Sir Basil Zaharoff KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Die schele Hoofdpijn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936. No. 191. Von Ribbentrop s ambassadeur te Londen. „Kanonnenkoopman En Gros" vottoH f 1.50 J 2.20 WERKLOOSHEID. In Juli afname van 15,61 pet. DE OPENLUCHTSPELEN TE ST. JANSTEEN. De eerste opvoeringen van „De Zwarte Dood". (Ingez. Med.) WALCHEREN. die telkens Uw dag vergalt w?< De heer Von Ribbentrop, Hitler's bij zondere boodschapper voor buitenland- sche zaken, is benoemd tot ambassadeur te Londen als opvolger van den onlangs overleden Von Hösch. De benoeming heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Onmiddellijk na den dood van Von Hösch hoorde men reeds vertellen, dat Von Ribbentrop het zou worden. Hitier wenschte, zeide men, een zijner voor naamste vertrouwenslieden op den post te Londen. Ook Von Papen, de Duitsche gezant te Weenen, schijnt echter in aan merking te hebben willen komen. Zijn kansen stonden echter van den beginne af slecht. Von Papen zou in het deftige Londen geen goed figuur gemaakt heb ben. Zijn antecedenten behooren tot het soort, waaraan een luchtje geacht wordt te zitten. De Engelschen moeten niets van hem hebben. Von Ribbentrop is wel persona grata in de Britsche hoofdstad. Hij heelt er voorname vrienden. En hij schijnt de mentaliteit der Engelschen aan te voe len. Von Ribbentrop, van oorsprong za kenman en industrieel, heeft in Engeland school gegaan en werkte als jongeman eenige jaren in Canada. De Éngelsche pers toont zich ingenomen met zijn be noeming. Het moet voor Hitier een heel ding geweest zijn, Von Ribbentrop ambassa deur te maken. Voor buitenlandsche za ken is hij de voornaamste adviseur van den Führer. Veel meer dan Von Neu- rath, den officieelen minister. Von Neu- rath beheerde de portefeuille van bui tenlandsche zaken reeds voordat Hitier aan het bewind kwam. Hij is geen natio naal socialist, en zal dat waarschijnlijk nooit worden. De Führer liet hem de por tefeuille houden, omdat hij in het buiten land vertrouwen en aanzien genoot. Een geschikte partij-ganger, om hem te ver vangen, was niet voorhanden. Men heeft wel eens gedacht, dat Von Ribbentrop opvolger van Von Neurath zou moeten worden. Dat kan in vervolg van tijd nog komen; voorloopig is het nog niet zoo ver. Vermoedelijk zal Von Neurath het wel apprecieeren, dat Von Ribbentrop naar Londen gaat. De situatie was het laatste jaar niet prettig voor den minis ter, die aan het hoofd van buitenland sche zaken stond, maar geen vinger in de politieke asch kon steken, of Von Ribbentrop kwam er aan te pas. Hitier voer op het kompas van den laatste en nam meermalen beslissingen, over het hoofd van Von Neurath heen; en dan niet bepaald in diens geest. Von Rib bentrop had een soort van bij-ministerie van buitenlandsche zaken. Daar wer den de voornaamste besluiten genomen. Het is natuurlijk mogelijk, dat Hitier dezen toestand zooveel mogelijk wil bestendigen. Von Ribbentrop zou dan op gezette tijden eens naar Berlijn moe ten komen vliegen, om adviezen te ge ven. Maar ook in dat geval krijgt Von Neurath naar alle waarschijnlijkheid wel wat meer armslag. Het maakt een groot verschil, of de bij-minister in Lon den dan wel in Berlijn zit. Hitier moet met het oog hierop zoo lar/g geaarzeld hebben met Von Ribbentrop's benoe ming. Hij kan nu niet meer elk uur van den dag zijn vertrouwensman bij zich laten komen. De taak van den nieuwen ambassa deur te Londen is de Duitsch-Engel- sche betrekkingen aanzienlijk te ver beteren. Er ligt Hitier veel aan gelegen, met Groot-Brittannië op een beteren voet van verstandhouding te komen. Omgekeerd willen de Engelschen graag 8). - Sindsdien ging de firma Vickers met snelle schreden vooruit. Sinds 1880 ver vaardigde zij kanonnen en leverde aan de Britsche marine. Ook fabriceerde zij stalen pantsers en geweren. Binnen het Britsche keizerrijk had zij maar één concurrent: Armstrong. Daar buiten was het vooral de Maxim- Gun and Ammunition Company, die Vickers op eig'en terrein hoofdbrekens bezorgde. Vooral omdat deze firma be schikte over Basil Zaharoff. Maxim werd ouder en was daarom te eerder tot on derhandelen bereid, hetgeen Zaharoff zeer beviel, want nu deed zich een ge legenheid voor, het hoogste te bereiken, wat hier te bereiken was. Tot nu toe had hij om zoo te zeggen in de tweede fase van zijn carrière verkeerd, Als ar me, intelligente scharrelaar was hij be gonnen. Deze periode lag ver achter hem. Hij was een rijk en aanzienlijk man geworden, maar: hij was tot nu toe agent gebleven, zij het dat hij reeds een vrij groot aandeelenbezit verworven had. Thans evenwel kreeg hij vrijwel alle troeven in handen. Maxim liet zich door Vickers uitkoopen voor ruim één millioen driehonderdduizend pond ster ling. Dit bedrag werd gedeeltelijk in vriendschappelijker relaties met Berlijn. Von Ribbentrop wordt de geschikte man geacht, om op de vervulling van dezen wederzijdschen wensch zijn capa citeiten te beproeven. Vermoedelijk zal het aan hem niet komen te liggen; hij is bekwaam genoeg. Maar ook de bekwaamste, staatsman zal weinig tot stand kunnen brengen, als de loop der historische gebeurtenissen hem tegen werkt. Zonder een beetje geluk komt Von Ribbentrop er evenmin als een willekeurige andere. Hij heeft de poli tieke ontwikkeling geenszins in zijn hand. Die wordt bepaald door een zeer groot aantal krachtien, waarvan ver scheidene zich onafhankelijk van wel ken menschelijken wil ook laten gelden. Achteraf vallen de historische verschijn selen meestal niet eens onaantastbaar te interpreteeren.. Steeds staan naast de eene diverse andere verklaringen. Het aantal factoren, dat bij een eventueele verbetering der Duitsch Éngelsche betrekkingen een rol speelt, is legio. Londen en Berlijn nemen nu eenmaal niet een geïoleerde positie in de wereld in. Op elk politiek aspect der internationale verhoudingen hebben hun politieke zaken betrekking. Voors hands is een verbetering ondenkbaar, als ze niet gepaard zou gaan met een FranschDuitsche toenadering. Frank rijk en Engeland hebben te veel ge meenschappelijke belangen dan dat Londen onafhankelijk van Pakijs met Berlijn belangrijke overeenkomsten zou kunnen sluiten. De vooruitzichten op een FranschDuitsche toenadering zijn op het oogenblik echter nog steeds wei nig gunstig. Zij zou op haar beurt ver gezeld moeten gaan van de oplossing van allerhande, zeer netelige politieke vraagstukken, betrekking hebbende op de toestanden in Oost- en Midden—Eu ropa. Frankrijk staat nu eenmaal op 't standpunt, dat het niet aangaat Duitsch- land van alle zorgen in West-Europa te verlossen, zoodat het aan den an deren kant „rücksichtslos' zijn gang zou kunnen gaan. De laatste jaren zijn alle toenaderingspogingen hierop afge stuit. Wat Parijs wil: collectieve ver dragen, wil Berlijn niet. Wat Berlijn wil: bi-laterale overeenkomsten, wil Parijs niet. Het is allesbehalve ondenkbaar, dat nieuwe stappen tot verzoening weer op deze controverse af zouden stuiten. En dan kan Von Ribbentrop hemel en aarde bewegen, succes zal uitblijven. De politieke kwesties in ons wereld deel zijn geheel met elkaar verstren- geldi. Het lijkt op eejn Gordiaa,nsche knoop. Maar wij huiveren bij de ge dachte, dat er een zwaard aan te pas zou moeten komen, om hem te ontwar ren. 2.50 De stand der werkloosheid in het district van de arbeidsbeurs te Middel burg ultimo Juli luidde: Middelburg 958 (891), Vlissingen 709 (660), Arnemuiden 186 (186), Aagteker- ke 5 (8), Baarland 24 (22), Biggekerke 3 (11), Borsselen (20), Colijnsplaat 1 (9), Domburg 36 (35), Driewegen 4 (12), Ellewoutsdijk 1 (1), Goes 245 (252), 's Gravenpolder 2 (18), Grijpskerke (2), 's Heer Abtskerke 3 (3), 's Heer Arendskerke (50), 's Heerenhoek 33 (74), Heinkenszand 18 (50), Hoedekens- kerke 5 (27), Ierseke 241 (243), Kapelle 1 (1), Kats (14), Kattendijke Kloetinge 10 (13), Kortgene (24), Koudekerke 33 (60), Krabbendijke 4 (27) Kruining'en 27 (41), Meliskerke 3 (7), Nieuwland 7 (22), Nisse (10), Oost- kapelle 3 (26), Oudelande 20 (19), Ove zande 13 (42), Rilland-Bath 1 Rit- them 1 (5), Schore (6), Serooskerke 10 (22), St. Laurens 5 (10), Souburg 192 (187), Veere 3 (5), Vrouwenpolder 3 (3), Waarde 6 (8), Wemeldinge 10 (32), Westkapelle 121 (182), Wissenkerke 1 (94), Wolphaartsdijk 5 (36), Zoutelande -(18). Totaal stonden per 31 Juli jl. als werkzoekende ingeschreven 2953 perso nen, tegen 3498 op 30 Juni. De vermindering is te danken aan de toename van de arbeidsgelegenheid ten plattelande. De eerste opvoering van het nieuwe historische werk „De Zwarte Dood" heeft honderden bezoekers te St. Jansteen saamgebracht. Het stuk, met zijn diepen ondergrond,'sloeg bij de kenners in. Bij wijlen bleek, dat de scènes uitermate pakkend naar voren werden gebracht. Rollen als die van Clais Woutermans en Delver zullen wel in de herinnering be waard blijven. Van de vier speeldagen zal de dag van morgen, Zaterdag, van de meeste betee- kenis zijn. Dan zullen de afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te gelijk met de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, door B. en W. van St. Jansteen, officieel worden ontvan gen op het historisch raadhuis, in de groote zaal, waar nog de kunstvolle beelden der 17de eeuw, geschonken door den toenmaligen vrijheer van Sint Jan ten Steene en Inghelosenberghe, graaf Willem van Hogendorp, het interieur im poneerend sieren. Ook uit Vlaanderen komen verschil lende officieele groepen, o.a. de Davids- fonds-afdeelingen van het Waasland. Burgemeester P. H. Geirnaerdt van St. Jansteen, zal dien dag de spelen om vier uur officieel openen. aandeelen Vickers betaald en gedeelte lijk in geld, dank zij den steun van den Londensche bankier Ernest Cassel, een intiem vriend van den toekomstigen Edward VII, toen nog Prins van Wales. Naar aanleiding van deze fusie schrijft Xavier de Hauteclocque: „Dit keer is Basil Zaharoff tot het aller heiligste doorgedrongen. Hij zal zijn kanonnen verkoopen in naam, ten behoeve en ten voordeele van Zijne Koninklijke en Keizerlijke Majesteit''. Vickers is eerst sindsdien aan de ge- heele wereld gaan verkoopen. Tevoren was Engeland eigenlijk de eenige klant geweest. Met Alfred Nobel was Vickers nu van meening: „Ik ben wereldburger: mijn vaderland is waar ik werk en ik werk overal". Of, zooals Shaw het later Undershaft in zijn „Major Barbara" zou laten zeggen: „Wapens verkoopen aan iedereen, die er een goede prijs voor wil betalen, zonder aanzien des per- soons en zonder op principes te letten: aan aristocraten en aan republikeinen, aan de nihilisten en aan den Tsaar, aan den kapitalist en aan den socialist, aan Protestanten en Katholieken, aan dieven en aan de politie, aan Negers, blanken en gelen, aan iedereen onder iedere voorwaarde, altijd aan iedere natie voor iedere dwaasheid en iedere misdaad". De wapentrust Vickers Maxim breidde zich wel uit, maar eerst na den wereld oorlog, waar we nog lang niet aan toe zijn, versmolt Vickers met Armstrong, DE EERSTE ZEEUWSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING FLORA". Gisteren hebben en dat vooral in de avonduren enkele honderden personen een bezoek gebracht aan St. Juris en er genoten van hetgeen de Flora brengt. Het totaal aantal bezoekers, op de eer ste twee dagen heeft de duizend reeds met een flink cijfer overschreden. Gisterenavond is er ook met belang stelling geluisterd naar de goede muziek van „Oefening na den Arbeid", dat meermalen een wel verdiend applaus te incasseeren kreeg. Een tweetal standhouders hebben een bijzondere attractie toegezegd en wel dat zij aan iederen honderdsten bezoe ker een herinnering aan zullen bieden Van de firma R. H. Beerhorst uit Sas- waardoor de laatste groote concurrent op Engelschen bodem verdween, Voor loopig" bepaalde de trust zich er toe kleine maatschappijtjes op te slokken, zooals de Wolseley Tool and Motor Company en de Electric and Ordenance Accessoires Company. Voorts begon men groote oorlogsschepen te bouwen, waarbij nauwe betrekkingen met de firma Boardmore Co, werden aange knoopt. Van omkoopen tot verkoopen. Het verstrekken van belooningen aan tusschenpersonen, wanneer die laatsten er voor zorgen, dat de gever zakelijk bevoordeeld wordt, plegen zij, die geen groote zaken drijven, als omkooperij te beschouwen. Het ligt voor de hand, dat iedere groote onderneming herhaaldelijk tot zulk verstrekken van belooningen moet overgaan. In Rusland heeft de Vickers-trust op die manier uitstekende zaken gedaan Ook in Japan trachtte men op deze wij ze aan opdrachten te komen, waarbij de vijandschap tusschen de twee genoemde Staten van geen belang werd geacht, of eigenlijk van het hoogste belang. Bij deze gelegenheid ging de Japansche vice-admiraal Foejii echter te ver. Hij veroorzaakte een groot schandaal en werd door de Japansche justitie veroor deeld. Het bleek daarbij, dat hij niet alleen door Vickers-Maxim was betaald maar dat hij tevens steekpenningen had aangenomen van A, F. Yarrow, van Ar- senheim zal de surprise in bloembol len bestaan, die deze firma in zulk een groote verscheidenheid etaleert. Het verkoopkantoor edel compost N. Anes uit Leiden zal een bus van deze natuurmestaarde ten geschenke geven. Het is wellicht goed er nog eens op te wijzen, dat deze compost bereid is uit het huis- en straatvuil van den Haag, dat ter bewerking naar Drenthe wordt vervoerd. Hier wordt er een meststof van vervaardigd, die al de bestanddee- len bevat, die bevorderlijk zijn aan den groei van fruit en bloemen. Voor dit doel is de compost in vrij fijnen toestand ge bracht en kan volgens aanwijzing door den tuinaarde worden verwerkt. Op de bovenzaal was de belangstelling ook nu zeer groot en werd nauwkeurig geluisterd naar de toelichtingen ook van de bestuursleden der tuinbouwvereeni ging 't Centrum en de C.V.V. Walcheren en de tuinbouwleeraren, wier medewer king zoo wordt op prijs gesteld door de tuinbouwcommissie uit de Z.L.Mj Zoo men weet had deze commissie het ini tiatief gehad zelf eene tentoonstelling te organiseeren voor het propageeren van goede behandeling van het fruit en groenten, en het oprichten van meer tuinbouwvereenigingen, waarvan er nu nog maar vier op Walcheren bestaan. Men hoorde echter van de plannen voor de Flora en er kwam een o.i. zeer toe te juichen samenwerking. Het is ook hier weer bewezen, dat Eendracht maakt macht, wat men op verschillend gebied steeds meer moest gaan inzien. Hedenavond zal Apollo uit Domburg in den tuin musiceeren. DOMBURG. De Oranjevereeniging al hier wil op 31 dezer, daartoe in staat ge steld door de medewerking van ingeze tenen en badgasten, een kinderstrand feest houden. Verschillende spelen en attracties worden voorbereid. Men hoopt dat het weder gunstig zal zijn voor een vliegerwedstrijd. RAAD VAN VEERE. VEERE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester D. Huinink, voltallig. Alvorens met de ingekomen stukken aan te vangen, deelde de heer G i d e - o n s e mede, dat hij zijn woorden, in de vorige vergadering geuit met betrek king tot de auto van den vee- en vleeschkeuringsdienst, die volgens hem ook voor plezier gebruikt zou worden, terugtrok, aangezien hem gebleken was, dat hij te dien opzichte verkeerd was ingelicht. Behoudens enkele opmerkingen, o.a. dat slechts 2 per leerling mag wor den begroot voor schoolbehoeften, heb ben G. S. de begrooting 1936 goedge keurd. De minister van sociale zaken heeft meegedeeld, dat voortaan slechts in 'n uitzonderingsgeval geldelijke steun zal mogen worden verleend aan gestraften bij de werkverschaffing of de steunre geling; bij frauduleuze handelingen zal in bovenvermelde gevallen een uit- keering in natura worden gegeven. Ver der beveelt de minister aan om den on georganiseerden een bedrag van 50 ct, per week minder uit te keeren dan den georgar.iseerden. Inzake de stappen door B. en W. bij den minister gedaan teneinde ook voor kleinere gezinnen 'margarine beschik baar te mogen stellen (besloten was van hoogerhand om zulks te beperken tot gezinnen met minstens vier kinde ren) heeft de minister geantwoord, dat zulks nog niet kan geschieden, doch dat stappen in dien geest gedaan wor den. Den burgemeester is verlof verleend rel and Company, van Wier and Com pany en van de Duitschers Schuckert Siemens. Zelfs op de pacifisten trachtte men invloed te krijgen, In het Carlton-Hotel te Londen bood Vickers den Canadee schen minister van marine, Louis Phi lippe Brodeur, en den minister van mi litie, Sir Frederic Borden, een diner aan. Deze heeren waren naar Engeland gekomen om de mogelijkheden der ont wapening te bestudeeren. Het was trouwens niet de eerste keer, dat de wapenfabrikanten de voor standers van den vrede hun diensten aanboden. Tijdens den Boerenoorl°é< toen Vickers zoowel aan Engeland als aan de Boeren wapens zou hebben ge leverd, gingen de aandeelen Transvaal sche goudmijnen en wat dies meer zij zoodanig omlaag, dat de bezitters al het mogelijke in het 'werk stelden om den vrede te forceeren. Zij wenschten, dat in de Zuidafrikaansche goudmijnen het werk te hunnen behoeve hervat zou kunnen worden, en zij wilden daarom de Boeren uitkoopen. Te dien einde werd Hiram Maxim naar Den Haag afgevaar digd om de vertegenwoordigers van Transvaal en Oranje-Vrijstaat voorstel len te doen. Wanneer de Zuidafrikanen de vijandelijkheden onmiddellijk wilden staken en wilden toestaan, dat de ar beid in de goudmijnen zou worden her vat, waren de geïnteresseerde financiers bereid, twee en een half millioen te zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 sluks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) ■n» memismMmtttiasaamnmsBK van 20 Augustus tot 10 September a.s. Ten aanzien van de hoogere uitkee- ring ten behoevee van het werkloos- heidssubsidiefonds is het vastgestelde bedrag voor deze gemeente 34. B. en W. van Middelburg deelden mede, dat het verschuldigde bedrag voor leerlingen van het Nijverheidson derwijs voor deze gemeente ruim 247 beloopt. Inzake de bijdragen, die van de ge meenten gevraagd werden voor de be oordeeling van bouwplannen, die aan de Schoonheidscommissie worden voor gelegd, welke vroeger vaak heel hoog waren, deelen Ged. Staten mede, dat deze voortaan maximaal 10 per bouw plan zullen bedragen. Een drietal missives betreffende de reeds meermalen besproken regeling in hoeverre kleine boertjes in de ter men voor steunverleening en werkver schaffing kunnen vallen, waren ingeko- menn. Voor Veere zou geen wijzizging hieruit voortvloeien. De heer G i d e- o n s e vroeg inzage dezer stukken, waarop de V o o r z. zeide ze met de oude regeling te zullen opzenden. De extra-subsidie aan de werkloozen- kassen bedraagt voor het tweede kwar taal 1936 voor deze gemeente 35. De minister van binnenlandsche za ken deelde mede, dat de verlenging van het werkloosheidsbesluit waarschijnlijk niet op tijd zal komen in verband met de begrociting 1937, ook niet door mid del van een wetsbesluit. De oude rege ling kan niet gecontinueerd worden en er is overleg gepleegd met de betreffen de ministers. Daar dit schrijven pas op den morgen der vergadering binnen kwam, zal het tot later moeten worden verschoven. Als uitvloeisel van het desbetreffende rnztiSExsmea storten, Maar de Boeren gingen hierop niet in, hetgeen achteraf gezien niet verstandig van hen is geweest, want zij hebben den oorlog verloren. Zaharoff heeft ook uit een andere af faire, waarvan sommigen meenden, dat hij den vrede zou dienen, groote voor- deelen weten te trekken: het is de Fransch-Russische alliantie van voor den wereldoorlog. Hij moest om zijn doel te bereiken zoowel in Frankrijk als in Rusland menschen voor de zaak interesseeren, hetgeen met financieele offers gepaard ging. De alliantie werd gesloten na den Russisch-Japanschen oorlog, die door Rusland werd verleren. In dezen krijg hadden de Britsche wa penleveranciers aan Rusland geleverd, inzonderheid Vickers via Zaharoff. Na de nederlaag deden zich in Rusland spoedig stemmen hooren, die verklaar den, dat grondige herbewapening nood zakelijk was. Wel trachtte de Doema, het machtlooze Russische „parlement", allereerst de Russische industrie aan 't werk (t,e krijgen, maar die was niet in staat aan de vraag te voldoen. De grootste particuliere fabrieken, bijvoor beeld die van Poetilof, w.aren boven dien revolutiehaarden. Zaharoff wist ieder op een eenvoudige manier te be vredigen: de vreemde munitiefabrikan ten zouden fabrieken in Rusland stich ten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5