De burgeroorlog AKKERTJES De Olympische Spelen. tSEMENCS NIEUWS. UNS- ED WBSCUOOSU. VERKEERSVLIEGTUIG OP EEN HUIS GESTORT, Vier inzittenden verbrand. SPANJE. De regeering aan de win nende hand? Schip met Marokkaansche soldaten tot zinken gebracht? De positie der opstandelin gen hopeloos? Verraad. ITALIË. RAS KOEKSA NAAR ITALIë. TURKSCHE GEZANT TE ADDIS ABEBA TERUGGEROEPEN. POLEN COMMUNISTISCHE SAMENZWERING ONTDEKT? BALKAN, Groote schade door hagelbuien, HONGARIJE. Goud gevonden. Aan een meer op 40 km van Boedapest zijn sporen van belangrijke goudlagen gevonden. Indien de vermoedens juist blijken te zijn, zal Hongarije, dat na den oorlog zijn eeni- gen goudmijn verloor, wederom 'n bron van geel metaal bezitten. CHINA. ORKAAN EISCHT 277 SLACHTOFFERS. CANADA. Vier dooden bij politieke botsing, INBRAAK TE KOOG A. D. ZAAN. Een bedrag van 6000 ontvreemd- UIT HET RAAM GEVALLEN. Twee doodelijke ongevallen. Toen men hem opnam bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben bekomen. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar hij koren tijd na .aankomst is overleden. WISSELKOERSEN. EEN DRAMA OP JAVA. Drie dooden. Markt Tabak De atletiekwedstrijden. De tienkamp Brasser vijfde. DE 3000 M HINDERNISLOOP, Beide Nederlandsche es tafetteploegen verbete ren de nationale records. AMSTERDAM, 8 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemraken Oblig. 1926-5 88%89%. Amsterdam 1934-4% 98%1 's Gravenhage 1926-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws. Hyp. B-4% 90%90%. Cities Service Cy. P. 1958 5 45% A Amsterd. Bank 123120. C Rott. Bankver, 118118. A Twentsche Bank 8383%. A Pref. Jurgens A 105%105%. A Ned, Gist- en Spiritusf, 403% A De Schelde N.B. 30% C Am. Smelt en Ref. 51%52. C Stand Brands 9%9%. C North Am. Cy. 19%20%. en Oostenrijk naar Zuid-Slavië doorge reisd De koning kwam gisteravond om vijf uur 50 per trein te Belgrado aan. Hij werd verwelkomd door prins-regent Paul, die den koning tot Ljubljana (Lai- bach) vergezelde, vanwaar koning Ed ward zijn reis voortzette naar de kust. Zondagmorgen is het lijnvliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways, even nadat het van Croydon (Londen) naar Parijs was gestart, neergestort en te recht gekomen in den tuin van een huis te Wallington. Het vloog onmiddellijk in br,and, en de inzittenden, twee pilo ten en twee marconisten kwamen in de vlammen om. Op het geluid van de botsing waren tallooze bewoners der nabij liggende huizen komen toesnellen en spoedig verdrong zich een dichte menigte nabij de plaats des onheils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wr.ak te naderen. Het vuur was inmiddels naar twee nabijliggende huizen overgeslagen, en de spoedig aangekomen brandweer moest de aangrenzende huizen nat hou den om te beletten, dat deze eveneens vlam zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig, voor zij, het vuur on der de knie had. Uit de berichten Van Zaterdag en Zondag hebben wij den indruk gekregen, dat de situatie zich eenig'szins ten gun ste van de regeering heeft gewijzigd. Aan alle fronten hebben haar troepen overwinninkjes behaald De opstande lingen in het Noorden des lands schij nen gebrek aan munitie en oorlogstuig te hebben. Een belangrijk bericht kwam gister avond uit Bayonne in Zuid-Frankrijk. Grensbewoners hebben daar meege deeld, dat het hoofdkwartier der op standelingen te Oyarzun, niet ver van de grens, door de artillerie der regee- ringstroepen in brand is geschoten. Een groot munitie-depót vloog in de lucht- Men onderstelt, dat hierdoor aan het verzet in de provincie Navarra een ge- duchten slag is toe gebracht. De zender van Madrid meldde giste ren, dat de stad Huesca (in de provincie Arragon, ten N. van Sarragossa) door de regeeringstroepen vrijwel geheel zou zijn ingesloten, Ook Oviedo in Asturië werd omsingeld. Kolonel Aranda, die hier het bevel over de opstandelingen voert, zou radio-grafisch om hulp ge seind hebben. Aan het Guadarrama-front, ten N. van Madrid moet een colonne der opstande lingen in de pan gehakt zijn 200 Dooden bleven op het slagveld achter. Den re geeringstroepen viel een rijke buit aan oorlogstuig in handen. De zender te Madrid deelde gister ochtend mede, dat een schip met Ma rokkaansche troepen, die op bevel van generaal Franco naar Spanje zouden worden verscheept, in de straat van Gibraltar in den grond is geboord. Een paar koopvaardij-schepen, welke in dienst der opstandelingen stonden, on derging hetzelfde lot. Het lijdt geen twijfel, dat de regee- ringsvloot de laatste dagen met succes geopereerd heeft. Er schijnt opeens weer een deugdelijke leiding op de kruisers en torpedojagers te zijn. Het bombarde ment van Algeciras, dat verschrikkelijk doel moet hebben getroffen, is hiervan ook een bewijs De regeering deelt verder nog mede dat Mallorca het grootste eiland van de Balearengroep door haar getrouwen zou zijn heroverd (Minorca heeft zich bij 't begin van den burgeroorlog aan de zijde der regeering geschaard). Martinez Barrio, de president van de Cortes, heeft tegenover een correspon dent van Havas verklaard, te gelooven, dat het niet lang zal duren of de mili taire beweging zal zijn afgeloopen. „Wij wonen thans de liquidatie van den mili A Born. Sum. H.M. 156%155% A Ned. Wol Mij. 85%—85% A J,. C. Japan Ln. 40%40. A Rotterd. Lloyd 41%40% A S. M. Nederland 39%—39 A Houth. Alberts 68 C Union Pac. Rr. 83%85% C Int. Nickel Cy. 3131% Ned. 1000-4.98%—99 O. Indië 34 1000-4 97%—97% Duitschhl, '30 1000-5% 19%19% Engeland 1960-90 4 73%—72% A Koloniale Bank 51%50%-% A N.I. Hbk. 1000 112%—112% C Ned. H. M. 1000 138%—138% A v. Berkels Pat. 37 C Calvé-Delft 60%—60% A C. Suiker Mpij. 115%114% A Philips Gem. B. afg, 159%159%-% C Unilever 118%118 C Am.. Car Foundry 2424%-% C Anaconda Cop. 2323%-24 tairen opstand bij, De voornaamste moeilijkheid der opstandelingen bestaat in het feit, dat zij niet weten, hoe zij zich zullen overgeven, maar zij zijn er reeds van overtuigd, dat hun falen on vermijdelijk is. Een militaire rebellie, welke niet binnen 48 uur slaagt, slaagt nimmer. Zoodra een der bolwerken van de opstandelingen: Sevilla, Burgos of Saragossa, zal vallen, zal de militaire beweging voor altijd geliquideerd zijn". Op een vraag van den verslaggever, verklaarde Barrio, dat de regeering tij dens den moeilijken strijd het republi- keinsche land op verstandige wijze heeft bestuurd en hij gaf de verzekering, dat het bestuur op dezelfde verstandige wij ze zal worden voortgezet, door de sa menwerking van alle partijen van het volksfront. Het links-republikeinsche blad „Po litica" bericht, dat een kapitein van de Guardia Civile met een afdeeling roode militie uit Madrid was vertrokken. On derweg liet hij de militie omringen door zijn eigen mannen en commandeerde vuur,. Daarna werden nog 43 rooden alsmede een kamerlid en een kolonel gevangen genomen. De kapitein vroeg instructies aan den opstandelingen- generaal Cabanelias, die gelastte de pro cedure zoo eenvoudig mogelijk te hou den. De gevangenen moesten berecht worden en het vonnis onmiddellijk uit gevoerd. De'kapitein liet hierop allen fusilleeren en vertrok naar Teruel, waar hij zich bij de opstandelingen voegde. Dedjas Haflé Selassie Koeksa, meer bekend als Ras Koeksa (de man, die in het begin van den oorlog in Oost-Afrika verraad pleegde en naar de Italianen overliep) zal binnenkort naar Italië ver trekken. Hij had den wensch geuit, Ro me en de Italiaansche natie te leeren kennen. Volgens berichten uit Addis Abeba heeft de Turksche gezant aldaar van zijn regeering opdracht gekregen naai Ankara terug te keeren, en slechts een consulairen vertegenwoordiger achter te laten. De politie te Warschau heeft een ge heim congres van communistische lei ders ontdekt. Verscheiden brieven van het Komintern met instructies en aan wijzingen voor het ontketenen van een revolutie in Polen werden in beslag ge nomen, alsmede een uitgebreide corres pondentie waardoor verscheidene bui- tenlandsche agenten zouden worden ge compromitteerd. In het dorp Sredopek nabij Kunanovo (Zuid-Slavië) zijn 200 huizen in een hagelstorm vernield. De hagel bedekte de velden tot een hoogte van een hal ven meter. Taifoen. Het eiland Toengsjan op bijna 200 km van Hongkong, is geteis terd door een bijzonder hevigen tai foen, waardoor tien C'nineesche en Ja- pansche visschersschepen tot zinken werden gebracht. Niet minder dan 82 visschers zijn verdronken, terwijl 126 door een Japanschen torpedojager zijn gered. Te Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsin heeft een hevige or kaan gewoed, welke 277 slachtoffers heeft gemaakt. Eenige honderden hui zen werden verwoest. C Bethlehem St. 32%34%-% C Kennec Copper 2626%-27% C Un. States Leather 3%3% C U. States St. C. 40-41%-% A Kon. Petr. Mpij. 279%—281%-% C Con tin. Oil Cy 18%19%-% C Phillips Petr. 'Comp 2726% C Shell Union O.C. 11%10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U, 50%50%-49% A H.V. Amsterdam 285%289%-91% A Java Cult. Mij. 126125 A N.I. Suiker U. 102%—102% A Deli Batavia 190%—190%-90 C Deli Mij. 1000 247%—248-% A Senembah 229%231 C Baltimore OOhio 1314% C Southern Pac. Cy. 23%—25%-% A Southern Rlw. 12%13% A Amst. Rubb. C. 145%—147%-46 A Deli-Bat. Rubb. 75%—74% A Hessa Rubber 103102 A Serbadjadi S.R. 67%67 Bij een vuurgevecht tusschen de politie en politieke betoogers te Medellin (Co lumbia) werden gisteren vier personen gedood, waarvan twee politie-beambten terwijl bovendien 49 personen verwon dingen opliepen. Een groep liberalen had getracht een conservatieve verga dering te verstrooien, en pogingen in het werk gesteld vernielingen aan te brengen in twee dagblad-bureaux. Slecht door krachtdadig optreden wist de politie dit te verhinderen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Koog a d. Zaan 'n inbraak plaats gehad in het kantoor van-de olie- fabriek der firma Duyvis Jzn. De nach telijke bezoekers zijn erin geslaagd de brandkast open te breken, waaruit zij een bedrag van 6000 hebben meege nomen, Hoewel er den geheelen nacht in de fabriek is gewerkt, het is een continubedrijf heeft niemand iets van de jnbraak bemerkt. De daders hadden een dekkleed voor de ramen gehangen teneinde zoo weinig mogelijk kans te loopen dat zij in hun arbeid konden wor den gestoord. Een pet en eenige inbre kerswerktuigen zijn in het kantoor ge vonden, hetgeen op een overhaaste vlucht wijst. Zaterdagmorgen om half tien is bij de komst van het kantoorpersoneel de inbraak ontdekt. De politie te Koog a. d. Zaan versterkt met recherche uit Zaandam, stelt een ondrzoek in. KERKDIEF OP HEETERDAAD BE TRAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Augustijnen aan den Heeren- weg te Utrecht een inbreker op heeterdaad betrapt, op het oogenblik, dat hij bezig was de deur van het ta bernakel te forceeren. De inbreker is het kerkgebouw bin nengekomen door het breken v,an een glas-in-lood-raam, dat zich bevindt bo ven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het gebouw heeft hij allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd. Er bevond zich slechts wei nig geld in. Vervolgens is hij naar het altaar ge gaan, waar hij het tabernakel wilde openbreken. Toen hij bezig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. Pater P. F. Wesselink ging onmiddellijk, vergezeld van den koster en een waakhond het kerkge bouw binnen, zette de ruimte in het vol le licht en kon den onverlaat betrappen. Deze gaf zich terstond over. De poli tie werd gewaarschuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbre kerswerktuigen en geld op hem bevon den. De man, de 26-jarige smid-bankwer ker M„ thuisbehoorende in de parochie, is dezer dagen uit de gevangenis ontsla gen. Zondagmiddag had in de Karei du Jar- dinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauweriks, wonende op de derde verdieping boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doodelijken afloop vond plaats üsi de Wagenaarstraat, waar het efljarige meisje C. Kolkmeyer op de tweede ver dieping bij het te ver uit het raam leu nen naar beneden stortte. Zij kreeg 'n schedelfr.actuur en overleed na enkele oogenblikken. RADIOLUISTERAARS IN OVER TREDING. De rijksradiocontrole- dienst heeft dezer dagen in samenwer king met de gemeentepolitie een onder zoek ingesteld te Rotterdam naar de aanwezigheid van radio-ontvangtoestel len, die hinderlijke straling door de an tenne kunnen veroorzaken, de z.g. Mexi-1 Amsterdam, officieel. Heden. Londen 7, Berlijn 59 Parijs 9 Brussel 24 Zwitserland 48, Kopenhagen 33 Stockholm 38 Oslo 37 New York 1 Praag 6 Prolongatie Part. disconto Reg. Sperrmarken 31% Crediet Sperrmarken 15 Effecten Sperrmarken 14% Reismarken 42 Bankpapier 36% Zaterdag. 39% 7.41% 59.25 9.70% 24.83 48.02 33.10 38.22% 37.25 1.47% 6.09 1 1 1% .25 69% .82 .00 .05 .17% .20 .47% .09 caansche hond. Zooals bekend, is het be zit en het gebruik van deze toestéllen verboden. Tegen den vervaardiger van een groot aantal dezer toestellen werd proces-verbaal opgemaakt, evenals te gen een vijftiental houders van dergelijke toestellen, woonachtig te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Nieuwendijk (N.Br.) Tegen deze 15 personen werd eveneens proces-verbaal opgemaakt om dat van het bezit van een radiotoestel geen aangifte was gedaan. Nogmaals wordt de aandacht van de bezitters van een radiotoestel er op ge vestigd, dat zij verplicht zijn daarvan aangifte te doen op het P.T.T.-kantoor in hunne woonplaats. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRON KEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de 24-jarige heer Melis uit Am sterdam, die met een gezelschap uit de hoofdstad te Callantsoog was gearriveerd om er in een tentenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf. De echtgenoote van het slachtoffer vertoefde in de na bijheid toen het ongeluk gebeurde. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevonden. MELKRIJDER VERONGELUKT. Gistermorgen is een paard bespannen voor een met melkbussen geladen wagen, die op weg was naar de fabriek „Neer- landia" onder Oterlee (bij Alkmaar) ge schrokken en in een sloot terecht geko men. De wagen sloeg om en kwam te recht op den voerman den 22-jarigen A. Wagenaar. De man was terstond dood. Een 6-jarige jongen, die naast W. op den bok zat, bleef ongedeerd. KINDJE OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het ongeveer 6-jarige dochtertje van schipper J, Zwiggelaar uit Z u t p h e n die met zijn schip langs Smilde voer, overboord geslagen en verdronken. Zondagmorgen waren de heeren Van der Pauwert en Jordaan, beiden uit Soerabaj.a op vogeljacht geto gen naar Grissee. Tijdens de jacht werd door een ongelukkig toeval een 14-jarig inlandsche knaap doodgescoten. De woedende vader achtervolgde bei de jagers, w;aarbij hij de geheele bevol king van de dessa meesleepte. De vluch tende jagers werden achterhaald en zoo ernstig mishandeld, dat de heer Jordaan op de plaats der mishandeling is over leden en de heer V.an der Pauwert naar de Centrale burgerlijke ziekeninrich- fing te Soerabaja moest worden ver voerd, alwaar hi; gisteravond is over leden. Het onderzoek naar het verloop van dit drama is in vollen gang. Beurs thermometer van Maandag. Amerika -Obl.Markt - Philips (Wettig KoninkL H.V.A. Rubber Schepen gedeponeerd is zoo'n kokertje "AKKERTJES" een reis-apotheek op zichzelf, want ze helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagenziekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 cL (Ingez. Med.) De twee laatste dagen der atle tiekwedstrijden heeft voor de Neder- landsche athleten vreugde maar ook groote teleurstellingen gebracht. Niet temin mag men over de athletiekpresta- ties van ons land in een zoo select ge zelschap als op deze Olympische Spe len zeer teverden zijn. Brasser's presttaies op de resteerende nummers van den tienkamp waren Za terdagmiddag: polstokhoogspringen 3,40 meter waardoor hij op dit nummer 14e werd; speerwerpen 55,75 meter, hier werd hij zesde; 1500 m hardloopen 5 min. 6 sec., waardoor hij ook in dit nummer 14e was. Toen na het afwerken van negen nummers van den tienkamp de speaker de stand bekend maakte, had Brasser op de nrs 5 en 6 zoo'n grooten voor sprong dat 't welhaast zeker scheen, dat onze landgenoot als vierde, dïis als bes te Europeaan, zou indigen. In den 1500 meter loop, welke nog restte, startte Brasser zeer langzaam, niemand begreep hier iets v.an. Maar geen van de toe schouwers kon weten, dat Brasser met een verbonden voet de 1500 m moest loopen. Bij het polstokhoogsoringeo. was hij nl. zoo ongelukkig op den lin kervoet terecht gekomen, dat het aan vankelijk scheen, dat onze tienkamper niet verder zou kunnen deelnemen. Weliswaar bleef Brasser nog voor den Zwitser Guhl, maar de Duitscher Huber behaalde in den 1500 m-loop zooveel punten, dat hij vóór Brasser op de vier de plaats kwam. De eindstand van den tienkamp luidt: 1 en Olympisch kampioen: Morris (Ver, Staten) 7900 punten (nieuw wereld- en Olympisch record; oude wereldrecord 7825 p., oud Olympisch record 7398 p.); 2 Clark (V.S.) 7601 p.; 3 Parker (V.S.)' 7265 p.; 4 Huber (Duitschl,and) 7087 p.', 5 Brasser (Nederland) 7046 p.; 6 GuhL (Zwitserland) 7033 p. Zooals alle loopnummers van deze Olympische Spelen was ook de 3000 m steeple-chase bijzonder spannend. De deelnemers aan dezen zwaren loop vonden op hun weg een .aantal hekken en een sloot. De winnaar van Los Ange les, Iso Hollo, die ook in de 10 km een der eerste plaatsen had bezet, nam al spoedig de leiding en behield deze tot het einde. Het resultaat was: 1 en Olym pisch kampioen Iso Hollo (Finland) 9 min. 3,8 sec. (nieuw Olympisch record); 2 Tuominen (Finland) 9 m. 6,8 s.; 3 Dom- pert (Duitschland) 9 m. 7,2 s.; 4 Mati- lainen (Finland); 5 Manning (V.S.) Zaterdagmiddag werden de series van de dames en heeren estafette ploegen geloopen; waaraan ook door de Neder landsche dames- en heerenploeg werd deel genomen. Zoowel voor de 4 x 100 meter hee ren als voor de dames werd het na tionaal record verbeterd. Boersma, Van Beveren, Berger en Osendarp legden, de baan af in 41,3 sec., waardoor het Nederl,andsch record met 0,1 sec. om laag werd gebracht. De Nederlandsche damesploeg, Ier Braake, Koen, De Vries en Koning over trof zeer ver de verwachtingen. Onze meisjes maakten een tijd van 48,4 sec., waardoor het record, dat met 50,3 sec. vrij hoog stond, aanmerkelijk werd ver beterd.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2