GOESCHE COURANT GIET! KELLER W.9d€ De burgeroorlog GUANO HOTEL BRITANNIA) ZEELAND, BUITENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 182. TWEE BLADEN. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. PI6I3 MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. 2UID-BEVELAHD. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De toestand in Abessynië. ENGELAND. SPANJE. de wereldberoemde chansonnière treedt Zaterdagavond a. s. op in 1 VLISSINGEN. OOSTENRIJK ZWEDEN. VER. STATEN, 1 ^rcvmciatc MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. „Bti contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7, regels 2.10, elke r. n. 30 ct Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Rijdt rechts op de Markt, Wij meenen goed te doen nog' eens te herhalen, dat men gedurende de kermis op de Markt steeds rechts moet rijden, behalve op het deel Noordstraat-Lange- delft. Herhaaldelijk doen speciaal wiel rijders het nog anders en hedenmorgen kregen zij al een heel slecht voorbeeld van een rijksveldwachter, die op het deel Langedelft-Gortstraat tegen den draad in fietste Aanhoudingen. Politie heeft W. A. M. aangehouden, die in het politieblad gesignaleerd stond, omdat hij nog boete had te betalen. Hij heeft dit gedaan, en is toen weder op vrije voeten gesteld. Nog is aangehouden N,een jongen, die uit het Rijksopvoedingsgesticht, te Amersfoort is ontvlucht en daar heen zal worden teruggebracht. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1936 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege ven en zijn aldaar nadere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te beko men: Twee rijwielbelastingmerken 1935- 1936, een badpak en doek, een ledige kist, twee handschoenen, een pop, een gummi spons, een nikkel horloge, een R. K. kerkboekje, een rozenkrans, twee vulpenhouders, twee ventieldopjes, twee riempjes, drie portemonnaie's met en zonder inhoud, een rijwielvlaggetje, twee boodschaptasschen, een film, drie knipmesjes, twee armbanden, een paar bretels, een paar handschoenen, een hond, een pet, twee doosjes pillen, een bril in een brillendoos, een klos garen met een vingerhoed, een zak met twee poesjes, een jasje, een ijzeren blok van een snij-ijzer, een muts, een dop van een wiel, een damesnijwiel, een schoentje, een bril in etui, een rijks daalder, een plankje met touw, twee ceintuurs, een schaartje, een regenjas of mantel, een knipmes en een brood mesje, een plankje met lint, een gouden manchetknoop, een pakje inhoudende rijwiel-onderdeelen, twee heerenrijwie len, een claxon en een voertuig, Bij de arbeidsbeurs stonden 708 werkzoekenden ingeschreven tegen ver leden week 709. Bij de werkverschaffing werken 64 personen. Bij gunstig weder geeft St. Caecilia morgenavond een concert op den Boule vard. KAPELLE. Dezer dagen zijn niet min der dan drie auto's in de sloot terecht gekomen langs den Cliwerveweg tus- schen Kapelle en Wemeldinge. Het is een mooie verharde weg, maar smal. Een der auto's reed in, maar ook weer uit de sloot. Het ongeluk wilde dat hij daarna echter in het water aan den anderen kant terecht kwam. Toen sloeg het vehikel over den kop en was de pret uit. De inzittende kropen te voorschijn, zonder eenig letsel bekomen te hebben. T ANDE. Toen de 87-jarige A. 1Maandagnamiddag een heg' wou sche ren en voordat doel bovenop een kistje was gaan staan, had hij het ongeluk van het kistje af te tuimelen en zijn arm te breken Dokter Folmer uit Driewegen heeft den ouden man verbonden. WEMELDINGE. De heer H„ C. P, van der Werff geboortig van hier is benoemd tot inspecteur van politie te Apeldoorn met ingang van 15 Augustus. ^et muz'ekgezelschap 'jWilhelmina van Kolijnsplaat bracht Maandagavond een serenade bij haar directeur, den heer J. C. M,aas, die de zen dag zijn 25-jarige echtvereeniging vierde. Het concert stond onder leiding van den heer Flipse van Wissenkerke. De V oorz. van het gezelschap, de heer 1. de Looff, feliciteerde het echt- PjS!' e" familie, en bood namen: «iWilhcinijnéi een mooie schilderij a.an, De heer M,aas dankte namens zijn vrouw en zijn zoon voor de hulde. Spr. bracht ook dank aan den heer Flipse, den di recteur van „Alpollo" van Wissenkerke, voor zijn leiding. Spr. roemde de goede onderlinge verstandhouding die er tus- schen de vereenigingen op Noord Be veland heerscht. Spr. noodigde het ge zelschap daarna naar binnen. Toen het gezelschap weer buiten ge komen was, gaf het nog eenige vroo- lijke marschen ten beste, waarna nog een rondgang door het dorp volgde waarmee de jeugd natuurlijk zeer in haar schik was. OOSTBURG. Gemeld wordt, dat de minister van Onderwijs morgen, Woens dag een bezoek zal brengen aan deze gemeente, in verband met het al of niet voortbestaan der Rijkskweekschool, (De Z SLUIS. Terwijl een viertal vreemde lingen in den winkel van den fietsenma ker H. aan het onderhandelen was over den aankoop van een klok, schijnt een persoon, die ook bij dit groepje behoor de een horloge weggekaapt te hebben, althans toen de vreemdelingen waren vertrokken, miste de fietsenhandelaar zoo'n uurwerk. De verdenking viel op hen, omdat niemand anders zich vol gens de verklaring van de dochter in den winkel bevond. H. gaf het geval on middellijk bij de politie aan, die direct een onderzoek instelde, evenwel met nihil resultaat. Wat er volgens een Egypti sche lezing te Addis Abeba heeft plaats gegrepen. Te Rome wordt nadrukkelijk tegenge sproken, dat er dezer dagen te Addis Abeba en Dessié verschrikkelijk ge vochten zou zijn, waarbij ook aan Ita- liaansche zijde veel dooden vielen. Ver moedelijk verkeert deze tegenspraak niet heelemaal in overeenstemming met de feiten. Wel mag men aannemen, dat het bericht, dat Dessié door de Abes- sijnen werd heroverd uit de lucht gegre pen werd, doch het lijkt buiten kijf, dat de Italianen het hard te verantwoorden hebben gehad. Uit Port Said in Egypte wordt om trent een en ander nog het volgende g'emeld: Volgens geloofwaardige berichten zijn de laatste dagen ware veldslagen gele verd nabij Addis Abeba, dat langen tijd omsingeld is geweest. Men weet op het oogenblik niet of de omgeving van de Abessijnschen hoofdstad weer volkomen vrijgemaakt ia. De Italiaansche autori teiten verklaren echter den toestand meester te zijn. In de omstreken van den weg Dessié-Addis Abeba nabij de hoofd stad, hebben sterke afdeelingen niet onderworpenen, onder bevel van Ded- jaz Aberra Italiaansche afdeelingen aan gevallen. Ze zijn teruggeslagen en heb ben volg'ens Italiaansche kringen een duizendtal dooden op het terrein achter gelaten. Aan den anderen kant verluidt, dat in de afgeloopen week 60 vracht wagens door de Abessijnen zijn ver nield, terwijl 200 doebats werden ge dood. De troepen van Modjo hebben 'n aanval van 2000 niet onderworpenen tegengehouden, die op de spoorlijn af trokken. Het spoorwegverkeer is normaal ge bleven. Uit Addis Abeba wordt ver nomen, dat het hevige offensief vooraf gegaan werd door een langzaam binnen dringen van niet-onderworpenen in ze kere voorsteden en ontketend werd ter gelegenheid van den feestdag van St. George, den schutsheilige der Abes sijnsche krijgslieden. De Abessijnsche bisschop Petros, die schuldigd werd van medeplichtigheid met de aanvallers is midden op straat doodgeschoten na een summier proces. Deze gebeurtenis heeft naar het schijnt de opwinding buitengewoon vergroot Op bevel van de Italiaansche autoritei ten moet de bevolking in huis blijven teneinde mogelijke botsingen met de rebellen te voorkomen. De winkels zijn gesloten. De hoofdstad verkeert in staat van oorlog en Italiaansche patrouilles doorkruisen voortdurend de straten. Ad dis Abeba werd op drie punten aange vallen door duizenden niet-bnderwor- penen. De slag duurde ruim 36 uur en Op ieder mensch rust de verplichting het leven, dat hem is geschonken, te aanvaarden en naar zijn beste kun nen te vervullen. fad plaats op 28 en 29 Juli. Het geweer en kanon vuur duurde zelfs nog voort, nadat de niet onderworpenen reeds wa ren afgeslagen. De stad bleef omsingeld. Het geheele garnizoen had zijn gevechts- posten ingenomen. Bombardements vliegtuigen uit Diredaoua kwamen de actie der te Addis Abeba gestationneer- de verkenningstoestellen versterken. Een der driemotorige bombardements toestellen werd door de opstandelingen neergehaald. Het offensief der niet on derworpenen werd afgeslagen, maar te Port Saïd vreest men, dat de toestand te Addis Abeba netelig blijft. HAILé SELASSIE GAAT KUREN- De keizer van Abessynië vertrekt Donderdag uit Worthing' naar de Engel sche zuidkust. Hij zal zich naar Bath Somerset begeven, waar hij een kuur van drie maanden zal doormaken. Zijn jongste zoon en een van zijn generaals zullen hem vergezellen. Overwinninkje der regeerings- troepen op het Guadarrama- front. Er is vandaag niet veel nieuws uit Spanje. Volgens geruchten zouden de partijen zich voorbereiden op een be- slissenden slag, zoodat men te doen kan hebben met de befaamde stilte, die een storm vooral pleegt te gaan. Het voornaamste nieuws meldt een Havas- correspondent uit Madrid: Volgens hem hebben de opstandelingen gisteren om streeks het midden van den dag een wanhopigen uitval gedaan op het Gua- darrama-front, ten N. van de hoofd stad. De regeeringstroepen konden hen echter op den linkervleugel gemakke lijk tot staan brengen, waarbij hun aan zienlijke verliezen werden toegebracht. De opstandelingen werden genoodzaakt, overhaast de vlucht te nemen, waarvan de soldaten die tegen den opstand ge kant waren, gebruik maakten om naar de regeeringstroepen over te loopen. In den loop van den nacht hebben de regeeringstroepen de veroverde stellin gen versterkt, hetgeen mogelijk was, doordat voortdurend nieuwe troepen aankomen. De indruk schijnt zich te be vestigen, dat een beslissende strijd in deze buurt het midden dezer week zal aanvangen. Bombardementen uit de lucht. Uit berichten van een correspondent van het D.N.B.. te Lissabon blijkt, dat de regeeringstroepen de laatste dagen een sterker gebruik maken van het luchtwapen. Het aantal bommen, dat geworpen wordt is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. De leider der Catalaansche lucht vaart, Sandino, heeft medegedeeld, dat zijn eskaders opnieuw Saragossa heb ben gebombardeerd, alsmede alle stel lingen der rebellen aan het front van Anagon. Daar de opstandelingen zich in tal van openbare gebouwen hadden ge nesteld, moest de Catalaansche lucht vaart deze bombardeeren, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. De republikeinsche troepen verster ken hun stellingen rondom Sara gossa. Groepen opstandelinge cava lerie, afkomstig uit Saragossa, die een insluitende beweging trachtten uit te voeren, werden door de regee- ringsstrijdkrachten teruggeslagen en door de luchtvaart uiteengejaagd. Ver der wordt in dezelfde mededeeling nog verklaard, dat een groot aantal opstan delingen zich hebben overgegeven, die allen in zeer slechten physieken toe stand verkeerden. Bisschop gearresteerd. De regeering deelde gisteravond' per radio mede, dat de bisschop van Jaen is gearresteerd, tezamen met zijn fami lie, op het oogenblik dat zij wilden vluchten. De roode militie, welke den bisschop arresteerde, heeft hem opge sloten in de kathedraal welke is omge vormd in een gevangenis. De zuster van den bisschop, die eveneens werd gear 1 Reserveert nu reeds Uw plaats. M (Ingez. Med.) resteerd, trachtte een millioen peseta aan bankbiljetten en effecten mee te ne men. Bij huiszoeking in het paleis van den bisschop zijn acht millioen peseta en vele juweelen in beslag genomen. Deze zijn gedeponeerd bij het bijkantoor van de Spaansche Bank. Verder is de fascistische afgevaardig de dr. Albinana gearresteerd. Het schijnt dat hij deel uit zou moeten ma ken van de regeering, welke de opstan delingen hebben gevormd. 120.000 arbeiders te Moskou betoogen ten gunste van Span je. Gisteren was het te Moskou, voor zoover men zich kan herinneren, de warmste dag der laatste jaren. Ondanks de warmte hebben 120.000 leden der vakvereenigingen op het Roode Plein een protestbetooging gehouden tegen inmenging in den Spaanschen burger oorlog en hun afkeuring uitgesproken over de Italiaansche en Duitsche fascis ten. De leden der vakvereenigingen te Moskou en in de provincie worden op gewekt Vi tot 1 van hun maand-in- komen af te staan voor de verdediging der Spaansche democratie. De vakvereenigingsleiders hebben den voorbijmarsch der arbeiders gade geslagen van het mausoleum van Lenin af. Officieren van Duitsche oor logsschepen bezoeken generaal Franco. De officieren van de Duitsche oor logsschepen, de kruiser „Deutschland' en de torpedojager ,,Luch", die gisteren te Ceuta (Spaansch Marokka) zijn aan gekomen, hebben een bezoek gebracht aan generaal Franco in het paleis van den hoogen commissaris. Dit bericht heeft een groot enthousi asme verwekt in de militaire kringen in de Spaansche zone, doch in internati onale kringen te Tanger toont men zich uiterst gereserveerd. Spaansche troonpretendent wilde aan den burgeroorlog deelnemen. Op weg van Burgos naar het front werd Zondagavond een auto met twee vrijwilligers door een wachtpost der op standelingen aangehouden. De eene vrijwilliger verklaarde desgevraagd Juan Lopez te heeten, en een Spanjaard te zijn, die uit het buitenland kwam, om aan den strijd voor zijn vaderland deel te nemen. Een toevallig aankomend of ficier herkende in den zich noemenden Juan Lopez den derden zoon van den ex-koning van Spanje, die door afstand van den oudsten zoon troonpretendent is geworden. Op bevel van den opper bevelhebber der nationalistische troe pen is de prins met dank voor zijn of fervaardigheid direct naar de Fransche grens teruggebracht. De reden voor dezen maatregel is ge legen in de bezorgdheid om de kwestie der staatshervorming reeds thans in den strijd, die gevoerd wordt, te mengen. HULP AAN NEDERLANDERS IN SPANJE. K.N.S.M. blijft paraat. Het stoomschip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is gisteravond van Barcelona naar Marseille vertrokken. In het bij de reederij ontvangen bericht van dit vertrek wordt geen melding ge maakt van het aantal passagiers, dat zich aan boord bevindt. Middelburg, 4-VIII-'36. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 19.0 °C (66 l°F); laagste 15.1 °C (59 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 17.1 C. 0,2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 7681 mm te Valentia; laagste 739.6 mm te Sten- sele. Verwachting tot morgenavond; Matige, aanvankelijk tijdelijk nog krachtige N.W. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig ol geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 26; onder: 20 h 45 Licht op: 21 h 15. Maan op: 20 h 58; onder: 7 h 07. L.K. 9 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 4 2.54 15.06 9.19 21.51 Wo. 5 3.34 15.42 9.55 22.31 Do. 6 4.11 16.23 10.34 23.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 4 4.48 17.10 10.24 22.45 Wo. 5 5.32 17.48 10.59 23.23 Do. 6 6.11 18.29 11.38 24.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) De „Venus" van dezelfde maatschap pij is gisteravond van Genua naar Bar celona vertrokken, waar het schip ter beschikking zal zijn van den Nederland- schen consul. Voorts wordt aangenomen, dat de ,,Juno" Ibiza heeft bereikt om daar Ne derlanders en buitenlanders, di'e het eiland willen verlaten, aan boord te ne men. Elke telegrafische gemeenschap met het eiland is verbroken, verzonden telegrammen komen als onbestelbaar bij den afzender terug. Het stoomschip Perseus" van de K. N.S.M. is in den gewonen lijndienst van Santander naar Bilbao vertrokken. DE NAT. SOC. INCIDENTEN TIJDENS DE OLYMPISCHEN FAKKELLOOP De Duitscher Manfred Riedinger, die zich onder de betoogers bevond tijdens de incidenten op 29 Juli ter gelegenheid van den Olympischen fakkelloop, is veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf en z,al daarna over de grens worden gezet. Kinderverlamming, In Zuid-Zwe den is een epidemie van kinderverlam ming uitgebroken. De autoriteiten heb ben uitgebreide maatregelen genomen ter bestrijding van de ziekte, die reeds talrijke dooden heeft geeischt. SLEEPSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tien dooden. Terwijl men bezig was met het pom pen van benzine uit een tankschip in een sleepschip deed zich te Stockholm plotseling een ontploffing voor, tenge volge waarvan het sleepschip, waarop fcich tien personen bevonden, in de lucht vloog met 100 ton benzine. On danks het feit, dat de lucht geruimen tijd met benzinedampen bezwangerd was, ontstond geen brand. Meisje schiet haar stiefvader dood. Te Milaan in Tennessee heeft een meis je van dertien jaar haar stiefvader met een revolver doodgeschoten, die haar moeder aanviel. De man stond bekend als een wreedaard, z 150 VLIEGTUIGMOTOREN VOOR LUCHTMACHT. Het departement van oorlog heeft medegedeeld, dat een contract is afge sloten voor de aanschaffing van 150 Wright Cyclone vliegtuig-motoren, de krachtigsten in dit soort welke op het oogenblik verkrijgbaar zijn. De nieuwe motoren, elk van 1,000 pk sterkte, zullen worden gebruikt in bij zonder snelle Douglas-bommenwerpers, welke onlangs besteld zijn.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1