De burgeroorlog KUNST EN WETENSCHAP. KERK EN SCHOOL. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. iüITEHUtMQ. ENGELAND. Verloving van Koning Edward? FRANKRIJK SPANJE. Nieuwe successen der opstandelingen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen en vliegers te Sevilla. DENEMARKEN. PALESTINA. Z. AMERIKA. JAPAN. BOEKBESPREKING, AMSTERDAM, 14 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. Denemarken Ubng. 1926-5 89 Amsterdam 1934-414 9914t. 's-Uraveniiage 1929-414 10014 Rotterdam 1^26-1930-4% 93%9314. Zeeuws, liyp. b-4% 90%90%. Cities bervice Cy. F. 1958 5 4445%, A Amsterd. Bank 121%-h121/s, C Rott. Bankver. 119141x9la. A Twnetsche Bank 83%84. A Prei. Jurgens A 104%10414. A Ned. Gist- en Spiritus!. 399397. A De Schelde iN.B. 30%22%. C Am. Smelt en Ret. al%52. C Stand. Brands 914(9%. C North Am. Cy. 19%19%. copen' tendentieus is. De heer Van Liere te Goes heelt geenszins het „Lux or" Theater gehuurd en het ligt niet in ae oedceiing het als voiksbios- coop te gaan exploiteeren. De Commissie voor Jeugdwerk in den Ring „Walcheren" van het Ned. Jong. Verbond organiseerde Woensdag j.l. een tocht met 6 bussen van Gebr. van Fraassen te Vlissingen naar Burger s Dierenpark te Tilburg. Een 180 jongens en leiders uit Biggekerke, Grijpskerke, Koudekerke, Sint Laurens, Nieuwland, Serooskerke, Souburg, Vlissingen, West- kapelle en 't Zand namen aan den goed geslaagden tocht deel. VEERE. Op het Noordland heeft de „Arm 29" Donderdagmiddag een sloepje opgepikt, dat echter geen naam of plaats ver herkomst vertoonde. Het sloepje is naar de haven van Veere gesleept. De heer Langelaar te Rotterdam heeft ten behoeve van de muten- en pa piergeldverzameling in de Vierschaar al hier een vel assignaten uit den bran- schen tijd aan de gemeente aangeboden. BRAND, BIEZELINGE. Hedenmorgen werden de bewoners te Biezelinge omstreeks 6.30 uur opgeschrikt door het geroep: brand. Midden op het dorp in de nabij heid van i:rcn en kerk, was brand ont staan in de landbouwschum van den heer Anton Gijzel. De brandweer en de burgemeester, mitsgaders de politie wa ren spoedig ter plaatse. De schuur stond na korten tijd in lich ter laaie. Het Woonhuis, alhoewel het veel waterschade kreeg, bleef gespaard. Het aangrenzende woonhuis van den heer J. van Zweden eveneens, dank zij het vlug en kordaat optreden van de brandweer. Als oorzaak werd aangege ven: vermoedelijke hooibroei. Naar men ons verzekerde was de heer Gijzel ver zekerd tegen brandschade. Tegen de lamp gevlogen. IERSEKE. Konden we een paar we ken geleden in de pers lezen dat koop lieden uit Noord-Brabant ten platte- lande jonge hanen voor hennen ver kochten, deze misdadige praktijken bleven de politie niet onbekend. Het on derzoek dat door de Rijksveldwacht werd geleid, heeft aan het licht ge bracht, dat zekere N. uit Etten-Leur bij een bekend hoenderparkhouder 50 jonge hanen heeft gekocht. Deze werden voor jonge hennnen van de hand gedaan. De schuldigen tegen wien proces-ver baal is opgemaakt zal zijn straf niet ontgaan. A Born. Sum. H.M, 154153% A Ned. Wol Mij. 86—86. A J, C. Japan Ln. 39%39% A Rotterd. Lloyd 40% A S. M. Nederland 38%38 A Houth. Alberts 65 C Union Pac. Rr. 8787% C Int Nickel Cy. 32%—32% Ned. 1000-4 99%—99% 0. Indie 34 1000-4 97%—98 Duitschl. '30 1000-5% 20%— 20 Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bank 50—49%-48%. A N.I. Hbk. 1000 111%—112%. C Ned. H. .M. 1000 137—137. A v. Berkels Pat. 3736, C Calvé-Delft 60% A C. Suiker Mpij. 114114 A Philips Gem B. afg. 158%—160-59 C Unilever 119%—118%-17% C Am. Car Foundry 25%25%-% C Anaconda Cop. 24%24%- iwaaaaaaiMwt.ii.NiiiiRai>iiHr«iwHaiJ.m3Mii»Kl C Bethlehem St. 36%35%-% C Kennec Copper 2828%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C 41%—41%-41 A Kon. Petr. Mpij. 282%—283%83 Contin. Oil Cy, 19%—19%-18% C Phillips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 11%lT%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned Scheepv. U. 49%49%-50% A H.V. Amsterdam 284284% -85% A Java Cult. Mij 118119 A N.I. Suiker U. 9999%. A Deli Batavia 188%—189%-88. C Deli Mij. 1000 247%—245-47%. A Senembah 226%227 %/-26 C Baltimore Ohio 1413%. C Southern Pac. .Cy. 25%24%-%, A Southern Rlw. 1312%. A Amst. Rubb. C. 144%—144%-43%. A Deli-Bat. Rubb. 74%—75%. A Hessa Rubber 101%—101%. A Serbadjadi S.R.. 67%67-%. Een der zusters van koning George van Griekenland ge noemd. Het Grieksche blad „Patris" bevatte gisteren het bericht, volgens hetwelk de verloving op komst is van Koning Ed ward van Engeland met een der zusters van Koning George van Griekenland, Prinses Catharina of Prinses Irene STAKINGSONLUSTEN IN ACHTER-INDIE. Eerst thans wordt uit Pondichery in Achter-Indië (Fransche kolonie) gemeld dat het daar einde Juli tot ernstige sta kingsonlusten is gekomen. De arbeider: der meeste spinnerijen hadden het werk neergelegd, de terreinen bezet en de Europeesche employé's gevangen gezet. De Éngelsche consul deelde mede, dat hij de autoriteiten te Madras zou ver zoeken maatregelen te nemen tot be vrijding der engelsche employé's, die in de fabrieken der Anglo-French textile Company gevangen werden gehouden. De Fransche gouverneur liet daarop de politie ingrijpen, waarbij hevige bot singen ontstonden. De stakers trachtten de fabrieken in brand te steken en in verschillende gevallen is hun dit gelukt Toen de politie van de vuurwapenen ge bruik maakte, werden 20 stakers gedood en een vijftigtal gewond. De orde were toen hersteld. De schade wordt geschat op 10 millioen francs. De vannacht door de Spaansche radio stations uitgezonden berichten geven 't volgende beeld: De nationalistische troepen in het Noorden zijn gisteren in den loop van den avond 6 km verder naar Santander opgerukt. Badajoz is door de nationalisten na 'n beschieting, die verscheidene uren duur de, voor de helft ingenomen in het ove rige deel der stad wordt nog gestreden. Tusschen Merida en Madrid konden de troepen van generaal Franco de op 120 km ten Z.W, van Madrid gelegen stad Talavera in bezit nemen en talrijke gevangenen maken. Voor Malaga heeft een vliegtuig der nationalisten den kruiser Jaime 1" ge bombardeerd, waardoor een deel van 't scheepsgeschut werd vernield. Twee an dere oorlogsschepen der Madrileensche regeering hebben de zijde der nationa listen gekozen. Te Antequera hebben regeeringsvlieg tuigen het Lazaret en het stedelijk zie kenhuis gebombardeerd. Te San Sebastian verwacht men elk oogenblik *den intocht der opstandelin gen De plaats Renteria, tusschen Irun en San Sebastian, is eveneens met bommen fccö'ookt. Te Alicanle zou evenals te Valencia een oorlogsschip voor de Madrileensche regeering gereed liggen, om haar in staat te stellen te vluchten, wanneer Madrid valt, Volgens 'n onderschept radiobericht uit Madrid, zou de toestand in de hoofd stad van dag tot dag' verergeren. Het radiostation Burgos deelt mede, dat het Vaticaan opnieuw bij de regee ring te Madrid geprotesteerd heeft te gen de vermoording van tallooze geeste lijken door de communisten. Voorts verluidt van betrouwbare zij de, dat generaal Mola gisteren te Sevil- la is geweest en met generaal Franco besprekingen heeft gevoerd. De Madrileensche regeering zou ge tracht hebben, de inboorlingen in Ma rokko ertoe aan te zetten, generaal Franco in den rug' aan te vallen. Als antwoord hierop zou het opperhoofd van den grootsten stam aan generaal Franco 20,000 soldaten voor den strijd tegen Madrid hebben aangeboden. Het radiostation Madrid heeft mede gedeeld, dat de regeeringsvliegers op Granada, dat zich in handen der nationa listen bevindt, 5 ton bommen hebben geworpen. Van andere zijde wordt hier omtrent gemeld, dat deze bommen een deel van het Alhambra hebben ver woest. Volg'ens de mededeelingen van vluch telingen uit Sevilla zijn in die stad vele vliegtuigen van Duitsch of Italiaansch fabricaat. Bovendien zijn er vele vlie geniers, die Duitsch en Italiaansch spre ken, of andere talen. Zij meenen verder dat de Italianen de uniform van het Spaansche vreemdelingenlegioen dra gen, terwijl de Duitschers in het wit zijn gekleed. Engelsche en Nederlandsche vliegtuigen naar Spanje. Uit Londen wordt gemeld: Zes tran sportvliegtuigen, twee Nederlandsche en vier Engelsche, zijn gisteren van Croy don opgestegen met bestemming naar Spanje De „Evening' Standard" zegt te weten, dat twee der toestellen Fokker- machines zijn, driemotorige vliegtuigen die in staat zijn 16 passagiers te vervoe ren. De andere toestellen zijn minder groot. Volgens het bericht zouden 4 der toestellen bestemd zijn voor de opstan delingen en de twee anderen voor de regeering. Officieeie Britsche kringen herinneren in verband met 't bovenstaande er aan, dat de regeering geen enkele controle uitoefent op den uitvoer van burger vliegtuigen. Hieraan wordt toegevoegc dat maatregelen die de reg'eering in staat zullen stellen controle op de verzendin gen dezer toestellen uit te oefenen, bin nenkort zullen genomen worden en op dit oogenblik onderwerp vormen van Heden. Gister. 7.40% 7.40% 59.23% 59.23% 9.70 9.70 24.82% 24.81% 48.02 48.02 33.05 33.05 38.17% 38.17% 37.20 37.20 1.47% 1.47% 6.09 6.09 1% 1% 1% 1% 32% 33% 15 15 15 15 42 43 37% 37% Britsch- Fransche gedachtenwisselingen. Zoolang echter de verklaring van non interventie niet door de mogendheden zal zijn aanvaard, heeft de Engelsche re geering niet het recht zich te verzetten tegen het verzenden van civiele vlieg tuigen. Omtrent de Nederlandsche vliegtuigen deelt de KL.M. mede, dat zij dezer da gen inderdaad twee toestellen aan een ngelsche maatschappij verkocht. Ech ter werd daarbij nadrukkelijk verklaard, c at ze niet voor Spanje bestemd waren, ïlijkbaar heeft men hier dus met be denkelijke praktijken te doen. Fransche socialisten solidair met de Spaansche regeering. De socialistische fractie van de Fran sche Kamer heeft gistermiddag verga derd en publiceerde het volgende com muniqué: „Teneinde de broederlijke gevoelens ten opzichte van het Spaansche volk, dat rond zijn regeering gegroepeerd staat, om de republikeinsche vrijheden te ver dedigen, te demonstreeren besloot de ractie een inschrijving te openen, waar op alle socialistische kamerleden en se natoren 50 francs storten. Verklaringen van Delbos- In den Franschen ministerraad deelde de minister van buitenlandsche zaken Delbos gisteren mede, dat Fransche Ma rokkanen door agenten van het Spaan sche vreemdelingenlegioen, dat zooals men weet de zijde van den opstand heeft gekozen, worden geworven met schoone xeloften. Verder maakte de minister het Itali aansche antwoord op de Fransche voor stellen tot niet-inmenglng bekend. De Italianen verlangen, dat in het buiten land geen inzamelingen worden gehou den noch vrijwilligers worden geworven voor een van beide parijen in Spanje. Nu kunnen in Frankrijk inzamelingen niet wettelijk worden verboden, boven dien zijn deze meest bestemd voor menschlievende doeleinden, zooals de zorg voor gewonden. Wat de werving van vrijwilligers betreft, verklaarde Del- bos, dat dit in Frankrijk niet wordt toe gestaan. Wel kan men Spanjaarden niet beletten naar hun vaderland terug te keeren om zich bij een van beide par tijen aan te sluiten. Oproep der Spaansche re geering? Het Duitsche Nieuwsbureau 'meldt, dat de regeering te Madrid een oproep heeft gericht tot de „republikeinsche re geeringen van Europa", waarin zij er op aandringt, dat deze regeeringen niet neutraal blijven, doch de officieeie Spaansche regeering zullen steunen. Conferentie te Parijs voor hulp aan Spaansche repu bliek. Een conferentie van talrijke anti-fas cistische organisaties in Europa is gister middag te Parijs bijeengekomen ter be studeering van de middelen voor het brengen van hulp aan de Spaansche re publiek De voorzitter van de tweede internationale, De Brouckère, (België), verklaarde o.m„Wij behoeven niet na te gaan welke de houding der legeerin gen moet zijn, aangezien wij hier de re geeringen niet vertegenwoordigen, maar de openbare meening". Aan het einde der zitting werd een coördinatiecommissie benoemd, waarin vertegenwoordigers van organisaties uit verscheidene landen zitting hebben. EEN BOERENWEER INGESTELD. Het hoofdbestuur van de organisatie der Deensche boeren „Landbrugernes Sammenslutning" heeft besloten tot de instelling van een boerenweer, welke o.m. tot taak zal hebben aanwezig te zijn bij „onrechtvaardigde executies en andere krasse maatregelen tegenover noodlijdende boeren en landarbeiders". Het ledental zal beperkt worden tot 1000. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Post disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Eff. Sperrmarken Reismarken Bankpapier VERSTERKING VAN DE JAPANSCHE LEGERMACHT IN MANTSJOEKWO NOODZAKELIJK GEACHT. De „Nisji Nisji Sjimboen" schrijft in een hoofdartikel, dat zoowel de Japan- sche regeering als het volk van mee ning zijn, dat de Japansche legermacht in Mantsjoekwo moet worden ver sterkt, teneinde gelijkwaardig te zijn aan de Russische strijdkrachten in het verre oosten. Het blad schrijft verder, dat het gevaarlijke punt van de Ja- pansch-Russische betrekkingen in het Kremlin ligt, aangezien de leiders hier bezield zijn. van de idee, dat Japan de vijand is. Het blad is van oordeel, dat de be trekkingen' tusschen beide landen veel zouden verbeteren, indien de leiders van Sovjet-Rusland dit denkbeeld kon den opgeven en meer begrip hadden voor de fundamenteele politiek van Ja pan „tot het handhaven van den vrede in het Verre Oosten", Vliegtuigen jagen bende opstandelin gen uiteen, Bij een nieuwen aanval der Arabische opstandelingen op Brit sche troepen bij Nabloes, hebben de Britsche troepen gebruik gemaakt van eenige vliegtuigen. Acht arabieren werden gedood en verscheidene gewond. Aan Britsche zijde zijn geen verliezen te betreuren. Dagbladdirecteur vermoord. In Venado Tuerto in de provincie Santa Fé (Argentinië) is de directeur van het blad „El Alba", in zijn bureau doodgeschoten. Dit feit heeft groot op zien gebaard. Men vermoedt, dat de moord in verband staat met de aankon diging van de publicatie eener schan daalhistorie in genoemd blad. Beursthermometer van Vrijdag. -ObLMarkt— Koninkl. Schepen - Philips - Markt Industrie (Wettig Tabak Suiker Rubber Amerika Unilever - gedeponeerd OVERSTROOMINGSRAMP OP KOREA. Vele dooden. Tengevolge van de overvloedige re genval in Midden-Korea hebben ernstige overstroomingen plaats; 96 personen zijn omgekomen en 72 werden gewond, ter wijl nog 21 worden vermist. 414 Huizen werden geheel weggespoeld, 404 werden vernield, terwijl 9768 onder water staan. „AFRIKAANSE STUDENTE-TONEEL VAN STELLENBOSCH" NAAR NEDERLAND. Men meldt ons uit Kaapstad: Onder de Nederlandsch-sprekenden in Zuid- Afrika, met hun strijd om het behoud en de vooruitgang van eigen taal en cul tuur, neemt in den laatsten tijd de be langstelling voor Nederland meer en meer toe. De vraag naer Nederlandsche boeken wordt grooter, evenals de wensch dat Nederland zich meer zal gaan interesseeren voor de Afrikaan- sche lectuur. Het Afrikaansche tooneel gaat voor uit. Verschillende werken van bekende Nederlandsche tooneelschrijvers zijn in het Afrikaansch vertaald, maar ook de oorspronkelijke tooneelkunst vertoont een grooten vooruitgang-. Daarom heeft het „Afrikaanse Stu dente-toneel van Stellenbosch" dat over uitstekende krachten beschikt en reeds vele goede voorstellingen gege ven heeft, besloten in zijn vacantie naar Nederland en Vlaanderen te komen, teneinde aan hun Dietsche verwanten een staaltje van Afrikaansche tooneel kunst te toonen. Opgevoerd zullen worden ,,'n Liefde die Kaap in die dae van v. d. Stelhis torisch tooneelspel in drie bödrijven van dr. Henri Cronje, en „Ousus", van mr. H. A. Fagan, dat speelt in drie ver schillende perioden der Afrikaansche geschiedenis, waardoor men kennis maakt met de Zuid-Afrikaansche klee derdrachten in die dagen. De reis naar Nederland zal gemaakt worden met een Italiaansch schip, dat op 4 December uit Kaapstad vertrekt en op 18 December "in Marseille za aankomen. Vandaar wordt de reis over land voortgezet. De eerste opvoeringen worden gegeven in Brussel en Antwer pen. Gedurende Januari tot den 15den Fe bruari zullen in Nederland dagelijks voorstellingen worden gegeven; waarbij gebruik zal worde gemaakt van eigen décors en costuums. Het gezelschap bestaat uit de dames Josefine Ballot, Sibs Botha, Adrienne Gericke, Mizzi Krige en de heeren: Lod P. Spies, Adolf Gericke, Pieter Conra die en Otto van Schalkwijk.. De artistieke leiding berust bij den Nederlandschen tooneelspeler Anton Verheyen. Het gezelschap zal worden begeleic door prof. dr. A. C. Bouman van de uni versiteit van Stellenbosch. Jaurès, Wilson, Rathenau door dr. P. J. Bouman. Uitg. H, J. Paris, A'dam, (-§-) In den epiloog wordt beweerd, dat zich in de schets van „den staats man en zijn tijd", in de historische bio grafie dus, onvermijdelijk een over schatting zal ,afteekenen van den in vloed, welken de man op zijn tijd heeft uitgeoefend. Dat ie een onhoudbare stel ling, welke, merkwaardigerwijs, de schrijver zelf met zijn werk volkomen logenstraft. In geen zijner drie essays hebben wij ook maar iets van de gepo neerde overschatting kunnen ontdekken. Integendeel veeleer: dr. Bouman schetst nadrukkelijk, hoe Jaurès, Wilson en Ra thenau tevergeefs „de snelle onstuimige stroom" der historische gebeurtenissen probeerden te beheerschen. Zichtbaar gaat er in dit boek van hen nauwelijks eenigen invloed op hun tijd uit. De his torische ontwikkeling, welke zij tracht ten om te buigen, stelt hen op haar wijs onverbiddelijk ter zijde. Wat .anders is natuurlijk, dat een ge schiedschrijver, die een biografie con- cipieert, onvermijdelijk een tafereel zal moeten ophangen, dat wijlen de werke lijkheid slechts gebrekkig en verwrongen weerspeigelt. Maar dat houdt verband met de problematiek der historiografie in het algemeen. Het ideaal eener wer- celijkheidsconceptie zal nooit in vervul ing gaan.. Verschillende visies op het listorisch verleden hebben recht van xestaan, zoolang zij bonafide zijn en op iet materiaal van bonafide bronnen be-- rusten. Dr. Bouman beoogde in de breede lij nen van het essay de levens te teeke nen van drie figuren, die zich met op zijzetting van egoïstische motieven, in dienst stelden van het algemeen welzijn tot de dood er op volgde. Mutatis, mutandis is het telkens het eendere dra matische conflict, dat hen voor de costbaarste en heiligste offerande, wel- ce een mensch vermag te brengen, op- eischt. Daarom staan ze in de tragiek van hun tijd als 't ware door bovenzin nelijke banden verbonden en kan men iet aanzicht van dien tijd naar hun geest afmeten. Het essay leent zich niet gemakke lijk tot een dergelijke dramatisch-his- torische beeldvorming, vooral niet, wan neer het, zooals hier, geschreven werd voor den ontwikkelden leek. Een reeks van historische feiten, welke voor den vakman geen wetenswaardigheden meer opleveren, dienden met het oog op dit laatste te worden gereleveerd. De schrijver had zich natuurlijk van de moeilijkheid af kunnen maken door zoo veel mogelijk den nadruk op de psycho logie te laten vallen. Hij zou dan ech ter bij het genre-Ludwig terecht ge komen zijn, dat met geschiedschrijving in Jen engeren zin des woords niet veel. meer te maken heeft. Ludwig produ ceert psychologische monografieën in plaats van historische biografiëen. Dr. Bouman daarentegen gaat in de eeiste plaats de geschiedenis ter harte. De sa menhangen v,an menschen en tijden, niet de menschen alleen interesseeren hem. Hij is er in geslaagd de moeilijkheid van het vormprobleem volkomen onder de knie te krijgen, en met een merk waardige compositorische virtuositeit een synthese van historiciteit en psy chologie tot stand te brengen. De le vens van Jaurès, Wilson en Rathenair staan in dit boek in een voortreffelijken samenhang met de tragiek van hun tijd geschetst. Dat de historische akker niet te diep mocht worden omgeploegd be lette hem niet, ook de voornaamste des sous met enkele forsche hoofdlijnen aan te geven. En de uiterlijke verschijnselen worden in. een dergelijken trant verteld, dat de lezer onmidddellijk hun historisch verband mitsgaders hun gemeenschappe lijke beteekenis zooals de schrijver deze opvat ontwaart. De geschie denis is nergens „logisch", zegt dr. Bou man ergens. Zijn werk is dat echter zooveel te meer. Hij verstaat de kunst, om het historische gebrek aan logica, lo gisch te beschrijven en daardoor als 't ware onwillekeurig, maar duidelijk te interpreteeren. Te Zwolle slaagde voor de hoofd akte de heer G. Acda, onderwijzer te Enter, vroeger te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2