DAMMEN EN SCHAKEN. tm m VOOR DE JEUGD. Onder redactie van ZEEUWSCHE KRONIEK. imA !F aü nf i Hf Ui B fP 1 m Mevrouw C. E. DE LILLE HOOGERWAARD. BERTIE EN DE IJSCO. d'r verstand noe mè bie gebruukten en 't bleef bie önt spannege en dan op z'n tied, dan zou 'k nog zwiege, mè 't mot overdreve in spannege weze. 't Gae aolle per ken varre te buten. Dat zie je noe wee mè is an Jaonetje. Ze moste 't nuttege werken is as sport gae beschouwe, mè zoo varre binne me nog belange nie Ei j' eleze, Jewannes, van die krantemeneer, die 't voe de boe ren vernederend vindt om te spre ken van „steun Zeker, 't is 'n areg zeggen, dat 'n boer óm z'n steun riedt. Da 's meer voe erre beiers. Steun da klienk zoo be deelachteg. En weet je, wat dien meneer dan wou zegge Gin „steun" mè kort en goed „over gangs vergoeding". Dat klienkt 'n bitje voornaemer. Dus nie mi praote over „suikerbietensteun,1 mé „suikerbieten-overgangsver goeding" en dan voe die vee an dere soorten en vurmen van „steun" ok die mooie naem. As 't nie menschlievend verzonnen is Jewannes, dan za 'k 't nooit mi wete. Noe doch je meschien, da 'k van plan was om wee is over de steun te begunnen, mè da 's gin waer. Daer me 't a zoo dikkels over egad, da je d'r kwaellek van zou worre. Nie van de steun, want dae wor je nie kwaellek van, mè van dat schrieven d'r over. In de kranten kus je voe 'n paer we ken de klaegliederen leze over de vele regen. Dae zou van de terve en van d'n eelen oest niks te- rechten komme en as je de praotjes van toen jmos geloove, dan was aolles allank a bedurve: terve, geeste, aever.aol escho- te. En noe 't Za wè losloope, Je wannes. Noe ja, 't za gin oest we ze zooas twi jaer vrom, mè dat was ok butengewoon. Datwas een van de vetste vette jaeren van Egipte; mè zoo erg as da 'k lees- den, dat 't 'n jaer zou worre van de keer, dat de boeren mie totalen ondergank bedreigden, zóó vree- selik za 't wee wè nie weze. Zoo, zoo, stieng d'r 'n loterie- kraem op de kermisse mie aolder- leie gelanterie spul Och, Jewan nes, de menschen lote zoo graag. En dae kan jie noe je 'n eigen over ergere, en 't loten mag bie de wet verboo weze, mè merk je dae erg vee van De regeerege verbiedt 't loten, mè de Staetsloterie dan En oe dikkels lees je in de kran ten nie van loterieën voe dit en lo- terieën voe dat Loten is toch lóten En of noe de gelanterie- wienkels in Middelburg zoo vee schae a van dat loterie-kraem, da za doch ok nog zoo'n vaert nie loope. Doet dan de kraemen mie smoutebollen en mie waefels en mie sukergoed ok mè vort omdat dae de koekebakkers en de snoep- wienkels onder lie. Ik voe mien bin van meenege, dat de „nering doenden" in Middelburg eel wat voordeel van de kermisse en zónder kraemen zou 'n kermisse toch ok nie dienkbaar weze. „Koop je visch, dan koop je gra ten". Jaonetje roep m'n. „Ete". 'k Weet 't a: prinsesseboontjes, mè nie van de kampioen van Poel- durp. Mie de groetenisse van èur en van je vriend, Jan de Smid. DE POORTERS. II. Ons land het stedenlanc bij uitnemendheid. Stadslucht maakt vrij. Wie alleen kon poorter worden Het poorter- geld te Middelburg en te Goes., Als prof. dr. H. Brugmans in zijn boek over „Opkomst, bloei en uiterlijk der Nederlandsche ste den" schrijft, dat ons land het ste- denland bij uitnemendheid is, dan vindt deze uitspraak ten volle be vestiging op het betrekkelijk klei ne Walcheren, waar een zesta plaatsen in den loop der tijden stadsrechten hebben verkregen Middelburg in 1217, Vlissingen in 1315, Veere in 1402, Domburg en Westkapelle in 1223 en ten laatste Arnemuiden in 1576. Kwamen, vooral te Middelburg en te Vlissingen bij hun opkomst zich vele personen uit 't naburige Vlaanderen vestigen die door han del of nijverheid zich een middel van bestaan wisten tè verwerven in hun nieuwe woonplaats, toch werden de steden in 't algemeen ook langzamerhand bevolkt door hen, die van 't platteland kwamen. Hier toch leefden zij niet altijd even rustig en onbezorgd. Door groote onveiligheid werden hun veldvruchten dikwijls vernield en hun bezittingen hun ontnomen. Zij konden zich wel onder een edel man stellen, waardoor zij op zijn bescherming konden rekenen, doch dan hadden zij hun vrijheid verloren. Noodgedwongen bogen zij dan onder het juk der dienst baarheid, evenals de hofhoorigen. Vrij te blijven was hun liever, daarom trokken velen naar de stad. Elk hofhborige had als ideaal eenmaal vrij te zijn. Alleen de stadslucht kon hem vrij maken Dan geen verplichtingen meer aan zijn heer, maar doen en laten naar eigen believen. Lijfeigenen of slaven warén er, dank zij het doorwerken van het christendom, ten tijde van de op komst der steden zoo goed als niet meer. Gemakkelijk was het echter voor een hoorige niet om eerst vrij en daarna poorter te worden. In Holland en Zeeland ging het niet zoo moeilijk als in de Ooste lijke gewesten, waar de heeren hun gevluchte hoorigen niet zoo spoedig loslieten. In Zeeland kon een onvrije na jaar en dag vrij worden. Zij moesten dan 366 da gen in de stad wonen, voor hij vrij was en dan kon hij als poorter aangenomen worden. Zoolang die tijd nog niet verstreken was, had zijn heer en meester altijd het recht hem op te eischen. Later waren er ook op het plat teland geen hoorigen meer, al moesten zij voor hun ambachts- ïeer eenige zoogen. heerendien sten blijven verrichten. Daar er in de stad meer wel vaart was dan op het platteland, is het te begrijpen, dat menige andman in de stad wilde wonen en poorter worden. Dit ging ech ter zoo gemakkelijk niet. Een arm of met schulden beladen poorter wenschte men niet aan te nemen, ïr waren meestal meer bedelaars in de stad dan lief was. Hun ge tal was soms zoo groot, dat nu en dan een razia onder hen werd ge houden. Wie poorter wilde worden moest aan den daartoe aangewe zen ambtenaar zijn vermogen op geven. Dit werd opgeteekend in het schotboek. Was hij eenmaal als poorter toegelaten, dan werd volgens die opgave het schot of het aandeel in de belasting bere kend. Dadelijk moest het poortergeld betaald worden. Dit was niet in al le steden gelijk. Zelfs was het voor dezelfde stad op verschillen de tijden niet gelijk. Dit hing van de omstandigheden af. Voor Middelburg bedroeg het poortergeld gewoonlijk 2 pd vl. 12). De nieuwe poorter moest echter eerst een bepaalden tijd in de stad gewoond hebben, n.l. van Kerstmis tot Lichtmis (2 Febr.) of van half Mei tot St. Jan (24 Juni). Had hij aan de verschillende be palingen voldaan, dan kreeg hij als bewijs een poorterbrief. Hiervoor moest ook betaald worden. Thans spreken wij van legesgelden, vroe ger van het „recht". Dit moest al tijd betaald worden, zelfs als er geen poortergeld werd geëischt. In 1517 b.v. bedroeg het recht 18 gr. of 45 cent. Onder mijn berusting is een Mid- delburgsche poortersbrief van het jaar 1789 ten name van Johann Ja cob Klein, zadelmaker van beroep, geboren te Baldenheim (Elsas). Het zou te veel plaatsruimte in nemen, zoo ik de geheele poor terbrief overschreef. Daarom zal ik alleen het voornaamste er uit melden. Zoo moest de nieuwe poorter o.a. zweren de christelijke of Gereformeerde religie, de sou- vereine overheid en den Erfstads- houder, verder de rechten, preë- mintien, vrijheden, privilegiën, handvesten en gerechtigheden van de stad Middelburg getrouw te on derhouden en met Goed en Bloed voor te staan. Hij moest gehoorzaam zijn aan De jaarlijksche Bondswedstrij den, uitgaande van de Koninkl. Nederl. Schaakbond, zijn op 3 Aug, j.l, te Utrecht gehouden. Het aantal deelnemers overtrof verre het aantal, dat het vorige jaar te Middelburg aanwezig was. Hier was de indeeling één Dames- groep uit zes personen, vijf groe pen van acht en één van zes totaal 52 deelnemers. Te Utrecht waren er totaal 112 verdeeld in een Damesgroep van acht, elf groepen van acht, twee groepen van zes en één groep van vier. Daarbij merkten we op van Doesburgh, Prins, Knoppers en vele anderen, allen erkend sterke spelers. Op Maandagavond opende Utrechts burgemeester Ter Pelk- wijk officieel deze wedstrijden ter wijl hij aan het eerste bord van de Damesgroep en aan het eerste bord van groep I de eerste zet deed. Alles had een rustig en ordelijk verloop al liet de speelzaal veel te wenschen over. Hier volgt een partij uit dezen wedstrijd gespeeld in den vijfden groep. Wit: P. M. DE KLEYN, Middelburg. Zwart: C. ORBAAN JR., Amsterdam, (voorheen Middelburg), Engelsche opening. 1. c2c4 e7e6 2. Pbl—c3 Pg8—f6 3. e2e3 Dat is al te voorzichtig. Om, en van de theorie af te wijken, en den looper op cl vrij baan te ge ven, ware het beter de pion op e4 te spelen. 3Lf 8—e7 4. d2d4 d7d5 5. Lf 1—d3 Pb8d7 6. Pgl—f3 0—0 7. 0—0 a7a6 8. b2b3 c7—c5 9. c4Xd5 e6Xd5 10. Lel—b2 Waarom niet direct d4Xc5?. Zwart kreeg daardoor de be rende geïsoleerde pion op d5 wel ke steeds verdediging noodig heeft. 10Tf 8—e8 11. Pc3a 4 c5c4 12. b3Xc4 d5Xc4 13. Ld3Xc4 b7—b5 14. Lc4Xf7f Dit offer is heel aardig doch cor rect is het niet. De twee daardoor verkregen vrij pionnen in het cen trum wegen wel op tegen een of ficier, doch beter was wel 14. Lc4 e2 en na b5X»4 15, DdlXa4. 14Kg8Xf 7 15. Ddl—b3f Kf7—gó Gedwongen. Op Kf 8 volgt spoe dig mat. 16. Db3c2f Kg6—h6 17. Pa4c3 g7g6 18. e3e4 Pd7b6 19. e4—e5? Dit geeft Zwart de gelegenheid de Witte stelling binnen te drin gen waarvan hij zeer goed weet te profiteeren. 19Pf 6—d5 20. Pc3e4 Pf 6c4 21. Lb2—elf Kh6—g7 22. Pe4g3 Lc8—e6 23. Tfl—dl Ta8—c8 Dreigt 24.Pc4e3 met verlies van de kwaliteit of 24, Pc4Ve5 24. Dc2—b3 Te8—f8 25. Pg3—e4 Pc4—a5 26. Db3—d3 Le6—f5 27. Lel—d2 m a b cdeig h 2 7Pa5c4 28. Tdl— el Dit kost de kwaliteit. 2 8Pc4Xd2 29. Pf3Xd2 Pd5—b4 30. Dd3—a3 Pb4—c2 31. Da3Xa6 Pc2Xal 32. TelXal Dd8Xd4 33. Tal—el Lf5Xe4! 34. Pd2Xe4 Dd4Xe4 Wit geeft op, het bestuur der vereenigde pro vinciën, dat van Zeeland en van de stad Middelburg zooals een goed poorter behoort schuldig te zijn. Zoo waarlijk moet mij God de Heere helpen. Daar in 1795 door de omwente ling de poortersrechten vervielen en alle personen „vrije burgers" waren, zal bovengenoemde poor terbrief wel tot de laatste behoo- ren, die de stad Middelburg heeft afgegeven. Wilde iemand in de 16de eeuw poorter van Goes worden, dan moest hij eerst aan de stad 18 gr. 0.45) betalen en nog een pond was of de waarde van dit laatste. Verder moest hij aan den baljuw ook 18 gr. betalen, aan den burge meester 8 gr. en aan den secreta ris 1 gr. Daar het aantal inkomende poorters weinig toenam, werden later de laatste drie betalingen niet meer geëischt. (Slot volgt.) R. B.. J. d. M. (Nadruk verboden). Bert kwam uit school, fluitend en met z'n handen in z'n broek zakken. De schooldag was weer achter de rug. Bert vond 't op school volstrekt niet naar, maar hij vond 't nog heel wat fijner om buiten te spelen en te kunnen doen, waar hij zin in had. Ja, wat zou hi) eigenlijk gaan doen Natuurlijk eerst moeder goeden dag zeggen en dan.... „Op de autoped!" besloot'Bert op eons in zichzelf en staakte z'n gefli „op de autoped van- Thea". 2'i :t had hij er ook wel een, maar zon doodgewoon, nietig dingetje. En Thea, z'n buurmeisje, had een heel grote, zo één op gummi banden, waar je desnoods met z'n tweeën op kon staan. Hard, als dat ding kon rijden Je hoefde maar één zet te geven en t vloog 'n reuze- eind vooruit. Bert zette het meteen op 'n lo pen om z'n plan zo gauw mogelijk uit te voeren. Even berekende hij, dat er aan de overzij van de straal schaduw was, want. Thea wou niet met haar autoped in de zon rijden uit angst, dat de banden zouden springen. Ja, Thea was heel zuinig op haar loopfiets. Bert stapte hun poortje in en liep door de gang, die achter hun tuin en die van de buren aange legd was en deed de tuindeur open. Moeder was in de keuken bezig. „Dag, Mams," riep hij en wou meteen weer weg gaan. „Dag, Bertie", zei moeder, „waar ga je zo gauw weer naar toe „Naar Thea. Op de autoped rij den". „Zal ik je eens wat vertellen?" „Hè, ja „Thea heeft een zusje gekre gen." „Oh, en wanneer krijgen wij er O" een „Dat weet ik niet, vent. Hier, drink je bekertje thee maar eens op." Bert deed 't en zei toen: „Mams, ik ga vóór uit". „Goed. Dat mag." Bert liep direct naar Thea's huis endaar stond het buur meisje in de voortuin heel be droefd te schreien. „Ik dacht, dat je blij zou zijn'', merkte de jongen op, „blij met je zusje'. „Ja.... ja.... snikte Thea.... maarik magm'n zusje.. niet eens.in m'n poppenwagen rijden." „Doe er dan je pop in", stelde Bert heel verstandig voor. „Die.die leeft niet", en ver der huilde 't verongelijkte buur- dametje. „Bah, wat doe je flauw zei Bert, „zal ik soms in je poppen wagen gaan zitten En Bert deed net, of hij z'n plan meteen ten uitvoer wou brengen. „Nee, nee riep Thé, „dan zakt de wagen in elkaar, je bent te zwaar." En op eens begon ze weer te lachen. „Kom," zei Bert, „laten we wat op je autoped gaan rijden; samen ik zal afzetten." „Goed." Thea liep het huis in en ging haar loopfiets uit de schuur halen Met de autoped kwam ook Bodo mee, hun hond. Hij had daar liggen dutten en was door Thé wakker geworden. Het werd een hele wedren tussen Thé en Bert op de loopfiets en de hond. Plotseling zag Bert een ijscowagen. De man stond stil om aan een jongen wat te verkopen. Hij vulde een bakjl met rose ijs. Bert had halt gehouden en keek toe. „Dat bakje kan je ook opeten", legde Thé uit. „Alsof ik dat niet wist zei Bert een beetje beledigd. „Zeg, ik ga aan moeder vragen, of ik een ijsco mag kopen." „Ik ook", riep het meisje uit. In een vaartje ging het nu naar huis, daar zette Bert de autoped tegen het hek van de tuin en hoi de naar binnen. Even later was hij terug met vijf cent, greep onmid dellijk de loopfiets en race-te er mee naar den ijscoman, een paar straten terug. Al heel gauw was hij in het bezit van een bakje met aardbeien-ijs en toen schoot het hem op eens te binnen, hoe onaar dig het was, dat dat hij niet op Thea gewacht had. 't Was nu voorzichtig rijden met de lekkernij m z'n ene hand. En juist toen hi; bij zijn huis kwam, zag hij z'n buurmeisje naar buiten stappen. „O, heb jij er al één zei ze te leurgesteld. „Ja, maar dat is niets. Ik haal er voor jou aok een. Een rose „Ja". Bert zette zijn bakje met ijs zo lang in de vensterbank van z'n huis, nam Thea's stuiver in ont vangst en ren.de als een pijl uit een boog. Thé keek hem na. Ja, alleen ging 't vlugger dan met je tweeën. Bodo wou Bert eerst achterna hol len, bedacht zich kwam terug en liep 't tuintje in. Daar was Bert er alweer, het bakje met ijs in z'n hand, en met een triomfantelijk gezicht. Maar plotseling veranderde die triomf in schrik en Bert riep: „Oh nee Bo do, af Thé keek in de richting van Berts hand en.... daar stond de hond met z'n voorpoten tegen de vensterbank en hapte met één grote hap Berts lekkere bakje met ijs op. De hond kauwde niet eens, maar lokte 't zó naar binnen Wat keek die Bert beteuterd Het huilen stond hem nader dan het lachen. MaarBert was een jongen. En jongens huilen niet zo gauw. „Zo'n stouterd 1" riep Thé. „Zo'n gulzigaard voegde Bert^ er aan toe, „ik wist niet, dat hon den ijs lustten." „Ik ook niet. Maar Bert, nu de len wij mijn ijsco samen. Binnen. Eerst wou Bert daar niet van weten, maar Thea bleef aandrin gen. En ten slotte gingen ze samen naar Berts moeder, aan wie ze het ongeluk vertelden. Moeder ver deelde op twee schoteltjes de lek kernij en beiden smulden ervan, want ze aten met kleine hapjes en niet zo gulzig als Bodo. J. H. Brinkgreve Entrop. sprookje om rijm door JO DAEMEN Bij een tochtje door de duinen Krijg je dikwijls „klitten" beet. 't Zijn de droge, bruine zaden Van de plant, die „Hondstong heet. Ja, zo heet ze nu Maar móóier Was haar naam in vroeger tijd Hoe die „Hondstong" is ge worden Enkel door.... ondank baarheid Onze plant stond in de duinen, Toen een boze knaap haar vond, Die de plant heeft uitgetrokken En haar neersmeet op de grond! Bob, de hond, had medelijden: Bij de plant groef Bob een gat, Duwde, schoffelde en schopte, Tot de wortel ónder zat Met haar wortel in de bodem Was de arme plant gered Maar een hondje is geen tuinman: Bobbie had haar scheef gezet Was de plant nu Bobbie dankbaar, Die haar redde van de dood? „Oh M'n schoonheid is bedorven Door zijn ruwe hondenpcot Heus, dat zei ze Eens, bij regen, Kwam weer Bobbie langs het pad, Wou wat waterdruppels likken, Waar elk blaadje vol mee zat Voor de regen schuilde even Onder 't blad een grote bij „Prik hem zei de plant. „Hij beet me Honing krijg je dan van mij Och, de bij, die kon niet wéten, Dat de plant geen waarheid sprak, Keek, tot Bobbie's tong vlakbij was Bobbie gilde, toen ze stak Druppels uit de tong van Bobbie Kleurden alle bloemen rood. Endaar kwam de fee der bloemen Aangezweefd Haar toorn was groot „Is dat voor jouw levensredder Nu het loon, ondank'bre bloem? Weet dan, dat ik als herinn'ring Je voor altijd „Hondstong" noem Van je hemelsblauwe bloemen Gaat dat rood nu nóóit meer af, En je zaadjes ieder mijdt ze Worden „klitten", voor je straf O, nu voelde pas de „Hondstong", Dat ze lelijk had gedaan O, ze kon van spijt wel huilen Maar de fee was heengegaan Op berouw volgt steeds vergeving; Later ziil je dus misschien „Hondstong" weer met blauwe bloemen En.... ook zonder „klitten" zien

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8