De burgeroorlog GEMENGD NIEUWS. IflIRS- IK WISSELKOERSEN, ENGELAND. Mijnramp eischt 57 dooden. Ji SPANJE. Duitsche bommenwerpers naar Spanje? PORTUGAL ZWEDEN. ZWITSERLAND. BALKAN. ITALIË. VER. STATEN. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 7 Augs. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 89%88% Amsterdam 1934-4% 98%98% 's Gravenhage 1929-4% 100% 'Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93% Zeeuws,. Hyp. B-4% 9090% Cities Service Cy. P. 1958 5 4645% A Amsterd. Bank 123%123. C Rott, Bankver. 118118 A Twentsche Bank 82%83 A Prei, Jurgens A 105%105% 'A Ned. Gist- en Spiritusf. 403% A De Schelde N.B. 30% C Am. Smelt Ref. 51—51% C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy. 19%—19% A Born. Sum. H.M. 154%—156%. A Ned. Wol Mij. 85%—85%. A J. C. Japan Ln. 40%—i A Rotterd. Lloyd 41% A S. M. Nederland 39% A Houth. Alberts 6868. C Union Pac. Rr. 8483%. C Int. Nickel Cy. 30%31. Ned. 1000-4 98%—98%-%. O. Indië 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 19%—19%-%. Engeland 1960-90 4 73—73%. A Koloniale Bnk. 50%51%-%. A N.I. Hbk. 1000 112%—112%. C Ned. H. M. 1000 138—138%. A v. Berkels Pat. 37 C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 115% A Philips Gem. B. afg. 158%159%-%. C Unilever 119118-%. C Am. Car en Foundry 23%23%-24%, C Anaconda Cop. 22%22%-23%. In de steenkolenmijn Carlton .nabij Barnsley heeft zich Woensdagnacht een hevige ontploffing voorgedaan, waar door 58 mijnwerkers die zich in de mijn bevonden van de buitenwereld werden afgesloten. Hoewel men direct alle po gingen in het werk stelde de ongeluk- kigen te redden werd dit bemoeilijkt, doordat er in de mijn brand was uitge broken. Slechts één zwaar gewonde kon boven worden gebracht. Deze eenige geredde bevond zich op bijna een kilo meter afstands van de ontploffing en is niettemin nog met ernstige brandwon den overdekt. Een ingevallen mijngang verspert den weg tot de slachtoffers. Uit de naburige mijnen zijn reddingsploegen in de mijn afgedaald. Er zijn honderden vrijwilli gers om te helpen. Deze reddingsploe gen hebben tot nu toe 21 lijken naar boven kunnen brengen. In den loop van gisteravond heeft men practisch alle hoop laten varen nog een der 36 vermisten levend aan te tref fen. Wanneer zij niet tengevolge van de ontploffing gedood zijn, moeten zij toch hoogstwaarschijnlijk het leven hebben verloren door de verstikkende gassen, die na de explosie de mijngangen vul den. In totaal zullen dus 57 dooden be treurd moeten worden. Honderden vrouwen, kinderen, bloed verwanten en vrienden der slachtoffers, die geduldig op berichten oink"ent de vermisten gewacht hebben, vrijws1 steeds in een neerstroomenden regen, zijn nu doordat huiswaarts gekeerd. Het was niet noodig vrijwilligers op te roe pen voor het bergingswerk, aangezien arbeiders uit de mijn en mijnwerkers uit de naburige mijnen zich in grooten ge tale hebben aangemeld voor het in het werk stellen van pogingen om hun ka meraden te redden. De opstandelingen zijn er in ge slaagd, troepen uit Spaansch Marokko naar Spanje te ver voeren. Naar uit het hoofdkwartier der op standelingen te Tetoean wordt gemeld, is het gisteren en gisternacht gelukt in totaal 4000 man Marokkaansche troe pen over de straat van Gibraltar te zetten. Oorlogsschepen probeerden het transport te verhinderen, doch werden door vliegtuigen van de opstandelingen bestookt. Het moet een heet gevecht zijn geweest. Tenslotte werden de oor logsbodems gedwongen het veld te rui men. Een der schepen zou tot zinken zijn gebracht. Regeering meldt opnieuw suc cessen. Naar van het Aragoneesche front wordt vernomen, hebben de regeerings- troepen gisteren den geheelen dag den vijand rond Huesca bestookt, en ver schillende in de omgeving der stad ge legen dorpen bezet, o.a. in den noorde- Jijken sector, tengevolge jvaarvan alle verbindingen met Huesca verbroken zijn. lot deze dorpen behoort o.a. Santa Eulalia, een strategisch punt gelegen op 800 meter hoogte, dat Huesca be heerscht en op 12 km dezer stad is ge legen. De roode troepen hebben voorts den berg San Julian bezet, waar zich de bronnen voor de watervoorziening van Huesca bevinden. De luchtmacht werk te met de troepen samen en bombar deerde de transportauto's der rebellen. Uit Bayonne wordt gemeld, dat gister morgen een opstandige colonne die voor zien was van een belangrijke hoeveel heid oorlogsmateriaal en onder bevel stond van luitenant kolonel Suarez, voor nemens was op te rukken naar Oviedo, teneinde opstandelingentroepen aldaar, wier positie zeer critiek is, te hulp te komen. De regeeringstroepen vielen ech ter de colonne aan en wisten haar ern stige verliezen toe te brengen en op de vlucht te slaan. De toestand der rebel len in Asturië zou critiek zijn. Zij zijn in de wijken van Oviedo omsingeld. Berichten van de opstande lingen. Een speciale correspondent van het Italiaansche blad „Tribuna" in Spaansch gende communiqué gepubliceerd: Een sterke, uit Vittoria vertrokken, C Bethlehem St. 3232%-%. C Kennec Copper 25%25%-26%. C Un. States Leather 3%3%. C U. States St. C. 39—39%-40%'. A Kon. Petr. Mpij. 279%—279%-80. C Contin. Oil Cy. 18% e.d.18%-%, C Philips Petr. Comp. 2727. G Shell Union O.C. 11%ill%-%. C Tide W,ater Ass. Oil 10%10%-%. A Ned. Scheepv. U. 49%50%-%. A H.V. Almsterdam 278%'284-87. A Java Cult. Mij, 127126. A N.I. Suiker U. 103102% A Deli Batavia 189%190% C Deli Mij. 1000 245%—243%-47 A Senembah 226%231%-28% C Baltimore Ohio 12%13 C Southern Pac. Cy. 2323%-% A Southern Rlw. 11%12%-% A Amst. Rubb. C. 142%—144%-45% A Deli-Bat. Rubb. 73%75% A Hessa Rubber 101102%-03% 'A Serbadjadi S.R. 66%67% colonne, bestaande uit infanterie en bergartillerie, heeft een sterke concen tratie rooden in de nabijheid van Ordu- na uiteengedreven, waarbij de vijand deze stad moest ontruimen en vrij zwa re verliezen leed. Wij hebben talrijke gevangenen gemaakt. Met de bezetting van Orduna, Villa Real en Avala hebben wij de verbindingen tusschen Vittoria en Bilbao afgesneden. De geschokte vijand trok zich op Amürrio terug. De Parijsche correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat men gister avond in Fransche kabinetskringen be richt heeft ontvangen, dat het Duitsche stoomschip „Usambara" op het oogen- blik op weg is naar Spanje met een la ding van 28 bommenwerpers aan boord. Het schip is 31 Juli van Hamburg ver trokken. Piloten en werktuigkundigen vergezellen de vliegtuigen. Deze onthul ling heeft groote beroering gewekt en is aanleiding geweest tot informeele be- sprekinen tusschen Fransche ministers en linksche politici. In de „News Chronicle" schrijft Ver non Bartlett, dat men in hoogst verant woordelijke kringen gelooft, dat de Duitsche oorlogsschepen bij hun laatste bezoek aan Spaansch Marokko munitie hebben gelost. Bartlett voegt hieraan toe, dat ifien te Parijs en Londen ge looft, dat de toestand nog veel ernstiger zou kunnen worden, tenzij de verplich ting om niet in Spanje te intervenieeren algemeen en zonder verwijl wordt aan vaard. Vier Duitschers doodgeschoten De buitenlandsche afdeeling van de N.S.D.A.P, verneemt, dat op 24 Juli vier Duitschers door de roode militie zijn doodgeschoten. Zij trachtten in een auto van Barcelona uit de Fransche grens te bereiken, doch zij werden in de voor stad van Barcelona, San Martin, door communisten aangehouden en na een kort verhoor door een zoogenaamde marxistische revolutierechtbank te rechtgesteld, hoewel zij in het bezit wa ren van geldige papieren. Volgens een telegram van het Duit sche consulaat-generaal t)e Barcelona heeft consul-generaal Koecher Woens dag in verband met het th,ans bekend geworden dooden van vier Duitschers bij de Catalaansche regeering een zeer scherp protest ingediend, waarbij hij T instellen van een onmiddellijk onder zoek eischte. Naar een verdrag van met-in menging De Fransche regeering heeft thans van Engeland, Duitschland, Italië, Sov jet-Rusland, België en Tsjecho-Slowa- kije bericht ontvangen, dat men in prin cipe instemt met het denkbeeld van non-interventie in Spanje. Men wacht thans nog op het antwoord van Portu gal. In Fransche diplomatieke kringen, wordt h,ard gewerkt aan de opstelling van een tekst, volgens welke de over eenkomst zal worden gesloten. Hierbij zullen alle levering van wapens, muni tie, oorlogsmaterieel of luchtvaart-ma terieel ,aan Spanje, Spaansch Marokko en ander gebied onder Spaansche sou- vereiniteit worden verboden. Een interview met generaal Franco. Een speiiale rorrespondent van het Italiaansrhe blad „Tribuna" in Spaansrh Marokko heeft een onderhoud gehad met generaal Franco, die o.m. verklaar de, dat de nationalisten, behalve op de schepen, die zich bij de beweging hebben aangesloten, kunnen rekenen op een machtig eskader linieschepen, die op de reede van Ferrol liggen en die omvatten het pantserschip Espana, vier kruisers en twee hulpschepen. De nationalistische strijdkrachten hebben echter gebrek aan torpedobooten, torpedojagers en onder zeeërs, hetgeen de oorzaak is, dat hpt te Ferrol samengetrokken eskader nog geen slag heeft geleverd met de aan Ma' drid trouw gebleven vloot. De luchtstrijdkrachten der opstande lingen daarentegen zijn machtig en ac tief. De organisatie der luchttransporten heeft in staat gesteld uit Marokko be langrijke troepencontingenten, gewapenc en uitgerust, naar Spanje te vervoeren, Op sommige dagen is men er in geslaagc tot 800 man te vervoeren. Overigens be waken de rebellenvliegtuigen de regee- ringsvloot en vallen die aan, terwijl zij de stellingen der tegenstanders bombar deeren. Generaal Franco gaf den inter viewer de verzekering voldaan te zijn over den loop der militaire operaties in alle sectoren. Aan het einde van het onderhoud gaf Franco uiting aan zijn levendige sympa thie voor Italië, Mussolini en het fascis me, waaraan hij toevoegde, dat het op bouwwerk, dat het fascistisch regime tot stand heeft gebracht voor de hervorming van Italië, tot een groote natie waard is als voorbeeld te worden gesteld. De Engelsche regeering spoort Engel- schen aan Spanje te verlaten. Op ver zoek van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de B.B.C. gisteravond een oproep uitgezonden voor de nog in Spanje aanwezige Engel- schen, waarin zij worden uitgenoodigd zich in verbinding te stellen met het naastbijgelegen consulaat en aldaar me- dedeeling te doen, of zij gezond en wel zijn en in staat Spanje te verlaten. In verband met de onzekere toestanden in dat land wordt hun ten sterkste aange raden gebruik te maken van de thans ge boden gelegenheid 't land te verlaten, daar de faciliteiten niet voortdurend ter beschikking gehouden kunnen worden. Levert Vickers-Armstrong munitie? Het Italiaansche agentschap Stefani deelt mede, van geloofwaardige zijde te hebben vernomen, dat de Spaansche ambassadeur te Londen namens de Spaansche regeering bij de Engelsche wapenfabriek Vickers-Armstrong 2000 projectielen voor de luchtdoelartillerie van den kruiser „Cervantes", 3000 pro jectielen voor den torpedojager „Ante- quera", 5000 projectielen voor den tor pedojager „Charruca" en 2000 projectie len voor den kruiser „Cervantes" heeft besteld. De koopvoorwaarden zijn con tante betaling en vervoer op Britsche schepen. Nog plunderingen te Barce lona. Naar de „Paris Midi" uit Barcelona bericht, is het normale leven in de stad nog niet hersteld. De plunderingen du ren nog voort en de burgers, welke van wapenen zijn voorzien, gebruiken deze niet zelden voor particuliere rooftoch ten. Heldendood van nationalis tische soldaten. De speciale berichtgever van het „Journal" te Burgos schildert den held haftigen dood, welken 40 nationalisten en een officier te Albacete zouden heb ben gevonden. Toen zij hadden ingezien, dat zij zich onmogelijk verder konden verdedigen, hadden zij zich in twee rijen tegenover elkaar opgesteld en elkaar wederkeerig in het geweer op de borst gezet. Op het bevel van den officier had- deh zij elkaar wederkeerig doodgescho ten, terwijl de officier zelfmoord pleegde door een revolverschot in de hartstreek. Toen de linksche troepen de kazerne binnenkwamen, vonden zij 41 lijken. Bloedige ongeregeldheden op Madei ra. Een verhooging van de boter- en melkprijzen op Madeira heeft aanleiding gegeven tot relletjes waarbij de politie met de wapens tusschenbeide moest ko men, met het gevolg dat verscheiden personen gedood of gewond zijn. Onmiddellijk zijn uit Lissabon twee oorlogsschepen naar Funchal vertrok ken met vliegtuigen, infanterie en mi- trailleurafdeelingen aan boord. Inbraak bij Trotzki. Even voor middernacht verschenen gisteren in een auto eenige personen voor de woning van Trotzki nabij Heonefoss en niette genstaande de protesten van een jong meisje, dat alleen thuis was, drongen zij de woning binnen. Zij doorzochten het bureau, doch namen de vlucht toen het meisje de politie opbelde. Deze achter volgde de indringers en wist hen te grij pen. Een onderzoek van de auto lever de niets op. Men vermoedt, dat de in dringers deel uitmaakten van een fas cistische organisatie. In de Alpen verongelukt, Ten Zui den van Zinal in het kanton Wallis zijn tijdens een klimtocht een Engelschman en een Zwitsersche drager tengevolge van het instorten v,an een sneeuwbrug 1000 m omlaag gevallen en om 't leven gekomen. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Réismarken Bankpapier Heden. Gister. 7.39% 7.39% 59.23% 59.23% 9.70% 9.70% 24.81% 24.81% 48.01 48.04 33.05 33.05 38.15 38.15 37.17% 37.17% 1.47% 1.47% 6,09 6,10 1% 1% 1710— 32% 31% 15% 15% 14% 14% 41% 41% 37 37% DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft de nieuwe dictatuur van Metaxas de politieke kringen verrast. Men k,an nog niet voorzien, welke houding de partij en zullen aannemen. Minister-president Hetaxas zou voor het afkondigen van de dictatuur, een overeenkomst hebben gesloten met de militaire leiders, wien hij heeft beloofd, dat geen wijziging zou worden gebracht in het huidige officiers corps. Alle communistische Kamerleden zijn gearresteerd, behalve de leider van de partij, Sklavenasa, die in Zwit serland vertoeft. Ook anderen, die met de communisten samengingen zijn gear resteerd, zooals het liberale Kamerlid £azos en professor Valos, De algemeene staking verloopt kalm, dank zij de maat regelen v,an de regeering. Alle verbin dingen met het buitenland zijn verbro- cen. Naar verluidt heeft de vroegere minister van oorlog, Papagos, thans chef van den generalen staf een belang rijke rol gespeeld in dezen staatsgreep. Het leger bevindt zich nog steeds in alarmtoestand. Gedurende den nacht patrouilleeren cavalerie en gendarmen door de straten, de openbare gebouwen en strategische punten zijn door mili tairen bezet. Blijjde gebeurtenis aan het Italiaan sche hof verwacht. Naar vernomen wordt, zou prinses Maria van Piemont, de dochter van wijlen koning Albert van België, in het begin van het volgend aar een blijde gebeurtenis verwachten. De prinses heeft haar gemaal niet naar Berlijn vergezeld en verblijft met haar dochtertje, prinses Mari,a Pia, op het iasteel Val Aosta, hetgeen dit bericht schijnt te bevestigen. PASSAGIERSVLIEGTUIG NEER GESTORT. Acht doodén In de nabijheid van het vliegveld van St. Louis is eenige oogenblikken na het vertrek een tweemotorig passagiers vliegtuig van de lijn St. LouisChicago door onbekende oorzaak van 300 meter boogte omlaag gestort. Het toestel ging in vlammen op, de 8 inzittenden kwamen allen om het leven. De lijken zijn onher kenbaar verkoold. Beursthermometer van Vrijdag. H.V.A. I— Markt Philips Schepen - Unilever KoninkL Tabak Rubber Amerika ObLMarkt- Industrie Olie - gedeponeerd. RUMOER TE SLIEDRECHT. Gistermiddag te vijf uur is het in Slie- drecht weer zeer rumoerig toegegaan. Op dit uur werd het resultaat verwacht van de besprekingen omtrent de steun regeling. Aan het bureau der gemeente lijke arbeidsbeurs was echter een ken nisgeving gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat B. en W. Vrijdag een conferentie in Den Haag zullen hebben. De honderden, die te vijf uur bij het ge meentehuis waren verzameld, werden door de politie en de marechaussee uit elkaar gedreven, waarbij verschillende klappen zijn gevallen. Eenige personen zijn in arrest gesteld. EEN CLANDESTIENE ZENDAMA TEUR BETRAPT. Dezer dagen is door den rijksradio-controledienst tegen een bewoner van de Jacob van Lennep- kade te Amsterdam proces-verbaa opgemaakt wegens het gebruik van een clandestiene zendinrichting, werkende in den 5 m band. HET HAAGSCHE ZEDENSCHAN- DAAL. Hedenochtend is C, van der Z., de laatste verdachte in verband met de Haagsche zedenzaak, die nog gede tineerd was, door de raadkamer der Haagsche rechtbank, na een pleidooi van mr. Huygens, verdachte's raadsman, in vrijheid gesteld. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG DOOR TREIN GEGREPEN. Chauffeur gedood. Hedenmorgen omstreeks half zeven is op den onbewaakten overweg in den Leyenschenweg onder B i 1 t h o v e n een melkauto, van de N.V. Utrechtsche melkinrichting, door den sneltrein UtrechtAmersfoort gegrepen. De auto werd ongeveer 200 m medegesleurd. De ch,auffeur, de 29-jarige W. de Bruin werd uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De auto is totaal vernield, ARRESTANT ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. Gisterochtend is in het paleis van justitie te 's Gravenhage een arrestant die voor den officier van justitie was geleid, aan zijn bewaking ontsnapt. Hij slaagde erin het gebouw uit te rennen en sprong in het water aan de Princessegr,acht. Weder op het droge komende, kon hij door eenige toegesnelde rijksveldwach ters gegrepen worden ONFORTUINLIJKE PASSAGIER. Na avontuur in Spanje naaf Amsterdam teruggekeerd en. door de politie aangehouden. Met het mailschip „Johan van Olden- jarnevelt" is gisteren te Amsterdam 'n 25-jarige Utrechtenaar aangekomen, wien door bemiddeling van den Neder- andschen consul te Gibraltar een derde dasseovertocht was verleend. De man was eenigen tijd geleden naar Spanje gegaan om daar werk te zoeken. Hij zwierf door het land tot het uitbreken van den opstand zijn kansen om werk te vinden nihil raakten. In een der ha vensteden geraakte hij in een straatge vecht, waarbij hij een klap van een ge weer opliep. De gewonde slaagde er in, aan boord van een Engelsche boot te ko men, waarmede hij naar Gibraltar ging, waar hem van Nederlandsche zijde hulp en geneeskundige verzorging werd ge geven. Na aankomst te Amsterdam werd lij, omdat hij geen middelen van bestaan ïad, naar het bureau Kattenburg ge- iracht en daar bleek dat de man in hei 'olitieblad gesignaleerd stond, omdat hij van de Utrechtsche rechtbank een von nis wegens heling te goed had, Hij is in dit verband vastgehouden en vanmorgen voor den officier geleid. BRUINVISSCHEN AAN DE KUST. Vermoedelijk tengevolge van 't storm achtige weer van deze week, zwemmen veel bruinvisschen dicht onder onze kust. r is reeds in den loop van de week een iruinvisch aangespoeld en gisterochtend heeft de motorschokker U.K. 222 op den Scheveningschen vischafslag een exem plaar van ruim 70 pond aangebracht. EEN WINDHOOS. Over de buurtschap Stegeren nabij het dorp Dedemsvaart is gisternamiddag een krachtige windhoos getrokken, die heel wat schade heeft aangericht. Gaande van West naar Oost, heeft deze hoos al wat zij op haar weg ontmoette vernield. Boo- men werden ontworteld of van hun kruin ontdaan. Het op het land staande koren werd ontworteld en de lucht in geslin gerd. Ook hooibergen, daken, kippen hokken en schuren moesten het ontgel den. Onderdeelen er van werden afge rukt en honderden meters verder in het land neergesmakt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, doch de scha de, welke werd aangericht, is aanzienlijk, Ede: 2 dooden, 2 zwaar ge wonden. Hedenmorgen te omstreeks half tien is nabij de Ginkel, op ongeveer 3 km van Ede, tusschen Ede en Arnhem een auto waarin vier personen uit Rotter dam, twee dames en twee heeren ge zeten waren, met een vaart van onge veer 80 a 90 km op den natten beton weg, bij het passeeren van een andere auto geslipt en tegen een der langs den weg staande boomen geslagen. De gevolgen waren ontzettend. De auto bleek geheel vernield te zijn. De inzittende ongeveer de 50-jarige mevr. Wildeboer was op slag gedood, terwijl haar 18-jarige dochter mej. Wildeboer na eenige oogenblikken de geest gaf. De beide heeren, de 18-jarige Van de Kraan die den wagen had bestuurd en de on geveer 50-jarige heer Wildeboer uit Rotterdam waren beiden ernstig ge wond en zijn naar een ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Gebleken is, dat de familie Wilde boer de auto gehuurd had van een auto verhuurinrichting te Amersfoort. Zij was gelogeerd te Amersfoort en maakte een uitstapje in de omgeving. i Notaris IJ. Jonkers heeft in de herberg van den heer J. Poley te Wol- phaartsdijk, ten verzoeke van den heer J. A. Dingemanse te W olphaarts- d ij k publiek verkocht een woonhuis, schuurtje, tuin en erf aan den Bijsterweg ald,aar, groot 6 a 50 ca voor f 1460. Kooper A, Geene, grondwerker te Wolphaartsdijk.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2