De burgeroorlog GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL BEURS- EN WISSELKOERSEN. SPANJE. HONGARIJE. ZWITSERLAND. TURKIJE RUSLAND. v. IJSLAND. Vissch er s vaar tuig met 18 man _aan boord vergaan. n AFRIKA. De Zweedsche ambulance terecht. ABESSINIë. Ernstige beschuldigingen tegen de Italianen. JAPAN. PALESTINA. Z. AMERIKA. VER. STATEN AMSTERDAM, 12 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 89%89%, Amsterdam 1934-4 98% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-4% 93%—93%. Zeenws. Hyp, B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1958 5 45%44%, A Amsterd. Bank 121%120%. C Rott, Bankver. 119%118%, A Twentsche Bank 83%83%. A Pref. Jurgens A 105—104%, A Ned, Gist- en Spiritusf. 403% A De Schelde N.B. 30% C Am, Smelt en Ref. 5251%, C Stand, Brands 9%9%. C North Am. Cy. 20%20. Weinig nieuws. Het is ons gebleken, dat er over het algeemeen meer waarde aan de ver schillende berichten uit Spanje wordt toegekend dan zeer waarschijnlijk met de werkelijke gebeurtenissen in over eenstemming valt te brengen. Als steeds in tijden van oorlog, moet men zeer wantrouwig tegenover het nieuws, dat de beide partijen verspreiden, staan. Er wordt aan weerskanten met vituositeit gelogen. Zoowel de berichten van den zender te Madrid als die der opstande lingen uit Sevilla en Burgos zijn voor 'n goed deel uit den duim gezogen. Bij het lezen van het nieuws houde men daar mee rekening. Alleen de telegrammen van neutrale waarnemers, die niet in grooten getale voorkomen, maken op de algemeene raddraaierij een uitzon dering. Gisteren is hevig gevochten in het ui terste Noorden, vlak bij de Fransche grens. De bewoners der Zuid-Eranscne stedenien dorpen hoorden den geheelen dag kanon-gebulder en mitrailleurge- knetter. Het schijnt, dat de opstandelin gen hier een offensief ontketend heb ben. Volgens berichten uit Burgos, waar zich het hoofdkwartier van generaal Mola bevindt, zouden zijn mannen suc cessen hebben behaald en vandaag of morgen in staat zijn San Sebastian op de regecringstroepen te heroveren. üit Madrid vcrdi gemeld, dat de op standelingen in de omgeving van Sara- gossa weer eens een nederlaag hebben geleden. De regeeringstroepen zouden dit opstandelingen-centrum nu zoo dicht genaderd zijn, dat de val der stad nog maar een kwestie van dagen is. De re geering heeft zooiets al eens ee/rder verkondigd. Uit Sevilla, waar de opstandige gene raal Queipo de Llano het heft in han den houdt, werd gisteravond opnieuw bericht, d^t de stad Badajoz nu werke lijk heel spoedig op de regeering zou worden heroverd. Zooals men weet, zou dit Zondag ook al. Granada wordt gebombardeerd, i 200 buitenlanders vragen hulp van Engeland, Twee honderd buitenlanders, voor het meerendeel Engelschen, die zich in de door de opstandelingen versterkte zone van Granada bevinden, hebben zich tot de Britsche marine-autoriteiten te Gi braltar gewend om hulp. Zij deelden me de, dat Granada door regeeringsvlieg- tuigen zwaar gebombardeerd wordt. Twee generaals ter dood ver oordeeld. Twee generaals, Goded en Buriel, die bij het begin van den burgeroorlog Bar celona voor den opstand trachtten te winnen, doch den strijd verloren en ge vangen werden genomen, hebben giste ren voor een krijgsraad op een oorlogs schip in de haven van Barcelona te recht gestaan. Ze zijn ter dood veroor deeld. Fransche sympathie-betuiging. Gisteren i>s te Parijs een delegatie van linksche partijen bijeengekomen. Zij stel den een sympathie-betuiging op, welke aan den Spaanschen president is gezon den. Deze betuiging luidt als volgt: ,,De vertegenwoordigers van de linksche par tijen in de Fransche Kamer geven uiting aan hun vurige sympathie met het held haftige Spaansche volk, dat strijdt voor zijn vrijheid en het handhaven van de republikeinsche orde. De beste wen- schen van de meerderheid van de ver tegenwoordigers van het Fransche volk gaan uit naar de Spaansche republikei nen en democraten, welker zege de zege van vrede en menschelijke vooruitgang zal zijn. Leve de Spaansche republiek". WAANZINNIG GEWORDEN POLITIEMAN SCHIET OP MENIGTE. Een brigadier van politie, Michael Kulcsar geheeten, is te Boedapest plot seling, tijdens zijn dienst krankzinnig geworden. De man trok zijn revolver en schoot die leeg op de in de hoofdstraat der stad wandelende menigte. Wonder boven wonder werd niemand gewond. ELK HUIS EEN BOMVRIJE KELDER Volgens het „Journal de Genève" zal <de Zwitsersche regeering binnenkort aan A Born. Sum. H.M. 154%—154% A Ned. Wol Mij, 85—85% A J. C. Japan Ln. 4040 A Rotterd. Lloyd 40%40% A S. M, Nederland 38%38% A Houth. Alberts 6867 C Union Pac. Rr. 85%85% C Int. Nickel Cy. 31%— 31% Ned. 1000-4 99%—99% O,. Indie 34 1000-4 97%97% Duitschl. '30 1000-5% 19%—20-% Engeland 1960-90 4 7373 A Koloniale Bnk. 50% A N. I. Hbk 1000 112%—112 C Ned. H. M. 1000 138—137% A v. Berkels Pat 37 Calvé-Delft 60%60% A C. Suiker Mpij. 114%^ A Philips Gem. B, afg. 160%161-59% C Unilever 119%119%-% C Am. Car Foundry 24%—25 C Anaconda Cop. 24-23%-% het parlement voorstellen om bom- en gasvrije kelders voor elk huis in Zwit serland verplicht te stellen. Tevens zal worden voorgesteld, om in de dichtst be volkte wijken der Zwitsersche steden openbare schuilplaatsen tegen aanvallen uit de lucht op te richten. TURKSCHE HOOFDSTAD KRIJGT* EEN HAVEN. Aanleg van kanaal door 6000 gevangenen. 6000 Turksche dwangarbeiders, ver deeld in 20 ploegen van elk 300 man, zul len een kanaal graven waardoor Anka ra met de zee verbonden wordt. Onder toezicht van rijksingenieurs zal het werk worden voltooid, t.w. eerst een kanaal naar de rivier Kizilirmak en vandaar naar de Zwarte Zee, waardoor de Turksche hoofdstad een zeehaven wordt. De kos ten zijn geraamd op ongeveer twee mil- lioen Turksche ponden, waarvan een groot deel als dagloon wordt uitgekeerd aan de dwangarbeiders, teneinde hen in staat te stellen een spaarpot te maken en een nieuw leven te beginnen wanneer zij in vrijheid zijn gesteld. Het werk zal ongeveer 3 jaar duren. HET ROODE LEGER WORDT UITGEBREID. Het officieele Russische telegraaf- agentschap publiceert een decreet der regeering, waarbij de dienstplichtige leef tijd verlaagd wordt tot 19 jaar. Door deze maatregel wordt het Russische leger met 50 pet. vergroot. Volgens berichten uit Reykjavik wordt sedert een zwaren storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag verschil lende visschersvaartuigen op zee heeft verrast, een IJslandsche visschersboot met een uit 18 koppen bestaande beman ning vermist. Bij het zoeken naar het vermiste vaar tuig heeft hen een reddingsboei en nog eenige andere voorwerpen gevonden, die van de verdwenen boot afkomstig zijn, Men had gehoopt, dat de bemanning van het schip door een ander vaartuig aan boord zou zijn genomen, doch acht dit thans uitgesloten, zoodat wel aangeno' men moet worden, dat de bemanning om het leven gekomen is. De leider der Zweedsche ambulance Hylander, heeft uit Kenya een telegram gezonden aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis, waarin hij mededeelt, dat de geheele uitrusting der ambulance verloren is of achtergebleven Acht leden van deze ambulance be vinden zich thans te Marsabit, waar ook vier leden van het Noorsche Roode Kruis zijn aangekomen, evenals een zekere heer Smith van het Abessijnsche Roode Kruis. De ambulance is door een Abessijnsch escorte door gebieden geleid, welke zich nog niet in handen der Italianen be vinden. Dr. Martin, de gezant van Abessynië te Londen, heeft van een in Djibouti wonend landgenoot een brief ontvangen, waarin het volgende wordt verteld: „De Italianen bevinden zich op het oogen- blik in groote moeilkheden, omdat hun vliegtuigen en gemotoriseerde troepen als gevolg van de zware regens werke loos zijn. Als de Fransche spoorweg er n,pt was, zouden zij nu allen zijn dood-5 gehongerd, zonder dat onze menschen hen hadden aangevallen of bestookt. De Itaiiaansche garnizoenen in verschillen de deelen des lands zijn verzwakt we gens de transportmoeilijkheden en onze menschen vallen hen voortdurend aan- Dif blijkt uit het groot aantal gewonde Italianen, dat onafgebroken Djibouti passeert. Het staat vast, dat er evenveel genood als gewond zijn bij de voortdu rende aanvallen, waaraan zij blootstaan. Aan den anderen kant zijn de Italianen besloten ons volk uit te roéien en zon- der g'enade blijven zij mannen, vrouwen I en kinderen dooden Zelfs laten zij noij C Bethlehem St. 34%—34%-% C Kennec Copper 2727%-% C Un. States Leather 3%3% C U. States St C. 40%—40%-% A Kon. Petr. Mpij. 281 281%-80% C Contin. Oil Cy. 19%—18%-19 C Phillips Petr. Comp. 27%25% C Shell Union O.C, 11%11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv, U. 5049%-% A HV. Amsterdam 285%—286%-84% A Java Cult. Mij. 122%119% A N.I. Suiker U. 101%100%. A Deli Batavia 190%190. C Deli Mij. 1000 248—247%-48%. A Senembah 229229-21. C Baltimore en Ohio 13%13%. C Southern P,ac. Cy. 25%24%-%. A Southern Rlw. 1313. A Aanst. Rubb. C. 145—142%-43%. A Deli-Bat. Rubb. 74%—74%-%. A Hessa Rubber 102102%. A Serbadjadi S.R. 66%66%. overal waar zij verschijnen gifgassen op dieren neervallen. Hun doel schijnt in de eerste plaats te zijn zich te wreken en in de tweede plaats het volk uit het hoogland te verdrijven. Het is hartver scheurend te denken aan het lot van ons ongelukkig volk. De mannen worden op gejaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op brute wijze beleedigd en be schimpt. Het is voorgekomen, dat vrou wen uit haar woningen zijn meegenomen naar de kampen der soldaten en dat hun echtgenooten, toen dezen om teruggave van hun vrouwen verzochten, zijn ge vangen gezet of gedood". (Wij vermoeden, dat dit verhaal wel een beetje overdreven, zoo niet uit den duim gezogen zal zijn. Red M. C.) ONEENIGHEID IN DE REGEERING.' Over de militaire uitgaven. De Japansche minister van buiten- landsche zaken, Arita, heeft in een uit eenzetting van de buitenlandsche poli tiek van het Japansche kabinet gewezen op de noodzakelijkheid van herziening der betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie in het Verre Oosten. Hier toe acht hij het echter in de eerste plaats noodig, dat de Japansche strijdkrachten in Mantsjoekwo even sterk zijn als de Russische strijdkrachten in het Verre Oosten. De versterking der nationale verdediging achtte Arita dan ook een dringende zaak. Politieke kringen leggen deze verkla ring zoo uit, dat Arita, na tot nu toe een gereserveerde houding te hebben getoond, thans zijn instemming heeft be tuigd met de politiek van den minister van oorlog, Terautsji, die sedert maan den een campagne voert voor verhoo ging der militaire credieten, waartegen Babal, de minister van financiën, zich verzet. Sommige waarnemers voorspellen als gevolg van deze verklaring een komende kabinetscrisis. DE TERREUR NEEMT WEER TOE. Nabij Jaffa is gister een bom in een autobus geworpen, waardoor drie Joden waarvan twee vrouwen, werden gewond. Een bende Arabieren heeft een aantal Arabische spoorwegmannen uit 'n kamp nabij Lydda ontvoerd en naar de heuvels gebracht. Hedenochtend werden zij weer vrijgelaten. RELLETJES IN PERU. Ontstemming over de beslissing van het Olympisch Comité. Geheel Peru is verontwaardigd over de beslissing van het Olympisch comité te Berlijn, dat de voetbalwedstrijd Peru Oostenrijk in verband met de daarbij plaats gehad hebbende incidenten over gespeeld moest worden. Zoo men weet, heeft het Peruaansche elftal dit gewei gerd. Dit incident is aanleiding geweest voor het op touw zetten van een reus achtige betooging in Lima, de hoofdstad van Peru, waaraan 'niet minder dan 20.000 studenten hebben deelgenomen Zij trokken door de straten om te pro testeeren tegen de door de F.I.F.A. ge nomen beslissing. De president van de republiek, Benavides, maande de betoo gers tot kalmte aan en gaf de verzeke ring, dat de regeering de sportieve eer van Peru zou verdedigen. Reeds zijn ver schillende protestmeetings gehouden en de havenarbeiders weigeren Duitsche schepen te laden of te lossen. De Duitsche kolonie in Peru heeft eveneens geprotesteerd en verklaard dat Duitschland hierin geen schuld treft. HONGERSNOOD ONDER DE ESKIMO'S. Onder de Eskimo's van Alaska is een hongersnood uitgebroken. Zij zijn genood zaakt hun honden te eten, terwijl deze dieren hun eenig middel van vervoer zijn. Het adviesjacht „Northland" heeft van de regeering te Washington op dracht ontvangen van Nome naar kaap Warrow te vertrekken met 100 ton meel, en vele tonnen spek, ham, con serven en olie om aan de eskimo's uit te deelen. Vliegtuigongeluk eischt twee dooden, Een vliegtuig, dat de „Evening jour nal of Albany" vervoerde is tijdens een zwaar onweer neergestort. De twee in zittenden werden gedood. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New Yorg Praag Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Cred. Sperrmarken Effec, Sperrmarken Reismarken Bankpapier Heden. Gister. 7.39% 7.39% 59.24 59.24 9.70 9.70 24.82% 24.81 48.02 48.01 33.02% 33.00 38.15 38.15 37.17 37.17% 1.47% 1.47% 6.09 6.09 1% 1% 1 1% %-,% 33% 33 14% 14% 14% 14% 42% 42% 37% 36% Beurstliermometer van Woensdag. - Unilever -ObLMarkt - Suiker - Philips - Koninkl. - Rubber ONWEER. De IJsselstreek zwaar getrof fen. Blikseminslag in yele boerderijen. Een man gedood. Het broeierige weer van Dinsdag heeft gisteravond op vele plaatsen in ons land onweer gebracht. Zoo ontlastte zich te ongeveer 5 uur gistermiddag boven Twello en de geheele IJsselstreek, een hevig onweer, dat gepajard ging met sterke wervelwinden, zware hagelbui en en wolkbreukachtigen regen, zoodat weldra de wegen en straten blank ston den. Overal vielen boomen, takken over den weg o.m. op den rijksweg Deven terApeldoorn, waardoor het verkeer ernstig gestagneerd werd. De brandweer en politie togen on middellijk aan het werk om de hinder nissen op te ruimen en het verkeer te regelen. De bliksem sloeg in de boerderij be woond door de familie Hekkert. Weldra stonden de gebouwen in lichter laaie. De geheele inboedel alsmede de oogst, die juist was binnengehaald, ging ver loren.. Ook eenige roggemijten, welke achter de boerderij waren gelegen, gin gen in vlammen op. Ook de boerderij „De kleine Lathmer van den landbouwer Broekhof werd door den bliksem getroffen. Door het snelle optreden met de motorspuit wist de brandweeer deze kapitale boederij te behouden. Wel was de waterschade groot. De bliksem is verder op tal van pun ten in het dorp Twelloo ingeslagen, zon der evenwel brand te veroorzaken. De wervelwind richtte op vele daken groote verwoestingen aan door alle pannen mee te nemen, waardoor de hui zen aan het neergutsende hemelwater waren blootgesteld en bedden en huis raad doordrenkt werden. In tal van hui zen stond het regenwater tien tot vijf tien centimeter hoog. De totale aange richte schade is nog niet te overzien Verder werd te Welsum een boerderij een prooi der vlammen. Te Deventer is een fabrieksschoor steen aan de Handelskade doolr den bliksem vernield. Langen tijd viel de regen in dichte stroomen neer, waardoor het te velde staande koren opnieuw ernstig heeft geleden. Gisteravond is voorts de bliksem ge slagen in de groote schuu,r van den landbouwer A. H. de Bekker te Empel (N.-B.). In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur 60.000 pond hooi, landbouwwerktuigen, een prachtige stamboekstier en vijf var kens gingen in het vuur verloren. De hooiberg, die naast de schuur stond en 40.ÖÜÖ pond bevatte, ging' eveneens in vlammen op. De brandweer van 's-Her- togenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was), spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. Ook te Ammerzoden sloeg de blik sem in, en wel in de woning van de kin deren Van den Oord, Er ontstond ech ter geen brand. Door den blbiksem getroffen en gedood- Tijdens het onweer, dat in den voor avond gedeeltelijk boven Amsterdam, doch in heviger mate in de omgeving der hoofdstad heeft gewoed, is omstreeks half zes een 34-jarige man, die op een motordriewieler in den grooten IJpol- der reed, bij den Noorderweg door den bliksem getroffen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De Geneeskundie Dienst heeft het stoffelijk overschot naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar de man woonachtig was. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE SMILDE, De gekozene trekt zich terug, In de vergadering van den Raad van Stmïlde (Drenthe), welke gistermiddag werd gehouden op verzoek van een zestal raadsleden is de verkiezing van den heer K. Eleveld (a.r.) tot wethouder besproken. In de vergadering v,an 28 Juli, waarin de verkiezing had plaats gehad, hadden volgens het lid van het stembureau, den heer Meskens, die ook de namen had voorgelezen, de stemmen gejstaakt en w,as de heer Eleveld na loting gekozen. Na de vergadering ech ter hebben zes raadsleden elkaar de verzekering gegeven hun stem op het V.D, lid Bijlsma te hebben uitgebracht (Wettig H.V.A. Olie Markt Amerika i Tabak Schepen gedeponeerd zoodat de stemverhouding niet vijf te gen vijf, doch zes tegen vijf moest zijn geweest. De zes raadsleden, die op den heer Bijlsma zeggen te hebben gestemd, hebben daarop in 'n adres aan B. en W, op een spoedvergadering aangedrongen. Gistermiddag heeft de heer Van de Werf, de eerste onderteekenaar van 't adres, uitvoerig uiteengezet welke mo tieven tot het aanvragen van deze raadsvergadering hebben geleid. De heer Mesken betoogde de namen goed te hebben voorgelezen, terwijl daarentegen de zes raadsleden allen verklaarden hun stem op den heer Bijlsma te hebben uitgebracht. De gekozen wethouder K. Eleveld deelde tenslotte mede voor het wet houderschap te bedanken. Hij wilde zich niet leenen voor wat hij politiek gekonkel noemde en verweet den c.h, raadsleden, die op den heer Bijlsma hadden gestemd, verraad aan hun begin sel, Nadat de voorzitter de vergadering 'n oogenblik had geschorst om de adres santen gelegenheid te geven onderling van gedachten te wisselen, deelde de heer Van de Werf namens de vijf. an deren mede, dat het ingediende voor stel tot ongeljdigverklaring der in de vorige vergadering gehouden stemming werd ingetrokken. In de volgende ver gadering zal dus weder een wethouders verkiezing plaats hebben. PILOOT DOOR ONWEERSBUI OVERVALLEN. Gisteravond omstreeks half zeven is de sportvlieger Van Goens, uit Apel doorn, die met zijn toestel op het vlieg veld De Teuge, gelegen tusschen Apel doorn en Deventer wilde landen, door een plotseling opkomend onweer over vallen. Dichte regenbuien maakten het hem onmogelijk op het vliegveld te da len. Te omstreeks zeven uur heeft de bestuurder van het toestel ap een afge- maaiden roggeakker van het landgoed „Kievitsdel" te Wiesel, gemeente Apel doorn, een noodlanding gemaakt, welke een vlot verloop had. Nauwelijks was het toestel aan den grond of de blik sem sloeg in een op enkele meters af stand opgetaste roggemijt, welke in vlammen opging. Hedenmorgen te negen uur is het toe stel weer opgestegen met bestemming De Teuge. IN EEN ZEIS GESPRONGEN. Terwijl gistermorgen de arbeider Van Luinen, werkzaam bij den veehouder Van Zijtveld, te M ij d r e c h t, bezig was met het schoonmaken van een sloot was der uim 12-jarige Pieter Slinger land in zijn nabijheid. De jongen sprong over de sloot en kwam met een zeis, waarmee Van Luinen het vuil loshakte, in aanraking, met het gevolg dat de nekspier ernstig werd gewond. Dokter Van den Berg, die spoedig ter plaatse was, heeft het eerste verband gelegd, waarna het knaapje in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. I Federatie-examens, Men deelt ons mede, dat met ingang van de najaarsexamens 1936 de Fede ratie-examens, voor het Mercurius-di- ploma, behalve in de tot heden voor deze ex.amens geldende plaatsen, ook zullen worden afgenomen in Mid delburg' en Tilburg, en wel: voor het boekhouden in beide plaat sen, op 16 en 17 December, voor En- gelsche en Duitsche handelscorrespon dentie, eveneens in beide plaat sen, op 22 December en voor Fransche en Nederlandsche handelscorresponden tie, alleen in Tilburg, op 23 December a.s. Tot kweekeling met akte aan de School der Vlissingsche Schoolvereeni- ging is benoemd de heer A. F. van der Pluijm te Middelburg. Geslaadg voor de akte N IXa (hand en decoratief teekenen M. O.) de heer N. Corstanje, vroeger te Goes. Te Den Haag slaagde voor het Nijverheidsonderwijs akte N 4 de heer J. M. Kuyper te V 1 i s s i n g e n.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2