Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. ZEELAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRUDAG 31 JUU 1936. No. 179. km 7r-^r PER STOOMVAART MY. ZEELAND Averechtsche symboliek. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. J—MBa—a—MBBHMaBrWTT'i'tffag» k - -- In sommige landen, voornamelijk in Engeland en Frankrijk is eenige onge rustheid ontstaan met betrekking tot een eventueelen internationalen weerslag van den Spaanschen burgeroorlog. De bezorgden zien in hetgeen zich op het Iberisch schiereiland afspeelt een ake lig symbool. Er voltrekt zich daar, mee- nen ze, een worsteling tusschen het fas cisme en het communisme waarvan de principieeï-politieke be'teekenis de Spaansche grenzen verre overschrijdt. M.a.w. de Spaansche burgeroorlog zou wel eens het voorspel kunnen zijn van een grooten Europeeschen of zelfs we reld-oorlog tusschen de fascistische en de communistische (subs, links-democra tische) landen. Voordat Spanje in vuur en vlam geraakte werd van een derge lijke mogelijkheid weliswaar ook ,al ge rept, doch dan incidenteel. Op 't oogen- blik daarentegen is 't rampzalig denk beeld bezig in breede kringen gemeen goed te worden. Men beroept zich, ter bewijskrachtige illustratie, dan gaarne op zekere uitlatingen van Hitler, die zich zou inbeelden, een bijzondere zen ding te moeten vervullen; te weten: de vernietiging van 't bosjewistendom, in Rusland allereerst en als natuurlijk ge volg daarvan in de geheele wereld. De beide partijen, die van Spanje een hel hebben gemaakt, werken er hard aan mee, om de beweerde symbolische allure hunner bezigheid algemeenen in gang in ons werelddeel te laten vinden. Generaal Franco, de leider der militai re fascisten, legde dezer dagen in een interview met een Engelschen journa list verklaringen af, Waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat hij in laatste instantie buitenlandsche machten voor zijn zaak wil trachten te interesseeren. Dat zouden dan Duitsch- land en Italië moeten zijn. Het ligt voor de hand, dat men in deze landen op een overwinning van het Spaansche fascis me hoopt. Of Hitler en Mussolini echter bereid zullen zijn, die overwinning te helpen bevorderen, op het moment, dat zulks zonder hulp van buiten niet meer mogelijk moet schijnen? Generaal Franco kan natuurlijk probeercn verwikke lingen te forceeren, welke automatisch bepaalde machten in beweging zouden moeten brengen. Spaansch Marokko, waar hij de baas geworden is, ligt aan internationaal vaarwater, dat voor een dergelijk experiment geen ongeschikt operatieterrein vormt. Zeer vermoede lijk echter hoeft men zich over deze eventualiteit niet al te ongerust te ma ken. Europa is tenslotte nog niet in twee duidelijk afgebakende kampen, het eene fascistisch, het andere communis tisch of daaromtrent, verdeeld. En zulk een verdeeling lijkt ons voorhands een onontbeerlijke voorwaarde voor de ver wezenlijking van generaal Franco's denkbeeldige coup de theatre. Hitler en Mussolini zouden het gevoel moeten hebben, dat met den afloop van den Spaanschen burgeroorlog de vitaliteit hunner stelsels staat of valt en de Volksfront-regeering van Frankrijk dat op het Iberisch schiereiland het laatste oordeel over de Marxistische ideologie wordt uitgesproken. Het een noch het ander vermogen wij te onder stellen. De toespelingen van generaal Franco boeten daarmee hun symbolie- ke beteekenis echter niet in. regenover die toespelingen staan uit latingen van Spaansche communisten, welke mutatis mutandis van hetzelfde allooi zijn. Zoo hield eergisteren „La assionara", een der militantste (en, naar men zegt, schoonste) vrouwen van Spanje, een radio-rede te Madrid, welke zij besloot met een peroratie op de „de mocratische republiek", die „den gena- destoot aan het wereldfascisme zal ge-I ven". Bovendien deed ze een beroep op de Fransche en Engelsche democraten, om „een interventie van fascistische landen" te verhinderen". „La Passiona- ra" meent blijkbaar, dat de „democra tische republiek" met haar communisti sche opvattingen voortreffelijk te ver eenzelvigen valt. Men hoeft er echter niet aan te twijfelen: als de burgeroor log met een overwinning voor de (links- liberale) regeering eindigt, zullen de communisten (beter gezegd wellicht: de marxisten) de rekening voor hun hulp presenteeren en de „democratische re publiek" naar hun opvattingen (dicta tuur van het proletariaat!) wenschen te constitueeren. Ook voor de Spaansche communisten voltrekt zich in Spanje dus een worsteling tusschen twee poli tieke stelsels, welke voor geheel Euro pa, en bij uitbreiding voor de geheele wereld, een griezelig symbolische be teekenis heeft. Wij kunnen deze opvatting principi eel niet deelen. Aanvaardt men den Spaanschen burgeroorlog als het voor spel van een verschrikkelijk internati onaal conflict met dezelfde politieke dessous, dan impliceert zulks, dat de toekomst of 'n algemeene fascistische, of een algemeene communistische structuur van de staatkundige werkelijkheid in 't leven zou willen roepen. Elk ander stelsel zou daarnaast als onbestaanbaar beschouwd moeten worden. Met de groote lijnen eener historische ontwik keling van eeuwen lijkt ons dat echter ten eenenmale in strijd. Fascisme zoo wel als communisme berusten op dicta tuur. En het is steeds weer gebleken: dictatuur kan voor een bepaalde peri ode noodzakelijk en daarom nuttig zijn, een lang leven is haar nimmer bescho ren. De mensch verdraagt haar op den duur niet, individueel noch collectief. De fascistische en communistische syste men, welke momenteel bestaansrecht schijnen te hebben verworven, kunnen daarom naar onze diepste overtuiging, niet anders dan overgangsstadia naar een nieuwen vorm van democratie be- teekenen. De gedachte, dat de wereld in twee politieke kampen verdeeld zal worden, welke ten langen leste een strijd op leven en dood moeten voeren is in dit licht gezien absurd. Het gaat niet om fascisme of communisme als einddoel, het gaat om een democrati sche regeneratie. Sommige landen blij ken deze niet te kunnen verwezelijken dan via het fascisme of communis me. Dat is hun zaak, zou men kunnen z®égen. Men mag daar in geen geval uit afleiden, dat elk land dit tusschen- stadium noodzakelijk (en misschien: noodlottig) moet doormaken. Had Ne derland in 1848 'n revolutie noodig, om zijn staatsinrichting op liberalistischen grondslag over te brengen? Een andere zaak is natuurlijk, of op de basis van deze overtuiging elke oor log waarbij de antithese fascisme-com- munisme een rol speelt, uitgesloten moet worden geacht. Jammer genoeg moet men ten aanzien daarvan scep tisch gestemd zijn. Een gewapend con flict tusschen Duitschland en Rusland b.v. behoort maar al te zeer tot de even tualiteiten. Maar daarmee wordt onze overtuiging, dat de ontwikkeling der historie niet uit kan loopen op een wor steling tusschen fascisme en communis me om hunzelfs wil niet aangetast. In Rusland avanceert men trouwens reeds in de richting van een democratisch systeem, dat van de communistische ideologie belangrijke afwijkingen vertoont. In fascistische landen is een soortgelijke verschuiving ook denkbaar en dan nog wel in veel vlugger tempo, nademaal het fascisti sche stelsel zijn wankelen grondslag vindt in de redelooze aanbidding van een mensch door een collectiviteit. Als men wil, kan men daarin een religie zien, maar dan een religie, welke op geestelijk zand gebouwd werd: haar vergankelijke Godheid is een sterfelijk creatuur. De Spaansche burgeroorlog mag men geen symbool noemen; hij is een mene tekel, een vlammende waarschuwing aan den politieken wand, voor elk land afzonderlijk, dat met zijn overgeleverde democratische goederen geen raad schijnt te weten. DE DERDE NEDERLANDSCHE SCHELDEVLUCHT. In verband met het noodzakelijke feit, dat voor een goeden wedstrijd in de nauwkeurigheidsnavigatie de route, welke de deelnemers aan de vlucht moeten vliegen, tot op het oogenblik van aanvang geheim moeten blijven, is het ons niet mogelijk geweest deze rou te van de morgen te houden derde Nederlandsche Scheldevlucht tevoren te publiceeren. Ook thans kunnen wij deze route nog niet bekend maken. Teneinde onze lezers in Zeeland ech ter in de gelegenheid te stellen te be- oordeelen of, en zoo ja waar, zij de deel nemende vliegtuigen een 25-tal zullen kunnen zien, latien wij hier in alfabetische volgorde de voornaamste plaatsen volgen, waarboven of waar in de buurt de deelnemers tusschen half drie en half zes des middag's ongeveer te verwachten zijn Arnemuiden, Bors- selen, Brouwershaven, Eikerzee, Goes, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendriks kinderen, Kats, Kolijnsplaat, Kerkwer- ve), Middelburg, Noordgouw'e, Noord- welle, Ouwerkerk, Poortvliet, Stave- nisse, Sint Maartensdijk, Scherpenisse, Schore, Tholen, Terneuzen, Vlake, Vlis- singen, Wilhelminadorp, Yerjseke, Zie- rikzee. Nogmaals wijzen wij er op. Dit is geen vliegroute. Die mag niet bekend ge maakt worden. WATERSCHAPPEN, Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 27 September as. tot dijkgraaf van den Oost-Nieuwlandpolder, L. Overbeeke, teWolphaartsdijk; met ingang van 12 Sept. a.s. tot dijk graaf van den Mosselpolder, C. J. de Zwart, te Hoek. DE TUINBOUW- EN BLOEMEN TENTOONSTELLING IN ST, JORIS TE MIDDELBURG, Nog een dag of 10 en de deuren van St. Joris zullen zich openen voor de bezoekers van de bloemen- en tuin bouwtentoonstelling, die daar geduren de ruim een week zal worden gehou den. Deze tentoonstelling waarvan wij reeds enkele malen berichtten, welke organisaties er aan zullen medewerken, belooft een voor Middelburg tot nu toe ongekende tentoonstelling te worden. Wij kwamen tot die overtuiging bij een bezoek aan tuin en zalen, waar wij des kundige inlichtingen kregen over wat zal worden geëxposeerd en hoe dat zal geschieden. In de eerste plaats dan de tuin. Hier is men reeds druk bezig ach- i?aRafBMmiiunMMuuA lansBBmnMRHnBBMHgMHni terin, waar verleden jaar het bassin was voor de motorbootjes, met het aanleg gen van perken en paden; men zal dit ook in andere deelen van den tuin voortzetten. Alom komen inzendingen van bloemen en planten; dit laatste ook van de buitenplaatsen op Walcheren, waar door muren en hinderlijke inkijk jes kunnen worden verborgen. De tuin en daaronder ook de perken zullen des avonds electrisch verlicht zijn en een plancher geeft gelegenheid turnuitvoe- ringen te doen plaats hebben, terwijl heel den dag een strijkje zich laat hoo- ren en des avonds muziek-, zang- of gymnastiekuitvoeringen plaats zullen hebben. Natuurlijk zal het plancher ook voor dansen gebruikt kunnen worden In den tuin zullen nog enkele andere stands zijn o.a. een in de serre van tuinartikelen. Beneden in de achterzaal wordt een binnen-tuin aangelegd en daar rond bijna alleen bloemenst,ands, met een en kele andere ter afwisseling. In de buf fetzaal komen stands voornamelijk van tuinbenoodigdheden en kamerplantmest stoffen. De zijzaal is geheel bestemd voor een stand van Bu'ta-gas. Op de bovenvoorzalen zullen de plantenziekte- kundige dienst, de Z. L. M. afdeeling tuinbouw, en de veilingsvereeniging Walcheren hun tenten opslaan! Met en kele personen, die nog niet beslisten, wordt nog onderhandeld, maar nu kan reeds worden gesproken van een te verwachten groote tentoonstelling. Zij, die nog willen meedoen, zullen zich zeer moeten haasten. TER AARDEBESTELLING J. VAN BOVEN. Groote belangstelling was er Donder dagmiddag bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. van Boven, Consul van België alhier, Verschillende consuls van andere lan den en autoriteiten waren naar de be graafplaats gekomen om samen met de leden van de cargadoorsfirma's John P. Best, W. Muller Co. en natuurlijk ook van de firma de Groof Co., waaraan de heer van Boven 62 jaar van zijn leven heeft gewerkt, een laatsten groet te brengen aan dezen Vlissinger bij uitne mendheid. Aan de groeve voerde het woord de burgemeester, de heer C A. van Woelderen, die o.a. wees op het vele dat de overledene tijdens den groo ten wereldoorlog voor de Belgische vluchtelingen heeft verricht. Namens de firma de Groof, sprak de heer J. E. Boonstra En als waarnemend consul van België, dankte spr. voor alles wat de overledene deed. Hierbij sloot de consulg'eneraal van België de heer J. van Haute uit Amsterdam zich aan. Ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant, schetste wat in den overledene door de kerk wordt verloren en bad ten slotte het „Onze Vader". Een neef dankte voor de gesproken woorden en de be langstelling. Onder de talrijke bloemstukken wa ren er van het Belgisch consultaat, van de Belgische loodsen-societeit en van andere Belgische vereenigingen. RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester Ortt. De V o o r z. heette de raadsle den, die allen waren opgekomen met enkele woorden welkom in deze eerste vergadering, die onder zijn leiding plaats vond, en sprak de hoop uit, dat er steeds een prettige samenwerking tusschen hem en de raadsleden zal be staan. Vraagt inlichtingen en prosp. bij de S. M. „Zeeland" te Vlissingen en het Reisbureau Laagland, Van Hengel Co., Markt 4 te Middelburg. (Ingez. Med.) B. en W. boden de gemeenterekening 1935 aan, die sluit met een totaal aan inkomsten van f 24782 en aan uitgaven van f 19086; batig slot f 5696. Tot amb tenaar van den burgerlijken stand werd vervolgens benoemd burgemeester Ortt, die belast zal worden met het sluiten der huwelijken. Vervolgens werden en kele pensioensgrondslagen vastgesteld en een wijziging van de gemeentebe- grooting 1936 goedgekeurd, die noodig was in verband met de splitsing der se- cretariën te Ovezande en Driewegen. Goedgekeurd werd een voorstel van B„ en W. om voorbereidingen te treffen, (tot den bouw van een ambtswoning voor den burgemeester, terwijl voor dien bouw een bedrag v,an ten hoogste f 6000 kan worden besteed. Besloten werd de woning aan den Platteweg te laten bouwen. Ten slotte werd besloten toe te treden tot de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, terwijl de V o o r z. nog nader de financieele consequenties zal onderzoeken van toe treding tot het verifiqatie- en registra tuurbureau 's-GRAVENPOLDER. Woensdag sloeg het paard, gespannen voor den wagen, van den kruidenier A. de W., alhier, doordat het schrok voor een tractor, op hol. De wagen viel omver en de 400 eieren, die daarin lagen, waren bijna alle stuk. Met eenige verdere materieele schade liep echter alles af. De W. zelf kreeg geen letsel. (De Z.)„ RAAD VAN WOLPHAARTSDUK. Adhaesie aan het adres tot be houd der Oostburgsche Kweek school. WOLPHAARTSDIJK. Donderdagmid dag vergaderde de Raad; afwezig de heer D. P. Goetheer. De gem.-rekening over 1935 werd aan geboden in ontvang op 71364, in uitga ven op 70780, met een batig slot in den gewonen dienst van 584, en voor den kapitaaldienst in ontvang op 6206, in uitgaaf op 10024, met eeen nadeelig slot van 3818. De rekening van het Burg. Armbest, over dat jaar wees aan in ontvangsten 5478, in uitgaven 4787, en een batig slot van 691. Aan J. Rijnhout en J. A. Butijn is ont- aanwëes, van deze belangrijke docu menten." „Mijn beste freule, zou ik dat ooit kunnen vergeten?" antwoordde hij hof felijk. „Ik ben werkelijk zeer nederige Ik heb steedp, dank zij anderen, geluk gehad." „De zekerste weg voor onderschei ding", merkte Nada droogjes op. Het gesprek werd afgebroken door kanongebulder. Dank zij Oostenrijk waren zij goed uitgerust; doch de weer macht van den koning was belangrijk sterker. Het gevecht duurde drie uren, begon in het oosten van de stad en verplaatste zich langzaam naar het westen, waar het paleis was gelegen. Ondanks het doodelijke vuur der ma chinegeweren was het aan de overleven de opstandelingen gelukt het paleis te naderen. Hier ontmoetten zij den laatsten te genstand, hier deden zij hun laatste po ging voor hun zoogenaamde vrijheid. De in het paleis verborgen troepen begonnen nu hun salvo's af te geven. De opstand was bedwongen in elk ander stadsgedeelte. Als dat ook hier geluk te was de zege behaald. Allen luisterden in angstige spanning. Oorverdoovend was het gebulder der kanonnen en het sissen der geweerko gels. De oproerige bende stond nu voor het paleis. (Wordt vervolgd.) door WILLIAM LE QUEUX. 48). Zij keek hem vragend aan. „Wat is tr nu weer gekeurd?" „Had ik hem^gisteren maar neerge schoten, prinses, toen ik dat kon doen. Vanmorgen hielden wij krijgsraad, maar over twee personen inplaats van over drie. Loukoff en de Oostenrijksche\spion zullen hun straf niet ontloopen; zij zul len niet meer intrigeeren en moorden". „En Stephanie?" riep de prinses ang stig uit. „Zij ontsnapte vannacht met behulp van den schildwacht, die haar bewaakte. Hij ging er ook van door". Bij het hooren van die noodlottige tij ding sidderde Zita een oogenblik. Stephanie weer ontvlucht, een nog ge vaarlijker wezen dan Loukoff, nog slim mer, nog boosaardiger. Het noodlot was hard voor het koninklijk huis van Sia- vonië. HOOFDSTUK XXVI. Veertien dagen na de gebeurtenissen, verhaald in het laatste hoofdstuk, zaten vier personen gamen in een van de kamers van het paleis. Het was het getrouwe viertal 8e koning, zijn dochter, de gravin von Salz- berg en Gerald Danecourt. Paul Loven en Dolores Victoria spionneerden in de stad. Gourgief hield toezicht over zijn getrouwe legioenen, voor zoover dat toezicht mogelijk was. Niemand dan de ze oude veteraan wist beter dat verraad steeds te verwachten was en kon ont moet worden in de meest onverwachte buurten. Het was de nacht van de revolutie, op touw gezet door Loukoff, gesteund door het goud van Oostenrijk. Met Loukoff was afgerekend; zijn stoffelijk overblijf sel was begraven, maar Stephanie Ghi- ka was nog op vrije voeten en zij was tot alles in staat. Gourgief was vol vertrouwen en geen praatjesmaker. Hij had de grootst moge lijke voorzorgen genomen en was er ze ker van dat zijn kansen goed stonden. Dit was de afgesproken nacht. Dit wisten zij als een vaststaand feit van Paul Loven en Dolores Victoria. Dezen avond zou de troon van Slavonië, het lot van den koning, in de weegschaai gelegd worden,. Alle vier verkeerden in gespannen verwachting. Danrecourt en de prinses hielden zich goed, doch waren uiterst zenuwachtig. De gravin was uiterlijk kalm. De koning was als gewoonlijk hefy minst bewogen van allen, doch zag' bleek. Hij was in gedachten verzonken geweest en wendde zich nu tot zijn dochter. „Zita, is het signaal reeds gegeven?" Zij legde haar koele hand op zijn voor hoofd. „Neen, lieve vader, doch wij zul len het spoedig hooren," En Nicolaas mompelde zachtjes alsof hij in zichzelven sprak. „Gourgief heeft gezegd, dat hij zij&< troepen in de hand heeft en overal ver spreid. En ben jij zeker dat dit de nacht is, Zita?" „Ja, beste vader, dit is de nacht. Lo ven en Dolores zijn daarvan zeker. Op het afgesproken uur worden vuurpijlen afgeschoten." Zij zweeg en allen hoor den het. Het signaal was gegeven, de re volutie was begonnen. De koning verzamelde al zijn krachten Hoewel hij zich ziek en zwak gevoelde, moest hij zich flink toonen. „Nada, Zita, zullen wij ons op het bal- con vertoonen om onze onderdanen te bemoedigen?" Hij stond van zijn stoel op. De prinses legde haar hand op zijn arm. „Nog niet. Paul Loven heeft mij hun plannen medegedeeld. Het paleis wordt het laatst aangevallen. En de generaal heeft hier zijn trouwste soldaten ver zameld". Nicolaas zonk in zijn stoel terug meti een wanhoopsgebaar. De prinses wendde zich tot Danecourt en sprak tot hem op zachten toon. „Mijn hart bloedt om hem. Hij is zoo ziek en zwak en de angsten, die hij om Nada en mij heeft uitgestaan, hebben hem tien jaren ouder gemaakt". „Zijne majesteit had dezen troon niet moeten aanvaarden. Hij kan die niet dragen. Hij had beter in Parijs kunnen blijven, daar zoudt u allen gelukkiger ge weest zijn". Een oogenblik was de prinses ge belgd. Zij kwam steeds op tegen critiek op haar vader, hoewel zij zichzelven niet onthield om die uit te oefenen. Zij bedwong zich „Eén oogenblik, mijnheer Danecourt, dacht ik, dat u grof w,as. Maar ik begrijp wat u be doelt. Als mijn vader nooit een troon had aangenomen, zouden u en ik ons nu niet behoeven af te vragen of die kroon al dan niet verloren gaat. Het is nu er op of er onder, nietwaar?" Zij keek hem met haar mooie oogen recht in het gezicht, verlangend naar zijn antwoord. „Ik geloof, prinses, dat de kansen tenminste twee tegen één staan in ons voordeel." De prinses lachte gelukkig. „Als u dat zegt, mijnheer Danecourt dan geloof ik het", zei zij zacht. „Ik heb veel vertrouwen in uw oordeel." „Hartelijk dank, prinses". Hij wend de zich tot Nada. „En u freule, heeft u evenveel vertrouwen in mij?" Nada glimlachte vriendelijk. „Zeker. U heeft gewoonlijk gelijk; u heeft het geluk van een zekeren mijn heer, die ik niet zal noemen. Maar", voegde zij er glimlachend ,aan toe, „ik hoop, dat wanneer u eenmaal een be kend gezant zult zijn, u niet zult verge ten dat ik het was, die u het spoor

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5