GOESCHE COURANT^ BUITENLAND. WEER El WIND. NUMMER 189. TWEE BLADEN. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. iSHMEÜlAVfiD. ZEELMD. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. BELGIE. Moot gebruinde huid DUltSCHLAND. Burgerwerkkrachten achter het front. ENGELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. Het C.N.V. adresseert. Door het dagelijksch bestuur van het christelijk nationaal vakverbond is aan den minister van sociale zaken een brief gezonden naar aanleiding van de aange kondigde wijzigingen in de steunregeling. Naast verschillende verbeteringen, die door deze wijzigingen in de regeling wor den aangebracht, en waarvoor het be stuur gaarne zijn groote waardeering wil uitspreken, worden daarin ook een twee tal maatregelen aangekondigd, die, al thans is den vorm, waarin zij in boven genoemd schrijven worden voorgesteld, bij het C.N.V.-bestuur toch wel ernstig bezwaar ontmoeten. Het betreft de afschaffing van den huurbijslag en het standaardloon, dat is vastgesteld voor personen, die geacht moeten worden, tengevolge van langdu rige werkloosheid, niet meer tot het be roep, dat zij eertijds hebben uitgeoefend, te behooren. Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag meent 't C.N.V.-bestuur er op te moeten wijzen, dat, ook al wor den alle maatregelen genomen, die wor den aangegeven, het redelijk peil, waar op de huren moeten komen, in het bij zonder in die gemeenten, waardoor aan bouw van nieuwe woningen met lage huurprijzen de woningmarkt moet wor den „verruimd", eerst na verloop van eenigen tijd zal worden bereikt. De betrokken arbeiders kunnen op dit proces geen invloed uitoefenen. Het lijkt het bestuur derhalve billijk, dat, tot het oogenblik, dat dit doel bereikt is, de werkloozen, die den huurbijslag gedeel telijk of geheel zullen derven, zonder dat zij in de gelegenheid zijn een behoorlijke goedkoope woning te betrekken, com pensatie ontvangen in den vorm van ver hooging vandrét steunbedrag. Ten aanzien van de standaardloonen vraagt het C.N.V.-bestuur, deze belang rijk te verhoogen. Een standaardloon van 20.in de eerste klasse, dalende tot 12 in de ne gende klasse beteekent niet alleen voor deze personen een extra-verlaging met een aanmerkelijk bedrag, maar tevens, dat zij in vele gevallen financieel in slechter conditie zullen komen dan die genen, die door het armbestuur worden geholpen. Verhooging van dit standaardloon acht het bestuur ook noodig om de volgende redenen: deze nieuw te vormen groep, waarin zich vele vakarbeiders bevinden, kan in elk geval gelijk gesteld worden met ongeschoolde arbeiders. Het lijkt ons redelijk, dat het standaardloon de zer personen niet lager gesteld wordt dan de loonnorm der ongeschoolden. Deze ligt in de verschillende gemeenten nog belangrijk boven de hiervoor ge noemde bedragen. Met groote voldoening heeft het C.N. V.-bestuur kennis genomen van het rondschrijven, waarin de minister zich in beginsel bereid verklaart gelden be schikbaar te stellen voor aanbouw van woningen met een lagen huurprijs. Het spreekt den wensch uit, dat het Z.E, ge lukken zal, dezen aanbouw in belangrij ke mate te stimuleeren. Tenslotte dringt het bestuur er nog maals bij den minister op aan, het ver hoogde percentage in elk geval te doen aanvangen bij het derde kind. WERKKAMP VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN GEOPEND. Wat hier te lande gedaan wordt voor de jeugdige werkloozen, a® éelden als voorbeeld voor net buitenland. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten en belangstellenden uit vrijzin- nig-protestantsche kringen is hedenoch tend het negende werkkamp, bestemd voor vrijzinnig protestantsche jeugdige werkloozen „De Kuil", gelegen aan den Stolperbergweg te Beekbergen (nabij Apeldoorn) officieel in gebruik genomen. Te elf uur werd de plechtigheid ge opend door mr. R. Baelde, voorzitter van de commissie voor werkloozenzorg der vrijzinnig christelijke jeugdcentrale die namens deze commissie en de kamp bewoners de aanwezigen verwelkomde. Hierbij richtte hij zich in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van den mi nister van sociale zaken, den heer Mey er de Vries, hoofdinspecteur voor de rijkswerkverschaffing. Vervolgens sprak de heer Meyer de Vries de openingsrede uit, in welke hij wees op de groote beteekenis der werk kampen voor de jeugdige werkloozen. Hierbij merkte hij op, dat wat hier te lande gedaan wordt voor de jeugdige werkloozen, kan gelden als een voor beeld voor het buitenland. Uit het volk zelf, zonder eenigen dwang van boven af, geheel langs banen van vrijwillige keuze, is dit alles tot stand gekomen, v/aarvoor men ten departemente groo te waardeering heeft. Nadat de heer Meyer de Vries het kamp voor geopend had verklaard, werd de driekleur geheschen en zongen de aanwezigen staande het eerste couplet van het „Wilhelmus". OM OOSTBURGS KWEEKSCHOOL. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft thans bericht van den minister van Onderwijs;, K. en W. ontvangen, dat Z.Exc. niet kan terugkomen op zijn eens genomen besluit, de Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen te Oostburg op te heffen. Naar wij vernemen zijn gemeentebe stuur en comité van actie te Oostburg niet voornemens nu de handen in den schoot te leggen. Overtuigd van hun goed recht en van het bestaansrecht der kweekschool zullen zij thans een audi ëntie bij den minister-president, dr. H. Colijn, aanvragen, terwijl ernstig over wogen wordt, in verband met het na tionale aanzicht dezer zaak, te vra gen door H. M. de Koningin in gehoor te worden ontvangen. Aardappelziekte. Het K. N. M, I. te De Bilt meldt: In het etmaal van 's avonds 10 Au gustus tot 's avonds 11 Augustus is in Zeeland en op de Zuid-Hollandsche eilanden de weersgesteldheid bevorder lijk geweest voor het optreden van aardappelziekte. 4 GOED AFGELOOPEN^ Een kabel waarop 560 volt stond bij vergissing doorge zaagd. Hedenmorgen was de aannemersfirma die alhier reeds geruimen tijd werk zaam is voor de nieuwe telefoonkabels, bezig bij de Langeviele-binnebrbug' naast het pakhuis van de firma Alewijnse. Hier moest een telefoonkabel worden doorgezaagd en men meende deze ge vonden te hebben, toen een put was ge maakt vlak bij een paal van de electri- sche bovengrondsche leiding voor de tram. Aan dezen paal bevindt zich een schakelkastje. Een der w.'erklieden werd belast met het doorzagen van den kabel. Tot grooten schrik bleek echter dat men een kabel van de P.Z.E.M. had genomen, waarop 560 volt stond. Het ma'g zeker een wonder heeten, dat de man, die de zaag bediende niet getroffen werd. Er ontstond een ernsti ge kortsluiting en sloeg een hooge vlam uit het schakelkastje langs den paal. 't Kastje en het zich daarin bevindende koper was geheel versmolten tot een compacte massa en ook de paal had ge leden. Het deel der bovenleiding van de brug tot de Markt was zonder stroom. Daar een montage-wagen der P.Z.E.M. juist op de Markt aanwezig was om de leiding daar na de kermis weer in orde te brengen, was spoedig hulp aanwezig en kon voorloopig wor den gezorgd, dat de tram weer tot de Markt kon rijden. Het bleef hier dus bij materieele scha de.. Dat de werkman ongedeerd bleef, z,al te danken zijn aan het feit, dat de zaag was voorzien van een houten hand vat. PAS OP UW RIJWIELPLAATJES. Nu de nieuwe rijwielplaatjes alge meen in gebruik zijn, komen er weer oneerlijke personen in actie. Het aantal aangift envan diefstal van een plaatje neemt dagelijks toe. Zoo zijn er zelfs, die het plaatje met klem en al weg ne men. Men zou haast een rijwiel „gap pen om het plaatje te bemachtigen. Men zij dus op zijn hoede en zoo men het nog niet heeft gedaan, laat men zijn naam nog op het plaatje ponsen, wat het voor verkoop vrijwel waardeloos maakt. DE NIEUWE SCHOOLGELDREGELING. Hieronder volgt de nieuwe bereke ning voor het schoogeld, dat geklas- seerd is volgens het totaal van de hoofd- Het is zaak onze gedachten te be heer schen en alleen die gedachten vast te houden en aan te kweeken, die gaaf en kerngezond zijn. sommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting. Klasse Totaal hoofdsommen L.O. U.L.O. 1 4 tot 10 3.— 6.— 2 10 16 5.9. 3 16 20 7.— 13.— 4 20 26 9.50 17.— 5 26 32 12.— 21.— 6 32 38 15.26.25 7 38 44 18.— 31.50 8 „.44 50 21.— 36.75 9 50 56 24.— 42.— 10 56 62 27.— 47.25 11 „62 68 30.— 52.50 Voor het hooger onderwijs wordt, bij elke toeneming van de velrmengde hoofdsom met 6.het schoolgeld 2.hooger, tot een maximum van 80.is bereikt. Voor het Uitgebreid Lager Onderwijs wordt, bij eiken toeneming van de ver mengde hoofdsom met 6.'t school geld 3.50 hooger tot een maximum van 140.is bereikt. Geen schoolged wordt geheven van hen, voor wie overeenkomstig artikel 63, lid 4, sub b der lager-onderwijswet 1920 vastgesteld totaal-bedrag van de hoofdsommen der gemeentefondsbelas ting en vermogensbelasting minder is dan 4.1 Indien een school of scholen als be doeld in deze verordening worden be zocht door meer dan één leerling uit hetzelfde gezin, is slechts voor één de zer leerlingen het volle schoolgeld ver schuldigd en wordt dit voor den twee den leerling-met 20, voor den derden met 30, voor den vierden met 40 en voor de overigen met 50 ten honderd ver minderd. De leerling, die het oudst is in leeftijd, wordt beschouwd als de leer ling, voor wien het volle schoolgeld is verschuldigd. Vechtende vrouwen, 0. EN W. SOUBURG. Maandagmiddag heeft in de zgn. laagte aan de Vlissing- sche straat tusschen twee .alhier wonen de vrouwen een vechtpartij plaats ge had, waarbij de vrouw van zekeren B, zeer ernstig is mishandeld. Bij het ontmoeten is de vrouw v. d. W'. vergezeld van haar dochter, de vrouw van B. met een doornen knuppel te lijf gegaan; hoofd en schouders van de aangevallene werden hiermede niet zachtzinnig behandeld, zoodat builen en bloedende wonden ontstonden. Voorts werden haar de haren uit het hoofd ge trokken en liep zij verscheiden krabben in het gezicht op. Tenslotte hebben moe der en dochter de vrouw dermate te gen de beenen en het onderlijf geschopt en getrapt d.at inwendige bloedingen zijn ontstaan. Wat tot deze heftige vechtpartij aan leiding heeft gegeven is nog niet be kend. De politie stelt een onderzoek in. VEERE. Hoe brutaal de rijwielplaat- jesdieven te werk gaan, ondervond de landbouwer A. de Nood, wonende in 't wegeling bij den Middelburgschen weg. Van drie rijwielen, die achter in een' schuur stonden zijn de plaatjes verdwe nen. De zaak is in handen van den rijksveldwachter gesteld, die een onder zoek instelt. Men vermoedt den dader te kennen. VEERE. Donderdagmorgen vergadert de Raad dezer gemeente ter behande ling o.a. van de quaestie verpachting lan derijen.. Blikseminslag te Kruiningen. KRUININGEN. Dinsdagavond sloeg de bliksem in den schoorsteen bij den heer B. te Kruiningen. Een muuranker raakte los, terwijl in het qangrenzende zolderkamertje brand uitbrak. Het be hang verbr.andde totaal en ook de op geborgen kleeren werden ernstig be schadigd. Het vuur kon echter ge- bluscht worden met enkele emmers wa ter.» De vrijwillige brandweer en de brandweer rukten beiden uit, maar be hoefden geen dienst te doen. Een en ander bracht heel wat volk op de been. ERNSTIGE AANRIJDING. KLOETINGE. Gisterenmiddag kwam op den hoek van den Rijksweg en den Oostweg een motorrijder uit Middel burg in botsing met een auto, die uit de j richting Kapelle kwam. De motorrijder viel op den grond en bleef daar liggen. Dr. .Pfeiffer was spoedig ter plaatse, constateerde een sleutelbeen-fractuur en vermoedde dat ook een been gebro ken was. De gewonde is naar het zie kenhuis „St.. Joanna" te Goes overge bracht. De motor was slechts weinig bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Bliksem in tarweschelf geslagen. KATS. Gistermiddag ontlastte zich een zwaar onweer boven deze gemeen te, gepaard aan een zwaren regenval. De bliksem sloeg in een tarweschelf. Ongeveer 70 schoven in de Annapolder zijn totaal verbrand; eigenaar de heer H. v. d. Maas, T v ■■■mv.'gwJIWM ITALIAANSCH-FRANSCHE HANDELSOVEREENKOMST. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Ciano, en de amba- sadeur van Frankrijk te Rome, Dc Chambrun, hebben handelsovereenkom sten tusschen Italië en Frankrijk getee- kerd, waarbij elk der beide landen zich verplicht op zijn gebied een zoo groot mtgelijke hoeveelheid goederen, uit hel andere land afkomstig, toe te iat.cn. Door deze overeenkomsten is Je „sensatiepolitiek" voor zoover Frank rijk daarbij betrokken was, dus geliqui deerd. DE TWEE VERMISTE KANO VAARDERS. Men heeft nog steeds geen nader nieuws ontvangen omtrent het lot van de twee, resp. 17 en 25 jaar oude kano vaarders,. beiden uit Luik afkomstig, die Zondagmiddag met eén kleine kano te Knocke in zee gestoken zijn. Teg'en den avond zag men van het strand met een verrekijker een omgeslagen bootje op de golven drijven. De reddingsdiensten van de Oosterkust en van Vlissingen werden gewaarschuwd, doch dezen vonden niets. De zee was zeer woelig, zoodat men vermoedt, dat de beide jongelieden verdronken en weggespoeld zijn. MUNITIE DIE VOOR ABESSYNIë BESTEMD WAS. Maar niet verder kwam dan de haven van Antwerpen, Een drietal maanden geleden heeft de Nederlandsche pers melding gemaakt van de „Sancta Maria", een boot die met een lading munitie door een Fin- sche firma geleverd op weg was naar Abessynië op het oogenblik dat Addis Abeba door de Italianen werd ingeno men. De „Sancta Maria" met zijn ge vaarlijke lading werd uit verschillende buitenlandsche havens doorgezonden. Toen kwam het schip de Schelde opge varen om andere lading, evenwel geen munitie, te Antwerpen aan boord te nemen. De toelating werd door de Bel gische overheid verstrekt, met verlof tot overlading der springstoffen in lichters en onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat de boot een paar dagen nadien de springstoffen terug aan boord zou ne men en zee kiezen». De „Sancta Maria vertrok evenwel zonder zulks te doen en liet de lading springstoffen in de lichters achter. Inmiddels brak de staking' in de haven van Antwerpen uit met het ge volg, dat door de overheid niet hande lend kon worden opgetreden. Toen de staking was afgeloopen, zijn de autori teiten tegen de firma opgetreden. Deze trachtte evenwel onder allerlei voor wendsels uitstel te winnen. Feitelijk kan de Finsche fabriek, die van Abessynië betaling voor de leverantie heeft ont vangen, de lading niet terugnemen. Men weet derhalve niet, wat men met de munitie moet aanvangen, daar zij feite lijk aan Abessynië toebehoort. De Bel gische overheid heeft inmiddels de toe lating ingetrokken en aan de invoerende firma opgedragen, dat de lading, waar onder bommen voor vliegtuigen, gewe ren, e,.a., onverwijld het land moet ver laten en dat de lading bij geval van niet oogenblikkelijke verwijdering in beslag genomen en vernietigd zal worden. Thans vernemen wij, dat de. „Sancta Maria" de lading onverwachts is komen terughalen, zulks voor een nog niet be paalde bestemming. (Spanje?) Middelburg, 12-VIII-'36, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 22.6 °C (73 °F); laagste 16.5 °C (62 °F). Heden 9 h: 18 °C; 12 h: 19 °C. 1,7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.5 mm te Biarritz; laagste 751.7 te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Westelij ke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog eenige regen, weinig verandering in temperatuur. •- Zon op: 5 h 39; onder: 20 h 30. Licht op: 21 h 00. Maan onder: 17 h 36. N.M. 17 Aug. Hoog- Wo. Do. Vr. Hoog- en 12 13 14 en Wo. Do. Vr. 12 13 14 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 9.49 22.23 11.17 23.54 12.23 24.57 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 11.24 23.54 Vlissingen: Laagwater. 3.43 16.20 5.12 17.51 6.24 18.58 Wemeldinge; 12.50 1.24 14.07 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij Laagwater. 4.42 17.24 6.12 18.53 7.30 20.00 en Domburg 38 min. later. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt lévens zonnebrand. Flac. 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) De machines voor den aanmaak van oorlogstuig worden zoo vereenvoudigd, dat ook vrou wen deze kunnen bedienen- Voor één man aan het front ten minste één man achter het front noodig. Dat men zich in Duitschland deugde lijk op een oorlog voorbereidt blijkt niet slechts uit het snelle tempo, waarmede oorlogstuig wordt aangemaakt, maar ook uit de wijze, waarop de vraag onder de oogen wordt gezien hoe het leger in oorlogstijd door burgerwerkkrachten achter het front van het noodige moet worden voorzien. Zooals men weet, beschouwt men in Duitschland een toekomstigen oorlog als een zg. totalen oorlog, zoodat het geheele volk aan de verdediging van t land moet meewerken; dus ook de vrouwen en jongelingen. Opdat laatst genoemden de machines in de oorlogs fabrieken zullen kunnen bedienen, heeft men hun inrichting dermate vereenvou digd, dat slechts enkele simpele hand grepen noodig zijn. Men wil het aantal vakarbeiders in de wapenfabrieken tot een minimum beperken, opdat zooveel mogelijk mannen voor het front be schikbaar zijn. Ook wordt nauwkeurig nagegaan hoe veel burgerwerkkrachten achter het front vereischt zullen zijn, Men neemt aan, dat per divisie dagelijks moeten worden gefabriceerd o.m- 70,000 patro nen, 9000 projectielen voor het veldge schut en 240 projectielen voor het zware geschut. Daar .voor de fabricage hiervan op 7000 mandagen wordt gerekend, zijn dus 7000 werkkrachten noodig om deze hoeveelheden in één dag gereed te krij gen. Aangezien natuurlijk ook de levens middelen- en kleedingverzorging talrijke werkkrachten vergt, wordt in Duitsch land aangenomen, dat voor één man aan het front ten minste één werkkracht achter het front noodig zal zijn. (N.R.C.) DE BENOEMING VAN VON RIBBENTROP TOT DUITSCH AMBASSADEUR. De benoeming van Von Ribbentrop tot ambassadeur van Duitschland te Londen is in officieele kringen te Londen met genoegen ontvagen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1