HES - Spanje. Wijk and Miss Mag BINNENLAND. ZEELAND. De mossel-affaire. Paviljoen wandelpier WEER EN WIND. NUMMER 186. DRIE BLADEN. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, Naar aanleiding van Toch steekpenningen aangenomen MIDDELBURG. Weder inbrekers aan het werk. in hun phenomenale danscreaties GOES. WALCHEREN. $rovwc(f*l£ MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per "kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—-Z regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos- rant" 10 ct. extra Be wij snommers 5 cent. „Men staat hier niet tegenover een regeering te Madrid of een dictatuur van opstandelingen, maar tegenover iets, dat geen menschelijk gelaat of ziel heeft. Wij staan tegenover een Ku- Klux-Klan die een politiek, een sociologie, een methode, een doel is geworden voor gangsters, voor diegenen, die het commu nisme, welks vaan zij hijschen, belijden. In Catalonië staat Eu ropa voor den tweesprong waar men moet beslissen, of men op marsch is mèt de menschheid of daarbuiten. Zónder dat zal Europa optrekken met een bom in den zak, zooals ook Spanje opgetrokken is." „Osservatore Romano", officieel orgaan van het Vaticaan. „Indien in Spanje wel eens ker ken en kloosters in vlammen op gaan, is dat dan niet de schuld van diegenen, welke de Gods huizen ontwijdden door er plaat sen van samenzwering tegen de grondwettelijke regeering en te gen de vrijheid van het Spaan- sche volk van te maken? „Escher Tageblatt", soc.- dem. dagblad. De gebeurtenissen in Spanje stellen ook ons voor problemen. Niet zoozeer voor het probleem: wat moet daar nu gebeuren, als wel: Wat heeft het óns te zeggen? Er is een theorie van: W.at gaat het ons eigenlijk aan. Bemoei U er niet mee. Goed daar valt wel wat voor te zeggen. De fascisten zeiden dat kort geleden in ons landje ook,-toen wij ons niet met den Abessijnschen oorlog gingen bemoeien, o neen! maar enkel een ambulance gingen uitzenden om, naar goede traditie, het zonder ons toe doen veroorzaakte oorlogsleed in dat land zooveel mogelijk te helpen ver zachten. Men kan dus zeggen: laat die Span jaarden hun eigen boontjes maar dop pen. Maar: de wereld is tegenwoordig zoo verbazend samengesteld en onderling over-en-weer van mekaar afhankelijk ge worden, dat we het toch èigenlijk niet kunnen zeggen. We spreken wel van non-interventie, maar een ieder denkt daar zoo het zijne bij. Waaróm kan d,at niet? Om tweeder lei reden, een materieele en een gees telijke. De materieele is, dat de wereld-econo mie niet meer nationaal maar interna tionaal is. Verkoopen wij benzine en ka toentjes ,aan de Spaansche regeeringi, dan steunen we volgens de fascisten de derde internationale. En verkoopen we Fokker-vliegtuigen aan de generaals der dusgenoemde opstandelingen, dan hel pen we, volgens de socialisten, een „zuiver democratisch-grondwettelijke regeering om hals brengen door een troep gewetenlooze, op de dictatuur aansturende fascisten", of zooiets. Weigeren we oorlogsmateriaal aan de Madrileensche regeering te verkoopen, dan kiezen we p.artij voor de fascisten zeggen derzelver tegenstanders en weigeren we aan de opstandelingen te leveren, dan begunstigen we het communisme, zeggen de tegenstanders van deze leer. Nu is het niet allemaal precies zoo erg als we het hier deze anderen laten zeggen dat is trouwens ook een der kenmerken van dezen extremisftischen tijd, dat men de dingen altijd zoo hope-| loos eenzijdig ziet! maar het scheelt toch niet veel. Materieel hebben we er dus mee te maken, voorzoo vet het leveranties be treft, voorzoover zakelijke en persoon lijke belangen van Nederlandsche on derdanen in Spanje er bij betrokken zijn. Geestelijk hebben we er misschien nog veel meer mee te maken. Geestelijk is heel die non-interventie een onmo gelijkheid. Men kan zich nog zoover be- heerschen, dat men zich niet al te druk maakt over een strijd in den Gran Cha- co maar w,anneer er bij je buren een hevige ruzie uitgevochten wordt, en wanneer je vreest dat de uitkomst van deze ruzie wel eens op je eigen situ atie van grooten invloed zou kunnen zijn dan is een gedesinteresseerde houding nu eenmaal onmogelijk. Die i s er dan ook niet. In de fascistische landen, met name in Duitschland en Italië, heerscht vrij wel onverdeelde sympathie voor „de re bellen." In de democratisch-socialistisch ge oriënteerde landen, en dan natuurlijk op de eerste plaats in Frankrijk, heerscht bijkans onverdeelde sympathie voor de regeering van het Volksfront. De Italianen en Duitschers, en dege nen in andere landen, en ook in Neder land, die de daar in zw,ang zijnde op vattingen op staatkundig gebied deelen, zien de zaak natuurlijk zoo: dat Hitier en Mussolini een breeden dam hebben opgeworpen tegen het van Rusland uit Europa bedreigende communisme; dat dit nu ondergrondsch toch in Spanje is uitgebroken, terwijl het in Frankrijk dreigt, en dat het nu dus zaak is, wil men Europa voor het communisme dit is, volgens deze zienswijze: voor den ondergang bewaren', desnoods met de Europeesche Monroe-leer der eigen- boontjes-dopperij maar een beetje de hand gelicht moet worden: het belang v,an een geordend Europa is toch hoo- ger dan het feit dat de Volksfront-re- geering nu toevallig een grondwettelijke regeering is? Dit inzicht wordt bij die groepen natuurlijk versterkt door het feit, dat grondwet, parlement en demo cratie in die kringen begrippen zijn, waarvoor men geen bijster hooge achting meer heeft. In de democratisch gerichte landen denkt men heel anders over deze dingen. Daar ziet men, dat het ook niet alle maal smetteloos blank of moeten we zeggen „zuiver glimmend zwart?" idealisme of idealistisch fascisme bij de heeren rebellen is. En voorzoover men in die democratische landen overwegend naar het roode deel des spectrums ge oriënteerd is, zijn er zeker velen wier vingers zullen jeuken om het bedreigde Spaansche Volksfront ter hulpe te snel len tegen de „opstandelingen". Daar zien ze de op zichzelf ook inderdaad dierbare „democratische vrijheden" be dreigd door het fascisme; daar zien ze usurpatoren en vechtjassen, gesteund door het „groot-kapitaal", door slechte „kapitalistische" mannen, ,als de booze geesten de geestelijke vrijheid, de rech ten des volks vertrappen En wat moet de als gewoonlijk nuch tere Nederlander nu doen, en denken? Och doen: niet veel. Laat ons dat maar aan onze regeering over laten. In dit opzicht kunnen we toch zeker in de huidige regeering wel een voldoende vertrouwen hebben: eenerzijds zal zij zich zeker in geen enkel opzicht laten afbrengen van onze beproefde wegen der zelfstandigheidspolitiek en der neu traliteit in conflicten als deze ande- rerzijds is zij verstandig en voorzichtig genoeg om geen domme dingen te doen, noch onze nationale waardigheid te grabbel te gooien. En wat wij moeten denken? Dat is niemand voor te schrijven. Maar er is toch wel een goede raad te geven. Die met name gericht dient te zijn tot de extremisten, dus gelijkelijks tot de fascisten en de socialisten in den lande. Het is deze: houdt uw hoofd koel, en laat u vooral niet op sleeptoüw ne men door.uw eigen partijpers! Ver geet nimmer, dat uw persorganen, hoe voortreffelijk wellicht ook naar uw smaak geredigeerd, tenslotte zijn en blijven couranten van strijd-organisaties, bladen, welke aandikken en eenzijdig belichten moeten. Tracht u niet boos te maken op die schurken van „fascisten" of „communisten' al naar ge wilt,, of die opstandelingen, rebellen „Marxisten" of rooden, maar tracht, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, ook kennis te nemen van wat de anderen zeggen. Zoo ge tot de tegenstanders der rebellen behoort goed: overweeg dan, dat de communisten en anarchisten ook geen engelen zijn, dat ze kérk en godsdienst velen, ook in Spanje, toch nog heilig bespotten, en erger, dat ook zij symptomen vertoonen die er in eiken revolutietijd Rusland, Frank rijk, Duitschland waar te nemen wa ren, beestachtigheden te hunnen laste te leggen zijn. Maak u zelf niet wijs, dat in Spanje beste brave burgerlieden, de mocraten a la Nederland, tegen allemaal Alva's een heldenstrijd voeren al zijn er natuurlijk ook elementen in dien strijd, waarvoor zeker waardeering past. Behoort ge tot de voorstanders der Nationalisten, wil dan bedenken, dat de arbeiders waartegen de Nationalis- Laten wij den stroom des levens niet losmaken van zijn bron, den boom niet losmaken van zijn wortel! Inner lijk en uiterlijk leven hangen zoo nauw samen. ten strijden, óók vele redenen hebben om verbitterd te zijn, verbitterd op de generaals, de „grootkapitalisten", en op menschen die in dienst der Kerk ook wel zoo een en ander op hun kerfstok zullen hebben. Waar zoo'n felle haat te gen de Kerk tot uiting komt is wel als zeker aan te nemen, dat ook dit niet ge heel zonder reden is! En nu zal men, zoo men niet beschikt over de beschouwende geestesgesteld heid die noodig is om de zaken te be zien gelijk hierboven aanbevolen werd, zeggen: dat is nu weer echt liberaal, geen vleesch en geen visch. Geen rond uit partij kiezen voor de rebellen en ook niet voor de grondwettelijke regeering. Dan zou ons antwoord luiden: tot op zekere hoogte hebt ge daar gelijk in. De wereld bestaat nu eenmaal, en zij kan niet anders bestaan dan, uit menschen met eenzijdig gerichten geest de stuwers, naar het goede en naar het kwade, en uit lieden die meer naar de tweezijdigheid of de veelzijdigheid stre ven. Behoort gij tot de eersten, het is ons wel, maar dit laatste behoeft, zoo lang het nog niet ophan- delen aankomt, toch onzes be dunkens daarom allerminst een tekort koming te zijn. En het is juist een leelijke fout hier: dat men het wil doen voorkomen alsof nu ook in Spanje geen sprake meer is van een derde mogelijkheid, van een breeder inzicht hetwelk de twee uiter sten in zich bevat. Ja, erger nog: men wil ons in Neder land trachten wijs te maken, dat het tertium non datur ook hier reeds niet meer geldt; dat het ook voor Neder land al doodgewoon gaat om de keuze tusschen fascisme of communisme. Welnu: mócht dat ooit zoover komen, dan zullen wij zeker ook onze keus doen, trachtende uit twee kwaden dan de minste te kiezen. Maar het i s nog niet zoover en wij hopen van ganscher harte, dat het nooit zoover zal komen ook. Dat de goede Nederlanders zich voor dien zullen vinden, niet in den strijd t e- g e n het fascisme of het communisme hetwelk ons vooralsnog om het even is maar in den strijd voor een goed vaderland, rechtvaardig en eerlijk be stuurd, bezield met slechts één ge dachte: Nederland te maken tot een land, waar iedere Nederlander, van hoog tot laag, trotsch op zal kunnen wijzen, zeggende: het is mij een eer en een voorrecht, burger van dat land te mogen zijn! HET LEDENTAL DER N.. S. B. Over het ledental der N.S.B. zijn nim mer officieele cijfers aan de pers ver strekt, al heeft men in het eigen orgaan dier beweging wel eens opgaven daar omtrent gevonden, evenals in redevoe ringen van den heer Mussert. „Het Volk" heeft nu, naar het zegt, de beschikking gekregen over een of ficieel maandrapport dat op 1 Februari 1936 uitgebracht zou zijn aan den Alge- meenen Leider. Daaruit zou dan blijken, dat de N.S.B. toen 40.610 leden telde en 4641 voorloopige leden. De leden zijn als volgt verdeeld: Gewest I (Noord-Holland) 7781 Gewest II Noord (Zuid-Holland Noord) 6528 Gewest II Zuid (Zuid-Holland Zuid) 6422 Gewest III (Brabant en Limburg) 3212 Gewest IV (Utrecht) 3092 Gewest V (Gelderland) 3200 Gewest VI (Overijsel) 1641 Gewest VII (Drente) 546 Gewest VIII (Groningen) 1775 Gewest IX (Zeeland) 479 Gewest X (Z.-Holland Noord en 't Gooi) 5455 Gewest XI (Friesland) 479 Van niet-fascistisch standpunt bezien zou men dus mogen zeggen, dat Zee land, Friesland en Drente de beste fi guur slaan, daarna Overijsel en Gronin gen. AANTAL VERKOCHTE ZOMERZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerzegels, welke tot 15 Juli verkrijgbaar waren, de volgende aantal len verkocht: frankeerwaarde verkooppr. aantal 1cent 3 cent 706.210 5 cent 8 cent tienmupi 6 cent 10 cent 1.045.031 12 cent 16 cent 438.831 De opbrengst boven de frankeer waarde welke, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doelein den, bedroeg bruto rond 85.000, het geen vrijwel hetzelfde is als vorige jaar. Men meldt ons uit Bergen op Zoom, dat in een bestuursvergadering van het Centraal Verkoop Kantoor voor Mosse len de heeren mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter van dat bestuur, en Van der Voort, directeur van het C.V.K., erkend hebben geldsbedragen van de Parijsche combinatie aangenomen te hebben. Wel ke gevolgen dit ten aanzien der betrok kenen na zich zal sleepen, is nog niet bekend. Verder vernemen wij, dat te Bergen op Zoom een bespreking heeft plaats gehad tusschen het Zeeuwsche Tweede Kamer lid, den heer Lockefeer met den heer Groen van de Visscherijcentrale en twee personen uit de zgn. „oppositiegroep" der mosselenvisschers. De heer Lockefeer zou in deze bijeen komst hebben doen weten dat, indien niet binnen zeer korten tijd een alge- heele zuivering van den toestand in Zee land bereikt zou zijn, hij deze aangele genheid in de Tweede Kamer in het openbaar aan de orde zou stellen. DE KERMIS, Het is van oudsher traditie, dat de Vrijdagavond ook toen twee weken aan een jaarmarkt werd gehouden, stiller is dan andere dagen en zeker dan den Donderdag en den Zaterdag. Dit was ook gisteren weer duidelijk merkbaar, al heerschte er korten tijd mede dank zij het mooie weer, een gezellige drukte en waren er zaken, die ook nu trokken. Even op verhaal komen. Niettegenstaande deze week het tap- verbod geldt, zag de politie zich gister avond genoodzaakt een man, die in on- gewenschten toestand aan het kermis- houden was, op te bergen, om te ont nuchteren. 800 gestolen bij den penning meester van den Transportar beidersbond. Gisterenavond was de heer M. J. Pol derman, penningmeester van de afdee- ling Middelburg van den Transportar beidersbond, wonende hoek Wagenaar- straat en Balans met zijn vrouw en ken nissen naar den Schouwburg gegaan en de kinderen waren naar de Gouden Poorte gebracht. Toen de echtgenoote van den heer Polderman om ongeveer half twaalf de kinderen naar bed wilde gaan brengen vond zij in de slaapkamer en de woonkamer alles in wanorde. Overal had men den boel van zijn plaats gehaald. Het oudste dochtertje liep schreeuwende terug naar de Gouden Poorte en de heer Polderman spoedde zich met een paar vrienden naar zijn woning. De inbrekers bleken reeds ver dwenen, maar spoedig ontdekte men, dat zij een kistje waarin het geld, onge veer 800, dat heden aan de werkloo- ze leden moest worden uitgekeerd had den geforceerd en leeg gehaald, ook mede nemende 10 die den heer P. zelf toebehoorden. Een kwartje, dat op tafel lag, was zeker te weinig, want dat lieten zij liggen. Om ongeveer half tien is mej. Vos, die boven woont en die eenzelfde uitgang heeft als de familie Polderman door den gang gekomen en heeft zij daar twee Vanaf heden Eerste optreden in Nederland. (Ingez. Med.) Middelburg, 8-VIII-'36. Vrijdag hoog ste luchttemperatuur 22.0 °C (72 °F); laagste 16.6 °C (62 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 19 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laag ste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 769.0 mm te Yarmouth en Scilly; laagste 746.9 mm te Seydisfjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke, later wellicht toene mende wind uit W. richtingen, half tot zwaar bewolkt tot betrokken. Weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. ft ft Zon op: 5 h 33; onder: 20 h 37. Licht op: 21 h 07. Maan op: 22 h 18; onder: 12 h 44. Zondag 9 Aug. Zon op 5 h 34; onder: 20 h 36. Licht op: 21 h 16. Maan op 22 h 49; onder: 14 h 08. L.K.: 9 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater. Za. 8 5,35 17.52 12.00 24.42 Za. 9 6.22 18.41 12.47 Ma. 10 7.17 19.34 1.31 13.43 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Za. 8 7.33 19.50 13.07 Zo. 9 8.16 20.34 1.39 13.57 Ma. 10 9.05 21.19 2.30 14.52 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij personen gezien, die gewoon de ver trekken van de familie P. binnen gin gen. Zij had niet aan onraad gedacht. Wij vernemen nog van een paar klei nere gevallen van inbraak of diefstal, o.a. in den pakhuis aan den Wal en een schuur elders in de stad, terwijl ons ook bekend werd, dat een onbekende een bezoek bracht in een woning aan den Dam en daar een kistje met papieren enz. wegnam. Bakkersfiets te water. De driewielige bakkersfiets van den broodbakker D. W. den H., die op den Oostwal eenige oogenblikken onbeheerd stond, is aan het rijden gegaan en in de vest gereden. De brooden kwamen in het water terecht. De bezorger koos de wijs te partij en stapte dadelijk op zijn rij wiel, toen dit weer op den wal gehe- schen was, en reed weg. Het aan de om standers overlatende over de drijvende brooden te treuren. Even later zagen we iemand met een zak aankomen die de brooden begon op te visschen „voor z'n huisdieren". En ook de watervogels waren spoedig present en deden zich te goed. Verloren belastingmerken. Er worden te Goes vrij veel belasting- merken verloren, hetgeen wel wijst op een groote achteloosheid van de eige naars. Gisteren kwam een dezer achte- loozen aan de politie rapporteeren, dat zijn belastingmerk, dat hij pas gekocht had, reeds gestolen was. De politie zou een onderzoek instellen, maar kort daar op kwam een jongen reeds aangifte doen dat hij een plaatje, dat het bewuste bleek te zijn, gevonden had! Gevonden voorwerpen. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: Rood kinderjasje, J. Bommeljé, B 161a. Ceintuur van mantel, H. P. Sie gers, B 28. Padvindersmes, mr. H. F. Lantsheer, Zeeduin. Blauwe ceintuur van mantel, Gemeenteveldwachter. Parapluie, H. Luitwieler, Berkenbosch.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1