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen, die margarine maakten van 60 centen per kilo, in plaats van deze voor 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim f 100.000 per week, overeenkomende met vijf mil lioen gulden per jaar. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN, Ontvangsten eerste zeven maanden 53.8 (v.j. 58.9) millioen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen heb ben in Juli 8.637,900 (v.j. 9.709.000) bedragen. Gespecificeerd waren de ont vangsten: reizigers 5,023.000, bagage 138.300, brief- en pakketpost 230.000, goederen 2.944.000, leven de dieren en lijken 29.000, diversen 273.600; totaal '8.637.900. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen 53,882,302 (v.j. 58.964.888), gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie van 1 Januari af 3.427 (3,549), dus ontvangst per dagkilometer <-ƒ 73.81 (78.37). ALLERZIELEN VERBODEN. Voor de in de a.s. week te houden kermis te Alkmaar, zoo deelt de N.R.C. mede, was aangekondigd de vertooning van het bekende tooneelstuk Allerzie len van Heijermans. In den loop der ja ren is dat stuk meerdere malen alhier gespeeld en telkens was er veel belang stelling voor. Thans echter, nu de bur gemeester jhr. Van Kinschot met vacan- tie afwezig is (hij komt 1 September, dus na de kermis terug) heeft wethou der Klaver (r.k.) als loco-burgemeester de vertooning verboden. In de Vrijdag middag gehouden vergadering deed hij van het voornemen tot dat verbod me- dedeelmg. Wethouder Bonsema (s.d.) protesteerde ertegen en bepleitte het volgen van den tot nu bewandelden weg, maar hij had geen succes. Wethou der Klaver liet nog uitkomen, dat hij het stuk zelf niet kent. EEN GROOTE TENTOONSTELLING TE ENSCHEDE. Een der grootste exposities welke de laatste jaren in ons land zijn gehouden wordt a.s. Woensdag te Enschede ge opend. Op het uitgestrekte terrein „Er ve Zeggelt" aldaar nadert deze ten toonstelling, ,,'t volle profijt" geheeten, reeds haar voltooiing. Een der motieven voor het organiseeren dezer tentoon stelling was, de regeering te toonen, welk een enorme beteekenis de kunst zijde voor Twente heeft gekregen. Men meent dat bij 't afsluiten van handels verdragen hiermede meer dan to' nu toe t geval was, rekening dient te worden gehouden. Naast de industrie vormen landbouw en veeteelt een der hoofdaf- deelingen. Er komen bv. niet minder dan 300 paarden, 't Zal een tentoonstel ling v.an élite fokmateriaal uit de be langrijkste fokcentra van Nederland worden. De afdeelingen tuinbouw, jacht, boschbouw, natuurbescherming, handel en nijverheid, electrotechniek etc. zijn eveneens zeer omvangrijk. Er zijn tal van groote houten gebouwen opgericht, waarin de verschillende afdeelingen zijn ondergebracht. Alles is er op ingesteld de expositie een zoo groot mogelijke aantrekkelijkheid te geven. HEVIGE AARDSCHOK. Negen dooden. Vannacht werd te Koetaradja een ernstige aardschok gevoeld. Tengevolge hiervan werden negen personen gedood, terwijl twintig gewon J werden. Onder de slachtoffers bevin den zich geen Europeanen. Ook in de omgeving werd de beving gevoeld, zij het in mindere mate. De duur der beving was ongeveer 1 minuut. Onder de dooden bvinden zich drie militairen. De licht- en watervoorzie ning zijn gestoord. De aardschok te Koetaradja werd door het observatorium te Batavia ge registreerd om 4,45 hedenmorgen Voorts werd bericht ontvangen dat ook te Sab.ang een beving werd gecon stateerd. De Koninginnedag. Het bestuur Uit het Volk-Voor het Volk, hoopt, dat men op 31 Augs. de liederen, die aan het slot van den feest avond op de Markt door het Middel- burgsch Muziekkorps ten gehoore wor den gebracht zal willen medezingen, wat het Oranjefeest ter zeerste de goede stemming zal bijbrengen. De Oranjevereeniging heeft gemeend op dezen dag ook niet stil te moeten blijven zitten en organiseert een samen komst in de Abdij des avonds van 7 tot 8 uur. Op die samenkomst zullen mr. Pi Dieleman en ds. C. F. Nolte spreken resp. over „Oranje, Blanje, Bleu" en „En toch Oranje, Hoezee!" Verder zal het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" de volksliede ren en een drietal andere bekende lie deren spelen en is het de bedoeling, dat deze mede worden gezongen, terwijl de drie christelijke zangvereenigingen „Sur- sum Corda", „Hosanna" en „Soli Deo Gloria" aanwezig zullen zijn om den zang in te zetten Ballonwedstrijd. Een reclamebureau alhier bood Zater dagmiddag aan een 450 tal kinderen een ballonwedstrijd aan. Op den Dam had de opstelling plaats van de deelnemen- den met hun ballonnen. Zoowel op dit plein als later op de wandeling, door een deel der stad, voorafgegaan door tam bours van Achilles, ontsnapten reeds verschillende ballons aan hun eigenaars en gingen den lucht in om den weg te effenen voor de honderden, die te ge lijk op het Molenwater naar boven gin gen. Welke ballonnen zullen het verst komen? Dit is nu de vraag voor alle deelnemers. Noodeloos alarm. Zaterdagavond ontstond aan de Kade alhier een schrik toen men plotseling vijf gekleede personen in het water zag vallen Een der omwonenden denkende aan een ongeluk sloeg de ruit voor het kastje van de reddingsbrigade reeds stuk doch hulp bleek niet noodig. Het waren vijf opvarenden van een Duitsche boot, die op deze wijze zich vermaakten en zich met opzet gekleed te water hadden begaven. Goes „DAAR ZIJN WIJ WEER." De gezelschappen, die de heer Slier voor het voetlicht brengt, we hebben het reeds enkele malen te Goes gecon stateerd, munten uit door een keuze van artisten. Ook de medewerkenden aan Paul Duval's revue „Daar zijn wij weer", zijn allen hun plaats waard: Paul Duval, als conférencier of acteur, met een ernstig of vroolijk lied, of 'n anec dote, weet altijd de aandacht ie boei en, Maup Biemans, geboren komiek, vlot causeur en acteur, is steeds de „ziel" van den lach, met Get rit Haak en Betty Morelli als waardige partners; de zangeres Elze Delf cis, beschikkend over een mooie, k'ankvolle stem, zorg* er voor, dat men ook op het gebied van Rampspoed is wellicht de machtig ste van alle handen. Balzac. den zang iets goeds te booren krijgt; the Metro Girls, piriige, lenige meisjes, zergen telkens met hun dansen en liedjes voor aantrekkelijke entre-acters, en 't onvolprezen danspaar Elly er Pierre Violet is alleen reed: een gang naar de Prins waard. ALijd wee- trekt de charme, het tempo, en het bijzondere karakter van hun dans, dat bestaat in een werkelijk acrobatisch kunnen, zon der dat daarbij aan de bevalligheid te kort gedaan wordt. Ook de costumes van dit paar we denken bv. aan het wart met zilver getuigen van een fijne smaak. De costumeering in het al gemeen is trouwens uitstekend ver zorgd en een waar iusrhof voor he oog. „Daar zijn we weer wordt aange kondigd als een „non-stop-iachrevue", en inderdaad verdient ze deze vreemd soortige benoeming. Er zit tempo in, de aandacht blijft steeds geboeid, en er wordt heel wat bij gelachen. DE KERMIS. Vooral Zaterdag is het wel gebleken, dat deze kermis in het algemeen heel wat beter is dan die van vorig jaar Reeds vrij vroeg in den middag draai den alle vermakelijkheden en dit duur de tot middernacht voort, terwijl enke len het uren achtereen bepaald druk hadden. Er was den geheelen avond ook zeer veel volk op ae been, zoodat deze Za terdag-van-kermis weer gedachten aan die in den goeden ouden tijd opwekte Ook enkele exploitanten beaamden ons dat het „voor Goes" een goedé kermis is. Houdt het goede weer aan, dan ziet het er naar uit, dat ook de dag" van morgen er één zal worden, zooals jaren lang niet het geval was. En, zooals we reeds schreven, Goes is aitmaal een bezoek meer dan waard Niet alleen bevinden zich op het kermis terrein tal van vermakelijkheden voor oud en jong, ook vele café's hebben er voor gezorgd dat' men er zich bij muziek en dans vermaken kan, terwijl in het „Grand Theater" en „de Prins" voor stellingen gegeven worden die alleen reeds een bezoek aan Goes loonen! Ondanks de drukte op straat en in vele zaken, had de kermisviering ook 'n geregeld verloop. Wanordelijkheden déden zich niet voor. Alleen moest zekere F. v. d K., te Hansweert, be keurd worden wegens openbare dron kenschap. De „Vlifstsingsche Pier"-marsch. Naar de Vliss. Crt. verneemt z,ul de marsch, welke de heer P. de Rooij, di recteur van de harmonie „Ons Genoe gen", voor dit corps componeerde ter gelegenheid van de opening der Vlis singsche Wandelpier, dezer dagen in druk verschijnen. De compositie is be stemd voor harmonie- en fanfare-gezel schappen. DE WALCHERSwHE REDDINGS BRIGADES. x.e Reddingsbrigades op Walcheren benutten den zomer 1936 wel zeer om zi^.. verder te bekwamen en dat niet alleen in het kanaal maar ook op ver schillende plaatsen aan het strand. iNa dat Vlissingen en Zoutelande een beuvt hadden gehad, zocht men het Zaterdag aan de Noordkust en wel bij Oranjezon Van Vlissngen waren een 20-tal le den der Reddingsbrigade per rijwiel met de clubvlag voorop vertrokken en on derweg deden de brigades Souburg en Middelburg het aantal stijgen tot veer tig. De instructeurs, de heeren P,. van An raad en P. J. Gillissen uit Vlissingen gaven aan het strand theorie over de gevaren der zee, het optreden als strandwacht, het redden van drenkelin gen uit zee enz. Bij het in toepaissing brengen van een en ander ondervond men hoe moeilijk het is bij Noordenwind die een flinken trek in de richting Veere veroorzaakt, door het eerste der zwinnen, waaraan de kust ter plaatse zoo rijk is, heen te komen. Dit geldt tevens als waarschuwing voor niet- of slechte zwemmers of zwemsters, meer omdat hier geen toezicht en hulp is. Gedurende een paar uur werd ge oefend, en nadat op de uitspanning de inwendigte mensch versterkt was ftiet de gebruikelijke „boeren" boterhammen, trok men, dankbaar voor deze leerrijke uren in opgewekte stemming huis waarts. ROODE KRUIS. O. EN W. SOUBURG. Alvorens de Roode Kruis-oefeningen Zaterdagavond een aanvang namen, nam de heer F. Leenhouts het woord en sprak al dus: Waar de eerevoorzitter jhr. H. A. van Joorn wegens ongesteldheid verhinderd is om deze bijeenkomst te openen, is aan mij de eer te beurt gevallen om dit te doen. Ik wil dit volgaarne doen en heet u allen van harte welkom en breng na mens de besturen van de Roode Kruis- groepen Vlissingen en O. en W. Souburg- Ritthem dank voor uw belangstelling. De zoo juist genoemde besturen hebben ge meend eens een oefening te moeten hou den teneinde te kunnen demonstreeren datgene wat bij een belangrijk ongeval of andere katastrofale ramp waarbij men- schen zijn betrokken, te doen staat. Het behoeft geen betoog, dat voor een en ander een vrijwel steeds durende oefe ning noodig is en dat een goed begrip van het menschelijk lichaam alsmede van de verbandleer, dringend noodzakelijk zijn, want heel dikwijls wordt door on- deskundigen eerste hulp, hoe goed ook bedoeld, meer kwaad dan goed gedaan. Wij achten het dan ook een gebiedenden plicht dat er steeds een flinke groep menschen is die in staat en bevoegd zijn eerste hulp te verleenen. Van deze gelegenheid maken wij dan ook gaarne gebruik om de heeren dok ters, verbandmeester en zijn helpers als mede Zuster Meijer, hier openlijk een woord van" dank te brengen voor hun warme toewijding. Dit aan te leeren is voor een ieder te doen en kan men het niet in één jaar, welnu, doet er dan 2 of 3 jaar over. Ik geef u de verzekering, dat het voor ieder normaal mensch doen lijk is. Het spreekt vanzelf, dat alles kos ten medebrengt, maar als alle nuttige studie zoo goedkoop was als het eerste hulpwerk, wel, dan werden wij zeker allen professor. De kosten, verbonden aan dit werk te leeren, zijn 0.25 per maand en indien men werkloos is 0.10 per maand. En als ook dit nog bezwaren heeft, velen zijn er die dit werk#iet am- bieeren en toch de nuttigheid er van onderschrijven, welnu, hen noodig ik uit om lid te worden van het Roode Kruis voor 1 per jaar. Vervolgens riep spr,. de noodige clemen tie in als er hier of daar een foutje mocht worden gemaakt. Bedenk wel, dat de af deeling Souburg nog geen jaar bestaat en zij toch reeds mede wil doen aan deze demonstratie. Hierna werd een begin gemaakt me het verbinden enz. van een tiental ver onderstelde gewonden. Daar een en an der nog al tijd kostte, werd het gedulc van de groote massa wachtenden aan beide kanaalkanten een beetje op de proef gesteld. Het overbrengen per vlot van de gewonden vroeg de meeste be langstelling en liep uitstekend van sta pel. Het slotnummer: de redding van drenkelingen door een Roode Kruishond was mooi om te zien en voldeed even' eens best. Alles bij elkaar genomen, mag deze oefening uitstekend geslaagd genoemc worden. Na afloop der oefeningen werd door den heer Gabriëlse, gemeentesecretaris alhier, met welgekozen woorden dank gebracht voor de keurig afgewerkte de monstratie en hij hoopte, dat dit werk gesteund zal worden, alsmede dat vele nieuwe leden toe zullen treden om dit hoogst nuttige werk te leeren. De speldjescollecte bracht dien avonc 1800 op. O. EN W. SOUBURG. Zondagmorgen tusschen 8 en 9 uur gaf het Chr. fanfare corps „Vlijt en Volharding" alhier een geslaagd concert van gewijde muziek op het Oranjeplein. BRAND- Drie spuitgasten van den wa gen geslingerd. VEERE. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf werd deze gemeente op geschrikt door het gelui van de brand klok. Spoedig bleek, dat de groote schuur van den heer D Kasse Johsz,, gelegen achter het kerkhof te Zandijk, in lichter laaie stond. Het mag wel een toeval heeten, dat deze schuur slechts drie jaar oud is en in de plaats kwam van een, die drie jaar geleden, nadat de vorige eveneens door brand, ontstaan Middelburg, 24-VIII-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 22.2 °C (72 °F); laagste 13.8 °C (57 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 21.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge- 'oopen etmaal:: 773 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.8 mm te Le Havre; laagste 745.0 mm te Jan Vlayen. Zwakke tot matige W. wind, licht tot ïali bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, warm overdag. Zon op: 5 h 59; onder: 20 h 05. Licht op: 20 h 35. Maan op: 14 h 18; onderi 22 h 13. E.K. 25 Aug. loog- en Laagwater te VHssingear Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 24 6.21 18.37 12.31 Di. 25 7.07 19.25 1.07 13.16 Wo. 26 8.05 20.33 1.56 14.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 24 8.06 20.21 1.28 13.43 Di. 25 8.48 21.02 2.09 14.27 Wo. 26 9.41 22.05 2.55 15.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) door een dorschmachine, vernield was. Toen de brand uitbrak was de land bouwer Kasse met de zijnen in het land aan het melken en hoewel men de oor zaak op hooibroei zou kunnen stellen, is niet komen vast te staan, dat dit de eigenlijke oorzaak van dén brand is. Weldra sloegen de vlammen hoog uit het gebouw, welks dak vrij sproedig in zakte. De brandweer, die snel ter plaat se was, kon haast aan geen blusschen denken, daar er ten eerste te weinig water in de onmiddellijke omgeving was en vervolgens omdat de vlammen aan alle kanten reeds naar buiten sloegen. Het was dan ook wel aan te zien, dat de heele inboedel, alsmede de vruchten verloren zouden gaan Ter plaatse merkten wij o.a op den loco-burgemeester, den heer Jac. J. van Beveren, wethouder P. Dekker en den gemeente-secretaris. Verzekering dekt de schade, alsmede die van den inventaris, waaronder zich twee wagens bevonden, waarvan er één dienzelfden middag met vlas geladen binnengebracht en dus niet verzekerd W£SI i 1 'j Onder het vervoer van 3e spuit, neï*' geen per vrachtauto geschiedde, werden bij het nemen van een scherpe bocht drie brandweerlieden uit den wagen ge slingerd waarvan er twee meer of min dere verwondingen aan hét hoofd en gelaat opliepen, zoodat zij zich onder behandeling van den gemeenteliijken ge neesheer moesten stellen. Gevonden voorwerpen. OOSTKAPELLE. Portemonnaie met inhoud, W. v. d. Woestijne, Grijpskerk- sche weg B 7b. Electrische lantaarn, G. Schoonenboom, Duinweg B 43d. Portemonnaie, P. Maas, Domburgsche weg B 151a. Blauw badpak en huis sleutel, Gemeenteveldwachter. Porte monnaie met inhoud, W. Vos, Duinweg A 67. Bril, Kodde, Van Epenpark, Middelburg. KLOETINGE. Zaterdagmiddag werd op het terrein van den heer C. van Iwaarden een zomerdag gehouden, ge organiseerd door de Chr. Mond-Accor- deonvereenigng „Inter Nos". Na een kort welkomstwoord door den heer Maartense, die als voorzitter van de regelingscommissie en namens den kerkeraad het woord voerde, spraken achtereenvolgens: ds. J. W. van de Heil te Kattendijke, eere-voorzitter 'n openingswoord; ds. Jac. Mortier te Krui- ningen, over „Ons Begin"; de heer J. Schipper te Middelburg over „Wach ten"; ds. G. W. Korevaar te Biggeker- ke over „Levensvreugde" en mevrouw Hoogstratende Geer te 's-Gravenpol der over „Mijn reis naar Noorwegen". De mondorgelclub „Inier Nos" en het „Goesche Pijperskorps" zorgden voor muziek, terwijl de damesafdeeling en de jongedamesafdeeling van de Goesche

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1