W©d€ BINNENLAND. ZEELAND, WEER EN WINOo Hoe word ik snel bruin KUNST EN WETENSCHAP, NUMMER 188. TWEE BLADEN. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. i°l8l3 MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KAPELLE. l tfrovmctalc MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, 'elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ann—ia—— GOESCHE COUBANT Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels* a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ent rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. CHINEESCHE TOERISTEN. De zaakgelastigde van China en me vrouw Wang-Teh-Yen hebben gistermid dag in het legatiegebouw aan de Konin ginnegracht te Den Haag een thee .aan geboden, ter eere van een gezelschap van 34 Chineesche toeristen, die giste ren Uit Berlijn in Den Haag zitn aange komen, Onder de Nederlandsche gasten waren prof. Duyvendak, hoogleeraar in het Chineesch te Leiden en mevrouw Duyvendak. Voorts professor Van der Bilt, wethouder van onderwijs en jhr. mr. Six, chef van het kabinet van den burgemeester. Het gezelschap maakt een reis door Europa en staat onder leiding van den heer P. C. Teng, directeur van de China Travel Service. Mr. F. Hage, vertegenwoordiger in Nederland, Enge land en België van den Orient Lloyd, leidt hef gezelschap in ons land rond en zal de groep ook naar Engeland en België vergezellen. Onder de Chineesche toeristen bevindt zich de heer Kiang- Yung, rector van de universiteit te Pe king en oud-minister van justitie. De Chineesche toeristen zullen hedên- avond naar Engeland oversteken en 9 September v.an Napels naar Sjanghai scheep gaan. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN STOPGEZET. Daar het product niet voldeed. Naar de N.R.C. verneemt, staat de fa briek aan de Zuidzijde van de Visschers- baven te IJmuiden, welke in opdracht van de regeering een groote hoeveel heid gehakt in blik zou vervaardigen, reeds ruim 2 weken stil, omdat gelijk uit verschillende berichten reeds be kend is geworden, het gehakt niet vol doet Er moeten nog ongeveer 60,000 a 70,000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel der fabriek heeft ontslag gekregen. De order van een milloen blikken is echter niet in haar geheel uitgevoerd. Naar men ons me dedeelt, is de directie der fabriek thans met een nieuw procédé bezig, dat straks aan den minister van sociale zaken zal worden voorgelegd. IN MEMORIAM A. E. L, TROLL. In verband met het overlijden van den heer A. F. L. Troll, dien heden op „Wes- terveld" de laatste eer bewezen wordt, schrijft ir. D. Bloemsma te Apeldoorn ons d.d. 8 Aug. het volgende in memo riam: De oud-zeeofficier en leeraar aan de R. H. B. S. te Middelbubrg, A. F. L. Troll is niet meer. Onverwacht ging hij op zijn vacantieverblijf heen; het Eeu wige Licht tegemoet. Zeer velen zullen met mij, de Jobstij ding hebben gelezen en herlezen, alvo rens het tot hen wilde doordringen dat vriend Troll hun niet meer tegemoet zou treden met zijn rustig vriendelijk stralend gezicht. Bijna 20 jaren geleden leerde ik hem kannen op het gebied van het vereeni- gingsleven. Vol sympathhie stond hij al tijd tegenover de sociale en geestelijke nooden van allen, die steun vroegen en niet vroegen. Zoo richtte hij mede de Volkstuinvereeniging op en steunde lan gen tijd met volle toewijding het vrijzin- n'g" godsdienstig leven te Middelburg. Maar hoeveel werkte hij ook niet in j V J niet van zich zel{ aan derden op de gezonde en eerlijke wijze, hem eigen, gesteund daarin door zijn echtgenoote, die zoo mogelijk nog meer naar buiten werkte, wortelend haar ar beid in die fijne harmonische spheer, die zij beiden zoo wèl cultiveerden. Méér dan alles was Troll een religi eus philosoof. Een fijn mensch, maar met beide voeten in de werkelijkheid, zich alleen innerlijk geleidelijk meer te rugtrekkend. Hij verloor dit leven om Het Leven te winnen; heeft er ernstig voor gestreden èn geleden. Dit is mijn zekere herinnering aan onze laatste ontmoeting. Hoeveel verborg hij achter dat voor zijn H. B. S. leerlingen misschien soms wat te beheersJchte gezicfyt! Groote rechtvaardigheid en stille zachtheid des gemoeds; zij hebben daarvan gepro fiteerd, ongetwijfeld. Laten wij energiek voortarbeiden, ook in en door hem, zooals hij dit van zijn beste vrienden zou verlangd hebben. Dezen plicht te vervullen, is de eenige mogelijkheid om niet in opstand te ko men en hem de Eeuwige Vrede te gun nen en deze pijnlijke leegte moeizaam te sluiten in dankbaarheid voor hetgeen hij ons voor zijn te vroeg verscheiden reeds medegaf. Zijn ziel; een eerbiedig saluut. DE MUZIEKTENT OP DE MARKT. Nog zijn niet alle inrichtingen van de kermis en woonwagens van de Markt verdwenen en hangt bij enkele nog de Maandagsche wasch te drogen, of men is reeds weer bezig de muziektent op te slaan. De tent, waarin morgenavond weer een concert zal plaats hebben is een eindje dichter naar de Langeviele gezet, maar toch op dezelfde helft van het plein. Dit zal zeker het zicht op het Stadhuis ten goede komen. Volksconcert. Door de harmonie „Hosanna" zal bij gunstig weer, op Donderdag 13 Augs as. een volksconcert gegeven worden op de Groote Markt. Aanvang 's avonds half negen uur. Het programma vermeldt: 1. „Messidor" marsch, H. Bardoux, 2. „Trancred" ouverture sur l'op, Rossini. 3. „Eternel Printemps" valse, »E. Popy, 4. „An Rose" rêverie, E. Wenzel, 5. „Martha" ouverture sur l'op, Flotow, 6. „Marche de la Victorie L. Christol, 7. „Tibère" ouverture dramatique, F. Popy 8. „Ave Maria", Gounod, 9. „Fantasie over Chr. Liederen", arr. G G. Go vaarts, 10. ,,E1 Matador" marsch, Sousa WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg déze week 690, tegen 708 vo rige week. Bij de werkverschaffing wer ken er 82 van. Bij goed weer geeft St. Caecilia morgenavond een concert op den Bou levard Evertsen. VLIEGVELD VLISSINGEN- Een dubbele dienstwoning in aanbouw. Geleidelijk aan verbetert en vervol ledigt het Rijk de outillage van het Wal chersche vliegveld. Aanvankelijk was er slechts een hangar, met windzak en nachtverlichting. Toen werd in een ka mertje terzijde van de hangar een Rijks- radiopost gevestigd. Daarna werd dit kamertje vergroot en van 'n uitkijkpost voorzien. Inmiddels was reeds een rood neon luchtvaartlicht in werking gesteld. Thans zijn, zoo vernemen wij, de plan nen gereed voor den bouw van een dub bele dienstwoning, Deze is bestemd voor den radiotelegrafist, tevens dienstdoend havenmeester op het vliegveld Vlissin gen; tevens komt de luchthavenknecht op het terrein te wonen. Deze nieuwe gebouwen worden ten Zuiden van de hangar opgetrokken; in verband met de plaats van de reeds be staande antenne vormen zij g'een nieuw beletsel voor het aanzweven. De bestaande ingang van onze lucht haven wordt iets naar het Zuiden ver legd. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Maandag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J, M. Slegt, vaitadig. Medegedeeld werd dat tot 31 Dec. '37 vrijstelling is verleend van hef. geven van vrije en orde oefeningen in de gymnastiek. De gemeenterekening 1'935 werf aan geboden in ontvang ad 18350, in uit gaaf ad 17488 dus met een goed slot van 861. De begrooting vleeschkeuringsdienst 1937 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 3300 met een post van onvoorziene uitgaven groot ƒ77. Deze gemeente als bëhoorende tot de vleeschkeuringskring centrum Ove- zande moet aan dezen kring 631 be talen. De begrooting' van het B.A dienst '37 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 5353 met een post van onvoorziene uitgaven groot 437. De heer Johs. B o o n e merkte nog op, dat hij het raadzaam "acht het arm bestuur er op te wijzen niet te gul te zijn met de toekenning van pachtver- lagingen. Bij de jongst gehouden inschrij ving van pachtgronden is toch gebleken dat zeer hooge prijzen worden besteed Het booze is van een sombere stem ming, het neemt de vlucht voor een vroolijk gelaat. o.a. door hen, die ook landerijen van het B, A. in pacht hebben, en die telken jare vrij hooge pachtredu^tie ,van dit B A. genieten. Spr. wenschte hierop te wijzen in het belang' van de finantiën der gemeente daar volgens de zoo juist aangeboden begrooting is gebleken dat het B, A. zijn finantieel beheer niet kan regelen zonder een extra subsidie uit de gemeente kas over 1937 ad 800, In verband met de afkoopsom; welke de gemeente aan het bestuur der R.K. Meisjesschool zal hebben te betalen, werd besloten tot het aangaan van een geldleening groot 22000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars af te lossen in 20 jaar. BENZINE IS EEN GEVAARLIJK GOEDJE. YERSEKE, Maandagmiddag omstreeks drie uur ontstond een begin van brand I in de villa van den heer B. Vlaming. Omstreeks dien tijd was de hr. B. Vla ming bezig met het reinigen van een kleedingstuk, waarvoor hij een lapje, ge drenkt in benzine gebruikte. Zijn sigaar had hij op een hoek van den tafel ge legd. Waarschijnlijk kwam hij met het lapje benzine te dicht bij de sigaar, want plotseling vatte dit vlam en bij het van de tafel trekken van het lapje sloeg hij tegen een busje benzine dat kantelde en ook in brand geraakte. Weldra stond de geheele kamer in lichter laaie. IJlings schoten omwonen den en voorbijzangers toe en tastten t vuur met eep tuinslang en emmers wa ter aaii. Hét mocht hun gelukken door hun krachtig en energiek optreden het vuur meester te worden. De achterka'mer was geheel uitge brand. De aangerukte brandweer be hoefde geen dienst te doen. Burgemees ter Gunning en de beide wethouders waren op het terrein van den brand aan wezig. f! 1] RAAD VAN OUDELANDE. OUDELANDE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. W, Nieuwenhuize, voltallig. De V o o r z. deelde o.a. mede, dat de minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, dat met ingang van 1 Augustus j.l. ee persoonsregister is in gevoerd; dat de begrooting 1936 door Ged. Staten is goedgekeurd; dat van de N.V. P. Z. E. M. bericht is ontvangen dat deze gemeeente dit jaar wederom 161 krijgt terugbetaald voor de des tijds gemaakte kosten van ondergrond- sche netten en verder dat de verbou wing van het gemeentehuis is gegund aan J. van Strien, alhier voor 321. (geraamd was 325. B. .en W. boden de gemeenterekening 1935 aan; gewone dienst 24512 ont vangst, 21676 uitgaaf, goed slot van 2836. Ontheffing zal worden verzocht aan H. M. de Koningin van de verplichting tot vaststelling van een capitulanten- verordening, aangezien in deze gemeen te geen gemeentebetrekkingen zijn waarvoor een capitulant in aanmerking zou kunnen komen. Een verordening werd vastgesteld waarin werd opgenomen de nog geiden- de verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd. Tevens werd de verordening op de herbergen en tap perijen gewijzigd en wel met de toepas sing betreffende het sluiten der café's op last van den burgemeester, ingeval de openbare rust wordt verstoord of dreigt verstoord te worden, bij brand of watersnood, dan wel op de dagen van verkiezing, kermis of in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden,. De rekening 1935 van het B. A. werd goedgekeurdd met een bedrag van 6036 ontvangst en 2074 uitgaaf, ba tig slot van 3962. Een der pachters had bij het opmaken der rekening zijn pacht nog niet voldaan, maar heeft nu betaald. De heer Douw vestigde er de aandacht op, dat één winkelier naar verhouding veel meer aan het B. A. heeft geleverd, dan de andere. Het B. A. zal hiervan worden in kennis gesteld met verzoek voortaan eiken winkelier even veel te laten leveren. Hierna werd met 6 tegen 1 stem (J. Goetheer) besloten een ventverbod in te voeren. De heer Goetheer zeide, dat men alleen treft de kleine leur ders, die in hun eigen onderhoud trach ten te voorzien De bewoners moeten toch zelf weten of ze die menschen iets willen geven? De Voorz. antwoordde, dat de bedoeling van het ventverbod o.a. is om verkapte bedelarij tegen te gaan. Hierna werd de legesverordening ge wijzigd. Voortaan zullen o.a. leges moe ten worden betaald voor het nazien van leggers en plannen van het kadaster. Voor de gewone jachtakten die tot he den vrij van leges waren, zal voortaan 2.50 worden geheven. Voor verleende bouwvergunningen 0,2 pet. van de totale bouwkosten, De leges van bewijzen van Nederlan derschap zijn verhoogd van 0.20 tot f 0.50. Voor elke vergunning tot het maken van muziek en zang op straat per dag 0.25. Voor ventvergunning is verschuldigd voortaan 0.15 per dag; .1.per maand of 2.50 per jaar.. De heer Wiskerke vroeg of B. en W. reeds hebben onderzqcht of deze ge meente in klasse B kan worden ge plaatst, voor wat betreeft de uitkeerin- gen der werkloozenkassen. De Voorz. gaf hieromtrent inlichtingen. De heer De Jager vroeg of het nu er een kleine verbouwing aan het gemeentehuis plaats zal vinden, inet gewenscht is dat tevens telefoon wordt aangelegd. ïn een volgende vergadering zullen B. en W. den Raad mededeelen of zulks al of niet noodig is. Tenslotte feliciteerde het raadslid Douw namens den Raad, den Voorziztter met zijn en kele weken geleden voltrokken huwe lijk, waarvoor de Voorzitter zijn dank betuigde. AANVARING, WEMELDINGE. Het sleepschip „Charlet" geladen met palen, op weg van Duitschland en bestemd naar Ant werpen, kwam in de Wemeldingsche Vlije in aanvaring met het motorschip „Amsterdam X". Het sleepschip „Char let" bekwam ernstige schade aan het bovenschip en een boeiing,. Het kon evenwel de reis voortzetten. Het mo torschip was vrijwel onbeschadigd. RAAD VAN KATS- KATS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. W. .A. Stute, voltallig. B. en W. stelden voor om ontheffing bij de Kroon aan te vragen van de ca- pitulanten-regeling. Er zijn in deze ge meente geen betrekkingen, waarvoor ca- pitulanten in aanmerking komen. Van den heer Tieman was 'n verzoek ingekomen om ontheffing schoolgeld. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken daar adressant schoolgeldplichtig is. Aangenomen. Door den heer D. A. Meu- lenberg was een verzoek ingekomen om ontheffing van belasting op biljarten. B. .en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Den heer M. H. Noord- hoek wees er op, dat de lasten welke op de biljarten drukken, zeer hoog zijn. De caféhouders kunnen de biljarten niet missen voor hun zaak. Spr. zou aan het verzoek willen voldoen. De heer J. E c k h a r d kwam hier tegen op. Het biljartspel is een luxe en daarvan kan er best belasting van betaald worden. Een voorstel Noordhoek om een streep door de belasting te halen werd echter aan genomen met 5 tegen 2 stemmen; tegen J. Eckhard en J. Eikenhout. De rekening over 1935 werd voorloo- pig vastgesteld in ontvangsten op 24.861, uitgaven op 21.576, goed slot 3285. B. en W. stelden voor artikel 35 der politieverordening in te trekken en een nieuw artikel 35 als volgt vast te stellen: Het is verboden in de ge bouwde kom der gemeente (straatweg) met geladen voertuigen te rijden en le dige wagens op vaste assen in een dreef voort te laten bewegen, indien ze niet voorzien zijn van gummi-banden. Met algemeene sterdmen .aangenomen. De heer M. H. Noordhoek merkte nog op, dat hij voor de bebouwde kom een maximum snelheid van 20 km zou wil len vaststellen. Verschillende bezwaren werden naar voren gebracht. De zaak zal nader onderzocht worden. De heer P. de H e g t informeerde naar den post telegrambestelling waarvoor een bedrag van 40 is uitgetrokken. Spr. was van oordeel dat deze verlaagd kan worden. De heer M. W. v. Are nt- h a 1 s vroeg inlichtingen aangaande de Middelburg, li-VIII-'36. Maandag: hoogste lucht temperatuur 26 °C (79 °F); laagste 17.1 °C (63 °F). Heden 9 h: 18.7 °C; 12 h: 20.3 °C. 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.0 mm te Helsingfors; laagste 757,3 mm te Vlis singen. Verwachting tot morgenavond! In het Noorden zwakke veranderlijke wind, in het Zuiden zwakke tot matige wind uit W. richtingen, hal! tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk onweersbuien, nog warm in het Noorden, in het Zuiden koeler, Zon op: 5 h 37; onder: 20 h 32. Licht op: 21 h 02. Maan op: 24 h 17; onder: 16 h 38. N.M. 17 Aug. Hoog- Di. Wc, Do. Hoog- en 11 12 13 en Di. Wo. Do. 11 12 13 Laag water te Vlissingen i Augustus. Hoogwater. Laagwater. 8.21 20.52 2.28 14.50 9.49 22.23 3.43 16.20 11.17 23.54 5.12 17.51 Laagwater te Wemeldingei Augustus. Hoogwater. Laagwater. 10.03 22.29 3.26 15.56 11.24 23.54 4.42 17.24 12.50 6.12 18.53 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij Door AMILDA-zonnebruincrême krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flac. 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) U.L.O.-school te Kortgene. De Voorz. zeide, dat B. en W. een dezer dagen hierover een onderzoek zullen hebben. Hierna sluiting. EEN NIEUWE TRICOTAGE-FABRIEK, De textiel-industrie in Zeeuwsch Vlaanderen breidt zich voortdurend uit. Voornamelijk met Belgisch en Fransch kapitaal worden deze bedrijven gefinan- zal thans weer een nieuwe tricotage- cierd. Onder de gemeente St. Jansteen fabriek worden gebouwd met buiten landsch kapitaal. De benoodigde terrei nen zijn reeds aangekocht. Inmiddels wordt er naar gestreefd het Belgisch personeel, dat in deze fabrie ken werkzaam is, zooveel mogelijk door arbeidskrachten uit deze streek te ver vangen, indien daartoe de noodige ge schiktheid is verkregen. (N.R.C.) Openbare leeszaal te Middelburg. Neuwe aanwinsten: Claes, E., Pastoor Campens zaliger. Schendel, A. van, Avonturiers. Soewarno(Van der Kaaden, J. C., Nonna Dokter. Gulbranssen, T., En eeuwig zingen de bosschen. Hobart, Alice Tisdale, Olie voor Chi na's lampen, Duhamel, G., La nuit de la Saint. Jean, Glaeser, E., Das Unvergangliche. Boeke, K., Kindergemeenschap. Johnson, M., Bavianen-land. Rauwerda, A., De machinale houtbe werking. Sohier, J. J„ Passen en meten voor werktuigbouw. Tolman, R., en J. I. van Schaick. Door veld en beemd. Waetzoldt, W„ Diirer und seine Zeit. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1