GOESCHE COURANT W.9d€ PI8I3 ZEELAND. HANDEL EN NIJVERHEID.' WEER EN WIND, BUITENLAND. De oorlog in Abessynië laait weer op. NUMMER 181. TWEE BLADEN. MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Hevige strijd te Addis Abeba en Dessié. M1DDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlifsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. NIET BINNENSKAMERS AFDOEN- Gemeentebesturen zijn w e t- telijk verplicht bij den officier van justitie aangif te van strafbare feiten te doen. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft aan Burgemeesters en Wet houders in onze provincie een aanschrij ving doen uitgaan, naar aanleiding van een door eerstgenoemden autoriteit ont vangen brief van den officier van jus titie te Middelburg. Deze brief behelst o.m., dat de Off. V. Justitie in den laatsten tijd enkele malen de ervaring opgedaan heeft, dat door gemeentebesturen niet wordt nage leefd de bepaling van art. .162 Wetboek van Strafvordering, waarbij aan open bare colleges of ambtenaren de ver plichting wordt opgelegd, om wanneer zij in de uitoefening hunner bediening kennis bekomen hebben van een straf baar feit met welks opsporing zij niet zijn belast, daarvan onverwijld aangifte te doen, met afgifte v,an de tot de zaak betrekkelijke stukken, aan den Officier van Justitie of aan een zijner hulpoffi cieren. De Off. zegt verder den indruk te hebben, dat de gemeentebesturen groo- tendeels onbekend zijn met de ver plichting voorgeschreven in voornoemt art. 162. Hij meent, dat de meest gebruikelijke gang van zaken is, dat de gemeentebesturen bij ontdekking v,an verkeerde toestanden zelf de zaken disciplinair afdoen, of niet afdoen en eerst bij heel ernstige feiten zich tot den Officier van Justitie wenden Of een bepaald strafbaar feit dient te worden vervolgd, of dat de omstan digheden waaronder zoo'n strafbaar feit plaats vindt een niet vervolging wen- schelijk maken, kan eventueel door 'n gemeentebestuur met den officier van justitie worden besproken, maar der gelijke feiten moeten, aldus de Off. v J., niet binnenskamers door de gemeentebesturen worden af gedaan, ook ,al omdat er dan veef min der waarborgen zijn voor een objectieve behandeling. Een gemeentebestuur zal in geval van twijfel of al of niet een strafbaar feit. is gepleegd, goed doen zich voor in lichtingen te wenden tot den Officier van Justitie. WAAROM TE THOLEN MOSSELEN WORDEN GEKNIPT. Men schrijft ons: In uw zeer belangwekkende artike len reeks betreffende de ontevreden mosselkweekers wordt onder meer ook aanmerking gemaakt over het knippen van mosselen te Tholen. Zonder ons nu verder partij te 'stellen in de kwestie van al of niet bevoor rechting is het misschien toch goed even te releveeren hoe de kniploodsen der Antwerpsche kooplieden te Tholen ge komen zijn. Daarop heeft noch mr. Van der Hoeven, noch het C. V. K. voor mosselen invloed uitgeoefend^ Het C V. K. bestond toen nog niet. Aan de firma Vette te Yerseke komt inderdaad de eer toe de uitvinder te zijn van het verzenden van knipmosse- Ien en toen deze knipmosselen alge meen uit Parijs werden gevraagd, wa ren de Antwerpsche kooplieden even eens verplicht er toe over te gaan de mosselen geknipt te verzenden. Deze Antwerpsche kooplieden betrok ken voor het meerendeel hun mosse len van Bruinisse, die steeds op de ouderwetsche manier per vaartuig naar Antwerpen werden gebracht. Het heeft toen in de bedoeling gele gen de loodsen voor het knippen van mosselen op te richten te Ann,a Jaco- bapolder, vlak tegenover Bruinisse ge legen. Bruinisse zelf kan natuurlijk niet zonder gebruik te maken van het over zetveer met een auto worden bereikt, Er werden daarop te Anna Jacoba polder proeven genomen, doch de groo te zw,are vrachtauto's die de mosselen vervoeren, bleken op het om zijn onbe rijdbaarheid beruchte wegvak Anna Jacoba polderSteenbergen zooveel moeilijkheden te ondervinden dat van vestiging te Anna Jacoba polder moest worden afgezien. Alleen aan den wegtoestand, die nog steeds niet is verbeterd, heeft men hèt te Tholen te danken dat de loodsen "toen daar zijn opgericht, wijl Tholen immers met een goeden weg met Ant ■«terpen is verbonden. De Zeeuwsche oestercultuur en haar tegenslagen. Men schrijft ons: Dat het niet goed gaat met de Zeeuw sche oestercultuur, mag als algemeen T' C"1 i -"i"1-Ti In zekere mate behoort bij alles vertrouwen, ook bij gebak. Zeeuwsch Profetenbrood, het echte. M. PETERSE. Patissier, Lange Delft, Middelburg. (Ingez. Med.) bekend worden verondersteld en hoe zeer de eertijds zooveel geld opbren gende perceelen in waarde zijn gedaald ïeeft de laatste verpachting van de Yerseksche Bank bewezen. Het is niet meer dan natuurlijk, dat men uitzag' naar andere perceelen en naar voor de doornziekte minder vat- aare zaaioesters. De laatste meende men gevonden te hebben in de Fransche zaai oesters terwijl men voor anderen grond zijn hoop gevestigd had op de Zuidkust van Schouwen, van Zierikzee tot Burgh- sluis, de plaats waar momenteel de bes te mosselperceelen van Zeeland gelegen zijn. De verleden jaar daar verkregen uit komsten waren zeer moedgevend, doch hoe grillig de natuur Js en blijft, ver toont dit jaar, nu blijkt, dat de daar uit gezaaide jonge oesters van binnen ge heel zwart zijn en alles wel als verloren zal moeten worden beschouwd! Waar met het aankoopen van zaai oesters altijd veel geld is gemoeid is dit natuurlijk voor de betrokkenen een schadepost die in de duizenden loopt. INBRAAK IN DE ARBEIDSBEURS. Toen hedenmorgen de concierge van het kantoor van de Arbeidsbeurs aan de Wagenaarstraat in het kantoor kwam bemerkte hij dat ongewenschte gasten een bezoek hadden gebracht. Onmid dellijk belde hij de politie op en waar schuwde hij ook den directeur. Het bleek, dat de inbrekers een ruit in het kantoor der klerken hadden ver nield en toen het raam konden op schuiven. Zij zijn naar het kantoor van den di recteur aan de voorzijde gegaan, heb ben daar een kleedje en een paar cac tussen, die op de brandkast stonden netjes op het bureau van den directeur geplaatst, een paar stoelen op zij ge zet en de brandkast voorover gelegd. Vervolgens zijn ze begonnen met het maken van een vrij groot gat ,aan de achterzijde van de kast. Toen zijn de mannen één k,an dit werk niet hebben verricht blijkbaar gestoord, want uit de kast is niets ver mist en zij hebben haar voorover op den grond laten liggen. Een paar regenjassen van leden van het personeel lagen op de stoelen in het bureau en ware blijkbaar gebruikt bij het kantelen van de kast. De politie stelt een onderzoek in naar de tot nu toe onbekende daders. Gisteravond half 10 is het Duitsche s.s, „Ussukuma" van de Woermannlinie komende van Hamburg in de haven van Vlissingen aangekomen. Na 41 passagiers en post te hebben ingenomen is het via Southampton naar Zuid-Afrika vertrok ken. ARNEMUIDEN. Onder groote belang stelling gaf de muziekvereeniging „Ar- ne's Genoegen" onder leiding van den heer F. Buijs een goed geslaagd con cert op het Marktplein. RAAD VAN MELISKERKE. Een nieuwe brandspuit wordt aangekoekt. Voorloopig geen wegverharding: Het on derwijs is zoo duur. MELISKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester De Keijzer voltallig. Van de gemeente Middelburg was in gekomen een schrijven dat voor genoten nijverheidsonderwijs betaald moet wor den voor een leerling 55 en idem voor een leerling H.B.S. 170. Aan den Vee- en Vleeschkeurings- dienst kring Middelburg moet deze ge meente betalen 83 om het tekort te dekken. Opgemerkt werd dat deze dienst zichzelf moet leeren bedruipen door versobering of door meerdere in komsten te vinden. De v o o r z. zeide dat hieraan gewerkt wordt. De vereen, van Nederl. Gemeenten vroeg per schrijven ook deze gemeente als lid te mogen inschrijven. Een voor stel van B. en W. daartoe, werd ver worpen met 6 tegen 1 stem. Een verzoek van Joh. Matthijsse om ontheffing van schoolgeld in 1936, werd afgewezen. Van den minister van Onderwijs, was een mededeeling ingekomen, dat de Vereen, van de Boaz-school in het ge lijk is gesteld. Er moet uitgekeerd wor den 1495 volgens een ingediende re kening. Verder is'van deze Vereen, nog een verzoek ingekomen om gelden be schikbaar te stellen voor het inrichten van een speelterrein (vergrooting). De v o o r z. zeide, het gaat om het princi pe: B. en W. moeten het verder afwer ken. Dit verzoek werd toegestaan. Van de schoolvereen. tot 't geven van Ger. lager onderwijs was een ver zoek ter tafel om 80 pet. van de ge schatte waarde te ontvangen in ééns, in plaats van de steeds durende jaarlijk- sche uitkeering, volgens art. 205 der L. O. wet 1920, B. en W. kregen opdracht hieraan te voldoen. Verder werd besloten ontheffing te vragen aan de kroon van het capitulan- tenstelsel bij eventueele benoemingen. Op voorstel van B. en W. werd met alle stemmen aangenomen een gebruik te motorbrandspuit aan te koopen voor 370, welke prijs door deskundigen zeer billijk wordt geacht. Tengevolge hiervan zal de brandweer gereoganiseerd moeten worden en komt de bediening van 80 op ongeveer 12 personen. (Vrijwillig corps). B. en W. zullen op een volgende vergadering met voorstellen komen. De gemeentereking 1935 werd aange boden met een ontvangst van 15988, een uitgaaf van 14758 en een goed slot van 1230. De begrooting 1937 B. A. werd aan geboden en goedgekeurd met een ont vang en uitgaafpost van 5439, de post onvoorzien bedroeg 1264. Naar aanleiding van een samenspre king mef een 'commissie uit Ged. Staten betreffende wegsverharding in deze ge meente, hebben B. en W. zich nog eens beraden. Zij stelden voor een schrijven te zenden aan dit college waarin de plannen voor de toekomst zijn neerge leg'd. De belastingdruk is in deze ge meente zeer zwaar en zal in de komen de jaren niet gemakkelijk verlaagd kun nen worden wegens hooge uitgaven van onderwijs. Door het voeren van een zuinig be heer en het geleidelijk bezigen der reserves van vorige jaren hopen B. en W. het daarheen te leiden dat zeer binnenkort met een kleine belasting verlaging kan begonnen worden. Zoo dra het normale peil is bereikt, kunnen zij met voorstellen tot wegsverharding bij den Raad komen, mits op een basis dat het de gemeente niet meer kost dan 5 wat tijdens de voorbereiding zal onderzocht worden. De hr. H u ij s m a n bracht B. en W. hulde voor het opstellen van dit rapport hij was het met B. en W. eens dat deze lijn precies moet gevolgd worden. De hr. De Buck vroeg nadere in lichtingen betreffende enkele cijfers, hij is altijd op zij gegaan voor de kosten, maar als het de gemeente niet meer kost dan 5 door toezegging van hoogerhand, wil hij niet langer wachten dan hoogst noodig is. Hij wilde zich daarom niet vast leggen om er in jaren niet meer op terug te komen. De heeren FranckeenSpruijt wilden reeds nu beginnen, zij zijn niet overtuigd dat het niet kan. De v o o r z. gaf nogmaals een breede toelichting B. en W. zijn van goeden wille, doch wat niet kan, kan niet. Spr. deed toezegging dat deze materie steeds Gen 'n ernst!fle overweging zal zijn. Het rapport werd goedgekeurd; te gen de heeren Spruijt en Francke. De „COCAÏNE"-SMOKKELARIJ. Omtrent de smokkelarij van „cocaïne" Yerseke (zie 2e blad) vernemen wij na der, dat daarbij een zekere K. uit Krab- bendijke en een zekere Van B. uit Yer seke (de naam V. in 't 2e blad is onjuist) zijn betrokken. Een flesch cocaïne die door K. aan laatstgenoemde was verkocht voor een bedrag van 750.werd in beslag ge nomen, doch een nadien ingesteld onder zoek heeft uitgewezen dat de flesch geen cocaïne, doch waardelooze kristallen be vatte. Vermoedelijk is met deze zaak ook annex een zekere B. die dezer da gen als verdacht van smokkelhandel in cocaïne te Antwerpen werd aangehou den door de Belgische justitie. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Zaterdagmiddag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. Ermerins, Afwezig de heer Koopman. De begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst 1937 werd zonder eenige discussie goedgekeurd. Hierna kwam in stemming een voor stel van de meerderheid v,an B. en W. om niet toe te staan een rij- of trek dier op de fiets te geleiden. Dit werd verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Ver volgens kwam het voorstel van mevr. Steketee—Hoogvliet aan de orde (welk) om een rij- of trekdier wel te mogen geleiden op een rijwiel, mits het dier is voorzien van een toom. Dit werd aan genomen met 3 tegen 2 en 1 onthouding; voor: mevr. SteketeeHoogvliet, De Mol; en De Rijk; tegen de heer Zee vaart en De Vriend. De heer Traas ont hield zich. Aan mej. C. M. Mulder werd wegens haar benoeming op Texel eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond werd op de weide van den heer Kake- beeke, door hem welwillend afgestaan, door de Chr. zangvereenigingen „Halle- lua", alhier, „Crescendo" van Ierseke en „Excelsior" van Rilland, alle onder lei ding van den heer Kousemaker, 'n open- lucht-'zanguitfvoering gegeven) Het ge- bodene werd onder de bekwame leiding van den heer Kousemaker goed uitge voerd. Daar het weer goed meewerkte, was er een flinke opkomst. BRESKENS. V.V.V. had voor Zater dagavond een aardige attractie op het programma staan. De Breskensche Turnvereeniging onder leiding van den heer T. den Exter gaf een uitvoering op het badstrand. Keurig in het gelid marcheerden de turners(sters) met de V.V.V. vlag voor op van het oefenlokaal naar het strand, waar inmiddels alles voor de uitvoering in gereedheid werd gebracht. Een vrij talrijk publiek kon hier genieten van het mooie werk dat zoowel in de indi- vidueele- als in de groepnummers ten beste werd gegeven. Het schitterende werk van den heer Den Exter aan brug, rek en ringen verdient extra ver melding. AARDENBURG. Zaterdagavond gaf de Aardenburgsche Fanfare in samen werking met het gemengd koor een con cert op de Markt. Ofschoon het weder wat buiig was, was er toch een vrij tal rijk publiek naar de markt gekomen om deze goed geslaagde uitvoering aan te hooren. OOSTBURG. Met ingang van 1 Aug. is bevorderd tot commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie Winschoten, de heer J. C. Ie Grand van en voorheen rijksklerk ten kantore van den ontvangende directe belastingen alhier. TERNEUZEN. Het van Antwerpen komende en voor Gent bestemde Zweed- sche stoomschip Korsborg is bij het bin nenvaren van de haven alhier op de oos telijke pier omhoog geloopen en blijven zitten. Het schip is met sleepboothulp vlotgekomen waarna het oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voortgezet. Faillissementen. Het faillissement van J. van Esbroek, slager en veehandelaar te Sluiskil (Terneuzen) is geëindigd zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuld- eischers. Idem het faillissement van Jannis Vin- ke, landbouwer te Philippine, met een uitkeering aan de concurrente schuldeischersvan 4,831 Idem het faillissement van J. de Waal Cz.-Hirdes, mossel- en oesterkweeker te Bruinisse, met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van pl.m. 3 pet. Idem het faillissement van A. Cracau, manufacturer te Vlissingen, met 'n uitkeering aan de concurrente schuld eischers van 0,708 Idem het faillissement van K. Her- rebout, koopman in groenten en fruit te T erneuzen, zonder eenige uitkee ring aan de concurrente schuldeischers, staowouoerskaoB Telefoon 26600 Kamers met ontbijt vanaf f4. Eigen Garage in het Hotel. Voor Gasten gratis autostalling. (Ingez. Med.) Middelburg, 3-VIII-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste lucht temperatuur 22.1 °C (72 °F); laagste 13.1 °C (55 °F). Heden 9 h: 16.6 °C; 12 h: 18 °C. 13 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.6 mm te Biarritz; laagste 745.1 mm te Skudes- naes. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N.W. lot W. wind, hali tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 25; onder: 20 h 46. Licht op: 21 h 16. Maan op: 20 h 38; onder: 5 h 44. L.K. 3 Aug. ■K Hoog- en Laagwater te Vlissingen» Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 2.14 14.28 8.39 21.10 Di. 4 2.54 15.06 9.19 21.51 Wo. 5 3.34 15.42 9.55 22.31 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 4.03 16.26 9.44 22.06 Di. 4 4.48 17.10 10.24 22.45 Wo. 5 5.32 17.48 10.59 23.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij De correspondent van de „Excelsior te Dji'boeti seint: „Volgens uit het bin nenland van het Abessijnsch gebied ont vangen berichten en volgens verhalen van reizigers, die hier zijn aangekomen, zijn Addis Abeba en Dessié aangevallen door Abessijnsche krijgers. In beide streken duurt de strijd voort. Tengevolge van den neerstroomenden regen kunnen de Italiaansche vliegtui gen niet worden gebruikt. Talrijke be richten verzekeren, dat groepen Abes- sijnen de hoofdstad zijn binnengerukt en dat er aan beide kanten ernstige ver liezen geleden zijn. Onder de bevolking is een paniek uitgebroken. Ras Seyoem viel Dessié aan, aan het hoofd van een leger, dat is samengesteld uit Walla- en Galla-stammen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Ras Seyoem de stad na een buiten gewoon hevigen strijd hebben bezet. Daarbij zouden zevenduizend dooden zijn gevallen. Rome ontkent de bezetting van Dessié. Van gezaghebbende zijde te Rome worden de berichten tegengesproken, die melding maken van een bezetting van Dessié door Abessijnsche troepen onder bevel van Ras Seyoem. Hieraan wordt toegevoegd, dat de toestand in Italiaansch Oost-Afrika volkomen nor maal is. Een interview met den negus. In een interview met een vertegen woordiger van den „Sunday Chronicle" heeft de Negus verklaard, dat hij zijn leven niet in ballingschap zou eindigen. Hij is voornemens zich hij zijn troepen te voegen in het nog niet door de Ita lianen bezette Zuid-Westelijke deel van Abessynië. „Ik zal dén strijd voor de onafhankelijkheid van mijn land nooit opgeven. Ik heb alle hoop, dat ik elders de leeningen zal kunnen krijgen, die mij te Genève voor de voortzetting van den oorlog geweigerd zijn. Er is een comité gevormd voor dit doel en de verkregen

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1