COURANT GEEN WEEKBLAD en GEEN ADVERTENTIEBLAD EEN DAGBLAD EEN DAGBLAD ADVERTEERT IN DEZE BUITENLAND* RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. DUITSCHLAND. !Het protest der Evangelische predikanten. Hoe van officieele zijde getracht wordt het Duit- sche volk van het chris tendom te vervreemden. FRANKRIJK. ENGELAND. BALKAN. RUSLAND. PORTUGAL JAPAN. PALESTINA. VER. STATEN. PERSKRONIEK. Ruim een week geleden hebben wij het een en ander ontleend aan den brief, welken de geestelijke leiders van de Duitsche Evangelische kerk ,aan Hit- Ier hebben gericht, en waarop een Zwit- sersch blad, de „Baseier Nachrichten" beslag had. Aan de N. R. C, ontleenen we thans nog den letterlijken (vertaalden) tekst van een der voornaamste gedeelten.: „Onder het mottp van „Entkonfessio- nalisierung" of „overwinning van de confessioneele scheidingen" is een be weging begonnen, die de kerk haar ar beid in het openbaar onmogelijk moet maken. Door een tu>sschen den rijks jeugdleider en den daartoe niet ge machtigden rijksbisschop afgesloten overeenkomst is de evangelische kerk van haar eigen jeugdorganisatiess be roofd. Maar ook de door die overeen komst aan de evangelische kerk gega randeerde geestelijke verzorging van de evangelische leden v,an nationaal-socia- listische jeugdorganisaties wordt dik wijls moeilijk gemaakt. Altijd weer door de opperste leiders van de geor ganiseerde jeugd, zoowel als door de onderste gelederen, de kerk voor de evangelische jeugd verachtelijk en ver dacht gemaakt, en wordt geprobeerd het geloof ,aan de hun toevertrouwde openbaring te ondermijnen. (Zie bv. het bevel van de opperste gouw van den bond van Duitsche meisjes dd 5 Decem ber 1935: „Niet slechts leidsters, maar ook alle meisjes verbied ik van nu af aan de medewerking in eenigerlei vorm aan den confesioneelen arbeid help ster bij jeugddiensten enz." Een trans parant van de Hitler-jeugd in Halle- Saale: „Wie zijn de vijanden van onze Hitier jeugd? De g'eloofsfanatica, die nu nog met smachtende naar boven ge richte blikken op de knieën vallen, die hun tijd doorbreng'en met 't bezoeken van kerken en met gebed. Wij als Hitler-jongens kunnen slechts vol ver achting en spot op de jonge menschen zien, die nu nog altijd naar hun be lachelijke clubs loopen, om zich daar bezig te houden met hoogst overbodi ge religieuze sentimenteele droomerij- en)." Hoewel de huidige staat officieel staat op de basis van een positief christen dom, hebben zijn nieuwe instellingen, zooals het landjaar (voor de meisjes. Red.) en de arbeidsdienst (voor de mannen. Red.) niet slechts zoo goed als geen mogelijkheden van geestelijke ver zorging overgelaten, maar zelfs is het contact tusschen den zielsverzorger en zijn jonge gemeenteleden, bv. door be zoek of door toezending van evangeli sche lectuur, veelal onmogelijk ge maakt. (Zie bv, een brief van den re- g'eeringspresident in Breslau van 22 Oc tober 1935: „Op uw brief van 15 Octo ber aan de kampleidstèr Schadel be treffende toezending van religieuze lec tuur, deel ik u mede, wat de rijks- en Pruisische minister voor wetenschap, op voeding en onderwijs in een besluit on derstreept heeft, nl. dat toezending van religieuze geschriften aan„Landjahr- pflichtigen" verboden is). Het is voor gekomen, dat evangelische leden van een kamp van den arbeidsdienst geen verlof kregen op Goeden Vrijdag een godsdienstoefening bij te wonen. Dit toont, hoever hier en daar de „ontchris- telijking" reeds gevorderd is. Ook de bepalingen over de religieuze verzor ging van kinderen gedurende het land- jaar spreken hier duidelijke taal. De „Entkonfessionalisierung" van de school wordt door den staat bewust be vorderd. Ouder schending van de rech ten van de kerk wordt gestreefd naar afschaffing van het confessioneele on derwijs. Hierbij wordt op het geweten van de ouders door de partij sterk druk geoefend. Rechtmatig bektaandje leerplannen voor godsdienstonderwijs worden veel ei verwaarloosd. Zoo zijn èP het oogen- blik op veel plaatsen belangrijke stuk ken van wat de bijbel leert uit het' godsdienstonderwijs gesneden (Oude Testament) of onchristelijke stoffen in dat godsdienstonderwijs ingeslopen (oud- Germaansch heidendom) Aan de hoogescholen wordt de vor ming van de geestelijke leiders steeds meer aan die hoogleeraren en docen ten toevertrouwd, van wie bewezen is, dat zij dwaalleeren verkondigen. In het bijzonder de verwoesting van de theo logische faculteiten in Pruisen vertoont een veel zeggend beeld. Wat de exami na betreft, het ministerie voor weten schap en onderwijs heeft de opneming van dwaalleeren in examen-commissies geëischt. b an de evangelische leden van natio- naal-socialistische organisaties wordt verlangd, dat zij zich zonder beperking verklaren voor de nationaal-socialisfi- ^che wereldbeschouwing, Deze wereld beschouwing wordt veelal als een posi tieve vervanging van het te overwinnen christendom voorgesteld en geprocla meerd. Wanneer bloed, ras, „Volksum" en eer den rang van eeuwige waarden krij gen, dan is dë evangelische christen door hét eerste gebod gedwongen deze waar deering af te wijzen. Als de arische mensch wordt verheerlijkt, dan leert daartegenover God's woord de zondig heid van alle menschen. Als den chris ten binnen het kader van de nation,aal- socialistische wereldbeschouwing een anti-semitisme wordt opgedrongen, dat verplicht tot Jodenhaat, daarom voor den christen het gebod der naasten liefde daar tegenover...." KONING BORIS VAN BULGARIJE BIJ GOERING. Koning Boris van Bulgarije heeft gis teren aangezeten aan een dejeuner, dat Goering te zijnen huize ter eere van den koninklijken gast had aangericht. DE NATIONALISATIE DER WAPENINDUSTRIE. Aan het einde van de debatten over de nationalisatie der wapenindustrie in den Senaat heeft minister Daladier gisteren het woord gevoerd. Hij zeide o.m., dat bij de vereischten van den mo dernen oorlog de productie van wape nen en munitie van den laatsten oorlog onbeteekenend zou zijn vergeleken met wat dagelijks vereischt zou zijn om den strijd te voeden. Daarom is het onont beerlijk, dat de staat de industrieele mobilisatie van het land voorbereidt, voorraden opslaat en de onontbeerlijke fabjricage waarborgt. De voorgangers van spr. hebben getracht de industrieele mobilisatie des lands te organiseeren en zijn daarin niet geslaagd. Ter waar borging van de defensie is geen mono polie noodig maar een nationaal pro ductiestatuut, gebaseerd op nationali satie en controle. Wanneer dan een mobilisatie zou komen, zou de industrie onmiddellijk kunnen gaan werken. „Wij verklaren", aldus Dadalier, dat wij on zen geheelen plicht zullen doen voor de bewapening van ons land, maar wij zijn vastbesloten, aangezien wij vrij binnen onze grenzen willen leven, de wereld te vragen zich duidelijk uit te spreken over de kwestie der bewapening en vei ligheid". Historisch kasteel gedeeltelijk ver woest. Het kasteel Rye House, ten Noorden van Londen, de bekende histo rische plaats van het complot van 1663 dat ten doel had Koning Karei II van Engeland te vermoorden, is gisteren door een hevigen brand ten deele ver woest. Daarbij werden kostbare antiqui teiten, o.m. het Florentijnsche pronk bed van koningin Elisabeth een prooi van de vlammen. De brand we,rcf 's avonds om half elf ontdekt door een voorbijganger, die den waard van het hotel Rye House waar schuwde, die op zijn beurt de brand weer alarmeerde. De politie heeft twee mannen, een 24 jarigen handelsreiziger en een 20-jari- gen fabrieksarbeider gearresteerd, ver dacht van brandstichting. Zij waren met twee meisjes het laatst bij het kasteel gezien. Het schijnt, dat zij bekend heb ben den brand te hebben veroorzaakt. Het kasteel is van een van de eer ste ridderhofsteden in Epngeland, die van een gracht omgeven en verstrekt werden. Het was een geliefd oord voor uitstapje van Londenaars. HET ONGELUK IN DE WHARNCLIFFEMIJN. Alle hoop is thans opgegeven nog één van de 57 mijnwerkers, die door de ont ploffing in de Wharncliffemijn nabij Barnsley werden getroffen, levend te redden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch een officieel on derzoek zal worden ingesteld. De mannen, die zich vrijwillig aanbo den hun opgesloten kameraden te red den, hebben schitterend werk geleverd. Hun arbeid werd bemoeilijkt door het gas, dit in de gangen hing en de ijzige koude, welke door nog niet opgehelder de oorzaak beneden heerschte. De red ders moesten van dekens en heetwater- kruiken worden voorzien. De koning heeft een boodschap gezonden, waarin hij zijn droefheid over het ongeluk uit drukt. Gisterochtend is het reddingswerk ge staakt, aangezien de redders uitgeput waren. 32 lijken zijn aan de oppervlakte gebracht. Zoo spoedig mogelijk zou men trachten de overige 25 lijken te bergen. Politieke terreur, Een groep com munistische arbeiders heeft met mes sen gewapend een aantal studenten te Boekarest (Roemenië) overvallen. Een student werd gedood, een ander levens gevaarlijk gewond. De aanvallers wer den gearresteerd, doch een van hen, een bekende van de politie, wist aan de waakzaamheid van zijn bewakers te ont snappen en wierp zich uit de derde ver dieping van het politiebureau, zoodat hij om het leven is gekomen. Wonderbaarlijke genezing Te Satoe Mare in Roemenië heeft zich' een buitengewoon geval van genezing van stomheid voorgedaan. Een twintig jarige jongeman, Urrorici geheeten, die tien jaar geleden, tengevolge van een ongeluk het spraakvermogen had ver loren, begon nl. plotseling te spreken, toen hij een zeer schoone jonge vrouw izag. De doctoren staan voor een raad sel. Men heeft helaas niet opgeteekend welke de eerste woorden waren,die de jongeman hervond. KONING GEORGE NAAR KORFOE. Koning George van Griekenland is aan boord van een oorlogsschip voor een maand naar Korfoe vertrokken. De partijleiders eischen op heffing van de dictatuur. Het telegraaf-agentschap Avala meldt uit Athene, dat de koning alle. partijlei ders een bijzondere audiëntie heeft ver leend alvorens naar Korfoe te vertrek-' ken. Kafandaris, Papanastasioe, Tsalda- ris en Gonatas, die Sophoelis den leider der liberale partij die door ongesteldheid verhinderd was, verving, hebben krach tig geprotesteerd tegen de instelling van een dictatuur en de ontbinding der volks vertegenwoordiging. Gistermiddag heb ben deze partijleiders ten huize van Ka fandaris geconfereerd. Zij hebben een volledige overeenstemming geconsta teerd ten aanzien van de vorming eener parlementaire regeering. De partijleiders eischen de directe opheffing der dicta tuur, de. opheffing van den staat van be leg, het weer bijeenkomén van het par lement en de directe bijeenroeping van den kroonraad door den koning. In politieke kringen zegt men, dat de koning zijn voorgenomen reis naar Kor foe. maakt om niet direct behoeven te antwoorden op het door hem door de partijleiders voorgelegde memorandum. De partijleiders zijn vast besloten zich te verzetten tegen een dictatuur, welke langer dan een maand zou duren. So phoelis heeft naar later werd medege deeld geweigerd naar den koning te gaan daar deze hem drie dagen geleden zou hebben verzekerd nimmer de instel ling eener dictatuur toe te staan. So phoelis is van meening, dat de koning de verantwoordelijkheid voor de zaak draagt. AARDVERSCHUIVING IN DEN KAUKASUS. v Twee dorpen vernietigd. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Pja.tigersk (Kaukasië), dat bij den berg Tsjegete een geweldige aardverschuiving de bergdorpen Sjiki en Besengi heeft weggevaagd. Het officieele communiqué vermeldt, dat 43 huizen in eerstgenoemd dorp en 30 huizen in laatstgenoemd dorp werden verwoest. Ook de electrische centralen, een vee fokkerij en het schoolgebouw zijn ver nield. Bij het dorp Sjiki werd een berg rivier versperd. Het water hééft thans een groot meer gevormd dat 19 m diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest, dat het zeer groot zal zijn. DE ONLUSTEN OP MADEIRA, De minister-president deelde aan de pers mede, dat uit de telegrammen van den civielen gouverneur van Funchal blijkt, dat op verschillètjde plaatsen van het eiland Madeira onlusten zijn uitge broken. De opstandelingen vernielden de boeken van de regeeringsbureelen van het district Ribeira Brava en vie len de boterfabrieken van Funchal aan. De reden van de onlusten is ontevre denheid over het decreet tot reorgani satie van de melkindustrie op het eiland dat ten doel heeft alle belanghebbenden te bevoordeelen, te beginnen bij de melkproducenten, die met ingang van Augustus hoogere prijzen maakten. De openbare macht moest optreden, met het gevolg dat enkele burgers wer den gedood. De regeering besloot te breken met de gewoonte van straffe loosheid op de Archipel in dergelijke gevallen en zond twee oorlogsschepen met vliegtuigen en een compagnie ja gers met mitrailleurs naar Funchal. Ook zullen enkele politiemannen naar Funchal vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de aanstichters van deze beweging. TaïFOEN. 64 Schepelingen verdronken. Tengevolge van een taifoen is een Ja- pansch schip bij het Pratas-eiland in de Chineesche zee gezonken. Een te hulp gesnelde Japansche torpedojager consta teerde, dat van de 240 opvarenden 64 om het leven zijn gekomen. BENDE ARABIEREN ACHTERVOLGD. 18 dooden. Na een botsing in de omgeving van Nabloes tusschen Engelsche soldaten en Arabieren, werd een bende van 30 op standelingen door de Engelschen achter volgd, die spoedig versterking kregen van een vliegtuig. Door mitrailleurvuur en bommen van het vliegtuig werden 18 Arabieren gedood.. De overigen werden uiteengejaagd. HET EIND VAN DE CRISIS IN ZICHT? De waarnemende minister van koop handel, Ernest Draper, heeft een rapport gepubliceerd waarin wordt geconsta teerd dat het getal werkloozen van Maart 1933 tot April 1936 met 5.200.000, d.i. 35 pet., is afgenomen. Ook deelde hij in het rapport mee, dat in die periode de netto winsten der groote ondernemingen en bedrijven 1297 pet. waren gestegen. De inkomsten der boeren waren in clusief de hun uitgekeerde steungelden t—met 84 pet. toegenomen. De: zaken waren in het algemeen ge nomen thans 15 pet. beter dan een jaar tevoren. Een hond staat terecht. Te Broek- port in den staat New-York heeft een hond. terechtgestaan. Het dier een herder, die luistert naar den naam Ida ho was toen jongens aan het zwem men waren, te water gesprongen en op den rug van een knaap geklauterd. De jongen was verdronken. Lieden, die het voorval hadden bijgewoond, konden niet met zekerheid zeggen of de hond uit speelschheid had gehandeld of uit boos aardigheid. De rechter, die had kunnen bevelen het dier te laten afmaken, hoor de ook de buren van den eigenaar van den hond, die zich allen vriendelijk over Idaho uitlieten. Niettemin besliste de rechter, dat de hond wel aan den eige naar zou worden teruggegeven, maar dat het dier niet losloopend buiten de wo ning of het erf van den bezitter mag komen. Gebeurt dit toch, dan wordt het beest onverbiddelijk doodgeschoten. Een geweldige nalatenschap, Hetty Green te New-York was een der merk waardigste zakenvrouwen, die de Ver. Staten hebben gekend. Zij was een fi nancieel genie en als bankierster en geldschietster Vergaarde ze een reusach tig fortuin. Zij is al jaren dood en haar vermogen kwam in handen van haar zoon, kolonel Edward Green. Ook deze is nu gestorven en hij heeft het familie fortuin nagelaten aan zijn zuster, mevr. Sylvia Wilks. Het merkwaardige is, dat de weduwe van den kolonel niets krijgt. Zij had echter bij haar huwelijk in 1917 een schenking ontvangen van 625.000 dollar. Mevr, Green was benoemd tot voor- loopig administratrice van het fortuin. Mevr, Wilks ontvangt naar men ver moedt 80.000.000, waarvan echter suc cessierechten af gaan. Zulke vermoedens blijken echter dik wijls aan den optimistischen kant te zijn geweest. Vooral .sedert de crisis door werkte. In ieder geval gaat er zeer veel van de erfenis af aan successierechten. Een noodlottige kanovaart, Newell P. Sherman was een begaafd zanger, een welmeenend padvindersleider en over het algemeen genomen geen kwa de kerel. Maar hij is nu toch ter dood gebracht in den electrischen stoel in de Charletowngevang'enis. Hij was berouw vol en daar had hij reden voor, want wat hij gedaan had, was meer dan erg. Terwijl hij met zijn vrouw aan het kano roeien was, zong hij haar toe. Het was een psalm, maar toen* hij uitgezongen had, kwam plotseling de drattig over hem. zijn vrouw te vermoorden. Hij liet de kano omslaan en zijn vrouw ver dronk, terwijl hij zelf naar den kant zwom. Sherman was verliefd geworden op een meisje van zeventien jaar, een faFrieksarbeidstertje. En om haar te kunnen trouwen, had hij zijn vrouw, de moeder van zijn twee kinderen, uit den weg geruimd. Kantongerecht Oostburg. Ter strafzitting van 23 Juli jl. heeft het O.M. tegen drie verdachten' nl, A. A, S. te Zuidzande, J. de M. te Cad- zand en C. B. te Waterlandkerkje, we gens het in een tent. alcoholvrijen drank verkoopen zonder het bij de Drankwet vereischte verlof, gerequireerd: schuldig verklaring aan het te laste gelegde, zon der toepassing van straf, daar het hier een principieele kwestie betrof. De kantonrechter heeft, wegens de ingewikkeldheid der zaak, in elk der drie gevallen de uitspraak van het vonnis aangehouden tot Donderdagochtend en heeft vervolgens, ter zitting van dien ochtend, elk der verdachten vrijgespro ken. Bij beschikking v.an den minister van staat, minister van defensie ad in terim, is de officier van gezondheid der le klasse W. A. Borgeld met ingang van 14 Sept. a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen; met 17 September, de officier van ge zondheid der le klasse P. C. Broekhoff, aan boord Hr. Ms. de Ruyter te Schie dam. DE GRONDWETSVOORSTELLEN, Een magere oogst. Het r.k. dagblad „Ons Noorden" spreekt van een mageren oog'st. „Na het xrij magere rapport van de Staatscommissie, die ook moeilijk iets ander® kon produceeren, nu de regee ring met h.aar voornemen tot wijziging van de Grondwet tot het allerlaatste oogenblik had gewacht, zoodat tijd voor groot werk totaal ontbrak, kon ook van de regeeringsvoorsteljén geen groote verwachtingen gekoesterd worden. De voorstellen, die de regeering nu bij de Staten-Gener,aal heeft ingediend betref fen dan ook alleen ondergeschikte dé- tailpunten en passen zich allerminst aan bij de nooden en behoeften van dit be langrijk tijdperk. Waarin op zoo tref fende wijze het woord van Schiller in vervulling gaat: „Das Alte sj/uirzt, es andert sich die Zeit, und neues Leben blüht aus den Ruinen." Maar van dit ineenstorten van een verouderd stelsel merkt deze regeering niets, integendeel zij meent, dat we weer naar dit oude terug kunnen. Vandaar, dat ook een nieuw leven, op de ruïnes van het oude economische stelsel, in deze grondwets voorstellen niets te bespeuren is. Het zal de tr,agiek van ons land zijn, dat we in deze historische tijden mannen aan het roer hebben gehad, die zich; zoozeer in den tijdgeest hebben vergist en die, zooals dr. Kortenhorst Maandag middag in Rolduc nog zeide, altijd ach ter de feiten hebben aangeloopen. M,aar daar is helaas niets aan te doen, kunnen zooveel bieden alt een Dagblad. Want een Dagblad komt iederen dag in de handen van duizenden, en het wordt om zijn rijken redactioneelen inhoud nimmer ongelezen ter zijde gelegd. wordt gelezen. Iederen dag wordt dut ook Uw annence daarin door duizenden gelezen. Beseft eens wat een enorme publiciteit een Dagblad geeft I it dus de plaats voor Uw advertentie. Het meest gelezen Dagblad in Zeeland is de Courant die U thans in Uw hand hebt. Onze jarenlange er varing staat te Uwen dienste. Onze tarieven zijn niet hoog. Contracten worden reeds van 250 regels af afgesloten, met belangrijke ver mindering in prijs. Daarom

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7