VROEGER DE DAGBLADEN De Olympische Spelen. LAATSTE IEM08TEIL SPORT. Rie Mastenbroek Olym pisch kampioene 100 m. vrije slag. ARNEMUIDEN. i H De 100 KM WIELERWEG- WEDSTRIJD. Omtrent den gisteren gehouden 100 km wielerwegwedstrijd is gistermiddag iaat de officieele uitslag bekend ge maakt. Deze luidt: 1 en Olympisch kampioen: Sharpen- tier (Frankrijk) 2 uur 33 min. 5 sec.; 2 Lapebie (Frankrijk) 2 uur 33 min. 5,1 sec.; 3 Nievergelt (Zwitserland) 2 uur 33 min. 5,4 sec.; 4 Scheller (Duitsch- land); 5 Holland (Engeland); 6 Dorge- bray (Frankrijk); 7 Favalli (Italië); 8 Garrebeek (België); 9 Futzeys (Turkije); 10 Tuncalp (Turkije). Een groep van 25 renners werd als zes- tie.nde geklasseerd met een tijd van 2 uur 33 min. 8,1 sec. Daarbij was ook Van Gageldonk (Nederland). Het officieele landenklassement luidt: 1 Frankrijk 7 uur 39 min. 16,3 sec.; 2 Zwitserland 7 uur 39 min. 21,1 sec.; 3 België 7 uur 39 min. 21,3 sec.; 4 Italië; 5 Oostenrijk. S.) 74,86 punten; 2 W.ayne (V.S.) 72,47 p.; 3 Sjibahara (Japan) 70,02 p.; 20 Haasman (Nederland) 48,24 p. Er waren 24 deelnemers. Heden .werd het sprin gen voortgezet met de sprongen n,aar keuze. Haasman had voor zijn vijf sprongen de volgende keuze gemaakt: halve schroef voorwaarts uit stand ruggelings, salto rugwaarts, Auerbachsalto met aan loop gestrekt, anderhalve salto voor waarts uit stand ruggelings gehurkt, 2 54 salto voorwaarts met aanloop, de laat ste was een van zijn beste sprongen. Ook zijn Auerbachsalto was vrij goed. land 56 p.; 5 Vereenigde Staten; 6 Noor wegen. Er waren 12 deelnemers. Carp deed het in de laatste dagen be ter dan in het begin en wij hadden den indruk, dat hij zeer profiteerde van de oefening, die hij gedurende de Olympi sche wedstrijden opdeed. De „De Ruij- ter" lag lang op de derde plaats, maar moest die even voor de eindstreep aan den Italiaan afstaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de zesmeter- klasse thans Zwitserland, Engeland en Noorwegen in punten aantal gelijk zijn, zoodat deze drie nog om de drie .„wOlympische medailles zullen moeten Wij vernamen, dat Haasman zeer veelj kampen. Nederland neemt in het alge- Gistermiddag hebben de 7 zwem sters, die zich voor den eindstrijd 100 m vrije slag dames hadden geklasseerd, de finale gezwommen. Zij startten als volgt: R,awls (Ver. Staten); Tine Wag ner (Nederland); Mckean (Ver. Staten); Willy den Ouden (Nederland); Rie Mas tenbroek (Nederland); Campbell (Argen tinië) en Arendt (Duitschland). Allen vertrokken gelijk. De start ver liep prachtig en Campbell en Arendt lagen gelijk voor. Atendt keerde als eerste en daarna ontspon zich een felle strijd op de laatste 50 meter. Onze Hollandsche meisjes stonden voor den uiterst zwaren taak den ach terstand op Campbell *en Arendt in te halen. Op de laatste 25 meter viel de beslissing. Toen kwam Rie Mastenbroek naar voren, terwijl Willy den Ouden iets achter bleef. Op de laatste meter viel de beslissing. Zienderoogen won de Rot- terdamsche op Campbell en met miniem verschil tikte Rie Mastenbroek onder uitbundig gejuich van het geheele stadi on, waar zich tientallen Hollanders be vonden, ,als eerste aan. Campbell was tweede. Iedereen wachtte toen met spanning op den officieelen uitslag, die blijkbaar nog al wat moeilijkheden scheen op te leveren. Het bleek, dat Rie Mastenbroek de 100 m had .afgelegd in den tijd van 1 min. 5,9 sec., hetgeen een nieuw Olym pisch record beteekende; tweede was Campbell in 1 min. 6,4 sec.; 3 Gisela Arendt in 1 min. 6,6 sec.; 4 Willy den Ouden 1 min. 7,6 sec.; 5 Tine Wagner 1 min. 8,1 sec.; 6 Mckean 1 min. 8,4 sec.; 7 Rawls 1 min. 8,7 sec. Eenige oogenblikken later kondigde de luidspreker aan: Siegerehrung 100 meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek, Campbell en Gisela Arendt staan naast elkaar op het start- bankje van G.aedecke, Rie in het mid den. Zij krijgen haar krans op het hoofd. En als dan door het stadion in dood sche stilte de officieele uitslag herhaalc wordt, wordt spontaan, zonder muziek door enkele honderden Hollanders het Wilhelmus ingezet. De groote verrassing was ontegenzeg gelijk dat Wiliy den Ouden een tijd zwom van 1 min, 7,6 sec. Willy den Ouden heeft in den eindspurt verloren. In de moedige poging van Rie om Camp bell en Arendt voorbij te komen, ver saagde Willy totaal. Hier kw,am over duidelijk tot uiting, dat Willy den Ouden gebrek aan wedstrijdtemperament heeft. Dat haar prachtige techniek, haar meer d.an schitterend zwemmen in een krampachtige nerveuze race haar volko men in de steek laat. Dit is reden van haar nederlaag. STAM NIET GEPLAATST. Aan het slot van den middag wer den de series 400 meter vrije slag ge zwommen. In de vijfde serie heeft de Japanner Uto het Olympisch record met een tijd van 4 min. 45,5 sec. aanzienlijk verbeterd. Het stond op naam van den Amerikaan Crabbe met een tijd van min. 48,4 sec. Stam kwam in de- zesde serie uit wu"n au' J°k Jack Medica, de we reldrecordhouder startte. De eerste 100 meter legde Mee,ca .i ;r i min. 6,4 «er terwijl Stam met den Peruaan Ledtfard op de tweede plaats lag. Na 200 meter lag St.am met gering verschil re--ds derde. Op de 'aais-c 50 n trachtte Stam door een goeden eindspurt nog d- Pe-, uaan te passecren, doch hóewe.' he. verschil betrekkelijk gering was, tikte Stam als derde aan met een tijd van min. 7,8 sec. Daar slechts twee zwem iners naar de halve finale oveigrngen alsmede de twee snelste derden uit alle ser'es kon Stam met ezen tijd r.,e voor de finale in aanmerking komen. SCHOONSPRINGEN - HAAS MAN GEBLESSEERD. Gister is in het zwemstadion ook een aanvang gemaak* met het schoonsprin- ger, waaraan ook onze landgenoot Haas- man deelneemt. De verplichte sprongen zijr nooit het beste deel zijner presta ties geweest en dat was ook heden niet het geval. Het bleek duidelijk, dat onze landgenoot nog ontzaghjk veel te leeren heeft. Het officieele resultaat van de verplichte sprongen was: 1 Degener (V. hinder ondervonden heeft van een ge scheurd rugspiertje. Tijdens de training schijnt dit ongevalletje gebeurd te zijn. Wij zijn van meening, dat een en ander hem enkele plaatsen in het klassement heeft gekost. Niettemin kwam hij op -de 16de plaats in het algemeen klasse ment, met 111,44 p., in dit milieu toch nog een zeer verdienstelijke prestatie. De eerste drie plaatsen werden bezet j door Amerikanen, waarvan Degener Olympisch kampioen werd met 163.57 p.; 2 Wayne (V.S.) 159,56 p. en 3 Gree-] ne (V. S.) 146.29 p. NIDA SENFF VESTIGT j NIEUW OLYMPISCH RE CORD OP 100 M RUGSLAG. Vanmorgen werden de series 100 m] ugslag voor dames verzwommen. In de eerste serie startte de Nederlandsche zwemster Nida Senff prachtig. Door uit stekend keeren vergrootte zij hoar voor-l sprong en onbedreigd werd zij eerste in j den tijd van 1 min. 16.6 sec. waarmee zij een nieuw Olympisch record vestigde. Tweede was Brunstroem (Denemarken) min. 20,4 sec.; 3 Trampton (Eng.)j min. 20.9 sec. In de tweede serie zwom mej. Kerk meester aanvankelijk minder goed, doch meen klassement de negende plaats in In verband met de nog in behandeling zijnde protesten kan er nog geen defi nitieve eindstand worden opgemaakt in de achtmeterklasse. Zooals de zaken nu staan zou Italië met 55 punten de gou den medaille hebben gewonnen. Daar op volgen Noorwegen en Duitschland, ieder met 53 punten, zoodat in elk ge- van een beslissingsrace tusschen deze beide landen om de tweede en derde plaats noodzakelijk is. HET BOKSTOURNOOI. Maandagmorgen is het Olympische bokstournooi begonnen met wedstrijden in de verschillende gewichtsklassen, waarin ook Nederland vertegenwoordigd is ,nl. met een bokser in elk der acht klassen. De matches bestaan uit drie ronden, elk van drie minuten. Natuurlijk zijn er de grootere en kleinere drama's, die zich in den ring afspelen. Toen b.v. na afloop van de ontmoeting tusschen den Italiaan Pittori den elegant boksende Hongaar Mandi, die zichtbaar in de meerderheid was gebleven, de Engelsche scheids rechter den Italiaan tot overwinnaar uit riep, veroorzaakte dit groote beroerig onder de aanwezige Hongaren en ook bij het overige publiek, totdat bleek, dat met een krachtigen eindspurt werd zijl de Engelschman zich vergist had en ten- gevolge van de wederzijdsche rood-wit- groene nationale kleuren gedurende den geheelen wedstrijd niet had geweten wie de Hongaar en wie de Italiaan was. Onze landgenooten stellen teleur. Onze landgenoot W. Fock behaalde in de half zwaargewichtklasse een pun- tenoverwinning op den Chinees Wang Yun Lang. Hierdoor heeft Fock zich ge plaatst in de kwart finale. In de vlieg- gewichtklasse verloor Lambbillon (Ne derland) op punten van Matta (Italië), in het bantamgewicht verloor De Moor (Nederland) op punten van Petrone (U- ruguaay) en in het zwaargewicht ten slotte verloor Van Bemmel (Nederland) van Stuart (Engeland). De laatste drie Nederlanders zijn dus uitgeschakeld. HET TURNTOURNOOI. Het individueele klassement van de tien beste turners luidt: 1 en Olympisch kampioen: Schwarzmann (Duitschland) 66.100 punten; 2 M'ack (Zwitserland) 65.000 p.; 3 Hudec (Tsjecho-Slowakije) 64.883 p 4 Frey (Duitschland); 5. Reusch (Zwitserland); 6 Uosikkinen (Finland); 7 Stadel (Duitschland); 8 Volz (Duitsch land); 9 Steinemann (Zwitserland) 10 Savolainen (Finland). PERSONEELE WEDSTRIJD DEGEN. In de gister gehouden kwart finales in den personeelen wedstrijd degen zijn onze landgenooten Driebergen en We ber uitgeschakeld. Wij moeten tevreden zijn met het resultaat, dat onze degen- schermers hebben weten te behalen in 'n tournooi, waarvoor de 'sterkste degen- schermers der wereld hadden ingeschre ven. Want het is bekend, dat de degen eigenlijk niet het wapen voor een Hol lander is. nog tweede in den tijd van 1 min. 21,2 sec. Eerste werd Bridges (V. S.) 1 min. 19.2 sec. en 3e Harding (Eng.) 1 min 22.1 sec. Rie Mastenbroek zwom in de derde serie. De Amerikaansche Mortbridge nam dadelijk de leiding terwijl duide- ijk waarneembaar was dat Rie Masten aroek het rustig aan deed. Bovendien hield zij slecht richting en kwam enkele malen in het touw. Aan de tijden kan men trouwens zien, dat dit nog geen serieuze kractmeting is geweest. Eer ste werd Mortridge in 1 min. 21 sec., 2. Vlastenbroek 1 min. 22 sec. en 3 Han cock (Eng.) 1 min. 23.6 sec. De drie Nederlandsche dames Nida Senff, Rie Mastenbroek en Kerkmeester komen dus in de halve eindstrijden wel ke morgenmiddag verzwommen worden. WATERPOLO NEDERLAND IN DE HALVE FINALE. In de halve eindstrijden van het water- polotournooi hebben zich geplaatst: uit groep 1: België en Nederland; uit groep 2: Hongarije en Engeland; uit groep 3: Duitschland en Frankrijk; uit groep 4; Oostenrijk en Zweden. In den Kalven eindstrijd spelen in groep 1 Nederland, België, Hongarije en Engeland; in groep 2: Duitschland, Oos tenrijk, Frankrijk en Zweden. De landen, die elkaar reeds in de eerste goepsin-] deeling hebben ontmoet, spelen niet opnieuw tegen elkaar. De resultaten van die ontmoetingen blijven echter ook in de h,alve finale gelden. Zoo het gelijke spel tusschen België en Nederland. NEDERLAND—ENGELAND 4—4. Voor de tusschenronde van het Olym pisch waterpolotournooi speelde het Ne derlandsche zevental hedenmorgen tegen Engeland, welke strijd in 'n gelijk spe. 44 eindigde. Nederland had deze ont moeting wel kunnen winnen, immers op een gegeven moment in de tweede helft stonden onze landgenooten met 41 voor, doch men wist niet tot het einde toe vol te houden. Voor de tusschenronde heeft Neder land dus nu twee wedstrijden gespeeld. Beide eindigden in een gelijk spel, tegen België werd het 11 en ditmaal tegen Engeland 44. Rest nog een ontmoeting tegen Hongarije. Hongarije won heden met 30 van België. DE ZEILWEDSTRIJDEN NEDERLANDSCHE SUCCES SEN. Met spanning werden de laatste zeil wedstrijden in de vier Olympische klas sen gisteren tegemoet gezien. Wat de Olympiajollen aangaat, voelde men zich algemeen overtuigd van een Nederland- INC1DENTEN TIJDENS DEN WEDSTRIJD PERU—OOSTEN RIJK. Tijdens den wedstrijd PeruOosten rijk, Zaterdagavond gespeeld en gewon nen door Peru met 42, hebben zich vele incidenten voorgedaan. De Oosten rijkers speelden hard, ja zelfs ruw, maar de Peruanen maakten het nog erger. Zoo pasten zij geraffineerde trucs toe om de tegenstanders ten val te brengen. Het werd een groote herrie; trappen, stompen, haken etc. waren aan de orde van den dag. Verschillende Pe ruanen wilden den scheidsrechter te lijf, er onstond ruzie en zelfs een vechtpartij. Toen na de verlenging Pe ru had gewonnen voerden alle aanwezi ge Zuid-Amerikanen een. soort krijgs dans of Indianendans uit. In ieder ge val had het veel weg van een dans door wilde stammen. De beroepsinstantie van de F.I.F.A. heeft zich Maandagochtend met het ge val bezig gehouden. In een officieele verklaring werd gezegd, dat uit het in gestelde onderzoek ,is gebleken, dat de wedstrijd is gespeeld in omstandighe den, welke een normaal spelbeloop hebben verhinderd. Het is onmogelijk geweest toeschouwers te beletten zich in het spel te mengen en te voorkomen, dat een van deze toeschouwers, nadat hij op het veld gesprongen was, een spe ler een trap kon geven. In verband met het feit, dat de ploegen door een en an der in een toestand kwamen te verkee- ren, welke hun strijdkracht nadeelig beïnvloedde en welke in tegenstelling staat met een goeden sportleven geest en voorts met de omstandigheid, dat de beroepsinstantie niet in staat was vast te stellen, wie voor het gebeurde ver antwoordelijk zijn, heeft deze een spor tieve beslissing moeten nemen, nl. den wedstrijd zonder toeschouwers Maan dagmiddag te laten overspelen. Peru ïeeft echter geweigerd opnieuw tegen Jostenrijk in het veld te treden, zoo dat dat land thans reglementair heeft verloren. Oostenrijk komt hierdoor nu meteen in de halve finale, waarin het heden tegen Polen zal spelen. DE WINNAARS DER OLYM PISCHE MEDAILLES. Tot Maandagavond waren 77 num mers van de Olympische Spelen afge werkt. Tot nu toe had Amerika behaald 16 gouden, 11 zilveren en 5 bronzen me dailles. Op de tweede plaats volgt Duitschland met 14, 16 en 19 resp. gou den, zilveren en bronzen medailles, dan volgt Zweden met 3, 5 en 6, terwijl Ne derland negende staat met 3 gouden, 2 zilveren en 6 bronzen medailles. LANUtSUUW. GEWICHT EN GEHALTE VAN DE SUIKERBIETEN. De directie van den landbouw deelt het volgende mede: Het onderstaand bericht betreffende gewicht en gehalte van de suikerbieten bevat de resultaten van de eerste mon sterneming op 27 Juli 1936. Deze gege vens zijn verstrekt door het Instituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. Het onderzoek van de monsters werd zonder vergoeding verricht aan de fa brieken, welke door genoemd instituut daartoe werden aangezocht. Voor een berekening van de productie kunnen de onderstaande cijfers niet wordeh gebe zigd. gew. suiker per gehalte biet gr. proc. Groningen en Friesland 282 11,22 Zuidholland zuidel. deel 345 12,82 Noordholland 390 12,28 Zeeuwsch eilanden 315 12,26 Zeeuwsch-Vlaanderen 288 12,02 Noordbrabant 333 12,52 Gelderland 286 13,68 Nederland 320 12,41 HET VOETBALTOURNOOI. ITALIë KOMT IN DE FINALE De overwinnaars van het Duitsche elftal, de Noren, zijn gisteren ten strij de getrokken tegen het elftal van Italië speciaal voor de Olympische spelen -sa- mengeseld uit studenten, maar dan stu denten, die wel eens meer gevoetb.alc hebben daarenboven uitstekend ge traind voor den dag kwamen. In de eerste helft van den strijd heb ben wij on« verbaasd afgevraagd, hoe het ter wereld mogelijk is, dat dit Noor sche elftal er in geslaagd is, de gedood verfde Olympische kampioen Duitsch land, een nederlaag toe te brengen Aanvankelijk voerden de Italianen verre den boventoon. Het scheelde niet veel of de blonde Noorderlingen wer den totaal verdrukt door een keurig spelende» Italiaansche ploeg. De rust ging in met 10 voor Italië. In de twee de helft veranderde de Noren v.an spel methode en ook 't spelbeeld veranderde sche zege. Kagchelland moest er maarl volkomen. Wel trachtten de Italianen voor zorgen zich niet in gevaarlijke si-l door middel van een aantal unfaire trucs tuaties te begeven. Bij den eersten boeil de teugels in handen te houden. Maar lag de Nederlander elfde, maar hij wistl de Noorsche stormloop w,as niet meer zich tenslotte tot de vierde plaats opl te stuiten. Spoedig was de gelijkmaker te werken. Met 163 punten in het alge-I er. En met dezen stand 11 kwam ook meen klassement behaalde Nederland de het einde. 15 gouden medaille. De officieele uitslag in I de Olympiajollen-klasse is: 1 en Olym-I pisch kampioen: Nederland (K,agchel-| land) met de „Nuernberg" 163 punten; 2l Duitschland (Krogmann) met de „Ros-[ tock" 150 p.; 3 Engeland (Scott) met del „Potsdam" 131 p.; 4 Chili 130 p4 5 Ita-1 In de verlenging van twee maal minuten waren het aanvankelijk de No ren, die den toon aangaven, m,aar zoo dra zij verslapten was het het gewei dige enthousiasme van de Italianen dat hen weer deed aanvallen. Steeds bleven de Noren, hoe gevaarlijk ook lië; 6 Frankrijk; 7 Hongarije; 8 Zwitser-1 met korte passes spelen en het gevolg land; 9 Vereenigde Staten. Er waren 25] deelnemers. In de Starklasse won Duitschland de I laatste race; 2 Frankrijk; 3 Nederland; 4 Zweden* Het eindresultaat ïn deze klasse luidt: 1 en Olympisch kampioen: Dutschland 80 punten; 2 Zweden 64 p.;j 3 Nederland; (Bob Maas) 63 p.; 4 Enge- was, dat vrij spoedig bij een scrimmage voor het Noorsche doel Italië het twee de doelpunt maakte. Er werd niet meer gescoord, zoodat Italië niet ,alleen de overwinnaars van Duitschland heeft ver slagen, maar daardoor tevens de finale van het Olympisch voetbaltournooi hee bereikt. POSTDUIVEN. Uitslag concours van de postduiven vereniging „De Noordster" te Y e r s e- k e van Libramont, 'afstand 198 km, los 10.45 h. Ie, 5e, 9e, 11e en 15e prijs P. van Oosten; 2e, en 14e C. J. van Es; 3e, 6e, 8e en 16e A. Pols; 4e P. de Koeyer Czn.; 7e Ph. van Os; 10e M. Minnaard; 12e A. Zoeteweij; 13e P. Tolhoek; 17e M. Lamper; 18e C. Pekaar. Aankomst le duif 2.14.52 h ;laatste 2.53.39 h. UITVOERING LEGER DES HEILS TE MIDDELBURG. Gisteravond tegen 7 uur gaf de zang brigade van Rotterdam van het Leger des Heils een straaluitvoering op den Dam onder leiding van den heer W. de Nooijer. De zang van het sterke koor, begeleid door 'n klein harmonium, klonk goed. Adjudant G. Claeijs, die met adjudants Hovenier de brigade vergezelde, wekte de aanwezigen op tot een druk bezoek aan de Waalsche kerk, waar vervolgens een goed geslaagde uitvoering werd ge geven. BUITENGEWOON GERINGE OOGST IN AMERIKA. De maisoogst, dje dit jaar in Amerika verwacht wordt, is de kleinste van de laatste 55 jaar, terwijl de graanoogst ter nauwernood voldoende zal zijn voor de behoeften der Ver. Staten, Deze geringe oogst is een gevolg van de droogte, die de vorige maanden heeft geheerscht. STAATSLOTERIJ. Op de onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (onder voorbehoud): 20.000: 16028. 2.000: 13995 1.500: 9104 3594 f 1.000: 5506 400: 17175 9630 4694 4133 200: 19324 18612 100: 19692 19517 19105 16909 13772 13020 10346 ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER, Wat werd hij op het slot geestdriftig ontvangen, die Troubadour die met Heldenzangen, Ridderverhalen en Nieuws uit verre streken de Kasteel-bewoners zou bezighouden I Hij bezong de dapperheid, den oorlog, de schoonheid en de liefde, dikwijls hetzelfde, alleen verschilde de vorm,.... totdat de droomerige blik van Gastheer en Gastvrouwe zich plots veranderde in belangstellend kijken en luisteren: nu kwamen de nieuwtjes van be kenden of vreemden, van eigen land of verre streken. De zingende krant, die eens in de maand kwam, is vervangen door het Dagblad. De mensch is echter hetzelfde gebleven: nieuws, actueel nieuws, daar is belangstelling voorl De krant is een onderdeel van het avondprogram dikwijls de hoofdschotel. Alles kan blijven liggen, de krant wordt opengevouwen en gelezen. De verstandige adverteerder profiteert er van, want: ACTUEELE BERICHTEN ACTUEELF ADVERTENTIES ADVERTEER IN

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3