De burgeroorlog GEMENGD NIEUWS. m BEURS- EN WISSELKOERSEN. BELGIE. DE GEHEIMZINNIGE WAPENEN Ze zijn niet verscheept. VIJFHONDERD MILLIOEN VOOR MODERNISEERING VAN 'T LEGER. FRANKRIJK. NOODWEER. DE ONFORTUINLIJKE IT ALIA ANSCHE VLIEGERS VEROORDDELD. DUITSCHLAND. GOUWLEIDER KUBE AFGEZET. Van den zelfkant der Olympiade. SPANJE. Overwinning der opstandelingen in het Noorden* Badajoz ingesloten. Troepenvervoer Ceuta-Algeci- ras duurt voort. De regeering maakt melding van een succesje in het Noorden. Communiqué van het ministerie van oorlog. WISSELKOERSEN. Bloedige wraakneming. TSJECHO-SLOVAKLJE. PALESTINA. BADENDE SOLDATEN OVERVALLEN. Een doode, drie gewonden. JAPAN. SPOORWEGONGELUK IN KOREA 20 dooden. Ook het noodweer eischt tal rijke slachtoffers. Beursthermometer van Donderdag. - Tabak -Obl.Markt— - Rubber - H.V.A. - Koninkl. Schepen Markt Philips Suiker Unilever RAADSELACHTIG GEVAL TE ROTTERDAM. SCHADE DOOR HOOG WATER. DE MUGGENPLAAG HERLEEFD. Medemblik is weer „Muggenblik." AMSTERDAM, 13 Aug,, - Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig'. 1926-5 89%89% Amsterdam 1934-4% 98%99% 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926 1930-4% 93%—93% Zeeuws., Hyp. B-4% 91%90% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 120%121% C Rott. Bankver. 118%119% A Twentsche Bank 83%83% A Pref. Jurgens A 104% A Ned. Gist- en Spiritusf. 403%399 A De Schelde N.B. 30% C Am. Smelt Ref. 51%51% C Stand. Brands 9%9% C North. Am. Cy. 2019% De Bond van Transportarbeiders te Antwerpen is blijven peigeren de wa penen, welke in de haven van Antwer pen lagen, aan boord van het Neder- landsche schip „Lodewijck" te brengen, niettegenstaande de expediteurs de pa pieren overlegden, dat de wapenen niet voor Spanje, doch voor Guatemala be stemd waren. De expediteurs hebben thans besloten de zending naar de plaats van herkomst terug te zenden. De „Lo dewijck" heeft de haven verlaten. De wagons, waarin het oorlogstuig ligt, zijn uit de haven teruggehaald en staan thans bij het station te Antwerpen, Woensdagochtend heeft de gemengde militaire commissie 't onderzoek voort gezet inzake de problemen, die verband houden met de technische uitrusting van het leger. Luitenant-generaal Van den Berghe, chef van den militairen staf, verklaarde, dat om deze uitrusting te moderniseeren zooals het behoorde, een uitgave van 500 millioen Belg. fr. noodig zou zijn. Verscheidene Vlaamsche par lementsleden vonden dit bedrag over dreven, maar de heer Mundeleer, libe raal Kamerlid, merkte op, dat de com missie zich met het financieel aspect van de zaak z.i. niet had bezig te hou den. De socialistische senator Rolin drong opnieuw aan op de noodzakelijk heid van een versterking van de mili taire luchtmacht. (N. R. C.) Uit alle Fransceh provincies met uit zondering van het kustgebied der Mid- dellandsche zee wordt hevig neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aangericht. Het meest werd de At lantische kust geteisterd, waar ontzet tende regens vielen. In de buurt van Bologne-sur-mer, St. Omer en St. Paul zijn alle te velde staande gewassen vernield. De materi- eele schade wordt geraamd op 12 mil lioen francs. Groote terreinen staan on der water en de landwegen zijn op som mige plaatsen in stroomen veranderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheiden streken zelfs op groote verbindingswegen onderbroken. Op het eiland Noirmoutier, dat voor de kust van de Vendée ligt, is een kerk door den bliksem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn twee landarbeiders door den bliksem gedood. Twee Italiaansche vliegeniers, die ge arresteerd zijn in Noord-Afrika na een noodlanding met hun vliegtuig, dat deel uitmaakte van het befaamde eskader naar Spaansch-Marokko, zijn veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf en 200 franc boete. 'De commandant, Gili- gerti verklaarde, dat hij als civiel door een handelsfirma in dienst was geno men om materieel in het buitenland af te leveren. Hij erkende, dat de toestel len met mitraileurs bewapend waren en geen herkenningsteeken droegen. Verder verklaarde hij, dat hij en zijn kameraad den avond voor hun vertrek waren gewaarschuwd, dat zij van Sardi nië naar Spaansch Marokko moesten vliegen. Deze verklaringen van Giligerti wer den door zijn makkers bevestigd. Na een gematigd requisitoir van den officier van justitie hield de verdediger een schitterende verdediging, waarin hij o.a. zeide, dat een handelshuis in Sa- voye van den Spaanschen financier Ju an March een bestelling had ontvangen voor vijf vliegtuigen, die naar Spaansch Marokko moesten worden gebracht. In verband met de korte leveringstermijn nam de firma vliegtuigen, welke voor het leger verbouwd waren en proeftoe- stellen. Zij zocht vrijwilligers om deze toestellen te brengen. Hierdoor wordt verklaard, dat het Italiaansche herken ningsteeken was weggeschilderd en dat de bemanning zoo slecht met de toestel len overweg kon. Na het uitspreken van het vonnis ver A Born. Sum. H.M. 154%154. T Ned. Wol Mij. 85%—86. A J. C. Japan Ln, 4039%. A Rotterd. Lloyd 40%40%. A S. M. Nederland 38%38%. A Houth. Alberts 6765. C Union Pac. Rr. 85%87. C Int. Nickel Cy. 31%—32%. Ned, 1000-4 99%—99%. O. Indië. 34 1000-4 97%—£7%. Duitschl. '30 1000-5% 20%— 20%-20. Engeland 1960-90 4 73—73%-%. A Koloniale Bnk. 50%50. A N.I. Hbk. 1000 112%—111%. C Ned. H. M. 1000 137%—137. A v. BerkeLs Pat. 37 C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 114%114 A Philips Gem. B. afg. 160%158% 59" C Unilever 119%119-% C Am. Car Foundry 2525%-% C Anaconda Cop. 23%24% klaarden de vliegeniers, dat zij naar Ita lië zouden terugkeeren. Zij waren dank baar voor de égards, welke de Fransche autoriteiten hadden getoond. Wilhelm Kube, gouwleider in de Kur- mark en opper-president van Branden burg en Posen, heeft dezer dagen zijn functies moeten neerleggen. Zijn verwijdering hangt samen met malversaties, die den vorigen winter in verschillende takken van bestuur, wel ke onder toezizcht van Kube stonden, zijn gepleegd. Deswege is toen een dis ciplinair onderzoek tegen Kube inge steld, aangezien de malversaties een omvang hadden gekregen die slechts mogelijk was wegens de hoogst gebrek kige controle. Bovendien wordt Kube kwalijk genomen dat zijn levenswandel het tegendeel van ascetisch was. Het disciplinair onderzoek tegen hem mag thans geëindigd heeten en de uit komst ervan is de afzetting van Kube. Het A. N. P. meldt ons uit Berlijn: Bij de sport in het algemeen en bij de Olympische Spelen in het bijzonder, heeten zich de beste gaven van geest en karakte.r te ontplooien. Er moet bij de Olympische Spelen dus eerlijkheid betoond worden en er wordt dus voor gezorgd, dat ook daarvan de bezoekers de noodige doses op merk bare wijze krijgen toegediend. Door de machtige luidspreker-installatie wordt eenige malen per dag met luider stem me medegedeeld, dat programverkoo- per die-of-die een vreemdeling bij het geld wisselen een vijfmarkstuk te wei nig heeft terugbetaald, of dat suppoost nummer zooveel een of ander voorwerp heeft gevonden, dat op deze of gene plaats terug te krijgen is. Soms gaat het ook andersom en wordt omgeroepen, dat een bezoeker heeft nagelaten een armen programverkooper, die hem 20 mark had gewisseld, het twintig mark biljet te geven en wordt den bezoeker alsnog „höflichst gebeten" het geld te komen storten, waarna dan eenigen tijd later wordt medegedeeld, dat aan het verzoek „gefalligst" is voldaan. Tot de gevonden voorwerpen behoo- ren dikwijls ook kinderen, die door de vinders natuurlijk altijd trouw worden teruggegeven of ingeleverd, waarbij 't zelfs is voorgekomen, dat men den kleu ter op het podium, dat bestemd is voor de huldiging der Olympische overwin naars zette, opdat alle vaders en moe ders die hun kinderen kwijt waren, zelf konden nagaan, of het hun kleine was, die op het podium der eere was ge plaatst. Ook taxi-chauffeurs spelen bij dit eerlijkheidsbetoon een belangrijke rol' en reeds eenige malen hoorden wij om roepen, dat een Amerikaansche dame, die van den Kurfürstendamm, of een Argentijnsche heer, die van Unter den Linden naar het rijkssportveld was ge reden, door den taxi-chauffeur werd ge zocht, omdat bedoelde heer of dame een vijftig mark-biljet had overhandigd en was weggeloopen, zonder op wis selgeld te wachten. Neen, wat het geld wisselen betreft, kan men de Berlijnsche taxi-chauffeurs volmaakt vertrouwen. Echter niet altijd, wanneer het betreft het kiezen van den vlugsten weg naar het door den vreem deling, die een taxi aanhoudt, opgege ven adres. We hoorden verschillende gevallen van menschen, die zicb per taxi naar een adres wenschten te bege ven, dat naderhand aan het einde of aan den anderen kant bleek te liggen van den verkeersweg waar zij den taxi aanhielden. Langs allerlei omwegen en zijstraten kwamen zij dan op hun be stemming. Maar tenslotte pleit dit alles in geen enkel opzicht tegen de eerlijkheid der Berlijnsche taxi-chauffeurs enden weg leeren kennen, op straffe van tijd en geldverlies. In zooverre kan men dit trucje dus beschouwen als een vorm van Olympische werkverruiming. Slechts hij, die van meening is, dat de rechte lijn de kortste verbinding tusschen twee punten is, wordt spelbreker, tikt den chauffeur op den schouder en zegt ver trouwelijk: „Bitte gerade aus, ich weisz Bescheid'. C Bethlehem St. 34%36-% C Kennec Copper 27%27%-28% C Un. States Leather 3%:3% C U. States St. C, 40%41% A Kon. Petr. Mpij. 281%282%-83% C Contin. Oil Cy. 18%—19%-% C Phillips Petr. Comp. 25%26% C Shell Union O C. 11%—11% C Tide Water As&. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 49%—49%-% A H.V. Amsterdam 285%285% 83% A Java Cult. Mij. 119%118 A N.I, Suiker U. 100%99. A Deli B.atavia 190188%. C Deli Mij. 1000 248-247-48. A Senembah 228227-26%. C Baltimore en Ohio 13%il4-%. C Southern Pac. Cy. 24%25%. A Souhern Rlw. 1313%. A Arast. Rubb. C. 142%143%-44%. A Deli-Bat. Rubb. 74%—74%-%. A Hessa Rubber 102%402-01%. A Serbadjadi S.R. 66%66%-67%, In het uiterste Noorden van Spanje, dicht bij de Fransche grens hebben de opstandelingen gisteren een overwinning behaald. Het stadje Tolosa, een in dustrieel centrum, is hun in handen ge vallen. Het schijnt, dat er niet erg hard om gevochten is. Naar althans uit het hoofdkwartier der opstandelingen te Burgos wordt gemeld, kon de inname geschieden zonder dat er een schot werd gelost. De regeeringstfoepen bleken de wijk te hebben genomen. In hoeverre aan dit succes veel gewicht moet wor den toegekend valt op 't oogenblik niet te zeggen.. Het eigenlijke doel van het offensief der opstandelingen in deze buurt zal San Sebastiaan wel zijn. Naar het heet wordt deze belangrijke bad plaats en havenstad echter door een sterke verdedigingslinie omgeven. De stad Badajoz dicht bij de Portu- geesche grens op de Zuidelijke helft van Spanje, waarom de laatste dagen vinnig werd gestreden, moet thans geheel door de opstandelingen zijn omsingeld. Gis teren was Badajoz weer het voorwerp van een verschrikkelijk bombardement Uit Lissabon, de hoofdstad van Portugal, wordt daaromtrent het volgende ge meld: Van een hoog uitkijkpunt op de heu vels aan den Portugeeschen kant van de grens kon men duidelijk zien hoe de burgerlijke bevolking in doodangst in alle richtingen de vlucht nam. Wat de toestand in de stad zelf betreft, schijnt het, dat de Guardia Civil, die de vorige week reeds in opstand was gekomen, wederom den kant der rebellen heeft gekozen en zich in den strijd heeft ge worpen. Er verluidt, dat zij er in ge slaagd zijn de carabineros over te halen, evenals de ambtenaren der douane, en dat zij gezamenlijk de volksfrontmilitie hebben aangevallen. In de straten zijn overal gevechten uitgebroken, overal worden in allerijl barricades opgericht. Vrouwen en kinderen trachten het vee- ge lijf te bergen door te vluchten langs de internationale brug over de rivier Guadiana. De Portugeesche grensbewa kers brengen de vluchtelingen naar plaatsen, waar voor hen gezorgd kan worden. Mannen, die trachten de grens te passeeren worden onmiddellijk ont wapend en geïnterneerd". Verder is vanmorgen nog het volgende telegram omtrent den toestand te Bada joz uit Sevilla gekomen: „Vliegtuigen der nationalisten hebben boven Badajoz een proclamatie van generaal Franco uitgeworpen, waarin de volksfronttroepen worden uitgenoodigd zich over te geven. In deze proclamatie wordt o.a. ge zegd: „Levert uw leiders aan ons uit, dat voorkomt bloedvergieten. Onze overwinning is verzekerd. Het is thans nog tijd om u over te geven, morgen zal het te laat zijn". Volgens inlichtingen uit goede bron afkomstig uit Tetoean heerscht in deze stad volkomen rust en is het normale leven weer hervat. Slechts wordt het verkeer belemmerd door gebrek aan benzine. Er wordt strenge censuur uit geoefend op alle militaire berichten. De troepentransporten van Ceuta naar Al- geciras duren nog steeds voort en vinden thans plaats door middel van een twaalf tal vliegtuigen, dat dagelijksch verschil lende vluchten maakt. Uit Madrid wordt gemeld: De regee ringstroepen hebben de steden Loja en Orgiva op 50 km van Granada ingeno men. De militietroepen van Malaga heb ben hierdoor contact verkregen met de militietroepen van Jaen. Het Spaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat een uit Galicië komende colonne der opstandelingen, welke hulp wilde gaan verleenen aan de belegerden te Oviedo, door de regee- ringstroepen vernietigd werd. Tevens wordt verklaard, dat generaal Amsterdam, officieel. Heden, Gister. Londen 7.40% 7.39% Berlijn 59.23 59.24 Parijs 9.70 9.70% Brussel 24.81% 24.82% Zwitserland 48.02 48.02 Kopenhagen 33.05 33.02% Stockholm 38.17% 38.15 Oslo 37.20 37.17% New-York 1.47% 1.47% Praag 6.09 6.09 Prolongatie 1 1 Part. Disconto 1 1 Daggeld %-% Registermarken 33% 33% Crediet Sperrmarken 15 14% Effecten Sperrmarken 13 14% Reismarken 43 42 Bankpapier 37% 37% Franco op een verzoek der opstandelin gen van Majorca tot steunverleening, heeft geantwoord geen versterkingen, oorlogsmateriaal of vliegtuigen te kun nen zenden. Het communiqué eindigt met de mededeeling dat de opstande lingen van Burgos voorbereidingen tref fen om hun eventueele vlucht naar de Portugeesche grens te verzekeren. De speciale correspondent v,an het Lissabonsche blad „Diario de Noticias" maakt melding van 'n vreeselijk bloed bad, dat in de aan de spoorlijn Sevilla Merida gelegen stad Cazalla de la Sier ra is aangericht. Vierduizend volksfront strijders zouden, nadat zij door opstan delingen-troepen verslagen waren, naar genoemde stad gevlucht zijn en daar uit wraak 107 nationalistisch gezinde inwo ners hebben neergeschoten. 11 dooden bij auto-ongeluk. Bij 'n ernstig ongeluk met een vrachtauto, dat gisteravond in N. O. Maehren, nabij 't plaatsje Rychaltice heeft plaats gehad, zijn elf personen gedood. De overige in zittenden van den wagen werden zwaar gewond. Een bende van 30 gewapende Arabie ren heeft een Britsche patrouille van 10 m,an overvallen, terwijl de manschap pen aan het baden waren. Acht bevon den zich in het water, 2 deden diens! alp schildwacht. De Arabieren slopen onbemerkt naderbij, tot de schildwach ten hen zagen en het vuur openden. Het was evenwel te Iaat, zij werden neer geschoten en de Arabieren beletten de baders hun wapens en kleeren te na deren, Een korporaal werd gedood en drie manschappen gewond. De Arabieren maakten zich meester van een mitrailleur en tien geweren met munitie en de uniformen van de baden de militairen en verdwenen in de heu vels in de richting van Transjordanië, Een sterke troepenmacht en de grens wacht van Transjordanië, gesteund door vliegtuigen, zoekt naar de roovers. In Korea heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad doordat door een hevige slagregen de grond onder een spoorlijn was weggespoeld. Twintig per sonen zijn hierbij om het leven geko men. De hoofdstad Seoel wordt door een overstrooming van de Hank,ang-ri- vier bedreigd. „Domei" meldt, dat het noodweer in Midden-Korea den omvang van een wa re ramp heeft aangenomen. Door een bergstorting zijn twee dorpen bedolven en 28 inwoners gedood. l'Amerika 1Olie gedeponeerd De „N. R. C," geeft bijzonderheden in verband met de aanhouding van een man die wordt aangezien voor een hoofdambtenaar uit Rotterdam, ver dacht van verduistering van 20.000 negen jaar geleden. Tijdens het verhoor voor den rech ter-commissaris verklaarde de man te lijden aan geheugenverlies. Zoo wist hij zich alleen nog maar dingen te herin neren uit de laatste jaren. Waar hij zich op het tijdstip, dat het geld werd ver duisterd, heeft bevonden, en waar hij toen werkzaam was, wist hij zich met geen mogelijkheid meer te herinneren. Nu was het merkwaardig, dat de be gin- en eindletters van den naam, dien de man opgaf, nauwkeurig overeenstem den met dien van den gezochten hoofd ambtenaar, terwijl bovendien de geboor te data dezelfde waren. Men besloot daarom den man te confronteeren met de personen, onder wier leiding hij des tijds te Rotterdam heeft gewerkt. Ach tereenvolgens werd hij geconfronteerd met dr. H. C. van Flerwerden, den toen- maligen directeur van den Geneeskun digen Dienst, dr. H. W. Hoesen, en eeni ge verplegers. Deze getuigen twijfelden er aanvankelijk sterk aan, dat de ge zochte persoon en de gearresteerde de zelfde zou zijn, doch toen men eenige dagen later den man opnieuw met ge tuigen confronteerde, maar thans met kortgeknipte haren en gladgeschoren gelaat, meenden verschillende getuigen hem pertinent te herkennen. Later heeft men den verdachte nog geconfronteerd met den voormaligen burgemeester van Schiedam, den heer Stulemeyer, die destijds als wethouder van Rotterdam, den hoofdboekhouder in dienst heeft ge nomen. De vrouw van den verdachte, die na de verdwijning van haar man taal noch teeken van hem heeft vernomen, was juist eenigen tijd geleden van plan een nieuw huwelijk aan te gaan. Er heeft dan ook een paar weken geleden in de Rotterdamsche bladen een oproeping gestaan, waarin van de huwelijksplan nen werd kond gedaan en 's mans ver verblijfplaats werd gevraagd. De vrouw verklaarde met zekerheid haar man niet in dezen persoon te herkennen. De zer dagen is zij opnieuw met hem ge confronteerd, nadat hij van baard en snor was ontdaan. Wat de resultaten van deze confrontatie zijn, wenscht men nog niet mede te deelen. Het staat ech ter vast, dat de man in het huis van bewaring blijft opgesloten en dat de verduistering binnenkort in openbare terechtzitting zal worden behandeld. In de buurt van Stad Hardenberg zijn in de afgeloopen weken tientallen hectaren grasland overstroomd, terwijl ook vrij veel bouwland is ondergeloo- pen. Thans nu het water eenigszins ge zakt is, valt de schade op te nemen en deze blijkt niet g'ering te zijn. Veel grasland is totaal zwart geworden, waarbij het gras is veranderd in een slijkige massa.. Aardappelvelden heb ben zóó geleden dat de veldvruchten wel binnen eenige dagen verrot zullen zijn. Op de roggevelden is het koren in de halmen geheel uitgeloopen, waardoor het voor verscheidene doeleinden on geschikt is geworden. Naar verluidt, moet ook in het aan grenzende deel van Duitschland de schade groot zijn, met name in de buurt schappen Uelsen en Wilsum. De muggen, die tot voor enkele we ken een plaag waren voor vele gemeen ten rond het IJsselmeer, doch toen plot seling waren verdwenen, zijn weer te ruggekeerd. Vooral in Medemblik en omgeving was de lucht de laatste dagen weer vervuld met muggengezoem. Legioenen mug gen beijveren zich het den menschen las tig te maken. Aan den Oosterzeedijk te Medemblik heerscht de plaag op z'n ergst. Voor den wielrijder en den auto mobilist is het daar bijna niet moge lijk zich voort te bewegen. De wielrij der is gedwongen een stofbril te dra gen en, indien mogelijk, ooren, neus en mond gesloten te houden. Hierdoor kan hij echter toch niet voorkomen, dat de gewraakte insecten door zijn boven- en onderkleeding heendringen. Den automobilist is het geraden zich alleen indien hij in het bezit van een ruitenwisscher van de beste kwaliteit is, op den dijk te begeven, nadat hij den radiator heeft gepantserd met horren gaas. De muggen vliegen anders in de gaatjes v.an den radiator, waardoor de luchttoevoer wordt afgesneden en de motor warm loopt, Eenerzijds schrijft men de terugkomst van de muggen toe aan den Oostenwind, die de insecten uit het IJsselmeer zou verdrijven. Anderzijds is men echter van meening, dat deze muggen afkomstig zijn van een tweede broedsel. Deze mee ning wordt gesteund door de voorspel lingen, waar,aan deskundigen zich dit voorjaar hebben gewaagd. Toen de mug gen in Mei jl. te voorschijn kwamen werd reeds beweerd, dat zij na eenigen tijd zouden verdwijnen, doch dat zij in de maand Augustus in versterkten getale zouden terugkeeren. En hoe is deze profetie bewaarheid! De straatlantaarn zijn weer door de muggen in beslag enomen, de winkelra men zijn weer door hen bezet. De win keliers ziet men, met stofzuigers gewa pend, de muggen te lijf gaan. De bak kers kunnen geen ander brood dan

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2