De burgeroorlog BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. IEURS- EN WISSELKOERSEN. SPANJE. Het incident met de „Ka merun". De Duitschers zullen zoo noodig geweld gebruiken. Duitsche nazi-agenten. BELGIE. ENGELAND. ITALIË. RUSLAND. Het proces-Zinowjef. MANDSJ0ERIJE. PAIFSTINA AMSTERDAM, 21 Augs. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 8988% Amsterdam 1934-4% 99%99% r 's Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 92%—92% Zeeuws. Hyp.. B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 121121% C Rott. Bank ver.. 118118 A Twentsche Bank 84%84 A Pref. Jurgens A 104%104% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 396394 A De Schelde N.B, 23%23 C Am. Smelt, Ref 50%50% C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy„ 19%13% Opnieuw successen van de re geringstroepen in het Guadar- rama-gebergte. De Spaansche minister van oorlog heeft verklaard, dat de regeeringstroe- pen gisteren met succes de opstandelin genstellingen hebben aangevallen in de Sierra Guadarrama. Een rebellencolon- ne werd volkomen vernietigd en een be langrijke oorlogsbuit viel den regee- ringstroepen in handen. Bij Navalperal heeft de colonne van kolonel Mangada den gisteren begonnen aanval voortge zet. De minister voegde hieraan toe, dat de vijand op de vlucht gedreven was en vrachtauto's en oorlogstuig had achter gelaten. De omgeving van Navalperal is thans volkomen gezuiverd. Tenslotte zeide de minister: ,,Ik moet er op wijzen, dat in geheel Spanje de doeleinden van het oppercommando be reikt zijn. Wat de rest betreft, zal ik niets zeggen, daar dat noch oppertuun noch discreet zou zijn. Wat het front van de Sierra betreft was het wacht woord: den vijand beletten te passeeren. Dit doel is bereikt. De opstandelingen zijn niet gepasseerd en zullen niet pas seeren. Wat meer is, van vandaag af beginnen zij terug te trekken Nader wordt uit Madrid gemeld, dat de gevechten bij Navalperal zeer zwaar zijn geweest. Aan beide zijden werd be halve door vliegtuigen ook door zware artillerie aan den strijd deelgenomen. De opstdhdige strijdkrachten zijn afge slagen, waarbij den regeeringstroepen talrijke stukken geschut en machinege weren in handen zijn gevallen, benevens een hoeveelheid munitie. De insurgen- ten hebben een groot aantal dooden en gewonden op het slagveld achtergela ten. Voorts zijn 46 krijgsgevangenen ge maakt, onder wie twee officieren. Berichten van de opstan delingen. De zender van La Coruna deelt mede, dat 9000 man van de opstandelingen troepen in het veld gebracht zijn voor den aanval op de linie Irun-San Se bastian. Het afsnijden van San Se bastian in Westelijke richting zou reeds gelukt zijn. De troepen van generaal Franco, al dus wordt verder'medegedeeld, hebben Acidona bij Malaga ingenomen. In Asturië hebben de mijnwerkers een aanval getracht te plegen op Oviedo, doch deze is volkomen mislukt. De troe pen der opstandelingen sloegen de aan vallers met zware verliezen af. Een Madrileensch bericht, dat Gra nada zich heeft overgegeven, wordt we derom tegengesproken. In Badajoz heb ben de opstandelingen een munitieop slagplaats gevonden met 40.000 gewe ren van het nieuwste model. De zender van Palma de Majorca seint, dat drie schepen van de re geering een aanval hebben gedaan op de haven en de stad. Deze aanval is mislukt en de aanvallers zijn vernietigd. Zij lieten 1000 dooden achter. De sche pen zijn gevlucht en in de richting van Barcelona weggevaren. Uit Valladolid komt het bericht, dat de opstandelingen er daar in geslaagd zijn drie vliegtuigen der regeering, n.l. twee driemotorige bombardementsvlieg tuigen en een jachttoestel te dwingen te landen. De toestellen werden na her steld te zijn bij de opstandige lucht strijdkrachten ingedeeld. Sevilla meldt, dat de troepentranspor ten van Marokko naar Zuid-Spanje re gelmatig met zes driemotorige vliegtui gen dagelijks wordt voortgezet- Duitschers en Italianen te Se villa. Een reiziger, die uit Sevilla terug keerde, verklaarde dat het leven in de stad weer normaal is. De straten zijn zeer druk. Hij h,id ook enkele Duitsche officie ren in uniform gezien, eveneens consta teerde hij de aanwezigheid van Italia nen, vooral bij de luchtmacht, doch zij droegen de uniform van het Spaansche vreemdelingenlegioen en verklaarden, dat zij dienst hadden genomen bij het legioen. De stad zelf heeft weinig geleden van de gevechten, alleen in de buitenwijken A Born, Sum. H. M. 152152 A Ned. Wol Mij. 92%—93% A J. C. Japan Ln. 40% A Rotterd. Lloyd 4140% A S. M. Nederland 38%38 A Houth. Alberts 65—65 C Union Pac. Rr. 83%—83% C Int. Nickel Cy. 32%—32% ÏNed. 1000-4 99—99% O. Indië 34 1000-4 97%—97% Duitschl. '30 1000-5% 21%—20%-% Engeland 1960-90 4 73—73% A Koloniale Bnk 47%47% A N.l. Hbk. 1000 110%—110% C Ned. H. M. 1000 137%—137% A v. Berkels Pat. 33%33 C Calvé-Delft 59%—58% A C. Suiker Mpij. 115ill5. A Philips Gem. B. ,afg. 158—157%-7. C Unilever 117%—117%-16%. C Am. Car en Foundry 2523%-5. C Anaconda Cop. 23%22%-%. C Kennec Copper 27%-27-6%. C Un. States Leather 3%—3%. C U. States St. C. 40%—40%-%. A Kon. Petr. Mpij. 283%—284%-%. C Contin. Oil Cy. 1919-18%. C Phillips Petr, Comp. 26%11%-% C Shell Union O.C. 11%—11%-%. C Tide Water Ass. Oil 10%—10%. A Ned, Scheepv. U. 50%—49%-50. A H.V. Amsterdam 283%—282-80. A Java Curt. Mij. 117115%. A N.L Suiker U. 98%—97% A Deli Batavia 187184% C Deli Mij. 1000 245%—242% A Senembah 225%—224%-5 C Baltimore Ohio 13%13% C Southern Pac. Cy„ 24%—24%-% A Southern Rlw. 1312% A Amst. Rubb. C. 142%—141 %-40% A Deli-Bat. Rubb. 72%—71 A Hessa Rubber 9898% A Serbadjadi S.R. 6665% zijn nog sporen hiervan te zien. Het leven is kalm, doch des nachts hoort men geweersalvo's; dan worden communisten gefusilleerd. Levert Mexico de Spaansche regeering wapens? Het Italiaansche agentschap Stefani meldt, dat het Spaansche schip „Magel- lano", uit Barcelona, zich in Mexico be vindt, waar het een groote lading wa penen en munitie aan boord zal nemen, bestemd voor de regeering te M,adrid. Weer Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche wateren. Onder leiding van den bevelhebber der verkenningsstrijdkrachten, vice-ad- miraal Boehm, op de kruiser „Nürn- berg'" zijn gisteren uit Kiel en Wil- helmshafen ter aflossing van de tot dus verre in de Spaansche wateren aanwe zige zeestrijdkrachten uitgevaren het pantserschip „Admiral Graf Spree", de kruisers „Nürnberg" en „Leipzig", de vierde torpedoboot-flottielje melt de torpedobooten „Greif" en „Falke" en van de derde torpedobootflottielje de torpedobooten „Jaguar" en Wolff". Redacteur van de Moskousche „Prawda" in Madrid. De chef-redacteur van het Moskou sche dagblad „Prawda" is in Madrid aan gekomen. Hij heeft nog denzelfden dag een bezoek gebracht aan den minister president Giral, die zijn tevredenheid tot uiting bracht over de talrijke bewij zen van vriendschap, die van Rusland zijn ontvangen. Alvorens naar Madrid te komen had de redacteur Koldzow ge naamd, een bezoek gebracht aan Bar celona en aan het front van Saragossa en Huesca. De bevelhebber van de linieschepen die de leiding heeft over de ter assisten tie naar de Spaansche wateren gezon den Duitsche zeestrijdkrachten, heeft aan den commandant van de Spaansche regeeringsvloot op grond van het optre den jegens het Duitsche s.s. „Kamerun" het volgende telegram gezonden: „Nadat zoo juist eerst de rechtsin- breuk jegens „Sevilla" is bijgelegd, heeft de kruiser „Libertad" gistermiddag het s.s. „Kamerun" buiten de Spaansche territoriale wateren op vrije zee be schoten en door gewapende soldaten la ten onderzoeken. Deze houding tegen over een Duitsch stoomschip is een mis daad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van zins dergelijke daden van geweld te dulden. Ik heb mijn zeesitrijdkrachten instructie gegeven tegen iedere onge rechtvaardige daad van geweld uwer schepen met geweld op te treden." Ontbinding van religieuze orden. Uit Madrid wordt de uitvaardiging van een decreet gemeld, waarbij alle religieuze orden in Spanje worden opge heven, voor zoover zij zich hebben schul dig gemaakt aan eenigerlèi begunstiging van de opstandelingen. Haar bezittingen worden in beslag genomen. De „Almiranfe Cervera" ern stig beschadigd? Van geloofwaardige zijde wordt ver nomen dat de kruiser „Almirante Cer vera" welke zich bij de opstandelingen heeft aangesloten, de haven van Gij n is binnengevaren bij vergissing. Zoodra men op het schip merkte, dat Gijon niet in handen van de opstandelingen was, maakte men snel rechtsomkeert en stoomde naar het Westen in de richting van de havens van het door de opstan delingen bezette Galicië, Het schip maakte zware slagzij en de artillerie was tot zwijgen gebracht door de kanon nen van het fort San Marcos bij San Sebastian. Verder meldt het blad „El Socialista" dat Franco besloten heeft admiraal Gamez te ontheffen van zijn post van commandant van de vlootba- sis der opstandelingen te Cadiz en te vervangen door admiraal Luid de At- zuri. Duitsche consul verlaat San Se bastian. De Duitsche consul te San Sebastian heeft medegedeeld, dat hij voornemens is 25 Augustus de stad te verlaten met de 25 Duitschers, die zich nog in de stad bevinden. Hij is van oordeel, dat een langer verblijf in de stad voor vreemdelingen gevaarlijk is. Terechtstellingen th San Se bastian. Gisteravond zijn te San Sebastiaan 'n hoofdofficier, een kapitein en drie la gere officieren van de car.abineros ge fusilleerd, nadat zij door een krijgsraad ter dood veroordeeld waren. Ze moesten de Duitsche volks- genooten controleeren. De speciale correspondent te Barce lona van de „News Chronicle" deelt mee, dat een zeer groot aantal documen ten duizenden afkomstig van Duit sche nazi-agenten, door de Spaansche politie in beslag zijn genomen. Uit deze documenten blijkt, dat er in Spanje een wijdvertakte organisatie tot voor kort heeft bestaan, welke tot taak had de gedragingen en gezindheid der in Spanje levende Duitschers na te gaan .en daar over verslag uit te brengen aan Berlijn. Een van de in beslag genomen docu menten betreft den toenmaligen Duit- schen ambassadeur in Madrid, Graaf von Welczeck, thans ambassadeur in Parijs. In dat rapport, dat van 4 Juni '34 dateert, staat o, a.: dat Welczeck's hou ding sedert de machtoverneming door Hitier, absoluut loyaal is; dat hij nooit lid is geweest van een log'e, dat hij en zijn vrouw Ariër zijn; dat hij nooit lid is geweest van een politieke partij, en vroeger op het conservatieve-politieke standpunt heeft gestaan; dat hij volgens zijn eigen verklaringen na den oorlog eenige jaren zijn diplomatieke loopbaan heeft onderbroken omdat hij niet met de gevolgde politiek sympathiseerde; dat er volgens de opninie van den rap porteur geen bezwaar bestaat hem tot de nat.-socialistisch partij toe te laten. Alle leden van de Duitsche ambassade passeeren in deze documenten de revue, over hun persoon wordt uitvoerig ge rapporteerd. Onder de duizenden rapporten noemt de „News Chronicle" nog dat van een employé in dienst bij Krupp, een verte genwoordiger van een Duitsche pharma- ceutische fabriek in Madrid die men voor een Jood houdt. Voorts blijkt uit verschillende documenten, dat op bevel van minister Göbbels de werkzaamheid van Duitsche journalisten in Spanje werd gecontroleerd. Kortom, men krijgt den indruk," dat geen Duitscher in Span je aan de controle is ontkomen. Viel het rapport ten nadeele van den betrokene uit, dan werd de firma, waar bij hij in dienst was, gedwongen hem te ontslaan. De zetel van deze organisatie was te Barcelona; zij stond onder leiding van Hans Hellermann, die uit Spanje ijs ge vlucht, met achterlating van de docu menten, waarop door de Spaansche po litie beslag is gelegd. AGITATIE ONDER DE MIJNWERKERS. Men meldt uit Brussel aan de N.R.C.: Terwijl een duizend arbeiders van de kolenmijnen te Fontaine l'Eveque nabij Charleroi het werk hebben hervat, heeft de stakingsbeweging Donderdag in het bekken van Luik verdere uitbrei ding genomen. Zij omvat thans 26 mij nen. De arbeiders eischen een ruimere toepassing van de wet op de betaalde vacanties. Ook het vraagstuk van de loonen blijkt nog niet geheel opgelost te zijn. In 't bekken van Charlerio heb ben communistische agitators Donderdag pogingen gedaan om ook aldaar de ar beiders van de mijnen tot staking te be wegen. Deze pogingen blijken geen suc ces te hebben gehad. De socialistische mijnwerkerscentrale is tegen Zondag a.s. in buitengewoon congres bijeenge roepen te Brussel. De katholieke mijn werkers zullen dienzelfden dag te Leu ven vergaderen. KONING EDWARD EEN WEEK TE GAST BIJ DEN GRIEKSCHEN KONING. Koning George van Griekenland heeft te Korfoe aan boord van het jacht, „Nahlin" een onderhoud van 2 uur ge had met den Koning van Engeland. Ko ning Edward zal waarschijnlijk een week op Korfoe blijven, als gast van Koning George. EIGENAARDIK VLIEGTUIG ONGEVAL. Gister heeft te Portsmouth onder ei genaardige omstandigheden een vlieg tuigongeval plaats gehad, waarbij twee personen ernstig werden gekwetst. Twee werklieden van een vliegtuig maatschappij hadden gehoord, dat de WISSELKOERSEN. Amsterdam, officeel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Part. Disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier Heden 7.41 59,23 9,69% 24,85 47,99% 33,17% 38,20 37,22% 1,47% 6,09 32% 14% 14% 41% 37% Beursthermometer van Vrijdag» Obl,Markt Koninkl. Aku H.V.A. Unilever Rubber Amerika Olie Industrie Tabak Markt Philips Suiker - Schepen (W ettig gedeponeerd strijdende partijen in Spanje een premie van 120 tot 150 pond sterling geven aan hen, die een vliegtuig naar Spanje brengen. Zij besloten deze premie te verdienen, hoewel zij nog nooit gevlo gen hadden. Gisterochtend werd de aandacht van c'en chef van het vliegveld gatrokken door een vliegtuig dat op eer zeer ei genaardige manier over het terrein hob belde. Tenslotte steeg het toestel op, evenwel met den wind in den rug. De bestuurders slaagden er niet in het toe stel lang in de lucht te honden. Het raakte een boom en stortte neer,. De beide inzittenden werden ernstig ge wond. MANOEUVRES OP GROOTE SCHAAL. Ruim honderdduizend manschappen en een indrukwekkende hoeveelheid oorlogsmateriaal zullen deelnemen aan groote manoeuvres, die binnenkort te Ir- pinia zullen aanvangen. Vier divisies zul len in het veld komen, benevens een z.g. snelle divisie en een gemotoriseerde bri gade. Tijdens de oefeningen zullen nieu we wapenen beproefd worden. De kroon prins heeft het commando op zich geij nomen van de „blauwe partij". De geheele gang van zaken in het proces te Moskou tegen Zinowjef, Kar- nenef etc. maakt een ietwat zonderlin gen indruk. Men wil ons doen gelooven, dat de rechterlijke organen bij het on derzoek inzake den moord op Kirof, nu anderhalf jaar geleden, niet over alle gegevens hebben beschikt, om de ware rol van de „witgardistische, terroristi sche, illegale werkzaamheid" der aan hangers van Zinowjef en Trotzky te onthullen. Maar nu zouden er dan fei ten ontdekt zijn, die geen twijfel om trent den aard dier rol meer overlaten. Daarentegen heeft Trotzky in de Noor- sche pers verzekerd, met getuigen en bescheiden te kunnen aantoonen, van welken aard zijn activiteit in de laat ste zeven jaar is geweest. Hij kenschet ste het proces te Moskou als een door politieken haat ingegeven handeling. Wij voor ons zien er allereerst een consequente voortzetting in van Sta lin's handhaven der dictoriale macht, met behulp van middelen, die den vij anden en vooral den geheimen tegen standers schrik moeten inboezemen. De „bekentenissen" van Zinowjef c.s. zeg gen op zichzelf maar weinig. Men is oudsher in Rusland altijd erg knap ge weest in het toepassen der methoden om zulke bekentenissen te verkrijgen en processen in dictatoriaal geregeerde landen worden doorgaans geleid naar voorschriften van hoogerhand. Mogelijk broeit er op 't oogenblik wat in de Sovjet-Unie, zoodat de regeering het noodig achtte, „een voorbeeld te stellen". Dat de Gstapo als mede-aan stichter van het z.g. complot wordt ge noemd staat wellicht met de „hooge" buitenlandsche politiek in verband. Maar het ware zullen wij misschien nimmer of eerst veel later vernemen. ARRESTATIES „WEGENS SPECULATIE TEN NADEELE VAN DEN STAAT". Uit Moskou wordt gemeld: De gehei me politie heeft 240 personen gearres teerd op grond van beschuldigingen be treffende speculaties ten nadeele van den staat. De gearresteerden zullen zon der verwijl terechtstaan voor het hoog gerechtshof. STAD DOOR BANDIETEN BELEGERD. In de omgeving van de stad Foesoeng in de provincie Antoeng hebben op nieuw gevechten plaats gehad tusschen de bandieten, die de stad belegeren, en de Japansche politie en de bevolking. De belegerde stadsbewoners beginnen gebrek aan levensmiddelen te krijgen. KONING GHASI I DRINGT OP OPLOSSING AAN. Koning Ghasi I van Irak heeft dezer dagen den Irakschen premier, den minis ter van buitenlandsche zaken en den En- gelschen gezant ontvangen in een spe ciale audiëntie, waarin hij er bij den En- gelschen gezant op aandrong te Londen een spoedige oplossing van de Palestijn- sche kwestie in Arabischen zin te be pleiten. De Iraksche koning wees er op, dat een dergelijke bespoedigde oplossing noodzakelijk is in het belang van de in standhouding der goede betrekkingen tusschen de Arabieren van Irak en En geland. DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE FILM „JONGE HARTEN". Vleiend oordeel. Aan de recensies van twee der be langrijkste Italiaansche bladen over de vertooning van de Nederlandsche Lu- mina-film „Jonge Harten" op de 4e Biennale te Venetië-Lido, de „Popoio d'Italia" en „La Stampa" is het volgende ontleend: Popoio d' Italia: Er volgde dan „Jonge Harten" (Cuori Giovanni), een Lumina- film uit Holland, vervaardigd onder re gie van C. A. Huguenot van der Linden en H M. Josephson. Hiermede heeft Nederland een van de mooiste films van deze 4e Biennale geleverd. De hande ling' van deze film heeft zooveel onge repte charme, dat het publiek, overwel digd door de gelukkige en gezonde ont wikkeling van dit werk, zich genood zaakt gevoelde regisseurs en acteurs te applaudisseerenHet is een le vendige, eenvoudige en oprechte inter pretatie van het geluk en de vreugde van dit leven in volle vrijheid, dat niet gestoord wordt door conventies, en er is in deze flim een zeldzame zuiverheid, die, als men het wil analyseeren, de reinheid van ziel van deze kampeerders isOok moeten we de brillante mu ziek noemen, hier en daar onderbroken door de fluitspeelster, die een simpel wijsje speelt, dat je doet droomen. De fotografie is zuiver, helder en met be wonderenswaardige landschappen en wolkenluchten, dit kleine juweel ver dient onze volle waardeering. La Stampa: Van de drie heden ver toonde films is „Jonge Harten" de in teressantste en tegelijk de bescheiden- ste.... Het is beter, dat de Biennale haar poorten opent voor zulk een ern stig streven, dan voor de banaliteiten der uit zuiver commercieele reden ver vaardigde films.... De eerste scènes, schitterend gefotografeerd, zooals trou wens de heele film schilderen het leven in het tentenkamp aan zee op een bij zonder delicate en exquisiete wijze. De Nederlandsche film ga voort ieder jaar zijn jeugd naar Venetië te sturen, tot ziens, volgend jaar Augustus. Daar eenige nummers van de „Cor- rierre Delia Sera" door feestdagen uit vielen heeft deze belangrijke courant geen recentie kunnen geven Voor het tweede studiejaar van de Kon. Militaire Academie is voor het wapen der infanterie o.a. toegelaten de heer N. Berghuijs. Bij Kon. besluit van 15 Aug. is be noemd tot hoogleeraar in de faculteit van godgeleerdheid aan de Rijksuni/er- siteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Hebreeuwsche taal- en letterkuu- de, de uitlegging van het oude testament, de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst en de Israëlitische oudheden, dr. J. de Groot, onder toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Dr. De Groot was van 1918 tert 1922 predikant der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen. Faillissementen. De volgende faillissementen zijn ge ëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst: C. van Damme, E. van Damme, A. M. Ph. van Damme, A. van Damme, Fl. van Damme en R. L. van Damme, landbouwers te Graauw, curator mr. G. Tichelman, advocaat en procureur te Terneuzen, zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuld- eischers. Wa. Ja. Hochart, weduwe van Tri- phon Groosman, koopvrouw te IJ zen- d ij k e, curator mr. W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg, met een uitkeering aan de concurrente scholdeischers van 2,476

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2