Deze Courant DE TELEX iiiEütS NIEUWS, LAATSTE BERICHTEN. Vliegtuig te Hilversum neergestort. PERSKRONIEK. Ernstig ongeluk in de artillerie- werkplaatsen aan de Hembrug. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. De beste winstkansen door adverteeren Dagblad-reclame Twee sergeant-vliegers omgekomen. Onderhandelingen over de vorming van een internationaal cokeskartel nog niet beëindigd. De Arabische terreur in Palestina. DE CONCENTRATIE BIJ HET S BIJZONDER ONDERWIJS. De N, R.C. (lib.) schrijft naar aanlei- j •ding van het antwoord op de vragen van mr. Droogleever Fortuyn, nopens den arbeid van de staatscommissie, die beiast is met het onderzoek naar de mogelijkheid van concentratie bij het bijzonder onderwijs: t ,,Het was reeds uitgelekt, dat in den boezem van de commissie moeilijkheden waren gerezen, welke aan een voltooi- ing van haar werkzaamheden in den v/eg stonden. Hoewel in het antwoord op de eerste vraag van moeilijkheden niet gerept wordt, mag men in dit ant' woord toch een bevestiging lezen van het bestaan van bezwaren. Wij hebben er verleden week immers reeds aan herinnerd, dat deze staatscommissie, die zich toch ook over niet onbeteekenende vraagstukken had uit te spreken. Dat de regeering echter thans, na al wat over de schoolconcentratie te doen is geweest, volstaat met te constateeren dat de werkzaamheden van de commis sie ,,nog niet" gereed zijn, is zeer onbe vredigend. Uit de belangrijke verklaring toch, door minister Colijn afgelegd in de vergadering van de Tweede Kamer van 20 December 1935, bleek, dat de regee ring hoopte dat het overleg in deze commissie binnen korten tijd zou leiden tot een oplossing, die voor regeering en Staten-Generaal aanvaardbaar zou blij ken. De minister liet hierop woordelijk den volgenden zin volgen: „Zij zal, in dien die hoop niet mocht worden ver wezenlijkt, harerzijds met een zelfstan dig voorstel komen, desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van de bepalingen van par. 12". De regeering stelde derhalve het aan nemen van een actieve houding in deze aangelegenheid in uitzicht, zoodra de korte tijd, welken zij de commissie wil de gunnen, zonder resultaat zou zijn verloopen. Daarbij steekt de passiviteit, welke thans uit het antwoord aan mr. Fortuyn spreekt, wel sterk af. Deze lij delijkheid wekt des te meer verwonde ring, omdat de regeering op de leiding van de werkzaamheden van de staats commissie een overwegenden invloed heeft. Voorzitter is de minister van On derwijs, tweede voorzitter de minister van Financiën. Wanneer de regeering het wenschte, had zij klaarheid kunnen krijgen over de vraag, of de commissie „binnen korten tijd" een oplossing van het vraagstuk aan haar zou voorleggen. Uit het ant woord op de vragen van het liberale Kamerlid blijkt in geen enkel opzicht of' de regeering zich deze zekerheid zal verschaffen Over de vraag of de korte termijn, waarop de regeering in haar verklaring doelde, is verstreken, kan echter geen twijfel bestaan. Het is teleurstellend, dat deze aange legenheid door de regeering thans aan den kapstok van de staatscommissie wordt opgehangen. In December 1935 scheen zij niet van plan zulks te doen. Haar positieve verklaring ter zake was gegrond op standpunt tegenover het vraagstuk van de concentratie. Zij was van oordeel, „dat op het terrein van 't bijzonder onderwijs concentratie nood zakelijk is, zoowel uit een oogpunt van bezuiniging op de overheidsuitgaven, als in'verband met hetgeen ten opzichte van het openbaar onderwijs is geschied". Twee overwegingen, welke gewicht in de schaal leggen. De toestand van de rijksfinanciën maakt elke bereikbare be zuiniging noodzakelijk. Het openbaar onderwijs heeft zijn cijns aan de bezui- nigingstol reeds ruimschoots geschon ken, Onder deze omstandigheden mag vertraging van noodzakelijk bezuini- gingswerk bij den anderen tak van on derwijs niet worden geduld. Wij spreken de verwachting uit, dat de regeering de overweging van haar standpunt in deze spoedig zal losmaken van den stand der commissoriale werk zaamheden, dat dan zal blijken, dat zij nog geheel staat op basis van haar ver klaring van 20 December 1935 en dat zij daaruit de door haar zelf in uitzicht ge stelde consequenties zal trekken. Slechts op deze wijze kan zij den te leurstellenden indruk, welken haar ant woord aan mr. Fortuyn heeft gewekt, uitwisschen". EEN NERO OP JAVA. Dezer dagen schrijft het „Handels- i r. ,hebben wi' uitspraak van den Raad van Justitie te Soerabaya kunnen lezen in de strafzaak tegen den administrateur van een onderneming die beschuldigd was van verscheidene gewelddaden, waaronder eenige moor den, gepleegd ten aanzien van perso neel Wij hebben gedurende verscheiden weken de verslagen gelezen die over deze zeer veel gerucht makende zaak in de Javasche bladen zijn verschenen, en daaruit is ons gebleken, dat deze man (gehuwd en vader) een soort van Nero moet zijn maar dan ook nog met de gestalte van een Simson, een machtswellusteling en een hyper-eroti- cus bovendien. Inlandsche vrouwen die hij begeerde, liet hij aan zich uitleveren en als het hem daarna lustte, schoot hij haar neer en mannen, die een hoofd deksel droegen, dat hem niet beviel, ranselde hij af of reed hen met zijn auto ondersteboven. Het moet daar op Soember Bopong (zoo heet de onderne ming) een waarlijk, wel zeer sombere sfeer zijn geweest; de Raad van Justi tie heeft daaraan nu een eind gemaakt door overeenkomstig den eisch van het O. M„ dezen machtfanaticus tot levens lange gevangenisstraf te veroordeelen. Wanneer men, de verslagen lezend, zich gaat afvragen hoe zulk een toe stand zoo lang (eenige jaren) kon du ren zonder dat er een haan naar kraai de misschien zou alles nog net een der zijn wanneer de thans veroordeel de niet zijn (Afghaanschen!) hoofdop zichter tegen zich in 't harnas had ge jaagd dan vindt men in de eerste plaats het feit, dat de loonen op Soem ber Bopong hooger waren dan op eeni ge andere onderneming in die streek. Maar dat verklaart volstrekt niet alles. Op Java zit, onder het Mohammedanis me, op zeer veel plaatsen (althans in Oost- en Midden-Java) nog het Hin doeïsme en daaronder, gelijk trouwens in meerdere of mindere mate overal in den Archipel, het Animisme. Een van de begrippen daarvan is nu o.a., dat een geweldenaar iemand moet wezen met veel „zielestof", zoodat men hem moet gehoorzamen. Er zijn gevallen bekend van vorsten die door het Gouvernement wegens hun wreedheid werden afgezet en verbannen.... tot onsteltenis van de getyranniseerde bevolking die in zoo n ingrijpen van „de Companie" een soort van heiligschennis zag en dan ook den tyran, wanneer deze terugkeerde (na eenige jaren van ballingschap, en beterschap belovend) met gejubel weer inhaalde. Het is voor Westerlingen moeilijk om zich te verplaatsen in zoo'n gedach- tensfeer, maar de heele Oostersche mentaliteit is nog vol van persoonlijke machtsvereering, Misschien echter dat moderne stroomingen als het nationaal- socialisme, die immers ook drijven in de richting van een zich onvoorwaardelijk onderwerpen aan den wil van één per soon, ons nader zullen brengen tot het verstaan van de ,,zielestof"-leer! Wat ons echter wel verbaast is het feit, dat zulk een toestand eenige jaren lang kon duren onder de oogen van be stuur en politie. Een doode en vier ernstig gewon den bij ontploffing in trothyl- werkplaats. Hedenmorgen te ruim negen uur is in de trothyl-werkplaats van de artillerie inrichtingen aan de Hembrug een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij een arbei der op slag werd gedood, terwijl vier anderen ernstig werden gewond en een dezer gewonden vermoedlijk nog in le vensgevaar verkeert. De trothyl-werkplaats is gelegen in een der grootere hoofdgebouwen en in dit lokaal wordt o.a. de springstof in de projectielen geperst. Er zijn in dit lo kaal ongeveer 20 man aan het werk en toen het ongeval vanmorgen geschied de, bevonden zich 17 menschen in het lokaal. Door tot nog toe onbekende oorzaak is bij het persen van de spring stof in een granaat, dit projectiel ont ploft. Een stuk muur van het lokaal werd weggeslingerd en even onstond er een paniek onder degenen, die geen of slechts lichte kwetsuren hadden opge- loopen. Zoodra men een overzicht van den toestand kon krijgen bleek, dat het ongeval zeer ernstige gevolgen had ge had. De gehuwde te Zaandam wonende arbeider D. Huisman bleek op slag te zijn gedood. De ploegbaas K. Onrust, ongehuwd en wonende te Oostzaan, bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en levensgevaarlijke bjuikwonden te hebben opgeloopen. De gehuwde arbei der P. J. Meulenbeld uit Amsterdam, was eveneens ernstig gewond, doch verkeerde niet in levensgevaar, terwijl van den te Amsterdam wonenden ge huwden arbeider J. C. Molman, een en kel bleek te zijn verbrijzeld. De gehuwde arbeider G. de Vries uit Zaandam had een vrij ernstige kaakver- wonding door de ontploffing opgeloo pen. Onmiddellijk werden de verschillende hulpdiensten gealarmeerd en werd medi sche hulp ontboden, zoodat ter plaatse de eerste hulp verleend kon worden. De ernstige gewonden werden ter verdere verpleging naar het ziekenhuis te Zaan dam vervoerd, terwijl ook eenigen der slechts licht gekwetste arbeiders, die ter plaatse verbonden konden worden, ter observatie in het ziekenhuis zijn op genomen. DE MUGGEN MAKEN HET LEVEN OP URK ONMOGELIJK. Alleen zij die beslist de straat op moeten, wagen het de hui zen te verlaten. De twee muggen-invasie overtreft de eerste in begin Juni met een geweiaige meerderheid, schrijft de Tel. Dinsdag middag toen de wind naar het Westen waaide, kwamen de eerste muggenwol- ken over en uit het IJsselmeer. Tegen den avond hing een zwarte wolk boven het eiland Urk en alle voor werpen kregen een groenachtige kleur Hoewel het in de hu:zen zeer warm was, zaten de bewoners met alle ramen en deuren dicht. Omstreeks 9 uur was hét in de nauwe straatjes van het dorp zoo druk van dan- sende muggen, dat alleen zij, die beslist j buiten moesten zijn, het waagden om op j straat te komen. Het was zoo erg, dat i de straatverlichting verdu:sterd werd..! Op zee is het ook een ware plaag. Er zijn schippers de haven binnengekomen, die verklaarden, dat het onmogelijk was om langer door te visschen. De muggen werden met schoppen van de schepen afgeschept. Alleen een harde Oostenwind kan het leven op Urk weer draaglijk maken. DE DOOD GEWAANDE HOOFDCOMMIES, Het bewijsmateriaal tegen den on langs te Rotterdam aangehou den zwerver K., die men voor identiek hield met den negen jaar geleden met medeneming van 24,000 verdwenen hoofdcommxds-administrateur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, heeft zich den laatsten tijd zoo opeen gestapeld, dat politie en justitie vrij wel definitief aannemen, d,at K. de ge zochte man is. Een dezer dagen is de man,- die thans geschoren en van zijn hoofdhaar ontdaan is, andermaal gecon fronteerd met zijn echtgenoote, die in het begin van het onderzoek niet stellig durfde te verklaren, dat K. haar als dood beschouwde echtgenoot was. Thans heeft zij in K. haar man positief her kend. De verdachte blijft nog steeds ontken nen, dat hij de gezochte man is en als verklaring voor zijn niet-herinneren van zaken, die zich voor zes of zeven j.aar hebben afgespeeld, geeft hij op, aan ge- heugenisstoornis te lijden. Dr. Donker sloot zal thans vaststellen of de man al dan niet simuleert. Overigens heeft men den Maassluisschen schriftkundigen Alberti 'n onlangs door den gearresteerden man geschreven brief laten vergelijken met geschriften uit den tijd, dat K. bij den Geneeskun digen Dienst werkzaam was, en er schijnen zoo veel overeenkomstigheden in de beide schrifturen te zijn, dat twij fel vrijwel uitgesloten is. STAKING BIJ DE HERO-F ABRIEKEN. De politie moesit er aan te pas komen. Gistermorgen vroeg is bij de N.V. Hero Conserven te Teteringen bij Bre da een wilde staking uitgebroken onder de tomatenschoonmakers. Oorz,aak van de staking is een loongeschil. De toma tenschoonmakers, meest jongens van 16 20 jaar, die in het seizoen tijdelijk worden aangenomen, meenden te werk te zijn gesteld op hetzelfde loon van vo rige jaren, nl. 30 ets. per 100 kg. De di rectie van de Hero wenschte echter dit j.aar slechts 20 ets. te betalen, op welk loon aan het werk werd gegaan. Gister morgen echter legden de jongens plot seling het werk heer en eischten een xetaling van 30 ets. per 100 kg. De direc tie weigerde dezen eisch in te willigen en sommeerde de st.akers de fabrieks gebouwen te verlaten. Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werd politiehulp ingeroe pen, doch ook het bevel van den veld wachter van Teteringen, waaraan kracht werd bijgezet door den gummistok, werd niet opgevolgd. Eerst nadat marechaus see-versterking was komen opdagen, gelukte het de fabrieksterreinen te ont ruimen. De stakende jongens, zestig in getal, zijn daarop op st.aanden voet ontslagen. Naar van stakerszijde wordt medege deeld kan bij een betaling van 20 ets. per 100 kg (vooral omdat het werk af hankelijk is v.an den aanvoer) een dag loon van ten hoogste een gulden worden behaald, hetgeen men te laag acht. Ge tracht wordt ook de boonenafhalers en -haalsters bij de staking te betrekken. AUTO-DIEVEN AANGEHOUDEN. In den afgeloopen nacht werden ie Zeist aangehouden de 20-jarige in strumentmaker E. de B„ en de 23-jarige los werkman J. J. R., be;den wonende in Den Haag, die werden aangetroffen in een personenauto, die zij eenige uren tevoren in de Residentie hadden ont vreemd. Gorredijk: 1 doode. De veehouder Lolkema, is, gezeten op een tractor, waarachter een maaimachi- ne, Donderdagmiddag tegen een stoom tram gereden. L. werd zóó zwaar ge wond, dat hij spoedig overleed. Eemnes; 1 doode. Donderdagmiddag is op den Laarder- weg te Eemnes de 11-jarige G. T., wo nende te Eemnes, die met flinke vaart uit een zijweg kwam gereden, tegen een auto gereden en gedood. - worden verkregen. De loopbaan van talrijke groote kooplieden, die hun succes aan de danken, bewijst het Hedenmiddag heeft te Hilversum, 'n ernstig vliegongeluk plaats gehad, waar bij twee sergeants-vliegers om het le ven zijn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van 'n mo torstoring is een militair vliegtuig uit Soesterberg, genummerd 640, naar be neden gestort en terecht gekomen op een aardappelenveld, gelegen in de zgn. Egelshoek tusschen Loosdrecht en Hil versum. Het vliegtug, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrij wel geheel vernield. De beide inzittenden, twee sergeantsvliegers, genaamd Koeze en Lemstra, zijn op slag gedood. De lijken zijn momenteel nog niet ge borgen, daar deze uit de resten van het toestel moeten worden uitgezaagd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Uit Essen wordt gemeld: De berich ten over de totstandkoming van een in ternationaal cokeskart'el,) loopen vol gens mededeeling van industrieele zijde op de feiten vooruit. De onderhandelin gen zijn namelijk in verband met de va- cantie, en vermoedelijk ook door de in werkingtreding van het Engelsche ko- lenkartel, opgeschort, en zullen begin October worden hervat. Of het dan reeds tot onderteekening van het ver drag zal komen, hangt hoofdzakelijk er van af, in hoeverre overeenstemming kan worden bereikt over de verlangde quota. In principe zijn de betrokken co kes produceerende landen het erover eens, dat de conventie binnen afzienba- ren tijd in werking moet treden. Dit standpunt komt o.a. ook daarin tot uiting, dat de beoogde minimumver koopsprijzen en voorwaarden in den vorm van een „gentlemen's agreement" grootendeels reeds gehandhaafd wor den. Of de eveneens beoogde accoorden over de cokeskolenprijzen reeds een onderdeel van de cokesconventie zullen vormen, staat nog niet vast. Naar het schijnt wil men het afsluiten der bespre kingen ten aanzien van cokes niet la ten afhangen van de overeenstemming betreffende andere onderdeelen van de uitvoermarkt van cokeskolen. Op zichzelf wordt echter een over eenkomst omtrent de cokeskolenprijzen als een belangrijke voorwaarde voor een feilloos functionneeren van de co kesconventie beschouwd. De inwerkingtreding van het cokes- uitvoerverdrag zou een stap nader be- teekenen tot een algemeene en uitge breide internationale kolenovereen- eenkomst. Door de prijsdalingen, die zich tot dusver in bijna alle kolenbek kens ter wereld hebben voorgedaan, is algemeen de bereidwilligheid toegeno men, de strijd om de markten uit econo mische kortzichtigheid niet verder voort te zetten. STAKING IN HET LUIKSCHE THANS ALGEMEEN. Op een bijeenkomst der mijnwerkers in het Luiksche, waarin de kwestie der betaalde vacanties werd besproken, is met vrijwel algemeene stemmen tot af kondiging der algemeene staking beslo ten. Heden was de staking algemeen, met uitzondering van 1 of 2 schachten. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. MINISTER BECK NAAR PASIJS Naar de nationaal-democratische pers in verband met een conferentie tuis- schen den president der Poolsche re publiek en den minister van buitenland- sche zaken Beek, mededeelt, wordt in toonaangevende kringen 'n bezoek van den minister van buitenlandsche zaken, aan Parijs overwogen. Beek zou dan te zamen met den inspecteur-generaal van het leger Rydz Smygly in hei begin van September naar Parijs gaan. RAS KOEKSA IN ITALIë. Met het m.s. „Victoria" is te Napels uit Massaoea de ras van Tigré, Koek- sa, aangekomen. Men zal zich herinne ren, dat ras Koeksa in het begin van den oorlog in Oost-Afrika naar de Ita lianen is overgeloopen. WEER STAKING IN FRANKRIJK. Een ernstige staking is uitgebroken bij een steenkool-maatschappij, welke de hoofdbureaux heeft te Rijssei en welke filialen heeft te Roubaix en Sequedin. De maatschappij voorziet de meeste be drijven te Roubaix, Tourcoing en Rijssei van brandstof. Een delegatie van arbei ders, vergezeld van een vertegenwoor diger van het Fransche Vakverbond eischte onmiddellijk ontslag van een aan tal werklieden, die uit dit verband wa ren getreden, om lid te worden van een anderen bond. De directie weigerde, en hedenochtend vergaderden de leden van het verbond te Roubaix. Zij trachtten hun kameraden van Rijssei ook over te halen tot staken, doch deze weigerden en derhalve beletten de lieden uit Tour coing hen met hun vrachtauto's uit te rij den. De directie verklaardë dat zij hen, die den voortgang van het werk belet ten, gerechterlijk zal vervolgen. DE JOODSCHE IMMIGRATIE IN PALESTINA. Blijkens het Britsche mandaatsrap port over Palestina, is het aantal Jood- sche immigranten in Palestina sedert 1927 geleidelijk gestegen. In 1932 be droeg het 9.553, in 1933 30.327, in 1934 42.359, om in 1935 de record-hoogte te bereiken van 61.854. In een hoofdartikel schrijft de „Times" o.a.: De recente gebeurtenissen in Pa lestina hebben de meening gevestigd dat de opstandige Arabische beweging ge heel buiten controle van de groep van politici is gekomen, die de eigenlijke Arabische stakingscommissie vormden. Deze groep bestond uit twee partijen: één wilde de stakingsbeweging steunen, maar veroordeelde terrorisme: de ande re was meer tot gewelddaden geneigd en maakte martelaren van de Arabieren die door de politie werden gedood, in de hoop echter dat de terroristen niet al te ver zouden gaan. Deze meer radicale groep nam al dadelijk de leiding, doch bemerkte spoedig dat de terroristen, die zij stilzwijgend hadden aangemoedigd, zich losmaakten van alle controle en zich geheel lieten leiden door hun eigen lust tot het bedrijven van gewelddaden. De Arabische politici moeten moeilijk verontschuldiging vinden voor daden van terreur die bedreven zijn als antwoord van de extremisten op de benoeming van een koninklijke commissie. Deze ra dicalen gelooven dat zij, door hun aan vallen op de politie, het leger, de Joden en alle gematigde Arabieren, en door de bedreiging met geweld van Britsche functionarissen, de regeering kunnen dwingen tot concessies, neerkomende op een schending van het mandaat. Zij verklaren geen vertrouwen te heb ben in de commissie van enquête. Zij willen de Joodsche immigratie stopzet ten en in hun h,art zijn zij tegen het recht van gelijkheid der Joden. Zij zijn aangemoedigd door het feit dat de au toriteiten er niet in kunnen slagen den opstand te onderdrukken, ondanks de groote troepemacht die thans in Pales tina is verzameld. De oorzaken van die mislukking zijn bekend. Men kan de hand niet leggen op gewapenden, die zich binnen de minuut kunnen transfor- meeren tot oogenschijnlijk vreedzame burgers, en die onder hun landgenooten een meedoogenlooze terreur uitoefenen. De gesteldheid van den bodem komt den rebellen evenzeer te hulp als de steun dien zij onder sympathiseerenden vin den. Een groote fout is vroeger gemaakt. N,a den oorlog, en zelfs na den opstand van 1930, is geen poging gedaan het land te ontwapenen. Smokkelarij van wapenen werd niet streng genoeg ge straft. Ook is de staat van beleg niet over Palestina afgekondigd, wat een groot nadeel voor de politie en de troe pen is. Het is niet verwonderlijk dat het voortduren van de Arabische aanvallen voor de Joden zeer irriteerend moest zijn, zoodat zich kort geleden het eer ste voorbeeld van Joodsche represaille schijnt te hebben voorgedaan. Men k,an echter verwachten dat de Zionistische leiders hun aanhangers in bedwang zul len kunnen houden, die tot nog toe n bewonderenswaardige discipline aan den dag hebben gelegd. Geruchten dat de regeering een stopzetting van de Joodsche immigratie zou overwegen hebben de bezorgdheid van de Joden nog vergroot, maar men kan zich niet voorstellen dat de regeering inderdaad die concessie zou doen. Indien de konink lijke commissie na onderzoek zou be sluiten dat de Joodsche immigratie in derdaad onevenredig groot is geweest, wordt de kwestie .anders, maar het werk van deze commissie door stopzet ting van de immigratie te veroordeelen zou logisch noch moedig zijn. Het ver trouwen in de rechtvaardigheid van de regeering zou er door geschokt worden en de hoop dat de Arabieren zouden inbinden, lijkt niet groot. Het is waar schijnlijker dat zij met nieuwe eischen zouden aankomen, de les geleerd heb bende dat men alweer door geweld zijn zin kan doordrijven. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courantdie U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3