I IN ZEELAND MIDDELBURGSCHE SPORT. DE COURANT BIOSCOPEN RECHTSZAKEN. AMERIKA VERKOOPT MET 9AGBLADRECLAME. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. STAKERS GEDWONGEN WERK PLAATS TE VERLATEN. OOSTENRIJK. BETOOGING VOLKSFRONT UIT PROTEST TEGEN NAT. SOC. INCIDENT. POLITIEKE VECHTPARTIJEN Nieuwe arrestaties. BALKAN. 20 MIJNEN ONTPLOFT BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. ITALIË. PROJECTIEL UIT DEN WERELDOORLOG ONTPLOFT. Drie dooden. HET SCHAAKTOURNOOI TE ZANDVOORT. DE STERRENHEMEL 1 AUG. 193 6; 22 HMT (23 hZT. CITY. MIDDELBURG. Captain Blood. ELECTRO. Moderne Tijden. C EERSTE W. VOLLE MAAN 3 LAATSTE KVARTlEP NIEUWE HAAN ZUIP VENUS MARS JUPITER Q SATURNUS© DE PLANETEN. EX-BURGEMEESTER WEITKAMP TEEKENT CASSATIE AAN. „Waarschijnlijk zullen wij in 1936 twee maal zooveel aan dagblad reclame uitgeven als in 1935". P. C. Hoffman, president Stude- baker Corp. (Verbruikte vorig jaar 288.048 regels méér in dagbladen dan het jaar daarvoor!) „De Hupp Motor Car Corp. zal in 1936 ongeveer 800.000 aan propaganda besteden, waarvan 75 uitsluitend voor dagbladreclame is uitgetrokken. „Onze advertenties zullen dit jaar in ongeveer 200 dagbladen méér verschijnen dan vorig jaar". Aldus B. E. Green, reclamechef Chrysler Corp., welk bedrijf vorig jaar 2.746.999 regels méér in cou ranten verbruikte maar dat jaar dan ook 25.440.982 méér winst maakte dan in 1934. (Ingez. Med.) heden en in den schouwburg, ziet men hem met een groote Havanna, die hem meestal niet smaakt. Verder gaat hij graag naar de cine ma. Hij is er b.v. trots op, dat de En- gelsche filmindustrie haar eigen weg gaat en in de laatste jaren zoo is ge groeid, dat Engeland het desnoods zon der de buitenlandsche filmproductie zou kunnen stellen. Charlie Chaplin is Edwards' afgod! Maar ook om de Marx Brother kan hij schateren als een schooljongen En geeft de koning verder ook om tooneel of revue! Na de film komt te revue. Maar ik moet er even bij zeggen, dat de koning geen syllabe geeft om de opera, zeer in tegenstelling met zijn moeder. Nu de Prins van Wales koning is, zal hij zich ook wel eens moeten laten zien in het operagebouw, doch, heusch, voor 100 pet. genieten zal hij niet! De koning is muzikaal. Hij speelt b.v. de doedelzak evengoed als een echte Schot. Hij heeft b.v. ook eenige com posities voor doedelzak gémaakt. De Amerikaansche radio-omroepen hébben voor deze liederen de nóódige reclame gemaakt, en nu fluit iedere schooljon gen ze. Verder speelt de koning piano, banjo en in de laatste maanden ook sa xofoon. Is het waar, my.lörd, vraagt de verslaggever, dat de koning een ver woed kaartspeler is? Hoe komt men er bij? Een par tijtje poker komt misschien éénmaal in de maand voor. En verder kijkt Edward nauwelijks naar het kaartspel om. De praatjes, die hierony gaan, zijn even zoo goed onwaar, als de bewering, als zou de koning een'slecht rijder zijn. Wel heeft hij al eenige malen een ongeluk met zijn paarden gehad, .maar dat is meer ie wijten aan zijn roekeloosheid. Even dwaas zijn trouwens ook de praa tjes, als zou de koning een slechtspre ker zijn en zijn Engelsche taal nauwe lijks behoorlijk kennen! Integendeel, de koning spreekt meer talen dan de meeste Engelschen. Hij spreekt b.v. vloeiend Fransch en Spaansch en heeft het Duitsch volkomen in zijn macht. En zijn Engelsch is het echte „Oxford- Engelsch". En vertelt u eens iets, over zijn da- gelijkschen arbeid, mylord! Zoo eenvoudig mogelijk. Hij slaapt ongeveer vijf of zes uur en dat is voor hem genoeg. Hij staat om zeven op, houdt een uur voor gymnastiek vrij en gaat dan ontbijten. Alvorens hij aan zijn arbeid begint, brengt hij een bezoek aan zijn moeder. Zijn bureau in het Bucking- Palace bestaat uit drie kleine kamers, Op zijn schrijftafel staan drie telefoon toestellen, één voor privé-gesprekken, een toestel met geheimnummer, hetwelk misschien slechts 10 menschen bekend is. En kunt u mij ook iets vertellen over des konings kleerkast, mylord? vroeg de reporter, hoe langer hoe nieuwsgieriger en onbescheidener wor dend. Wel, het is onzin, te gelooven, dat de koning zooveel om zijn kleeren geeft. Zijn kleerkast ziet ér wel altijd keurig uit en natuurlijk ook goed gevuld, doch dat hij de heerenmode zou aangeven, is maar een praatje van de kleermakers, die er klinkende munt uit willen slaan. Blauw is de lievelingskleur van den koning. Zijn trousseau bestaat uit ongeveer 150 costuums en uniformen, Hij behoeft nie- mands hulp, wanneer hij zich omkleedt en hij is hierin zoo vlug, dat hij dat in twee minuten af kan! De correspondent moet een ongeloo- vig gezicht getrokken hebben, want Lord Seymour lachte: U schrijft dat toch niet allemaal in uw interview? De men schen zouden heusch gaan gelooven, dat de Prins van Wales geen sprookjesprins meer is! De Engelschen gelooven dat tenminste nog altijd, en thans zeker, nu hij koning is. Overigens is de koning sportief, maar hij ziet liever toe. Hij geeft niets om ja gen. Dieren schieten doet hij niet graag. Tja, wat wilt u? Onze koning voelt zich mensch en wil niet graag voor een hoo- ger wezen worden aangezien. Vindt u dat soms niet sympathiek? Zijn popu lariteit heeft onze koning te danken aan zijn menschelijheid! Uit Berlijn meldt Reuter: Duitschland treft voorbereidingen voor het zemien van meer troepen naar de Rijnprovincies, daar te middernacht de periode van vier maanden gedurende welke Hitier volgens zijn belofte de garnizoenen aldaar niet zou versterken of uitbreiden, is verstreken, De politie te Rijssel heeft het perso neel v.an het Rijsselsche agentschap van de „Messageries Hachette" gedwongen de werkplaatsen te verlaten, die zij be zet hadden. De arbeiders eischten nieuwe loonsverhooging. De stakers zijn weer aan het werk gegaan op voor waarde ,dat hun eischen door de direc tie zouden worden bestudeerd. Tegen de nat. socialistische betooging tijdens de Olympische fakkelplechtigheid te Weenen hebben 100,000 Weeners en 10,000 leden van het Vaderlandsche Front uit Beneden Oostenrijk gister 'n betooging gehouden rondom de regee- ringsgebouwe.n, Onder-staatssecretaris Zermatto, secretaris-generaal v,an het Vaderlandsche Front, hield een rede tot de menigte waarin hij o.m. zeide: „Wij herhalen, dat het nationaal-socialisme Jn Oostenrijk een kwestie is, die slechts Oostenrijk aangaat, een kwestie, die wij zullen weten op te lossen in den geest van Dollfuss. Wij zullen het tegen-offen sief van onze tegenstanders tot staan weten te brengen. Er zijn nog verra ders op zekere officieele posten. Wij zullen een opruiming houden, die noodig is. De kanselier, de leider van het-Va derlandsche Front, dekt u met heel zijn gezag. Toen de optocht van het „Vaderland sche Front" door de straten der stad trok klonk hier en daar de kreej „Heil Hitlter". De leden van het Vaderlandsche Front sloegen op de nationaal socialis ten in, die zich onder geneeskundige behandelng moesten stellen. Men iiieldt dat „vele arbeiders, die aan de betoö- ging deelnamen, weg met den „Ansch luss" hebben geroepen. Verscheiden Oostenrijksche bladen melden, dat te Weenen opnieuw eenige leider^ van de Oostenrijkschte nazi's zijn gearresteerd.. Tot hen behoort de vroegere natio- naal-socialistische bondsraad ritmeester Franz Schattenfroh. De arrestaties zijn zgn. preventieve" arrestaties,,, teneinde te kunnenvast stellen, of de personen in kwestie be trokken zijn geweest bij de .Woensdag jl. gehouden betpogipgen, I naxsi ai a if s: Op het eiland Zirie (Zuid Slavië) zijn tijdens militaire oefeningen een 20-tal mijnen ontploft, waardoor 12 personen werden gewond; enkele van hen zijn stervende. In de buurt van Gorizia vonden 5 personen, die naar metaalmateriaal uit den wereldoorlog zochten, twee niet tot ontploffing gekomen 28 cm granaten. Bij een poging de granaten te openen, ont plofte een hiervan, met het gevolg dat drie personen werden Jfedood en de beide anderen zwaar gewond. Beide hangpartijen remise. Daar slechts twee hangpartijen Don derdagmiddag te spelen waren was de belangstelling bij het schaaktournooi te Zandvoort zeer matig, Spielmann gaf zijn partij tegen Becker zonder verder te spelen remise. Prins gaf tegen Gruen- feld, na eenigen tijd gespeeld, eveneens remise. Het is nu vrijwel zeker dat Fi ne no. 1 wordt en Euwe no. 2. Slechts voor den zesden prijs zijn er veel pre tendenten en zal de laatste ronde be slissen. Engeland 1685. Jacobus II heeft door zijn bestuur zijn onderdanen verbitterd. Opstand is het gevolg. De rebellen worden echter ver slagen en velen hunner moeten hun verzet tegen den vorst met hun leven boeten. Ditzelfde lot schijnt ook Peter Blood te zullen ondergaan, hoewel hij geheel onschuldig is aan de rebellie. Als hij bij een gewonden oproerling geroepen wordt, en gaat om zijn diensten als dok ter te verleenen, beschuldigt men hem van medeplichtigheid. Gehangen wordt hij echter niet, want door een gril van den koning zullen de laatste oproerlin gen niet terechtgesteld, maar naar W.- Indië gevoerd worden, en daar als slaaf verkocht. Zoo komt Blood (Errol Flynn) te Port-Royal- Al direct geraakt hij in conflict met den beruchten Kolonel Bis hop, den slavenkweller bij uitnemend heid, D&ze wil Peter naar de mijnen zen den, maar het nichtje van den kolonel (Olivia de Havilland) weet hem daarvan te redden. Zoo blijft Peter op de plan tage, heeft zelfs een beter leven dan zijn medegevangenen, omdat hij den gouver neur van zijn jicht kan verlossen. Deze meerdere vrijheid en zijn intelli gentie, doen Peter al spoedig plannen maken om te ontvluchten. Zijn lotgenoo- ten beschouwen hem als hun aangewe zen leider en volgen hem blindelings. Heel in het geheim wordt een boor ge zocht en alles voor de vlucht gereedge maakt. Het dreigt op het laaste moment te mislukken, want de waakzame kolo nel Bishop begint verdenking te koeste ren tegen den gewieksten slaaf en laat hem den avond van de vlucht in de boeien slaan. Toch gelukt de ontvluch ting, omdat Spaansche zeeroovers het eiland aanvallen en de stad overmeeste ren. In de algemeene verwarring weet Blood met zijn m,annen te ontsnappen en met het genomen Spaansche schip verlaten zij hun ballingsoord. Dan begint Blood met zijn mannen een isuccesvol zeerooversbestaan. De naam Blood is weldra gevreesd in de Wést-Indische zeeën. Niemand kan zich met hem me ten. Schatten verzamelt hij en verkwist ze in de oorden van vermaak, maar ge lukkig is hij niet. Zijn gedachten zijn vaak bij het meisje, dat hem eens van de mijnen redde en dat hij heimelijk reeds lief heeft. Na jaren ontmoet hij haar weer, als de gevangene van zijn compagnon en medinger Levasseur. Ze is naar Engeland geweest eri keert nit naar Port-Royal terug, waar haar oom intusscheri gouverneur is geworden Op dézen tocht valt ze echter (in zeeroovers- handen, niet in die van BJpod, maar in die van zijn compagnon. Blood, komt ech ter opdagen en eischt haar op. Levas seur wil haar niet afstaan, een duel, is het gevolg, Levasseur wordt gedood,. Captain Blood wil nu zijn rechten als zeeroover laten gelden. Hij wil miss Bis hop tot de zijne maken.. Ze stoot hem echter van zich, met een roover wil zë geen gemeenschap hebben.Sombëre da gen volgen nn voor. BIbod, Hij weetniet, Nvat te doen. Tenslotte besluit hij,, het meisje naar Port-Royal te brengen én dan zijn leven vérder té slijten Op dè zeeën. Het zal echter héél anders löö- pen. Bij de nadering van het slaveneiland.1 zien ze, hoe de stad wordt gebombar deerd door Fransche schepen. Dit is voor Blood een raadsel. De vriend van miss Bishop, Lord Willouglïby helpt hem echter uit de onzekerheid. In Engeland regeert Jacobus niet meer, koning is nu Willem III, Stadhou der van Holland. Voor hem strijden wil len Bloed en zijn mannen wel. De Fran sche schepen worden vernietigd, Port- Royal is g'ered. Waar was echter de gou verneur met de Engelsche schepen, om de stad te beschermen? Zij zochten den vermetelen roover Blood. Als de vloot thuis komt, wordt Bishop afgezet als gouverneur, en Blood volgt hem op. Hij en zijn geliefde vinden elkaar. Een zeer mooie film. Prachtige opna men, schitterend spel, spannende oogen- blikken, vroolijke tooneeltjes wisselden elkaar af en houden de spanning er in Het voorprogramma brengt: Luxe Vrouwtje, een muzikale comedie. Een alleraardigste klucht, waarin de humor hoogtij viert. j Ster v/d 3C grootte, of kleiner 1 Ster Vd 2' grootte, i iffr Ster v/d le gr rl-t Melkweg o Toen eenige maanden geleden de Nederlandsche première van deze film te Amsterdam plaats vond, heeft onze -correspondent er een uitvoerige be schouwing aan gewijd. Een evenement in de wekelijksche sleur der cinemato grafische geneugten, daarop kwam zijn betoog neer. Inderdaad, deze film is zulk een evenement en, wat haar ten profijte strekt, ze beschikte bij voor baat over een reusachtige goodwill. De naam Charley Chaplin heeft in de histo rie van de film een magnetische klank zonder weerga gekregen. De bioscoop bezoekers, die dezen merkwaardigen artiest niet kunnen apprecieeren, moe ten vermoedelijk nog geboren worden. Ongeveer vijf jaar had Chaplin niets van zich laten zien. Men was er bijna aan gaan wanhopen, zijn komische ge- Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, op Augustus 1936 des avonds te tien uur Middelbare Tijd, elf uur Zomertijd), gelijk aan 18 h 41 min Sterretijd, In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is: de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het Noorden, door de sterrenbeelden Schutter,, Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus eert gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkwég aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. DE ZON: De middaghoogte van de zon neemt deze maand af van 56° tot 4614°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 15 fi uur tot ruim 1314 uur. MWM DE MAANi De schijngestalten van de maan zijn: V.IVL; 3 Aug., L-K9 Aug.; N.M.: 17 Aug.; ÉK.: 25 Aug. De volle maan van .3 Augustus staat des avonds om 10 h .M-Uf. laag in het ZO. Hét laatste kwar tier van 9 Aug. komt 'in het N„0. op. Het E.K. van 25 Aug. gaat in het Z.W. onder. Op onze kaartjes volgen wij, voor zoover ze zichtbaar zijn, den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) is avondster in den Leeuw; zij staat echter zeer dicht bij de zon. Mars (m 1,9) komt 's morgens om 3 uur (4 u Z.T.) pas op; aan het einde der maand is hij laag in het Oosten tus- schen Tweelingen en Kreeft waar te ne men. Jupiter (m 1,9) staat op ons kaartje laag in het Z.W,hij gaat te mid dernacht een uur Z.T.) onder. Saturnus (m 1,0) komt juist op in het O.Z O.; hij is den heelen nacht zicht- baar. (m magnitude y= helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft f n De meuwe ster. Het Jiili/Aug. nr. van „Hemel en Dampkring" vermeldt enkele aardige gegevens van de nieuwe ster in het beeld Cepheus, Het eerst is deze (als Nova) ontdekt op een sterrewacht in Afghanis tan, al? sterretje van de 5e grootte, On ze bekende Nederlandsche amateur- astronoom P. G. Meesters te Halfweg ontdekte hem 18 Juni, grootte 3,7. De grootst^ helderheid als ster van de 2,e grootte werd 20 Juni bereikt, den 29en was hij. al weer tot de 5e grootte, d.ii nog nauwelijks voor het bloote oog zichtbaar, afgezakt. „Nieuw is ook ditmaal weer gebleken.- „nieuwrvoor-het-blbote oóg'Lie zijns op de Photographische Himmelskarie - een fotografische afbeelding van den gehee- len sterrenhemel, waaraan men sedert' 1892 werkt komt hij als een sterretje van de 13e gróótte Voor. stalte ooit weer in een nieuwe creatie op het witte doek te zullen aanschou wen. Toen verscheen opeens dit „Mo derne tijden". Het zou interessant zijn te weten, hoeveel millioenen zich er het laatste halfjaar al een of meer avonden kostelijk mee geamuseerd hebben, ge amuseerd en nog iets wellicht. Maar dit laatste valt niet onder woorden te bren gen. Chaplin's humor ondergaat men; het geheim ervan is ondoorgrondelijk. Zoo ondoorgrondelijk, dat hij in al zijn films onveranderlijk Charley kan zijn, het eendere gesjochte mannetje, dat al tijd weer in conflict met de nuchtere en harde maatschappij komt, die voor zijn fantastische onnoozelheid geen plaats biedt. Men ondergaat dat, lacht er om, tot de oogen tranen maar wie kan iets ondergaan, dat niet een deel van hemzelf is? Deze kinderlijke, asociale mensch, de risée van elk gezelschap, waarin hij terecht komt, moet een spie gel zijn, waarin elke toeschouwer, niet een uitgezonderd, een zekere allure van eigen individualiteit vindt weerspiegeld. „Moderne tijden", Chaplin staat aan den loopenden band: een levend me chaniekje in een „verfijnd" gerationali seerde machine-fabriek, dat gedwongen wordt mechanisch-stompzinnig (en dom zou Multatuli zeggen) zijn nuttige, d.w. z. productieve handgrepen te verrich ten. Hij is een verlengstuk van een mon sterachtig werktuig, geen wil, geen indi vidualiteit meer. Alles aan hem lijkt overbodig, uitgezonderd datgene, wat hem in staat stelt, die eene, nuttige be weging te maken, Maar het overbodige wil zich laten gelden. Charley kan zich niet volkomen aan den absoluten, ge- voelloozen dwang van het geheimzinnig monster onderwerpen. Hij verricht tel kens weer kleine individueele presta ties, te nietig om er bij stil te staan, maar ze sturen prompt het systeem, waarvan hij een willoos onderdeeltje behoorde te zijn, in de war. Hij wordt er tenslotte gek bij, zet de geheele fa briek op stelten, en verhuist naar de ge vangenis. Na zijn gevangenschap valt Chaplin opnieuw van het eene tragi-comische avontuur, in het andere; smijten de ba ren van het maatschappelijk leven, dat hem niet ligt en met hem verlegen schijnt, zijn gekneusde menschelijkheid opnieuw stuurloos heen en weer. Wat hij ook onderneemt, het loopt allemaal falikant uit; nu eens door eigen toe doen, dan door een schijnbaar willekeu rige nukkigheid van het noodlot, dat hem zelfs daar niet een rustig bestaan gunt, waar zijn origineele lachwekkend heid zich een oogenblik op haar plaats scheen te bevinden: in 'n cabaret, waar hij met groot gevolg een liedje zingt. De film is voortreffelijk, vooral het begin, de episode met den loopenden band. Daarin heeft Chaplin een tegen stelling uitgebeeld, welke in onze .hui dige maatschappij van universeele be- teekenis is. En zulks niet in den filmi- schen vorm, die aan een politieke pam flet zou kunnen herinneren, maar met de middelen van den zuiveren humor; en daardoor onvergetelijk. Namens den veroordeelde H. H, Weitkamp, oud-burgemeesfer van Ambt-Hardenberg, is volgens de „Tel." cassatie aangeteekend tegen het .arrest van het gerechtshof te Arnhem, waar bij hij wegens onregelmatigheden, ge pleegd met gelden aan de gemeente en het rijk toebehoorende, is veroor deeld tot één jaar en drie maanden ge vangenisstraf.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7